S)e CöidóeGoutoi/iit Vandaag bespreking met Russen ZAL MEN HET IN PARIJS EENS WORDEN OVER DE AGENDA? Langzaam nadert men de 38e breedtegraad Hij bedankte voor de eer Directeur: C. M. v. HAMEHSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WlAANDAG 5 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12223 Valt er te praten mét de Russen? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. nmd-, 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HAKEN EN OGEN A F WACHTEN is nog steeds de boodschap, welke voor de kabi netscrisis geldt. Ook de informateur wacht vandaag af, na omtrent de verdeling der departements-zetels voorstellen te hebben gedaan. Over de getalsverhouding is men tot over eenstemming gekomen: 6 K.V.P., 5 P. v. d. A., 2 Anti-Rev. 1 Christ. Hist, en 1 V.V.D. Ofschoon prof. Romme een verklaard tegenstander ervan is, het ene departement be langrijker te achten dan het andere een ministerie is geen mode-show en er zijn geen mannequins moet hij toch rekening houden met de tegenovergestelde mening van an dere partijen, met name van de A.R. Niet, dat de A.R. een ministerie wèl als een mode-show opvatten, maar zij maken onderscheid tussen sleu tel-ministeries en minder-invloed- rijke departementen, en geheel onge lijk hebben zij niet vooral niet in een crisis-kabinet. Erg bont maakte dr. Schouten het toch wel, met in een te Nijverdal gehouden rede, te be togen, dat de Anti Rev. zich niet als „voetenveeg" willen laten gebruiken. Daar denkt niemand over. De moeilijkheid echter met een reconstructie van het oude kabinet in grote lijn komt het voorstel van prof. Romme toch daarop neer is, dat de sleutel-posities reeds worden ingenomen door figuren, welke men eigenlijk niet zou willen missen. Met 't nodige voorbehoud kan worden ge meld, dat aan „Oorlog en Marine" is gedacht de Anti-Rev. heer dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, aan „Onderwijs" de Christ. Hist, heer Tilanus, terwijl voor „Verkeer en Waterstaat" (blijk baar in veler ogen een mannequin) een Anti-Rev. nog naamloos zou worden bestemd. Weliswaar zou ook minister Joekes heengaan, maar voor diens departe ment van Sociale Zaken wordt ge noemd mr. dr. A. A. van Rhijn, even eens een P. v. d. A.-man. Er zouden twee ministeries zonder portefeuille komen: mr. J. R. H. van Schaik en mr. J. H. van Maarseveen, beiden dus K.V.P.-ers, van wie beiden de laatste zijn bijzondere zor gen zou wijden aan de burgerlijke verdediging, terwijl over zijn vorig" departement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen het lot is ge worpen van te zijn of niet te zijn: van opgedeeld te worden of aan een K.V.P.-man te worden toebedeeld. Deze mededelingen kunnen slechts met het grootste voorbehoud worden gedaan. Bovendien klopt het optel sommetje niet. De fracties zullen zich vandaag opnieuw beraden, maar het is moeilijk het iedereen naar de zin te maken. Als we de hypothetische lijst bekijken, zullen van de K.V.P. de grootste offers worden gevraagd. Al is men offerbereid, toch is het vaak moeilijk als puntje bij paaltje komt, het offer ook te brengen. In deze vasten-tijd zal iedereen dat in zijn particulier leven ruimschoots ervaren hebben. Voor deze ervaring staat nu in politicis de K.V.P. Mocht, wat het gehele land van harte hoopt, het doel wat prof. Romme voor ogen zweefde een nationaal kabinet slagen, dan mag als zeker worden aangenomen, dat dr. Drees blijkbaar hersteld van zijn vermoeienissen! zowel de for mateur als de minister-president zal zijn. Tenzij men aan een anti-P. v. d. A.-complex lijdt, kan men deze keuze niet anders dan met instem ming ontvangen. Dr. Drees is een man, die ook ver buiten zijn partij, een grote „goodwill" heeft en wiens persoonlijkheid de harten wint. Wat de V.V.D. betreft: deze schijnt genoegen te nemen met de terugkeer van mr. Sttikker. Het onderhoud, dat hij enige dagen geleden met mr Oud had, heeft de politieke lucht ge zuiverd. Misschien, dat ook mr. Ouds vermaak in het afschieten van klap perpistooltjes" na 40 dagen kabinets crisis, wel enigszins is vergaan Over het programma, dat prof. Romme aan de partijen heeft voor gelegd, is uitgelekt, dat het met be trekking tot de beperking van con sumptie en investering een verhou dingsformule aangeeft van 1 pro cent tegenover 5 procent. Deze ver houding is overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische Raad. Cijfers worden te dien aanzien in het programma niet genoemd. Het bedrag voor de verdediging ad 1500 millioen jaarlijks wordt vast gelegd voor een periode van 4 jaren. Dit verhoogde bedrag moet voor de helft gevonden worden uit belastin gen, voor de helft uit leningen. De plannen voor een investerings- contróle en daarbij aansluitende overheids-bevoegdheden liggen op de departementen reeds, tot wetsont werpen uitgewerkt, gereed. De productie wil het programma bevorderen door een betere voor lichting en door het bevorderen van de fabrikage van serie-goederen, zo dat op een al te grote verscheiden heid in de productie een rem wordt gezet. In zake Nieuw-Guinea zal de ont wikkeling worden afgewacht, doch wordt toegezegd, dat het parlement onmiddellijk zal worden ingescha keld, zodra de regering op zekere ontwikkelingen wenst te reageren. Dit zijn zo de ruwe omtrekken van het programma, waarop- de partijen reeds tot overeenstemming zijn ge komen, evenals over de zetel-verde ling in cjjfers. Echter nog niet over *J)e W-etieCiffie ÏDiie <zij.n het (mdetlitiy eena l^ANMIDDAG komen in het „Palais de marbre rose" te Parijs delega ties van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie bijeen om te trachten, in een voorbereidende conferen tie een agenda op te stellen, die als basis moet dienen voor een her nieuwd overleg tussen de Grote Vier. Reeds nu is bekend, dat de drie Wes telijke mogendheden onderling volledige overeenstemming hebben be reikt over een ontwerp-agenda, dat vanmiddag zal worden voorgelegd, als men met de Russen bijeen komt. wapening van West-Duitsland als het Wat doen de Russen Philips Jessup, leider van de Ame rikaanse delegatie, Ernest Davies, af gevaardigde van Groot-Britannië, en Alexandre Parodi, woordvoerder van de Fransen, waren gisteren gasten van Robert Schuman, die hun een lunch aanbood. Men is daarna de ge hele middag bijeen gebleven om het ontwerp op te stellen. Er werd na afloop gezegd: „Wij zijn het eens over wat wij voornemens zijn te doen en wij zijn vastbera den". De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Adrei Gro- myko, was Zaterdagmiddag per vlieg tuig uit Moskou gearriveerd, maar geen van de gesprekpartners had nog contact met hem of de leden van zijn delegatie gehad. De grote vraag van de conferentie is: Wat zullen de Russen doen. Tot dusver hebben zij gezegd, de herbe- De kabinetscrisis in Frankrijk De derde formateur Guy Mollet, de nieuwe kabinets formateur, secretaris-generaal van de socialistische partij en minister voor Europesche zaken in het afgetreden kabinet, heeft verklaard reeds voor 90 pet. geslaagd te zijn in de samen stelling van een nieuwe regering. Voor Mollet had Henri Queuille nog een poging gedaan, die niet slaagde, omdat hij geen overeenstem ming met de verschillende partijen kon bereiken over de kieswethervor ming. Queuille had de opdracht ge kregen nadat Bidault zijn pogingen had opgegeven. Guy Mollet ging bij zijn formatie pogingen anders te werk dan zijn voorgangers. Om de crisis op te os sen probeerde hij de kieswethervor ming van het voorste plan weg te schuiven. Dringender zijn volgens hem de economische en sociale vraag stukken. Ook de kwestie van ver vroegde verkiezingen en de wijziging der grondwet acht hij dringender Nadat hij de partijen op al deze punten tot elkaar gebracht had, kreeg hij ze er ook toe de kieswet historie voorlopig niet als een zaak van de regering, maar als van een van de beide Kamers te zien. COMMUNISTISCHE LEIDERS IN BREMEN ONTSLAGEN. Wilhelm Knigge, voorzitter van de communistische partij te Bremen, is als zodanig ontslagen na gecritiseerd te zijn om zijn wijze van ambtsver vulling. Vóór hem werden reeds de voorzitters van de communistische partij-afdelingen in zes andere staten van de uit elf Laender bestaande Westduitse federatie ontslagen. Me de ontslagen werden de bestuursle den Rudolf Rafforth, afgevaardigde in het parlement van Bremen, en Willy Hundertmark, hoofdredacteur van het communistische orgaan te Bremen. Knigge zou zich niet voldoende hebben ingespannen voor de ideolo gische versterking van de partij er. bij de jongste staking van de me taalarbeiders te Bremen te kort zijn geschoten. de verdeling der departementen en de_uit te nodigen ministers. e informateur en de veronder stelde formateur hebben daarover een uren-lang onderhoud gehad. Prof. Romme, die zich wel wachten zal, als informateur ook de rol van officieel formateur te gaan spelen (wat mr. Stikker in de schoenen werd geschoven) houdt, dit ligt voor de hand, nauw voeling met degene, die hij als formateur wenst aangewezen te zien. Al dit overleg wijst er wel op, dat Romme's pad niet over rozen gaat en hij voorzichtig manoeuvreert om niet in de distels en doornen te blij ven haken. hoofdthema van de conferentie der Grote Vier te beschouwen, maar de laatste weken is er enige bereidwil ligheid aan hun kant gebleken om ook andere onderwerpen in de dis cussie te betrekken. HET LIJSTJE VAN HET WESTEN. Het lijstje van het Westen is be kend. Behalve Duitsland staat daar op: het bewapeningsniveau van de Russische satellietlanden en het slui ten van een vredesverdrag met Oos tenrijk. Dus de kwesties, die de kern vormen van de internationale span ning. Naar verluidt was men het er over eens, dat Korea niet op de agen da moest voorkomen. Na de bijeen komst van vanmiddag hopen de Wes telijke delegaties te weten, welke houding de Russen zullen aannemen en daarmee, welke kansen op succes er zijn, Frankrijk is wat dat betreft minder sceptisch gestemd dan Ame rika. In de Amerikaanse delegatie acht men het namelijk niet uitgesloten, dat men niet eens in staat zal zijn het eens te worden, waarover men zal spreken. Als dat zo is, dan zal de con ferentie niet langer duren dan twee of drie dagen. Vindt men de Russen bereid, een reeks van problemen vast te leggen voor verdere beraadslaging op hoger niveau, dan schat men de duur van de conferentie op een week. Verbitterde strijd bij Hoengson Gedurende het weekeinde naderden Zuid-Koreaanse patrouilles de acht- en-dertigste breedtegi-aad tot op vijf en dertig kilometer. Zij drongen het ongeveer tien kilometer ten Noord-Oosten van Tsjangpjong gelegen dorpje Sokhari binnen. Het hoofdkwartier v. genera» 1 MacArthur te Tokio heeft Maandag medegedeeld, dat ten Zuid-Oosten van Hoengson een ver bitterde strijd blijft woeden tussen verdedigende Noord-Koreanen en op rukkende Amerikanen en Zuid-Koreanen. Amerikaanse mariniers rukken op in de heuvels ten Noord-Oosten van het gehavende Hoengson. Bij hun opmars over de bevroren grond ontmoetten zij geen tegenstand van enige betekenis. In de sector van Seoel was het over het algemeen rustig. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN OVERSTE DEN OUDEN HERKEND? Volgens het Franse persbureau F. P. is het stoffelijk overschot van overste Den Ouden Zaterdag door soldaten van een eenheid van het Nederlandse bataljon herkend. Het persbureau voegt er aan toe. dat het lag nabij de commandopost, v/aar overste Den Ouden op elf Fe bruari door een granaat was gedood. Bij de commandopost bevonden zich eveneens de stoffelijke overschotten van elf Nederlandse soldaten, waar van sommige in camouflagekleding. De lijken zijn overgebracht naar de huidige Nederlandse commandopost ten Zuiden van Hoengson. BELGISCHE MIJNWERKERS OMGEKOMEN. Zaterdagmiddag zijn in de mijn van de „Charbonnage du Boubier" te Chatelet in België zes mijnwerkers door mijngas om het leven geko men. Er deed zich een mijngasontplof- fing voor, terwijl twee der mijnwer kers aan het houwen waren. De vier andere slachtoffers bevonden zich in de nabijheid. Drie der omgekome nen zijn Italianen Behalve één van deze laatsten, die niet gehuwd was, en een der gehuwden, laten alle slachtoffers kinderen achter, in to taal negen. Incident aan de zone-grens Een Amerikaanse politie-pati-ouil- le heeft Zaterdag twee leden van de Oostduitse volkspolitie doodgescho ten. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft verklaard, dat de politie-agen- ten werden gedood op grondgebied in de Amerikaanse zóne, in Hessen nabij Bad Hersfeld, toen zij, na opgemerkt te zijn, in een vuurgevecht weer stand boden. Zolang het onderzoek nog niet is voltooid worden van Amerikaanse zijde geen nadere bijzonderheden be kend gemaakt. De Sovjet-pers meldt over het incident, dat een Duitser, op Oostduits gebied werd gedood doo: „gangsters" in militaire uniformen" Daarna zouden de Amerikanen ge tracht hebben de dode op Ameri kaans gebied te trekken om de in druk te wekken, dat hij zich aan de Westelijke zijde van de grens had bevonden. De Duitse autoriteiten in Frankfort hebben deze Russische le zing van het geval tegengesproken. Zij verklaarden, dat de Oostduitsers beslist op Westduits gebied waren geweest en dat de Oostduitsers het eerst hadden geschoten. NEDERL. SCHIPPER BLIJFT BIJ GEÏSOLEERDE RUNAAK-VLOOT. In de haven voor Rijnaken in de Britse sector van Berlijn liggen sinds 1945 dertien Nederlandse- en zes Belgische schepen. De eigenaars werden gedurende de oorlog door de Nazi's gedwongen om materiaal en levensmiddelen te vervoeren en be vonden zich in Berlijn, toen de stad door de geallieerde strijdkrachten bezet werd. Zij hebben langzamer hand de hoop opgegeven hun sche pen naar hun land terug te kunnen varen, daar de Sovjet-autoriteiten om onnaspeurlijke redenen weige ren toestemming te geven voor de reis door de Sovjet-zóne. Alle schip pers en hun familieleden zijn reeds lang naar hun landen teruggekeerd behalve één Nederlander, de heer OPLEIDING VAN RESERVE-PILO TEN. In verband met de interna tionale spanning wordt in de Ver enigde Staten het tempo der oplei ding van het reserve-personeel bij de Marine-luchtstrijdkrachten zo hoog mogelijk opgevoerd. De raming is, dat men ingeval van nood de be schikking kan hebben over voldoen de gevechtsklare reserve-eskaders, om 55 vliegdekschepen te beman nen. Een van de opleidingscentra in de Miami marine luchtbasis te Opa Locka in Florida, waar ongewone bedrijvigheid heerst. Hier worden de reserve-eskaders in een voortduren de staat van paraatheid gehouden. Reserve-piloten, die na een oefe ning boven zee met hun F8 „Bear cats" naar hun basis terugkeren, we- Een deskundige van de Australi sche regering op het gebied van vul kanen, Taylor, heeft medegedeeld, dat Maandagochtend vroeg de tot nu toe hevigste uitbarsting van de vul kaan Lamington door de inboorlin gen „berg der geesten" genoemd, heeft plaats gevonden. Hij zeide voorts van mening te zijn, dat deze uitbarsting géén slachtoffers heeft veroorzaakt (in. tegenstelling tot vo rige, toen duizenden inheemsen en vele blanken om het leven kwamen) Na de vorige uitbarsting van de te voren als uitgedoofd beschouwde vul kaan is een gebied er omheen, met een straal van zestien kilometer, ontruimd. Als gevolg van de wolken vulka nische stof, die Maandagochtend door de Lamington werden uitgewor pen, werd de zon in de omgeving verduisterd. ten de formatie keurig te bewaren. Op de voorgrond Miami Beach; op de achtergrond de stad Miami. Staking in Australië Bedreigd handels verkeer Zaterdag j.l. zijn ruim vijf dui zend havenarbeiders van Sydney en de mijnwerkers van drie en twintig mijnen in Nieuw-Zuid-Wales in sta king gegaan als protest tegen het ge vangen zetten van de assistent-secre taris-generaal van de Unie van Australische havenarbeiders Roach, hetgeen geschiedde omdat hij „ge ringschatting voor een Australisch gerechtshof" aan de dag had ge legd. De regering waarschuwde, dat zij de anti-stakingswetten zal toepas sen, indien de stakers het werk Maandag niet zouden hervatten. De minister deelde vandaag mede, dat personeel van de Australische weermacht gereed staat om, in geval van een algemene staking der ha venarbeiders, het werk in de havens ter hand te nemen. Gouverneur-generaal Mckell heelt vandaag de proclamatie getekend, wardoor de anti-stakingswet van kracht is geworden. In de proclama tie wordt verklaard, dat de staking er havenarbeiders een noodtoestand in Australië heeft geschapen, waar door de handel tussen de Australi sche staten onderling en het handels verkeer tussen Australië en het bui tenland met ontwrichting wordt be dreigd. Tsjechische gezant wilde niet naar Praag De Tsjecho-Slowaakse gezant in India. dr. B. G. Kratoohvil. heeft met zyn gezin het gezantschapsgebouw te New Dehli verlaten en is sindsdien verdwenen. Hij was naar Praag ontboden voor „besprekingen". Kratoch- vil was een vriend van de gearresteerde Vladimir Glementis en de ïe- den van zijn stap is dus duidelijk. Het Tsjecho-Slo waakse gezantschap heeft inmiddels officieel meegedeeld, dat de gezant zijn post heeft verla ten, hetgeen beschouwd moet worden als een neerleggen van zijn officiële ambt. Het gezantschap veroordeelt zijn handeling als verraad aan zijn ben beraamd en de banden tussen De regering van India heeft van dr. Kratochvil geen verzoek om asyl ontvangen, maar als dat zou worden gedaan, zou dat behandeld worden in overeenstemming met het internatio nale ïecht. Volgens een onbevestigd bericht is thans te Praag ook de echtgenote van Clementis gearresteerd. Er zijn te Praag aanklachten ingediend tegen tweë groepen „verraders". De eerste omvat de „Slowaakse separatisten' en „bourgeois-nationalisten", onder wie Clementis, Hoevak en Novomes- ky gewezen leden van de Slowaak se autonome regering. Tot de tweede groep behoren Otto Sling en mevrouw Svermova. die er van worden beschuldigd de omver werping van de partijleiding te heb- Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie te hebben willen verbreken. Tegelijk met Sling zijn vele andere Slowaak se functionarissen gearresteerd. Egypte neus in steekt z'n Marokko Kouwijzer met zijn echtgenote en kinderen en één Belg, die tezamen thans het toezicht uitoefenen op de ze verlaten en geïsoleerde Rijnaak- vloot. Op de rechtse foto mevrouw Kouwijzer, echtgenote van de Neder landse schipper met haar zoontje Jacob, bezig met het voederen der kippen. Op de achtergrond de Rijn aak, waarop de familie sedert het einde van de oorlog in 1945 geïso leerd woont. Foto links toont de 6-jarige Mar- gareta, geboren in Berlijn en de 7- jarige Jacob, geboren in Maagden burg. De kinderen, die vloeiend Ne derlands en vloeiend Duits spreken hebben hun vaderland nog nooit ge zien. Egypte heeft verzocht om een spoe dige bijeenkomst van de politieke commissie van de Arabische Liga teneinde de jongste ontwikkeling in Marokko te bespreken, zo heeft de Egyptische minister van buiten landse zaken Salah el Din medege- deeld. Hij voegde daaraan toe, dat premier Nahas Pasja „zeer bezorgd" was over de toestand daar. Een aantal Egyptische senatoren en afgevaardigden heeft in het parle ment een resolutie ingediend waarin „de sultan en het volk van Marok ko" ondersteund en de Egyptische re gering verzocht wordt „krachtige maatregelen te nemen om Marokko te helpen". Vandaag zouden Arabische en Is lamietische organisaties in Cairo een algemeen congres beleggèn om de toestand in Marokko te bespreken, zo meldt Reuter. IDPNT. NEDERLANDSE GEDELEGEERDE PRESIDEERT VEILIGHEISSRAAD. In verband met de behandeling van de kwestie Kasjmir kan de af gevaardigde van India, Sir Benegal Rau, wiens beurt 't was, deze maand niet het voorzitterschap voeren van de Veiligheids Raad van de Verenig de Naties. In zijn plaats presideert thans de Nederlandse gedelegeerde, de heer D. J. von Balluseck, die de volgende maand de voorzittersha- n er zou hanteren. Sir Benegal Rau, (links) draagt door overhandiging van de hamer, het voorzitterschap over aan de heer von Balluseck. Ko.'i'ie.ttj.e.... „De weg der goddelozen is de duis ternis, zij weten niet waarover zij struikelen".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1