S)e DEKEN- en STOFFENWEVERS De 38e breedtegraad doemt weer op Mac Arthur zal er niet zomaar overheen gaan Bonn voelt voor plan-Pleven Storm aan de Bretonse kust Het antwoord van het Westen Ze lopen bij bosjes weg Te lang WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. Mac Arthur verslikt zich niet tweemaal in Directeur: C M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN het „graadje" Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 VERWRONGEN STEMMING partij schaak, welke mr. Steen- berghe te spelen heeft ontvan gen, werd door hem op „klassieke" wijze geopend met het horen van de fractie-voorzitters in de volgorde van de getalsterkte der partijen in de Tweede Kamer: K.V.P. (32), P. v. d. A. (27). A.R. (13), C.H.U. (9), V.V.D. (8). Na op een hem geduren de deze formatie-poging ter beschik king gestelde kamer in het departe ment van Economische Zaken met de fractie-voorzitters het langst met de heer Burger (P. v. d. A.) te hebben gesproken en de verlangens te hebben vernomen, is mr. Steen- berghe gisteravond naar zijn huis te Goirle bij Tilburg teruggekeerd. Het wemelt in politieke kringen en in de partij-bladen weer van sug gesties, welke in zoverre van belang zijn, dat uit de toon die zij aan geven, kan worden opgemaakt, wel ke muziek wordt verlangd. De hou ding van de V.V.D. is welbekend: de derde macht. Dr. Bruins Slot deed in „Trouw" echter doorschemeren, dat de Anti-Rev. op die derde macht niet zo erg zijn gebrand. Daarentegen zeide mr. Schmal, in een gisteren avond te Honselersdijk gehouden re de, dat in C.H.U.-kringen de voor keur uitgaat naar een „echt" natio naal kabinet, waarin de z.g. der de macht „volledig" vertegenwoor- digd is. De Partij van de Arbeid wier deskundigen intussen overleg hebben gepleegd met de demissionnaire P. v. d. A.-ministers, in 't bizonder met mr. Lieftinck houdt kennelijk een slag om de arm of, misschien juister spreekwoordelijk uitgedrukt: kijkt het katje uit de boom. Zij wil zich schreef het „Vrije Volk" „volledig vrijheid van handelen voorbehouden" en zal zich opnieuw moeten bezinnen „op de aard van het program van een nieuwe combinatie als op de perso nen, die men voor de uitvoering daarvan samenbrengt". Ook de K.V.P.-fractie heeft verga derd. Het is, uit alles wat voorafge gaan is, duidelijk, dat zij geen be zwaar heeft tegen een zeer brede ba sis, maar daarbij vasthoudt aan de parlementaire gebruiken, welke zulk een nationale regering wenst samen gesteld te zien als spiegelbeeld van de politieke verhoudingen van het volk. Voor de door de z.g. „derde macht" (A.R., C.H.U. en V.V.D.) voorgestane verhouding: 5 5 5, gevoelt zij weinig. Reeds eerder is gesuggereerd: 6 5 4, zijnde de meest juiste weergave van de volks mening, tot gelding gekomen in de volksvertegenwoordiging. Een gevolg van het gejuich van li berale kringen over de aanwijzing van mr. Steenberghe is een in de schulp teruggekropen P. v. d. A. De heer Steenberghe is een man met een zeer brede kijk, ook wat betreft goe de sociale verhoudingen. Aanvanke lijk waren de P. v. d. A. zeer met hem ingenomen totdat ook liberale kringen al te luidruchtig hem be groetten. Een zekere achterdocht kan men ontwaren in de opmerking van het „Vrije Volk": „Wij vragen ons (daarnaast) af, of de heer Steen berghe, gezien zijn positie in de on dernemerswereld, bij uitstek de aan gewezen man is om minister-presi dent te zijn van een kabinet, dat een politiek van rechtvaardige lastenver deling zal moeten voeren". Op deze wijze wordt van alle kan ten rond de kabinets-formateur een stemmings-sfeer gehangen zowel van liberale als van socialistische zij de zonder enig bewijs welke zijn figuur berooft van die eigenschap, welke juist alle partijen bij zijn aan wijzing hebben gewaardeerd: dat hij los stond van het politiek geharrewar. Overigens is het een vooruit-lopen op de feiten, als men mr. Steenberghe reeds als mini3ter-president dood verft. Het is wel de gewoonte, dat de formateur mede zitting neemt in het kabinet; het is geen eis. In 1918 formeerde mgr. Nolens het kabinet- Ruys de Beerenbrouck, zonder zelf er een portefeuille in te aanvaarden. Op mr. Steenberghe is sterke aandrang uitgeoefend de formatie op zich te nemen. Deze aandrang getuigt er niet van, dat mr. Steenberghe op een ministers-steek erg gesteld was, zodat het wel niet waarschijnlijk maar toch mogelijk is, dat hij, na voor het land zijn plicht te hebben gedaan, zich weer naar Goirle terugtrekt. Voor het ogenblik zal zijn enig ver langen zijn, onbelemmerd door een verwringen van de publieke opinie nopens zijn persoon en zijn bedoelin gen, de hem gegeven opdracht naar best vermogen te kunnen uitwerken. REQUIEM-MIS VOOR GEVALLE NEN OP KOREA. In de St. Jaco- buskerk te Den Haag werd gister morgen 'n requiemmis gecelebreerd voor de gevallenen op Korea. De H. Mis werd opgedragen door de Hoofd aalmoezenier Luitenant Kolonel P. Schoondebeek en door vele autori teiten bijgewoond. Twaalf soldaten van het Garde regiment Grenadiers en Jagers vormden de erewacht bij de katafalk. Zoals gisteren reeds in 't kort gemeld, heeft generaal MacArthur verklaard, dat hij de UNO-troepen op Korea niet over de 38ste breedte graad zal sturen als hieraan overtuigende politieke bezwaren zijn ver bonden. „President Truman heeft mij te kennen gegeven, dat een beslissing over deze kwestie bij mij berust. Ik wens het echter volkomen duidelijk te maken, dat indien en wanneer deze kwestie actueel wordt, ik niet willekeurig van deze machtiging gebruik zal maken als doorslaande po litieke redenen naar voren worden gebracht, die tegen een overschrij ding pleiten en als er een redelijke mogelijkheid bestaat dat er een li miet wordt gesteld". Deze verklaring heeft te Londen alle ongerustheid dienaangaande weggenomen. Men was daar bevreesd, dat de pogingen om het conflict langs diplomatieke weg te regelen definitief schipbreuk zouden lijden, als de 38ste breedtegraad opnieuw werd overschreden. „Vertraagd offensief' Wachttijd evenwel te lang 1_jET PLAN-PLEVEN voor de oprichting van een Westeuropees leger is, wat de gedachte betreft die er aan ten grondslag ligt, wel bij de Duitsers in de smaak gevallen. Over de uitvoering er van, zoals die is voorgesteld door Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, zijn zij weinig geestdriftig. Professor Hallstein, de leider van de Duitse delegatie bij de besprekin gen over het plan-Pleven, en profes sor Blank, een militaire deskundige van de regering te Bonn, zijn daarom bezig met het ontwerpen van een te genvoorstel. Het voornaamste bezwaar van de Duitse delegatie is, dat het plan-Ple ven voorziet in de opbouw van een Westeuropees leger in étappes, waar bij pas na de anderhalf jaar de Duit sers aan de beurt zouden komen. Die periode vinden ze te lang. Het Franse plan voorziet in de vor ming van internationale divisies, waarin eenheden van verscheidene landen zijn opgenomen. Van Duitse zijde vreest men dat de militaire waarde van de divisies daardoor ver minderd zal worden. GEEN NIEUWE DIVISIES VAN NATOINALE GARDE. Het Amerikaanse leger zal geen divisies van de Nationale Garde Ambonezen naar Nederland Het troepenschip „Kota Inten" is Dinsdagmiddag met 1.030 Ambone zen uit Surabaja naar Nederland vertrokken. De Nederlandse com missaris te Surabaja, de heer van der Zwaai, en de Nederlandse rayons commandant, overste Keuning, had den voordien tijdens een bijeen komst op het promenadedek een toast uitgebracht op een goede reis voor schip en passagiers Dinsdag werd voorts begonnen met de inscheping op de „Atlantis". Op dit schip zal een aantal Ambonese vrouwen naar Nederland reizen. In verband met het voornemen om halt te houden bij de 38ste breedte graad heeft generaal MacArthur de verbonden troepen bevolen, een „vertraagd offensief" te beginnen. „Ze hebben evenwel nog heel wat voor de boeg, voordat in ernst ope raties ten Noorden van de onzicht bare grens kunnen worden overwo gen", aldus MacArthur. Britse troepen zijn Dinsdag ten Oosten van Seoel opgerukt tot ge lijke hoogte met de stad. Andere troepen der V.N. bevinden zich reeds op het schiereiland Kim- po, ten Noord-westen van de stad. Turkse eenheden doorkruisten het schiereiland zonder in aanraking met communisten gekomen te zijn. De communisten vuren zo nu en dan uit de onmiddellijke omgeving van Seoel. Verder naar het Oosten moest een geallieerde patrouille een poging om de Han over te steken staken. Aan de centrale sector zetten een heden van het tiende korps de op mars voort. De tegenstand wordt daar zwakker. Volgens een woord voerder zijn de communisten in het gebied van Tsietsjon overhaast te ruggetrokken. Zij zouden doden en vele voorraden hebben achtergelaten Zuid-Koreaanse eenheden stièten m'eer dan 64 km ten Oosten van Wonjoe op een wegversperring. Aan het Oostslijke front werd geen contact met de communisten gemeld. DE ZALIGVERKLARING VAN PAUS PIUS X. Gistermorgen is de H. Congregatie der Riten onder voorzitterschap van Paus Pius XII in het Apostolisch Pa leis in plenanre zitting bijeengeko men. Tijdens deze zitting werd het decreet „de tuto" voor de zaligver klaring van Paus Pius X plechtig af gekondigd. Nu deze plechtige afkon diging is geschied, staat niets de za ligverklaring van Pius X meer in de weg. Het is echter nog niet bekend, wanneer deze zaligverklaring zal ge schieden. Zeker is echter, dat zij met bijzonder grootse plechtigheid ge paard zal gaan. Angstige uren op zinkende boot De opvarenden van het Noorse stoomschip „Marga" hebben gisteren en vannacht zware uren meege maakt in de woedende storm, welke de kust van Bretagne teisterde. Het schip dreef in zinkende toestand rond en, ofschoon er verscheidene schepen te hulp snelden, kon men de schip breukelingen niet redden wegens de hoge zeeën. Het Nederlandse s.s. „Winterswijk" was er gisteravond in geslaagd om zeven schipbreukelingen op te nemen, het Noorse s.s. „Lionel" kon er één aan boord nemen. Met reddingboten was niets aan te van gen, daar zij door de ruwe zee stuk sloegen. Gisteravond moest men zich tevreden stellen met in de buurt te blijven en de ochtend af te wachten. De „Lionel" moest het echter opge ven, omdat het schip zelf water be gon te maken. Hedenmorgen kon echter radio- Farsund (Zuid-Noorwegen) medede len, dat de gehele bemanning van de „Marga" gered was. Een Franse sleepboot zal trachten het schip te bergen. heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek Vestestraat 1 E OOK PLOJHAR WEGGEZUIVERD? Ook de Minister van Gezondheid in Tsjechoslowakije, de geëxcommu niceerde priester J. Plojnar, schijnt niet te ontkomen aan de zuiverings actie, die momenteel door de commu nistische partij in Tsjechoslowakije wordt gevoerd. Volgens berichten uit Praag zou ook hij onder politie bewaking staan. Reeds in de maand November van het vorig jaar begon nen de zuiveringsacties in de Demo cratische Volkspartij van Plojhar, die in de Communistische Partij werd opgenomen. Generaal Eisenhower is per vlieg tuig te Parijs aangekomen na te Cherbourg, waar de „Queen Elisa bethhedenmorgen aankwam, van boord te zijn gegaan. In Hongarije is een decreet uit gevaardigd, dat personen die om de een of andere reden vrij zijn van de militaire dienstplicht een extra-be lasting moeten betalen totdat zij 36 jaar zijn. meer oproepen, tenzij de toestand in de wereld slechter wordt. De divisies, die thans dienst doen, zullen na haar diensttijd van 21 maanden worden ontslagen, aldus is Dinsdagavond te Washington bekend gemaakt. General Maxwell Taylor, comman dant voor de legeropleiding, deelde verslaggevers mede, dat thans 98.000 man van de Nationale Garde actief dienst doen. De nota van de drie Westelijke mogendheden aan Moskou is thans gepubliceerd. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben medegedeeld, dat zij bereid zijn een viermogendhedenconferentie te Washington te houden, welke zich zou bezig houden met de „werkelij ke oorzaken" van de spanning in de wereld. Zij stelden voor, dat de plaatsver vangers der ministers van buiten landse zaken op vijf Maart te Parijs zouden bijeenkomen ter voorberei ding van de conferentie en ter vast stelling van een datum. De nota blijkt vijf punten te be vatten, welk; overeenkomen met de gisteren reeds gepubliceerde offi cieuze gegevens. INWONERS VAN BREDA BREN GEN LAATSTE GROET AAN OVERLEDEN BISSCHOP. Zeer velen hebben Dinsdagmiddag gedefileerd langs de baar met het stoffelijk overschot van Mgr. P. Hop mans, dat was opgebaard in het R.K. Gasthuis van de Zusters aan de Haagdijk te Breda. Een laatste groet aan de beminde Bisschop. SPLITSING ONDER COMMUNISTEN In Gravina, een stadje bij Bari in Zuid-Italië, zijn 220 communisten en meelopers uit de par tij-organisa ties getreden. Dertig leden van het communistisch-geleide Nationaal Ver bond van Italiaanse Partisanen (AN PI) hebben eveneens bedankt. Dit bewijst opnieuw, dat een toenemend aantal leden van de Italiaanse parti- sanenorganisaties zich verzet tegen de communistische overheersing van hun groeperingen. Zes ANPI-leiders uit. de communis tische bolwerken in Noord-Italië heb ben de uitgetreden communistische afgevaardigden CuccLi en Magnani hun steun toegezegd. In Filigni Val- dafno bij Florence in het ,.rode Tos cane" hebben alle leden van de plaat selijke ANP1 uit protest tegen de communistische infiltratie geweigerd nun lidmaatschap te ï.ernieuwen. Walter Grasselli. hoofdredacteur van een weekblad, dat in Emillia een grote oplage heeft is uit de partij ge treden. Sedert het uittreden van Cucchi en Magnani heeft de politie een toene mend aantal geheime wapenopslag plaatsen ontdekt in fabrieken in Ge nua, Turijn, Milaan en Rome Men neemt aan, dat de politie aoor „afval ligen" van het bestaan van deze ar- nalen op de hoogte werd georacht. ZELFS EEN CONGRES. De secretaris van de e^mmunsü- sche spinterpartij, die acnt maan den geleden door Communardo Mo rel]., de vroegere civr munist'scne burgemeester van Terni :s opgericht, GEEN KOREA, MAAR NIEUW GUINEA. Dit is geen fotot van het front in Korea na een zwaar bombardement, doch een gevolg van de uitbarsting van de vulkaan de Lamington op Nieuw Guinea. Met puin en lavagruis bedekt lig gen talloze voertuigen volkomen vernield in de geteisterde vlakte van Higatoera in Papoea. Door de gewel dige kracht werd een jeep in de af geknapte bomen geslingerd. 4000 inboorlingen en 35 Europea nen werden het slachtoffer van de uitbarsting. De 1.98 lange Dan Daifey heeft al tijd moeilijkheden met zijn liefdes scènes. Hij steekt een vreselijk eind boven zijn partnerin uit, zodat hij veel weg heeft van een slangen mens, als hij zich buigt om haar te kussen. Zijn regisseur moest dit on langs voor een film oplossen De 1.68 lange Anne Baxter was zijn tegen speelster. Bij de buitenopnamen be gonnen de moeilijkheden weer. „Haal een schop en graaf een kuil voor Dan" riep Sale. „We moeten hem een kopje kleiner maken". Een der assistenten groef een kuil voor Dan, waarin hij dan voor z'n liefdes scènes kon gaan staan. „Heel goed" zei Dan. „Dat is beter dan de vorige keer. Toen hadden we 'n scène op een drie-persoons divan. Omdat ik lager moest gaan zitten dan mijn partnerin haalden ze het kussen weg en kon ik de hele dag op een harde plank zitten." heeft meegedeeld, dal in Dusse dorp een congres zal worden gehouder van alle- Europese communistische groe peringen, die zich van de Komin tern? hebben losgemaakt Deze zuilen een nieuwe anti-Kominform inter nationale stichten. DE OPPERSTE RAAD VAN DE R.S.F.S.R. Joseph Stalin is met algemene stemmen gekozen in de opperste raad van de Russische Socialistische Federatieve Sowjet-republiek, de grootste republiek van de Sowjet- Unie. Ze hadden het eens moeten wagen om anders te stemmen! De onrust in de Britse havens Volgende week verder Een aanmerkelijke vermindering van de bedrijvigheid in vier van de belangrijkste Britse havens Lon den, Glasgow, Manchester en Birken head en grote vertraging in het railvervoer waren het resultaat van de eerste dag, waarop de golf van on rust in het Britse bedrijfsleven naar buiten sloeg. Doch volgens de berichten hebben de pl.m. 10.000 stakende Londense havenarbeiders, evenals de ruim 2000 stakers in Manchester besloten vandaag het werk te hervatten tot volgende -week Dinsdag, wanneer de zeven (onofficiële) stakingsleiders, die Maandag vóór moesten komen, doch wier proces uitgesteld werd, wederom voor de rechter zullen ver schijnen. Wat de ongeveer 7.000 andere sta kende havenarbeiders zullen doen, is nog niet bekend. Het loongeschil bij de spoorwegen nadert inmiddels zijn climax, nu de bbsprekingen tussen vakverenigingsleiders en spoorweg- bestuur nog geen resultaat hebben opgeleverd. Bij de reeds enige dui zenden stakende spoorwegarbeiders hebben zich nog ve.e anderen aange sloten,. terwijl ook de „lang-zaam- aan"-actie in omvang is toegenomen. Bovendien staan nu „symbolische spoorstakingen" tijdens het weekein de op het programma. Hoewel het accent bij de stakingen in de havens en bij de spoorwegen op loonsverhoging ligt, speelt nu toch ook het verzet tegen „artikel 1305" een steeds belangrijker rol. Krach tens deze verordening nl. is het ver boden stak;rgen te organiseren, die niet 21 dagen te voren zijn aange kondigd. Op grond hiervan staan ook de zeven Londense stakingsleiders te recht. Ko-we-tUe... 't Leven is niet zo klaar, of het I hapert hier of daar.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1