S)e CcidóeSoti/fco/nt Chinese tegenstand neemt weer toe Moskou wil wel praten Gottwald onthult samenzweringen Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12217 Bij gebrek aan brood smult men van „samenzweringen'' Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. wf 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Adverta 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KLUIF OF KLOOF \7oor iedereen, die in de verleden tijd leeft, geeft het verloop van de kabinets-crisis rijke stof tot op gewekte beschouwingen en belang wekkende berekeningen. Bij dege nen, die midden in déze tijd leven, kan het telkenmale stokken van de formatie slechts een gevoel van wre vel en onbehagen wekken. Het par lementaire stelsel is ongetwijfeld de meest verkieslijke van alle rege ringsvormen; het heeft echter zijn voor- en zijn nadelen, en een der na delen treedt in de omstandighe den, welke thans aanwezig zijn bizonder sterk aan het licht. Terwijl het gehele land een nationaal kabi net met vreugde zou begroeten, kun nen de partijen in de volksvertegen woordiging niet geraken tot een bre de samenwerking. Zij willen hun voorop-gezette meningen omtrent program of ministerszetels niet plooien, zó dat een kabinet van alge hele eensgezindheid kan gevormd worden. Terwijl op de achtergrond de verschrikkelijkste bedreiging broeit, welke ooit in de wereldge schiedenis zich heeft voorgedaan, ter wijl binnenlands noodzakelijk èn met spoed ingrijpende maatregelen die nen te worden genomen, om het land van een totale ondergang te behoe den, gaan de partijen op ouderwetse wijze voort, in verhouding tot de nood van het land kleine en onbe duidende geschillen op te werpen tot zware aam men, waarachter zij zich verschansen. 0 Zelfs een man als mr. Steenberghe, die geheel los stond van de onver kwikkelijke uitlokking van deze kabinetscrisis en tot nu toe niet aan het moeizaam maar vruchteloos over leg om uit de narigheid te geraken, had deelgenomen, is niet in staat geweest een doorbraak van de dam men te bewerkstelligen. Hij is daar bij gestuit op wantrouwen, bij de P. v. d. A. en op onwil van de A.R. Hoewel het programma van de formateur, hetwelk in grote lijnen was gehouden, in beginselen nauwe lijks afweek van de richting, welke het kabinet Drees-Van Schaik wilde inslaan, wenste de P. v. d. A. nu niet meer een van de haren als ior- mateur optrad nauwer omschrij ving en afgesproken tegemoetkoming van enkele van de door haar gefor muleerde verlangens. De formateur heeft, om dit wantrouwen te bezwe ren, dr. Drees uitgenodigd als vice president op te treden. Deze uitnodi- ging ligt geheel in de sfeer, welke prof. Romme op de Partijraad te Utrecht schetste: „als de P. v. d. A. aan enige regeringsvorm niet zou meedoen, dan mag dat niet aan enige opzet of schuld onzerzijds (van de K.V.P.) te wijten zijn". Geen voet moet worden gegeven aan enig stre ven aldus prof. Romme „om de P v. d. A. in de opposite te drin gen". Mr. Steenberghe heeft het moge lijke gedaan om de P. v. d. A. gerust te stellen. Het is hem niet gelukt, omdat dr. Drees die reeds eerder te kennen had gegeven zich gaarne te willen terugtrekken om per soonlijke redenen zich niet meer be schikbaar stelde. Hiermede was mr. Steenberghe's poging op een mislukking uitgelo pen. De Partij van de Arbeid mo ge daar blijkens sommige zegslieden hogelijk verbaasd over zijn geweest. Het verbaast ons niets, wanneer een energiek en zakelijk man als mr. Steenberghe, een man ook van de beste bedoelingen voor zij'n land bezield, de knoop zou heb ben doorgehakt. De crisis duurt reeds meer dan een maand en intussen had bij de partijen de overtuiging moe ten rijzen, dat wil men er op par lementaire wijze uit geraken enig vertrouwen moet worden opge bracht in de vele waarborgen, welke het parlementaire stelsel biedt (dat is een der grote voordelen ervan) voor een bewind overeenkomstig de volkswil en het ware landsbelang. De Christ. Hist, en de V.V D. blij ken de formateur geen hinderpalen in de weg te hebben gelegd. Anders staat het met de Anti-Rev., die on tevreden waren, omdat zij slechts twee zetels aangeboden kregen: Ver keer en Waterstaat en een minster schap zonder portefeuille en zij aldus drukte „Trouw" zich uit livreiknechten de rooms-rode koets mochten begeleiden." Het is dezelf de „Trouw" die enige dagen geleden de spot dreef met het becijferen van ministers-zetels! Nadrukkelijk heeft prof. Romme te Utrecht verklaard, dat een brede basis wel zeer gewenst was, maar behalve zijn grote voor-, ook nade len heeft en dat, als men in sommi ge ministers-functies „mannequins" ging zien, een brede basis ineen zou schrompelen als een doorstoken bal lonnetje. Het is immers zo, dat alle minis ters in de ministerraad ge ijk stem recht hebben en dus de twee Anti- Rev. in een nationaal kabinet een stemrecht zouden bezitten overeen jmstig hun sterkte in het volk De ormateurs kunnen het toch niet hel en, dat de aanhang van de Anti- 'ev. beginselen niet groter is? Voor de ouderwetse politici en po- nticasters is de onverwachte en won derlijke ontwikkeling van deze ka binetscrisis een kluif om van te smullen. Zal er een zaken-kabinet V >men? Of zal het ontslag van het AAN HET KOREAANSE FRONT ^\E ZWAARSTE GEVECHTEN van het gehele Koreaanse front worden op het ogenblik door Britse en Canadese troepen geleverd in het berggebied bij Tsjipjong, op de Oostelijke -flank van het centrale front. Elders aan het front dringen de verbonden troe pen langzaam op naar de hoofdlinie van de communisten, die van Seoel naar Hoengson loopt, 90 km Oostelijker. De tegenstand neemt toe. Aan het Oostelijke einde van het front zijn Amerikaanse troepen de stad Tsjongson binnengerukt. In het centrum, bij Hoengsong, hebben Chinezen een nachtelijke aanval op de Zuid-Koreanen gedaan. De Zuid- Koreanen konden evenwel hun stel lingen houden en de Chinezen trok ken nu twee uur op hun eigen linies terug. Luitenant-generaal Almond, de bevelhebber van het tiende Ameri kaanse legerkorps in Korea, ver klaarde Maandag dat de Noordelij ken bij een aanval op Tsjetsjon „ver nietigend" waren afgeslagen. Of schoon velen uit de tangbeweging van de Amerikaanse verdedigers konden ontsnappen, sneuvelden er voldoende om de slagvaardigheid van twee Noord-Koreaanse corpsen te vernietigen, aldus Almond. Amerikaanse generaal dreigt China Bombardementen niet uitgesloten Wanneer de Chinezen belangrijke zee- en luchtaanvallen uitvoeren te gen de troepen van de UNO in Korea zullen de Amerikanen in Mandsjoe- rije en China intensieve bombarde menten uitvoeren, heeft generaal Lawton Collins, de chef van de staf van het Amerikaanse leger, Zaterdag gezegd. „Wij zullen hun aanvallen beantwoorden en hun land- en zee bases bombarderen, wanneer zij er gebruik van maken om ons aan te vallen." De generaal vervolgde: Te Singapore zijn per ambulance vliegtuig van de RAF, 28 Britse, Franse, Nederlandse, Indische en Zuidafrikaanse gewonden van het strijdtoneel in Korea aangekomen, die in Japan werden verpleegd en thans worden gerepatrieerd. Elf hunner zijn brancard-gevallen, de anderen kunnen lopen Tot deze laatsten behoren de Nederlanders Willem Barmentlo (Amsterdam), Willem Roulaix (Venlo) en Hubert Bruijn (Amsterdam) TIENDE HERDENKING VAN DE AMSTERDAMSE FEBRUARISTA KING. Op het Waterlooplein te Amsterdam is Zondagmiddag de Fe bruaristaking van 1941, de spontane actie der bevolking van de hoofd- De gewonden rusten thans uit in stad als protest tegen de maatrege- een hospitaal van de RAF en zullen len der bezetters tegen de Joodse binnen enkele dagen van Singapore landgenoten, op sobere wijze her- naar hun land vertrekken. dacht. De sultan bedacht zich Tussen de Franse resident-gene raal in Marokko, generaal Juin en de sultan is een spanning ontstaan, aL gevolg van het feit dat de sul tan sympathiseert met de nationa listische beweging aldaar. Deze be weging beoogt opzegging van het protectoraatsverdrag met Frankrijk j en oriëntering op Amerika Men be gon er reeds rekening mee te hou- oen, dat de sultan weldra zou gaan behoren tot de categorie „verbannen heersers", maar nu geelt hij tekenen van meer toeschietelijkheid. De werd gisteren door minister Gromyko aan de Britse ambasadeur in Mos- j Franse president, Vincent Auriol MAAR ZONDER VEEL VERTROUWEN OUSLAND HEEFT in een nota aan Engeland te kennen gegeven, dat het bereid is onderhandelingen aan te gaan, welke de betrekkingen tussen beide lander. zullen verbeteren Moskou voegde hier echter aan toe, dat het geen „volledig vertrouwen" kon hebben in het Britse voor stel voor zulke besprekingen. De nota waarin een en ander was vervat Langs het voorlopig monument, dat van gemeenteweg op het J. D. Meyerplein werd opgericht en voor hetwelk B.S.-ers de erewacht had den betrokken, werd gedefileerd. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea de volgende verliezen zijn te betreuren: Gesneuveld op 3 Februari: soldaat eerste klasse J. Verhey, uit Poortugaal. Gesneuveld op 12 Februari: sergeant W. Mol, uit Brielle. J. Verhey werd geboren op 16 Jan. 1928. Hij was dienstplichtig soldaat van 1 R.I. Verhey was ongehuwd. Wiilem Mol werd op 27 Juni 1926 geboren. Hij ontving zijn opleiding bij het Regiment Ver- bindinstroepen en heeft in Indo nesië gediend. Sergeant Mol was ongehuwd. kou overhandigd. Engeland wordt er tevens van be schuldigd het Brits-Russische ver drag van 1942 te schenden, alle po gingen voor samenwerking te heb ben gestaakt en een politiek te voe ren van agressie tegen Rusland. Verder richt de nota zich tegen de Britse actie om een afzonderlijke re gering te vormen voor West-Duits- land, aldus de eenheid van Duits land „belettend", tegen het „stre ven om West-Duitslsnd tot een brug genhoofd te maken voor een nieuwe agressieve oorlog"; tegen „het pogen om een nieuwe militaire macht op te maatregelen onzerzijds vereisen.richten in Oostenrijk" en tegen het Daar het grootsle deel der troepen in Korea Amerikaans is, acht ik bet gerechtvaardigd dat de Verenigde Staten op eigen gezag communisti sche bases zouden aanvallen". Collins vertrouwde echter, dat de andere bondgenoten een dergelijk optreden zouden goedkeuren als een defensieve maatregel om hun eigen manschappen te beschermen. Verder sprak genei aal Collins over net beloop van de Koreaanse veld tocht. Hij zei: „Wij l>ebben de tegenstander zware slagen toegeoracht. Wij hebben een erbijsterend aantal eerste-rangssol- aaten gedood. Geen land kan derg°- lijke verliezen aan geoefende man schappen lang volhouden en het Kan mij niet schelen, hoeveel man zij hebben. Zij kunnen ons niet veel zwaarder aanvallen dan zij reeas hebben gedaan Ons ieger heeft m Korea al heel wat geleerd over de strijd tegen deze mensen" ONGEWISHEID OVER MAO TSE TOENG? Politieke waarnemers te Hongkong speculeren over de persoon van de leider van communistisch China, Mac Tse Toeng, omdat men hem reeds sinds een maand ongeveer niet genoemd heeft gezien op de lijsten van communistische leiders die bij belangrijke bijeenkomsten aanwezig waren. Zeer algemeen wordt aange nomen, dat Mao ziek is. Aan bericii- tcn, volgens welke Mao naar Moskou zou zijn gegaan, wordt geen geloof meer genecht. Voor het laatst werd Mao genoemd als aanwezig op de op 26 Januari dooi de Indische amoas- sadeur te Pekin gegeven receptie. LIN PLAO NAAR ZUID-CHINA Generaal Lm Piao schijnt onthe ven te zijn van het bevel over de Chinese communistische troepen in Korea en te zijn overgeplaatst naar Zuid-China. Hier woeden' zware ge vechten tussen nationalistische ïe- nlla-trocpen en strijdkrachten van Feking. Generaal Lin zou in Korea zijn opgevolgd door Peng Teh Hoeai, cue direct onde; hem stond. Peng zal de titel voeren van „opperbevelheb- oer van het Chinese expeditieieger in Korea". vormen met Amerika en Frank rijk van de Westelijke Unie en het Atlantisch Pact, „organisaties waarvan het defensieve karakter zeer dubi eus is". Ook wordt aange drongen op een vredesverdrag met Oostenrijk, „dat het Westen tracht uit te stellen" Verder wordt in de nota beweerd, dat de drie Westelijke machten een gezamenlijke legersterkte hebben van 5 millioen man, gesteund door een zich snel uitbreidende oorlogs industrie, terwijl de Russische strijd krachten slechts even groot zijn als vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De militaire kracht van het We sten noemde de nota thans „tweemaal zo groot als die van demissionaire kabinet dat steunt op een parlementsmeerderheid niet worden aanvaard? Of zal er een nieuwe formateur worden benoemd met nog weidser opdracht? Het is een kluif, die blijkbaar nooit afge kloven raakt, maar het Nederlandse volk in zijn grote geledingen heeft er zijn bekomst van. de Sovjet-Unie" hetgeen dus zou betekenen, dat Rusland 2.5 millioen man onder de wapenen heeft. Daar het Kremlin evenwel geen enkele reden heeft om Rusland's ware oorlogssterkte te onthullen, is eeft de sultan gisteren een bood schap gezonden, waarvan df inhoud met is gepubliceerd De sultan neeft zich echter gehaast er op te ant woorden. In gewoonlijk welingelichte krin gen werd verklaard, dat de suPan zijn antwoord toestemt in voor- er niemand in het Westen, die daar j gestelde Frans-Marokkaansge onder- ook maar iets van gelooft. handelingen. AFLEIDING VOOR GEBREK AAN BROOD Op de vraag waar zich Clementis de vroegere Tsjechische minister van buitenlandse zaken, bevindt, is het antwoord nog altijd niet gegeven, maar wel weet men nu, dat hij met andere hoge Tsjechische functiona rissen heeft samengezworen tegen de partij Dat heeft het bestuur van de Tsjechoslowaakse communistische partij gisteren mogen vernemen uit de mond van president Gottwald, die een toespraak hield ter herdenking van de staatsgreep van drie jaar geleden, die de communisten in het za del hielp. Helgoland weer bezet Communisten zagen er een kluifje in Opnieuw bevinden zich Duitsers op het verlaten Hengoland, dat door de Britse en Amerikaanse lucht macht als doel wordt gebruikt voor bombardementsoefeningen. Maar dit maal zijn het leden van de commu nistische Freie Deutsche Jugend, die zich door een communistische schip per uit Hamburg "naar het eiland hebben laten brengen. Drie vlaggen wapperen nu boven het puin: die van Helgoland, die van West-Duitsland en die van Oost- Duitsland. De vorige „bezetters", die onder leiding stonden van prins Hubertus von Löwenstein hadden de sympathie van de gehele bevolking van West-Duitsland, die van oordeel is, dat Helgoland aan Duitsland moet worden terugegeven. De nieuwe lan ding op het eiland heeft minder geestdrift ge./ekt. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal-democratische partij in West-Duitsland, heeft gisteren een beroep gedaan op de Helgolanders om „deze verachtelijke bondgenoten" van het eiland af te jagen. Zodra de communisten zich van een ideaal of een goede gedachte meester ma ken, zei hij wordt het vuil. Te Cuxhaven veronderstelt men, dat de nieuwe actie op touw is ge zet te Biisum. een kleine haven in het door de Engelsen bezette Slees wij k-Holstein. De op het eiland aan gekomen communisten hebben een beroep gedaan op alle jonge Duitsers, ex-Helgolanders, vissers, zeelieden, scholieren, arbeiders en leden van sportverenigingen om hun voorbeeld te volgen. Zij zijn begonnen met het bouwen van noodwoningen voor vis sers en proberen de graven op het zwaar beschadigde kerkhof te restau reren. DIRECTEUR VAN DE VATICAAN SE STERRENWACHT 80 JAAR. Op 27 Februari a.s. hoopt de Direc teur van de Vaticaanse sterrenwacht, dr. J. W. J. A. Stein SJ, zijn tachtig ste verjaardag te vieren. Dr. Stein is Nederlander van geboorte, doch is reeds van 1930 af aan de Vaticaan se sterrenwacht verbonden Vele astronomische werken van zijn hand zagen het licht. Dr. J. W. J. A. Stein SJ in zijn observatorium. KANS OP KOELHUISBOTER OMSTREEKS PASEN. Verwacht wordt, dat omstreeks Pa sen weer goedkoope koelhuisboter aan het publiek zal worden verkocht, op dezelfde wijze als vorig jaar Kerstmis is geschied. De prijs zal waarschijnlijk 80 cent per pakje be dragen. Otto Sling, partijsecretaris te Brno, Maria Svermova, assistent-secreta resse van de partij en de weduwe van een verzetsheld uit Slowakije en Clementis noemde hij in een adem verraders en samenzweerders. Van Sling weet men, dat hij in Novem ber is gearresteerd. Over mevrouw Svermova en over Clementis is niets bekend en Gottwald heeft niets ge zegd. waaruit men zou kunnen op maken, wat hun lot is. Het enige wat hij over de drie in ongenade gevallenen zei, was: „Er was in het land een samenzwering op grote schaal, met als doel in de partij het heft in handen te krijgen, de politieke lijn van de partij te wij zigen en terug te keren tot de weg van het kapitalisme een weg, die leidt tot een verbond met het kamp der imperialisten". Dat de samenzwering niet geheel tot genoegen van de leiders is ont maskerd, kan men afleiden uit een andere passage uit Gottwalds rede. Hij zei: „Over het geheel genomen, is de samenzwering ontmaskerd en uiteengeslagen. De vollediee omvang van het gevaar zal pas blijken wan neer het mogelijk is, een compleet verslag van de zaak te publiceren" Behalve over deze en enige andere samenzweringen (waarbij hij ook de Britse inlichtingendienst noemde) sprak president Gottwald ook over de binnenlands? toestand in Tsiecho- slowakije. Beweringen als zouden de moeilijkheden bij de distributie van brood en meel te wijten zijn aan een vermmderin» van de leveringen uit de Sovjet-Unie. waren belachelijke leugens Het tegendeel is waar, zei Gottwald. De Tsjechische handelsdelegatie had aanvankelijk het Russische aan bod verlaagd in de verwachting, dat de consumptie stationnair zou blij ven. Later aanvaardde zij het eerste aanbod waarop de Sovjet-Unie en J kameraad Stalin de cijfers zelfs ver hoogden. Het verbruik van brood en meel in het land had een rampza lig peil bereikt in de laatste drie maanden van 1950, hetgeen te wij ten is aan een grote misrekening bij het opstellen van de plannen door het centrale comité van de partij. De kwestie van brood en meel zit de Tsjechoslowaakse leiders kenne lijk dwars. Ook minister-president Zapotocky heeft een rede gehouden, waarin hij sprak over de zuiverin gen en de voedselsituatie. Hij be loofde, dat er onmiddellijk een de- NIEUWE INVASIE VAN CONCURRENTEN. -in n. cc, uc- 8roeP van Prins Hubertus is in- creet zou worden uitgevaardigdmiddels bezig, voorbereidingen te waarbij orde wordt gebracht in de i ,ze weer een^ tocht naar wijze van distribueren van brood en meel. Dat decreet is inmiddels afgeko men en vanaf heden is in Tsjecho- slowakije weer rantsoenering van brood en meel ingevoerd. Dat deze maatregel het gevolg is van de wei gering van de Russische regering graan te leveren is voor niemand aan twijfel onderhevig, ondanks alle beweringen van Gottwald es De Sovjet-Unie was van mening, dat zij zich aan een vroeger accoord niet behoefde te houden, omdat Tsjecho- slowakije niet voldoend? afgewerkte producten naar Rusland had uitge voerd. Helgoland te ondernemen. De nieu we invasie zal worden uitgevoerd in Maart „onafhankelijk van de door de communistische jeugd onderno men actie." De Engelsen, die vorige maal zeer lankmoedig zijn geweest, hebben nu verklaard, dat zij onmiddellijk een onderzoek zullen instellen op het eiland en dat ieder die zich op Hel goland aan land begeeft, door Britse rechtbanken gestraft zal worden. Sir Ivone Kirkpatrick, de Britse Hoge commissaris in Duitsland, zal, naar Reuter meldt, vandaag aan dr. Ade nauer de Britse beslissing iver het lot van Helgoland mededelen. STILLE OMGANG 1951. 24000 Katholieken mannen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de traditionele processieweg door het oudste gedeelte van Amsterdam af gelegd. Nog twee opeenvolgende Zondagnachten zullen duizenden volgen in de „Stille Omgang", de massale zwijgende hulde aan het Sacrament van Mirakel. De bedevaartgangers trekken in de Kalverstraat langs de plaats, waar eeuwen geleden het Mirakel ge schiedde. KoAAMie... Wie verwacht dat als men leugens in de wereld schreeuwt, de echo de waarheid zal spreken?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1