S)e £aid6eSoii/ta/nt wuÊSÊISê Geallieerd offensief in Korea gaat voort Mao heeft interne moelijkheden Britse spoorwegen zwichten voor stakerseisen Moskou bereid te praten over Korea ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12216 Directeur: C M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HUPT DE BISSCHOP i M HERKEN BOUWEN/ I De Russische bladen brachten het voorstel van Nenni in grote opmaak en zij drukten de tekst van zijn rap port aan de „vredesraad" onverkort af. Westelijke waarnemers is Mos kou zijn van oordeel, dat, indien de „wereldvredesraad", nu Nenni zijn voorstel gedaan heeft, de vijf grote mogendheden zou verzoeken om bij een te komen ter bespreking van het conflict in het Verre Oosten althans de Russische regering hieraan de grootste aandacht zal schenken en mogelijkerwijs stappen zal doen om een dergelijke zitting bijeen te roe pen. De commissie van Goede Diensten van de Algemene Vergadering der UNO heeft de onderhandelingen met de f Chinese regering in Pelung ge opend. Via Zweedse regeringscontac ten in Peking is een boodschap ver zonden, die bedoeld is om in uiterst voorzichtige bewoordingen de ge zindheid der Chinese regering aan gaande onderhandelingen te onder zoeken. Nadere mededelingen wer den niet verstrekt. In een radioboodschap, kort na het aannemen van de Chinese resolutie door de Algemene Vergadering, ver- GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie in Korea op 12 Februari j.l. de vozende militairen zijn gesneu veld: Korp. N. Bot uit Zandvoort, korp T. L. Boukema uit Rotter dam, sold. T. J. De Haan uit Rot terdam, sold. Ie kl. G. O. van Maarseveen uit Amsterdam. Korporaal Bot werd geboren op 30 November 1923; ongehuwd. Hij vertrok na de oorlog als oorlogsvrijwilliger naar Indone sië en diende daar bij het garde regiment grenadiers. Het vorig jaar keerde hij in Nederland te rug. Korporaal Boukema diende, voor hij zich meldde voor het Korea-detachement, a Is dienst plichtige bij de Nederlandse luchtmacht. Hij was ongehuwd. Soldaat de Haan, geboren op 12 November 1928, diende als vrijwilliger bij het korps mari niers voordat hij naar Korea vertrok. Hij was ongehuwd. Soldaat van Maarseveen, ge boren op 26 September 192-3, heeft na de oorlog als vrijwilli ger in Indonesië gediend. Ook hij was ongehuwd. KONINKLIJK GESCHENK. H. M. de Koningin heeft voor de Sjah van Perzië ter gelegenheid van diens hu welijk, bij de Porseleyne Fles te Delft een fraaie vaas laten vervaar digen, met het Perzische en Neder landse Rijkswapen versierd. Het ge schenk is door Hr. Ms. Gezant in Teheran, de heer A. J. Schrikkers, persoonlijk kort na de huwelijksvol trekking aan de Sjah overhandigd. Jeze betuigde zijn grote erkentelijk aid voor wat hij noemde het mag nifieke geschenk van Hare Majesteit. Acn de heer en mevrouw Schr.kker sc onk de Sjah een zilveren bon- bi nière, versierd met een gouden kroon. klaarde China de commissie van Goe de Diensten niet te zullen erkennen. Aangezien de militaire situatie voor dc Chinezen sedertdien aanzienlijk ten slechte is gekeerd en in verschil lende Chinese kringen in Peking te leurstelling heerst over het verloop van de strijd in Korea wordt aange nomen, dat de rode regering nu van gedachten is veranderd. Na het verzenden van de bood schap aan China zal de UNO-com- missie welke de tegen de communis ten te treffen sancties bestudeert, tot 2 Maart haar werk neerleggen. De regering der Chinese „volksrepu bliek" heeft zodoende ruim de tijd voor het bepalen van haar houding ten aanzien van onderhandelingen met de commissie van Goede Dien sten. Deze commissie bestaat uit Nasrollah Entezam (Iran), voorzit ter van de Algemene Vergadering Sven Grafstrom (Zweden) en Luis Padilla Nervo (Mexico). HET PRESIDENTSCHAP VAN OOSTENRIJK. De eerste-burgemeester van We nen, generaal Theodor Koerner, is door de sociaal-democratische par tij candidaat gesteld voor het pre sidentschap van de Oostenrijkse re publiek. MONUMENT VOOR GEVALuEN MILITAIREN ONTHULD. Op het terrein van de Kromhoutkazernc Utrecht is Vrijdag een monument- onthuld, dat door het gezamenlijk personeel, behorende tot het Regi ment Technische Troepen is opge richt ter nagedachtenis aan de tot het Regiment behorende militairen die in de jaren 19451949 in Indo nesië zijn gevallen. Nadat de Inspecteur Technische Dienst, de Kolonel Ir G. Wildschut, een herdenkingsrede had uitgespro ken, onthulden twee vrouwelijke verwanten van de gevallenen het monument. Luitenant Kolonel van Lawick van Pabst legt een krans bij het gedenk teken namens H.M. Koningin Julia na en Z.K-H. Prins Bernhard. Ook 't scheepsgeschut laat zich horen VERBONDEN TROEPEN zetten hun offensief aan het centrale front op Korea, dat de vierde dag ingaat, over een breedte van 96 km voort. Volgèns feen hedenmorgen te Tokio uitgegeven communiquéj van generaal MacArthur hebben de verbondenen Vrijdag verscheiden® tegenaanvallen der communisten afgeslagen. Geallieerde oorlogsschepen onderhielden een zwaar spervuur aan beide zijden van het schier eiland. De Amerikaanse zware kruiser „Saint Paul", die ter hoogte van Intsjon ligt, beschoot troepenconcentraties van de tegenstander en ver nietigde 16 rivierboten. Naarmate het weer beter werd, werd de geallieerde luchtactiviteit groter. Bijna 900 vliegtuigen onder namen aan vals vluchten. Bijna dui zend gebouwen werden vernield of beschadigd en meer dan driehon derd man der Noordelijken gedood of gewond. Drie tanks werden ver nield en één beschadigd. Naar men aanneemt bevindt zich de Noordelijke hoofdmacht in Hoeng- son, dat zwaar beschadigd is. Naar gemeld hebben de Noordelijken de opmars der geallieerden in dit ge bied vertraagd. Aan de buitenwijken van Seoel worden artillerie en mortierduels gehouden. De Noordelijken gebruik ten houwitsers en mortieren van Russisch type. Amerikaanse eenhe den zijn Pjongtsjang binnengetrok ken. Zij lieten de stad achter zich en bewogen zich nog zes kilometer Noordwaarts. Volgens een Vrijdagavond door het Amerikaanse ministerie van de fensie gepubliceerde verklaring heb ben de Ohinezen en Noord-Korea- nen tot 20 Februari in totaal 624.000 man in Korea verloren De Chinezen alleen zouden reeds 206 000 doden en gewonden hebben. Het verliescij fer der Noord-Koreaanse strijdkrach ten bedroeg sedert 25 Juni in totaal 418.000, waaronder 135.00 krijgsge vangenen. Het aantal Chinese krijgs gevangenen is niet genoemd. GEWONDENTRANSPORT PER K.L.M. Voor het eerst na de oorlog zullen twee KLM-machines de lange reis SchipholJapan vv. ondernemen om in Tokio de droeve last van hon derd in Korea ernstig gewonden op te gaan halen. Het Turkse legioen, dat zich onder de UNO-banier schaar de bij de strijd in Korea, heeft ver leden maand grote verliezen geleden en de gewonden, die allen waren on dergebracht in ziekenhuizen in To kio, zullen nu met twee KLM-ma chines naar Istanboel worden ver voerd. Dinsdag zal gezagvoerder John Fleming via Cairo, Karachi, Calcut ta, Bangkok, Manila, Okinawa naar de Japanse hoofdstad starten en vlie- AGA KH\N BESTELDE ORCHIDEEëN. De Aga Khan en de Begum heb ben bij Aalsmeerse kwekers vijf manden met kostbare orchideeën be steld. Een mand is voor de moeder van de Sjah van Iran, een voor de Sjah en echtgenote en drie manden gaan naar de drie zusters van de Sjah. Vermoedelijk is dit een atten tie van de Aga Khan aan de Sjah voor het logies ter gelegenheid van diens huwelijk. De bloemen, die zorgvuldig in watten zijn verpakt, zijn met een lijntoestel van de KLM verzonden. ger Viruly zal op l Maart langs de zelfde route de tweede Skymaster overvliegen. De toestellen zijn volle dig ingericht voor het gewonden transport en behalve een stewardess zal ook een verpleegster meegaan om het de Turken geheel naar de zin te maken. 25 Soldaten moeten op ambulances liggend door de lucht worden vervoerd, terwijl de andere vijf en zeventig gewoon als passa giers zullen reizen. Ongetwijfeld zal de Nederlandse bemanning van de Skymasters de gelegenheid aangrijpen om in Tokio ook een bezoek te brengen aan de Nederlandse gewonden aldaar en wellicht is het mogelijk dat er met deze toestellen, die slechts geringe vracht tot Bangkok vervoeren ook pakjes en brieven voor de Neder landse soldaten in Korea en Japan kunnen worden meegegeven. Vertegenwoordigers van de C.G.T. en de Force Ouvrière hebben op af zonderlijke bijeenkomsten besloten tot een algemene „waarschuwingssta king" van 24 uur op Maandag 26 Fe bruari voor personeel van de Metro en de Parijse busdiensten. De vak bonden eisen een onmiddellijke loonsverhoging van 6.000 francs per maand voor alle employé's van de Parijse transportdiensten. DE DOODSTRAF OP VERZET FVE CHINESE volksrepubliek zal voor geheel China de doodstraf stel len op elke oppositie tegen het communistische regime van Mao tse toeng, aldus een bekendmaking van Radio Peking. De voorzitter der politieke en juridische commissie, Peng tsjeng, heeft de Raad der Centrale Volksregering een wetsontwerp voorgelegd, dat de politie van Mao machtigt om alle verzetsplegers onmiddellijk te liquide ren. „De regering mag niet langer lankmoedig zijn", zo zeide Peng tsjeng. Bij het uitbreken der vijandelijheden in Korea is n.l. verzet ont staan. Nationalistische ondergrondse strijders hebben duizenden soldaten der volksrepubliek gedood. Rondtrekkende guerillabenden vernielen brug gen en spoorwegen. „Als wij de wolven van Amerika en de benden van Tsjang kai sjek niet bedwingen, kunnen wij de veiligheid en de zege van het Chinese volk niet verzekeren". litaire verbindingen bedreigen, te be teugelen. Reizigers, die de laatste weken het Chinese vasteland bezochten, hebben meegedeeld, dat in verschillende ste den van Rood-China reeds sinds De cember een genadeloze „zuivering" wordt gehouden. In Hongkong worden door de Chi nese 'regering doctoren gerequireerd om van het front terugkerende com munisten te verzorgen. Zeer vele slachtoffers van bevriezingen en la wines zijn de laatste weken naar Chi na gebracht. Men schat in Hongkong dat er thans 600.000 gewonde Chinese sol daten va.n het front zijn teruggekeerd. De hospitalen in Zuid- en Centraal- China zijn overbevolkt. He meren deel der zwaargewonden is het slacht offer geworden van de door de Ame rikaanse luchtmacht gebruikte na palmbommen. GENADELOZE ZUIVERING. In de uitzending van Radio Peking werd gezegd, dat de toestand, „sinds de agressie van het Amerikaanse im perialisme tegen Korea" aanzienlijk was verslechterd en dat de doodstraf het enige middel was om de drieste beiden die overvallen plegen en mi- Zuivering in Slowakije Zes vooraanstaande communisten uit Slowakije zijn onlangs naar Ass. Press meldt, gevangen gezet. Een van hen was een familielid van de mentis, de vroegere minister van bui tenlandse zaken, die vorige maand van het toneel is verdwenen. Zij zouden geïnterneerd zijn in een kas teel dicht bij Bratislawa. De geïnterneerden zijn dr. Daniel Okali, een aangetrouwde neef van Clementis, die 30 Januari ontslagen is als Slowaaks commissaris voor bui tenlandse zaken, Ladislaf Holdos, commissaris voor kerkelijke aangele genheden, dr. Ivan Horvath, sinds 1948 gezant in Hongarije, die tijdens een verlof gearresteerd zou zijn, La- co Novomesky, tot voor kort direc teur van de Slowaakse academie van wetenschappen en kunsten, Gustaf Husak, de vroegere voorzitter van het provinciale kabinet, Karol Smid- ke, de vroegere voorzitter van de Slowaakse nationale raad (het regio nale parlement). IS STAKING VANDAAG NOG TE VERMIJDEN? /"\P HET LAATSTE NIPPERTJE hebben de vakbondsvertegenwoordi- gers en het Britse spoorwegbestuur overeenstemming weten te be reiken over de looneisen van de spoorarbeiders, maar het is nog niet te zeggen, of dit accoord nu ook de reeds aangekondigde nationale spoor wegstaking in geheel Engeland zal voorkomen. IN DE MIDLANDS NOG ROERIG De oproepen voor de „week-end- stakingen" waren namelijk al uitge gaan op het moment dat het spoor- wegbestuur zwichtte voor de eisen der vakbonden en zijn toestemming gaf tot een gevraagde loonsverho ging van gemiddeld 7H neerko mend op een extra-uitgave per jaar van 12 millioen Pond Sterling. Wel gaven beide partijen inder haast een manifest uit, waarin de adspirant-stakers werden aange maand om normaal aan het werk te blijven, maar zowel in het staalcen- trum Sheffield als in Manchester hebben ruim 1000 spoorwegarbei ders gezegd, dat zij in elk geval dit weekeinde zullen staken „wat er ook gebeurt!" Elders waren reeds min stens 5000 man in staking, terwijl meer dan 20.000 man al „langzaam aan" deden. Overigens moest hetspoorwegbe- stuur verklaren, dat de toegestane loonsverhoging die 450.000 arbei ders omvat en die terugwerkende kracht tot 1 Jan. jl. heeft niet al leen kan worden oekostigd uit be zuinigingen en ontslag aan overtol lig personeel, maar ook zal noodza ken tot hogere tarieven voor passa giers en vrachtvervoer. Deze keer ging Attlee down Maar geen aftreden! Na verschillende vergeefse pogin gen hebben de conservatieven dan gisteren de Britse regering een ne derlaag (242 tegen 234 stemmen) kunnen bezorgen, doch het bestaan van het (Labour-)kabinet is er niet mee gemoeid, al klonken er vele uit roepen als „Aftreden- Aftreden-". De conservatieven hadden zich na melijk niet officieel geplaatst achter het, door een onafhankelijke inge diende, wetsvoorstel, dat kleine ex pediteurs een aandeel in het staats- expeditiebedrijf wil geven. Voordat het wetsontwerp echter wet wordt, moet het nog enige com missies passeren, waarin Labour de meerderheid heeft, zodat de rege ring alsnog kans heeft, haar verzet tegen dit voorstel dat het genaaste wegvervoer zou beknotten tot suc ces te voeren. Mr. Steenberghe bij dr. Drees De Kabinetsformateur, mr. Steen berghe, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan dr. Drees. Minister Stikker en mr. Oud heb ben voor het eerst sedert het uitbre ken van de kabinets-crisis contact met elkaar opgenomen. Minister Stikker zou heden naar Amerika vertrekken, voor een ver blijf van een week. GELADEN STILTE Papengracht 32, Tel. 20015. Adm, en Adv. 7J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 130 Proefballonnetjes worden opgelaten pLOTSELING IS DE MOGELIJK OPGEDOEMD, dat de Sovjet-Unie het initiatief wil nemen in de pogingen om te komen tot een vijf- mogendhedcnconferentie ter regeling van het conflict in het Verre Oos ten. Op de bijeenkomst van de „wereld-vredesraad" in Berlijn heeft de Italiaanse communistenleider Pietro Nenni namelijk verklaard, dat het een van de voornaamste taken van de raad is, om te streven naar een dergelijke conferentie, die dan tezamen met een Brits-Frans-Ameri kaans-Russische bespreking over de vereniging en ontwapening van Duitsland gehouden zou moeten worden. STRIJD OM DE „BRANDWEER STAF". Zoals men in Engeland zoekt naar „de Steen", zo speurt men in Noord Holland naar de Oterleker Brandweerstaf, die vorige week uit de Almaarse Brandweerkazerne ver dween. Blijkens de foto bevindt de staf zich nu in de stad van de Dro medaris: Enkihuizen, alwaar hij aan de Enkhuizer Brandraad ter hand werd gesteld. Deze heeft de staf nu doen ophangen in de Brandraadka- mer ten stadhuize in afwachting van de stappen, welke de Alkmaarse Brandweermannen zullen onderne men om weer in het veelbegeerde be zit van deze trophee te komen. Ko-wMie. „Niemand eerbiedigt ruwheid en grofheid, zelfs het laagste volk niet, zelfs de allerarmste niet". r\OOR MODDER en regen ploete- ren de soldaten der verbonden le gers door Korea, glibberend naar de 38e breedtegraad. De Chinezen trek ken met horten en stoten terug, nu weer eens aanvallend, dan weer zon der duidelijke reden het terrein vrij latend. Maar het ziet er in elk geval naar uit, dat het voorlopig een krij gertje spelen zal blijven langs die be faamde breedtegraad. MacArthur, die zich niet tweemaal wenst te stoten aan dezelfde graad, heeft reeds te kennen gegeven, dat hij er niet aan denkt om er weer „zomaar" over heen te stappen, tot grote opluchting van Engeland, dat z n hart al vast hield voor een herhaling van het hachelijke avontuur. Van 0 Truman mag hij wel; vol gens diens mening valt de beslissing over het al of niet over schrijden van deze grens onder de al gemene volmacht, welke MacArthur heeft om de oorlog op Korea te voe ren volgens zijn eigen strategische in zichten. Maar Engeland en ver scheidene andere leden van de Ver enigde Naties delen die mening vindt, dat daar eerst eens stevig over gepraat moet worden. Men wil Mao niet voor een tweede maal uitdagen en als het Korea-probleem zonder veel verder bloedvergieten opgelost kan worden, geeft men daar de voor keur aan. Daarom wacht Lake Success zijn tijd af. Er schijnt nog weinig te doen te zijn voor de onlangs met moeite gevormde commissie van drie, maar men schuift de schuld op de bezwaarlijke verbinding met Peking en rekent er op, dat de tijd wel raad zal schaffen. Ook de andere commis sie, die tot taak heeft te onderzoeken, welke sancties het beste kunnen worden toegepast tegen de aanval ler China, haast zich langzaam. In verband met de jongste pogingen om via Zweden in contact te komen met Peking is zij alvast maar uit el kaar gegaan tot 2 Maart. Zij weet met haar opdracht toch geen raad, want 't valt niet mee om een maatre gel te vinden, welke inderdaad doei treft en waarmede de deelnemende landen zichzelf niet in de vingers snijden. Aller ogen zijn thans gericht op Mao's in nevelen gehulde burcht te Peking, vanwaar men het verlossen de woord verwacht. Het Oosten haast zich echter niet. Mao zwijgt in alle taien en laat de wereld raden naar zijn bedoelingen. Stil zitten zal hij hoogstwaarscnijnlijk wel niet en het zou de wereld niet veroazen, als straks blijken zou, dat hij intussen wat bekokstoofd had met Moskou. Volgens de laatste berichten zou Moskou geneigd zijn tot onderhan delen over de kwestie-Korea. A MERIKA ZIT intussen ook niet ■**stil. De Verenigde Naties te Lake Lake Success mogen zitten duimen draaien, Washington gaat wat nieuws organiseren. Men zal zich herinneren, dat kort na de bekenmaking van het plan tot sluiting van een Noord-Atlantisch Pact de idee opkwam, om ook zoiets te maken voor de Stille Zuiuzee. Vooral Australië voelde daar veel voor, omdat het zich wat griezelig eenzaam begon te voelen, als enig blank land temidden van zovele Azia ten. Het had eerst z'n best gedaan om de Nederlanders uit Indië te krij gen, maar nu zij inderdaad heengin gen werd het stoute jongetje toch bang in het donker. Vandaar de be reidheid om emigranten op te nemen en de aandrang op Amerika om een gezamenlijk defensiesysteem op te bouwen. Verleden jaar had Amerika daar nog niet veel oren naar, maar sinds het avontuur met China gaat het er toch anders over denken, Maar het pakt het probleem anders aan dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag van Australië. Dit land be schouwde de Japanners nog altijd als gevaarlijke potentiële veroveraats, al lagen ze nu op de knieën en in de conceptie van Australië zou het Pa cific-Pact ongetwijfeld mede gericht zijn geweest tegen een eventuele Ja panse agressie. Amerika wil nu een gezamenlijk defensie-systeem niet te gen Japan, maar met Japan, gedach tig aan de koopmanstactiek: „Maak van je concurrenten compagnons en je hebt geen last meer van hen". Op die manier zijn de rollen wel aardig omgedraaid. Vroeger steunde Wash ington China tegen Japan, nu gaat het Japan steunen om China in toom te kunnen houden. Het Pacific-plan is nog lang niet zover als het Noord- Atlantisch Pact, maar als in deze rich ting wordt voortgewerkt, maakt het een goede kans om in de Grote Oceaan eenzelfde machtige functie te gaan vervullen als het hopelijk ver vullen bal rondom de Atlantische Oceaan. Vroeger scheidden de Ocea nen de continenten van elkaar, thans verbinden zij hen juist; een ontwik keling, waartegen wij geen bezwaar kunnen hebben. Misschien zit Moskou te puzzelen, wat de consequentie van deze nieu we ontwikkelingsgang zuilen zijn en wordt er met Mao zwaar geboomd over hetgeen China te doen staat. En intussen glibberen de soldaten in de Koreaanse modder langs de 38ste breedtegraad.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1