S)e CcicbeSoii^cmt WV DEKEN- en STOFFENWEVERS Stalin verleende interview Attlee is oorlogszuchtig, Stalin vredelievend Formateurs vragen ontheffing van opdracht Verminderde druk op Wonjoe Kapt. Lirzel niet gesneuveld ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12210 Directeur: C M. v. HAMKRSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I rawSHv HELPT DE BISSCHOP i ÖOUWEW i Papen gracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd- t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 JN PLAATS van het gebruikelijke nieuwsbulletin heeft Radio-Moskou gisteravond een interview met maarschalk Stalin omgeroepen, waar in een felle aanval wordt gedaan op de Britse minister-president Attlee die van oorlogsvoorbereiding werd beschuldigd op de UNO die een Amerikaans instrument werd genoemd en op de „interventie" op Korea. Indien de „Vredesvoorstellen" van China niet geaccepteerd worden, zal dit conflict, zo voorspelt de Russische maarschalk, eindigen in een nederlaag van de Verenigde Naties, daar de Amerikaanse soldaat niets voor deze oorlog voelt. Stalin verklaarde voorts, een oorlog niet onvermijdelijk te achten althans niet op dit ogenblik. De uitzending van het interview, dat, naar door de omroeper werd meegedeeld, reeds enige tijd geleden in de „Prawda" werd gepubliceerd, is later op de avond nog eens herhaald. „DE HELE WERELD WEET" Op de eerste vraag: ,Hoe denkt u over de recente verklaring van de Britse premier Attlee in het parle ment, dat de Sovjet-Unie na de laat ste oorlog niet heeft gedemobili seerd?" antwoordde Sta'in: ,Die verklaring beschouw ik als laster te gen de Sovjet-Unie. De hele wereld weet, dat de Sovjet-Unie wèl heeft gedemobiliseerd. Die demobilisat:e is geschied in drie phasen, deels vlak na de oorlog, vervolgens in 1946-47, terwijl zij in 1948 werd voltooid". Voortgaande sprak Stalin: „Wan neer mr Attlee een beter begrip had van financiën en economie, zou hij weten, dat geen enkele regering zulke grote industriële projecten kan verwezenlijken als de reusachtige hydro-electrische werken aan de Wolga en de Don en prijsverlagin gen kan doorvoeren (hetgeen alles te zamen billioenen roebels kost), en terzelfdertijd kan herbewapenen. WIE LIEGT? Het is gemakkelijk te begrijpen, dat deze politiek naar een bankroet zal leiden. Premier Attlee moet zo wel uit zijn eigen ervaring als uit Herriot treedt af Verstrekkende gevolgen? De 78-jarige voorzitter van de Franse Assemblée Nationale, Edcu- ard Herriot, is afgetreden als voor zitter der radicaal-socialistische partij Officieel is geen reden opgegeven voor deze stap. Maar een lid van het partij-secretariaat verklaarde, dat het aftreden te wijten was zowel aan het feit, dat Herriot er niet in ge slaagd was, de eenheid in de partij te verzekeren als aan de weigering van het bestuur der partij om hen die aangesloten waren bij de partij van de Gaulle te royeren. Voor Frankrijk kan deze onenig heid in de boezem van de radicaal- socialistische partij grote gevolgen hebben. Sommige waarnemers voorspellen zelfs binnen enkele weken een kabi netscrisis. Zij zien in het aftreden van de 78-jarige staatsman, die zijn partij een kwart eeuw heeft geleid, een teken van een fundamentele splitsing in de geledere van de „der de macht", waarvan de partijen in verschillende combinaties een parle mentaire meerderheid hebben ge vormd sinds generaal de Gaulle vijf jaar geleden afstand van de macht deed. LEIDENAARS DIE IEDEREEN KENT „Leidenaars, die iedereen kent" is de titel van een serie kleine interviews, die wij vandaag aan vangen. Een titel, die eigenlijk in strijd is met de bedoeling van deze serie. Want wij zijn juist uitgegaan van de veronderstel ling, dat vele bekende Leide naars, die op enig terrein van het openbare leven een leidende functie bekleden, niet door alle stadgenoten gekend worden. Om in dit tekort enigszins te voor zien, zetten wij deze serie op en stellen onze lezers in de komen de weken een aantal bekende fi guren voor in een volkomen wil lekeurige volgorde. De eerste vindt u vandaag op pag. 1, twee de blad. die van de Verenigde Staten weten dat deze politiek onvermijdelijk voert naar een versterking van de oorlogsindustrie en tegelijkertijd r een verzwakking van de indus trie, die in de behoeften van de be volking moet voorzien. Dit zal op zijn beurt leiden tot prijsstijgingen en vermindering van investeringen. Premier Attlee moest zijn toe vlucht nemen tot een leugen bij de vreedzame politiek van de Sovjet- Unie als een agressieve politiek af schilderde en de agressieve politiek van de Britse regering als een vreed zame, om aldus het Britse volk te bedriegen en het door middel van een leugen in een nieuwe wereld oorlog te slepen. De heer Attlee is niet voor vrede, maar hij wil een nieuwe wereldoor log uitlokken. Indien hij werkelijk vrede wil, waarom stemt hij dan niet ir. met de Sovjet-voorstellen tot ont wapening en het uitbannen van de atoombom? De UNO, aanvankelijk opgericht als orgaan om de vrede te handha ven, is volgens Stalin bezig te ver anderen „in een instrument om een nieuwe wereldoorlog te ontketenen" overheerst door de Ver. Staten .en verworden tot een Amerikaanse or ganisatie. Over Korea zei de maarschalk, dat. wanneer Engeland en Amerika de Chinese vredesvoorstellen geheel verwerpen, „de oorlog alleen kan eindigen met de totale nederlaag van de interventionisten". DE ELECTRICITEITS- VOORZIENING VAN EUROPA. Vrijdag zijn te Parijs deskundi gen uit zeven landen bijeengeko men, die de mogelijkheid zullen be studeren van een electriciteits „pool" naar het voorbeeld van het plan- Schuman voor kolen en staal Deze zeven landen zijn Engeland, Frank rijk, België, Italië, Luxemburg, Zwitserland en Duitsland. Het doel is coördinatie van productie en le vering van stroom tussen de landen van West-Europa en uitbreiding van de bestaande uitwisselingen van electriciteit. ASTA NIELSEN GEWOND. De eens wereldberoemde filmster Asta Nielsen, die in de tijd van de stomme film triomfen vierde, is in Innsbruck uit een volle tram geval len. Met ernstige verwondingen werd zij opgenomen en naar een zieken huis gebracht, waar zij voorlopig wel zal moeten blijven. Zij bevond zich in gezelschap van de Deense schrijver dr. Paul Knudsen H.K.H. PRINSES MARIJKE, die morgen haar vierde verjaardag hoopt te vieren. Britse vloot paraat teoen duikboten Deskundigen van de Britse marine streven naar het bouwen van een vloot, bestaande uit snelle oorlogs schepen van geringe afmetingen waaronder enkele met atoomaandrij ving ter bestrijding van het duik- botengevaar in een toekomstige oorlog. Uit de jaarlijkse begrotingsramin gen, die bij het parlement zijn inge diend, blijkt, dat de deskundigen af gezien hebben van het bouwen *'?.n slagschepen. IJET KABINET van" de Koningin deelt mede, dat dr W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik gisteravond aan H.M. de Koningin verzocht hebben van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten, te mogen worden ontheven. Het verzoek is gedaan na overleg met de heren Romme en Burger, respectievelijk voorzitter van de R.K. Tweede Kamerfractie en waarn. voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Beide ministers zijn gisteravond op het paleis Soestdijk ontvangen. Te half 12 werd het bericht van de mislukte formatie-poging doorgege- Het is vrijwel zeker, dat een nieu we formateur zal worden aangewe zen. KONINGIN RAADPLEEGT OPNIEUW. In verband met de kabinetscrisis beeft H.M. de Koningin zich heden morgen vroeg naar den Haag bege ven, teneinde in het paleis Noordein de besprekingen te voeren. Om 10.00 uur ontving H. M. als eerste de voor zitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal prof. mr. R. Kranen burg. De Koningin voerde vervolgens besprekingen met de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, dr. L. G. Kortenhorst en de vice-voorzitter van de Raad van State jhr. mr. F Beelaerts van Blokland. Het ligt in het voornemen van de Koningin hedenmorgen ook nog de voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, de waarnemend voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. J. A. W. Burger, en de voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de C.H.U., de heer H. heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek Vestestraat 1 E MANUS OLY VOORTVLUCHTIG. De Rijks- en Gemeentepolitie corpsen in geheel Nederland speu ren pp het ogenblik naar de 37-jari- ge Manus Oly, een berucht inbreker, die enkele dagen geleden uit de vroegere Marechausseekazerne te Wormerveer wist te ontsnappen en sindsdien alweer aan het inbreken is geweest. Zijn verregaande brutali teit heeft hem tot nu toe in staat gesteld steeds weer te ontsnappen. Hij heeft het voornamelijk gemunt op zaken, waar textiel verkocht wordt. Zijn methode van werken is eerst een auto te stelen, dan de in braak te plegen en de buit in de auto te laden. Na de gestolen goede ren naar een schuilplaats te hebben gebracht, ontdoet Oly zich weer van de wagen door haar bijvoorbeeld in het water te rijden of te vernielen. MAAR NU EEN DOORBRAAK BIJ TSJETSJON DRIE NOORD-KOREAANSE DIVISIES zijn Zaterdagochtend vroeg aan het front ten Noorden van Tsjetsjon doorgebroken. Daarentegen verdwenen de Chinezen uit de buurt van Wonjoe en Tsjipjong na vijf dagen van zware gevechten. Ten Zuiden van Seoel hebben Britse troepen twee heuvels veroverd. Het achtste leger deelt mede, dat de communistische activiteit in het gebied van Tsjipjong is afgenomen tot sporadisch vuur van lichte wa pens, mortieren en artillerie. Geen verzet werd gemeld toen patrouilles van de verbonden troepen daar een viertal km oprukten. DE 38STE BREEDTEGRAAD. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heert Vrijdag verklaard, dat er voortdurend overleg tussen alle landen, die deelnemen aan de actie der V.N. in Korea, wordt ge pleegd over de kwesties betreffende 38ste breedtegraad. Lie zei» dat dergelijke kwesties waren opgenomen in het overleg tus sen het verenigd commando en de landen, die deelnemen aan het op treden der V.N. in Korea, een over leg, dat betrekking heeft op „zaken van militaire politiek". W. Tilanus te ontvangen. Hedenmiddag zal H.M. ten paleize Noordeinde nog ontvangen de heren Schouten en Oud; aldus deelt het ha binet van de Koningin mede. PRINSES WILHELMINA WEER IN NEDERLAND. Naar eerst thans bekend wordt is Prinses Wilhelmina Donderdag per vliegtuig uit Zwitserland in ons land teruggekeerd. De Prinses is Donderdag van Schiphol naai Soestdijk gegaan. Gis terochtend begaf zij zich naar het paleis Lange Voorhout te Den Haag. 's Middags vandaar naar de Ruigen- hoek. Mr. Oud over: de kabinetscrisis De kamerleden mr. P. J. Oud en mr G. Vonk ben gisterenavond tijdens een in gebouw Kunstmin te Dordrecht gehouden openbare verga dering van de V. V. D de huidige politieke situatie besproken. Mr. Vonk,, die het eerst sprak, legde in korte trekken de Indonesi sche kwestie uit die de diepere oor zaak is geweest van de val van de regering. Nieuw Guinea heeft de em'mcr doen overlopen, aldus mr. Vonk. De V.V.D.-fractie is homogeen Het staat als één man achter de heer Oud. Mr. Oud zeide o.m. dat dit de wonderlijkste kabinetscrisis was, die hij ooit had meegemaakt. Zijn mo tie van wantrouwen toch werd met 66 tegen 26 stemmen verworpen en desondanks is het kabinet op de loop gegaan. Met nadruk verklaarde de heer Oud verder, dat zijn motie gericht was geweest tegen het kabi net en niet tegen ministers per soonlijk. Mr Oud, die de houding van het demissionnaire kabinet ten aanzien van de Indonesische kwestie en zonderheid ten aanzien van Nieuw- Guinea fel laakte, zeide voorts niets liever te zullen zien, dan dat een nationaal kabinet wordt geformeerd een kabinet waarin niet de P.vd.A. en de K.V.P. de lakens uitdelen en en de rest franje is. maar een waar in ook, wat hij wel noemt „de derde macht", evenredig vertegenwoordigd is (met 5 van de 15 rr/misters). Mr. Oud verzekerde voorts, dat er geen tegenstelling Oud-Stikker is geweest, wel is er een tegenstelling geweest tussen de V.V.D. en het ka binet. IN KOREA GESNEUVELD De Nederlandse regering maakt kend, dat tot haar leedwezen in Korea bij actie op 12 Februari jl. is gesneuveld de soldaat J. Mulder afkomstig uit Delft. Soldaat Johan Mulder werd 5 Mei 1918 te 's-Gravenhage ge boren. Na de vervulling van zijn dienstplicht werkte hij van Oc tober 1949 af als technisch mede werker bij het weekblad „De Prinsestad" te Delft. Hij gaf zich op als vrijwilliger voor het Ko- rea-detachement. Soldaat Mulder laat een kind je van 5 jaar achter. Sol. E. van der Horst. Alphen ad. Rijn (gisteren reeds door ons gemeld; korp. W. van Dijk, 's-Graven hage; sold. C. M. I. Zoutzeling, 's-Gravenhage. Gesneuveld op 14 Februari: sgt. J. Voogt. Vlaardingen. De soldaat E. van der Horst uit Alphen kreeg zijn opleiding bij de artillerie. Hij diende bij het vijfde regiment veldartille rie. Geboren op 14 Juni 1927 be reikte hij dus de leeftijd van 23 jaar. Hij was ongehuwd. De beroep-korporaal W. van Dijk werd geboren 20 Juli 1917, diende bij de staf van de inspec teur-generaal der koninklijke landmacht. Hij was gehuwd en vader van één kind. De ongehuwde soldaat C. M. I. Zoutzeling deed dienst als oor logsvrijwilliger in Indonesië. Hij werd geboren op 7 April 1923. De ongehuwde sergeant J. Voogt diende eveneens als oor logsvrijwilliger in Indonesië en werd 31 Augustus 1926 geboren. De Nederlandse redering deelt me de, dat blijkens ingekomen telegram men de kapitein J. Linzel. afkomstig uit Wassenaar, tijdens de actie bij Hoengsong niet is gesneuveld doch gewond en thans is opgenomen in een hospitaal te Tokio. Mevr. O. Linzel-Baines ontving gis teravond een telegram, de 16de afge zonden uit Tokio, waarin haar man mededeelde, dat hij gewond in een hospitaal in Tokio lag en haar bin nenkort hoopte weer te zien. De Ne derlandse regering heeft, nadat haar de ontvangst van dit telegram ter kennis was gebracht, onmiddellijk telefonisch contact opgenomen met Tokio en bevestiging gekregen vfm de inhoud. PLEVEN-LEGER T\EZE WEEK is te Parijs de be- spreking begonnen over het plan-Pleven. De gebeurtenissen op Korea, welke met de invasie der Chinezen zo'n sensationele keer heb ben genomen, hebben de aandacht van dit Franse initiatief wat afge leid, maar desalniettemin zijn de Fransen doorgegaan met hun voor- bereidingen en zijn de vertegen woordigers der West-Europese lan den thans bijeen gekomen om de merites van het plan te bespreken. Zoals men zich herinneren zal is het plan-Pleven de militaire tegen hanger van het Schuman-plan. Schu- man, de Franse minister van buiten landse zaken, wil de steenkool- en staalindustrie van West- 0 Europa in één pool samen brengen onder beheer van een internationaal bestuurslichaam. Op gelijke wijze wil Pleven, Frank- rijks premier, de soldaten der West- Europese landen bijeen brengen in één West-Europees leger onder toe zicht van een Europese minister van defensie, die op zijn beurt verant woording schuldig zou moeten zijn aan een Europese ministerraad of een dergelijk lichaam. Pleven meent daardoor een waardevolle bijdrage te kunnen leveren voor de Europese eenheid en voor de oplossing van het netelige vraagstuk der Duitse herbewapening Degene, die tot nog toe de meeste bezwaren tegen een herbewapening van de Westduitsers heeft gemaakt, is Frankrijk. Het vreest een Duits leger; het vreest zelfs grote Duitse eenheden, ook al zijn zij ingevoegd in een groter ver band. Met het huidige voorstel tot vorming van een Europees leger, dat opgebouwd zou moeten zijn uit di visies, welke samengesteld zouden worden uit kleinere eenheden van verschillende nationaliteit, meent Frankrijk zijn bezwaren te kunnen laten varen. De Duitsers krijgen dan slechts kleine eenheden en kunnen zich toch niet bekladen over onge lijkheid van behandeling, want ook de andere nationaliteiten krijgen geen grotere eenheden. Hoewel de fransen grote verwachtingen hebben van hun idee, is men er in West-Europa niet zo wild enthousiast voor Dat blijkt reeds uit de deelname ter conferen tie. Slechts vijf landen hebben re gelrechte onderhandelaars naar Pa rijs gezonden, n.l. Frankrijk natuur- liik od de eerste nlaats en verder West-Duitsland, Italië, België cn Luxemburg. Nederland weet het nog niet; zijn vertegenwoordiging zal tij dens de conferentie beslissen, hoe zij beschouwd wil worden, als deelne mer of als waarnemer. Engeland, Noorwegen, Denemarken en Portu gal hebben s!echts waarnemers ge stuurd. Zii willen de kat eerst eens uit de boom kijken en zich vóór die th'd in geen enkele vorm binden. Het land, dat het verste afstaat van Pleven's idee, is Engeland, dat ook aan het S"buman-nlan niet mee wil de doen. Ook hier geldt natuurlijk het grote bezwaar, dat Engeland zich niet wenst va "f te legen aan het Europese continent en weinig lust ^evoelt om mede te werken aan de vprwezenlükin" van de federale ge dachte van de „Verenigde Staten van Europa". r\E VERENIGDE STATEN van Amerika staan eveneens wat sceptisch tegenover het Franse n^n, maar zij willen het niet tornederen. Het Amerikaanse standount is: pro beren jullie het maar eens en z:et, wat ie ervan terpent brengt. Of de aan het Noord-Atlantisch Paet deel nemende landen nu ieder afzonder lijk enige dikkies ter beschikking van generaal Fisenhnwer pellen, of dat sommige landen collectief een steiletie gemengde divisies leveren, kan de Amerikanen koud laten. Het voornaamste is voor hen, dat de D'dtsers meedoen. En dit is nu ook iuist de snil, waar om de debatten te Pnriis zullen draaien- hoe is de hnu^ine tfc- Duit sers ten opzichte van dit Pleven- leger? Doen zij niet mee, dan kan de con ferentie als mislukt worden aan"e- merkt Doen zij wel mee. dan zal bet Pleven-leger er wel komen met deel name van minstens de vijf boven genoemde landen, welke een onder handelingsdelegatie hebben gestuurd. Voorlopig is er nog wemm enthou siasme in Dutisland te be^oeuren, niet zozeer als zouden de Duitsers nu opeens een hartgrondige afkeer van soldaat.ie-snelen hebben gekre gen. als wel omdat zii hun mede werking zo duur mogelijk wil'cn verkopen. De Drijs. welke zij willen hebben, is. behalve gelijkgerechtigd heid met andere naties, ook oon gro tere garantie van Amerika. Met het oo<* od dit laatste heeft Truman de zer dagen bii monde van ziin minis ter Marshall bekend laten maken, dat Amerika vier extra divisies naar Europa zal sturen. Behalve voor de Duitsers is dat ook voor ons een welkom bericht. CONFERENTIE VOOR EUROPEES LEGER TE PARIJS GEOPEND. Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs is de Conferentie voor het Europese leger geopend onder voorzitterschap van Minister Robert Schuman. Op deze Conferentie is ook een delegatie van West-Duitsland aan wezig. Een overzicht tijdens de eerste zitting; in het midden van de ach terste tafel Minister R. Schuman. fco-ï'ie.ftie... Eens kan er een dag komen waar op alle beveiliging wegvalt, en we eenzaam zullen staan op een barre post.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1