PSeudö'SPionne De emigratie gedurende de laatste vier jaren Eerste Nederlanders in Nieuw-Zeeland aan de slag Schoolartsendienst behoeft nodig enige uitbreiding Tafelpoot tussen tralies ZATERDAG 3 MAART 1951 Ut LLlUSjh COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA In totaal zijn in de jaren 1946/1950 ruim 57.000 personen geëmigreerd, waarvan 673 in 1946 en 21.330 in 1950. Ongeveer 1/3 der emigranten behoort tot dt beroepsbevolking. 1946 Argentinië 12 Australia 23 Brazilië 40 Canada 9 Nieuw-Zeeland Verenigde Staten 369 Zuid-Afrika 16 Overige lander 204 Totaal 673 Deze statistische gegevens worden verzameld door de stichting landver huizing Nederland en wel bij gele genheid van de afgifte van deviezen- vergunningen. Niet iedere emigrant behoeft de de- i viezenafdeling van de stichting land verhuizing Nederland te passeren. De statistiek is daarom bij benadering juist. Onder „overige landen" zijn tot Hieronder volgt een overzicht van de aantallen emigranten (gezinsleden inbegrepen) die naar de verschillen de landen vertrokken. 2381 8 2911 1062 731 7365 1619 407 6856 101 2605 2021 274 14020 281 7033 503 2883 1153 •101 21330 De veevoedertoewijzingen voor de veehouderij zullen in deze maand voorlopig worden gehalveerd, in af wachting van een definitieve rege ling. Aangezien het niet in de bedoe ling der regering ligt de veevoeder normen voor dit jaar te verlagen, zal de achterstand dus later worden in gehaald. De maatregel staat in verband met de hoge prijzen van het geïmporteer de veevoeder, dat van regeringswege nog steeds wordt gesubsidieerd. Laat .'un /.ciiutvcn Mijnhardt's Zeouw tabletten helpen U er overheen Het nieuwe immigratie-plan van Nieuw-Zeeland. dat voorziet in sub- 1950 ook de landen binnen Europa sidie in de kosten van de overtocht begrepen. Aangezien echter voor de Europese landen op andere wijze de viezen kunnen worden verkregen zijn de vermelde cijfers zeer onvolle dig. Daarom zijn voor 1950 de Euro pese cijfers buiten beschouwing ge laten. Nieuwe kieswet op komst Binnenkort is de indiening te ver wachten van het ontwerp voor een nieuwe kieswet. De Regering heeft gemeend het ontwerp aan de Tweede Kamer te moeten voorleggen, hoewel het ka binet démissionnair is, om spoed te betrachten De wet kan dan nog dit jaar :n het Staatsblad verschijnen, zodat de verkiezingen voor de Twee de Kamer het volgend jaar volgens de nieuwe wet kunnen geschieden. Geh bij eime mutaties ii Waterstaat? Het Tweede-Kamerlid Verkerk (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of het juist is, dat op het departement van Verkeer en Water staat dezer dagen vier referendaris sen zijn benoemd tot administrateur en twee administrateurs tot admi nistrateur A, en dat is ingesteld een afdeling juridische en economische zaken, te stellen onder leiding van de huidige secretaris-generaal. Gevraagd wordt voorts wat de re den is van het feit, dat van deze mu taties geen mededeling is geschied in de Nederlandse Staatscourant. Wil de minister, zo vraagt de heer Verkerk, bij bevestigende beant woording van de eerste vraag tevens aangeven: a. Uit welke begrotings- 'post deze mutaties worden gefinan cierd: b. in hoeverre deze mutaties stroken met de gedachte ten grond slag liggend aan de Kamerbeslissing ten aanzien van de topsalarissen, subsidiair met de noodzakelijke in terne bezuiniging op de staatshuis houding? Wil de minister daarbij bovendien mededeling doen van de redenen, waarop de mutaties zijn ge grond. en van de spoed, waarmede zij tijdens een kabinetscrisis zijn ten uitvoer gelegd? voor ongehuwden van 18 tot 35 jaar, heeft een goed begin gehad. Vijf en vijftig jongelui, die in December per vliegtuig als eersten onder deze voorwaarden vertrokken, hebben zich nu in hun nieuwe omgeving ge vestigd. Zij vonden werk in de zui velindustrie. Een tweede groep van ruim zestig jonge mannen en vrouwen, is in Februari met de ,,Groote Beer" ver trokken en in Maart zullen ruim 100 anderen met de „Johan van Olden- barnevelt" de overtocht maken. De aanmelding staat nog open en voor inlichtingen kan men zich wen den tot de particuliere emigratie- organisaties of tot de arbeidsbureau's. Voor dit jaar voorziet het schema in toelating in Nieiiw-Zeeland van 2000 personen. Het gaat hier om onge- ten door de Nieuw-Zeelandse rege ring wordt gesubsidieerd dienen zich te voren bereid te verklaren gedu rende twee jaar werkzaam te blijven in het door hen opgegeven beroep. Personen,, die niet onder dit plan vallen kunnen in sommige gevallen toch naar Nieuw-Zeeland emigreren. Ook hierover kunnen de arbeidsbu- rau's en particuliere emigratie-orga nisaties inlichtingen geven. GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE De raad van Zoeterwoude kwam gisteravond in vergadering bijeen. De heren van der Velden en van Vliet hadden bericht van verhinde ring gegeven. Bij de ingekomen stukken was o.m. van het ministerie van wederop bouw ontvangen de beslissing van de Kroon op de onteigen ings-procedure inzake de laan van de heer H. G. v. Leeuwen, dat het beroep niet aan vaard is, zodat nu met de eigenaar nader overleg zal gepleegd worden. Het bezwaarschrift van de eigenaar L. Oudshoorn tegen het dempen van de sloot achter zijn percelen langs de Schinkelweg wordt aangehouden tot de behandeling van deze zaak van de overige percelen. De circulaire van Wederopbouw omtrent de nieuwe regeling voor wo ningbouw, waarbij de voorz. wijst op de moeilijkheden die te verwachten zijn, is voor de heer van der Ploeg aanleiding op te merken, dat waar de regering enerzijds aandringt op oplossing van het woningvraagstuk, zij aan de andere kant de financie ring niet onmogelijk moet maken. De voorz. zegt: trekt u zelf de conclusie maar. De regering wil de bouwkosten drukken en verbiedt elke andere bij drage. dus reëele opgave van de cij fers. De woningbouvrver. zal hierme- Hoe gevangenen ontsnapten De vier gedetineerden, welke Don derdagochtend uit het Huis van Be waring te Utrecht wisten te ontsnap- schoolde arbeiders voor zwaar werk, pen. hebben bij hun operatie wel bij timmerlieden. schilders en stuca- zonder veel geluk gehad. Bijna zes doors, ketelmakers, bankwerkers en 1 .iaar geleden, kort na de bevrijding, draaiers, smeden, plaatwerkers en hebben door hetzelfde raam, dat het het vierial deze week een tafelpoot tussen dezelfde tralies zette, heeft de oude breuk het spoedig begeven. Volgens autoriteiten van het mi nisterie van Justitie is er van door zagen der tralies geen sprake ge weest. Twee van de vier ontvluchte ge vangenen zijn inmiddels weer inge sloten bosarbeiders (bomenvellers), hout zagerij-arbeiders, ervaren landbouw- krachten en arbeiders voor de zui velindustrie. Voor vrouwen kunnen de volgende beroepen worden ge noemd: huishoudelijk personeel voor ziekenhuizen, hotels en pensions, fabrieksarbeidsters en ervaren ver pleegsters. Emigranten in wier overtochtskos- viertal thans de noorten raar de vrij heid opende, enige gevangenen even eens een geslaagde ontvluchtingspo ging ondernomen. De beschadigingen, welke daarbij aan de stijlen zijn toegebracht, kon den destijds door materiaalschaarste niet afdoende worden hersteld. Toen HYPpTKEKBN cu voor alle audere zaken op het gebied van on roerende goederen 'ouw-en Maktlaarsbidrijl v..d. Drift HOGERE ZIEKENPREMIE IN DEN HAAG. Negen van de elf te Den Haag wer- kende ziekenfondsen hebben beslo- j ten de premie der vrijwillig verze- DE ST. VINCENTIUSVERENIGING OOK VOOR DAMES De St. Vincentiusvereniging stond voor korte tijd geleden uitsluitend open voor mannen. Weliswaar werd voor een doelmatige verzorging van de geestelijke en stoffelijke belan gen van de evenmens in nood met bestaande vrouwenorganisaties op sociaal charitatief terrein samenge werkt terwijl de laatste jaren voor dat doel de St. Vincentiusvereniging tevens de vorming van afzonderlijke vrouwengroepen onder de naam van damesconferenties zoveel mogelijk bevorderde. maar samenwerking tussen mannen en vrouwen binnen J berden te brengen van 80 op 95 ct. het kader van de vereniging was to* per weej{_ Twee Haagse ziekenfond- j dusver niet mogelijk. sen beraden zich nog. Met goedkeuring van de desbe- De premie voor een man met kin- treffende verenigingsinstanties en in deren of een vrouw met kinderen overeenstemming met de wensen i wordt gebracht van ƒ1.20 op ƒ1.43. van ons Hoogwaardig EpiscopaatDe premie zonder ziekenhuisverzeke- zullen voortaan vrouwen in eigen rjng wordt verhoogd van 60 tot 75 conferenties met mannencorferen- j cent. Voor de man of vrouw met kin- ties samenwerken in dezelfde v-ereni- üeren in deze categorie wordt ze ge- gingen en zullen zij ook vertegen- I bracht van f 0.90 ot> ƒ1.13 *r-n vrij- woordigd zijn in de bestuursorganen j winig verzekerden boven de 65 jaar der St. Vincentiusvereniging. 7ii con rpdnftip vsn Sfi rent worden Haal de Sfik&spons er o*er! der St. Vincentiusvereniging, Als gevolg hiervan zijn in de laat ste vergadering van de Hoofdraad de eerste dames-leden opgenomen, n.l. Mevrouw E. Tellegen-Basquin, Den Haag: Mevrouw M. Levelt-Vermolen Naai den en Mejuffrouw M. van Lan- schot, 's-Hertogenbosch. Deze dames vertegenwoordigen dus voortaan de specifieke belangen der damesconfe renties van de St. Vincentiusvereni ging in Nederland. NIEUWE THESAURIER-GENERAAL In verband met het aanvaarden van een functi.-; bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling in de Ver Staten van Amerika zal drs. W. Koster aftreden als thesau rier-generaal. De heer Koster wordt aan het ministerie van Financiën op gevolgd door jhr. mr. E. van Lennep. zal een reductie van I erleend. OUD GEWELF WAS BROOS Bij het slopen van oude funda menten van het gebouw van de Rot terdamse Bankvereniging, op de hoek van het Velperplein te Arnhem, is een arbeider in een bijna drie meter diepe kelder gevallen. Hij liep over het gewelf toen dit plotseling in stortte. Toen enige voorbijgangers hem te hulp snelden stortte nog een deel in, zodat ook de redders in de kelder verdwenen. Tegelijkertijd geraakte een hoeveelheid puin los, dat de gevallenen bedolf. De arbei der kon met moeite uit zijn benarde positie worden verlost en is daarna met zware inwendige kneuzingen in het ziekenhuis opgenomen. De an deren liepen geen letsel op. EEN REMBRANDT NAAF. AUSTRALIë VERKOCHT. De Victorian National GaJery" (Australië) heeft van sir Alfred Beit een portret van Rembrandt gekocht. Het heet ..portret van een man". Sir Alfred ontvangt 37.000 pond sterling (ongeveer 370.000 gulden). Het schilderij was twee jaar in bruikleen in de Londense „National Galery". AMSTERDAM—ENKHUIZEN WORDT ELECTRISCH. De spoorlijn StaverenLeeuwar den blijft vorlopig zijn stoomtrein houden, maar AmsterdamEnkhui zen wordt in 1952 diesel-electrisch. Dit deelde de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. Den Hollander, med:- op een spreekbeurt voor de Friese Kamer van Koophan del te Leeuwarden. VIERDE STAALOVEN HOOG OVENS WEER IN GEBRUIK De vierde staaloven van de IJmui- dense Hoogovens, die enige tijd bui ten gebruik is geweest, aangezien er niet voldoende schroot werd aange voerd, is weer in werking gekomen. De schrootpositie is ongewijzigd ge bleven, doch de ruwijzerinzet. is, ten koste van de ruwijzerexport ver hoogd. Dit heeft tot gevolg, dat de prijs voor de walser ij producten zal stijgen. Familiedrama Vorige week is de veertig-jarige mej. P., die met haar 53-jarige broer in een afgelegen huis tussen Harlin- gen en Kimswerd woonde, gestor ven. Later bleek, dat zij onder ver dachte omstandigheden was overle den Haar broer die marskramer is, is nu gearresteerd, evenals een 25- jarige vrouw uit Leeuwarden. De overleden vrouw en de mars kramer stonden bekend als eenzame en ietwat zonderlinge mensen. De vader van het tweetal, die kort na de bevrijding is overleden, had zijn geld aan de dochter vermaakt. de bij de indiening van de plannen rekening moeten houden. De voorz. deelt mede, dat met het R.K. kerkbestuur is overeengekomen het kerkpad naar de Weipoort voor lopig voor één jaar gezamenlijk in onderhoud te nemen; een voorstel tot nadere regeling kan de raad tegemoet zien. Op een vergadering van gemeente besturen zijn de richtlijnen van Ged. Staten inzake investering bekend ge maakt. In 's lands belang zullen al leen strikt noodzakelijke werken uit gevoerd mogen worden. De werken, die in de begroting 1951 geraamd zijn, zullen in ieder geval door B. en W. aanhangig gemaakt worden en de raad blijft autonoam in de beslis sing. Er zal echter zeker van boven af toezicht komen ter voorlichting. De nieuwe verordening op de hef fing van vergunnings en verlofsrech ten waarbij o.a. de nieuwe vergun ningen verhoogd worden van 100. op 170.en verlofsrechten van 25.op 45.wordt z. h. s. aan genomen. De straatbelasting wordt aangeno men op 6 pet. van de opbrengst van gebouwde en 3 pet. van onbebouwde eigendommen. Subsidie voor Kruisverenigingen. Bij een nieuwe verordening tot vaststellig van een subsidieregeling voor kruisverenigingen bedraagt de subsidie 1.per gezinshoofd-lid on der voorwaarde, dat de contributie minstens 5.per lid bedraagt. De heer Schinkel informeert naar ;t maximum dat G.-S. toestaan, waarop de voorz. zegt dat dit 2.50 per lid is. Met de aanneming van deze veror dening kan ook het in de vorige ver gadering aangehouden adres van het Groene Kruis te Benthuizen afgedaan worden. Het gevraagde ad 2.50 per lid zal zich nu volgens de verordening tot 1.bepalen. Ook de Kruisver eni.gingen van Leiderdorp kunnen de toelage ontvangen mits deze gemeen te ook subsidie geeft voor gemeen tenaren lid van een kruisvereniging alhier. De raad bepaalt, dat onderwijzers verbonden aan de O. L. School bij overlijden nog 3 maanden salaris krijgen volgens het ambtenaren reglement. De heer Onderwater vraagt, of zulks ook mogelijk is voor de onder wijzers van de Bijzondere scholen. Voor zover mogelijk kan deze uitke ring geput worden uit de vergoe ding bedoeld in art. 101 L.O.-wet 1920 zijnde thans 21.per leerling. Het verzoek van W. C. de Groot om spoedig herstel van de drainering van het perceel waarop 16 wonin gen zijn gebouwd welke door het heien niet meer functioneert, wordt afgewezen op grond, dat in de koop acte geen gewag van verplichting ten deze wordt gemaakt en dat daarbij reeds een bedrag van f 802.werd toegekend voor de door hem gemaak te kosten van drainering en 903. voor vergoeding van inkomsten- schade. De gemeente is wel bereid vergunning te geven tot het verleg gen van de drainering. De Nijverheidschool te Voorhout wordt een subsidie toegekend van 150.voor 4 leerlingen die deze school bezoeken. Bij de vele wijzigingen op de be grotingen is o.a. een post tot uitke ring van extra honorarium aan het architecten-bureau voor regeling en taxaties bij de overname van de aanneming van de 16 woningen H. R. ten bedrage van ƒ200.—. Aan de gemeente Voorschoten wordt een vergoeding van 16.15 toe gekend voor het t.b.c.-onderzoek van 19 kinderen, die daar de school be zoeken. Rondvraag. Bij de rondvraag klaagt de heer van der Ploeg over de schoolartsen - dienst. Daar komt volgens spr. bitter weinig van terecht. Er zijn kinderen, die in drie jaar niet meer onderzocht zijn. De voorz. geeft een toelichting, waaruit blijkt, dat de schoolarts een veel te groot rayon heeft. De heer C. J v. Leeuwen wijst er op, dat niet systematisch gewerkt wordt: sommi ge kinderen komen elk jaar en ande ren geheel niet aan de beurt voor onderzoek. De voorz. zal bij de Inspecteur en op de vergadering van de schoolart sendienst aandringen op aanstelling 2xmdaqmoA.<}en HET MAG NET NOG /"\p de weegschaal in de drogisterij bleek, dat we 9 pond waren af gevallen, ten gevolge van het vas ten. Het heeft er iets van weg, dat deze zin is ontleend aan de roemrijke avonturen van Baron van Münch- hausen zaliger. In ieder geval staat deze bewering onmiddellijk gebrand merkt als de leugen-van-de-dag. In dien de weegschaal niet loog, wel, dan deugt die weegschaal niet. Deze laatste mogelijkheid als voor 'n zekerheid grenzende waarschijn lijkheid aangenomen, is het wel ver makelijk, dat niemand van de Chris tenbroeders ook maar één sekonde aanneemt, dat iemand van de Chris tenbroeders enige ponden van z'n vlees is kwijtgeraakt als gevolg van de boete en versterving, welke ons in deze tyd wordt aanbevolen. Als de strenge vasten van weleer wederom als verplichting was opge legd, zouden we die verplichting tij het met tegenzin stipt hebben nageleefd. Dan zouden de weegscha len niet liegen. u het een aanbeveling is met daaraan verbonden een zeer rekbare verplichting, leggen we de aanbe veling naast ons neer en met de ver plichting spelen we een advocaten- spelletje en puzzelen spitsvondig uit wat nèt nog wel mag en wat nèt niet meer mag. Andersdenkenden drijven graag de spot met het vasten van tegenwoor dig, en wij kunnen hun daarin geen ongelijk geven. Het verplichte vas ten heeft zo weinig om het lijf, dat het een belachelenke indruk moet maken, als wij in kringen van an dersdenkenden met die kleine ver plichtingen nog de hand lichten en daarbij sluwe uitvluchten verzin nen, welke de Farizeeën en Schrift geleerden geen oneer aandoen. Men meent dan een royaal en breed standpunt in te nemen, doch vergeet één ding: dat een andersdenkende het vasten niet kan waarderen, maar dat hij diepe minachting en gering schatting heeft voor een Katholiek, die zich niet aan zijn verplichtingen houdt of er slinks onder tracht uit te komen. e grote waarde, vooral van de hedendaagse vasten, ligt in de nede righeid, waarmede wij de voorschrif ten van de Kerk opvolgen en dat zonder luchthartigheid te ener en zonder dwaze benauwdheid te an- derer zijde. Daarbij moge als de goe- houding worden aangeprezen, dat het vasten zo weinig als 't enigs zins kan opvalt. Aan wat verplicht is, dienen we ons stipt te houden, ook in 't openbaar. Anders geven we aanstoot en ergernis. Wat we er, in de geest van boete en versterving, naar eigen verkiezing aan toevoe gen, behoeft niet te blijken, zeker niet in 't openbaar. Dat is het uit drukkelijk verlangen van Christus zelf. Andersdenkenden late men de spot drijven met vasten en als het al te leuk wordt, kan men erop wijzen Christen te zijn. Want van de eerste Christentijden af is het de gewoonte vaii de Christenen op gezette tijden zich te versterven en te vasten. Wie dit ontkent, kent de Bijbel niet, of leest over sommige mededelingen gedachteloos heen. MARIUS. van een tweede arts of verkleining van het rayon. De heer Dorrepaal meent, dat het onderwijzend perso neel de beurtregeling tot stand moet brengen. - Klas voor klas werkt niet goed, want „zitten-blijvers" komen dan niet aan de beurt. De heer C. J. v. Leeuwen vraagt, hoe het staat met bet z.g. doorlichten tot onderzoek van t.b.c. Weth. van Leeuwen zegt, dat Stompwük reeds voor de tweede keer begint. Het is nodig, want de t.b.c.- huisbezoekster heeft reeds een lijst van 54 gezinnen. De voorz. zal er op aandringen, dat ook Zoeterwoude spoedig aan de beurt is. Nu ontketent de heer Dorrepaal een hondepraatje: 'loslopende hon den gevaarlijk voor schapen. De heer Onderwater zou radicaal willen be palen. dat elke loslopende bond na 's avonds 8 uur door de politie doodgeschoten zou worden. De voorz. zegt: en de honden van de boeren die loslopend de boerderij bewaken? De heer Oonderwater: die houden de boeren dan wel aan de ketting. De politie zal voor honden die ge vaarlijk voor schapen blijken te zijn de maatregelen nemen, die volgens de verordening mogelijk zijn. Hier na sluiting. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDEMS y door P. J. van Gelder 8) Als enig antwoord op al zijn vra gen kraste ten tweede maal een scherp voorwerp langs het pasge- verfde paneel. Nu of nooit, dacht de getergde. Hij rukte de deur open en stak zy'n revolver naar voren: „Han den omhoog!" Een simpele duimstok viel klette rend op de drempel. Twee grof ge bouwde armen breidden zich uit in een wanhopig gebaar, rode ep witte trepen schemerden voor zijn ogen. Daar boven uit verscheen het ver- c-hrikte gezicht van zijn machteloos chteruitdeinzende manusje-van-al- ies. ..Pardon?" Het klonk niet eens als verwijt, 'ir ar alsof de dienaar in kwestie h verontschuldigde het gegeven (bevel nist goed te hebben begrepen. André Ricochet barstte in lachen uit. Phylax besnuffelde de huisbe waarder. als gold het een nieuwe verschijning. Deze, ziende dat het op hem gerichte wapen werd wegge stoken, herademde, raapte zijn duim stok op en wachtte, beleefd, op een verklaring die niet kwam. „Wat spook jij toch uit, Pieter?" vroeg zijn meester slechts. „Ik meet hier uit hoeveel draad er nodig zal zijn voor de alarmschei, die u wenst te installeren. Ik meen de. „O ja, dat is best, Pieter. Ga je gang. Maar waarschuw me voortaan als je nog eens iets uithaalt of af wij kende dingen gaat doen. Ik heb waarachtig al genoeg aan m'n hoofd Begrepen?" „Nee meneer, u.- „Ja meneer! Ik zoek nu overal wat achter, begrijp je dat dan niet? Er is een geraffineerde spionne aan de gang, die hier blijkbaar in huis is geweest. Zij is in staat om hier op klaarlichte dag binnen te dringen en op onderzoek uit te gaan in m'n pa pieren. Wellicht is zij gewapend. Vandaar dat ik bij het nrinste ge rucht een kogel in die richting zal afvuren. Nu begrepen?" „In uw eigen huis, meneer? zij kan hier niet eens binnenkomen, ik houd de ramen en deuren gesloten, meneer en ik heb niets verdachts opgemerkt. Denkt u dat er op dit ogenblik een vrouw...." „Ik denk niets. Pieter maar het zou me niet eens verwonderen als de dame, die ik bedoel, achter de deur van mijn eigen werkkamer om jouw ongelovigheid stond te ginne- gaDpen". De aangesprokene verbleekte en keek schichtig achterom. Maar hij kon de glimlach op het gezicht van Sonja door het houtwerk niet zien. VI Brandnetels „Pieter baste het boven in de bibliotheek. „Hebt u geroepen meneer?" infor meerde een ogenblik later de naar zijn meester gesnelde gedienstige. „Ja. ik mis een brief. Een belang rijke brief. Heb je ook ergens een enveloppe zien zwerven?" „Vanmorgen vroeg na het ontbijt, meneer. U had de post beneden in de eetkamer laten liggen. Ik heb al les bovengebracht, weet u nog wel?" „Ja, was dat alles, Pieter? Heb je geen klein couvert over het hoofd gezien?" „Dan zou het er nog moeten lig gen, meneer, maar ik ben bij het af ruimen niets tegengekomen. Ik zal nog even voor u zien". Sonja hoorde de snelle voetstap pen opnieuw naderen en vluchtte overhaast in de keuken. Misschien kon ze er gelijk iets eetbaars bemach tigen, want haar maag rammelde en ze zag geen kans op dit uur van de dag ongezien het huis te verlaten. Op de aanrecht stond een schotel spaghetti gereed voor de lunch. Ze aarzelde geen seconde, maar tastte toe met de eerste de beste vork die haar vlugge vingers uit de messen bak opdiepten. Gretig slikkend werkte ze de haastige maaltijd in lange slierten naar binnen. In de eetkamer rommelde de kok Ze was hem innig dankbaar voor zijn lang durige afwezigheid en ook voor zijn culinaire prestaties. De man slofte nu weer, met of zonder brief, naar boven. De clan destine eetster spoelde de schaal af, zette hem schoon weg en mikte met in gehouden pret ook de afgeveegde vork terug in de messenbak. Ziezo, Pieter mocht denken dat hij ge droomd had, zij voelde zich heerlijk verzadigd. Ze sloop zijn heiligdom uit en kwam terecht in een grote zitkamer, waar verscheidene magni fieke meubelen een gemakkelijke schuilplaats boden. Nu bonkten meerdere voeten de trap af. De heren twistten luidruch tig over de zoekgeraakte belangrijke brief. Sonja vroeg zich in alle ernst af, of er soms nog meer kapers op de kust waren Er schenen hier al lerlei onverklaarbare dingen te ge beuren „Kerel, begrijp dan toch", hoorde ze de heer des huizes uitroepen, „dat is nu juist die brief die handelt over het geheim, waar m'n vijanden ach ter heen jagen. Geen mens mag we ten wat er in staat. We moeten dat ding terugvinden Begrepen?" Dan het berustende geluid van zijn dienaar: „Zoals u wilt meneer". Beiden stommelden in de eetkamer Er klonk geluid van verschuivende meubelen. Nu kon ze misschien langs de achterkant ontsnappen en via de beide tuinen haar huis bereiken. Sonja schoot toe op de ramen, rukte en trok aan de spanjoletten. Mis, ze zaten als geheid; onwrikbaar voor een machteloos meisje, dat niet ge wend is haar spieren te spannen. Ze voelde zich plotseling opgeslo ten als een rat in de val. De mannen staakten het zoeken, de eetkamerdeur piepte Waarheen nu? Ten einde raad hurkte ze neer achter de dichtbijzijnda divan. Ze lichtte het kleed op: niets Voorzich tig schoof ze haar benen er onder, steunde achterover op haar ellebo gen en bewoog zich als een nietige aardworm met steeds oprijzend mid denstuk tot in het donkere hol. Jas en jurk schoven ongemakkelijk om hoog. maar geen mens kon het zien en zolang ze haar niet zochten lag ze hier volkomen veilig. „Zal ik dan eerst het eten maar opdienen, meneer?" hoorde zij de huisknecht in de gang informeren. „Ja, dek dan maar even in de zit kamer, Pieter. Straks zullen we de eetkamer wel weer in orde brengen De deur zwaaide open en dicht, iemand schreed door de kamer. Be dachtzaam werden de voeten neerge zet. ze kwamen in haar richting maar keerden opeens om. Tien stap pen terug, dan weer tien stappen in haar richting. Aan het ijsberen te oordelen liep André daar zelf, in diep gepeins verzonken. Even latei- een klopje op de deur, gerammel van vork en mes oo een bordje, een resolutere stap die dicht naderbij kwam.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6