k eióse hutspot/# l Professor dr. pater Sloots O.F.M. 25 jaar priester unstleven m Leióen R.K. Nazorg-commissie B.L.O. wordt in Stichting omgezet JunghmA VRIJDAG 9 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Op 14 Maart a.s. hoopt pater Ephrem Sloots O.F.M. de dag te her denken, dat hij voor 25 jaren te Weert de Heilige Priesterwijding ontving. Pater Ephrem (Joannes Joseph) Sloots werd op 6 Maart 1901 te Lei den geboren uit een gezin, dat drie zonen schonk als priester aan de Orde van de Minderbroeders en een dochter als religieuse aan de Con gregatie van Franciscanessen te Roo sendaal. Na met groot succes zijn studiën gemaakt te hebben aan het bekende Gymnasium van de Franciscanen te Megen, trad hij op 7 September 1918 in de Orde van de Mindei bloeders, in het klooster Alverna te Wychen. Na de beëindiging van zijn theolo gische studiën werd hij aoor zijn Overheid in 1927 aangewezen de stu die voort te zetten aan de R K. Uni- versitëit te Nijmegen met als hoofd vak: Patrologie. Na zijn uoctoraal examen cum laude te hebben afge legd, werd hij in 1931 benoemd tot lector aan het Philosopnicum te Venray, met opdracht daar de oude geschiedenis,patrologie en kunstge schiedenis te doceren. Dat ambt heeft hij tot heden met groot succes en veel toewijding bekleed. Op 27 Januari 1937 promoveerde hij te Nijmegen op het proefschrift „De diaken Pelagius en de Verdedi ging der drie KapittelsSindsdien bleef hij zioh op publicistisch terrein bewegen. Hij werd medewerker van „De Nieuwe Eeuw" en „Revue d'Histoire Ecclesiastique" en schreef verschillende boeken Vooral zijn werk: „Maria in document en mo nument" werd als een kostbaar kleinood geprezen. Zijn vele ande re werkzaamheden dwongen hem verscheidene eervolle benoemingen af te slaan. Maar de dringende uit nodiging om bij de opening van de „Jan van Eyck-academie" als pro fessor te willen optreden met als leerstof: Bronnen van de Christelij ke kunst, kon hij niet afstaan. Ook in Venray bleven zijn werk zaamheden niet beperkt tot zijn lec torsambt Hij gaf verscheidene cur- I sussen, hield menigmaal spreekbeur- j Wij ontvingen het 2e Jaarverslag ten, was verscheidene jaren visita-i van de R.K. Nazorg-Commissie voor tor van de Derde Orde, die hij in zijn Buitengewoon Lager Onderwijs te de zusters het, toen hij op 15 Augus tus 1944 de benoeming ontving als Rector van het vermaarde „Jerusa lem". Nauwelijks had hij zich daar gevestigd, of Venray kwam te liggen in het midden van de gevechtshande lingen. Vooral de terreinen van „Je rusalem" waren gevaarlijk, omdat die dicht bij de toren van de parochie kerk lagen. Op bescheiden wijze kon hij echter er op 7 September nog zijn zilveren kloosterfeest vieren. Vanaf 5 October 1944 bleek een ver blijf bovengronds niet meer moge lijk. In een van de kelders werd een altaar opgeslagen en daar las Pater Ephrem dagelijks de H. Mis. Slechts eén keer de enige keer van zijn 25-jarig priesterleven moest hij wegens de gevaren de H. Mis nala ten. Intussen werd de toestand al benauwender, mede door de komst van talrijke vluchtelingen, die na de verbranding van hun have en goed er een toevluchtoord zochten. Tus sen 7 en 14 October werden de ge bouwen van alle kanten beschoten en in de enkele rustiger ogenblikken kon Pater Ephrem de aanwezige mensen geestelijk helpen. Een einde van de rampzalige toestand werd vu rig afgebeden. Dat einde kwam, maar op een andere wijze, dan men ge hoopt had. In de benauwde avond van 14 October om ongeveer 6 uur werden alle gebouwen van het ver maarde Jerusalem in brand gescho ten. Onder de steeds maar neerko mende granaten moest de vlucht ge waagd worden naar het Sint Serva- tiusgesticht, waar al 4000 mensen in de kelders een toevluchtsoord had den gezochl. Volle acht dagen heb ben Pater Ephreri met de zusters in dat oord van droefheid en verbijs tering vertoefd Eindelijk konden zij op 23 October door Engelse leger auto's langs een grote omweg ge voerd worden naar Weert. Pater Ephrem kwam daar aan, beroofd van alles behalve de kleren, die hij aan had. Zijn boeken scripta, aantekenin gen. studies en alle benodigdheden waren een prooi van de vlammen ge worden. In Weert bleef Pater Ephrem wonen, totdat de weg open- kwam naar Vlodorp, waarheer het Philosophicum van Venray was ge ëvacueerd. Hij hervatte daar zijn les sen en kee-de op 24 Augustus 1946 naar het provisorisch herstelde kloos ter van Venray terug. Daar nam hij tevens de leiding op zich van de klei ne communiteit van de Zusters Ur- sulinen. Door al die droeve omstandigheden is het priesterleven van de Jubilaris wel gekenmerkt geweest met harde beproevingen. Maar in wonderbare zielerust nam hij die uit Gods hand aan en gaf Hij zich over aan de lei ding van Hem, in wiens dienst hij zijn leven had gesteld. In een ziele rust, maar tevens ir. een gestage werkzaamheid, zodat hij geen mi nuut van de dag liet voorbijgaan zonder zich volop te geven aan zijn taak of aan de voorbereiding daar van. Bij zijn zilveren Priesterfeest mag hij met grote voldoening op zijn wel bestede jaren terugzien. Voor allen, die hem werkelijk kennen, mag hij geen andere titel dragen, dan deze: hij was een Priester naar Gods Hart, die als ware zoon van Franciscus niet voor zich zelf leefde, maar zijn krachten en talenten gaf tot welzijn van tallozen, rechtstreeks of on rechtstreeks. Hij verdient op zijn blijde jubel dag de hartelijkste wensen voor een schone toekomst! RESIDENTIE-ORKEST Het zevende concert van het Resi dentie-orkest werd geopend met de „Kleine Balletsuite" van Leon Orthel De suite is driedelig en doodgewone kinderliedjes liggen er aan ten grondslag. Van het beknopte werk, met vaart geschreven, hier en daar zangerig of speels-gracieus, gaf van Otterloo een enthousiaste vertolking. Twee Russen staan er verder op het programma. Ida Haendel speelt het „Vioolconcert D gr. t." van Tschai- kowsky, een dankbaar repertoire stuk. Omstreeks 1936 concerteerde de genoemde Poolse violiste hier in het land als wonderkind, met uit- GOEDE RESULTATEN IN LEIDEN district tot bloei bracht. De andere posten, die hij be kleedde, hebben hem vele zorgen gebracht in de bittere oorlogsjaren. Zo b.v. dat van bibliothecaris. Toen in Juni 1944 door de Duit sers gelast werd het Philosophi cum geheel te ontruimen, moest ook voor de talrijke boeken een onder dak gezocht worden. Pater Ephrem vond een twintigtal inwo ners van het dorp bereid een aan tal boeken te bergen. Weinig had men er toén aan kunnen denken, dat Venray het middelpunt van een lange en harde strijd zou worden. Hoe kon het anders/ of ook de op geborgen boeken moesten belang rijke schade ondervinden. Meer dan een derde van de bibliotheek ging verloren, terwijl er honderden min of meer schade opliepen. Het tekent Pater Ephrem Sloots, dat hij na de oorlog niet bij de pak Leiden, waaraan wij het volgende mtlenen In het jaar 1950 kon met ver schillende activiteiten een aanvang worden gemaakt en heeft de R.K. Nazorg-Commissie zodanig kunnen werken, dat in de laatstgehouden vergadering van het R.K. Lande lijk Nazorg-Contact de Vice-Voor zitter in zijn verslag omtrent de gang van zaken in de verschillende provinciën, enige waarderende Avcorden aan het adres van de Goede samenwerking. Voorts wist de Commissie zich in het afgelopen jaar de medewerking te verzekeren van de arts-psychiater E. Jansen, verbonden aan de Maria- Stichting te Noordwijkerhout, die zich bereid verklaarde de nazorg pupillen voor zover nodig te testen en de Commissie van advies te die nen. In het voorjaar werd een actie in gezet voor het werven van donateurs onder de ouders van de leerlingen van de dagscholen, welke actie zoda nig succes had, dat reeds dit jaar een 100-tal donateurs kon worden ingeschreven. De afd. Leiden van de K.A.B. be- Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht L. R Wentholt, Am sterdam, J. G Trosot, Bentveld, W. A. van Riel, Delft en J. A. R. Cop- pes, den Haag. DE R. K. INVALIDEN HIELDEN JAARVERGADERING. Woensdagavond hield de afd. Lei den van de Ned. R. K. Bond van Li chamelijk gebrekkigen ,.St Liduina" haar jaarvergadering. De opkomst was weer hee. goed en verschillende leden werden door behulpzame auto bezitters heen en terug gebracht De waarnemend voorzitter open de met welkomstwoorden, speciaal tot de geestelijk adviseur, waarna mededelingen en notulen volgden. Het jaarverslag van de secretaresse wa& in optimistische toon gehouden, omdat er in het afgelopen jaar veel gebeurd is. De afdeling groeide van 27 tot 60 leden. Thans zijn er 200 donateurs. Ook het jaarverslag van de penningmeester was rooskleurig, omdat er een Link batig saldo ge- mela kon worden. De g. a., kap. C. W. Thomas, sprak over het zwemmen door invaliden. Waarschijnlijk wordt op 20 Maart a.s. de eerste les gegeven in „De Over dekte* Zwemmen is een goede oefe ning voor invaliden, maar er moet een medische keuring aan voorafgaan. Na de benoeming van een kascom- missie kwam de bedevaart ter zonderlijke talenten begaafd. Carl Flesch heeft haar latere studie ge leid, haar geest gestuurd en nu is zij uitgegroeid tot een gerijpte kun stenares. Buitengewoon expressief, zeldzaam virtuoos en brillant heeft zij 't ontzaglijk moeilijke concert ge ïnterpreteerd. De vele toehoorders, gefascineerd door het gesublimeerde spel, hebben haar toegejuicht en be jubeld zonder einde. Dirigent en or kest stonden haar uitmuntend ter zijde Tenslotte werd er een novi teit gespeeld, n.l. de „5e Synvphonie in d. kl. t." van Dmitri Sjostakowitsj In 1906 werd hij te Leningrad gebo ren. In 1926 voltooide hij zijn le symphonie. Zijn 5e, die wij deze avond hoorden, schreef hij ter gele genheid van de JOe verjaardag van de Sovjet Republieken. Sjostakowitsj schrijft voor de toehoorders begrij pelijke muziek. Ondanks invloeden van Tschaikowsky is zijn rau- GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de ac tie bij Hoengsong op 12 Februari is gesneuveld de oorspronkelijk als vermist opgegeven reserve eerste luitenant J. A. Tober, af komstig uit Loenen aan de Vecht. weest. Inmiddels had verd. een juiste tariefadministratie ingevoerd. De off. zag hierin ranleiding om een clemente straf te vragen en om zelfs de gebruikelijke voorwaarde lijke hechtenisstraf achterwege te laten. Hij eiste 50 boete subs. 20 dagen. Het vonnis luidde conform. HAAGSE RECHTBANK. Postwissel was niet voor hem. Een groentenhandelaar uit Hillegom v/as voor de Haagse Rechtbank ge- -- dagvaard, omdat hij zich een post- ziek toch ook verwant aan de Rus- wissel had toegeëigend die niet voor sische volksziel. Hij houdt van een grote orkestbezetting met veel slag werk, koper, narp, enz.; schrijft fel le tegenstellingen, afwisselend he- roisch en lyrisch. De klank is monu mentaal. Het motievenmateriaal weet hij met doelbewuste orkestratie te hanteren, effectvol en gepassio neerd. Zijn climaxen bouwt hij vaardig op, om later ontspanning te geven. Het geheel is wat gerekt en lang. De uitvoering was gran dioos. Van Otterloo dirigeert rus tig en zeker, uit het hoofd. Een or kestleider van formaat, een vreugd hem te mogen volgen in z'n fameuse wedergave De orkestklank was prachtig, en van Otterloo en het orkest werden volop gehuldigd voor de grandiose reproductie van het werk. J. Kortmann Leidse Comm'ssie meende te moe- j stendigde haar subsidie, terwijl door ten richten. Er kon dan ook in het I bemiddeling van het R.K. Landelijk afgelopen jaar beter een richting Nazorg-Contact, een aandeel werd verkregen m de door het Rijk voor bepaald worden en meer in de lijn 1 -- van de doelstelling worden ge werkt. Zo werd na een bespreking met de het Nazorg-werk verleende subsidie, j De verhouding tot de Ver. Zwak- I zinnigenzorg te Leiden was goed te j noemen-,- met de Gemeentelijke Na- schoolhoofden vastgelegd, "dat de zorg-ambtenaar werd verschillende Commissie het beheer en de uitvoe- malen op prettige wijze samenge- ken bleef zitten. Door hulp van ve- r^ng van de tiAVondverzorging" voor werkt. Tussen de Commissie en het len wist hij althans een gedeeltelijk j de nazorgpüpiilen tot haar taak re- herstel te bewerken, al za. de biblio- j ^ent, hetgeen tevens inhield de be theek nog vele jaren de sporen van j yoggdheid om leerkrachten voor het oorlogsgeweld moeten dragen. Toen Pater Ephrem in 1931 te Ven ray kwam, werd hem ook weldra de zorg toevertrouwed voor het Sint Jesephgesticht en had hij voor een goed deel de verzorging op geeste lijk gebied van zusters, kinderen en ouden van dagen. 3 volle jaren wijd de hij zich met grote ijver aan die neventaak. En zeer ongaarne zagen Bevins aftreden deze avondverzorging aan te wijzen, waarbij uiteraard het advies van de hoofden zal worden ingewonnen. De avond verzorging Deze avondverzorging omvat thans nagenoeg alle oud-leerlingen van de St. Lidwina- en van de St. Panera- R.K. Landelijk Nazorg-Contact be stond eveneens een goede samenwer king op verschillende punten Een en ander heeft er toe geleid, dat de Commissie in haar laatste ver gadering in 1950 besloot voorberei dingen te treffen tot omzetting van de Commissie in de rechtsvorm van een Stichting, welke voorbereidingen aan het einde van het verslagjaar in zodanig stadium waren, dat in de tius-school, die, de eerste in het xn- eerste vergadering van het nieuwe ternaat van het Lidwinahuis, de jaar voorstellen daaromtrent aan tweede in het schoolgebouw aan de ,je or(je konden worden gesteld. Pelikaanstraat, 2 of 3 avonden per Aan het einde van het verslag wordt geconstateerd, dat de Com missie naast een jaar, waarin zij ver schillende moeilijkheden heeft weten te overwinnen, tevens een jaar heeft gehad, waarin zij zich heeft kunnen bezinnen op aard en richting van haar werkzaamheden en dat, wan neer binnenkort de nieuwe Stichting de taak van de Commissie zal over nemen, deze zal voortbouwen op de grondslagen door de Commissie ge legd. Deze grondslagen zullen blij ken een stevige fundering te zijn, onder het werk van de Katholieke Nazorg in Leiden en omgeving. Het officiële dagblad van de Brit se Labourpartij, de Daily Herald, deelt hedenmorgen mee, dat de mi nister van buitenlandse zaken Er- nest Bevin besloten heeft af te tre den. Een officiële aankondiging hier omtrent van minister-president Att- Iee wordt weldra verwacht, aldus bericht het blad. Wellicht reeds van daag, de dag, waarop Bevin 70 jaar is geworden. Men meent dat Bevin in een minder zware functie in het kabinet zal blijven. Het bestuur van de Mohamme- anse wereldconferentie heeft op n spoedvergadering te Karatsji iloten de Verenigde Naties te ver eken in Marokko tussenbeide te men. Het bestuur dringt er bij de ohammedaanse landen op aan, eco- imische sancties tegen Frankrijk .e nemen, als het niet aan de eisen van de Marokkanen tegemoet komt. week bijeenkomen om door onder richt, zelfwerkzaamheid en aange- paste ontspanning, zich de nodige ontwikkeling verwerven, om een passende plaats in de maatschappij te kunnen innemen. De avondver zorging van de beide scholen staat onder leiding van de schoolhoofden, de Eerw. Zuster Accursia en de heer O. Hettinga. De avondverzorging van de Li- dwina-school wordt geregeld bezocht door pl.m. 20 meisjes, waarvan de meeste in betrekkingen buiten het Internaat werkzaam zijn. De avond verzorging van de St. Pancratius- school omvatte in het schooljaar 1949/'50 pl.m. 24 jongens, terwijl ze in September werd hervat met pl.m. 35 deelnemers. De deelnemers van de avondver zorging van de St. Lidwinaschool namen deel aan een zeer geslaagde Retraite in het Internaat; voor de deelnemers aan de avondverzorging van de St. Pancratius-school werd op een Zondagmorgen in de Paas tijd een H. Mis met Alg. H. Commu nie georganiseerd, waaraan verbon den een gemeenschappelijk ontbijt. Voor beide avondverzorgingen werd in de zomermaanden een uit stapje georganiseerd; de meisjes be zocht enAmsterdam met Schiphol, de jongens Rotterdam met Blijdorp, de havens en de Maastunnel. Het sociaal-economisch werk voor de deelnemers aan de avondverzor ging werd voor de St. Lidwina-school ten dele verricht door de aan het In ternaat verbonden sociaal-werkster, voor de St. Pancratius-school groot- deels door de heer Hettinga, daarin terzijde gestaan door enkele leer krachten en door de secretaris van de Commissie. Door dezen werd ge regeld contact met ouders en werk gevers onderhouden, waardoor niet alleen arbeidsmoeilijkheden werden opgelost, maar ook dikwijls arbeids mogelijkheden werden geschapen. Met voldoening kan worden geme moreerd, dat alle oud-leerlingen van de B.L.O.-scholen in passende be trekkingen zyn geplaatst. Hopelijk zal deze ook dit jaar weer dooi'gang vinden. Vele leden willen graag mee. Onder het genot van koffie en mu ziek werden de prijzen uitgedeeld aan hen, die de meeste donaties had den aangebracht- De overgebleven prijzen van de feestavond werden verloot. Bij elkaar een gezelf.ige ver gadering! Burgerlijke Stand Geboren: Angelique Maria d. van H. S. Vleer en J. Meijer; Johannes Marinus Wilhelmus z. van L W. Muller en C. Smid; Arnoldus Jaco bus z. van A. J. Hendriksen en S. Mekel; Johanna Geertruida d. van van Atten en G. van Essen; Wil- helmina Clasina Johanna d. van J. Franken en L. van Berkel; Sebas- tianus Andreas Maria z. van J. F. C. Spiegeler en J C. van Geldorp; Ge- rarda d. van N. H. van der Zwaan en A. G. Kortekaas; Marrigje d. van B van Berkum en M. J. van der Meij; Adriana d. van B. Leensvaart en M. van Beek. Ondertrouwd: P. A. Kemper jm. 24 j en E. Melet jd. 22 j.; S B. Tjio jm. 27 j. en E. H. Schweizer jd. 23 j.; A. J. Vermeulen jm. 27 j. en C. M. Janse jd. 26 j.; J. W. Krabbe jm 22 j. en C. Stokkel jd. 22 j.; P Nieuw- poort jm. 30 j. en B. Griekspoor gesch. 29 j.; H. van den Bosch jm. 25 j en B. Spence jd 24 j.; J S van Rooiien jm. 27 j. en C. van Gelder jd. 27 p:; J. A. van der Klaauw jm. 26 j. en W. C. Nagtegaal jd 22 j.; H. van Biessum jm. 20 j. en E S. Kerk- man jd. 16 j.; B. G. Gijbels jm. 24 j. en J. C. Schenkeveld jd 24 j.; H. P. J. Zwetsloot jm. 26 j en C. J. P. Ko- nings jd. 25 j.; W. F. Tuinhof de Moed jm. 27 j. en A. Dekker jd. 26 j.; T. Taverne jm. 37 j. en G. A. Buch- ner jd. 38 j.; D. J. Doeze- Jager jm. 25 j. en J. van der Born jd. 19 j.; A. Rietkerk jm. 24 j. en M. Smitte- naar jd. 23 j. Getrouwd: L. Bosscher jm. en S. A. Redel jd. Overleden: M. J. Wervelman m. 86 j.; A. A. Hackel m. 58 j.; K. Was senaar wedn. 80 j.; P. Verzijde wedn. 79 j.; A. Valstar m. 64 j.; C. Schaap wedn. 82 j •n PENDULE VOOB IIH 1FVE\ Fa. ian M. Pierrot hem bestemd was. De postwissel was uitgeschreven door de Raad van Ar beid te Leiden, voor iemand die bij na net zo heet als verdachte en die in dezelfde straat woonde. De wissel was per vergissing bij verdachte be zorgd. Ter zitting erkende verdachte, dat zijn handtekening op de postwissel prijkte, doch hij ontkende dat hij het geld zou hebben geïnd. De postbe ambte zou de postwissel na tekening onmiddellijk weer hebben meegeno men. Bij de politie echter had ver dachte een volledige bekentenis af gelegd. Nadien was hij er echter om heen gaan draaien en dit zette hij voor de Haagse Rechtbank voort. Het gevolg was echter dat hij zichzelf herhaaldelijk vastpraatte. De off. achtte de feiten bewezen en eiste zes maanden gevangenisstraf wegens valsheid :n geschrifte en we derrechtelijke toeëigening. De rechtbank zal op 22 Maart uit spraak doen. Vrijdag 9 Maart. Woensdagmiddag schandaal, dat we dit niet eerder bericht hebben! werd in de Professoren wijk de vierde Finse school geopend Deze is bestemd voor de Vereniging voor Christelijk Onderwijs. De openings rede werd uitgesproken door ds. Vossers, die er op wees, dat in deze school onderwijs zal worden gege ven in positief Christelijke geest en dat de Bijbel er de centrale plaats zal innemen. Weth. J. C. van Schaik bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur en deelde mede, dat er momenteel in Leiden 10.000 kinderen de lagere scholen bezoe ken. In 1957 zal dit aantal tot 14 n 15.000 gestegen zijn, zodat er in de nabije toekomst nog vele nieuwe scholen gebouwd zullen moeten worden. Tenslotte mocht de heer A. O. Timmer, het schoolhoofd, nog ve le felicitaties van de ouders in ont vangst nemen Pater Ivo Terhell O.F.M is ^een orfbekende meer in Leiden. Hij houdt dit jaar de lijdensmeditaties in de Hartebrugkerk en in de St. Leonarduskerk, Bovendien preekte hij vorige week in Amsterdam voor de Leidse deelnemers aan de Stille Omgang. Welnu, deze pater Terhell zal a.s. Zondagmorgen onder alle H. Missen in de Hartebrug ook preken over het werk van de St. Vincentius- vereniging, speciaal wat betreft de Conferentie van de H. Dominicus in deze parochie. U begrijpt wel, dat aan deze predicatie een collecte ver bonden is. Ook de R.K. Jongensschool „Don Bosco (Finse school Franchimont- laan) gaat een ouderavond houden en wel a.s. Maandag om acht uur in In den Vergulden Turk" De heer G. Kaptijn, hoofd der schooi, zal een inleiding houden, waarna de heer P. B. H. Oostdam spreekt over het R.K, Adviesbureau voor Beroeps keuze. Pater Calasantius O. Cap. zal tenslotte spreken over de „Opvoe ding tot Wilskracht". Tijdens de pauze zullen de ouders met de on derwijzers kunnen spreken. NIEUW GUINEA IN DE CULTUUR VAN DE PACIFIC. Lezing in Museum voor Volkenkunde In het Rijksmueum voor Volken kunde sprak gisteravond dr. S. Ko.oy- man over „Nieuw Guinea in de cultuur van de Pacific'. Spr. wees er op, dat thans moeilijk meer van een cultuur van de Pacific kan worden gespi-oken, nu deze door de Westerse cultuur practisch is verdrongen. Dr. Kooyman weidde uit over de geografische ligging van het Pacific- gebied en over de verschillende groepen emigranten, die in de loop der eeuwen hier het vasteland van Azië zijn binnengetrokken. Sterke locale variaties maken het onmoge lijk een algemene krakterisering van de cultuur van de Pacific te geven, die als achtergrond zou kunnen die nen bij de bespreking van de Papoea cultuur. Spr. legde vooral de nadruk op de elementen van de culturen van de N. G., die of aan andere delen van de Pacific zijn ontleend of een dui delijke samenhang daarmee verto nen. De geografische ligging maakte het eiland zeer toegankelijk voor in vloeden van buiten. Vervolgens behandelde spr. de Pa poea-culturen, sprekend over de ver schillende lichaamstypen en over de globale taaiindeling. Van de cultuur van het eiland werden een aantal elementen genoemd, waarvan aan genomen kan worden, dat zjj van an dere Pacific-gebieden afkomstig zijn. Spr. achtte het aannemelijk, dat er een cultureel contact heeft bestaan tussen Nieuw-Guniea en Noord- Australië, al weet men er nog niet veel van. Wanneer men dit nader wil onderzoeken, moet er haast worden betracht omdat de inheemse cultuur snel wijkt voor de Westerse bescha ving. Met lantaarnplaatjes, kaarten en museumvoorwerpen werd deze causerie verduidelijkt. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP K.A.B. Voor de jaarvergadering van de pl. afd. der K.A.B. was gister avond grote belangstelling. De reden hiervan was de spannende verloting van 2 Rome-reizen. De voorz., de heer Goddijn, sprak bij de opening woorden van dank voor de medewerking, welke het be stuur heeft ondervonden en herin nerde aan de geslaagde meer-vreug- de-avonden en de spaar-actie voor de Rome-reis. Het verslag van de penn. de heer Zandbergen, gaf aan inkomsten 934.96 en uitgaven ƒ918.42, alzo een batig saldo van 16.54. Het verslag van de plaatselijke Afdeling van Herwonnen Levenskracht gaf aan in komsten ƒ621.43 en aan uitgaven ƒ613.87 met een voordelig saldo van 7.56. Voor- de bestuursverkiezing was zeer geringe belangstelling, de 2 af tredende heren tloddijn en de Gunst werden zonder tegencandidaten ge kozen verklaart. Bovendien waren er twee vacatures, hierin kon. hoewel niet gemakkelijk, tenslotte toch wor den voorzien door aanwiizing van de heren van der Ven en W. Hocks Jr. Met grote meerderheid van stem men werd de heer Goddijn als voorz. herkozen. De aangekondigde behandeling van de begroting werd blijkbaar over het hoofd gezien. Men was meer in span ning over de vraag, wie de gelukkige winnaars zouden zijn van de Rome reis. De heer A. Rietveld gaf vooraf een verslag van het werk van de com missie voor de Rome-reis, dankte de 92 spaarders voor hun trouwe mede werking, waardoor het mogelijk was, door middel van het lot 2 personen aan te wijzen voor een gratis Rome reis. Vooraf was bepaald, dat de winnaars zelf hiervan gebruik moes ten maken of een van hun huisge noten, die tevens spaarder was. De gelukkige winnaars waren P. Brouwer .Rijnegommerstraat 17 en J A. de Dubbelden te Leiderdorp. Als reserves werden aangewezen N. On derwater te Leiderdorp en H. van Wetten en G. A. Rietveld te Zoeter- woude. De g.a., kapelaan Wesseling, wenste de winnaars geluk en verzocht hun op het graf van St. Petrus te bidden voor de K.A.B. en voor de parochie. STADSKOK. Afslag van straf. Het leek wel een verkoping bij afslag voor Haagse Economische Politierechter in de zaak tegen twee Noordwijkse metselaars Eerst had de officier 200 boete subs, een maand hechte nis en een maand voorwaardelijk geëist, na het pleidooi van de verde diger verminderde hij die eis toi 100,subs. 1 maand alsmede drie weken hechtenis voorwaardelijk en ten slotte deed de economische po litierechter er bjj het vonnis nog een week hechtenis voorwaardelijk af. Aan de verdachten was ten laste gelegd dat zij als werkgevers te hoog loon hadden uitbetaald. De ver dachten legden uit. dat toen er te gelzetters verhinderd waren metse laars het werk hadden overgenomen. Deze eisten voor het werk eenzelfde loon als echte tegelzetters en bleek nadien niet te mogen. Clemente straf. Ook een Leidse werktuigkundige moest voor de Haagse Economische Politierechter verschijnèn omdat hij te hoog loon had uitbetaald. Ter zitting bleek dat er van moedwil geen sprake is ge Laatste Berichten De kabinetscrisis De informateur prof. Romme heeft hedenmorgen achtereenvolgens be- spirekingen gevoerd met de ministers in 't Veld, van den Brink en Mans- holt. VON FALKENHAUSEN VEROORDEELD In het proces, dat te Brussel ge voerd is tegen generaal von Falken- hausen, de voormalige Duitse bevel hebber in België, en enige andere Duitse generaals, is vandaag vonnis gewezen. Von Falkenhausen en Reeder werden veroordeeld tot 12 jaar dwangarbeid, Bertram tot 10 jaar dwangarbeid en von Craem werd vrijgesproken. Von Falkenhausen en Reeder werden bovendien tot een symbolische schadeloosstelling van een frank veroordeeld en verder tot het betalen van een gedeelte van de proceskosten, zijnde 273.000 frank. Bertram moet een bedrag van 18.225 frank betalen. Von Falkenhausen, Reeder en von Bertram bleken ken nelijk getroffen door het vonnis. Van Craem glimlachte. De veroordeelden hebben tien da gen de tijd om in hoger beroep te gaan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2