eióse hutspot/^ De Leidse Instrumentmakersschool bestaat vijftig jaar „Kennis is macht" te Leiden vierde het 75-jarig bestaan MAANDAG 5 MAAR 1 1951 ufc i.E' uUt<ANI EERSTE BLAD - PAGINA 3 DANK ZIJ PROF KAMERLINGH ONNES: Prof. de Haas trad af als voorzitter Tijdens een plechtige bijeenkomst in de collegezaal van liet Kamer- ingh Onnes-Laboratorium te Leiden, werd Zaterdagmiddag herdacht, dat vijftig jaar geleden de Leidse In strumentmakersschool, verbonden aan dit laboratorium, werd opgericht. Vanwege het feit, dat deze opleiding qractisch uniek is in den lande, werd ian dit gouden jubileum bijzondere andacht gewijd. Aan deze bijeenkomst ging de jaar- ergadering vooraf van de Vereni- ;ing tot Bevordering der Opleiding cot Instrumentmaker, tijdens welke de voorzitter, prof. dr. W. J. de Haas zijn functie overdroeg aan prof. dr. C. J. Gorter. Ook de secretaris-pen ningmeester, prof. M. de Haas trad af, evenals de bestuursleden ir. Y. Ykema, directeur van de Lichtfabrie ken te Leiden, en dr. H. van Miel (B.P.M.). Het bestuur werd aange vuld met prof. dr. A. van Itterbeek en ir. H. Landeweer (B.P.M.). In de twee andere vacatures is men bezig te voorzien. Grote vorderingen. De plechtige bijeenkomst werd geopend door prof. dr. W. J. de Haas, die als voorzitter een overzicht gaf van de afgelopen 50 jaar, waarin de techniek grote vorderingen heeft ge maakt. Gelijke tred met deze ont wikkeling hield het instrumentma ken en glasblazen, omdat er steeds meer ingewikkelde machines en ap paraten nodig waren. Prof. Kamer- lingh Onnes begreep dit en stichtte daarom deze school in 1901. Hij was zelf 25 jaar lang voorzitter van de vereniging, waarna spr. hem opvolg de en eveneens een kwarteeuw lei ding gaf aan het bestuur. „Ik vind het nu welletjes", aldus spr. De geschiedenis overziende, meen de spr., dat men volkomen gerech- vakmanschap. De combinatie labora torium-school is een heel gelukkige, omdat de eerste problemen schept, die door de tweede werden opgelost. In dit verband fulmineerde spr. tegen het geüniformeerde onderwijs, dat overal universiteiten en hoge school uitgezonderd wordt toege past, zelfs zó, dat Surinaamse kin dertjes leren: „100 jaar voor Chris tus kwam de Batavieren in ons land". Spr. meende, dat er in het monotone systeem iets dreigends zit. Wat uni form is, is doods! Prof. de Haas weidde voorts uit over het verval, dat Nederland na de Gouden Eeuw getroffen heeft, niet omdat het volk van aard en karakter geheel veranderd zou zijn, maar om dat wij cardinale fouten hebben in ons levenssysteem. Een er van is, dat ons land zit volgepropt met exa mina en diploma's. Het is te sterk geregulariseerd." Brede lagen in ons volk denken, dat men met een leer jaar toe te voegen aan de bestaande klassen, het onderwijs verbetert. Men voegt er dan aaji toe: Kennis is macht. Maar in menig geval is het juist omgekeerd: gebrek aan kennis schenkt onmacht. Want, domheids macht is inderdaad ook een reali teit! Het is mogelijk dat de toevoer van leerlingen stagneren zal. Men mag de vraag opwerpen, of door een toelage-systeem voor de zeer begaaf den de weg naar Leiden gemakkelij ker gemaakt kan worden. Moge in de toekomst een bekwame leiding de grote krachten en begaafdheden, die in ons volk sluimeren, doen ontwa ken, tot zegen van het vaderland. Geen oorlogsschade. Dr. C. A. Crommelin, die vanaf 1907 secretaris-penningmeester van het bestuur geweest is en daarna di recteur werd van de school, ging de grondslagen na, waarop Kamerlingh tigd is te zeggen, dat deze Leidse 0nnes de scll0^ stichttei nadat "gy school een der gelukkigste initiatie- v van prof. Kamerlingh Onneg is geweest. In alle laboratoria van het land kan men de Leidse -leerlingen vinden en overal doen zij waardevol werk. Niet alleen de school heeft zich ontwikkeld en uitgebreid, ook de vakken, waarin onderwezen wordt, hebben een ontwikkeling doorge maakt, vooral de instrumentmakerij. Geen uniformiteit! Liever dan op details in te gaan, wilde spr. de voorwaarden nagaan voor een zo goed mogelijk onderwijs en een zo hoog mogelijk opgevoerd hoogleraar geworden en di- Gerzons Modemagazijn heropend Reeds meer dan veertig jaar is in Leiden een filiaal gevestigd van Gerzons Modemagazijn. De grote winkel aan de Breestraat onderging in die jaren weinig verandering. Wel werd het pand vergroot in de richting van de Botermarkt Thans eoliter meende de directie niet lan ger de oude indeling en outillage te kunnen nandhaven, vooral niet om dat na de oorlog, onder invloed van Amerika, geheel nieuwe opvattingen over winkelbouw zich baan gebro ken hebben Daarom werd enige we ken geleden met een algehele ver bouw begonnen. Hedenmiddag om twee uui vond de officiële heropening plaats. De bezoekers, die het interieur van voorheen kennen, zullen verbaasd gestaan hebben over de metamor phose, die de winkel ondergaan heeft. Door een nieuwe, moderne en reet zijn schouders zette onder de bouw van een nieuw laboratorium. Na de eerste wereldoorlog werd het laboratorium aanmerkelijk vergroot en in 1939 kwam aan de overzijde van de Nieuwsteeg een nieuwe werk plaats gereed. De laatste oorlog ging practisch onopgemerkt aan het lab. en de school voorbij, zij het dan, dat men in de hongerwinter geen les kon geven en het wetenschappelijk werk tot een minimum beperkt bleef. De insallaties kwamen echter onbescha digd uit de oorlog en er vielen geen slachtoffers. Spr. herinnerde tenslotte aan de opleiding van opticiens, waar mede in 1948 begonnen werd. Reeds nu is te zien, dat ook dit een geluk kig initiatief is geweest. Hartelijke gelukwensen. Namens de minister van O. K. en W. sprak de secretaris-generaal van het Nijverheidsonderwijs, ir. M. Goote, hartelijke gelukwensen tot het bestuur. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot sloot zich hierbij aan en wees er op, dat deze loot aan de oude stam van de Universiteit dienstbaar is aan de gehele Leidse bevolking. Prof. dr. J. H. Oort, w.n d. decaan van de Faculteit van Wis- en Na tuurkunde, sprak mede namens de rector-magnificus (die slechts bij de aanvang aanwezig kon zijn) en wees er op, dat nu de wetenschappenlijke onderzoekers niet meer zelf hun in- LUSTRUM ST. ADELBERT- VERENIGING. De Leidse St. Adelbert-vereniging heeft gisteren haar eerste lustrum herdacht met een H. Mis opgedragen door de moderator, prof. dr. J. C. Groot, in de kapel van het St. Bona- ventura-lyceum. Onder deze H. Mis heeft de moderator een toespraak ge houden. Zaterdagavond werd ten huize van dr. Simons een muziek-avond gege ven. Henk Meijer zong liederen van Schubert, Hugo Wolf Fauré, Diepen- brock en Caplet. daarbij op de piano begeleid door Piet Pijnenburg. TWE&BTRI 10 vinger syst. s h En SiB blind rhytm. 4 talan (130 letter- a ESai bw w grapen p. minuut) 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 05 TEL. 2( strumenten bouwen, deze school van groot belang is. Voorts spraken nog de heer A. v. d. Hoogt, directeur van M. S. G., de heer M. J. de Groot, namens de oud leerlingen, de heer H. v. d. Starre, namens de leraren, dr. K W. Taco nis, namens het wetenschappelijk personeel, en de heer C. Koopmans, namens de leerlingen. Weth J. C. Schaik woonde het begin van deze bijeenkomst bij. Na afloop zaten de leden en oud leden met genodigden in „Het Gul den Vlies" aan een diner aan. Hulde aan het avondonderwijs Tijdens een druk bezochte bijeen komst, welke Zaterdagmiddag in „In den Vergulden Turk" werd gehouden werd herdacht, dat de handelsavond school „Kennis is Macht" te Leiden 75 jaar geleden werd opgericht. Onder de aanwezigen, die hier van hun belangstelling blijk gaven, be vonden zich wethouder J. C. van Schaik en de gem. insp. van het On derwijs, de heer H. A. de Vriend, vele leden van de Commissie van Toezich op het M.O., de voltallige Jubileumcommissie, gevormd uit oud-leerlingen der school, de heer J. G. J. Verheij van Wijk en mr dr P. G. Knibbe, resp. voorzitter en secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken v. Rijnland, de neren W. Zwart en J. A. Kips van de af deling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer R. Hil- brands, bestuurslid van het Kon. Genootschap M.S.G., de directeur van de Gem. H.BS.., dr J. D. A. Boks de heer M. B. de Jong van de Ad viesraad voor het Openbaar Onder- njtat:.c K r wijs, en voorts vertegenwoordigers]. .,,et docentencorps over- van het Instituut voor Middenstands 7T, de ontwikkeling, de Ned. Associatie voor Yan ,e s^001- Mede na- Practijkexamens, de Alg. Bond van .ens bet docentencorps en de con- Handels en Kantoorbedienden „Mer- clerSe bo°d spreker het bestuur een curius", talrijke hoofden van scholen I enveloppe met inhoud aan. het docentencorps van „Kennis is De heer J. W. Schneider, voorzit- Macht ter van de Jubileumcommissie, die De voorzitter van het bestuur van namens d° vele oud-leerlingen het het Genootschap K.I.M., mr J. H. woord voerde, wees op de dank. wel- Valentgoed uit Oegstgeest, sprak een ke de oud-leerlingen vervult als zij herdenkingsrede uit, waarin hij met aan K.I.M. denken De grote waarde dankbaarheid memoreerde hoe op 4 van de school ligt naar sprekers me- Maart 1876 enkele Leidse ingezete-1 ning in de verheffing van het admi- non hot namon nm als nistratieve beroep. Namens een ~-mtal bedrijven, do- slotte bracht mr Valentgoed hulde aan opeenvolgende besturen en het lerarencorps van de school. Vele gelukwensen Wethouder J. C. van Schaik, die hierna de gelukwensen van het Ge meentebestuur aanbood, drukte zijn bijzondere waardering uit voor dit vóór 75 jaar genomen particulier ini tiatief. waarop zulk een uiterst be langrijke ontplooiing van deze tak van onderwijs is gevolgd. Nadat de voorzitter van de Com missie van Toezicht op het M.O., dr K. Reitsma, als zijn mening had uit gesproken. dat Kennis is Macht met gerechtvaardigde trots op de achter liggende 75 jaar kan terugzien, ves tigde de voorzitter van de K. van K. de heer J G. J. Verheij van Wijk, er de aandacht op, dat dit lichaam steeds met grote sympathie vervuld is over het werk der school. De directeur van K.I.M., de heer F. J. J. van Makkelenberg, die de feli- Maandag 5 Maart. We moeten beginnen met een af schuwelijk misverstand te herstel len. In de krant van Zaterdag stond een artikel over de feestelijkheden, die de St. Leonardusparochianen te wachten staan, o.a. het zilveren pries terfeest van pater L. Retèl. Welnu, bij de functies, die pater Retèl in Leiden vervult, was abusievelijk niet zijn adviseurschap vermeld van de R.K. Bond van Vervoerspersoneel „St. Ra- phaël", afd. Leiden en Omstreken. Hetgeen de leden lang niet prettig vonden. Hetgeen wij ons levendig kunnen voorstellen. Reden waarom dit adviseurschap nu alsnog vermeld wordt. Ziezo, dat is dat. Nu een bericht, dat ons uit de St. Petrus-parochie toe komt waaien. Er is dezer, dagen een Gids voor Gezin en Parochie ver schenen. Alle besturen van vereni gingen, zowel parochieel als inter parochieel, evenals een massa waar devolle tips, betreffende gebeurtenis sen in het gezin, kan men in dit han dige boekje vinden. Zoekt u een goe de vereniging voor uw zoon? Zoek even in de parochiegids! Wilt u iets weten omtrent goede katholieke ge bruiken in het gezin? Raadpleeg de gids! Werkelijk, een handig boekje, dat in geen gezin van de parochie ontbreken mag. De vereniging „Brabantia Nostra" meende, dat de boog niet altijd strak overzichtelijke vakindeling, groten- gespannen kan zijn en dat Zondag- deels van glas vervaardigd, werd laetare wel een ietwat feestelijk middenin het gebouw aanmerkelijk tintje mocht hebben. Vandaar de ge- meer verkoopruimte verkregen Een zellige avond, gisteren in de Jacoba- vrijwel ongebruikte hoek, achterin j zaal van „Den Burcht". Er was veel het pand, werd als „wolbar" mge- j belangstelling en een gezellige sfeer richt, een aardige vonds, die het ze- j van gemoedelijke, Brabantse vro- ker goed zal doen. lijkheid. Afgewisseld met muziek Ook de voorpui en de etalages on- j toonde een der leden zijn telepathie dergingen een grote verandering. De j sche gaven, hetgeen op hoge prijs hoekpilaar, die voorheen in de eta- j gesteld werd. lage stond, kwam geheel vrij te p in de passagierslijst van terugkc- staan. waardoor een veel beter ge-rende militairen uit Indonesië stond heel werd verkregen. Bovendien zijn niet vermeld, dat D. Pauw, Kerpen straat 16, Leiden ook tot de opva- Weth. Jongeleen onthulde eerste steen De weg van de opdracht aan de architect tot aan de onthulling van de gedenksteen is een lange weg vol moeilijkheden en hindernissen, vooral in deze tijd met zijn schom melende materiaalprijzen en alge hele versobering. Aldus sprak wet houder J. J. Jongeleen tot het kleine gezelschap, dat de Oostenwind ge trotseerd had, om in de Meerburger polder de onthulling bij te wonen van de gedenksteen aangebracht in de gevel van een reeds ingebruik genomen woning, van het bouwplan VII, gebouwd door de woningbouw vereniging „Ons Doel." Vooraf had de voorzitter van „Ons Doel", de heer M. H. Nooteboom, de aanwe zigen w.o. wij o.m. opmerkten de Gemeentelijke Commissie van Open bare Werken, oestaande uit de he ren Frohwein, 'van Iterson en Schül- ler, de bestuursleden van de wo ningbouwverenigingen „Ons Doel" en „De Eendracht" en dè heer D. L. Landman, architect van de huizen complexen in de Meerburgerpolder welkom geheten en een speciaal woord van dank gericht tot Wethou der Jongeleen voor de vele mede werking en steun van hem tijdens de bouw ontvangen. Alvorens tot de onthulling over te gaan, deelde de heer Jongeleen nog mede, dat het laatste gedeelte van het „Plan Meer burgerpolder", dat de woningbouw vereniging „De Eendracht" zal uit voeren en dat oorspronkelk in twee gedeelten geplanned was thans in zijn geheel zal kunnen worden uit- l ,11 I gevoerd en dat met de aanbesteding l V^O HQ T0S OV0P 1101 MOdCf" vJlTClSrWlJS spoedig begonnen zal kunnen wor-1 In Leiden werd Zaterdag het door schappij de taak van de Universiteit het Verbond van Wetenschappelijke j tweeledig namelijk het bevredigen Onderzoekers georganiseerde con- van de culturele behoefte tot actieve de etalages niet meer afgesloten, maar van een glazen achterwand voorzien, zodat zij a.h.w. één geheel vormen met de winkel, wat een goe de ruimte-werking bevordert en het publiek meer gelegenheid geeft om te kijken. Een moderne verlichting, een combinatie van geel licht en T.L.- buizen, wekt ook op het donkerste uur de indruk, dat men helder dag licht heeft. Ook de eerste en tweede etage werden gemoderniseerd Het werk is hier nog niet geheel voltooid en zal in de komende weken worden voortgezet. enden van de „Nelly" behoort. Maar toch is dat zo. Hetgeen we daarom even apart vermelden. De Harmoniekapel .„Werkmans Wilskracht" vierde Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal het 49ste jaar feest met een concert onder leiding van de heer Ger. Dik. Na de pauze trad de Amsterdamse P.T.T.-Cab.ver. „De Vuurpijl" op. Er werd gecol lecteerd voor de „Haak-in-actie" (kankerbestrijding) hetgeen een be drag van 160 opleverde. De Lichtfabrieke.n gaan alsmaar den. Nadat Wethouder Jongeleen de gedenksteen onthuld had, sprak de voorzitter van „Ons Doel" woorden van dank tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Spreker lankte de architect voor zijn goede orgen en wenste de woningbouw- ereniging „De Eendracht" veel suc- 2s toe met haar toekomstige bouw. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Jan Maarten, i. van J. van der Kwast en D. van /rgmond; Theodora Maria Elisabeth, dr. van F. G. F. Vosters en C. T. Sas sen; Pieter, z. van J. Schipper en G. den Hoed; Johanna Elisabeth d van M. G. van der Klaauw en S. Zaalberg; W. M., d. van G. Polane en E- Pret; Neeltje Maria, d. van A. Menheer en M. Klink; Dirk, z. van C. van der Gugten en A. van Muijen; Johannes Bernardus, z. van W. Sloos en H. van Houten; Theodora Johanna, d. van .T. J. van Brederode en M. Kranen- iburg; Elisabeth Helena Jaantje, d. Ivan J. C- Baak en A. H. H. Beurze; 'Marion Hiltje, d. van D. W. van Bek- Ikum en A. R E Kylstra Overleden: A. J. W. van Pagée, m. 77 jaar; J. Verhoeven vr. 78 jaar; J. •G van Duin, m. 53 jaar; W. F. Plan- r'cr wed. van Huurman 71 jaar. gres „Het Hoger Onderwijs op de Helling" gehouden. Dit congres is georganiseerd naar aanleiding van de resultaten van een studiegroep van de afdeling Leiden van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers en leden van de wetenschappelijke staf te Leiden. Op het congres sprak 's morgens de heer F. Th. van der Maden, hoofd sector socio-culturelc vraagstukken van het Centraal Planbureau, over „De omvang van het Hoger Onder wijs". De overvulling van onze hoger on derwijsinstellingen leidt ertoe, dat docenten en wetenschappelijke staf zich bij herhaling de vraag stellen hoe en wanneer zij eens van mas sificatie bevrijd zullen worden. De onir/iskenbare wijzigingen op de arbeidsmarkt plaatsen de studeren den zelf voor de beangstigende vraag in hoeverre zij straks op een der zo begeerde plaatsen aan de slag kunnen. Volgens spr. zal de maat schappelijke behoefte de beslissende factor moeten zijn. Om deze factor te bepalen dient een zorgvuldig onder zoek te worden ingesteld. Prof. Kruyt noemde in zijn voor dracht over hoger onderwijs en maat- wetenschapsbeoefening en het bevre digen van de maatschappelijke hoefte aan wetenschappelijk onder legde krachten. Mr. J. L. II. Cluysenaer meende, dat de tegenwoordig vrij uitgebreide discussie over het vraagstuk van de toelating tot de Universiteiten wijst, hoezeer men twijfelt aan normen, die daarvoor tot dusverre hebben gegolden. Dit vraagstuk valt uiteen in de vragen, welke elemen ten de geschiktheid tot de studie be- palen, en hoe deze geschiktheid is te onderkennen Prof. dr. G. Holst concludeerde na een uitvoerig betoog over de vr in hoeverre voor specialisatie plaats moet worden ingeruimd boven alge mene wetenschappelijke vorming, dat de belangrijkste taak van de Univer siteit geacht moet worden de alge mene vorming doch in zodanige vorm, dat een grond gelegd is voor eventueel nodige specialisatie Dr. H. Booy bepleitte in zijn voor dracht over de gewenste bestui vorm der Universiteit een ruimer keurslijf voor de bakermat der we tenschap, een efficiënter bestuur en een zelfstandiger positie. oort met het gaslicht op straat te vervangen door electrisch licht. Ge leidelijk aan werd in de straten ach- de Haarlemmerstraat, van de Vrouwenkerkkoorstraat tot de Turf markt, een electrische verlichting aangebracht. Zodat ook deze sombe re stadshoek 's avonds in volle „luis ter" kan pralen. \Dr. W. Wiersma, conrector van het Gymnasium te Leiden houdt hedenavond een lezing over „De Goden bij Homerus", voor de leden van het Ned. Klassiek Verbond, afd. Leiden, in het gymnasium aan de Fruinlaan. Aanvang acht uur. Ook belangstellende- niet-leden zijn van harte welkom. En de besturen van de Leidse Es- peranto-verenigingen hebben prof dr Ivo Lapenna, hoogleraar aan de uni citeit van Zagreb, bereid gevon den een lezing met lichtbeelden te houden over Joego-Slavië. Dit ge schiedt ook hedenavond, in „In den Vergulden Turk". De Volksdansgroep „Dc Hornpij- pers" hield Zondag (halfvasten) de jaarlijkse contact-avond, die reeds om half vijf in de middag aanving. zes uur werd er gegeten en daarna gingen de deelnemers naar de lijdensmeditatie in de St. Leonardus- kerk. Om half negen werd het pro- ramma hervat. Natuurlijk weer in de bekende, gezellige sfeer. STADSKOK. nen het initiatief namen voortzetting op het lager onderwijs een handelsavondschool te openen, waarop jongens en meisjes, die niet in de gelegenheid waren om een mid delbare dagschool te bezoeken, in staat werden gesteld hun kennis te vermeerderen. Uitvoerig weidde mr Valentgoed uit over de ups en downs welke de school in de loop der jaren heeft meegemaakt en over de grote ontwikkkeling welke op een aan vankelijk schuchter begin is ge volgd. Werd de school, vijf jaar na de oprichting, door nog slechts 22 leerlingen bezocht, in 1950 waren dit er 370. Nadat de school in 1894 de Koninklijke goedkeuring had verkregen, verleende het Leidse Ge meentebestuur in 1895 haar voor het eerst een subsidie van 250.per jaar. In 1906 verhuisde de school naar een gebouw aan de Oude Vest en is thans al vele j?ren in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat gevestigd. Nadat ook de Prov. Staten van ZuidHolland in 1906 tot subsidiering waren overgegaan volg de het Rijk in 1907 Belangrijk in de schoolgeschiede- niswas ook het jaar 1937, toen het handelsavondonderwijs in de M.O.- wet werd opgenomen. Vervolgens maakte spr. met dankbaarheid ge wag van het feit, dat in de loop der jaren „Kennis is Macht" een begrip is geworden voor de administratie ve bedrijven. Duizenden leerlingen werden in opeenvolgende jaren door de school opgeleid, een opleiding, die het hen mogelijk maakte voor aanstaande posities te bekleden. Ten Jaarvergadering Roode Kruis afd. Rijnland Transportcolonne beschikt thans over een eigen gebouwtje Onder leiding van de heer J. C. Banmann, oud-burgemeester van Oegstgeest, vergaderde Zaterdagmid dag de Afd. Rijnland van het Neder- landsche Roode Kruis in Hotel „Het Witte Huis" te Oegstgeest. Na een kort openingswoord van de voorzitter vernamen we uit het jaar verslag van de secretaris, mr. J. G. Bergmeyer. dat het aantal leden der afdeling met 20 was vermeerderd en nu 830 bedraagt. De transportcolonne mag zich in verdere groei verheugen. In het afgelopen jaar werd het exa men afgenomen voor helpsters 3e klasse. De verstandhouding met de E.H.B.O. is zeer verbeterd. De heer J. H. de Groot bracht het financieel verslag. De jaarcollecte, in Oegstgeest heeft het afgelopen jaar f 668.85 opgebracht en in Warmond /587.34. Rijnsburg hielci geen collec te. De totaal ontvangsten der afde ling bedroegen 3158.13 en de uitga ven 4999.—, zodat het nadelig saldo ƒ1841.87 bedraagt. Dit is echter niet verontrustend, daar het Kapitaal is aangesproken voor het doel, waar voor het was bijeengebracht. Bij monde van de heer Jac. de Vis ser deelde de ka ;controle-commissie mede, dat alles in orde bevonden was. De bestuursverkiezing gaf als re sultaat dat mevr. Jvr. M. van Heurn- Heijnen en de heren J. Panhuysen, dr. K. de Snoo en J. F. M. Steenmet ser bij acclamatie werden gekozen. Het nieuwe gebouwtje. Hierna begaven de aanwezigen zich naar het terrein van de stichting „Rhijngeest" waar het nieuwe ge bouwtje van de afd. werd bezichtigd. Een keurig geheel waarin alles is te vinden wat nodig zou kunnen zijn bij een ramp. Tc meer dwingt dit gebouwtje bewondering af wanneer men weet, dat het oorspronkelijk een eenvoudige directiekeet is ge weest, die door de leden van de transportcolonne ze f geheel is op geknapt. Onder commando van de arts F. C. Stam stond hier keurig in het gelid deze transportcolonne op gesteld, die door de heer Baumann werd geïnspecteerd. Hierna vond in het Witte Huis de vervolgvergadering plaats. De heer Baumann richtte zich tot de thans kunnen doen. aanwezige gasten en heette in het bijzonder de beide wethouders van Oegstgeest, de heren dr. W. J. Dijs- selbloem en L de Neef welkom. Spr. verzocht het gemeentebestuur om steun. Niet financieel, doch mo reel, daar het doel in de afd. nog niet is bereikt, in alle drie de gemeen ten ontbreekt iets aan het werk voor het Roode Kruis. Warmond staat bovenaan met zijn donors, Rijnsburg met colonne-'eden en Oegstgeest met het aantal leden. Daarentegen staat Oegstgeest onderaan met de b^ed- transfusiedienst. We zijn wel dank baar aldus de heer Baumann, maar nog niet voldaan. Nu het Roode Kruis zijn plaats zal gaan innemen bij de burgerlijke verdediging droeg spr. vervolgens het gebouwtje, dat zo juist was bezichtigd aan het gemeen tebestuur over en dankte voor de ontvangen gelden. Ook richtte de heer Baumann zich tot de colonne leden, die hun vrije tijd aan de ver fraaiing van het gebouwtje hebben gegeven en aan dr. Stotijn, die de oprichting hiervan op het terrein van Rhijngeest mogelijk maakte. Uitreiking onderscheidingen. De heer Baumann bracht vervol gens dank aan allen die in de jaren 1940- '45 hun beste krachten aan het Roode Kruis hadden gegeven en wenste hun geluk met de hun ver leende onderscheiding in de vorm van het „Herinneringskruis 1940 '45". De gedecoreerden zijn: H. Bertel, G. J. Bon, B. *an Ees A. J. van Ger- revink, C. Griffioen, F. E. E Haver man, C. Th. J v. d. Horst, G. A. J. Hogervorst, mevr A A. S. Höweler— Wieten. W. H. Hulsteijn, E. E. i Laan. H. v. d. Meij, G. O. E. Lignac, J. Smit, L- Spreij, B. Star, M. W. van Tol, A. Verstieg, W. Versteeg, Jac. de Visser en H. A. G. Walenkamp. Namens het gemeentebestuur fe liciteerde weth de Neef de gedeco reerden met hun onderscheiding en de afd. met het nieuwe gebouwtje. Het geeft, aldus spr.. een veilig gevoel een dergelijke afd. in de gemeente te hebben. De heer de Neef hoopte ook bij de organistatie van de burgerlijke verdediging eens beroep op de afd. te nateurs en leden van het Genoot schap en vele oud-leerlingen over handigde spr. aan de voorzitter een bedrag van 500 De heer H P van Klaveren, spre kende namens de leerlingen, achtte het een verheugend fent. dat K.IM. hier ter stede de enig erkende nan- delsavondschool is, die het rijksdi ploma Middelbare Handelsavondsch. mac uitreiken dat vrijstelling geeft voor het middenstandsexamen Be stuur en leraren dankte spi voor de voortreffelijke wijz*- van onderwijs waarna hij namens de leerlingen het bestuur met een gift van ƒ250 vr raste. Als laatste spreker voerde een vertegenwoordiger van de Bond van schoolbesturen van Handelsavond scholen het woord Na afloop verenigden bestuur, le raren c-n Jubileumcommissie zich aan diner waar eveneens nog vele goede woorder. zijn gesproken In aansluiting op deze herdenking zal op 30 Maart in de Stadsgehoorzaal een feestavond plaats vinden. NOORD WITKERHOUT Machinefabriek in werking gesteld Hedenmorgen is de machinefabriek van Verschure en Co te Noordwij- kerhout op beperkte schaal in ge bruik genomen. Hoewel er dus nog geen sprake is van de officiële in bedrijfstelling, had men aan dit eerste begin een of ficieel tintje gegeven. Aanwezig wa ren de directeur van de N.V. Ver schure en Co's Scheepswerf en Ma chinefabriek, de heer A. J. Verschu re, de secr., de heer P. J M. Ver schure en de chef van de afd. ma chinefabriek, 'de heer Laarman. In een korte toespraak bracht de directeur speciaal dank aan de aan nemer v. d. Klugt uit Noordwijker- hout voor de snelle wijze, waarop hij het bouwwerk heeft uitgevoerd. Aan de heer Floor Duivenvoorde, de eerste arbeider, die op de fabriek in Noordwijkerhout in dienst trad, was vervolgens de eer om door het overhalen van een handle de machi nes in de nog provisorisch ingerichte fabriekshal in werking te stellen. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Taxichauffeur sloeg toe. Op de 3e October 195L was vrijwel iedereen te Leiden ij feeststemming, behalve de chauffer us van der S. Die moest werken en had grote moeite om met zijn taxi door het drukke verkeer te komen. Toen een der feestvierende Leidenaars hem ook nog begon te plagen en het portier van de taxi opentrok, liep de gal over. Hij stap te uit de auto en gaf de man, die het gedaan zou hebben, een klap in het gezicht. Later bleek dat hij de verkeerde man geslagen had. Van der S. moest nu voor de Haagse Po litierechter verschijnen wegens mis handeling. Verd. voerde aan, dat het op zo'n dag toch al moeilijk rijden is. Bovendien had hij de schade aan het portier a 5.moeten vergoeden aan zijn baas. De politierechter vond dit laatste erg raar maar hield er toch rekening mee en veroordeelde verd. tot 20. boete usbs. 6 dagen hechtenis. De off. had 30.subs. 10 dagen geëist. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Maart. Vee. Aanvoer 1319 totaal. Vette koeien en Ossen 747, Varkens 572 Prijzen: vette koeien f 2.40—2.60, 2.10—2.40 en 2.002.10; varkens 1.70, 1.67 en 1.58 per kg. Vette koeien aanvoer iets kleiner, handel willig, prijzen iets stijver; Varkens: aanvoer iets korter, handel vlot en vooral prijzen van lichtere soorten iets hoger.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3