PSeudo-SPionne Het levensonderhoud van de priesters Op de huwelijksreis verongelukt Belgrado waarschuwt Sovjet-unie 2000 mannen uit Leiden e.o. liepen de Stille Omgang Na 41/2 jaar moord opgehelderd Qadie %)wt( in fBaiió Siaat duidt op. DAG 5 MAART 1951 Ut l.tlUSh CUURAN l eKRSTE BLAU PAGINA 2 Kardinaal doet een beroep op ruimer bijdragen In een herderlijk schrijven, dat werd voorgelezen van de kansels van alle katholieke kerken en openbare kapellen in het aartsbisdom, heeft kardinaal De Jong de gelovigen er aan herinnerd, dat zij de priesters dienen te onderhouden. Wij kennen in ons land nog de ideale toestand aldus Zijne Emi nentie dat de gelovigen zelf recht streeks zorgen voor het nodige le vensonderhoud van hun priesters. Maar het schijnt, dat de oudere ge neratie zich beter bewust is geweest van deze plicht dan de jongere. Niet temin vertrouwt de kardinaal, dat een herinnering aan deze plicht vol doende zal zijn om daaraan in de toekomst wederom te voldoen. Het is immers een fe.it, dat zelfs vele pastoors en kapelaans te kam pen hebben met ernstige materiële zorgen, veroorzaakt door de sterke stijging van de kosten van het le vensonderhoud, terwijl de inkomsten noemens- 1 zijn van de geestelijkheid niet noe: waardig hoger zijn geworden. Vrijwillig Als middelen tot verbetering van deze toestand wijst de kar dinaal onder meer een verhoging van de mis-stipendia aan. Zijne Eminentie acht het niet oppor tuun in deze moeilijke tijden het vastgestelde minimum sterk te verhogen, doch hij vraagt aan degenen, wier inkomen zulks toelaat, een hoger geldelijke gift te geven. Gaarne beveelt de kar dinaal aan bij meer heuglijke gebeurtenissen dan thans ge schiedt de priester mis-stipendia aan te bieden. De veediefstallen Ontrent de geruchtmakende dief stallen van vee in Bleiswijk, Roe- lofarendsveen en Waddinxveen en Leidschendam vernemen wij nader, dat de politie te Leidenschendam, die het gelukt is de daders te arres teren, thans nagaat, waar de gesto len koeien gebleven zijn Het is ge bleken, dat de veehouder B. te Naaldwijk 4 koeien gekocht heeft ver beneden de marktprijs Het ge volg was dat deze veehouder gear resteerd werd verdacht van he ling. Het onderzoek leidde tevens naar Rijswijk waar een veehouder 3 koeien gekocht heeft. Hem treft echter geen schuld daar hij de nor male prijs heeft betaald en dus ge heel te goeder trouw is geweest. Ook een slager in Wateringen had een gestolen koe gekocht tegen de gang bare prijs. Deze koe was reeds ge slacht en op normale wijze door de slager verkocht, zodat ook de Wa- teringse slager geen blaam treft. De speurtochten van de politie worden voortgezet totdat de veedief stallen volledig zullen zijn opgelost. Ook bij andere gelegenheden, al dus de kardinaal, en hij noemt onder meer de toediening van het Heilig Doopsel, de Eerste Heilige Commu nie, de plechtige hernieuwing der doopbeloften, kerkgang, inwijding van nieuwe woningen enzovoort. Omdat daar zelfs bij opvolging van de hierboven genoemde wenken, een behoorlijke levensmogelijkheid voor de priesters in tal van gevallen nog niet gewaarborgd zal zijn, doet de kardinaal tenslotte een beroep op de parochianen om zich vrijwillig te verplichten jaarlijks een vast bedrag te geven voor het onderhoud hunner geestelijkheid. De wijze van uitvoe ring dient plaatselijk te worden be zien. TILANUS COMMANDEUR De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. F. J. Th. Rutten, heeft Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van de voorzitter en de voorzitters der afdelingen van de Onderwijsraad, aan de heer H. W Tilanus ter-gelegenheid van zijn af scheid als secretaris van deze Raad medegedeeld, dat hij benoemd is tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. BEDEVAARTGANGER GEWOND Op de Sloterstraatweg is gister nacht omstreeks een uur een 29-ja- rige man door een personenauto aan gereden, toen hij van de stoep af stapte. De man maakte deel uit van een grote groep bedevaartgangers uit de Haarlemmermeer, die op weg waren naar de Stille Omgang De in zittenden van de auto verkeerden onder de invloed van sterke drank. Met een gebroken been is het slacht offer in het Wilhelminagasthuis op genomen. Man gedood, vrouw zeer ernstig gewond Een wel zeer tragisch auto-onge luk, waarvan een jong echtpaar dat Zaterdag was getrouwd en op de huwelijksreis naar Frankrijk was het slachtoffer is geworden, is gis terochtend om ongeveer half twaalf op dc rijksweg RoermondSittard onder Herten gebeurd. De heer L. J. Sparenburg was vrijwel onmiddel lijk dood Zijn jeugdige vrouw, K Sparenburgh-Baarsgast moest in zorgwekkende toestand in het zie kenhuis te Roermond worden opge nomen. Door tot nog toe onbekende oor zaak schoot de auto van de op dat ogenblik zeer stille weg, botste te gen een boom aan de linker kant van die weg en draaide vervolgens een slag om. Door de kracht van de botsing werd de heer S. uit zijn wa gen geslingerd. Het echtpaar was van plan ge weest om zich op 15 Maart in een hotel te Bussum, dat de heer S. pas had overgenomen en waar hij en zijn vrouw Zaterdag het huwelijks feest hebben gevierd, te vestigen. De heer S. genoot een grote popu- INZITTENDE VAN AUTO VERDRONKEN. Aan het Prinsehoofd te Rotterdam is Zaterdagochtend een personen auto in het water gereden. De enige inzittende, de 19-jarige automonteur G. A. Hoegee uit Rotterdam is daar bij verdronken. Met een kleine drijvende bok, die in de buurt lag, kon de wagen na ongeveer anderhalf uur worden op gehaald. De motor van de auto, die ondersteboven op het water terecht was gekomen, was verbrijzeld, de kap losgerukt. Het stoffelijke over schot van de bestuurder, dat z'.ch niet in het wrak bevond, kon later ook worden geborgen. Troepenverplaatsingen aan de grens /■GENERAAL Popivic, chef van de generale staf van het Zuid-Slavische leger, heeft Moskou gewaarschuwd, dat „de Sovjet-Unie niet langer onoverwinnelijk is" en dat invallers „met bebloede koppen zullen afdein zen". De generaal zei dit in een massabetoging voor de parlementsverkie zing op het Plein der Republiek te Belgrado. Uit de woorden van Mosha Pijade, politiek adviseur van maarschalk Tito, die na hem sprak, bleek overi gens, dat Zuid-Slavië in geval van agressie van de kant van de satel lietstaten of van Rusland zeis. vast rekent op hulp van het Westen. Hij herhaalde, wat Tito enige dagen ge leden reeds heeft gezegd, dat Zuid- Slavië zich bij geen blok of pact zou aansluiten. Dit betekent echter niet zo zei hij dat Zuid-Slavië ge- isoleerd is: indien de volken van de wereld bereid zijn agressie te bestrij den, dan zullen zij dat doen zonder eing geschreven of mondeling pact. Indien Zuid-Slavië zich vandaag bij een of ander pact aansloot, zou dit de Sovjet-Unie slechts gelegenheid geven tot nog meer oorlogspropa ganda. Pijade waarschuwde Honga rije, Bulgarije en Roemenië dat, mochten zij Zuid-Slavië aanvallen, hun landen een tweede Korea zouden worden. De leiders van die landen moesten zich ernstig afvragen, of zij hun gebied door oorlog wilden laten verwoesten, uitsluitend om de be langen van Moskou te dienen. Geruchten, die ten dele door de ge allieerde inlichtingendiensten worden bevestigd, willen, dat er Hongaarse en Russische troepverplaatsingen geschieden in de richting van de Hongaars-Zuid-Slavische grens. Twee moderne Hongaarse divisies, een ge pantserde en een gemotoriseerde, en andere aanheden, door Russische troe pen ondersteund, zouden dichter bij de grens zijn gebracht. Te Miskole, in Noordoost-Hongarije, zou een nieuw Russisch militair hoofdkwar tier zijn gevestigd. lariteit in het Gooi. Hij stond bekend als een vrolijke, zeer begaafde jon geman, had vele vriendén en maakte al liftende grote reizen door Europa. De toestand van mevrouw S. was gisteravond naar omstandigheden iets verbeterd. VERLOOFD PAAR VERDRONKEN In Emmer-Erf scheiderveen is Vrij dagavond een verloofd paar. op on verklaarbare wijze in het kanaal ge raakt en verdronken. De jongelieden, de 28-jarige H. W. B. uit Zwartemeer en de 26-jarige H. N. uit Oudeschans, keerden per fiets vanuit Emmen huiswaarts Zij zijn in de duisternis te water ge raakt. De lijken zijn door de politie opgehaald. Het rijwiel van B. lag op de berm van de weg, terwijl het da mesrijwiel in het water was terecht gekomen. BIDDEND MANNENLEGER DOOR A'DAM In dc bijna eindeloze rijen van het biddend mannenleger is de afde ling Leiden en Omstreken van de Stille Omgang niet achtergebleven. Meer dan 2.000 deelnemers trokken mee in de nachtelijke stoet, die Zon dagmorgen in alle vroegte door Am sterdam trok en op devote wijze de beêweg ging, die zoveel generaties vóór ons ook gegaan zijn. „Wat pakt je dat, wanneer je op de avond van de stille jmgang op de preekstoel komt en de hele Har- tebrugkerk vol zit met mannen; wanneer meer dan duizend zware mannenstemmen het lied zingen „Wees gezegend levend manna, Christus Jesus". Het is alsof de ge welven onder dit massale gezang moeten bezwijken". Aldus de gees telijk directeur van de afdeling pa ter S. Booms O.F.M., toen hij Zater dagavond in het voorbereidingslof vanaf de kansel aan alle Leidse deel- ners nog een laatste opwekking meegaf, om in goede devotie de om gang te maken. Tégen twaalf uur trok een zwij gende stoet naar het station, van waar rond half een twee °xtra-ti-ei- nen naar Amsterdam vertrokken. Alles was weer keurig geregeld en zonder oponthoud bereikte men, lo pend vanaf het Centraal-station, de Mozes en Aaron-kerk. Hier was het pater S. J. Terhell, O.F.M., die sprak over het mysterie van de H Eucha ristie, voordat om half drie de eigen lijke omgang aanving. Stoet van naamlozen. Het was een koude nacht. De ta melijk straffe wind waaide om alle hoeken van de straten. Maar geluk kig was het droog en verhinderde niets een ongestoorde tocht door nachtelijk Amsterdam. Daar liepen ze weer, de duizenden en duizenden. Het geschuifel van hun voeten was het enige, dat men hoorde op deze Stoffelijk overschot lag in een put Na lang speurderswerk van de Ber-1 naar Goes, eerst bij haar op bezoek gen op Zoomse recherche is een dra- gekomen om nieuwe schoenen en ma opgehelderd, dat zich daar ruim een broek te halen, die zij voor hem vier en een half jaar geleden heeft zou kopen, waarvoor hij haar 100 voorgedaan. Toen verdween de 80-ja- rige Zeeuwse boer Schreurs uit Wol- phaartsdijk, die enige jaren in het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom was geëvacueerd geweest, spoorloos. Hij zou op zijn tachtigste verjaardag (26 Augustus 1946) een uitstapje met een kennis naar Goes maken, maar hij is er nooit aangekomencn alle nasporingen naar hem bleven vruch teloos. De politie was tot de ontdekking gekomen, dat zich achter de woning een beerput bevond. In die put zijn gedeelte van een skelet geconsta- teerd, wat voor de politie aanlei ding was de weduwe G., die sedert enige maanden in Zierikzee woont aan te houden en naar Bergen op Zoom over te brengen. Zij legde, zij het niet direct, een volledige be kentenis af, waarbij het volgende is komen vast staan. S. was op de dag van zijn uitstapje had gegeven. Terwijl de man in bukkende hou ding de schoenen het waren de nieuwe schoenen van haar eigen man aan het passen was. heeft zij hem met de gummiknuppel van haar man een slag in de nek gegeven, waar door de oude ma- voorover viel en onmiddellijk stierf. Toen kort daarop haar man, de wachtmeester G., thuis kwam. lag het stoffelijk overschot nog op dezelfd- plaats. Zij heeft haar man weten te overreden haar te hei- pen. Samen "ebben zij het lijk 's nachts in de beerput achter de wo ning laten verdwijnen. De vrouw zal «eden voor de Offi cier van Justitie worden geleid. Voor vlijtige handen in het BchoonninakgetijIInmca-Gelei stille, indrukwekkende tocht. Een stoet van naamlozen, arm naast rijk, de advocaat naast een textiel-arbei- der, de student naast een kapper, de verkenner naast een zakenman, in onafzienbare rijen langs donkere verweerde gevels van oude, stille grachten, langs hel verlichte etala ges in de binnenstad langs huizen waarin de mensen vredig sliepen, lang kroegen en nachtclubs, waar van hier en daar een deur open zwaaide, zodat een zure walm van zweet, tabak en alcohol'naar buiten sloeg. Bidden voor de terugkeer van de afgedwaalden der Mirakelstad, luid de de intentie van dit jaar. Was het voor hen, die in portieken, op brug leuningen en langs de straten ietwat spottend neerkeken op dit zwijgend biddende mannenleger? Of voor de vele duizenden, die zich op dit nach telijk uur niet vertoonden? Men moest niet trachten, hen, vooi wie gebeden werd, te localiseren Want biddend vooi de afgedwaalden, bidt men ook voor Leidenaars, wellicht ook voor zichzelf En voortschuifelden de voeten, als maar voort, van straat naar plein, van gracht naar steeg, de monotone cadans van jonge voeten, die veer krachtig stapten, en van oude ver moeide benen, die zich naarmate het uur vorderde, steeds moeizamer voortbewogen. Tegen vier uur bereikte de Leidse groep weer de Mozes en Aaronkerk, waar het barokke altaar, vol met speelse engeltjes tussen de marme' ren kolommen, reeds straalde in een zee van licht. Pater Booms, die on danks zijn zeventig jaren nog mee liep als betekende zo'n nachtelijke tocht niets bijzonders voor hem, droeg het H. Misoffer op, waaronder zeer velen communiceerden. Kerk zangers van verschillende parochies voerden de tweestemmige mis van Perosi uit. Om vijf uur stond men weer op straat. Voor de meeste andere groe pen was de omgang eveneens afge lopen, zodat men overal een opge wekte conversatie hoorde. In de res taurants was het nadien een gezel lige drukte en om kwart over zes vertrokken de treinen weer naar Leiden, waar de bedevaartgangers om zeven uur arriveerden. Moe, maar voldaan over de stille tocht, die ook dit jaar weer door de goede zorgen van hoofd- en afdelingsbe stuur, Amsterdamse politie, verken ners en E.H.B.O.-ers een onberispe lijk verloop had. AUTODIEVEN WERDEN ZENUWACHTIG Gistermorgen te ca. kwart over ne gen reden twee jongemannen in een personenauto, die zij zich in de Kam perfoeliestraat bij de R.K. kerk had den toegeëigend, op de Thorbecke- laan te Den Haag. Bij Met zien van een patrouille rende jeep vgn de Haagse politie werden zij waarschijnlijk enigszins onrustig, zodat zij tegen een aldaar geparkeerde personenauto opreden. De schade was gering De beide in zittenden werden medegenomen naar het politiebureau. 37. „Wanneer de commissaris het niet de moeite waard vindt om het filiaal van Baal te omsingelen, zal Durf het zelf doen" bromde de de tective, ter wij,1 hij in zijn vermom ming van Anapoulos en met de sleutel die hij die heer had afhan-. dig had gemaakt, in het vervallen huis binnendrong. Het was één van die oude huien met vele trappetjes en vliegtuigen in de buurt", dacht Do- portaaltjes, een waar fort voor de kie. Hij keek naar buiten En jawel. loerende moderne roofridders, die men gangsters noemt. Dokie beklom vele trappetjes. Door .een luikje zag hij een man in een pilotenpak. die met. een ander zat kaart te spelen. „Waar piloten zitten zijn meestal ook daar op de binnenplaats stond heOicopter. het privé-vliegtuig van Boris Baal. Binnen vijf minuten kan dit mijn privétoestel zijn, dacht Do kie. „Én dan rookt Baal een kwade Pijp-' Onveilig Java De Nederlandse planters Pfeffer- korn en Smits zijn Vrijdagnacht op de rubberonderneming „Soember- woeloe" in het regentschap Lumad- jang in Oost-Java door een roofben- de beschoten. Pfefferkorn werd on middellijk gedood, Smits moest ern stig gewond naar het katholiek zie kenhuis te Surabaja worden overge bracht. De staf van de onderneming „Ser pong"' in het gebied van Tangerang deelt mede. dat W. J. Wesel door een onbekeride werd neergeschoten, toen hij op zijn fiets met 20.000 rupiah op weg was om uitbetalingen te verrich ten Dr van Arweide, die vorige week Dinsdag het slachtoffer werd van een moordaanslag tussen Modjoker- to en Surabaja, verkeert nog steeds in levensgevaar De Nederlander Loring t? Suraba ja werd door fietsendieven in de rug geschoten, toen hij zich verzette; hij werd zwaar gewond in het Centraal Burgerziekenhuis opgenomen. Aan de grote weg van Padelarang en naar Tjiandjur hebben bewoners van de desa Gantungan Zondagoch tend een onbeheerde jeep aangetrof fen waarvan de voorruit met een kogelgat doorboord was. In de grep pel daarnaast vonden zij het lijk van een Europeaan. Het slachtoffer bleek J. Geerling van een rubberonderne ming bij Bandjar te zijn die met va- cantie in Bandung verbleef. Goedkeuring woningbouw weer opgeschort De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft opnieuw de afgifte van rijksgoedkeuringen voor woningbouw opgeschort. Dit besluit geldt met ingang van 5 Maart. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor: 1. woningwetwoningen, waarvoor door de centrale directie van de Wederopbouw en de Volshuisves- t.ing reeds een schriftelijke toe stemming tot gunning is gegeven. 2. Woningen, te bouwen met toepas sing van de premieregeling wo ningbouw 1950 waarvoor reeds schriftelijk een premie is toege zegd 3. Woningen, te financieren op ba sis van de wet op de materiële oorlogsschaden. Tevens zullen met ingang van 5 Maart 1951 bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting geen verzoeken tot financiëring van woningen op grond van de Woning wet en de Premieregeling Woning bouw 1950 meer in behandeling wor den genomen. De reeds bij de directies van de Wederopbouw en Volkshuisvesting ingediende financiërings-voorstellen zullen, voorzover schriftelijk geen toestemming tot gunning, resp. toe zegging van een premie heeft plaats gehad. van bovengenoemde datum af niet afgehandeH worden. De financiërings-voorstellen oo basis van de wet op de materiële oorlogsschaden zullen op normale men. wiize in behandeling worden geno- Reeds enige tijd is de bouwsector belast met een zo groot aantal wo ningen in uitvoering dat prijsstijging erdoor in de hand eewerkt wordt. Vandaar dat repds eerder de af°ifte van nieuwe riiksgoed^miringen tij delijk werd stonpp^et. Dit heeft ech ter nog niet voldoende verlichting gegeven Nadat per 1 Februari de houwston werd opgeheven, stroom den oonieuw aanvragen om riiks- goedkeuring b'nnen. waarvoor de njannen inmiddels wa'-en voorbe reid. Deze mnosfpn wor den in gewiegd. Tpneind« te voor komen d-"t thans h°t aan^a1 in uit voering 7?inde woningen St''gf. bo ven hetgeen verantwoord is, is de dp"r w°er enigp tiid gpsloten. De thanc pptroffr,n mnotr0rf0i öaat iets verder dan 7'in imnrcrantfer. want rui 7ai nok dö hobnn^oiïnr# van aanvra^pn voor nrpn-do o' vao r'ihswpfp en'gp tüd stil iitf*«»n. De wr,ningnrpd"ot:0 7-,i ^n?p manfrpgpl goon narïolwo nr,_ dervin-Spn, Tnfpgpndooi ctrovving is im'st tP VOnrlrnmPU. ^at rl- "rnnipcf orodurtip na^ool nndorvin^t van Pon nverbotastincr van de marVt. MICKEY MOUSE KOMT T^RUG! Walt Disney, de schepper van Mic- kev Mouse, heeft bekend gemaakt, dat Mickey Mouse na een periode van 15 jaar weer in een aantal rollen zal terugkomen. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS door P. J. van Gelder 9) „Alstublieft meneer, u kunt vast beginnen. Ik heb ook nog een scho tel spaghetti. Zal ik het tafeltje even bijschuiven?" „Och nee, ik zal daar wel even gaan zitten". Son ja luisterde naar de schuifelen de voetstappen en probeerde nog een ogenblik uit te maken, waarheen deze zich begaven. Het volgend mo ment was dat niet meer nodig: een hevige stoot in dc veren deed haar ineenkrimpen van schrik en ontstel tenis. de omlaagkorr/ende zitting be knelde haar in de toch al te nauwe ruimte. De moordenaar was neergeploft op de divan en een gedeelte van het grote gewicht rustte op haar lang uitgestrekte lichaam. Zij zag geen kans zich van deze drukkende last te bevrijden. Een enkele beweging kon haar nu verraden. Het ergste was, dat haar maagstreek waar zich de beknelling het hevigst dsed gevoelen opstandige geluiden kon gaan pro duceren De ijlings veroberde spag hetti begon reeds zacht kreunend te protesteren! Doch de boven op het meubelstuk gezeten picador bekommerde zich nog allerminst om de geluidloos brie sende kat in de stikdonkere stal, die ineenkromp onder zijn invloed. Hij vouwde zijn handen en wachtte in lijdzaamheid op de warme schotel, die zijn factotum hem zo stellig be loofd had Het meisje berustte in de ze straf voor haar zonde, doch niet dan na zich heilig voorgenomen te hebben voortaan een veiliger ver blijf als onderkomen uit te zullen zoeken. De congierge-en-kok stak zijn hoofd om de hoek van de deur. „Heb ik de spaghetti soms al bin nengebracht, meneer?" Had ik die rommel rnaar laten staan, overwoog Sonja, terwjjl ze met haar handen de veren van haar maag af wilde persen. „Eh, nee Pieter, hier niet. Mis schien in de eetkamer?" Stilte, Geloop in de gang. Weer geloop. Gerammel van pannen en borden. Gejaagde voetstappen. „Meneer, ik begrijp er geen sikke pit van. Ik had een schaal vol en nu nergens te vinden!" De divan kraakte, de veren rezen omhoog; verlicht haalde de nog bij tijds bevrijde verstekelinge adem in het donkere ruim. Stof kwam in haar mond, het kriekelde hevig in haar neus. Maar belangrijker, veel be langrijker. vond onze onderkruipster de onverhoopte terugkeer van le vensruimte. Haar spieren ontspanden zich, er kwam- weer beweging in het lenige lichaam; ze draaide zich een kwartslag om en ontweek met een pijnlijke, trek het levensgevaarlijke plekje. Verder kon ze niet gaan. Wel iswaar verliet de heer des huizes„op hoge poten" de zit kamer, maar vast en zeker zou hij spoedig terugkomen om de maaltijd zonder spaghetti opnieuw te beginnen. Ze bleef dus onder de divan en kon zich hoogstens wat meer lucht verschaf fen door aan de achterzijde een tipje van het divankleed op te lichten, en daar haar neus voorzichtig naar bui ten te steken. Nieuwe schrik: een slijmerig natte gewaarwording streek met snuffe lende snuifgeluiden midden over haar eerst zo zelfbewuste gezichtje dat nu vertrok tot een akelig vieze grijns vol afschuw, zich afkeerde van de opdringende hondensnuit, terwijl het meisje met één hand de terrier terugduwde om met haar an dere arm iets van die vochtigheid trachtte kwijt te rakën op de mouw van haar mantel. Maar Phylax liet zich niet terug duwen. Hij worstelde net zo lang, tot ook zijn logge lijf in dat lekkere warnve holletje ruimte had gevon den had. Hij wrong zich met kop en voorpoten over de machtsloos naar adem snakkende Sonja, snuffelde met zijn natte snuit ten overvloede nog eens langdurig langs haar kou sen en vleide zich toen alsof het zo hoorde in haar nabijheid neer om te. slapen Een ondankbaar beroep spionne Ze kon toch beter haar eigen vrije leventje weer opvatten, dat bezorg de haar niet zoveel last. Enfin, zij zat vandaag nu eenmaal in, of lie ver: onder het schuitje en moest meevaren, tegen wil en dank. .JMeneer, als ik haar in hand krijg, dan.... dan...." De bedrei ging van de binnenkomende butler bkef onvoltooid. „Je zult haar niet in handen krijgen. Pieter. Daar is ze te glad voor. Dat zie je nu zelf'. „Meneer, 't bestaat toch niet dat iemand op klaarlichte dag door ge sloten ramen en deuren heenwan- delt." „Kerel ik kan er zelf met m'n kop niet bij, maar als er zulke din gen gebeuren, als de belangrijkste brief kan verdwijnen die er te vin den is, en als er ook een schotel spaghetti wordt opgegeten dan zit er hier iemand in huis. En aange zien alleen vrouwen het in haar hoofd zullen halen, om de vuile vaat ook nog af te wassen en op te rui men weet ik pertinent zeker dat 't een „zij" is." „Die dame die ik op het oog heb is brutaal genoeg om onder een divan vandaan te komen waar ik zelf opzit" De spreker plofte opnieuw neer, een fikse stoot in de veren en Son- fa lag ten tweede male beklemd in haar benauwde gevangenis. „Zal ik dan eens even kijken, me neer?" Voor de held een stap in die rich ting kon doen, slingerde een angstig verblekende romanschrijver beide benen over de kussens .Daar, onder de zitting, bewóóg iets. hoorde hij zachtschuifelend geluidHet blauwachtig metaal van de revolver glansde een seconde later schiet- klaar in zijn gespannen vuist. „Kom tevoorschijn!" bulderde hij. Het divankleed bobbelde aan de onderzijde aarzelend op. „Ja, kom je of kom je niet!" Opnieuw geluid. Het bevel werd opgevolgd. Het divankleed reed van grond. „Handen voor je uit, of ik schiet!" beval Ricochet Doch toen liet hij zijn vuurwapen zakken, want de ogen, die hem trouwhartig van on der zijn ligmeubel aanstaarden, be hoorden tot de onschuldige snuit van zijn trouwe wachter „Phylax...." herademde in een verre hoek de helfhaftige huisknecht. „Stoute hond. mag jij de bazen zo aan 't schrikken maken? „Ook dat hebben we weer gehad", zei de getergde heer des huizes. „We weten dus. dat ze daar niet zit. Laten vve nu eens kijken waar ze wel is". Sonja wiste zich de druppeltjes van het voorhoofd. Dat was een be nauwd ogenblikje. Enfin, als de he ren nu dachten dat ze hier niet zat, vond ze verder alles best. Ze strekte zich iets gemakkelijker uit in haar enge levensruimte en beloofde de hond. die haar van een moordende kogel gered had, in gedachten een zoet suikerklontje.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2