S)e Gromyko komt met een verrassing ANDERHALF »Ook Triëst moet op de agenda« De moord op de Perzische premier Zat de olie er weer tussen Binnenkort bommen op China Kans voor Queuille De Marokkaanse kwestie spitst zich toe Defensie op Sovjet-begroting DONDERDAG 8 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12226 Directeur: C. M. v. BAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm, en Adv. 70826, Abonn. '20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LIET bloed kruipt, waar het niet 11 gaan kan. Prof. Romme mocht dan al meermalen getuigen, dat zijn liefde voor de zeer brede of brede basis grenzen kent, zijn hart klopt zo warm en zo zéér breed, dat hij zijn plan tracht door te zetten. Willen de Anti-Rev. niet rechtstreeks mede werken, dan zal hij zijdelings probe ren hun steun te veroveren. Prof. De Gaay Fortman destijds reeds aan gezocht door mr. Steenberghe voor „productie-opvoering" en mr Mey- nen, oud-minister van Oorlog zijn door hem uitgenodigd een portifeuil- le te aanvaarden. In een mededeling van Anti-Rev.- zijde over het onderhoud, dat de in- fomateur had met dr. Schouten wordt geschetst, dat, ondanks de afwij zing, het gesprek „een open en pret tig karakter" had. Daaruit zou men opmaken, dat de informateur, toen de Anti's van parlementaire binding aan het kabinet afzagen, zijn voorne men heeft aangekondigd enige „vrij staande" Anti-Rev. uit te nodigen. „Trouw", waarvan het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot hoofdre dacteur is, komt echter tot een an dere opvatting. Het neemt aan, dat de aangezochte heren het advies van dr. Schouten zullen inwinnen. „Na de afwijzende beslissing van de heer Schouten ten aanzien van' de infor matieve opdracnt aan prof. Romme behdfeft het geen speculatie, er van overtuigd te zijn wat de inhoud van 's heren Schoutens advies zal zijn". Het blad verwacht dus een vol komen afwijzing van prof. Romme's lokroep, maar wij hebben de stellige indruk, dat .Trouw" in zijn overtui ging wordt geschokt. Gaat prof. Romme streven, na de „breedste basis" te hebben prijs ge ven, toch nog een „bredere basis" te grondvesten, dan komt hij "nolens volens terecht op de „brede basis". De Christ.-Hist. en de V.V.D. heb ben in een ingewikkelde zin over de „mogelijkheid van medewerking tot bevordering van de totstandkoming van een kabinet" daaraan hun voor lopige zegen gegeven. Met deze ze gen in zijn zak, is de informateur aan het zoeken gegaan naai perso nen. De verhouding in de ministers zetels zou, zijn we goed ingelicht, worden 6521 y.De ander half was bestemd voor de VVD, wier tweede zetel bezet zou worden door een persoonlijkheid van vrijzinnige huize, die geen lid zou zijn van de V.V.D., doch waarmede de V.V.D. ge noegen zou willen nemen. De volle zetel van de V.V.D. zou wederom be zet worden door minister Stikker. Wat de Christ.-Hist. betreft: men weet niet of er in deze partij veel keuze is voor twee ministers zetels! Men vraagt zich wellicht af, waar om de informateur zo gebrand is op de allerbreedste basis, terwijl de twee grote partijen reeds een vol doende parlementaire meerderheid opleveren. Het antwoord is: om in deze tijd van nood-maatregelen, waarbij het gehele volk ten nauwste is betrokken, bij de grootst mogelijke meerderheid van het volk vertrou wen te vestigen en die mate van zelf beheersing te ontwikkelen, welke het dragen van mede-verantwoordelijk heid met zich brengt. Het is dus een hoog doel, waar de informateur op mikt en mikken blijft, en dat hij, zo de Anti-Rev. in derdaad niet geheel afzijdig blijven, ook treffen zal. SLUIS BIJ TIEL NADERT HAAR VOLTOOIING. De grootste bin- nensluis van Europa, in' het Amster damRijnkanaal nadert haar vol tooiing. Hoog boven het Betuwse landschap uit rijzen de twee 37 meter hoge torens, die straks, door een .bovenbalk" verenigd, de sluisdeuren zullen dragen. Wanneer deze bovenbouw gereed zal zijn, is een groots monument, dat getuigt van Nederlandse durf en doorzet tingsvermogen tot stand gekomen. Foto toont de beide torens, die het landschap ten Noorden van het plaatsje Wamel zullen beheersen. WONDERLIJKE RUSSISCHE GEDACHTENSPRONGEN Drie en een half uur hebben de plaatsvervangers van de Grote Vier giste ren te Parijs gediscussieerd over een nieuwe verrassende eis van Gro myko (Rusland), dat naast de kwestieOostenrijk ook de kwestie-Triëst op de agenda van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken zal worden geplaatst. „De atmosfeer was echter minder gespannen dan Dinsdag", verklaarde een Westelijke woordvoerder. Oude koe uit de sloot De oude Russische beschuldiging herhalend, dat de Westelijke geal lieerden het vredesverdrag met Italië geschonden hebben door van Triëst een militaire basis te maken, vroeg de Rus: „Wanneer de Westelijke mo gendheden haar verplichtingen met betrekking tot Triëst niet zijn nage komen, hoe kan Rusland dan zeker heid hebben, dat ook Oostenrijk niet tot een militaire basis zal worden ge maakt?" Dit was het begin van het politieke steekspel, dat gisteren het debat be heerste. Urenlang werden de be schuldigingen over de conferentieta fel heen en weer gekaatst. .,De Sov jet Unie", zo zei de Amerikaan Jes- sup, „heeft de sluiting van het vre desverdrag met Oostenrijk voortdu rend opgehouden." „Dat", antwoordde Gromyko, heb ben juist de Westelijke geallieerden gedaan." „Wanneer de Sovjet-Unie de mond vol heeft van schending van vredes verdragen, dan zal zij er goed aan doen, eens aandacht te schenken aan de verdragsschendingen door Honga rije. Bulgarijs en Roemenië." Als voorbeelden noemde Jessup de topzware bewapening van deze landen en de schending van de rech ten van de mens. Hij weigerde overigens een punt op de agenda op te nemen als voor waarde voor een opneming van een ander punt. Hij ontkende met klem dat de geallieerden him verplichtin gen jegens Triëst geschonden hebben. Jessup had echter geen bezwaar Triëst als „losstaand" agendapunt op te nemen. Parodi (Frankrijk) viel Jessup bij. „Het sluiten van een verdrag met Oostenrijk zal een werkelijke bij dra - 1 ge zijn tot het verlichten van de span ningen in Europa en het kan een at mosfeer scheppen, die gunstig is voor de toenadering tussen de grote mo gendheden." Davies (Engeland) herinnerde Gromyko er aan. dat Rusland bij de onderhandelingen over het Italiaanse vredesverdrag er nooit over gespro ken heeft, dit verdrag op een of an dere manier aan het Oostenrijkse vredesverdrag te koppelen. Dit was pas een jaar gebeden gebeurd, toen de Sovjet-Unie de kwestie-Triëst ter tafel bracht. Gromyko veranderde toen plotse ling van front en beschuldigde Frank rijk er van, dat het de Duitse ontwa pening niet op de agenda wilde zien. Parodi ontkende dit ten stellig ste Gromyko, op deze zitting het laatste woord hebbend, verklaarde ten slotte: .Ik geloof, dat het voor de verlich ting van de spanning in Europa nut tiger is, de militarisering van Duitsland op de agenda te plaatsen, dan het Oostenrijkse vredesverdrag!" Vandaag wordt het overleg voort gezet- In Frankrijk zijn op overheids bevel de broodprijzen bevroren. Toen de bakkers dat venamen be vroren zij ook; zij bakten niet meer en sloten de deuren van hun win kels stijf dicht. Dat is gisteren ge beurd. VER. NATIES VOOR DE BESLISSING. Deze verklaring van MacArtbur stelt de Verenigde Naties voor een ernstige beslissing. Een Amerikaanse woordvoeder zeide, dat MacArthurs verklaring" thans te Washington wordt bestu deerd, er zijn echter nog geen aan Naar aanleiding van de gisteren gemelde moord op de Perzische pre mier Ali Razmara houdt men er rekening mee, dat in de Perzische hoofdstad de staat van beleg zal worden afgekondigd. Westerse diplomatieke kringen te Teheran, die een ernstige politieke -crisis vrezen, zoeken het motief van de moord inderdaad in 't verzet te gen Razmara's hervormingspolitiek, waarvan de olie-overeenkomsten met Engeland een belangrijk onderdeel vormen. Engeland kreeg daar door grote belangen hij de oliewinning in het land. Razmara weigerde Zondag nog de oliemaatschappijen te nationaliseren. PROCLAMATIE VAN DE SJAH. De moordenaar Rastegar behoort tot de fanatieke Fadayieh-secte, die onder invloed van de politieke op positie staat, en sterk gekant is tegen Westerse invloeden en. de emancipa tie der vrouwen. Onmiddellijk na de moord riep de Sjah zijn adviseurs bijeen. In een proclamatie verzocht hij zijn volk „orde en rust" te bewaren. Hij be noemde de minster zonder porte feuille, Khalil Fahimi, tot plaatsver vangend premier en kondigde aan, dat „binnen enkele uren" een nieu we premier zou worden benoemd. De waarnemende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Webb, noemde de dood van Razmara „een ernstig verlies voor MAC ARTHUR VREEST REMISE OP KOREA Terwijl de UNO-troepen gisteren de Han overtrokken en een nieuwe aan val op Seoel inzetten, bracht generaal MacAtrthur een bezoek aan het front. Hij waarschuwde bij zijn terugkeer te Tokio, dat, indien hij niet over meer strijdkrachten de beschikking krijgt en hem geen toestemming wordt gegeven bases in het communistische China te doen bombarderen, er mogelijk geen beslissing in de Koreaanse oorlog zal worden bereikt. „Er zal een militaire impasse intreden", zei de opperbevelhebber. „Wanneer deze remise-stelling eenmaal bereikt is, zal verder oprukken van de verbonden legers voordeligerzijn voor de vijand dan voor ons." wijzingen, dat de regering der Ver enigde Staten de zaak spoedig voor de Algemene Vergadering zal bren gen. De boodschap van MacArthur werd Woensdag druk besproken door vooraanstaande afgevaardigden bij, de Veiligheidsraad. Men was het e over eens dat, indien MacArthur zijn waarschuwing over de mogelijkheid van een onbesliste strijd in Korea herhaalt in zijn eerstvolgende rap port aan de Verenigde Naties over de situatie aldaar de internationale organisatie een beslissing van grote draagwijdte zal moeten nemen. VERBONDEN LEGERS BEHOUDEN INITIATIEF. In het door MacArthurs hoofdkwar tier uitgegeven communiqué wordt o.m. meegedee'd, dat bij beide strij dende partijen in Korea de grond strijdkrachten meer op de voorgrond zijn getreden. De verbonden troepen bleven, na dat Amerikaanse infanterie Woens dag in de Westelijke frontsector de Han was overgestoken, over de ge hele frontbreedte het initiatief be houden, er werden vordering tot tien kilometer gemaakt. De communisten schijnen in grote getale troepen samen te trekken en opnieuw te groeperen voor een tegen aanval. Vliegers van nacht-jachtbommen werpers merkten een zeer uitge breid verkeer van voertuigen der communisten op, die in het alge meen in Zuidelijke richting trokken, om zich evenwel in de buurt van het slagveld juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, in alle richtingen te verspreiden. CAftTO- 5126j de zaak van de vrijheid en de socia le gerechtigheid in de wereld". Wij zijn diep geschokt door de moord op de Perzische premier" zo zei hij. Hij geloofde niet, dat er enige verandering zou komen in de nau we betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Perzië. In Londen heeft deze .noord ook al grote bezorgdheid gewekt, omdat men er een nadelige invloed op nieuwe olie-overeenkomsten van verwacht. Korteling nog heeft Razmara zich krachtig verzet tegen pogingen van de parlementaire oppositie om de olie-industrie te naasten, waarbij hij de huidige overeenkomst tussen de Perzische regering en de „Anglo- Iranian Oil Cy". in het belang van beide landen noemde. HERVORMINGSPOGINGEN ONTMOETTEN TEGENSTAND. Ali Razmara, die 49 jaar geworden is, was minister-president sinds eind Juni jl„ en hij werd terstond gecon fronteerd met grote moeilijkheden, Bij zijn ambtsaanvaarding werd zijn regering er van beschuldigd, een mi litaire dictatuur na te streven, doch Razmara voerde hiertegen aan, dat deze dictatuur juist werd gezocht door hen, die zelf naar de macht streefden en die behoorden tot de 15 families, die „geheel Perzië over heersen". Hij gaf ook niet het vorige kabinet de schuld van de moeilijk heden in het land, doch hij weet de ze aan „een topzwaar en over-gecen- traliseerd bestuur". Zijn hervor- vormingspogingen ondervonden in het parlement echter krachtige te genstand van de oligarchie van land heren en zakenlieden. Tocht wist Razmara langzaam piaar zeker re sultaten te bereiken en zijn popula riteit nam in dezelfde mate toe. Doch voor de Sjah die Razmara aan vankelijk krachtig steunde werd dit laatste juist een reden om zich van de vooruitstrevende premier langzaam los te maken.... In de ontwikkeling van dit proces heeft nu een pistool zijn fatale woord ge sproken. RESTAURATIE HISTORISCHE KERK VAN MARSSUM. De res tauratie van het uit 1160 daterende kerkje van Marssum in de provin cie Groningen, dat tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd, is nu zo goed als voltooid. De kerk, die op een terp is ge bouwd, prijkt weer als een fraai monument van vroegere bouwkunst in het landschap, waarvan eeuwenlang deel uitmaakte. AVONDMISSEN IN HONGARIJE. Door de H. Stoel is aan de priesters van Hongarije verlof gegeven om de H. Mis te lezen in de avonduren. De gelovigen kunnen tijdens deze avond missen ter H. Tafel naderen, op voor waarde, dat zij drie uur van te voren nuchter blijven. Deze maatregel is genomen omdat de communisten trachten de gelovigen van het Mis- horen af te houden door het beleg gen van communistische vergaderin gen in de voormiddag. Zoals gemeld heeft oud-premier Henri Queuille besloten een tweede poging te doen om een Frans kabinet te vormen. Politieke waarnemers be oordelen zijn kansen van slagen gun stiger dan die van zijn tegenstanders, omdat zijn radicale partij bereid schijnt water in de wijn te doen en minder radicaal te zijn dan haar naam zou doen vermoeden. De radicalen zouden accoord gaan met de kieshervorming, in ruil voor de zetels van premier en minister van Binnenlandse Zaken. Queuille zou instemmen met het houden van verkiezingen in Mei of Juni en geen ingrijpende wetsontwerpen voor die tijd indienen. De 67-jarige Queuille, een gewe zen plattelandsdokter, heeft zitting gehad in 27 regeringen. Hij houdt het na-oorlogse duurrecord als pre mier met een jaar en 25 dagen. Ook koning Abdoellah bemoeit zich er mee ^E MAROKKAANSE kwestie spitst zich toe. Na een dag van opgewon denheid in Transjordanië heeft koning Abdoellah zich telegrafisch tot president Truman gewend met verzoek, druk op Frankrijk uit te oefenen om zijn „onderdrukkingspolitiek" in Marokko te staken. Tegelij kertijd besloot de Arabische Liga zijn secretaris-generaal, Azzam Pasja, onverwijld naar Marokko te zenden. Generaal Juin, de Franse resident- generaal, vloog gisteren van Marokko naar Parijs om met zijn regering overleg te plegen. ,Het is in Marokko nog nooit rustig geweest als nu", verklaarde Juin bij zijn aankomst. „Als er er gens opwinding heerst, is het in Caïro en wel op kosten van het Egyptische volk". Intussen heeft het parket te Ra bat namens het Franse ministerie van Justitie aan de autoriteiten van het internationale gebied Tanger verzocht, een onderzoek in te stellen naar de „verspreiding van valse be richten", die naar men vermoedt, hun bron in Tanger vinden en die door de Egyptische pers zijn ver spreid. In Franki'ijk is de verontwaardi- Bijna 21 procent De Sowjet-minister van Financiën, Zwerew, heeft de Opperste Sowjet in het Kremlin in aanwezigheid van maarschalk StaÜn en zijn rijks groten van het Politbureau de nieuwe Sowjet-begroting 1951-'52 voorgelegd. Dit „vredesbudget" ver meldt een bedrag van 96400 mil- lioen roebel voor defensie, bijna 21 van het totaalbedrag en 17 millioen roebel meer dan het vo rige jaar. In 1940 eiste de defensie l van de begroting op. De kapitalistische landen bereiden zich ten oorlog en de Sowjet-rege- ring besteedt meer aandacht aan defensie, verklaarde Zwerew. De Sowjet-Unie was bezig maatregelen te nemen om haar nationale defen sie te beveiligen tegen de samen zwerende imperialisten. Het na-oor logse 5-jaren plan is voltooid en zijn doelstellingen zijn overtroffen. De nationale economie staat te boek voor 179 milliard (40%), land en bosbouw voor 39 milliard en so ciale voorzieningen voor 120 milliard roebel. Vier vliegtuigen en een hef- schroefvliegtuig van dc Italiaanse luchtmacht zoeken boven dt Mid dellandse Zee naar een viermotorig transporttoestel van de Amerikaanse marine met *14 personen aan boord, dat sinds Woensdag vermist wordt. Het toestel, een „Liberator" was op weg van Udine naar Rome. Men ver moedt, dat het ter hoogte van. Rome in zee is gestort. ging over de anti-Franse perscam pagne in Egypte nog steeds niet geluwd. De Republikeinse Vrijheids partij heeft „krachtige maatregelen tegen een door een vreemde mogend heid gesteunde perscampagne, die schadelijk werkt op de Frans-Marok kaanse betrekkingen", geëist. Tevens nam deze partij een resolutie aan, waarin vertrouwen in het beleid van generaal Juin in Marokko werd uit gesproken. De stap van de Transjordaanse ko ning is de jongste en meest opzien barende ontwikkeling in de anti- Franse actie, die de gehele Moham medaanse wereld, van Egypte tot Pakistan en van Libanon tot Arabië, is ontketend naar aanleiding van het feit, dat de sultan van Marokko op Frans verzoek zijn nationalistische gevoelens heeft ingetoomd. WEDEROM MOORD OP PLANTER. Woensdagochtend is in Oost-Java wederom een Nederlandse planter vermoord. Het slachtoffer is de 58- jarige tuin-employé Hayes van de suikerfabriek Tjandi. Over deze moord meldt de correspondent van Aneta te Surabaja, dat de heer Hayes, die in een jeep op de grote weg reed, bij de desa Tangulangin nabij Si- doardjo door een bende werd aange houden en in het zijterrein werd ge voerd. Na enige tijd liet de bende Hayes vrij. Deze liep toen terug naar de plaats waar de jeep was achter gelaten. Toen Hayes een Indonesische arbeider ontmoette scheen de bende argwaan te krijgen, zij beschoot al thans alsnog de planter, die op slag werd gedood. In Algiers zijn aan de rand van de Sahara 30 huizen ingestort ten gevolge van zware regens Dat was wel het laatste waaraan men in zo'n droogland zou hebben gedacht. De regens ondermijnden de huizen en daar konden ze niet tegen. Israël wordt bedreigd door grote zwermen sprinkhanen, die af komstig zijn uit Jordanië. Men wil de beesten met vliegtuigen te lijf. Ko-ïïeÜie... Wie zichzelf verheerlijkt, leeft in voortdurende angst, dal zijn aanma tiging zal worden ontmaskerd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1