J{,a>Ue Qedf j Jhr. dr. J. G. Mollerus over Middenstandsproblemen K.A.B. Kaderbi jeenkomst Het probleem werkloosheid gpjgetóse HuTspöf7// Wonderlijke redding DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 Ut l.tlDSh COUKAN l EKKS1E BLAD - PAGINA 3 N.R K.M afd. Leiden Het waren niet alleen vriendelijke woorden, die jhr. dr. J. C. Mollerus secretaris van de Kamer van Koop handel te Haarlem, gisteravond tot zijn aandachtig gehoor richtte, toen hij in „in den Vergulden Turk" sprak voor de Ned. R.K. Middenstandsbord afd. Leiden. Maar ook de onvriende lijkheden werd geaccepteerd, omdat iedereen het er over eens was, dat hier iemand sprak, die, hoewel zelf geen middenstander, de middenstand een uitermate warm hart toedraagt, zoals de heer Mollerus het zelf uit drukte. Nadat de heer J. C. J. Lambermont voorzitter, onder de aanwezigen spe ciaal bondsvoorzitter F. C. de Hos- son en de propagandist, de heer de Rijken had verwelkomd, sprak de heer Mollerus over actuele midden standsproblemen, waarvan hij er drie naar voren wilde brengen. Middenstand organisatie. De bedrijfstelling 1950 wees uit, dat er in Nederland 776.000 midden- standsbedrijven waren. Men mag dus veilig aannemen, dat ongeveer 1.000.000 mensen direct bij het wel en wee van de Middenstand betrok ken zijn. Hoe is het dan mogelijk, dat de Middenstand, organisatorisch bezien, zo wemig tot stand heeft kun nen brengen? Thans is nog slechts ruim 20% georganiseerd. De rest be staat uit klaplopers, die zonder be talen profiteert van de resultaten, welke de organisaties bereiken. In vergelijking met andere groeperin- gen, zoals arbeiders en boeren, slaat de middenstand organisatorisch een bedroevend figuur. En dat. terwijl hij zo'n belangrijke taak heeft als schakel tussen kapitaal en arbeid, als tegenhanger van het staatssocialis me. Onder de Middenstandsbonden slaat de N.R.K.M geen slecht figuur. De kath. middenstanders hebben een sterke binding, wat de Chr bond in mindere mate ook heeft, maar wat de Kon. Bond en de Moderne Bond volkomen missen. De samenwerking in de N.R.K.M. tussen standsorgani satie en vakorganisatie is voor de andere bonden benijdenswaardig. Maar in vergelijking met de andere standen blijft het beschamend. Spr. wees in dit verband nog op hel; ver schil tussen de geldelijke offers, die de middenstand en de andere stan den zich getroosten; de laatste kun nen door hoge contributies de beste krachten aantrekken als vrijgestelde. Groot- en kleinbedrijf Sprekend over de strijd tussen het groot- en klein-detailbedrijf, wees de heer Mollerus er op, dat geen en kel grootbedrijf zo maar uit de lucht was komen vallen, maar dat zij alle klein begonnen waren. Ook voor de kleine ondei-nemer bestaat in theorie de mogelijkheid zich uit te breiden tot een grootbedrijf, wanneer slechts de methode gevolgd wordt, die het grootbedrijf toepast, speciaal ten aanzien van de kapitaal-investering, de inkoop en de reclame. De omzetten van het grootbedrijf zijn in de jaren 19441945 me 16 teruggelopen, ten gunste van het kleinbedrijf, omdat de voorraadvor- ming bij het kleinbedrijf, collectief gezien, groter kon zijn dan bij het grootbedrijf. Van die 16 VASTSTELLING KIEZERSLIJST Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de door hun College, voor het tijdvak van 1 April 1951 tot 1 April 1952, vastgestelde kiezerslijst, tot en met 16 Maart a.s. voor een ieder teï gemeentesecretarie, afdeling Bevolr king c.a., ter inzage ligt en tegen be taling der kosten, stemdistrictsgewij- ze, in uittreksel verkrijgbaar is. Leiden, 22 Februari '51. GEMEENTERAAD. De-Leidse Gemeenteraad zal. be houdens onvoorziene omstandighe den, op Maandag 12 Maart a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In „Het Gulden Vlies" hield gis teravond de afdeling Leiden en om streken van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijkse vergadering, welke, na een ongesteldheid van enkele maan den, wederom onder leiding stond van de voorzitter, de heer H. Jon ker. In deze bijeenkomst hield de heer K de Wit, bestuurslid van de Maat schappij Vreewijk, een interessante causerie over de tuinen en de be plantingen in het tuindorp Vreewijk „rOQ„ o 0/ „o-,*. w te Rotterdam, Uitvoerig weidde spre- middels weer 8 naar het grootbe- n drijf overgestapt de hand ean «llecUe Het gaat niet aan om maatregelen ÏT '"T te vragen, ter beteugeling van het van dit tuindorp, dat regel- grootbedrijf, Het is slech'.s zaak, om van de methode gebruik te ma- matig ook door buitenlanders wordt bezocht, die er de grootste bewonde- ken. Dit geldt o.a. ten aanzien van r*n& voor hebben. de inkoop. Waarom kunnen er niet meer goede inkoopcombinaties ko men? Ook wat de reclame betreft kan er collectief veel bereikt worden. Het wordt wel geprobeerd, maar veel te amateuristisch en met te weinig geld. Het moet veel grootser opge zet worden. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de af deling a.s. Zaterdag een bezoek zal brengen aan enkele kwekerijen te Boskoop, waarna op 22 Maart, in sa menwerking met de Leidse Bloemist winkeliers en -patroons, een excursie wordt gemaakt naar de Ho.stad- bloem. Tijdens de jaarvergadering, die gistei'middag door de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens" werd gehouden, heeft het bestuur, bij mon de van de secretaresse, mevr. F. A. Ie Grand-Scholte, afscheid genomen van zijn voorzitter, mr. R. Streng, die wegens zijn benoeming in Amersfoort de voorzittershamer niet langer kan hanteren. Mevr. Ie Grand wees er op, dat èr een frisse wind gewaaid heeft in de enkele voorzittersjaren van de heer Streng. Het gebouw werd grondig gerestaureerd en enthousiast werd een propaganda-actie op touw gezet, die goede resultaten afwerpt. De aan bieding van enige boeken onder streepte deze woorden. Mr. Streng noemde zijn werk slechts een grondslag, waarop thans Het K.A.B.-kader, dat in zijn sa-Vincent gedraaid zou worden voor de menkomsten allerlei problemen be-1 K.A.B. Oorspronkelijk was het dc handelt, kwam gisteravond in het J bedoeling geweest een Passiefilm te riaUn""' vertonen, maar men had hierop geer. beslag kunnen leggen Op 22 April wordt de dag van de arbeid gevierd van met alle organisaties die overkoepeld worden door Katholiek Leiden. De heer v. Oyen eindigde zijn me dedelingen met de wens uit te spre ken, dat de Leidse K.A.B. ers in gro ten getale zouden deelnemen aan de encycliekmeting te Rotterdam Ten aanzien van het contact tus sen koper en verkoper, haalde spr: enige staaltjes aan, die er op we zen, dat er op het gebied van ser vice een achteruitgang is, zoals steeds na een periode van hoog-con- junctuur. Gebouw voor Chr. Sociale Belangen bijeen, om te luisteren naar de in leiding „Het spook van de werkloos heid" door de hoofdbestuurder de Grafische Bond, de heer C. A. Pot, De heer Pot wees er op, dat de werkloosheid momenteel nog geen schrikbarende vormen heeft aange nomen, maar hij achtte het nuttig de mogelijkheden te zoeken, om een dergelijke ramp te voorkomen. De oorzaaK van cte crisis m ae ja-ren 30 '40 noemde spr. de liberale econo mie, die een speculatieve productie in de hand werkte, welke vaak ver keerd uitkwam, hetgeen zijn terug slag had op de arbeidersklasse. In de na-oorlogse periode hebben we hoofdzakelijk te doen gehad met Si-ructuele en se.zoen-werkioo.heid oor De laatste is het minst gevaarlijke, j gebied van de Middenstand behan- maar ook de structurele werkloos- delde spr. slechts de Vestigingswet heid is meestal wel doeltreffend te j1937 en de winkelsluitingswet. Over bestrijden, omdat zij een gevolg is ide laatste werden door de Midden van bepaalde omschakelingen in som- Istand wel zeer verwarrende advie- mige streken. zen gegeven. De werkloosheid i. v. m. de cor- In het ontwerp nieuwe vestigings junctuur noemde de heer Pot de het te betreuren, aldus de heer meest beangstigende. Zij ligt op in- -Moilerus, dat er slechts vakbekwaam- ternationaal niveau en er is een j. en handelskennis gevraagd grote samenwerking nodig, om haar z0?.(.^at men let op de ere- tit te bannen. In nationaal opzicht j dlfkw.a"d'gheid van hem die een zijn er echter ook middelen, om een bahoe.fle-eIa- ment is zeer moeilijk te bepalen, af- Ir J. E. Colin onder zeer grote belangstelling teraardebesteld Onder buitengewoon grote belang stelling vond gistermiddag op dc be graafplaats „Rhijnhof" de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk ©verschot van ir. J. E. Colin, direc teur van de N.V. Hollandsche Con- structie-Werkplaatsen, die j.l. Vrij dagmiddag na afloop van een con ferentie in Den Haag piOtseling is ©verleden. Op weg naar Rhijnhof trok de be- graxenissioei langs het geoouwen- complex van de H. C. W. aan de Zoeierwoudseweg, ter weerszijde waarvan zowel het personeel van de H. C. W. als dat van de N.V. Electro- lasch Mij., v/as opgesteld. Van het hoofdgebouw hing de 'vlag halfstok. Om 3 uur arriveerde de rouwstoet, waarin o.a. drie vougauto's met bloe men medereden, op het kerkhof, waar inmiddels ook 7 autobussen met personeelsleden waren aangekomen. Behalve zeer vele zakenre.aties uit binnen- en buitenland, waren hier tegenwoordig mr. C. J. Leembruggen en de heer H. E. Kruit namens de Leidse Vereniging van Industriëlen, ir. D. IJ- Lem, namens dc Dienst van Gemeentewerken, en vele vrienden van wijlen ir. r!olin. Door een depu tatie uit het personeel werd de kist met het stoffelijk overschot graf waarts gedragen. Aan de geopende groeve voerde als enige sprekc-T het woord mr. E. J. M. H. Bolsius, president-commissaris Wettelijke regelingen. Van de wettelijke regelingen op het verder gebouwd moet worden. Niet hohhL^t J te lancJe S®" jhankelijk als het is van prijs-schom biio^ hii hoeft v\oh in0pcn3nn.n I kend hebben, te voorkomen. In dit mpiinaZn ook zij, die met de dagelijkse lei ding belast zijn, hebben de ontwik keling van „Reuvens" in deze goede richting gestuwd. De vergadering stond onder leiding van mr. W. de Clerq, die tijdelijk het voorzifterschap zal waarnemen. Uit het jaarverslag bleek, dat het to tale ledenaantal gedurende 1950 van 2533 tot 3318 gegroeid was. Het boe- kenbezit steeg van 32.265 tot 33444 banden. Uitgeleend werden 109.158 banden (in 1949: 96.205). De belang stelling voor ontwikkelingsboeken verminderde iets, die voor romans steeg. Uit het finantiëel verslag van de heer M. Eek Jr. bleek, dat de inkom sten ƒ28.357.93 hadden bedragen, met een nadelig saldo van 5.535.95. Er werd bijna 11.000 uitgegeven voor restauratie van de daken, welk be drag in een aantal jaren zal worden afgeschreven. BRIDGE BEDRIJVEN-COMPETITIE Gisteravond werd gespeeld Onder wijzersPTT met als uitslag 13380. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Elisabeth Maria, d. van G. H. Nolting en M. J. T. Ver beek; Johannes, z. van G. Pijnaker en C. Keijzer; Johanna Catharina So- hia, d. van H. Abspoel en K. M. de Boer; Hermanus, z. van J. Amers foort en H. Bijlenga: Wilhelmina Jo hanna, d. van S. van der Vlist en A. M. Diersman. Getrouwd: P. Paauw jm. en L. File- mon wed.; L. H. van der Vos jm. en D. A. van der Haven jd.; J. J. van den Bos jm. en M. W. F. Bonnet jd.; H. Ranselaar jm. en W. Hendriks jd.; J. A. Graafmans jm. en J. Ouwer- kerk jd.; G. J. Ouwehand jm. en W. F. Gressie.jd.; J. J. P. van der Post ,im. en G. G. M. Herversteijn jd.; J. H. Remond jm. en H. La Lau jd.; C. Vermeer gesch. en A. H. Gans jd. Overleden: D. Noorlander wed. van Jurgens 86 j.; P. J. van der Loo gesch. van v. d. Horst 74 j.; W. J. van den Hoven wedn. 72 j.; C. M. Stolker huisvr. van van Egmond 40 j.; F. Ste- putat huisvr. van Walraven 39 j. l j verband noemde spr. een vlotte g circulatie, een 'zo goed en zo goed koop mogelijk product voor de afzet markt en de wenselijkheid een con junctuur-reserve te vormen door een deel van de winst belastingvrij te ge ven. De overheid treft maatregelen door reeds nu gelden uit te trekken, om in geval van nood grote openbare werken uit te voeren; het steunen van grote industrieën zoals de Hoogovenbedrijven en door verant woorde industrievestiging. Ook internationaal wordt er reeds gewerkt door het ontsluiten van ach terlijke gebieden, het plan Marshall en het plan-Schuman Wachtgeld en werkloosheid. Bij dit alles dienen wij te blijven streven naar een opvoering van het handelsvolume en de totstandkoming van een internationaal conjunctuur plan. Voor geval er toch werkloosheid zou komen, vestigde spr. de aan dacht op de gezondere toestand, wel ke zal ontstaan na het in werking treden van de Wachtgeld en Werk loosheidswet. Door deze wet zal de werkloosheid niet meer alleen een kwestie zijn voor werknemers en over heid. In het wachtgeldfonds moeten werkgever en -nemer financieel bij dragen en bij langdurige uitkeringen zal de overheid 50 pet. voor haar re kening nemen. Het wachtgeld ver vangt Maatsch. Hulpbetoon en Ar menzorg, terwfjl het tevens de be- drijfsband in stand houdt, waardoor men bij een eventuele vraag naar ar beidskrachten als wachtgelder het eerst in aanmerking komt. De pre mieregeling bij deze wet, welke nog in voorbereiding is, zou volgens spr. nog veel moeilijkheden opleveren. De heer Pot besloot zijn inleiding met te zeggen, dat het spook van dc werkloosheid niet met zekerheid uit gebannen kan worden, maar dar er veel mogelijkheden zijn, of in dit op zicht succes te boeken. De heer van Oyen dankte de spr. voor zijn uiteenzetting en voor de wijze, waarop hij de verscnillende vragen uit de vergadering beant woord had. Hij deelde voorts mede, melingen en modegrillen. Deze causerie leverde een groot aantal vragen op, met het beant woorden waarvan de heer Mollerus kort moest zijn. Hij incasseerde ten slotte hartelijke dankwoorden van de voorzitter, waarna de vergadering besloten werd met de bespreking van middenstandsactiviteiten ten aanzien van het Vreemdelingen-verkeer en van de komende tentoonstelling ..De Mens in zijn Vrije Tijd". HAZERSWOUDE Afscheid van pastoor Boin Woensdagavond was trots het slechte weer de grote zaal van het parochiehuis tot de laatste stoel be zet met parochianen van „St. Mi- chaël" die persoonlijk afscheid wil den nemen van pastoor Boin. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester de Hollander, gem.- sccr. B. den Braver alsook dokter Blauwendraad, mevr Blauwendraad en notaris Bakker. De avond stond onder leiding van de heer J. v. Leeuwen, die de aan wezigen welkom heette en de pas toor toesprak namens de beide scho len en het zangkoor. De heer Snel- derwaard sprak namens het Kerk bestuur en de heer A. Zuidwjjk na mens het Armbestuur. De sprekers van de verschillende organisaties voerden in de volgende volgorde het woord: de heer L. Vergeer, L.T.B., de heer Th. Hoppenbrouwer, K.A.B., de heren B. P. Boers, middenstand en parochie-commissie, de heer Jac. de Heij, jeugdvereniging en ten slotte de heer J. Th. Wcsseling, na mens de korenbond „Rijnstreek", waarvan pastoor Boin 10 jaar voor zitter is geweest. Burgemeester de Hollander dankte de pastoor voor de prettige samenwerking tussen ker kelijke en gemeentelijke overheid Spr. wenste de pastoor een welver- I diende rust toe in het St. Jozefpen- sion te Alphen a. d. Rijn. De avond werd afgewisseld 'met enige zangnummers. Tijdens de pau ze werd iedereen m de gelegenheid gesteld een stoffelijk blijk van waar dering te geven en het totaal werd de pastoor in couvert overhandigd. Ten slotte dankte pastoor Boin al len die persoonlijk afscheid van hem hebben genomen en al degenen, die in de zaal tegenwoordig waren. De sprekers bracht hij dank voor de goede wensen, die waren uitgespro ken, waardoor deze voor hem zo moeilijke avond toch nog een mooie avond is geworden. Na afloop namen alle aanwezigen met een handdruk persoonlijk af scheid. Reeds eerder op de dag nam pas toor afscheid op de beide scholen. Door iedere klas wera een toepasse lijk lied gezongen en als geschenk werd een bonnet aangeboden, waar voor ieder kind het zijne had bijge- dragen. van de H. C. W. In enkele treffende woorden herdacht mr Bolsius het plotseling overlijden van ir Colin, die nog zo kort geleden het feit mocht herdenken, dat hij vóór 25 jaar werd benoemd tot directeur van H. C. W. Spreker schetste het technisch inzicht en de uitnemende werkkracht van ir Coiin, wiens leven gesierd was door een krachtige geest, een helder ver stand en een nimmer aflatende ar- beidslust. Daarnaast had hij grote waardering voor wat anderen in ge zamenlijk overleg met hem hebben opgebouwd. Elk onderdeel beheer send, volgde hij met veel kennis van zaken de ontwikkeling van het be drijf, dat hij tot zulk een grote bloei heeft gebracht. Ofschoon er nog vele plannen voor de toekomst waren, is zijn program hem onverwacht uit de hand genomen. Mr Bo'sius. die er voorts nog op wees dat de arbeid van ir Colin een onuitwisbare waar dering zal nalaten, eindigde met woor den van troost te spreken tot de pchtgenote en dochter van ir Colin. Uw man en vader, aldus spreker, heeft niet te vergeefs gezwoegd ei? dus ook niet te vergeefs geleefd. Hij ruste in vrede. Nadat de heer A. Prinsen, direc teur van de N. E. M„ namens de familie bedankt had voor het mede leven en de grote belangstelling bij dit verscheiden van zo vele zijden cntvan?°n. deed dit' ir N. Francois in het Frans. STICHTING „DOOR DE EEUWEN TROUW". Leids bestuur samengesteld. Het comité Leiden van de Stich ting „Door de Eeuwen Trouw" is thans samengesteld als volgt: Prof. dr J Frins, voorzitter; H. J. Lamers, Hoge Rijndijk 30, secreta ris; F. Voorzaat, penningmeester., ds. Dronkert; mevr. T. A. Th. Gouds waardKnipscheer; mr. dr. P. G. Knibbe; J. Roorda en mr. F. J. J. Trapman. In het comité van aanbeveling heb ben zitting genomen: P. D. Bever sluis; prof dr. H. P. Blok; A. van Dijk. Oegstgeest mr. dr. N. G. Geel kerken; ds. G. T Hajer; W. H. Th. Heimig; ir. M. C. de Jong; ds. M. Ot- tevanger en prof dr. J. Ph. Vogel. NIEUWKOOP „De Stille Omgang" bestaat 25 jaar WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Matige en tijdelijk krachtige Westelijke wind. Wisselende be wolking met enkele buien, som mige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Tijdens opklarin gen in de nanacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath.. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De Saint contra de Tij ger". 14 jaar. Lido: „G'kooide meisjes", voh- wasscnen. Luxor: „Tijgnrstcmmen Tromba", 18 jaar Trianon: „Staatsgeheim" 18 jaar. Rex: „Omar. de woestijnhavik", volwassenen. Een dezer dagen is het 25 jaar ge leden, dat in Nieuwkoop het genoot schap „De Stille Omgang" werd op gericht. Laatste Berichten DE KABINETSCRISIS. De formateur heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan minister Stikker, teneinde zich door deze te laten voorlichten over de internatio nale situatie. Twee kinderen in een gezonken schip Vanmorgen omstreeks 11 uur is het 103 ton metende binnenvaartuig „Pax" uit Renkum, met een lading oud ijzer onder weg van Den Haag naar Alblasserdam, tijdens het wa tertanken bij de Katendrechtsedam te Rotterdam omgeslagen. De schipper, dc 31-jarige Andries Derksen, en zijn vrouw zagen nog kans van boord te komen, maar niet de twee kinderen, een jongetje van 8 en een meisje van 2 jaar, die zich in de roef bevonden. De grote bak „Arend" werd gere- quireerd en nadat er kettingen onder het vaartuig waren doorgetrokken, kon het schip, dat geheel met de kiel naar boven lag, boven water worden gebracht. Iedereen was overtuigd, dat de bei de kinderen verdronken zouden zijn, maar toen de Rotterdamse rivierpo litie, op de naar boven gekeerde bo dem van het schip ging luisteren, meenden zij nog geklop te horen. De „Pax" werd daarop ijlings naar de kant van de Rijnhaven gesleept, waar werklieden onmiddellijk bereid wa ren met behulp van snijbranders de bodem open te splijten. Toen het gat eenmaal voltooid was, begaf één van de werklieden zich on middellijk in het binnenste van het vaartuig en een zucht van verlich ting ging op, gevolg door een uitbun dig „hoera" toen de kinderen, half verwezen maar levend te voorschijn werden gehaald. Met een auto van de G.G.D. werd het tweetal naar het Zuiderzieken huis vervoerd. Menigeen vroeg zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat de kinderen, hoewel het schip ge heel onder water had gezeten, niet verdronken zijn. Vermoed wordt, dat het schip onmiddellijk na het omslaan is gezonken, terwijl onder de kiel (evenals bij een duikerklok) een flinke laag samengeperste lucht was Enkele Nieuwkopers namen reeds vóór 1926 deel aan de jaarlijkse bede tocht naar en in Amsterdam. De toenmalige herder van de parochie, pastoor Van Dijk z.g., vatte echter I achtergebleven. het plan op, om de bedevaart meer I georganiseerd te doen plaats hebben DIT JAAR 25.000 NEDERLANDERS en zo richtte hij samen met de heren NAAR AUSTRALIë. C. van Houten, E. J. Pouw en Herm, v. d. Loo, een afd. van „De Stille Vandaag is te Canberra het immi- j gratieverdrag tussen Nederland en Omgang" op. Namen bij de oprichting pl.m. 30 -c personen aan de bedevaart deel, V1J geldig en gaat in op 1 April - van nil ïaar An^frnlip vprnhent 7iph Australië getekend. Dit verdrag is Donderdag 22 Februari. De negenjarige knaap J. G. B., wo nend op de Hoogewoerd, beging gis termiddag wel een heel grote dom heid, toen hij zijn vrije Woensdag middag doorbracht met het spelen met. moeders wasmachine. Hij stelde de electrische wringer in werking, met het gevolg, dat de vingers van zijn rechterhand tussen de rollen be kneld raakten. Aan schreeuwen na tuurlijk geen gebrek! Op het lawaai toegekomen overzag men de situatie. Het bleek nodig, dat de bovenste rol werd doorgezaagd. Pas daarna kon de knaap bevrijd worden. Zijn rech terpols was gekneusd en ter behan deling werd J. B., naar het Acad Ziekenhuis gebracht. Gezelliger is het bericht, dat de OverijsselsGelderse Vereniging, afd. Leiden, gisteravond in „De Har monie" bijeengekomen is. Waarne mend voorzitter A. Scholten be-' sprak bepaalde verenigingskwestieé, waarop mevr. K. SnelBroek nog een toelichting gaf. De verdere avond werd gevuld met gezellige spelle tjes. Er kan nu reeds medegedeeld worden, dat de jaarlijkse Paosmaol- tied het eier-tikken op 28 Maart a.s., plaats zal vinden. Nog een smakelijk bericht bereikt ons juist van de Leidse Banketbak kerspatroons. Volgende week Dins dag en Woensdag zal in „Royal" dat op 7 Maart de film Monsieur Doezastraat, een gebak-tentoonstel ling gehouden worden van produc ten, die leerlingen van de cursus hebben gemaakt, aangevuld met in zendingen van de patroons zelf. Opening Dinsdagavond om half acht. Van 26 Febr. tot 3 Maart zal in Leiden een collecte worden gehou den ten bate van de Zonnestraal en het N.V.V.-t.b.c.-bestrijding. De gel den zullen bestemd worden voor uit bouw van de sunatoroiumjjruimte. En de K.A.V. Werkcomitéleden worden herinnerd aan de bijeen komst, die morgenavond om 8 uui in „De Harmonie" gehouden zal worden. In het stampvolle bovenzaaltje van „Nieuw-Minerva" kwamen gister avond de leden bijeen van de Kyno- l thans trekken elk jaar ongeveer 130 mannen op naar Amsterdam. Tegelijk met de ver. herdenkt de heer C. v. Houten het feit dat hij 25 jaar geleden tot voorz. werd gekozen. Dat deze functie bij hem in goede handen is, bewijst dit jubileum. Met hart en ziel beijvert de jubilaris zich voor de goede gang van zaken vóór en tijdens de bedetocht. Vrijdagavond a.s. zal het jubileum worden herdacht tijdens de jaarver gadering, bij welke gelegenheid pas toor Vloothuis een toespraak zal houden. BINNENLAND Prinses Wilhelmina heeft gister- logenver. „Rijnland", om te luisteren] ochtend een bezoek gebracht aan de naar de heer A. Strüber uit Gronin gen, die iets vertelde over de ver schillende hondenrassen en over de anatomie van de hond. Aan de hand van een gróte serie lantaarnplaatjes, grotendeels opgenomen door prof. dr. A. J. M. Holmer, wees de heer Strü ber op vele interessante bijzonderhe den van diverse hondenrassen en noemde de merkwaardige verschil len, die er bestaan tussen de opvat tingen van 70 jaar geleden en van thans over de eisen, die aan een kam pioenshond gesteld mogen worden. De voorzitter, dr. ir. P. C. Linden- bergh, sprak tenslotte hartelijke dankwoorden voor deze interessante causerie. academie van de stichting Kerk en Wereld te Driebergen. Zij woonde het college ovei communisme van prof. dr. W. Banning, hoofddocent van de academie, bij. De 59-jarige stalionsbeambte der N.S. te Heeze M. van der L., die per bromfiets van zijn nachtdienst huis waarts keerde, is op een kruispunt met een snelverkcersweg door een vrachtauto gegrepen cn gedood. De Politierechter te Maas tricht heeft de lompenkoopman J. J., de logemeentsknecht J. H. en dc los-werkman H. C., allen ouder dan zestig jaar, con form de eis ieder veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Zij had den op weerzinwekkende wijze een van dit jaar. Australië verplicht zich in 1951 25.000 Nederlandse- emigran ten op le nemen en dit getal zal zo mogelijk volgende jaren verhoogd i worden. BRUTALE INBREKER BIJ JUWELIER. Gisteren in de vroege ochtenduren is te St. Oedenrode een brutale in braak met diefstal gepleegd bij de juwelier Moonen. De dader sloeg met een ijzer een talegeruit in en zag kans ongeveer 30 gouden ringen en dertig polshorloges te bemachtigen. Door het gerinkel van glas werd de eigenaar wakker. Hij stelde een on derzoek in en waarschuwde de poli tie. Alle v/egen en bruggen in de om geving werden afgezet en enkele jren later had de politie succes, want nabij de brug te Son werd omstreeks 7 uur vanmorgen aangehouden ze kere W. afkomstig uit Helmond. De man, een goede bekende van de po litie, die pas enkele dagen geleden uit" de gevangenis was ontslagen, trachtte nog te ontvluchten. Hij kreeg geen kans en de gestolen buit werd nog op hem gevonden. STADSKOK. hond afgemaakt. marktberichten LEIDEN, 21 Febr. Groente. Por 100 kg.: rode kool 8.6015.50, sa- voye kool 8.409.90. groene kool 7.boerenkool 1630, rapen 7.7011-30, prei 1223, rabarber 5054, kroten 5.106.40, kroten gekookt 1417, uien f 14, peen 5.4027, spruiten 1444, aard appelen 78, andijvie 7076, Ne ro 18, witlof 1136, spinazie f 47 91; per 109 stuks: sa'ade 4.60 25.10. knolselderie 410, per 100 bos: pieterselie 25,sekieric 4.60—6.80.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3