S)e£eiciaeSoti/Ycmt Geen vooruitgang ter Parijse conferentie »Geen propaganda maken« „Bent U klaar met uw vrouw te slaan" De vermoorde premier Duitsers zijn bang voor Parijs Amerikaanse troepen naar het buitenland Langzaam voorwaarts op Korea KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12227 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN ^Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PARIJS EN LONDEN F\E FRANSE EN ENGELSE gedelegeerden deden gisteren op de con- ferentie der plaatsvervangers van de „Grote Vier" te Parijs een beroep op de Russen om af te zien van propaganda en alle aandacht te concentreren op het werkelijke doel van de bijeenkomst: het voorberei den van een agenda voor een samenkomst van de ministers. De vierde zitting, onder voorzitterschap van Jessup (V.S.), is geëindigd zonder enige aanwijsbare vooruitgang in de richting van een accoord over de agenda, aldus een lid van de Franse delegatie. Dr. Jessup trachtte de bespreking in goede banen te leiden door de punten op te sommen van de Oostelijke en Westelijke ontwerpagenda's, waarover overeenstemming schijnt te bestaan: 1. De oorzaken van de spanning in Europa. 2. De huidige stand der bewapening, met inbegrip van de Duitse. 3. Een vredesverdrag met Oostenrijk en 4. Andere Duitse kwesties, o.a. de eenheid van Duitsland en een vredesverdrag. Vpr^rhil van annrpniatipI ^en P°s^e °p leggen van de verbunu van ctppreucuie man> die met ja of neen moest ant. woorden op de vraag: „Bent u klaar Gromyko zou volgens een Weste lijke woordvoerder hebben gezegd, dat het verschil tussen beide agen da's daarin bestond, dat de Sovjet- voorstellen punten van overheer send belang raakten, die opgelost moesten worden, terwijl het Weste lijke ontwerp slechts punten van minder belang vermeldde. Hij had er geen bezwaar tegen, dat de oor zaken van de spanning naar onderen waren verschoven, maar hij leverde critiek op het feit, dat de Westelijke gedelegeerden niet naar de Duitse ontwapening hadden verwezen cje voornaamste onrustbron. Jessup antwoordde, dat Gromyko probeerde de Westelijke gedelegeer- Kardinaal de Jong vraagt coadjutor Zondag a.s. zal onder alle H.H. Missen in het Aartsbisdom een her derlijk schrijven worden voorgele zen, uitgegeven door de Aartsbis schop Kardinaal De Jong, waarin bekend wordt gemaakt, dat de ge zondheid van Z. Em. de laatste tijd veel te wensen overlaat. In verband hiermede heeft de Kardinaal toe stemming aan de Paus gevraagd voor toevoeging van een hulpbis schop met recht van opvolging De Paus heeft deze toestemming ver leend en het Hoogwaardig Kapit tel uitgenodigd een voordracht in te dienen. Dezer dagen zullen de personen voor de voordracht geko zen worden. De kardinaal vraagt de gelovigen te bidden, opdat een waar dige hulpbisschop gekozen mag wor den. In de volgende bewoordingen bedank de Kardinaal de aan hem toevertrouwde gelovigen: ,Van harte bedanken wij U, be minde gelovigen, voor de volg zaamheid, die gij Ons steeds hebt betoond, ook in zeer moeilijke om standigheden. die ook van U zwa re offers vroegen en niet minder voor de steun, die wij van zovelen Uwer mochten ontvangen." Voorts deelt de Kardinaal mede, dat hij hoopt t.z.t. het gehele bestuur aan de hulpbisschop te kunnen over laten en zijn verblijf te nemen in het Moederhuis van de Zusters van Ó-L. Vrouw te Amersfoort. Hij bepaalt verder, dat van nu af tot aan de benoeming hulpbisschop, na iedere gelezen H. Mis het gebed: „Komt H. Geest enz." gebeden zal worden met uw vrouw te slaan?" (Zowel bij ja als bij neen geeft men toe, z'n vrouw geslagen te hebben). Het Sov jet-ontwerp vermeldde niet uitslui tend onderwerpen, maar hield beslui ten in. Als de Westelijke mogendhe den zich er zonder meer mee ac coord zouden verklaren, zouden hun ministers aan deze mede-opgenomen beslissingen zijn gebonden. Dr. Jessup heeft Gromyko voorge houden, dat ontwapening van het Westen tegenover de agressiviteit van de Sovjet-Unie de vrije wereld zou alarmeren. „De grote meerder heid van de vrije wereld en zij die aan de slavernij trachten te ontko men, zijn gealarmeerd door de over weldigende massa wapens, van de Sovjet-Unie en het Sovjet-blok. Deze bezorgdheid zal toenemen en niet af nemen,, als de Westelijke mogend heden hun pogingen om in militair opzicht op gelijke voet met de Sov jet-Unie te komen opgeven, tenzij van Sovjetzijde de verzekering wordt gegeven,- dat het Kremlin zijn agres sieve politiek laat varen, aldus Jes sup. Jessup sprak dè hoop uit, dat de conferentie van de ministers zou plaats, hebben en dat de Sovjet-mi nister deze verzekeringen zou ge ven. Hij hoopte ook dat de conferen tie een situatie zou scheppen, die op eerlijke basis een vermindering der bewapening te weeg zou kunnen brengen. Voordat de zitting was geëindigd, kwam een Rus de marmeren trap- Êen van het paleis afrennen met de oodschap, dat hij iets belangrijks had te vertellen. Het bleek, dat er een wijziging in het Sovjet-ontwerp was gemaakt door Gromyko, waar bij in het punt over Duitsland „her stel van de eenheid van Duitsland", is ingelast, ter verduidelijking van het Sovjet-standpunt. Waarnemers zeggen, dat dr Jes sup het initiatief had genomen om de gemeenschappelijke punten van beide agenda's te verenigen. Nat. rouwdienst te Teheran Zes honderd personen werden gis teren toegelaten tot de rouwdienst in de Sepah Salah Moskee te Tehe ran om de uitvaartdienst bij te wo nen van premier Razmara, die door moordenaarshand was gevallen. Luid snikken klonk op, terwijl de Perzi sche hogepriester verzen uit de Ko ran voorzong Hij smeekte Allah de zonden van de dode te vergeven en hem hulp te bieden bij het binnen gaan van het paradijs. Officieren hadden de gehele dag de dodenwacht gehouden en de Per zische hoofdstad, die drie weken ge leden nog getuige was van de pracht en praal van het vorstelijk huwelijk van de sjah, heeft op zijn decreet twee dagen rouw aangenomen. De moordenaar van generaal Raz mara; Abdoellah Rastegar. zit onder wijl rustig in zijn cel. Hij weigert op vragen te antwoorden en als hij de stilte breekt is het om verzen uit de Koran op te zeggen Hij zou hebben verklaard: „Ik ben een trouwe die naar van de Islam en vernietiger van de vijanden van de Islam. Waar om hebt ge ons land aan het buiten land uitgeleverd, zodat ik mijn daad wel moest begaan?" Mevr. Razmara bleek niet bestand tegen de emoties, die de begrafenis plechtigheden bij haar opriepen en moest uit de moskee worden gede gen. Talloze kransen hingen daar aan de blauwe pilaren en dikke ta pijten lagen op de vloer Zes kris tallen luchters schitterden ter weers zijde van het affuit met het stoffelijk overschot, dat was bedekt met de Perzische vlag, waarop een gene raalsuniform lag. Negen hoge offi cieren droegen zijn onderscheidin gen en zijn zwaard op rood-fluwelen kussens. NAAR KOREA. Woensdagavond zijn een klein aantal officieren en onder-officieren die zich vrijwillig voor het Nederlands Detachement Verenigde Naties hebben gemeld, per lijnvliegtuig van de K.L M. ver trokken, teneinde enkele openge vallen officiers en onder-officiers plaatsen aan te vullen. Onder de vertrekkenden bevond zich ook Ds. P. Meerburg, Nederlands Hervormd predikant te Maastricht, die als le- gerpredikant naar Korea .s vertrok ken. Foto boven: In de vertrekhal op Schiphol werd de tijd voor het ver trek bekort met het zingen van lied jes bij de guitaar. Foto onder: Ds. Ph. P. Meerburg (links) passeert de controle op de Amsterdamse luchthaven. Uit vrees voor de Russen ^^LLE POLITIEKE PARTIJEN in West-Duitsland, van de socialisten tot de rechtse christen-democraten, keren zich in openbare verklaringen, redevoeringen en krantenartikelen eendrachtig tegen iedere overeen komst tussen de grote mogendheden om Duitsland te neutraliseren. Door hun gemeenschappelijke vrees, dat de Westelijke mogendheden Duitsland zouden opofferen om met Moskou tot een algemene regeling te komen, zyn de Duitse regeringsleiders en hun bittere opponenten, de socialisten, samengedreven. Kurt Schumacher, leider der so- - ciaal-democraten heeft neutraliteit „het doodvonnis voor Duitsland" ge noemd, de christendemocratische par tij van kanselier Adenauer heeft er aan herinnerd, dat aanvaarding van bet Russische voorstel tot een onbe wapend, neutraal Duitsland terug- DE „RANGERS" ZIJN TERUG. In het leger der Verenigde Staten is men weer begonnen met het oefe nen van de „Rangers", de soldaten, die tot de keurtroepen behoren. Tij dens de Tweede Wereldoorlog on derscheiden zij zich door de wijze, waarop zij de vijand afbreuk deden en door staaltjes van moed er. zelf opoffering. De huidige „Rangers" worden met zorg uit het leger gekozen en krij gen een speciale opieiding, waarin o.m. de ervaringen, opgedaan in de strijd op Korea, benut worden. „Rangers" in opleiding trekken een rivier over. Om de werkelijk heid zo veel mogelijk te benaderen worden tijdens oefening springla dingen tot ontploffing gebracht. trekking van de Amerikaanse divi sies over de Atlantische Oceaan zal betekenen, terwijl de Russische ka nonnen aan de Oder zullen blijven, even ten Oosten van Berlijn. De algemene vrees komt ook tot uiting in de herhaalde verzoeken van Bonn om op de hoogte te worden ge steld van het verloof) der viermo- gendhedenconferen tie. Men schijnt overigens meer vertrouwen in Ame rika te hebben, omdat men de Brit- Afhankelijk van goedkeuring door Congres PRESIDENT TRUMAN mag geen troepen naar het buitenland zenden van welke sterkte ook zonder daartoe vooraf toestemming te hebben verkregen van het Congres. Dit is het standpunt van de senaats commissies voor de gewapende macht en de buitenlandse betrekkingen, die er zich met veertien tegen tien stemmen voor hebben uitgesproken, en het is te verwachten, dat de Senaat zich d^hrbij zal aansluiten. OVERWINNING VAN REPUBLIKEINEN. De meerderheid bij deze stemming werd gevormd door alle republi keinse commissieleden tezamen met drie democraten en de uitslag kan dan ook beschouwd worden als een overwinning van het republikeinse standpunt. De republikeinse senator Taft heeft tot dusver steeds betoogd, dat het zenden van Amerikaanse troepen naar het buitenland hetgeen in dit verband betekent: naar de landen van het Atlantische pact afhanke lijk moet zijn van de toestemming van het Huis van afgevaardigden en de Senaat, terwijl president Tru man zich op het standpunt stelde, dat goedkeuring van het Congres wel gewenst, maar constitutioneel niet noodzakelijk was. Eerder hadden de senaatscommis sies drie maal moeten stemmen, voordat er een meerderheid voor het zenden van troepen naar Europa uit de bus kwam en men vreest, dat de kleine meerderheid, die tenslotte voor het voorstel gevonden werd, nadelig zal werken op de opbouw van de Europese defensie. De tekst van de resolutie luidt als volgt: ,Het is de mening van de Senaat, dat, in het belang van een goede ten en de Frmisen er van verdenkt I werking van de grondwettelijke pro een compromis te wensen. cedure en in het belang van de na- De verbonden troepen, die ten Oosten van Seoel aanvallen, zijn Donderdag langs het gehele honderd vijftig km. lange front in Midden- Korea twee tot vijf km. opgerukt, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger Don derdagavond verklaard. Zij zijn echter nog steeds niet op de hoofdmacht van de Noordelijken gestoten. De verbonden troepen bleven ook Vrijdag langzaam in Noordelijke richting oprukken, daarbij de com munisten moeizaam van bergrug na bergrug verdrijven. DE KWESTIE DER SANCTIES. De commissie van twaalf landen der Verenigde Naties heeft Donder dag een voorlopige lijst van moge lijke sancties tegen China bestudeerd en deze naar een su'b-commissie van vijf verwezen. De commissie hield een geheime vergadering en de lijst van sancties, in de vorm van een werkplan, werd niet bekend gemaakt. Afgevaardigden verklaarden, dat geheimhouding noodzakelijk is om het werk van de commissie van goede diensten, die tracht een rege ling door onderhandeling tot stand te brengen, niet te hinderen. Churchill begint afmattingsoffensief Op de openingszitting van een tweedaagse bijeenkomst van de Cen trale Raad van de Conservatieve partij te Londen is een resolutie aan genomen, waarin „onmiddellijk" nieuwe parlementsverkiezingen wor den geëist. Churchill en de overige conserva tieven in het Lagerhuis hebben in middels besloten bij alle denkbare gelegenheden by verrassing stem ming te verlangen, teneinde aldus de zwakke regeringsmeerderheid te ver slijten. Zo diende de conservatieve partij voor gisteravond zeven moties in en gaf te kennen, dat dit pas het begin was. tionale eenheid en samenwerking, de goedkeuring van het Congres moet worden verkregen voor elke politiek, die leidt tot het bestemmen van Amerikaanse troepen voor het buitenland, indien deze bestemming plaats heeft ingevolge artikel 3 van het Noordatlantische pact". Artikel 3 is het artikel, waarin wordt gezegd, dat de leden-landen elkaar onderling zullen bijstaan bij de vorming van een defensie, voor dat een agressie plaats heeft. Het houdt dus in het deelnemen ook in vredestijd van Amerikaanse troepen aan een internationale strijdmacht. Een voorstel van de republikeinse senator Lodge om vast te leggen, dat naar de mening van de Senaat de Europese volken „een belangrijke bijdrage" dienen te leveren tot de strijdkrachten te land, die onder be vel van generaal Eisenhower zullen staan, werd met dezelfde stemmen verhoudingen aanvaard. UNO toch naar Parijs? Het verluidt te Lake Success, dat de Franse regering de Verenigde Naties heeft medegedeeld, dat Parijs als zetel voor de najaarszitting van de Algemene Vergadering beschik baar zal zijn, mits de openingsda tum, die normaal op de derde Dins dag in September valt, zeven weken wordt verschoven en op zes Novem ber gesteld. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Franse re gering dit uitstel wenst, opdat ver meden wordt, dat de Algemene Ver gadering in zitting is, wanneer in Frankrijk algemene verkiezingen worden gehouden KONING LEOPOLDS DOCHTER GEDOOPT Gistermorgen is prinses Maria- Christina,, Daphne, Astrid, Elisabeth, Leopoldine. dochter van koning Leo pold III en van de 34-jarige prinses van Retie, in de kapel van het ko ninklijke paleis te Laken ten doop gehouden. Prinses Maria-Christina werd op Februari in het paleis te Laken geboren. De doopplechtigheid voltrok zich jistermorgen in de intimiteit van de familiekring en er waren geen func tionarissen aanwezig. Het prinsesje werd gedragen door een verpleegster en was gewikkeld in een kleed van oude kant, dat nog gediend heeft bij de doop van koning Leopold zelf. Prinses Maria-Christina werd ge doopt door kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen. AFGLIJDEND PERZIE. ten heeft de aandacht van de we reld weer eens gevestigd op Perzië. Nog onlangs glimlachte men om de herleving van de sprookjessfeer uit „Duizend-en-één-nacht", toen de Sjah aller Sjah's in het huwelijk trad met een „gewoon" meisje; maar nu laat Perzië zien, dat het behalve sprook jes ook minder prettige dingen kent. Het Oosten droomt niet altijd van romantiek, het conspireert en intri geert ook wel eens graag, broeit moordplannen uit en schiet raak. De moord op de minister-president Ali Rasmara heeft daaraan weer herin nerd. En de geur, welke men icon opsnuiven na het geknal der 0 revolvers, was niet de geur van Aalsmeerse rozen, maar die van petroleum. Vele gebeurte nissen, welke zich in de laatste jaren in Perzië hebben afgespeeld, kunnen verklaard worden met het sleutel woord: petroleum. Perzië is op zich een arm land, dat weinig heeft overgehouden van z'n grootheid uit de dagen der oudheid, toen Perzische heersers optrokken om Griekenland te veroveren. Het is een dor land, met veel woestijnen en veel vergane en versteende glorie. Het zou een land zijn, waar niemand veel aandacht aan besteedde, als de harde bodem geen petroleum bevat te en wel in zo rijke mate, dat het Westen en het Oosten elkaar de in vloed in Perzië betwisten omwille van dit kostbare vocht. Aziatisch Rusland grenst aan Perzië en Mos kou loert al lang op de petroleum van Perzië. Niet lang geleden heeft de minister-president Armara een handelsverdrag met de Sovjets geslo ten en daarbij aan de Russische han delsmissies toestemming verleend. Wie die Russiche „handelsmissies" kent, weet wel, dat zij van alles en nog wat doen, behalve handel drij ven. Die goede betrekkingen van de door Asmara geleide regering met het Kremlin hebben ook al geleid tot het stop zetten van alle uitzendingen van de „Stem van Amerika" en de vrije verspreiding van alle Russische propaganda. Grote karavanen uit Rusland trekken dagelijks de gren zen over en overstromen het land. Nog een tijdje en Moskou heeft be halve de zo begeerde petroieum ook het hele land in z'n bezit. Dan geen gezanik meer met verdragen en met Britse aanspraken, die geëerbiedigd moeten worden, dan is Moskou baas „in eigen huis". De dader van de moordaanslag ver klaarde zijn daad dan ook met te zeg gen, dat hij zich verzette tegen het verkwanselen van het land aan de vreemdelingen. Het is echter de vraag of de bewe ging, welke door Asmara is ingezet, nog te stuiten is. Perzië bevindt zich op gevaarlijk terrein, het is op weg om de volgende candidaat te zijn voor de veroveringszucht van Moskou. Queuille durft het aan De vorming van een nieuw Frans kabinet schijnt thans verzekerd, nu informateur Queuille bekend ge maakt heeft, dat hij vanmiddag vijf uur (Ned. tijd) een vertrouwensvo tum van de Assemblee zal vragen. Alle partijen van de traditionele regeringsmeerderheid hebben hem de verzekering gegeven hem te zul len steunen, waardoor de vereiste absolute meerderheid (311 stemmen) dus wel vaststaat. Queuille is tfan plan zijn kabinet tydens het weekend te vormen. De meesten van zijn ministers hadden reeds zitting in het demissionaire kabinet-Pleven en zullen dezelfde posten bezetten. Dit geldt o a. vror de minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman. Concessies van de zijde der radi caal-socialisten betreffende wijzigin gen in de kieswet schijnen te heb ben bijgedragen tot de oplossing voor de impasse, die acht da~en ge legen toe het '-ftreden van Frank- rijks dertiende na-oorlogse kabinet heeft geleid. MOORDENAARf ÏN ÏNDONESIë GEARRESTEERD. Politie en miltairen U. "angerang hebben twee van de drie moorde naars van de planter Hessel var. de onderneming Serpong gearresteerd. Zij hebben een volledige bekencenis afgelegd. Daaruit bleek, dat roof het motief tot de moord was. Ruim zes duizend van de geroofde twintig dui zend gulden werd achterhaald. De derde moordenaar is nog voortvluch tig. De politie te Djakarta heeft de moordenaar van de Amerikaan Jones kunnen arresteren. Ook deze heeft volledig bekend. Hij deelde mede. dat hij Jones door messteken gedood had, nadat Jones hem had geschopt. Ko-ï-keUiz... Wordt het eeuwige eenmaal geloo chend, dan wordt het heden allerbe langrijkst.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1