PSeudö'SPionne Ontwerp-kieswet bereikt de Staten Generaal „Ergerlijke treinbestormingen" verklaart politierechter ibestormingen" >litierechter De achteruitgang der communisten Eén derde verlies in W. Europa Qakie Skvif, in ffiaai duikt op DINSDAG 6 MAAKT 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Uitsluitend technische wijzigingen i Het demissionnaire kabinet heeft bij dc Tweede Kamer een ontwerp van een nieuwe Kieswet ingediend. Ze moet de uit 1896 daterende wet ver vangen, welke liefst 92 maal is gewijzigd. Justitie zal ingrijpen nu Spoorwegen in gebreke blijven SLUISWERKEN TE VEERE. Dg werkzaamheden aan de schutsluis te Veere in het Kanaal door Walche ren, vorderen gestadig. Dc kolk tus sen de nieuw ingeheide stalen dam- wand is voor de 1 underingswerk zaamheden drooggelegd. Op de foto ziet men rechts de oude sluismuur, die gesloopt wordt, zodat de sluis aanmerkelijk breder wordt; op de achtergrond de stalen damwand en links een overzicht van de werkzaamheden aan de paal- fundering. De oude fundering bleek in sterke mate door paalworm te zijn aangetast, waardoor vernieuwing noodzakelijk bleek. n nu Spoorwegen e blijven De verdachte komt dagelijks met de trein van omstreeks zes uur uit Amsterdam naar Utrecht terug. Hij behoort tot een groep jonge mensen, die te Amsterdam werkzaam zijn en een andere groep Utrechters, die eveneens met dezelfde trein naar huis komen, de plaatsen in de thuis- trein betwist. Op 23 Januari jl. kwam de schilder te va len doordat iemand van de an dere groep hem de voet in de trein dwars zette. Hierop nam verdachte wraak door bij aankomst te Utrecht zijn tegenstander met een ijzeren staaf zo in het gezicht te slaan, dat een van zijn ogen werd gesloten, het gelaat opzwol en de getroffene pijnlijk werd gekwetst. Zich aansluitend bij het betoog •an de politierechter, eiste de offi cier van Justitie een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen verdachte. De rechter wees deze eis onverminderd toe en merkte nog op, dat nog zwaardere straffen zullen volgen, indien aan het vechten op de treinen geen einde komt. HET KWAM TOCH UIT. Een loopjongen van een kleden- magazijn te Den Haag, moest in Maart 1948 een bestelling bezorgen ten huize van een zekere P. Even la ter kwam hij tot de ontdekking dat hij een bedrag van 560 kwijt was. Hij informeerde dadelijk bij P. of deze soms het geld had gevonden, j maar P. zei van niets te weten. Nu bijna drie jaar later, is uitgekomen, dat P. toch het geld had gevonden. Hij is aangehouden en er is proces verbaal tegen hem opgemaakt we gens verduistering. Zusje en broertje al een week zoek Sedert Dinsdaginorgcu Z7 Februari zijn de 12-jarige Arnoldina in 't Groen en haar tienjarig broertje Wil helmus Gerardus niet in de ouder lijke woning, in het centrum van de hoofdstad, teruggekeerd. Alle onder zoekingen hebben tot nog toe geen enkel resultaat opgeleverd. Van de kinderen ontbreekt elk spoor. Er wordt nog niet gevreesd, dat hun een ongeluk is overkomen. De kinderen zijn beiden nog op school. De school van Arnoldina gaat om acht uur aan en ligt verder van huis af dan de school van haar broer tje, die om negen uur aanvangt. Op de bewuste Dinsdagmorgen ging het meisje op de gewone tijd, voor ach ten, van huis. Het vermoeden is, dat zij in de omgeving van de ouderlijke woning haar broertje, die later naar school ging, heeft opgewacht en dat de kinderen daarna met hun tweeën op avontuur zijn vertrokken. Waar heen weet niemand. Zij hebben enig geld bij zich. Namens de ouders ver zoekt de chef van de kinderpolitie thans opsporing en terugbrenging van het vermiste tweetal. Hun signa lement luidt als volgt: Arnoldia is ongeveer 1.45 meter lang, zij heeft licht blond haar blauwe ogen, is ge kleed in loden regenmantel met ca puchon, windjack, witte jurk met biauwe bloemetjes, geruite kousen en zij draagt bruine schoenen met spekzolen. Het meisje had een licht gekleurde schooltas bij zich. Haar broertje is ongeveer 1.40 lang', blond haar bruine ogen, gekleed in blauwe winterjas, met zwart alpino-petje, khakikleurig pakje, grijze kousen en bruine schoenen. BIJNA EEN EEUW LANG EEN VAN DER HAVE BURGEMEESTER VAN OOSTERLAND. Burgemeester A. C. van der Have uit Oosterland zal op 1 Juni als bur gemeester aftreden wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Met een traditie van 98 jaar zal dan gebroken zijn, omdat 3 geslach ten lang de gemeente Oosterland door een Van der Have is bestuurd. Homer Byington, hoofd van dc afdeling voor de West-Europese zaken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington, heeft verklaard, dat het ledental van de West-Europese communistische par tijen sinds de oorlog in de verschillende landen tussen 30 en 84 percent gedaald is. Naar de totale venliescijfers gerekend (ongeveer 1,3 millioen op vier millioen leden) is het dalingspercentage 33. In een radio-rede tot het gehele Amerikaanse volk zeide Byington, dat het dalingspercentage in Luxemburg het grootste is, nl. 84 percent en ki Frankrijk het kleinste, namelijk 30 percent. De communistische partij in Nederland zou volgens Byington 17.000 leden of 34 percent verloren hebben- „Dit bemoedigende rapport" noemde Byington „een eer voor de volken van West-Europa. Byington gaf de volgende cijfers: Leden in 1946 OOSTENRIJK 150.000 BELGIE 100.000 ENGELAND 60.000 DENEMARKEN 60.000 FRANKRIJK 850.000 ITALIË 2.300.000 (in '48) LUXEMBURG 3.000 NEDERLAND 50.000 NOORWEGEN 40.000 ZWEDEN 60.000 WEST-DUITSLAND 300.000 TOTAAL 3.973.000 thans dalingsperc. 100-000 34 35.000 65 40.000 34 22.500 63 600.000 30 1.600.000 31 500 84 33.000 34 14.000 65 33.000 45 200.000 34 2.678.000 33 PRINSESSEN NAAR HET CIRCUS Bijna onopgemerkt door het pu bliek, hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet Zaterdagmiddag hun zo langzamerhand traditionele bezoek aan het Circus Strassburger in Carré te Amsterdam gebracht. Temidden van een groepje vriendin nen en onder het genot van een gro te lolly, hebben zij het programme hun volle aandacht gegeven. In de pauze bezichtigden zij de stallen en toonden zij veel belang stelling voor de vele soorten dieren. Het publiek liet het groepje kinde ren ongemoeid, zodat het zich onge dwongen tussen de andere bezoe kers kon bewegen. Eén van de vrien dinnetjes van de prinsessen nam aan het eind van de voorstelling tot gro te vreugde van de laatsten deel aan het amateurrijden. Even onopvallend als bij aankomst verliet men na afloop het circus in opgewekte stemming. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 8.18. „Onder ons ge zegd". 8.23 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoon muziek. (9.009.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor dc vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bou w-mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwar tet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest en solist. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Gesproken portret 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending: W. A. Braasem: „Oude wijsheid uit de Batakse bergen". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio Volks Universiteit: Prof. R. W. Broekman: „De Levensver richtingen van de menselijke geest: Groei". 19.00 „De strijd om het na tionale inkomen", causerie. 19.15 Gramofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek comment. 20.15 Amusem.- muziek. 20.40 „Dc ivoren toren", hoorspel. 22.10 Pianorecital. 22.45 „Problemen rond dc voeding", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NRCV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuz. 11.15. „De grote vraagbaak voor iedereen", hoorspel. 11.55 Gramo foonmuziek. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws, 13.15 Militaire reportage. 13.20 Zigeu nerkwintet. 13.40 Gramofoonmuziek. 14.00 Klein-Strijkorkest en soliste. 14.30 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Amusementsmuz. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gramofoonmuz. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Negro-spirituals. 20.30 Lijdensover denking. 21.00 Strijkkwartet. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.35 Salonorkest. 22.10 Pianorecital. 22.25 Vocaal en semble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gramofoon muziek. 1. Invoering van een kiezersregister in de plaats van de kiezerslijst; l. Mogelijkheid tot stemming voor Tweede Kamer en Provinciale Staten in de gemeente op welker kiezersregister men voorkomt of in een aan te wijzen gemeente (voor de Staten in dezelfde pro vincie) Uitbreiding van de mogelijkheid tot stemmen bij volmacht; Instelling van een kiesraad als adviescollege van de minister van binnenlandse zaken, tevens fun gerend als Centraal Stembureau voor de verkiezingen van de Sta- ten-Geheraal; 5. Vervroeging van de verkiezingen voor de gemeenteraden met een maand, opdat de stemdag niet in de vacantie valt; 6. Stemming voor Provinciale Sta ten en gemeenteraden op een in de wet vastgestelde dag. Die zal dan steeds op een Woensdag val len, 43 dagen na de candidaatstel- üng; 7. De inrichting der stemhokjes. Om het geheim der stemming nog be ter te bewaren zal de bovenste helft van de ingang met een gor dijntje worden afgesloten. In het stelsel van de enkelvou dige voorkeur is geen wijziging gebracht omdat de Nederlandse kiezer overwegend nummer één van de begeerde lijst stemt De minister heeft het voorstel van het Centraal Stembureau om de enkelvoudige voorkeur te vervan gen door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur niet over genomen. Het kiezersregister zal worden bij gehouden als het bevolkingsregister, van dag tot dag kunnen dus wijzi gingen worden opgenomen. Uiteraard zal het ook bij dit stel-, sel nimmer mogelijk zijn allen, die op de stemdag de drie en twintigja rige leeftijd zullen hebben bereikt, aan de stemming te doen deelnemen. De minister heeft voorgesteld het kiesrecht toe te kennen aan al dege- VROLIJKE RECHTSZITTING EINDIGT MET BOETE. Met een vonnis van 25,of tien dagen verliet de amanuensis van het Sint Ignatiuscollege te Amsterdam, A. P. van W. het kleine zaaltje van de Amsterdamse politierechter, dat gedurende zijn zaak aan weerszijden van de groene tafel slechts lachen de mensen had bevat. Van W. had in Augustus 1950 een briefpakket met 50 kg Bengaals vuur poste restante naar Bergen op Zoom verzonden. Pater Van Hees, leraar aan het college, had het nodig voor een openluchtspel, dat hij aan het einde van een kamp in Bergen op Zoom zou opvoeren. Afgespro ken was, dat Pater Van Hees de spullen uiterlijk Vrijdag van het postkantoor te Bergen op Zoom zou halen, aangezien de stoffen aan zelf ontbranding onderhevig waren. Ver dachte had de chemicaliën, uit voor zorg, vochtig gemaakt. Ongelukkigerwijze regende het echter die Vrijdag verschrikkelijk en kon het openluchtspel niet doorgaan. De pater vergat daarbij helemaal het pak af te halen. Zondag daarop was het schitterend warm weer. De chemicaliën op het postkantoor droogden snel en wat later ontbrandden zij, de postambte naren vergastende op een schitterend schouwspel van groene en rode ster ren met enorm veel rook. Door snel in te grijpen was de schade slechts een paar vellen postzegels, maar de verwarring was des te groter. Verdachte werd veroordeeld naar wetten van 1884 enl885, toen ens Wetboek van Strafrecht nog niet be stond. De politierechter, mr. De Blécourt, nam geen opzet aan. Verdachte deed ter zitting afstand van hoger beroep, evenals de officier, mr. Baron van Dedem. nen, die op de dag der candidaatstel- ling, het begin van iedere verkiezing, aan de reeds bestaande eisen vol doen. Stemmen bij volmacht zal, vol gens dit nieuwe ontwerp, mogelijk zijn wanneer vaststaat, dat anders het kiesrecht niet kan worden uit geoefend. De minister denkt hier in de eer ste plaats aan de kiezers, die ten ge volge van hun lichamelijke toestand niet aan de stemming kunnen deel nemen doch tevens aan hen, die op de dag der stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten if van de Raad buiten de gemeente, in welker kiezersregister zij zijn odgenomen, zullen vertoeven. Vele van deze kie zers zullen ook gebruik kunnen ma ken van de bevoegdheid om in een andere gemeente te stemmen Zij zullen deze weg waarschijnlijk veel al bewandelen. Is zulk? evenwel niet mogelijk en bij een gemeente raadsverkiezing is dit nimmer mo- lijk dan staat het hun toch nog vrij hun stem bij volmacht uit te brengen. „Als er zo tussen vijf en zeven uur een trein binnenkomt, dan meent het personeel van de Ned. Spoorwegen, dat zijn taak is beëindigd. Dan staat het doorgaans zonder meer te kijken naar de wanordelijke taferelen, we ke zich bij het in- en uitstappen van reizigers afspelen, zonder ook maar in het minst in te grijpen. Het gevolg is dat ordelievende mannen, vrouwen en kinderen onder de voet worden gelopen door de woest op dringende jongelieden, die slag leve ren". Dit merkte de Utrechtse politie rechter op, toen de 23-jarige Utrecht se schilder Ch. J- v. d. S. voor hem terechtstond wegens een treinge- vecht. „Ik zou wel eens willen, dat de directie van de N. S. op de spits uren zo'n reisje derde klasse maakte en een en ander persoonlijk zou er varen", ging de rechter verder. „Nu de spoorwegen niet wensen in te grijpen, zal de Justitie maatregelen nemen en ik verzeker, dat strenge straffen zullen worden uitgedeeld". Vader nam zoontje mee ZONDER TOESTEMMING Voor het Amsterdamse gerechtshof is zes weken hechtenis geëist tegen de 37-jarige koopman R. A. T. uit Velsen, die herhaalde malen met zijn vijfjarig zoontje was uitgegaan zon der daarvoor eerst toestemming te vragen aan zijn vrouw, aan wie de kinderen hangende een echtschei dingsprocedure zijn toegewezen. „Ik zie geen ander middel om deze man tot rede te brengen," zei de ad vocaat-generaal. „Verdachte heeft zijn vrouw herhaalde malen bedreigd en beledigd. Hij is haar huis binnen gedrongen en heeft een ruit vernield. Hij neemt gewoon het kind mee en laat haar tot 's avonds laat in onge rustheid zitten. Hij is voor deze fei ten reeds tweemaal voorwaardelijk veroordeeld zonder dat het iets hielp. Een derde voorwaardelijke .veroor deling zou een aanfluiting van de Justitie zijn". De verdachte verdedigde zich dooi er op te wijzen, dat hjj van zijn kind hield, dat zijn vrouw vaak hele da gen van huis was en dat hij nooit toestemming van haar kreeg het jongetje eens te zien. In de wacht kamer van de rechtzaal had even te voren tussen de verdachte en een broer van zijn vrouw nog een hef tige ruzie plaats gehad. VOOR 4500.— AAN KOUSEN GESTOLEN De recherche te Rotterdam heeft de 30-jarige vertegenwoordiger J. M. en de 32-jarige chauffeur M. S. aan gehouden, die een grote partij kou sen uit het huis van S. naar elders wilden brengen. Het bleek, dat deze partij afkomstig was van een dief stal uit de textielzaak van de fa. A. K. M aan de Provenierssingel, waar in de nacht van 20 op 21 Februari voor f 4500aan kousen, klossen garen en twee koffers werd ge sto len. Er werden toen reeds twee per sonen aangehouden te weten de 42- jarige metselaar W. V. en diens broer, de 27-jarige classificeerder J. V. De buit is, op 60 paar kousen na, achterhaald en nu zoekt de recher che nog naar eventuele medeplich tigen. slechts een ogenblik neer op de blaadjes, dan fladderde het dartele ding alweer verder. Ze leefde maar één dag misschien. Sonja een vriendinnetje van één dag Hij vroeg zich af, of hij verliefd was geworden op haar in die kort stondige ontmoeting. Maar al te graag had hij haar tegen zich aan gedrukt, haar kussen beantwoord. Oppassen, dat hij geen te gemakke lijke prooi werd van die geraffineer de spionne. Hoe kon hij zijn gevoe lens tegen haar charme beveiligen? Zijn aandacht werd getrokken door een nauw merkbare trilling in de groene blaadjes van de perzik. Het vlindertje van daarstraks zat verward in de ragfijne draden van het verraderlijk web Vergeefs trachtte het zich te bevrijden. Dan vouwde het angstig de broze vleu geltjes, alsof ze verzonk in diep ge bed om verlossing. Haar bede werd verhoord. Voor de spin toesnellen kon op zijn kostbare prooi redde de beschuttende hand van de medelijdende toeschouwer het onschuldige diertje van de dood. Machteloos ineengekrompen zat ze nog even op de bevrijdende vingers, daarop sloeg ze haar vleugels uit en vluchtte pijlsnel de lucht in. Waarom vergeleek Sonja hem met 38 Dokie Durf sprong eenvoudig het raam uit en was al bij de heli copter voor iemand in het huis iets van zijn aanwezigheid had gemerkt. De motor van het toestel sloeg on middellijk aan. Eerst nu verschenen er enige hoofden voor een raampje een spin? Hij wilde haar toch geen kwaad doen? Stond hij niet eerder als een eenzame zonnebloem in een verre uithoek van de verdrukking en had ook hij niet een groot, gouden hart? Rusteloos streek een hand door zijn wilde haardos. Hij, een moorde naar, wilde zich nu nog vergelijken met de onbedorvenheid uit zijn eer ste succesboek. In die tussentijd wist hij zijn geweten bezoedeld, een leven door zijn toedoen ontijdig beëindigd, zijn handen bevlekt met bloed „Weet je wel", herinnerde hij zich een gezegde van de zonnebloem te gen de vlinder, „eigenlijk ben ik niet waard, dat iij je met mij bemoeit. Ik ben immers maar onkruid Ik hoorde al lang gewied te zijn". Onkruid dat was hij. Eerstdaags werd hij gewied. Hij, de moordenaar in de tuin. De sombere gedachten van zich af schuddend. stapte André Ricochet langs de serredeuren de afgelegen villa weer binnen, op de voet gevolgd door zijn zwijgende metgezel. Hier dorst de huisknecht-voor-halve-da- gen eindelijk aan zijn contractuele tijd te herinneren in 't vage besef, dat er voorlopig toch niets viel te beginnen zolang de vijand onzicht baar en het mysterie van de verdwe nen spaghetti onoplosbaar bleef. Dokie's baard scheen Baals mannen te misleiden, want er werd geen schot gelost. „Zij zijn bij de neus genomen" grinnikte de detective. „Uit pure zachtzinnigheid zouden deze heren my werkelijk niet laten vertrekken." Juist toen de helicopter zich soe- ,,'t Is goed Pieter, je kunt gaan. Breng morgen gelijk de benodigdhe den mee voor die alarmschei", ant woordde de meester, „Phylax-kom". Zij beiden bestegen het warmrode pluche van de traploper tot in het halletje Een verloren ochtend, ver geefs gezoek naar een vlindertje, dat al lang en breed verder dartelde, van bloem tot bloem en van heester tot heester. Hier in huis zou hij haar heus niet meer vinden. Het werd tijd dat hij voortborduurde aan zijn „Va der en zoon". Hij opende de deur van zijn werk kamer, waar de schrijfmachine ren teloos wachtte; liet de hond voorgaan naar binnen en werd toen door het gedrag van het dier opeens opmerkzaam gemaakt dat er al iemand aanwezig was. Dat een vreemde zich geinstalleerd moest hebben in één van zijn stoelen. In een onstuimige opwelling van woede stapte hy oveT de drempel. „Ha, daar zijn ze" klonk een be kende stem, terwijl een gestalte op rees uit een fauteuil. „Laat dat paf- fertje maar zitten, kwajongen, dc mijne is vlugger". De romanschrijver staarde in de loop van een revolver „Ga d'r bij zitten, kerel" vervolg de dezelfde stem weer. ,.Je bent toch niet bang voor je bloedeigen zwager? pel met Dokie boven het oude huis verhief kwamen van alle kanten po litiemannen aanhollen. „De commis saris heeft zich bedacht", zei Dokie hardop. „Dit is een belangrijke steun voor mij, want ik weet nu zeker dat deze vrienden mij niet zullen vol gen". Ha, je dacht dat niemand je vinden kon, hè? Je vond het beter, om je maar terug te trekken en een kluize naarsleven te leiden. Wacht, ik zal je dat gevaarlijke dingetje afnemen, je mocht jezelf eens verwonden met dat kinderspeelgoed". Sterke handen ontwapenden de heer des huizes, die zich noodge dwongen tijdelijk schikte, doch niet temin uitzag naar een voor hem gun stige gelegenheid om de rollen om te draaien en zich te ontdoen van deze kwelgeest. „Nou, hoe is 't, heb je je tong in geslikt?" Het fijnbesneden gezicht wendde zich af van de indringer. Zwijgend als er geen woord gezegd werd. „Zo, meneer wenst zich niet met zijn ex-familie te bemoeien. Dat dacht ik wel. Iemand, die z'n toe komstige vrouw om zeep helpt, loopt die lastige vragenstellers liefst uit de weg, is 't niet?" De man, die eens zijn zwager wor den zou. lachte schor „Je secreta resse scheen anders niet zo goed geïnstrueerd!" Een hevige emotie beving de Dubli- cist. Over wie sprak die vent? Hij hield er geen secretaresse op na (Wordt vervolgd). ^HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDEMS door P. J. van Gelder Een vlindertje in 't web „Ternauwernood besefte ik nog, waarom ik die tocht ondernam. Waarom ik niet rustig afwachtte, tot de verloren zoon zelve zijn vader weer opzocht en hem vergeving zou vragen". Aan die laatste alinea uit zijn nieuwe novelle moest de beroemd geworden romanschrijver denken, toen hij met zijn huisknecht na een grootscheepse doch volkomen ver geefse speurtocht door zijn eigen vil la de tuin introk, om ook daar een onderzoek in te stellen naar de mo gelijke verblijfplaats van zijn onvat bare achtervolgster De zon stond hoog aan de hemel en stralend bescheen ze ook die voormiddag de lusthof van bloeien de bloemen. André Ricochet treu zelde op het betegelde terras en ge noot van het uitzicht. Zou ergens in de heesters de schone verschijning van Sonja zich onttrekken? Hij twij felde. Een schat van schakeringen, in ontelbare kleuren wemelde rond om, en toch was het rustig, heel rus tig in de onafzienbare tuin. In het eenzame hoekje, bij de goudgele zonnebloem, aarzelde hij nogmaals. Een vlindertje fladerde er onverwachts op, streek dan weer neer op een tak van de rijkbeladen perzik. Op dit plekje had zijn vijan dinnetje hem zo onverhoeds om helsd Een nachtmerrie, nee, een heerlijke droom. En toch was het de werkelijkheid. Zijn verhaal van de zonnebloem en de vlinder voltrok zich na al die jaren opnieuw als een idylle. De geschiedenis herhaalt zich immers, altijd! Helaas, het duurde nooit lang. Zo'n vlindertje streek

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5