In 't nachtelijke duister werd een boerderij tot kerk Verlaging van verbruik en van investeringen ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 Ut I.EIUSt LUUHAJMl TWEEDE BLAD - PAGINA i YlooJuduuik turn Itteiit tot giaot Hij had een goed verstand en Cou- sebant, die in 1688 een verslag van de Missie schreef, prijst hem als een onvermoeide werkei\ knap in het weerleggen van geloofsmoeilijkheden en strijdvragen en in het bekeren van afgedwaalden. Boerderij werd kerkje. Er zijn berichten, dat het in Lei den niet zo goed ging en dat men hem daar wel weg wilde hebben. In JUOG TIJDENS HET PASTORAAT VAN PASTOOR VERMAET, WERD DE BALJUW van Noordwijk, Lisse, Hillegom en Voorhout, Quirinus van der Maas, gedwongen tegen de daar wonende katholieken op te tre den. Want hij ontving een berisping van de Staten van Holland en West vriesland, dat hij zich niet ijverig genoeg getoond had in het beletten van de „oeffeninge van de superstitieuse pauselycke religie". Natuurlijk wa ren de predikanten uit de buurt weer eens bezig geweest en hadden hun eeuwigdurende klachten gestuurd naar de Staten. De baljuw verdedig de zich met er op te wijzen, dat hij op Pasen van 1658 nog een inval ge daan had in het huis van Gerrit Louwersz. even buiten Hillegom, omdat hij gehoord had, dat daar bijeenkomsten van katholieken werden gehou den. Maar hjj kwam te vroeg. Hij vond er zowat 40 mensen, waaronder enkele kinderen en men was nog bezig een altaar op te bouwen, terwijl er geen priester aanwezig was. De aanwezigen werden beboet. Verder verklaarde hij, dat er in zijn gebied maar ééri priester woonde en wel in het huis van de heren van Alckemade Maar in dat huis, ;.o wist hij met zekerheid, werden geen bijeenkomsten gehouden. De baljuw be loofde beterschap en meer ijver en daarmee was de zaak weer klaar. Na tuurlijk was het voor hem van groot belang niet veel te weten over het doen en laten van de katholieken, die immers met recognitiegelden en bienvenue-gelden en andere betalingen een bron van niet te versmaden inkomsten betekenden. De nieuwe pastoor van Noordwyk, waartoe ook nog altijd Noordwijker- hout behoorde, Bartholomeus van der Velden, behoorde tot het bekende Leidse geslacht van die naam. Meer dere priesters heeft dit geslacht aan de vaderlandse Kerk geschonken. Zo behoorde er toe de bekende pastoor van Stompwijk, Maerten van der Vel den, die in 1639 uit geloofshaat dode lijk werd gewond en ten gevolge daarvan overleed. Hij was de zoon van Joris Pietersz. van der Velden, die in een huis op de hoek Maars- manssteegKapelsteeg woonde en hij behoorde tot de aanzienlijke katholie ke families van Leiden. Maerten werd in 1935 de eerste pastoor van de gro te en uitgestrekte statie Stompwijk, Zoeterwoude, Nootdorp en Zoeter- meer. Tijdens zijn H. Mis in een ka pel in Middelburg bij Gouda werd hij overvallen en zwaar gewond; hij overleed een maand daarna te Lei den en werd in de St. Pieterskerk, waar de familie eigen graven bezat, begraven. Reeds onmiddellijk na zijn dood beschouwde men hem als mar telaar en er zijn toen al pogingen in Rome gedaan om hem zalig te doen verklaren, tegelijk met Cornelis Mu- sius. de prior van het Delftse Sint Aachtenklooster, die te Leiden werd vermoord door de benden van Lu- mey. De twisten in de vaderlandse Kerk over het jansenisme zijn de oor zaak, dat die pogingen om deze pries ters zalig te doen verklaren, niet zijn voortgezet en dat wij hen niet tot de Nederlandse heiligen kunnen reke nen. Een andere priester uit dit zelfde geslacht was Pauwel Claesz. van der Velden, de stichter van het St. Sal- vatorshofje. Hii was een zoon van Claes Jansz., ook de Goede genaamd, schepen van Leiden, hoofd- en su per-intendant van de St. Jacobsbroe- derschap in de Hooglandse kerk en buitenvader van de Grauwe Zusters van het klooster „Nazareth". In 1572 moest Jiij voor de watergeuzen de vlucht nemen naar Utrecht. De stich ter van het genoemde hofje overleed in 1635 te Leiden. Nog twee zoons van de vroegere schepen van Leiden waren priester; een van hen Cornelis, overleed als vice-cureit van Montfoort. Ook de Leuvense professor Marti- nus van der Velden, in 1724 te Luik gestorven en Johannes Pietersz., in 1699 overleden als pastoor van Goes, behoorden tot dit geslacht. Onze Bartholomeus. Onze Bartholomeus was een volle neef van de Stompwijkse pastoor Maerten en de pastoor van Goes was zijn oomzegger evenals de professor in Leuven, de grote vriend van Chris- tiaan Huygens. Een broer van deze professor, Albertus geheten, kocht in 1722 de buitenplaats Hofwijck onder Noordwijkerhput, de statie, waar zijn oom zo lange tijd pastoor was ge weest. Bartholomeus werd te Leiden geboren op 18 November 1627 als de zoon van Maarten Pietersz. van der Velden en Jannetje Jacobsd. van Weesp. Zijn vader was dokter en re gent van het St. Salvatorshofje. Bar tholomeus studeerde te Keulen en te Leuven en na zijn priesterwijding was hij gedurende enkele jaren in zijn geboortestad werkzaam in de ziel zorg. Ook hielp hij Antonius van der Plaet, de pastoor van Alkemade, toen in diens statie de pest heerste. kers zelf. Van de heer van Noord- wijk kocht hij 'n boerderij, welke hij met oogluikende toestemming van de heer mocht verbouwen tot een kei-k- je, op voorwaarde evenwel, dat het in het geheim zou gebeuren; daarom werd het werk -"s nachts uitgevoerd. Dit huis lag aan de noordzijde van de Kerkstraat. Pastoor van der Velden hield in 1686 en '89 een telling in zijn statie; het bleek, dat hij in 1686 de zorg had voor 1050 zielen. De telling van 1689 wees uit. da* er 687 communi canten waren. In dat jaar vormden Noordwijk en Noordwijkerhout nog één statie. In 1690 kwam de splitsing; Noordwijkerhout werd een zelfstan dige statie met 122 communicanten en Stephanus van der Werve werd er de eerste pastoor. Hij was pastoor in het Veld sedert 1689 en in 1700 ging hij naar Haarlem, waar hij pastoor werd in het kerkje ir de Achterstraat om in 1714 te verhuizen naar de sta tie in de Hoeck te Haarlem. Hij over leed in 1719. Nauwelijks was Noordwijkerhout zelfstandig geworden, of pastoor van der Velden nam zijn ontslag als pastoor van Noordwijk. Hij deed het op advies van zijn kerkelijke overheid, omdat de oude man de last van de zielzorg niet meer kon dragen. Hij ging naar Emmerich, waar hij zijn welverdiende rust vond in het huis van de Broeders van het Gemene Leven. Maar al op 21 Juli 1691 stierf hij. Theodorus Groenhout was hem in Noordwijk komen opvolgen. Hij was Haarlem mer van geboorte, stammend uit een aanzienlijk geslacht. In het eerste jaar van zijn pastoraat werd het kerkje ingewijd; de oude pas torie bij dit kerkje werd eerst in 1910 afgebroken. Een gang naast die pastorie gaf toegang tot dit schuilkerkje. Advies van Soc. Econ. Raad DE SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD heeft een rapport opgesteld, dat aan de Regering zal worden aangebo den en waarin wordt geadviseerd; óf het verbruik in Nederland met 5% te verminderen en de investe ringen met 10% terug te brengen. óf het verbruik met 3% te vermin deren en de investeringen met 20%. Dit rapport moet volkomen los ge- de Raad richtte na de „tweede loon- zien worden van de adviezen, die de j ronde". De Regering verzocht daar op 5 December ingestelde Centrale j bij om advies over de nu verder te Economische Commissie heeft uitge- volgen loon- en prijspolitiek, bracht. Het is de wettelijk vastge- stelde taak van de Sociaal Economi- Loonpolitiek, sche Raad, om de Regering op soci- I en economisch gebied van ad In 3 van 4 gevallen Inkomenmiddenstanders beneden f 5000 Van de Nederlandse middenstan ders heeft ruim 78 procent een inko men uit de zaak, dat beneden vijf duizend gulden per jaar ligt. Niet minder dan 38 procent heeft zelfs een verdienste van minder dan 2500. De resterende groep is als volgt verdeeld; zestien procent heeft een inkomen tussen 5000 en f 7500, ongeveer vier procent beweegt zich tussen f 7500 en 10.000 en slechts twee procent komt boven 10.000 per jaar. Deze cijfers zijn aan het licht ge komen door een enquête, die onder 1776 middenstanders in het hele land is ingesteld door dr. E. J. Tobi, we tenschappelijk adviseur van het in stituut voor middenstandsontwikke ling, en drs. A. W Luyckx, chef van de centrale ambachtsadministratie. Het resultaat hebben zij gepubli ceerd in een boek onder de titel* Herkomst en toekomst van de mid denstander. Een dergelijk onderzoek voor een gehele stand en over een geheel land is iets nieuws in de we- reldvaklitteratuur. Ongeveer 52 pet. van de midden standers blijkt afkomstig te zijn uit niet-middenstandskringen en de helft daarvan uit een sociaal lager niveau. Deze groep ontbreekt het in de regel aan een commercieel in zicht, stands- en organisatiebesef en traditie, aldus de onderzoekers Ver dieping van inzicht en vakopleiding zijn daarom dringend geboden. Zeven emigranten-passagiers en een lid van de bemanning van het K.L.M. vliegtuig ,Edam" zijn giste ren bjj aankomst te Darwin in obser vatie genomen, omdat gevreesd werd dat zij griep hadden. Het vliegtuig kreeg toestemming om met alle 57 passagiers en negen leden van de bemanning de reis naar Sydney voort te zetten. Het is daar vanrhorgen aangekomen. Op last van de Australische gezondheidsautoritei ten worden alle inzittenden daar bij wijze van voorzorgsmaatregel in qua rantaine gehouden gedurende ten minste vijf dagen. Gezelschap hebben de Nederlanders wel, want bij hun aankomst in het quarantaine-station te Sydney waren daar al dertig passagiers en negen leden van de bemanning van een vliegtuig van de „British Overseas Airways". vies te dienen. Het rapport is een antwoord op een schrijven, dat de Regering aan Ten aanzien van de loonpolitiek wil de SER. kennelijk-het huidige systeem zoveel mogelijk in stand houden. De Raad bepleit nl. hand having van bedrijfstaksgewijze loon regelingen in het kader van Collec tieve Arbeidsovereenkomsten en verklaart zich voorstander van een beheerste loonpolitiek. Van een verlenging van de arbeidstijd uit zonderingen daargelaten moet de Raad weinig weten. De huidige toestand maakt het volgens de Raad verder wenselijk, i over te gaan tot prijsbeheersing, Het bureau Zuid-Molukken m Ne- i waardoor het gehele prysverloop on- derland dee1' mede, dat door de de- j der controle komt. Hiervoor zouden Ambonezen geadviseerd te vertrekken dus moeten worden uitgevaardigd maximumprijzen, calculatievoor- schriften, bepalingen ten aanzien van handelsmarges, etc. legatie van de Ambonese ex-KNIL- militairen, bestaande uit de heren Aponno, Parury Sahetappy en Wai- rata, telegrafisch advies is gegeven aan de Ambonese militairen op Ja- EMIGRATIE VAN NEDERLANDSE va om aan de order tot inscheping I TELEFOON- EN TELEGRAAF- naar Nederland voor tijdelijk ver- J TECHNICI NAAR ZUID-AFRIKA. blijf aldaar gevolg te geven. „Hedenmorgen heeft de Neder landse regering aan de Indonesische minister van defensie doen weten, dat Ambonese militairen, die tijde lijk de status van militair der Ko ninklijke Landmach hebben en die zouden weigeren naar Nederland te vertrekken, door de Nederlandse re gering zullen worden beschouwd als dienstweigeraars, met alle conse quenties van dien", aldus deelde de woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie, de heer Bachtar Lubis, Zaterdagochtend aan Aneta mede. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de kwestie van de afvoer der Ambonese militairen een zaak is, die uitsluitend de Nederlandse regering aangaat; de Indonesische regering heeft met deze aangelegen heid geen bemoeienis. Naar de politieke correspondent van „Die Vaderland" uit Kaapstad naar zijn blad in Johannesburg seint, worden er op het ogenblik recht streekse onderhandelingen gevoerd tussen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland voor immigratie van 200 telefoon- en telegraaftechnici. Daar de Unie-regering deze zaak als zeer dringend beschouwt, heeft zij de ge zant in den Haag, prof. dr. D. B. Bos man opgedragen de onderhandelingen zoveel mogelijk te bespoedigen. Naar wij vernemen zijn te dien aanzien door de gezant reeds stappen ondernomen bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ligt in de bedoeling, dat de kosten van over tocht naar Zuid-Afrika \«oor deze technici worden gedragen door het Departement voor Posterijen in de Unie van Zuid-Afrika. Het overleg met de Nederlandse autoriteiten vindt nog voortgang. Het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, dat met emi granten op weg is van Rotterdam naar Australië en op 14 dezer van Aden vertrok om de reis te vervol gen, is een dag later r.aar Aden te ruggekeerd om eer ernstige zieke aan wal te bregen. Gisteren is de „Si bajak" opnieuw van die plaats naar Australië vertrokke" De aankomst van de emigranten op de plaats van bestemming is daardoor vertraagd. PAASPAKKETTEN VOOR OPVARENDEN HR. MS. „EVF.RTSEN" In verband met Pasen wordt ge durende het tijdvak van 19 Februari tot 3 Maart 1951 de gelegenheid opengesteld aan de opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen" luchtpostpakket ten tot een maximum gewicht van 500 gram te verzenden. De pakjes moeten volgens internationaal tarief gefrankeerd zijn. De adressering dient te luiden: „Rang, kwal., naam, stamboekno. a/b Hr. Ms. „Evertsen" Amsterdam-Schiphol-Marine". Verdere inkrimping Rijkspolitie? Naar „Trouw" verneemt zouden plannen in overweging zijn om op nieuw tot een ingrijpende bezuini ging over te gaan bij het corps rijks politie. In verband hiermee zouden wederom enige honderden politie mannen men noemde ons een ge tal van 750 de dienst binnen af zienbare tijd moeten gaan verlaten. Wij herinneren er aan dat ruim een jaar geleden eveneens een dras tische inkrimping plaats vond van het corps rijkspolitie Toen zijn 1.000 man met vervroegd pensioen gegaan of op wachtgeld gesteld. 40.000 gulden in een nieuwe kous De Nederlandse douane te Putte heeft Donderdag de caféhoudster R. uit het Belgische Putte aan de grens aangehouden, die 'n klein pakje met zich meedroeg. De dame beweerde, dat er maar 10 paar nylonkousen in haar pakje zaten en zij speculeerde daarbij op de soepelheid, die tegen woordig zo veel mogelijk wordt be- 'tracht aan de grens. De grensbeambten wilden die ny lons echter wel eens zien en kwamen bij dat onderzoek tot de verrassende ontdekking, dat het pakje ook nog 40.000 goede Nederlandse guldens be vatte. De douane neemt aan, dat het hier een geval van „zwarte clearing" be treft. Het is namelijk een veel voor komend euvel, dat personen aan weerszijden van de grens samen een handeltje in franken resp. guldens opzetten, ten behoeve van het reizend publiek. Men stort zijn guldens op een adres in Nederlands Putte, ont vangt een onschuldig papiertje en krijgt in Belgisch Putte prompt de tegenwaarde in franken uitgereikt. Omgekeerd gaat het natuurlijk ook. Men neemt nu aan, dat het geld dat de caféhoudster bij zich had, het banksaldo was van zo'n clandestien „clearing-bureau". Ontploffing kost mensenleven Op de electrische centrale-Noord aan de overzijde van het IJ te Am sterdam heeft zich gisteren tegen twaalf uur een explosie voorgedaan, die de 47-jarige machinist G. Bo- gart het leven heeft gekost en waar bij de 35-jarige voorman van de ma chinereparatie C. H. Bleyenberg zo danig aan het hoofd is gewond, dat men voor zijn leven vreest, j Op genoemd tijdstip stonden vijf employé's van net bedrijf, onder wie ook een hoofdmachinist, bij een voe- I dingspomp, die na in reparatie te zijn geweest - weer in gebruik werd genomen. Door tot nog toe onbeken- I de oorzaak vloog het ontlastdeksel I van gietstaal, dat een diameter van ongeveer 35 centimeter heeft en I waarop een hoge druk staat, met een harde slag van de voedings- pomp. I De gevolgen waren verschrikke lijk, want de scherven van dit dek- sel, die veel overeenkomst vertoon- i den met granaatscherven, troffen de machinist in de buik en de voor- man aan het hoof De andere toe schouwers bleven ongedeerd. Kort na aankomst in het zieken huis is de machinist aan zijn ver wondingen bezweken. De toestand van het andere slachtoffer, dat een schedelbasisfractuur opliep, bleek zorgwekkend te zijn. De arbeidesinspectie stelt een on derzoek in. Zondag-tno-ïyen HET EERSTE KIEVITSEI? JLJOOGST oneerbiedig kan men het verloop van de kabinetscrisis ver gelijken met het vinden v^n het eer ste kievitsei door een Dordtenaar. Het ei was gevonden maar toen het aan H. M. de Koningin zou wor den aangeboden, bleek het wel een echt ei, maar toch niet hét echte ei te zijn. H. M. ontving niets deze week geen kievitsei en evenmin een ka binet. Vergissen is menselijk (doch in anderen zien we het menselijke er van nooit zo goed in); een plevieren- ei lijkt veel op een kievitsei en het nieuwe kabinet leek heel veel op het bekende kabinet, maar er bleek een kleine vergissing in het spel. Zowel in de politiek als in de na tuur is het wachten op een echt ei. Ondertussen heeft niet de officieel- aangewezene, de kievit, de nieuwe lente ingeluid, maar de goud-plevier. Deze vogel, welke een volle nicht is van de kievit, kan er zich nijdig over maken, dat haar ei wegens een be spottelijk standsverschil niet op de koninklijke dis mag prijken, wij. boe ren, burgers en buitenlui griioen haar leg-record gaarne aan, om uit te roe pen: het is lente. De natuur in deze noordelijke gewesten wikkelt zich los uit de banden van de winterslaap. Het is nog wat guur, het is nog vas tenmaar Pasen zit in de lucht! Er wordt tegenwoordig veel ge schreven en nagedacht over vrije- tiids-besteding. Ook de vriie tiid is al tot een probleem gemaakt. Daar zal wel een reden toe zijn, maar is er nu iets zó hulpeloos en armoedigs dan dat de mensen geen raad meer weten met hun vriie tijd? Hoe is het mogelijk, dat iemand zich zou kun nen vervelen, die leeft in het won der. dat schepping heet. een schep ping zo schoon en boeiend, dat de Schepper, alles schouwend wat ge schapen was, kon getuigen: „En het was zeer goed". Sindsdien is welis waar de zondeval over de wereld ge komen, ons oog vertroebeld en de natuur vijandig geworden, maar het zou geen Pasen worden als er geen Pasen geweest was. de eerste Paas dag van de eerste Verrijzenis, waar bij de dood overwonnen werd door het leven. Daarom kan ons hart van verwach ting kloppen als het eerste kievits-ei gevonden wordt om het even of een goud-plevier het legde omdat de lente op til is en met de lente het Verrijzenisfeest. De lente is de her leving van de natuur, het Paasfeest de herleving van het menselijk ge slacht tot een lente in eeuwigheid. In dit vooruitzicht mogen we als ..kinderen Gods" ons vermeien in de overvloeds-hoorn van schoonheid, die in de soheoping door de Vader werd leeggestort. Daarom is het zo moei lijk te begrijpen, dat iemand, die zichzelf kind van God weet (al is hij die uitverkiezing niet waard en niet waardig), zich op deze wereld ver delen kan en geeuwend door het le ven gaat zonder enige belangstelling voor Vaders schepping. Als 's mor gens het vale licht aankondigt, dat een nieuwe dag begint komen de mussen en spreeuwen onder de pan nen uit, en schudden hun veren op en vliegen in een boom of op een dakvorst, om elkaar luidruchtig en opgetogen mede te delen, dat het weer dag is een nieuwe levensdag. Maar de mens. wakker geworden, draait zich in ziin bed om (schreef dr. Fulton Sheen) en klaagt: „Goede God. weer 'n morgen!", in plaats van te zeggen: „Goedenmorgen, Gód!" MARIUS. In het nummer van gisteren werd een bericht opgenomen over een overtreding van de Vestigingswet door de fabrikant P. J. U. te Ter Aar De fabrikant had, zonder daartoe vergunning te hebben, groenten, speciaal om export, ingeblikt. Er werd 10.000 boete geeist! Om mis verstand te voorkomen verzocht men ons erop te wijzen, dat dzze zaak reeds eerder (in Januari) bij de rechtbank is „voor" geweest en het bericht van gisteren dus de voort zetting weergeeft van een reeds aan- angige zaak. Er is dus geen sprake van, dat tegen de Ter Aarse fabri kant opnieuw een zo hoge boete is geeist. Zieke gevangenen verwaarloosd De geneesheer van de strafgevan- genis te Norg in Drente heeft zijn I ontslag ingediend naar aanleiding van i het overlijden van een uit Indonesië gerepatrieerde militair in de strafge- i vangenis Norgc aven. Dit ontslag is j ingewilligd en ue justtie is bezig te j onderzoeken in hoeverre hier sprake Iis geweest van een strafbaar feit. Er zijn ook maatregelen genomen om de gedetineerden in de gestichten te Norg een betere geneeskundige ver zorging te waarborgen. 1 De minister van justitie deelt dit I mee in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer Het sterfgeval I werd op 13 December van het vo rige jaar bij de behandeling van de begroting van justitie door jkvr. Wttewaal van Stoetwegen ter sprake gebracht. Het betreft hier het overlijden van de militair F. Byrman, die in Indo nesië tot gevangenisstraf was veroor deeld en eind November van het vo rig jaar na aankomst in ons and di rect naar Norg werd gebracht. Hij werd daar ziek en het is gebleken, dat men niet de nodige zorg aan zijn ziekte heeft besteed. Hij is overle den zonder dat de dokter hem had behandeld. Sectie op het lijk heeft later aangetoond, dat Byrman zoda nige ernstige afwijkingen aan enkele organen had, dat hij ook bij tijdige medische hulp overleden zou zijn. Een getuige 1 die niet &pxaft —J Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F van Ve'sen). Op die naam stond het verbrande lijk dan ook te boek. Maar indien het een geval van moord was, dan moest de misdaad een paar dagen voor de dood van die man haastig beraamd zijn, dat is, na de onder tekening van zijn testament, want wij konden aannemen, dat Maddock niet in zijn eigen moord zou hebben oegestemd. Ingeval het nu een ge- al van persoonsverwisseling was weest. dan zou Maddock waar- li ij nlijk de eigenlijke aanlegger •eest zijn. Met het oog op de om- ndigheden de onverklaarbare .-.ptoomloze ziekte en de plotselin- dood was de laatste misdaad arschijnlyker dan de eerste. In t geval zou de ziekte gestiir/uleerd jn en opzettelijk verzonnen, om le weg te banen voor het binnen voeren van het lijk. Bovendien wezen de begeleidende omstandigheden meer op persoons verwisseling dan op moord. Van de Irie doktoren, die het lijk zagen, was er slechts een, die de man bij zijn leven had gezien. Dat was Batson, die zoals jullie weet. halfblind, niet opmerkzaam en zeer slordig is. Voor dat zaakje van persoonsver wisseling kon bezwaarlijk een ge schikter iemand worden uitgezocht. De identiteit van het lijk heeft geen punt van kwestie uitgemaakt na tuurlijk niet; er schijnt aan de mo gelijkheid van een ondergeschoven lijk niet gedacht te zijn. Nu, over hetgeen Jardine heeft on dervonden. De hand of polsis in het geheel geen plaats, om een letsel of onderhuidse injectie te zoeken, doch voor herkenningstekenen is het een zeer belangrijke plaats. De hand is zeer karakteristiek op- zich, zelfs indien normaal is er geen lichaamsdeel, dat zo onderhe vig is aan verminking, of waaraan misvormingen en verminkingen, zo opvallend en karakteristiek zijn. Verloren vingers, stijve vingers, vin gers met zwemvliezen, overtollige vingers, gezwollen of samengetrok ken palmen, rr/isvormde nagels, klauwachtige handen en zoveel an dere vormen, zijn niet alleen ge makkelijk herkenbaar, doch aange zien de hand gewoonlijk onbedekt en zichtbaar is, zijn die gebreken bij een groot aantal mensen bekend. Om kort te gaan, het bewijs was zeker zo sterk tengunste van per soonsverwisseling, als het tegen moord was. Indien echter het verbrande lijk niet dat van Maddock was, dan moest het vanzelfsprekend van een ander persoon geweest zijn; dat wil zeggen, dat hypothese van persoon verwisseling ons voor een lijk plaat sten dat nog niet terecht gebracht was. Hieruit kon de gevolgtrekking worden gemaakt, dat genoemd lijk verborgen gehouden was, waaruit wederom de zeer sterke veronder steling volgde, van een moord op een onbekend persoon. En hier scheen het, dat onze ge gevens ophielden; dat wij geen ma teriaal voorhanden hadden, om een hypothese op te bouwen betreffende de identiteit van de dode, welke wij veronderstelden, als plaatsvervan ger van het lijk van Septimus Mad dock moest dienen. Doch terwijl ik de mogelijkheden van die lijkverbranding van ver schillende kanten bekeek en over woog, bleef onophoudelijk die ande re zaak dat geval van Hampstead mijn gedachten prikkelen. Het was minder onderstellend. Er was een positief bewijs, dat er een misdaad voltrokken was. En de omstandighe den boden een zeer passend motief, oip Jardine onschadelijk te maken. Bijgevolg was het zeer natuurlijk, dat ik de vraag stelde: Zou het mo gelijk zijn, dat die twee zaken op een of andere wijze met elkaar in ver band staan? Op het eerste gezicht leek deze vraag absoluut onredelijk, doch hoe meer ik er dieper in door drong des te meer veivninderde het onredelijke ervan. De twee gevallen hadden dit samen gemeen, dat in dien er misdaad in het spel was, Jardine de enige getuige was. Boven dien verhoogde de veronderstelling, dat de twee gevallen met elkaar verband hielden en dezelfde partijen aanklaagden, aanmerkelijk hot mo tief, om Jardine uit de weg te rui men. Doch er bestond een ander en veel sterker punt, dat deze veron derstelling aannemelijk maakte. In dien wij de hypothese van een on dergeschoven lijk aanvaardden, dan was het bij beschouwing der twee gevallen onm'ogelijkte onkennen, dat er een opvallende tegenstelling in de omstandigheden viel waar te nemen. In de Hampstead-zaak had den wij te doen met een lijk, dat plotseling is verdwenen, niemand weet waarheen; in het geval Mad dock gaat het om een lijk, dat plot seling verscheen, niemand weet waar vandaan. Toen ik over deze belangwekken de schijn van verhouding nadacht, was het onvermijdelijk mijzelf de vraag te stellen: „Is het denkbaar, dat die twee lijken van een en de zelfde psrsoon geweest kunnen zijn?" Ik bedoel, dat het verbrande lijk hetzelfde zou hebben kunnen zijn als datgene, wat Jardine daar op die avond in de laan gezien had? Wederom scheen de kwestie op het eerste gezicht onzinnig.Het eerste lijk was door Jardine zes weken eerder gezien, dan het beweerde sterfgeval van Maddock. En het lijk dat hij bij Samway aan huis zag, was een pas overledene, in het be ginstadium van rigor mortis. Voorzeker was het dus zeer be grijpelijk, dat het lichaam te Hampstead niet feitelijk dood was en dat de man het nog ongeveer zes weken had uitgehouden Doch deze veronderstelling klopte in twee op zichten niet met de feiten. In de eei'ste plaats, was het lichaam, dat Jardine in de laan zag, volgens zijn beschrijving vrijwel onmiskenbaar dood. Ten tweede wijzen de uitvoe rige. langzame voorbereidende maat regelen op een volmaakte controle, van de tijdsfactor, hetgeen niet het geval zou geweest zijn indien die maatregelen hadden moeten worden toegepast op een stervende, die elk ogenblik de laatste adem kon uit blazen. Met verwerping van deze stelling rees een volgende vraag: Is het mogelijk, dat het lijk uit de laan na een tijdruimte van zes weken, naar het huis van Samway overge bracht zou kunnen zijn, zo volkomen vers en in het beginstadium van ri gor mortis? Het antwoord op deze vraag was, dat de totale mogelijk heid hieiwan niet geheel was buiten gesloten. Immers, het is van algeme ne bekendheid, dat geslachte scha pen geregeld van Nieuw Zeeland naar Londen worden vervoerd en na die reis van ruim zes weken door de tropen, volmaakt vers en in het be ginstadium van rigorm'ortis worden afgeleverd. De natuurkundige moge lijkheid ervan was buiten kwesties. Doch indien mogelijk, was zo'n conservering dan practisch uitvoer baar? Natuurlijk; hoe worden de ge slachte schapen geconserveerd? Door ze voortdurend aan intense koude bloot te stellen. En hoe wordt die intense koude ontwikkeld? Populair wetenschappelijk gesproken, door verdamping of vervluchtiging van een vloeibaar gas voor de ge slachte schapen is dat ammonia. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6