S)e CddóeSou^cmt Het overleg van de kleine »Vier« Het overleg van de „Grote Vier'' in zakformaat VOORZICHTIG VERKENNEN VAN HET TERREIN Er heerste een hoffelijke sfeer Guy Mollet waagt het erop Een leger voor de Ver. Naties Amerika gaat bezuinigen Bezorgdheid op Java Nieuw Chinees offensief in de maak Tanks en troepen naar het front TIJDVERLIES DINSDAG 6 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12224 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELP Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN viswater, is, na wat op en neer dan sen en heen en weer trekken, stil gaan liggen. Het snoekje heeft voor het aas bedankt en de hengelaar weet. dat hij zijn snoer met twee ministeries, Oorlog en Waterstaat, wel uit het water kan nemen. De Anti-Rev. happen niet toe. Dit moet voor prof. Romme een diepe teleurstelling zijn geweest. Er was reeds een zo grote mate van eensgezindheid bereikt in zake pro gram en zetelverdeling, dat het, on danks de waarschuwende tekenen, nauwelijks te. geloven was, dat de Anti-Rev. zich zouden terugtrekken. Zij namen geen genoegen met Oorlog en Waterstaat, ofschoon het eerste departement in de tegenwoordige tijd -- daar heeft de heer Tilanus kortelings nog op gewezen een zeer voornaam en veelzeggend de partement is. Maar misschien zouden de A.-R. daar tevreden mee geweest zijn, indien zij geen bezwaren had den tegen, hetgeen we gisteren sig naleerden, een reconstructie van het demissionnaire kabinet. Het was voor prof. Romme onmo gelijk het demissionnaire kabinet te desavoueren, het af te vallen door op bijna alle zeteis nieuwe figuren voor te stellen. Hij heeft de politiek van het demissionnaire kabinet steeds ge steund en zijn waardering voor de taak-vervulling van dit kabinet, als mede zijn bewondering voor de per soonlijke bekwaamheden van vele ministers, vóór en na de crisis on omwonden geuit. Hij blijft vasthou den aan een kern van zittende minis ters- Daar zit de kneep van de Anti- Rev. afwijzing: „Gezien de bezwaren door de A.-R. in het verleden tegen de politiek van het demissionnaire kabinet gekoesterd, was van hen dan ook geen medewerking te verwach ten" („Trouw"). Het communiqué, waarin prof. Romme kennis liet geven van het afspringen der onderhandelingen met de A.-R. geeft lucht aan zijn teleur stelling: „Prof. Romme zet echter zijn onderzoek naar de overgebleven mogelijkheden voor de totstandko ming van een kabinet voort". Hij is verslagen in zijn streven naar een zeer brede basis; hij is echter niet verslagen van gemoed. Na het „af scheidsbezoek" van dr. Schouten is hij afgestapt van „zeer breed" en overgegaan op „breed". Behalve de in deze kabinets-crisis meermalen op getreden personnages is nu ook prof Albregts. secretaris van de Kath. Werkgevers-vereniging, op het toneel verschenen. De informateur blijft de ministrabelen polsen, maar in de zetelverdeling zal tengevolge van het weigeren van de vijfde part ner een ingrijpende wijziging moe ten worden gebracht. Het behoeft niet, en wij zijn er allerminst bege- rig naar, maar deze wijziging in de samenstelling opent weer de moge lijkheid van onenigheid en vergt op nieuw overleg. Dit overleg kan op nieuw tijdverlies meevoeren. En het is nu reeds de 42ste dag van de ka binets-crisis Agenda-ontwerpen De plaatsvervangers van de mi nisters dienden hun ontwerpen tijdens de eerste bijeenkomst, drie uur duurde en zich volgens een Franse woordvoerder kenmerkte door een „zeer hoffelijke'' sfeer. Slechts Davies de leider van de Engelse, en Gromyko, hoofd van de Sovjet-dele- Zowel de Westelijke als de Sovjet-Russische afgevaardigden hebben op de Parijse conferentie, die gistermiddag in het „Paleis van rose marmer" geopend is, uit drie punten bestaande ontwerp-agenda's ingediend ter over weging voor de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" als middel om de spanning in Europa te verminde ren. Beide ontwerpen vermelden Europa en Duitsland in het bijzonder, maar op de Sovjet-agenda ontbrak het Oostenrijkse vredesverdrag, dat de Westelijke agenda wel behelst. gatie zijn aan het woord geweest toen zij hun ontwerpen naar voren brachten. Een woordvoerder van -de Quai d'Orsay verklaarde nader, dat een vergelijking van beide voorge stelde agenda's alle reden gaf om aan te nemen, dat overeenstemming over een agenda te bereiken viel. Gromyko stelde volgens een Wes telijke bron het volgende voor: 1) Nakoming van het accoord van Potsdam aangaande de ontwapening van Duitsland en de voorkoming van zijn bewapening. 2) Overweging van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en hel daaruit voortvloeiende terugtrek ken der bezettingstoepen. 3) Verbetering van de toestand in Europa en het overgaan tot vermin dering der gewapende strijdkrachten van Amerika, Engeland. Frankrijk en de Sovjet-Unie. Het Westen stelde daar tegenover 1) Onderzoeken van de oorzaken van de huidige internationale span ning in Europa en van de middelen om een werkelijke en blijvende ver betering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de grote Westelijke mogendheden te verzekeren. 2) Voltooien van een verdrag ter heroprichting van een onafhankelijk en democratisch Oostenrijk. 3) Vraagstukken, die samenhangen met het herstellen van de Duitse een heid en het voorbereiden van een vredesverdrag. Het voorzittersschap tijdens het overleg, dat naar verwachting een dag of tien zal duren, wordt bii toer beurt vervuld. Gisteren was Parodi (Frankrijk) voorzitter, vandaag Da- vies (Eneeland), morgen Gromyko (Sovjet-Unie) en overmorgen Jessup (V.S.). Men verwacht dat met in gang van moreen tweemaal daags vergaderd wordt. De plaatsvervangers der Britse, Franse en Amei-ikaanse ministers van buitenlandse zaken zouden heden ochtend weer bijeen komen, teneinde vóór de voortzetting der besprekin gen met hun Russische collega, die later op de dag zal plaats vinden, een gemeenschappelijke gedragslijn uit te stippelen. Zijn programma vandaag voor parlement De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, die Zaterdag van de Franse president een informatieve opdracht kreeg tot vorming van een nieuw ka binet, is thans zover gevorderd, dat hij zijn program vandaag aan het parlement zal voorleggen. Volgens het Franse systeem van kabinetsfor matie moet hij eerst een motie van vertrouwen van het parlement op dit programma verkrijgen, alvorens hij voort kan gaan met de keuze der mi nisters. De meerderheid is van oordeel, dat Mollet vandaag wel het vertrouwens votum op zijn programma zal win nen, doch dat hij niet het vertrouwen zal weten te winnen met zijn nieu we regering „zo hij er inderdaad in slaagt een regering te vormen". Vol gens Mollet heerst er overeenstem ming tussen de partijen wat zijn eco nomisch en sociaal program betreft met inbegrip voor voorgestelde sub sidiés op kolen, krantenpapier en kunstmest met daarmede gepaard gaande nieuwe belastingen op luxe artikelen De radicalen hebben echter te ver staan gegeven, dat zij het niet met het program eens zijn. De M.R.P. heeft Mollet doen we ten, dat zij niet met zijn voorstel eens is om de kwestie van de verkie zingen geheel aan het parlement over te laten. Amerika past de les van Korea toe De overval op Zuid-Korea heeft geleerd, welk een grote hinderpaal het ontbreken van een parate strijdmacht voer de Verenigde Naties is ge weest. Amerika wil een herhaling in de toekomst vermijden en daarom heeft Harding Bancroft, afgevaardigde van de Verenigde Staten in de commissie voor collectieve maatregelen, voorgesteld een internationaal vrijwilligersleger van de UNO te vormen, dat zal kunnen optreden tegen agressie, waar deze zich ook mag voordoen. Een dergelijk UNO-legioen zou dienen als aanvulling op nationale legereenheden, terwijl tegelijkertijd aan de landen zou worden gevraagd geregelde troepen ter beschikking van de UNO te stellen. Bancroft wees op de strijd in Korea en zei: Niemand van ons weet, hoe spoedig de Verenigde Naties opnieuw geroepen zullen worden om een der gelijke actie te voeren. Het nationale belang van alle landen zal het doel treffends worden gediend door vol ledige deelneming aan een collectief veiligheidssysteem binnen het kader van de UNO. De Amerikaanse afgevaardigde deed zijn voorstel op de eerste verga- E. C. A.-fondsen voor de verdediging „De mogelijkheid bestaat, dat de fondsen van de ECA zullen worden gebruikt voor de versterking van de verdediging van Nederland, België en andere Europese landen; er kan een wijziging in de bestemming der ECA-gelden worden verwacht", ver klaarde een woordvoerder der Ame rikaanse regering Maandag tegenover een vertegenwoordiger van het Ierse persbureau. dering van de commissie, die is opge richt krachtens de resolutie van 3 No vember, waarin de Assemblée be voegdheid kreeg op te treden tegen agressie als de Veiligheidsraad door een veto tot nietsdoen gedoemd was. De volgende landen hebben er zitting in: Australië, België, Brazilië, Groot- Brittannië. Birma, Canada, Egypte, Frankrijk, Mexico, de Philippijnen, Turkije, de Verenigde Staten. Vene zuela en Zuid-Slavië. R. STIKKER UIT AMERIKA TERUG. x. D. U. Stikker, die andermaal een reis heeft gemaakt naar de Ver. Staten in zijn hoedanigheid van voor zitter van de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, is vanochtend met een stra- tocruiser van de Pan American World Airways op Schiphol teruggekeerd. Vrijdag a.s. zaïl hij op een bijeen komst van de O. E. E. C. in Parijs rapport uitbrengen over zijn bevin gen op deze reis. Mr. Stikker had het voornemen ook een bezoek te brengen aan Ottawa om daar van gedachten te wisselen ever het grondstoffen-probleem, doch de minder gunstige weersomstandig heden hebben hem van dit plan doen afzien. Bij zijn aankomst zeide mr. Stik ker o.a.: „Het is duidelijk, dat het grondstoffenvraagstuk een wereld probleem is, dat Europa niet geheel zelf in handen kan houden. Ik heb wel de indruk gekregen, dat bij het State Departement en andere instan ties, die hiermede te maken hebben, begrip heerst voor de samenwerking, die wij op dit gebied in Europa heb ben tot stand gebracht en de opvat ting heerst, dat deze dient te wor den gehandhaafd''. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen als ge volg van tijdens actie in Korea opgelopen verwondingen op 17 Februari is overleden de ser geant W. F. M. van der Sman 's-Gravenhage. Van der Sman diende als oor logsvrijwilliger in Indonesië bij het tweede regiment infanterie. Hij was ongehuwd. De Amerikaanse commissie voor de federale belastingpolitiek heeft aanbevolen onmiddellijk alle niet- militaire uitgavenprogramma's voor liet begrotingsjaar 1952 op te schor ten. Deze aanbeveling is het begin van de uitbreiding van ëen plan om de ontworpen begroting ten bedrage van 71.6 milliard dollar met tien mil liard dollar te verminderen. Zij houdt een waarschuwing in voor het Amerikaanse volk, dat het zich er op moet voorbereiden de riem strak ker aan te halen. Officiële stappen van Hoge Commissaris Het Hoge Commissariaat in Dja karta heeft met grote bezorgdheid kennis genomen van de nieuwe serie moorden en aanslagen, die in de af gelopen dagen wederom op Neder landers zijn gepleegd. Aldus werd gisteren in Djakarta medegedeeld. Er weid op gewezen dat de gevaren, waaraan Nederlandse levens en eigendommen in Indonesië bloot staan, niet lang geleden het onder werp hebben uitgemaakt van een persoonlijke demarche van de Ne derlandse Hoge commissaris bij de Indonesische minister van Buiten landse Zaken. De laatste dagen hebben op Java, verscheidene moorden en aanslagen plaatsgevonden. Wij hebben er gisteren een hele serie van vermeld. Thans kan ex- weer een geval aan worden toege voegd. De heer Michael Jones, een 35-ja- rig Amerikaans employé van de Standard Vacuum Oil Cy„ is giste ren aan de haven van Djakarta door messteken gedood door een ontslagen Indonesische werknemer bij die maatschappij. PLANTER SMITS AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De Nederlandse planter, die, zoals reeds bericht weid. Vrijdagnacht op Java het slachtoffer van een moord aanslag door een roversbende werd, is aan zijn verwondingen overledèn. DE NIEUWE ZEEVAARTSCHOOL TE VLISSENGEN. Op de Boule vard te Vlissingen verrijst thans de nieuwe zeevaartschool voor koop vaardij-officieren, welke de naam „De Ruyterschool" zal krijgen. Het betonskelet is bijna gereed. In 1952 hoopt men het gebouw in gebruik te kunnen nemen. De foto toont de nieuwe zeevaart school in wording. Z"*1 ENERAAL MACARTHUR heeft Dinsdag te Tokio medegedeeld, dat er aanwijzingen bestaan, dat de communisten voorbereidingen treffen voor een tegenoffensief in de centrale sector van het Koreaanse front. Hij verklaarde, dat zich thans in het gebied van de strijd negen tot twaalf verse of opnieuw gegroepeerde Chinese divisies bevinden. Geallieerde viegers maken melding van grote aantallen tanks der com munisten, die in de richting van Hoengson, het gehavende sleutelpunt der communistische stellingen in de centrale frontsector, trekken. Luitenant-generaal Ridgway bevel hebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, verklaarde Dinsdag tegenover journalisten, dat de ver bonden strijdkrachten thans in staat zijn elke communistische stoot in Midden-Korea tegen te houden. Generaal MacArthur deelde verder mede, dat de communisten in de cen trale frontsector vertragende gevech ten leveren, terwijl zij intussen Chi nese en opnieuw gevechtsklaar ge maakte Noord-Koreaanse divisies vanuit de achterhoede naar voren verplaatsen. Communistische troepen ter ge schatte sterkte van een legerkorps bevinden zich ten Noorden van het door de verbondenen bedreigde Seoel; de communisten hebben ver klaard de Zuid-Koraanse hoofdstad I tot het uiterste te zullen verdedigen. i BEZOEK VAN MR. GIEBEN. I De Nederlandse vertegenwoordiger I in de UNO-commissie voor Korea, j mr. A. H. G. Gieben, is Zondagavond i de gast geweest van maj. D. H. Eek bout, de nieuwe commandant van het Nederlandse detachement in Ko rea. Mr. Gieken zat aan bij een noen maal, dat te zijner ere werd gegeven door genei'aal-majoor Clark Ruffner, commandant van de Amerikaanse Tweede Divisie, waarbij de Neder landers zijn ingedeeld. In een tafel rede zei generaal-majoor Iluffner. „Ik kan niet hoog genoeg opgeven over onze dappere Nederlandse bondgenoten en over de wijze waarop zij schouder aan schouder met de mannen van de Tweede Divisie heb ben gestreden. Hun acties in de bit- DE OPBOUW VAN ARNHEM. Onvermoeid gaat men voort met het opbouwen van de tijdens de genade loze strijd om Arnhem verwoeste stadsgedeelten en met de restaura tie van de geschonden historische bouwwerken. Op de overzichtsfoto zien we links de St. Eusebiuskerk, welke in restau ratie is, in het midden het Huis van Bewaring, en rechts dc St. Walbur- giskerk, wier torens thans zijn ge reedgekomen. tere strijd bij Wonjoe en Toengsong waren bijzonder prijzenswaardig." In zijn antwoord zei mr. Gieben: „Mijn landgenoten stellen 't zeer op prijs in de gelegenheid te zijn samen te werken met de Tweede Divisie. Wij allen hebben de grootste bewon dering voor de dapperheid en de vechtlust van de Amerikaanse G. I." NIEUWE CINESE MOBILISATIE VOOR KOREA? Volgens het te Hongkong verschij nende rechtse blad ,/Wiah Kioe Jat Po", dat zich voor dit bericht op ge heime inlichtingen van het vasteland beroept, zijn de Chinese communis ten nieuwe manschappen aan het mobiliseren voor de strijd in Korea. De communisten hebben besloten 250.000 kerngezonde jongeren van fa brieken en scholen op te roepen voor militaire scholing, aldus meld de cori-espondent van dit blad op For mosa. In Zuid- en Midden-China werden 500.000 boeren in het leger opgeno men en alle beschikbare artsen en verpleegsters werden voor dienst in Korea geworven, aldus dit bericht. NIEUWE GERUCHTE 1* OVER CLEMENTIS, GOTTWALD EN ZAPOTOCKY Het speciale comité „Vrij Tsjecho- Slowakije" heeft Maandagavond te New York een verklaring uitgege ven, volgens welke geheime, onbe vestigde berichten uit Tsjecho-Slo- wakije waren ontvangen, waaruit bleek, dat de vroegere Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse zaken Clementis was gedood, toen hij poogde uit zijn hechtenis te ont snappen. Verder zouden volgens deze bv r.rhten president Gottwald en pre mier Zapotocky zich in arrest be vinden wegens verzet tegen Russi sche eisen. De minister van buiten- irr.dse handel, Gregor, zou naar ver- u'dt var zijn functie ontheven en onder arrest gesteld zijn. De Tsjechoslo waakse regering heef? zoals bekend verleden week de arrestatie van Clementis bekend gemaakt. Verzwaarde belasting heffing voorgesteld I Op het „programma" van de in formateur, prof. Romme, komen o.a. de volgende belasting-verzwaringen voor: een verhoogde vennootschap belasting; een versterkte heffing van de om zetbelasting bij de Jbron, voor niet- noodzakelijke artikelen; een belasting, overeenkomend met de vennootschap-belasting, voor de vrije bedrijven, waarbij een bepaald gedeelte van de winst wordt vrij gesteld. Voorts een bezuiniging op het on derwijs, in die zin, dat de in uitzicht gestelde halvéring van de schoolgeld belasting niet geheel zal worden doorgevoerd. HT dobbertje, dat prof. Romme had uitgezet in het Anti-Rev. Hij voegde hieraan toe: „Er wordt thans op korte termijn wijziging ge bracht in het pi'ogramma van de ECA, met het doel een verhoogde productie te verkrijgen in de landen die door deze oi'ganisatie worden ge steund, opdat han militaire veiligheid beter verzekerd zal zijn". /CaM-e&te... Het slechtste in de mens !ei door de bekentenis van dat slecht tot verbetering en tot zielevrede.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1