S)eCöidóeSou/fca/nt MSBBlliiilll Het Westen is sceptisch gestemd Om Bevin's aftreden McCloy helpt 'n handje De Amerikanen vonden gesneuvelde Nederlanders Nog geen pact voor Stille Oceaan Men weet geen raad nnet Japan Meer vliegtuigen naar Europa ZATERDAG 3 MAART 1951 42ste JAARGANG No. 12222 Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. O. i. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN llppljl? HCLPT DE B/SSCHOP l KBRKSN 80UWE/V/ i Papengracht 32. Tel. 20015- Adm. ca Adv. 7J826. Aborm. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.-t0 p. w., f 1.72 p. mnd-, t 5.1S p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Over de conferentie van a.s. Maandag PJET WESTEN STAAT TAMELIJK SCEPTISCH tegenover de conle- rentie der plaatsvervangers van de Grote Vier, die Maandag te Pa rijs zal aanvangen. De Amerikaan Jessup, die gisteravond naar Parijs is vertrokken, vertolkte wellicht het beste aller gevoelens, toen hij zei: „Wij zullen zien, of de Russen bereid zijn te tonen, dat zij spijkers met koppen willen slaan en over de werkelijke oorzaken van de spanning willen praten. Wij zullen ons niet laten inpalmen door woorden, die niet door daden worden gevolgd". OVERLEG TIJDENS WEEKEND. Tijdens het weekend zullen de Westelijke delegaties reeds bespre kingen voeren, ten einde beslagen, en eens van zin ten ijs te komen. Hiertoe zijn reeds een aantal Britse afgevaardigden naar Parijs vertrok ken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei gistermiddag: „Het valt nog te bezien, of de Russische dele gatie in een stemming van samen werking ter conferentie komt en met het doel om tot een overeenkomst te geraken" Zelfs in Parijs was men minder optimistisch en op de Quai d'Orsay gaf men toe, dat het oehalen van succes een moeilijke taak zou zijn. „Het feit echter, dat Rusland er in heeft toegestemd de conferentie bij te wonen, wijst er op, dat de Rus sen het debat willen uitbreiden en De geruchten, dat Groot-Brittan- nië's minister van buitenlandse za ken, Ernest Bevin, om pezondheids- redenen zal aftreden, blijven aan houden. Nadat gisteren was meegedeeld, dat Bevin besloten had af te treden, heeft de Britse minister-president Attlee gisteravond bekend laten ma ken, dat er in het bericht „geen waar heid" schuilt. Attlee's secretaris deel de mee: „Ik heb volmacht bekend te maken, dat de lopende geruchten volstrekt onwaar zijn" Het geheel doet sterk denken aan de herhaalde ontkenning van Sir Stafford Cripps, toen indertijd be kend werd, dat het Engelse pond zou worden gedevalueerd. De devaluatie kwam ondanks die ontkenningen toch wel. Ook in dit geval mag men aan nemen, dat de geruchten juist zijn en het officiële aftreden van Bevin slechts wacht op de keuze van een geschikte opvolger. Bespoediging Schuman-plan John McCloy, de Amerikaanse Ho ge commissaris, is gisteren persoon lijk tussen beide gekomen om te be werken, dat het' plan-Schuman met spoed wordt voltooid .Hij heeft een bespreking gehouden met kanselier Adenauer, minister van economische zaken Erhard en prof. Hallstein, de leider van de Duitse delegatie bij de besprekingen over het Franse plan. Na afloop werd meegedeeld, dat de vooruitzichten voor het doorgaan van het plan zeer waren verbeterd. Er schijnt zelfs een grote kans te bestaan, zo verneemt Reuter te Bonn dat de overeenkomst nog voor het begin van de Parijse conferentie (Maandag) zal worden geparafeerd. De meeste bezwaren van Duitse kant, welke de parafering in de weg ston den, zijn door de verzekeringen van McCloy vervallen. niet alleen over Duitsland zullen praten, als reden van de huidige spanning" In West-Duitsland zag men de conferentie vandaag met een men geling van hoop en vrees te gemoet. De vrees blijft daar in weerwil van Westelijke verzekeringen be staan, dat de geallieerden terwille van een regeling met Rusland, er mee accoord zullen gaan uit Duits land weg te trekken en net land te neutraliseren. Adenauer's regering heeft dan ook reeds een verklaring uitgegeven, waarin de geallieerden worden herinnerd aan hun beloften Bonn op de hoogte te houden van al le resultaten der besprekingen. Queuille informateur President Auriol heeft thans Henri Queuille verzocht, te onderzoeken of het wellicht mogelijk zal zijn een ka binet in Frankrijk te formeren Bi- dault is niet geslaagd en heeft gis termiddag zijn pogingen opgegeven. In het algemeen geeft men Queuil le niet veel kans van slagen. HONDERD DAMES KNOPEN EEN TAPIJT. Honderd Bredase dames knopen samen een purper-paars ta pijt van zeven bij negen meter, dat bestemd is voor de trouwzaal van het Breda'se stadhuis. Het is de be doeling het in 1952 aan te bieden; in dat jaar is het n.l. zevenhonderd jaar geleden, dat Breda de stads rechten verwierf. Aangezien de honderd dames na tuurlijk niet tegelijk aan het tapijt kunnen werken, is er een werkroos- ter opgemaakt en aan de hand daar van wordt nu bij toerbeurt gewerkt. Vol goede moed werkt een „ploeg" dames aan het tapijt. In de maand Februari zijn vijf honderd leden van de Oost-DuiLse volkspolitie naar de Westelijke sec toren van Berlijn gevlueht, aldus deelt htet Amerikaanse militaire be stuur mede. Dit getal is driemaal zo hoog als dat van December 1950. Bij een doorstoot naar Hoengson A MERIKAANSE MARINIERS zijn son binnengetrokken, vanwaar de communistische verdediging aan den is het Nederlandse detachement vallen en de Amerikanen vonden d velde Nederlandse vrijwilligers. Een Johan Muller, die in Korea corres den was. Op 25 Februari had een Ne schappen een poging gedaan het sto Ouden uit Hoengson weg te halen, er reeds Amerikaanse mariniers in trokken zij binnen, maar moesten vuur kort daarna weer terugtrekk AMERIKANEN MOESTEN HALT HOUDEN De Amerikanen drongen gisteren de stad van twee kanten binnen zon der tegenstand te ontmoeten, maar moesten halt houden, toen zij de hoogte ten Noorden van de stad be stormden en onder mitrailleurvuur kwamen. Aan de Westelijke zijde van het Koreaanse front zijn twee Ameri kaanse patrouilles in rubberboten overgestoken om de vijandelijke de fensielinie om Seoel te. verkennen. Aan het Oostelijke centrale front drongen Noordkoreanen in Zuid- koreaanse uniformen Amerikaanse stellingen binnen, waarbij gevechten van man tegen man zijn geleverd. Bij de Jaloe, aan de Mantsjoerijse grens, hebben Amerikaanse straal jagers van het type F 80 een ontmoe ting gehad met twaalf vijandelijke straaljagers, die het gevecht echter spoedig afbraken. Er zijn geen ver liezen gemeld. Een Dakota is gisteren in een sneeuwstorm bij een landing op het vliegveld van Sioux City (in de Amerikaanse staat Iowa) veronge lukt. Volgens persberichten zijn er 15 personen om het leven gekomen. Tien personen hadden het ongeluk overleefd. De Dakota, een toestel van de „Mid Continent Airline" stortte in een korenveld neer, toen bij de lan ding het zicht door een hevige sneeuwstorm plotseling belemmerd werd. EDGAR WALLACE OP DE FILM De reeks van verfilmde levensbe schrijvingen, die bijna dagelijks groeit, heeft zich nu ook meester ge maakt van het leven van Edgar Wallace. Dane Clark zal de rol spe len van de beroemde schrijver van detective-verhalen in een Engelse filmproductie, die de naam draagt The Quality of Mercy. DE AMERIKAAN JOHN FOSTER DULLES, die op een rondreis door Japan, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland besprekingen heeft gevoerd over de mogelijkheden van een Pact voor de Stille Zuid zee, heeft thans een rapport uitgebracht over de resultaten van zijn besprekingen. Volgens een bericht van het „Algemeen Dagblad" blijkt daaruit, dat er momenteel weinig uitzicht is op een snelle totstandkoming van zo'n Pact, daar de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland volko men andere gedachten hebben over de behandeling van Japan dan de Verenigde Stagen. intussen een open oog voor het on derwerp. Hieraan werd toegevoegd, dat on der deze omstandigheden alle discus sies over de mogelijkheden van een pact voor de Stille Oceaan volkomen speculatief zijn. Men kan in de ver ste verte niet nagaan hoe lang het kan duren voor zo'n pact in feite ge sloten kan worden. WEr.ST ZUINIG MET PAPIER. Papier is een schaars artikel in de ze tijd, en het is dan ook noodzake lijk, dat de grootste zuinigheid wordt betracht met verpakkingsmateriaal. Het is niet alleen overbodig reeds verpakte artikelen nóg eens in te pakken doch het verdient aanbe veling, de zakken en het pakpapier te bewaren en deze nogmaals te ge bruiken. Een zeer zuinige klant heeft er zelfs aan gedacht, bij het halen van zijn rokertjes de zakjes van vorige inkopen mede te nemen, om zodoen de zijn steentje bij te dragen. gistermiddag het verlaten Hoeng- zij diep doordrongen in het hart van het centrale front. Drie weken gele bij deze stad in een hinderlaag ge- an ook her en der lijken van gesneu- van hen werd geïdentificeerd als pondent van enige Nederlandse bla- derlandse officier met acht man- ffelijk overschot van overste Den Zij hadden namelijk de indruk, dat Hoengson waren. In twee jeeps vanwege het hevige vijandelijke en. DE STOFFELIJKE RESTEN VAN OVERSTE DEN OUDEN Naar aanleiding van geruchten als zouden de stoffelijke resten van overste Den Ouden bij Hcengson ge vonden zijn, heeft een officiële woordvoerder van de Nederlandse missie te Tokio verklaard, niets in deze zin vernomen te hebben. Indien genoemd bericht juist zou zijn dan zou de Nederlandse missie op de hoogte zijn Men had echter een der gelijke mededeling niet ontvangen Hij voegde er aan toe, dat er geen definitief antwoord te geven was op de vraag, wat er precies met overste Den Ouden was gebeurd. Volgens de ene lezing droegen de mannen van Overste Den Ouden de stoffelijke resten buiten de stad, waar zij deze begroeven en volgens een andere le zing was de auto, waarin de dode vervoerd werd. in een hinderlaag gevallen, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Men zou een onderzoek ter plaatse moeten af wachten. Gistermiddag zijn vier gewonde militairen van het Nederlandse de tachement Verenigde Naties uit Ko rea in Nederland aangekomen. Het zijn de soldaat C. Akkermans uit 's-Gravenhage, de soldaat eerste klasse J. H. van Oort uit Boskoop, de sergeant J. H. Wensink uit 's-Gra venhage en de soldaat L. J. P. van 't Zant uit Zaltbommel. Zij werden per Brits hospitaal vliegtuig via Singapore naar een En gels vliegveld vervoerd en gisteren middag vandaar per Dakota der luchtstrijdkrachten naai* het vlieg veld Valkenburg. Onmiddellijk na aankomstt werden zij per auto naar verschil1 en de militaire hospitalen vervoerd. Vandaag vertrekt uit Sngapore een vliegtuig met acht en twintig mili tairen, die in Korea verwondingen hebben opgelopen, naar Europa Het zijn zes Fransen, drie Neder landers, achttien Britten, en één Zuid-Afrikaan. Oost-Duitsland heeft volgens de „Neue Zeitung", eèn West>-Ber- lijns blad, een fonds van vier-en-een half millioen Mark gevormd voor de illegale aankoop van strategische materialen in West-Duitsland. HERSTELBETALING EN HERBEWAPENING. Terwijl de regering te Manilla zich het probleem van de herstelbetalin gen zeer aantrekt zij eist acht mil liard dollars leggen Australië en Nieuw-Zeeland de nadruk op een strenge beperking van een toekom stige Japanse herbewapening. Beide standpunten zijn even on aanvaardbaar voor de Verenigde Staten. Klaarblijkelijk zouden Au stralië en Nieuw-Zeeland bereid zijn hun eis té laten vallen ;n ruil voor een defensief bondgenootschap met de Verenigde Staten in geval van een aanval. Naar verluidt, hebben Australië en Nieuw-Zeeland hun bereidheid om een breder pact voor de Stille Oce aan, dat o m. Japan als rechtsgelijke deelgenoot zou omvatten, aan te gaan afhankelijk gesteld van het ontvan gen van Amerikaanse garanties van deze aard. Australië zou er ook bezwaar te gen hebben Indonesië uit te nodigen voor een pact voor de Stille Oceaan, in de eerste plaats omdat het twijfel achtlg is of Indonesië dit zou aan vaarden met het oog op zijn «strike: neutraliteit, in de tweede plaats om dat Indonesië volgens Australiërs eerder verplichtingen voor zijn be scherming nodig zou maken dan een bijdrage voor de defensie leveren, zolang het land nog niet krachtig bewapend is en bereid zich te voe gen in het Westerse kamp. NOG MEER PROBLEMEN. Nog weer andere problemen vloeien voort uit de positie van de koloniale en half-koloniale gebieden. Terwijl sommige deskundigen pleiten voor een uitbreiding van het pact tot lan den met overzeese gebieden in de Stille Oceaan (Engeland Frankrijk, Nederland, Portugal), zijn andere daar sterk tegen gekant uit vrees dat een dergelijke deelneming het gehele pact een air van „kolonialis me" zou geven. De Amerikanen geven toe, dat het eerst nodig zal zijn, al deze verschil lende standpunten met elkander te verzoenen, voordat een pact voor de Stille Oceaan serieus in discussie kan worden genomen. Daarom willen de Verenigde Staten voor het ogenblik geen eigen plan indienen, doch wacht men liever de voorstellen af van de andere regeringen en houdt Binnen enkele maanden zal de Amerikaanse luchtmacht in Europa over aanzienlijk meer eenheden be schikken dan nu het geval is, heeft generaal Norstad, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa, aangekondigd. Generaal Eisenhower zal aanwij zen waar de vliegtuigen moeten worden gestationneerd. Cijfers over de verrterking van de luchtmacht wilde de generaal niet noemen, evenmin als het tijdstip waarop de versterkingen zullen arriveren. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten heb ben besloten enige Canberra's in En geland te kopen. De Canberra heeft kort geleden een recordvlucht over de Atlantische Oceaan gemaakt en wordt beschouwd als de beste twee- motorige bommenwerper met straal aandrijving van dit ogenblik. Prof. Romme vordert Fractieleiders accoord met ontwerp-program Professor Romme heeft gisteren van de voorzitters, respectievelijk waarnemend-voorzitteTs, van de Tweede Kamerfracties der K.V.P P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. schriftelijk mededeling ontvangen dat zij, ieder na raadpleging van hun fracties, bereid zijn, om tot de be vordering van de totstandkoming van een kabinet op de grondslag van het hun door de informateur voorge legde ontwerp-program medewerking te verlenen, zoals hun door de infor mateur is gevraagd, indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's lands belang voldoende bevre digend zal voorkomen. In de kennisneming van de nadere inhoud der vorenbedoelde schrifte lijke mededelingen heeft de heer Romme aanleiding gevonden, gister avond nog een bespreking te bevor deren met de ministers Drees, Lief- tinck, Van den Brink en Mansholt, ter behandeling van verschillende technische punten Daar minister Van den Brink om particuliere re denen, welke liggen buiten de door de informateur te behartigen zaak, gisteravond verhinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door nem te bespreken punten afzonderlijk behandeld De informateur zet zijn onderzoek naar de mogelijkheid van de samen stelling van een kabinet thans voort op de grondslag van het aanvaarde ontwerp-program. Zijn taak is nu in een volgend stadium gekomen, maar nog geenszins ten einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de heer Romme dat hij het verstandig zou Clementis met no- BEDENKELIJKE ZETELS Ministerszetels zyn bedenke lijke zitplaatsen Zó zit je erop en zó zit je er naast. En toch zijn er massa's mensen, die er graag op zouden willen zitten, al schijnt het niet gemakkelijk personen te vin den, die erop kunnen zitten. In Ne derland duurt het altijd weken en weken voordat bij een kabinetscrisis de juiste mannen gevonden worden, die in de open gevallen zetels pas sen. De Fransen doen er gewoonlijk niet zo lang over, hetgeen mogelijk te wijten is aan de levendigheid van hun reacties en aan de vlotheid van hun improvisaties. Daar komt onge twijfeld een zekere routine bij, want onder de talrijke Franse po- 0 litici zijn er velen, die het werkje van kabinetsforma teur al ettelijke malen aan de hand hebben gehad; zij weten dus van wanten. Daar is bijv. Bidault; hij kent het klappen van de zweep en sprong direct in de bres, toen Pleven het bijltje erbij neer legde. Lang durig beraad hield hij niet, hij be gon onmiddellijk en kwam reeds na een paar uren tot de conclusie, dat het niet ging. Thans is Henri Queuille weer aan bod; met eren weinig kans op succes waarschijnlijk. Het schijnt, dat het ditmaal een bijzonder lastig karwei zal worden, want de twee grote nartijen der ra dicalen en van de M.R.P. (enigszins te vergelijken met onze K.V.P.) staan op het stuk van de Kieswet- hervorming diametraal tegenover elkander, willen geen van tweeën toegeven en ziin voor een behoor lijke regering beide onmisbaar. Men zou kunnen beweren, dat er ook in de Franse politiek wel zwaarwichti ger problemen aan de orde zijn dan gekibbel om een verkiezingsproce dure. Dat is inderdaad zo, maar voor de partijen kan het een kwestie van leven of dood zijn, of het ene stelsel, dan wel het andere stelsel wordt in gevoerd. Veel tijd om te delibereren is er niet meer. want in November a.s. loopt de levensduur van het hui dige parlement ten einde en dan moeten er nieuwe afgevaardigden ziin gekozen. En nu eaat het er om, of deze afgevaardigden volgens een svsteem van evenredige vertegen woordiging ofwel volgens een meer- derhei^Rtel^el zullen worden geko zen. Het jonaste regeringsvoorstel, waarover de regerin^-Pl even is ge struikeld (r«et als in Nederland, niet omdat zii in de minderheid kwam maar omdat zij een h.i. te kleine meerderh°;d kreeg), hield een meer derheidsstelsel in met twee verkie zingsronden en was eigenliik bedoeld om de partiien van uiterst links (communisten) en van uiterst rechts (Gaullisten) in de wielen te rijden. Maar zo gaat het meer wie een kuil graaf voor een ander, va't er zelf in. In de kuil van de crisis liggen nu de partijen met elkaar te twisten over de verdeling van de huid van de beer, die nog geschoten moet worden. INTUSSEN wachten de problemen, welke de hele wereld beroeren, op afdoening. O.a. de organisatie van een afweer, welke beoogt ook de Fransen te behoeden voor ministers zetels, die op z'n tijd plotseling ver anderen in electrische stoelen. Het geval-Clementis is daar een voor beeld van, niet het eerste en ook niet het laatste voorbee'd overigens. Wie achter het IJzeren Gordijn op een ministerszetel zit, wordt bewierookt als een goddelijk wezen; totdat de man niet meer bruikbaar is en dan wordt hij uitgemaakt voor landver rader en saboteur en kalmweg geli quideerd. Clementis is een zeer bruikbaar man geweest in Tsjecho- Slowakije, maar de laatste tüd was hij niet meegaande genoeg; hij kreeg Tito-neigingen, hierin bestaande, dat hij het jammer vond, dat Tsjecho- Sowakiie stelselmatig leeggezogen werd door de Sovjet-Unie. Het ge volg was, dat de dwangleveranties van industrieoroducten aan Rusland langzamerhand te~urtlieoen. Moskou merkte dat, zette de Tsjechen de pin oo de neus door de graanleveranties stoo te zetten en stuurde een paar mannetjes naar Praag om te „zuive ren". Thans zijn de handelsbetrek kingen tussen Moskou en Praag weer even harte'ijk als nauw, zit achten een afwachtende houding aan te nemen ten opzichte van de vraag of hij het moeilijkste deel van zijn taak thans achter de rug dan wel nog voor de boeg beeft. INTUSSEN WORDT DOORGEWERKT. Op goecte grond kan worden ge meld, dat de voorbereiding van wetsontwt-rpen tot beperking van en controle op investeringen in zeer vergevordere staat van voor bereiding op ambtelijke bureaux liggen. Ook zou men reeds in vrij vergaande mate bezig zijn met het samenvatten van plannen voor ta melijk uitg-oreide oveiheidsbe- voegdheden op het gebied van de verhoging van de productie en de arbeidspror u^tiviteit DREES WEER PREMIER? Naar verluidt zal dr. Drees worden aangezocht als minister-president. stel functio narissen achter slot en grendel, zijn duizenden uit de part;i gezuiverd en is het brood weer in distributie. Cle mentis bengelt straks aan de galg. Zo lost men achter het T-Treren Gordijn een cri°is on. In het Westen zijn wankele zetels, maar in het Oosten zün 7° wankel en tevens uiterst gevaarlijk. Laat ons dan in het Westen nog maar het ole-n^rUe hebben van een einde'oze kabinetscrisis. Een mis lukte minister is h;er nog geen dode minister en z°lfs als men een minis ter met zachte drang wegwerkt, zo als Bevin in Fn^elsnd, dan is het hier nog niet nodig om hem voor landverrader uit te sche'den en op te hangen. Xaueffee... Men leert soms in enkele seconden, dat alles fout is, wat wij voorheen in lange uren hebben gedacht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1