Even liatten 1hkie in tBexió Siaai duikt op, PSeudo-SPionne C Jaarvergadering stond in het teken van ongunstige bedrijfsuitkomsten Voorstel tot aankoop van tuin Hendriks verworpen terugkerende -vlJDAG 2 MAART 1951 I J. Lfc .SK l.OURAN I TWEEDE BLAD - PAGINA i AALMOEZENIER HELMER: Üumo-'L en eJinit Er zullen maar weinig militairen in Indonesië geweest zijn, die niet op een goede dag een Aalmoezenier met het stoere Stoters-embleem op zijn mouw, op hun postje zagen op duiken. die in de tijd van een ogen blik zich volledig „thuis" voelde en bijkans beter de weg op het postje wist, dan de „bezetters" zelf. Deze Aalmoezenier was Pater Helmer, die reeds in Nederland grote bekendheid verwierf door zijn activiteiten onder de jeugd en het pubiliceren van eni ge jeugdkerkboeken. Pater Helmer, met het eerste bataljon Stoters naar Malakk'a en vandaar naar Indonesië getrokken, heeft na de repatriëring van dit onderdeel de gehele Archipel rondgezworven en er zullen maar heel weinig militaire postjes geweest zijn, die aan zijn aandacht ontsnapt zijn. Als hij binnen kwam, kreeg je binnen het kwartier het „Stoters- verhaal" te horen en wij als ge wone infanteristjes gevoelden zo nu en dan een minderwaardigheids complex opkomen, bij het aanhoren van al die stoere verhalen. Maar na tuurlijk kwam Pater Helmer niet naar ons toe. om dergelijke verhalen te vertellen. In zijn ruime hart moch ten de Stoters, die in de Archipel gevechten inderdaad de spits afge beten hebben, een grote plaats inge nomen hebben, er bleef toch vol doende ruim;» over voor de solda ten van andere onderdelen en met zijn grote bezorgdheid voor de gees telijke behoeften van de jeugd., trok hij van post tot post, om de R.K. mi litairen eens een paar dagen uit de sleur van hun soldatenleven te ha len, om hen in een paar „bezinnings dagen" een geestelijke reserve voor de toekomst mee te geven. Als hij kwam en men van zijn plannetje hoorde, was niemand enthousiast. We vonden, dat we op ons postje met als vertier eens in de drie da gen een rijstwagen of een karbou wentransport al meer dan genoeg gelegenheid hadden, om ons te bezin nen en de voorgestelde extra retrai te leek ons een weinig overbodig. Meestal ging men de eerste keer uit verveling toch maar luisteren en die ene keer was voldoende. Een „speech" van de „Stoters-aalmoeze- ner" was in staat, om de behoefte naar meer in je wakker te maken. De ronde taal en vatbare logica, ge paard aan echte soldatenhumor en begrip voor de moeilijkheden van het ogenblik, schonken je een der mate vertrouwen in de spreker, dat je het dan ook maar accepteerde, als ROELOF ARENDSVEEN Vlag wappert nieuwe kerk op Heden werden op de in aanbouw zijnde nieuwe kerk de bogen voor het dak geplaatst. Doordat het hoog ste punt is bereikt, wappert de vlag nu in de top. Deze voorspoedige bouw kwam tot stand o.l.v. de vakbekwame uitvoerder, de heer G. Straver De pastorie is reeds zo vergevorderd dat de pannen op het dak gelegd worden. De bouwers werden bij deze mijlpaal in de bouw onthaald op een tracta- tie. Dat de aannemer de fa J. P. A. Nelissen met voortvarendheid te werk gaat, bewijst wel, dat niettegen staande slechte weersomstandighe den enkele weken op het bouwsche ma kon worden ingelopen. Hierdoor kon aan de pastoor de belofte gege ven worden, dat eind Mei de kerk geheel gereed zal komen, onvoorziene omstandigheden natuurlijk voorbe houden. Dit zal even een pracht cadeau v/orden bij het zilveren priesterjubi leum van bouwpastoor S. Ligthart. Oprichting Athletiekclub. Reeds meerdere malen heeft men hier een athletiekclub gehad, welke echter steeds weer tot verdwijnen was ge doemd. Toch wordt het ontbreken van een dergelijke vereniging als een ge mis gevoeld. Wij achten het daarom prijzenswaardig, dat op de gehouden contactavond van de N.K.J.B. weder om tot oprichting van een athletiek club is besloten. Zij die hiervoor be langstelling hebben, kunnen zich op geven bij Ben v. d. Meer Bz. en Theo Zaal Dz. Bij voldoende belangstelling zal dan t.z.t. een oprichtingsvergade ring gehouden worden. hij je dingen vertelde, die niet zo heel prettig of interessant waren om naar te luisteren. Pater Helmer, terug in Nederland, is, evenmin als de ex-militair, de In donesische tijd vergeten. Denkt de militair aan de 8 of 10 postjes, waar hy gedurende zijn tropenjaren heeft gezeten, de gedachten van Pater Helmer gaan uit naar de honderden postjes, die hij in die tijd bezocht heeft en waar hij vriendschapsban den heeft aangeknoopt. Zoals de ex-militair nogwel eens behoefte kan gevoelen naar de ge meenschap, waar hij die jaren mee doorgekomen is, zo heeft Pater Hel mer de behoefte gevoeld, om nog eenmaal tot die vele duizenden mili tairen te spreken, die hij in zijn tro penjaren heeft ontmoet. Hij heeft als groet aan de thans gedemobili seerde militair een boekje geschre-j ven en bij het lezen daarvan zalj iedere oud-militair, die Pater Hel-' mer in Indonesië ontmoet heeft, hem weer voor zich zien, ten voete uit. De stijl van het werkje, is de stijl van zijn preken, logisch, rondbor stig, met een vleugje humor en ernst. „EVEN LIATTEN" heeft hij het genoemd. Het boekje geeft een te rugblik op de tijd aan de „gordel van smaragd" doorgebracht en te vens goede raad voor de toekomst. Iedere regel drukt begrip uit voor de mogelijke teleurstellingen en moeilijkheden, die de ex-militair hier in Nederland ontmoet heeft, maar daarnaast is het werkje geschreven met een groot optimisme en geeft het een sterke stimulanse, om geen idealen prijs te geven,, zeker niet het grootste ideaal, dat ieder Katholiek behoort te hebben. Dit werkje, dat iedere ex-militair zal willen „beliatten". is te bestel len voor de prijs van 60 cent bij het; Retraitehuis, Zenderen Ov. Bij bestelling van 10 of meer exemplaren (b.v. voor R.K. Thuis fronten) 0,50. Coop. Tuinbouw veilingver Ter Aar Onder voorzitterschap van de heer C. W. v. d. Hoorn, Azn hield de Coöp. Centr. Tuinbouwveilingsver eniging Ter Aar en Omstr haar 19e alg. leden-jaarvergadering. In zijn openingswoord verwelkom de spr. in het bijzonder directeur en bestuur, de heer Verkley als ver- tegenw. van de rijkslandbouwcon- sulent,, directeur en bestuur van de Tuinbouwveiling te Roelofarends- veen, de voorz. van de Boerenleen bank Ter Aar—-"Nieuwveen, de heer van Dam, de heer Jonker als ver- tegenw. van de Commissie van Ad vies en alle verdere aanwezigen. men de Conservenfabrieken af; 3% voor export en 37% kon geen em plooi vinden. Naar Engeland werd geëxporteerd 12856 kg tomaten, 27314 kg augur ken. België kocht 39082 kg snijbo nen, 1058 bospeen en 25000 kg .was- peen en 300 kg augurken. Duitsland nam 6400 kg tomaten, 1890 kg dop erwten en 54055 kg augurken. De opbrengst van de glas-producten is 28% van de totale omzet. Onze om zet bedroeg 1.249.078.52. wat be tekent 25%minder dan vorig jaar. In het afgelopen jaar zijn er 154 veilingen gehouden, zo ging spr. verder. Op de 16e Juni boekten wij Nadat de notulen waren voorge- de grootste dagomzet, n.l. 29072.10, lezen en goedgekeurd, deelde de en de laagste kwam in het eind van voorz. mede, dat het bestuur van December, met een verkoop van plan is om de augurken dit jaar met f 206.75. De belangstelling van de een sorteermachine centraal te gaan zijde der koopleiden neemt gestadig sorteren en daartoe een machine toe, producten werden aangekocht aan te schaffen. Voor het centraaldoor 54 handelaren, 59 grossiers, 14 sorteren zijn de onkosten voorlopig I commissionairs. 25 fabrieken en 17 bepaald op VA cent per kg. De be- Exporteurs. Het ledental onderging doeling is om alle Augurken te gaan 1 slechts een geringe verandering, nu sorteren, behalve de „Bommen Na- j 378 leden. Een vermindering van 7 dat nog verschillende vragen zijn leden. Onder 429 nummers zijn er beantwoord, is de vergadering het oroducten geveild, met het bestuur volledig eens, om 1 deze stap te doen. Bestuursverkiezing'. Het bestuurslid, de heer M. Hol- j scher, heeft gemeend te moeteif be-Nadat de voorzitter, de directeur danken als bestuurslid, vanwege zijn heeft bedankt voor zijn keurig jaar- hoge leeftijd. Daarom bracht de j verslag, volgt bestuursverkiezing, voorzitter hartelijk dank aan dei De aftredende heren Mar. Kleyn en scheidende, die bijna 40 jaar steeds' H. Schellingerhout worden met grote zijn beste krachten heeft gegeven meerderheid herkozen. In de vaca- Door de directeur werd een zeer }ure HTÖ1fh=r ^'0rdt £ekozen de uitgebreid jaarverslag voorgelezen. 1 -leer Jac. Lek de verkiezing van Stemt al: hedenavond 21.35 uur K.R.O. „DAT WORDT TE GEK!" door Mr. A. DIEPENBROCK, pr het graag even in beraad willen hou den, om eerst na te gaan, of zulks het reglement toe laat, daar de be trokkene rijksambtenaar is. Moch ten er geen hinderpalen in de weg staan, dan is hij gaarne bereid, zijn beste krachten daarvoor te geven. Dab deelt de heer Verkley nog met nadruk aan de vergadering mede, dat de voorlichtingsdienst, alles doet, en alle pogingen in het werk stelt, om het bedrijf van de kleine boer en kleine tuinder in stand te hou den, en hun een bestaan te verze keren. Want deze groep zijn juist de harde werkers, die wij niet graag willen missen. Namens de commissie van contro le brengt de heer C, Th. de Bruyn verslag uit. Ondanks zijn hoge leef tijd, geeft de Bruyn een uitgebreid verslag, waarvoor hij een dank woord van de voorzitter in ontvangst mag nemen. De Balans en verlies- en winstre kening, verkregen na enige toelich ting met algemene stemmen de goedkeuring. De totaallellingen be liepen van de balans 162075.43 en van de expl.-rekening 79 754.89. Op voorstel van het Bestuur be sloot de vergadering tot het aangaan van een Rekening-Courant groot 175.000. Bij de vaststelling presentiegelden voor bestuur en Commissie van Con trole kwam geen verandering. Dan volgde mededeling over de bestemming doorgedraaide pro ducten. Het is erg jammer, al dus de voorzitter, dat wij het woord „doordraai" moeten ge bruiken. maar bet bestuur zal al het mogelijke te doen, om de doorgedraaide producten, op de juiste manier te verwerken. Rondvraag. De heer Uyttewaal heeft geruch ten gehoord van een ineensmelting van de drie veilingen in de Veen- streek, door er één centrale veiling van te maken. Hij vraagt, of er in het bestuur al over gesproken is, en geeft meteen te kennen, dat hij daar een absolute tegenstander van is De voorzitter zegt, dat er in het be stuur nog nooit over gesproken is De heer v. d. Hoorn wijst erop, dat het aan de veiling wel eens voor komt, dat er groente van een partij wordt afgehaald voor het veilen, door een koopman, pit vindt hij geen zaken doen, en stelt voor dat er dan b.v. 10 meer voor moet worden betaald, boven de hoogste prijs wat die dag voor die partij be taald wordt. Met dit voorstel gaat het bestuur accoord. Ook is hij niet tevreden over het Centraal Bureau, daar die zich eigenaar maakt van de doorgedraaide producten, die toch altijd van de tuinder zijn. Maar na dat de directeur hierover een kleine uiteenzetting heeft gegeven, kan hij er zich toch wel mee verenigen. Ook komen stemmen naar voren, om bij eventuele doordraai van augurken, deze dan te gaan ver duurzamen. De directeur deelt mede, dat hierover de volgende week juist een vergadering is belegd. Ook wordt er op gewezen, dat er tijdens het veilen veel te veel rumoer wordt ge maakt, en wordt gevraagd hieraan de aandacht te willen schenken. De voorz. deelt de vergadering mede, dat er thans een vloerbedekking in de veiling is aangelegd, wat een hele verbetering is geworden. Nadat nog verschillende vragen zijn beantwoord, brengt de voorzit ter een woord van dank aan de aan wezigen, cn is zeer dankbaar over het verloop van de vergadering, waarna hij de vergadering sluit. GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM Weer ging een jaar voorbij, zo be gon spr. Staande midden in een chaotische wereld, hebben wij een taak te volbrengen. Dat die voor ve len, met namen de volle-grond-tuin- ders, nauwelijks te torsen is, zal in gewijden bekend zijn. Over het af gelopen jaar kan ik niet anders dan somber zijn, zowel voor de tuinder als voor de veiling. Op grond van de afgesloten handelsverdragen met Duitsland en Engeland, kon voor 1950 een gematigd optimisme aan een lid van de Controle-commissie, waar de heer Jac. Lek aftredend was, en deze daarvoor nu niet meer voor in aanmerking kwam, vanwege benoeming in het bestuur, werd ge kozen de heer Ant. Pieterse. Punt 7, is een voorstel van het be stuur tot herbenoeming van de Com missie van Advies. Door de heer A. P. Uyttewaal wordt aanbevolen om een nieuw lid aan deze commissie toe te voegen, daar deze commissie door de jaren heen uitgedund is, wezig zijn. Aanvankelijk verliep ook l door sterfgeval enz. Deze spr. ziet alles vlot, totdat omstreeks 15 Aprileen goede kracht in de heer Verkley. de eerste exportmoeilykheden zich Velen zijn dit met hem eens. Ook de openbaarden, als gevolg van het op-1 voorzitter kan zich daar best mee leggen van gevarieerde invoerbedra-1 verenigen. Doch de heer Verkley zou gen, door Duitsland. Naderhand trachtte ook België zich los te wrin- j gen uit bepaalde overeenkomsten, i met het stellen van minimumprijzen die zover boven de marktprijzen kwamen te liggen, dat het practisch neerkwam op stopzetting van de uit voer. De zwaarste tegenslagen werden door de koude grond tuinders erva ren. Opmerkelijk genoeg raakte reeds de sla, geoogst in Mei, in de ver drukking, en de warme dagen in de eerste week van Juni, haalden een gevoelige streep door de peulen- trek. Staat er normaal een snij tijd van drie vier weken in de laatste campagne was het binnen tien da gen beslist. Bij onze veiling is negen procent groenten minder aangevoerd dan in 1949. Deze teruglopende aanvoer is grotendeels veroorzaakt door de peen, vorig jaar twee millioen, he den 1 millioen kg. Van onze totale aanvoer, 8.463.103 kg, is 41 ge plaatst in het binnenland; 19% na- Gistcravond is de raad van Lcid- schendam bijeen geweest, om nog eens te beraadslagen over de aan koop van de reeds zo lang omstreden tuin van de heer J. Th. Hendriks. Eind vorige maand was hierover achter gesloten deuren reeds langdu rig van gedachten gewisseld en ook nu weer werd begorncn met een ge heime voorbespreking. J?oen de deuren geopend werden begon de heer Koerts met een reeks bezwaren tegen het voorstel van B. en W Volgens spr. moest de over name van de tuin gescheiden gehou den worden van het saneringsplan Damstraat. Ook de vergelijking van de grondprijs met die van de grond aan de Achterweg ging volgens hem' niet op Het is hier een kostbaar ob ject, waaraan spr. met het oog op de zorgelijke financiële toestand van de gemeente niet wil medewerken. De heer van Beek was het ook niet eens met B. en W. Ook hij was van mening, dat de sanering de aankoop i van de tuin niet noodzakelijk jnaakt. Als de gemeente een andere tuin 1 kon aanbieden, dan is er nog ovep te 1 praten maar nu achtte hij het ge wenst dat het voorstel teruggenomen zou worden. Dc heer Waaijer bracht de nood zakelijke soberheid naar voren en naar zijn mening was het niet nood zakelijk, dat dadelijk de gehele tuin grond gekocht wordt. Hij stelde voor te beginnen met eerst een gedeelte te kopen voor zover dat voor de sa nering noodzakelijk is. De heer Groene wegen liet een an der geluid horen Hij was er van overtuigd, dat aankoop niet achter wege kon blijven. De goede gang van zaken in de gemeente eist nu een maal maatregelen welke in zich zelf niet sympathiek zijn, maar door het algemeen belang worden geeist. Het centrum van het dorp kon alleen naar behoren verzorgd worden, in dien er gelegenheid bestaat de nodi ge maatregelen te nemen. Uitstel zou tot gevolg hebben, dat de grond voor huizenbouw te du» r wordt. Weth. de Koning hield daarna een pleidooi voor het aankoopvoorstel, dat na langdurig wikken en wegen is tot stand gekomen. De gemeente beschikt nu eenmaal niet over vol- 35. Dokie sprong de heer Anapou- los op zijn r.ek, toen de afstand hem het meest gunstig leek. Anapoulos schrok. Maar hij herstelde zich heel snel. In plaats van in elkaar te zak ken glimlachte hij de detective toe, bij wijze van herkennin. Daarop gaf Anapoulos Dokie Durf een afschu welijke muilpeet. „Green kwaad met kwaad vergelden, Anapoulos" riep Dokie en pakte de ander in één van de verstikkende grepen van de Ja panse vechtkunst- Anapoulos zuchtte, alsof hij het leven wat eentonig vond, en gaf de strijd op. =3==== nutdaUen „NELLY" EN „JOH. V. OLDENBARNEVELT" Met de „Nelly" en de „Joh. van Oldenbarneveld", die vermoedelijk resp. op 20 en op 7 Maart in Amster dam zullen aankomen, komen de volgende personen uit Leiden en omstreken naar huis: Leiden: J. Bekooy, Willemstraat 17; D. Braggaar, Formosastraat 48A; W. Reychard, Ringkade 12A; W. Gie- ling, Hoefstraat 34A; D. Massaar, Kooistraat 11; G. L. J. van Schagen, Waldeck Pyrmontstraat 72; H. A. Tros, Oude Singel 94B; G. N. van Egmond, Groenoordstraat 1; J. B. v. d. Heemst, Sumatrastraat 114A; M. v. Leeuwen, Korte Hansen - straat 12; H. J. Blikman, Oude Ryn 178; J. v. d. Waals, Ambonstraat 3; D. Klein, Langegracht 198A; J. F. M. Jongmans, De Mcy van Streefkerk straat 17; W. de Koning, Zijlsingel 72A; H. C. Brouwer, Levendaal 84A; A. E den Hertog, Lombokstraat 5; P. J. Mooten, Lammermarkt 19A; H. v. d. Berg, Rijndykstraat 19; H. Bronsgeest, van de Sande Bakhuy- zenlaan 5; Zirkzee, Hermanstraat 4; G. J, F Montanus, Morskade 18; C. Nievaart, Willemstraat 2A; H. Non- kes, Lombokstraat 77A; D. Pauw, adres niet bekend; A. Braggaar, Lan gegracht 107; J. de Ruiter, De Ge- nestetstraat 76; H. J de l'Ecluse, le Binnenvestgracht 12A. Hazerswoude: P. van Velde; P. Wieringa; M. H. Baak; H. J. Hey- mans. Hillegom: H. C. van Amerongen; H. C. Minck. Katwijk aan den Rijn: P- C. v. d- Lof. Katwijk aan Zee: C. van Duyn; P. Duyndam: C. van Duyvenvoorde; J. Harteveld; P. van Beeleu; J. van Duyvcnbode; J. van der Plas; A. v. d. Plas; W. van Duyn; D. Guyt; A. van Dij Lisse: C. v. d. Dam; J. P. van Am sterdam; G. Spaargaren; L. Rooden- burg; C. A. Jansen; J. P. v. d. Zwet. Noord wijk: P. J. Oranje; J W. Koemans. Noordwijkerhout: P. J. Heems kerk. Oegstgeest: W. F. Maas; F. F. Wol kers. Sassenheim: A. Heijns; J Kapteyn. Voorschoten: M. Los; J. C Mol; C. v. d. Burg. Zoeterwoude: L. van der Loo; H. C. Tijssen. doende bouwgrond. Als dat niet het geval was geweest dan zou hier wel meer gebouwd zijn en zou de wo ningnood. ongetwijfeld minder zijn geweest. Over drie jaar is de Achter weg volgebouwd. De steeds toene mende bevolking vraagt maatregelen en wat ten opzichte van het alge meen belang het zwaartst is moet ook 't zwaartst wegen. Het ging spr. ook aan het hart, dat nu vruchtbare tuingrond gevorderd moet worden, maar de hr. Hendriks is er van doov- drongen, dat een perceel tuingrond vrijwel in de kom van de gemeente niet voor altijd behouden kan blij ven. De voorz. had het voor en tegen beluisterd en achtte het nodeloos, om nu nog uren over hetzelfde on derwerp door te praten Daarom is het verstandig dadelijk tot stemming over te gaan. Maar eerst wilde hij nog opmerken, dat dit voorstel een sluitstuk is van een 5-jarig sanerings plan. Als de raad het zou afwijzen ligt daarin opgesloten critiek op het bestuursbeleid. Het plan was reeds door een gemachtigde van Ged. Sta ten onder de loupe genomen, zodat de raad veilig tot aankoop kan over gaan. Na deze verdediging bleef de heer Koerts bij zyn bezwaren, welke hij nog eens aan "de raadsleden mede deelde. Ook de heer van Beek bleef tegenstander, waaraan de heer Dietz toevoegde, dat hij niet inzag, dat hier noodzaak aanwezig was, zodat hij de tuin de tuin wil laten. De heer Langeveld was van mening dat de geopperde bezwaren niet voldoende weerlegd zijn en daarom zou ook hij tegenstemmen. Eindelijk werd tot stemming over gegaan met gevolg dat het voorstel van B. en W tot aankoop van de 1.79.24 h.a. grote tuin voor de prijs van ƒ79.121.70 werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heren Copray weth., Koerts, Meester, Bolleboom, Dietz, van Beek, Waaijer en Lange veld. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHJEDENIS door P. J. van Gelder Zij schoot opeens overeind in haal bed- Die stilte strookte niet met de gang van zaken, zoals zij al die we kenlang gewend was. Er ontbrak iets aan die zomerse atmosfeer.En opeens wist ze: de schrijfmachine zweeg Ze kleedde zich, koortsachtig ge haast. alsof ze al veel te laat was voor t werk wat ze nog allemaal on der handen had. Ze nam niet eens tijd voor een behoorlijk ontbijt, ruk te tegen elke logica en weersvoor spellingen in een regenmantel met capuchon van de kapstok en holde in één ren de oprijlaan langs naar de straatweg. Om dan weer even onver wacht tot staan te komen, op het ogenblik dat ze zich afvroeg waar ze naar toe trok. Het verstand pruttelde tegen, maar het hart dreef haar voort en zo be trad zij opnieuw dc tuin, waar zij de vorige middag een moordenaar ont moet had. Voorzichtig sloop zij voort langs een pad achter hoogopschie- tende planten. Verscholen in een te genover het huis staande struik ver kende ze de situatie. Hij geloofde, dat zij een spionne was. welnu: zij zou spionneren. Al was het dan al leen maar om haar eigen nieuws gierigheid te bevredigen en uit te vissen wat hij voor haar te verber gen had. Een raam stond er open, doch mid den in de daardoor ontsloten ruimte bevond zich blijkens de bewegende roodwitte gestalte de potige huis knecht. Sonja maakte het zich ge makkelijk tussen de takken en wachtte af De gunstige gelegenheid kwam gezwind. Ricochet's factotum verliet het vertrek met een volbeladen blad vaatwerk en het venster bleef op dat moment onbewaakt. Het meisje snelde toe, de capuchon ver over het hoofd alhoewel niemand haar hier kon zien. Er bonsde iets in haar keel Met beide handen gereed op de ven sterbank waagde ze een laatste blik om zich heen. Geen gevaar. In een oogwenk werkte zij zich naar bin nen, streek ze de aardkruimels naar buiten en onder het vloerkleed en zocht ze een schuilplaats waar een indringer zich veilig zou kunnen ver bergen. Kennelijk een eetkamer. De tafel stond nog gedekt, er lag nog post, het geurde naar grape-fruit. In de servieskast kon ze niet komen, hoog stens bleef er een mogelijkheid achter één der opengeschoven gor dijnen. Een gerucht in de gang waar schuwde haar. Ze gleed opzij. Toen Pieter het vertrek weer betrad, hin gen de overgordijnen rustig en stil als altijd. Rakelings passeerde hij de verstekelinge op weg naar het raam. Zij hield haar adem in. Een sluiting knarste; hij sloot de terugweg af. Ze was geen minuut te vroeg binnenge komen. De voorzichtige huisbewaarder treuzelde nog wat midden in de ka njer. Sonja dorst er geen oogje aan wagen, vrezend dan ontdekt te worden Ritselend papier. Stilte. Tenslotte weer voetstappen, een deur: open dicht, gerucht in de gang dat langzaamaan wegstierf. Het meisje verliet haar schuilplaats. De post, waarnaar zij haar hand wilde uitstrekken, bleek verdwenen, bracht die kerel natuurlijk naar z'n baas nu. Op zoek naar andere din gen dus. Ze slipte behoedzaam de gang in, zag een brede trap bedekt met een dikke loper en klom als een kat op vier poten over het zach te pluche naar boven. In zijn slaap kamer zou de anders zo matineuze werker op dit uur van de dag wel niet wezen, daar kon ze wellicht iets vinden. Boven in het halletje luisterde zij, met één oog voor het sleutelgat, aan de vier verschillende deuren. Geen geluld drong tot haar door. Op goed geluk drukte ze een deukruk omlaag maakte een kiertje. Nog niets verne mende stak ze haar hoofd om de hoek. Een bed ontdekte ze niet. Een groot bureau-ministre prijkte schuin voor de brede ramen in het midden stonden gemakkelijke stoelen ge schaard tot een gezellig zitje. Op een paar kleine tafeltje stapelden zich papieren en kranten. Het was dé werkkamer en de schrijver zelf was niet aanwezig. Snel glipte ze najar'lbinnen, overdacht wat haar te dóén stond, bemerkte toen de sleu tel aan de binnenkant van de deur en draaide deze zonder verdere be denkingen on? teneinde rustig haar gang te kunnen gaan. Een seconde later zat zij breeduit in de bureau stoel en graaiden haar handen ge jaagd in de propvolle laden. Pal daarnaast in de welvoorziene bibliotheek, waar de talloze banden zich rijden lanks onafzienbare rek ken, bladerde André Ricochet ruste loos in „Dr Fridtjof Nansen's Pool reis", om inspiratie op te doen voor zijn vreselijke verhaal over sneeuwstormen en ijsvlakten. Af en toe werd zijn aandacht ge trokken door andere titels, dan schoot zijn arm uit en hoopte hij in dat boek een beter passende beschrij ving te vinden. Gemeenlijk vergeefs. Eens meende hij een geluid uit zijn werkkamer tc horen, alof er een la met één snelle duw dichtgescho ven werd. Hij spitste zijn oren en vroeg zich af of Pieter soms stof af nam boven, maar daarvoor scheen het toch nog te vroeg. Hij hoorde echter niets meer en verdiepte zich opnieuw in de avonturen van de „Fram" in de onmetelijke ijsmassa's. Toen kraakte er lang en nadrukke lijk een plank van de houten hal- vlc.or. Met een schok veerde de ach terdochtige bewoner overeind. Phy- lax volgde onmiddellijk het voor beeld, trippelde naar de deur en snuffelde langs de naden. Als er ie mand temidden van die vier deuren twijfelde, welke hij niet moest ne men, had de hond het hen? inmiddels wel aan zijn verstand gebracht. Ri cochet verwachtte dus niet anders, dan dat het vage gerucht zich snel zou verwijderen. Doch de bereke ning kwam niet uit. Nog eens kraak te de plank. De terrier werd zicht baar onrustig. Dan gleed er iets krassend over het paneel, waarachter hij zich gereed hield voor een uitval Een rilling liep over zijn rug. Dat was *t toppunt: een inbraak op klaar lichte dag. Dat zou ze bezuren! Hij trok zyn hand met de revolver uit de zijzak van zijn colbert, drukte de veiligheidspal definitief terzijde en wachtte af; de ogen gericht op de nog niet bewegende deurknop, de lippen opeen geperst, de linkerhand aan de halsband van de hond om het dier stil en in toom te houden. Nu schuifelden er aan de andere kant toch duidelijk voeten. De ro manheld voelde zich als een ter dood veroordeelde, die in het geheim ga degeslagen wordt en machteloos poogt zich tegen de komende terecht stelling te verzetten. Blikte er ie mand door het sleutelgat? Was Son ja gewapend? Zou zij het wagen die deur open te doen?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6