S)e C<2id*^0ou^ant Vrijheid en vrede EEN ZAKEN-KABINET celle strijd bij de stad Wonjoe Nog vier Nederlanders vielen in Korea Nieuwe aanval van Churchill op Labourregering Stakingen in Indonesië verboden Waarschuwing aan Kominformlanden HANDEN AF VAN JOEGO-SLAVIE Clementis niet in Joego-Slavië? Kaï^Mie... Directeur: C M. v. HAMERS V ELI* Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG N°- 12 worden met bloed betaald Papengrachf 32, *Tel. 20015 Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 1 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.. 15 ct- p. mm. Te c j Alle hoop op de verschijning van een nieuw Kabinet nog deze week is de bodem ingeslagen door de (gisteren nog in een gedeelte on zer oplage gepubliceerde) medede ling, dat noch ir. Staf nóch jhr. Tjarda van Starken oor gh bereid zijn gevonden in een gereconstrueerd ministerie DreesVan Schaik zit ting te nemen. Als beweegredenen voor de weige ring worden daarbij opgegeven, wat ir. Staf betreft, zijn onmisbaarheid aan het departement van Landbouw en wat jhr. Tjarda aangaat: de vreemde positie, waarin hij zou ko men te verkeren in de Atlantische Raad voor plaatsvervangers, in wel ke Raad hij als enige niet-plaatsver- vanger, namelijk als minister, zou optreden. Ir. Staf moet bovendien enigszins huiverig ervoor zijn ge weest als leider van „Verkeer en Waterstaat" op te treden, een onder werp, waarvan hij meende niet zo heel veel verstand te hebben. Merkwaardig, op het eerste ge zicht, doet de mededeling aan, dat de formateurs gistermiddag nog een onderhoud hebben gehad met prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Deze hoogleraar in het privaat- en ar beidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is een jong Anti-Re- volutionnair. De veronderstelling, dat de formateurs, nadat hun poging Christ.-Historische en Liberale figu ren aan te trekken was mislukt, tenslotte dan maar met de Anti's probeerden aan te pappen, is echter onjuist. Achteraf blijkt waar nog niets van was gepubliceerd dat de formateurs reeds éérgisteren een eerste onderhoud met de hoogleraar hebben gehad. Zij hebben dus gepoogd het Ka binet op een bredere basis te grond vesten dan het voorgaande. Ware het gelukt twee liberalen, twee C.H. en een AR. in de regering op*te ne men, dan zouden alle regerings-be- voegde partijen erin zijn vertegen woordigd. Deze poging is mislukt. Of prof Dè Gaay Fortman enige neiging heeft getoond, op het onderzoek in te gaan, is onbekend. De polsing op zich reeds duidt op een ruime visie van de formateurs, welke geheel in overeenstemming is met de met de grootste stelligheid door de K.V.P. verkondigde mening, dat het Kabi net zo breed mogelijk moest zijn sa mengesteld. Bij de beweegredenen van de he ren Staf en Tjarda kan men zich de vraag stellen, of deze de enige zijn. of dat er ook bezwaren waren tegen het ontwerp-program. Het Alg. Dag blad meent van wel. Het blad ver wacht, dat de P. v. d. A. concessies zal moeten doen. Weliswaar neemt de P. v. d. A. genoegen met een sa mengaan van haar met de K.V.P maar daar neemt de K.V.P. geen ge noegen mee. Na de weigering van de heren Staf en Tjarda is ook de heer Stic ker weer in zyn schulp gekropen. Als eenling zitting te nemen in een „Rooms-Rood" Kabinet is voor hem die, evenals de K.V.P. zich steeds een voorstander toonde van een brede basis al bizonder weinig aanlokkelijk. In deze omstandigheden rijst de vraag, of de formateurs hun op dracht aan H, M. de Koningin zullen teruggeven. Reeds bij de begrotings-beschou wingen in November dus voor er sprake was van de Nieuw Guinea- crisis betoogde prof. Romme, dat het wegvallen van een van- de .zui len", waarop het vorige Kabinet steunde, tot consequentie zou hebben de vorming van een zaken-kabinet Hij zeide op 16 November (Hand. p. 500): „dat een min of meer be langrijke versmalling van de Kab:- netsbasis naar onze mening alleen kan uitlopen op een zaken-Kabinet, met alle nadelige gevolgen van dien". De noodzaak tot vorming van een zakenkabinet kon, nu de tot-stard- koming van een soort parlementair kabinet in een slop is geraakt, wei eens onafwendbaar zijn. NEDERLANDERS HIELDEN STAND ^EN COMMUNISTISCHE STRIJDMACHT van naar schatting duizend i-J man heeft gisteren het Nederlandse detachement vrijwilligers acht kilometer West-Noord-West van de sleutelstad Wonjoe in de centrale frontsector in Korea aangevallen. Tegen middernacht waren alle aan vallen afgeslagen. Bij het aanbreken van de dag heropenden de commu nisten evenwel hun aanval van het Noorden uit. De strijd duurt voort. De verbonden legers houden nog stand. DE „TWAALF" GEVEN HET NIET OP. DE STELLINGEN WERDEN OMSPOELD. ONDER HEN DE PARACHUTISTEN-DOM,NE De Nederlandse Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengsong de volgende militairen zijn gesneu veld: kapitein J. Linzel, afkomstig uit Wassenaar; legerpredikant kapi tein ds. H. J. Timens, afkomstig uit Haarlem; korporaal A. Talens. af komstig uit Eindhoven; soldaat A. A. Schilders, afkomstig uit Rotter dam. Evenals overste Den Ouden, over wiens dood nog geen nadere bijzon derheden beschikbaar zijn, is kapitein Linzel Maandag gesneuveld. Het gebeurde bij gevechten aan het centrale front. Hij raakte in de slag bij Hoengsong gewond en stierf toen hij naar een veldhospitaal werd over gebracht. Kapitein Linzel, die de leeftijd van 32 jaar bereikte, was een veelbelo vend beroepsofficier, die o.a. in de laatste wereldoor <og met de geal lieerde troepen in Birma heeft ge vochten. Hij was drager van ver scheidene Amerikaanse onderschei dingen voor dapperheid. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indonesië dienst gedaan. Hij was gehuwd. Ds. Timens, de parachutistendomi nee, zoals hij werd genoemd, omdat hij in Indonesië bij het regiment spe ciale troepen een volledige parachu tisten-opleiding had gevolgd en dra ger was van de rode baret, werd in 1920 te Apeldoorn geboren. Tengevolge van deportatie naar Duitsland moest hij tijdens de oorlog zijn theologische studies onderbreken Zwaar ziek keerde hij tijdens de be zetting naar ons land terug, om zich na zijn herstel, bij de verzetsbewe ging aan te sluiten. Op 1 Februari 1948 deed hij het candidaats-examen. Op 2 Februari, een dag ater dus. kwam hij in mili taire dienst. Met bijzondere toestem ming werd hij veldprediker. Op 27 Februari 1948 vertrok hij met de Zuiderkruis raar Indonesië. Vlak voor zijn vertrek naar Korea is hij in de Ned. Hervormde kerk te Apeldoorn door de hofpredikant, ds Berkel, als predikant bevestigd. Hij was ongehuwd. De korporaal A. Ta'ens uit Eind- hooven was opgeleid en ingedeeld bij het regiment speciale troepen en was vandaar overgegaan naar de parachu tisten. Hij was 27 jaar oud en onge huwd. De dienstplichtig soldaat A. A. Schilders uit Rotterdam was opge leid en ingedee'd bij het garderegi ment Jagers. Hij was 24 jaar oud en ongehuwd. Ouden een bekwaam en moedig of ficier genoemd. Acheson vertelde tij dens een persconferentie dat overste Den Ouden grote moed had getootnd en dat de Nederlandse troepen -op zeer dappere wijze aan de strijd op Korea deelnamen. Hij zei, dat zij be last waren met het dekken van de terugtocht van contingenten van twee andere nationaliteiten en dat zij zeer zware s.agen te verduren had den gehad. MACARTHUR OVER OVERSTE DEN OUDEN. Generaal MacArthur heeft Don derdag een verklaring uitgegeven over de dood van overste Den Ouden. „Met diep leedwezen heb ik het bericht over de dood op het slag veld van overste Den Ouden ver nomen. Deze dappere offcier hield de hoogste militaire tradities van zijn land hoog en zijn moed en werkkracht zullen node gemist wor den", aldus MacArthur. Tussen Wonjoe en Seoel hand haafden Amerikanen en Fransen on danks felle aanvallen zich in het omsingelde Chipjongni. Ook hier sneuvelden duizenden Chinezen, maar nieuwe troepen zwermen on der tromgeroffel en hoorngeschal de heuvels af en trekken ook hier de geallieerde linie voorbij. Voor Seoel hebben Amerikaanse troepen dui zend Noord-Koreanen neergemaaid die de rivier de Han waren overge stoken. Terwijl dus overal de geallieerde stellingen konden worden gehouden, maar de UNO-steunpunten aan het GROOTSTE WATERZUIVE- centrale front door communisten RINGSINSTALLATIE VAN EURO- werden „omspoeld", gingen aan de De volgende maand zal de Oostkust 145 kilometer ten Noorden i van de 38ste breedtegraad, na een waterzuiveringsinstallatie van En- jnje^en(j bombardement van Ame- schede in gebruik worden genomen. rikaanse oorlogsschepen, Zuid-Kore- De beekjes in het Twentse land-aanse mariniers in landingsboten schap zullen dan weer helder wor- aan wa^ by de grote havenstad Won- den, want het verfwater van de tex- ^tf^bereitenTbuiLwul tielfabrieken zal hier gereinigd wor-1 ken van Wonsan. Waarschijnlijk be den, vóór het verder kan stromen, treft het hier een beperkte operatie Van het overblijvende slib zal gas geproduceerd worden, dat Ensche de ten goede zal komen, en waar door tevens kolen bespaard worden. met het doel de vijand zoveel mo gelijk afbreuk te doen en de. Noord- Koreaanse burgers het bewijs te le veren, dat de UNO-troepen nog tot landingen in staat zijn. ATTLEE'S KABINET AAN EEN ZIJDEN DRAAD r\E GROTE VERRASSING bij de gisteravond in het Britse Lagerhuis begonnen debatten over het defensiebeleid van het Labour-kabinet werd gevormd door een amendement van de conservatieve oppositielei der Winston Churchill op het bewapeningsplan van de regering, waarin de oppositie wel is waar het bewapeningsprogram ondersteunt, maar daarnaast haar wantrouwen uitspreekt in de bekwaamheid van de re gering om deze plannen te verwezenlijken. Dit amendement, dat in feite een nieuwe motie van wantrouwen betekent, zal formeel door Churchill worden ingediend, wanneer de defensie-debatten vandaag zullen worden hervat. „Ik ben in groot gevaar", zei Lesek Kolvaca, een Tsjech, die bij de Amerikanen te Wenen een toevlucnt zocht. In het gebouw van de Ameci- kaanse veiligheidsdienst sprong hij daarop uit de derde verdieping. Hij viel te pletter. Een zonderling geva-; de Amerikanen weten nog niet, welk gevaar hem bedreigde. Aan deze actie van de oppositie leider was een uiteenzettin" van de minister van Defensie, Shinwell, voorafgegaan, waarin deze uitvoerig de Britse hcrbewapeni"gspl?nnen toelichtte. Deze plannen komen neer op een begroting van 4.7 milliard nond sterling voor de komende drie jaar en het oproepen van 259.000 man strijdkrachten voor een twee- weekse oefening in de aanstaande zomer Hij verklaarde o.m., dat Groot- Brittannië het aantal van zijn divi sies in West-Duitsl?nd zal. ver'~o~en van drie tot vier als een deel van de Britse bijdrage aan de verdediging van West-Europa. Vooral de luchtmacht zal een aan zienlijke uitbreiding onderdaan het aantal gevechtsvliegtuigen zelfs BEKWAAM EN MOEDIG Dean Acheson, de Amerikaanse minirter van buitenlandse zaken, heeft gisteren luitenant-kolone' Den f"\E VERENIGDE STATEN en Engeland overwegen de mogelijkhe:d van een gemeenschappelijke actie om Joegoslavië tegen agressie te beschermen, gaf' een zegsman van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken te kennen, toen hij mededeelde, dat Londen en Washing ton overleg plegen over de positie van Joegoslavië. Er zou op aandrin gen van Amerikaanse zijde van gedachten gewisseld zijn over het rich ten van een waarschuwing aan 'de Kominformlanden om zich van agres sie tegen Joegoslavië te onthouden. Elke aanval van de communisten op Joegoslavië zal de wereldvrede in gevaar brengen, verklaarde Ac^e son, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op zijn weke lijkse persconferentie in Washington. BELGRADO VOELT ZICH VOORLOPIG VEILIG Na een conferentie met maarschalk Tito en Edvard Kardeij, de Zuidsla vische minister van buitenlandss za- en, heeft de Amerikaanse onderim- ister van buitenlandse zaken voor 'ropese aangelegenheden gezegd, t de Zuidslavische leiders geen niddellijk geVaar voor een oorlog in Europa zien. Er is nog geen can- wijzing voor een aanval op enig land, maar dit betekent niet, dat de satellieten niet tot een aanval op een of ander tijdstip in de toeko n.-.t re-reid zi n. In Londen wordt vernomen, dr.t tussen Engeland en Amerika van gedachten wordt gewisseld over een waarschuwing aan de landen van d2 ICuninform, tegen eventueel mili tair optreden tegen Zuidslavië. Althans in vitale bedrijven In Indonesië zijn met ingang van gisteren stakingen in vitale bedrij ven. bij ordonnantie van het militai re gezag en met instemming van de ministerraad, verboden- Onder „vi tale bedrijven" worden in de ordon nantie genoemd de spoorwegen luchtvaart- en scheepvaartonderne mingen, oliebedrijven. haven-onder nemingen en havendiensten waterlei dingsbedrijven, e'ectriciteits- en gas bedrijven, mijn ondernemingen die eigendom van de staat zijn en mijn ondernemingen in gemengd bedrijf. Hij, die in een vitale onderneming, dienst of lichaam staakt een stekin^ gelast, voorstelt, of provoceert dan wel aanzet tot steking of een „lock out" kan in hechtend worden geno men voor de tijd van een jaar of worden beboet met een maximaal 10 00G roeoian. In een toelichting op de maatregel wordt van de zijde van het ministe rie van voorlichting gezegd, dat het land onmeetbare schade heeft gete- den door stakingen die zich steeds geregelder voordeden en steeds gro ter afmetingen aannamen, hetgeen voor de arbeiders en de werkgevers zowel als voor de gehele gemeen schap uiterst nadelig is 'geweest. In deze toelichting wordt verder gewe zen op de steeds meer gespannen in ternational toestand. „Onder deze omstandigheden die nen de levensbronnen van de staat niet in de verdrukking te komen, zodat de vloed van essentiële grond stoffen voor onze gemeenschap kan worden behcAiden." DE ONVELIGHEID OP JAVA. Volgens een officieel rapport, dat is opgemaakt door bevoegde instan ties in Bandung, zijn in de week van 28 Jaunari tot en met 3 Februari 54 personen gedood, tengevolge van acties van gewapende benden in West-Java. Twee van de slachtoffers waren overheidsambtenaren en 2 anderen desa-bestuurders In de zelfde periode werden 10 mensen ontvoerd en 119 woningen door benden in brand gestoken In de daaraan voorafgaande week werden 44 personen gedood. De situatie in Midden-Java, in het gebied om de Merapi en de Merba- bu, werd door officiële kringen als ernstig gekenschetst. De ordeversto ringen door de daar opererende benden zijn de laatste tijd erg toe genomen. De West-Duitse kanselier, Adenauer heeft in een verklaring de nieuwe Oost-Duitse voorstellen tot het hou den van besprekingen tussen Oost en West-Duitsland verworpen. Gro- tewohl heeft te Dresden in een rede deze voorstellen gedaan. Adenauer zegt, dat het van grote betekenis is, dat Grotewohl gezegd heeft, dat hij met zijn aanhangers bereid is voor de Sovjet-Unie te strijden. Men diende deze uitlating in het geheugen te houden, want zij was meer verhelderend dan vele toespra ken van Oost-Duitse autoriteiten. tot meer dan het dubbele Boven dien waren orders geplaast voor een nieuw en geheim viermotorig straal vliegtuig, dat de standaardbommen werper van de luchtmacht zal wor den en de plaats van de superforten zal gaan innemen. Deze vergroting van de luchtmacht zou Engeland in staat stelten een grote bijdrage aan het Atlantisch bondgenootschap te leveren. Verschillende nieuwe squa drons waren reeds gevormd zo wel in Duitsland als in het midden- Oosten. Verder zouden twee nieuwe tank- fabrieken geopend worden, terwijl een oovoering in de productie van de befaamde Centur:on-tcnk op het prcramma staat. De marine zou zich vooral richten op de bestrijding van het onderzeeboot- en mijnenge vaar Indien Churchill vaniaag zijn amendement indient en het worrit aangenomen, zal dit zo goed als ze ker het aftreden van de La'rourre- gering met zich meebrengen. Er is veel kans, dat het amendement wordt aangenomen, omdat de Labour vele pacifisten telt, die tegen elke uitbreiding van bewapening zijn. De vertegenwoordigers der twaalf Aziatische en Arabische landen, die kortgeleden een beroep op de Ver enigde Naties hebben gedaan om rechtstreekse onderhandelingen met het communistische China aan te knopen ter regeling van het Kore aanse geschil, hebben Woensdag be kendgemaakt hun pogingen om een vreedzame oplossing van alle op het Verre Oosten betrekking hebbende vraagstukken te bereiken, te zullen voortzetten. AANVALLERS UITEEN GESCHOTEN Nader wordt nog over de Chinese aanval bij Wonjoe gemeld, dat met spoed Amerikaanse versterkingen zijn aangevoerd om de Nederlandse manschappen te helpen, die acht k: lometer ten Noord-Westen van Won joe door een massale aanval dreig den onder de voet te worden gelo pen. Na zes uur artillerievuur wa ren vyf communistische kolonne.-, die negen en een halve kilometer ten Noordwesten van Wonjoe bezig waren in de richting van de Neder landse stellingen de rivier de Son over te steken, verstrooid Volgens Reuters correspondent Ronald Batchelor zijn Donderdag in de driehoek Tsjipjong, Wonjoe, Jod- joe duizenden Chinezen en Noord- Koreanen gesneuveld. „De commu nisten hebben hun winsten in de centrale sector, die een slachthuis ;s geworden, zeer duur betaald", 'O seint Batchelor. „Het slagveld lag be zaaid met stapels zwaar verminkte lijken". Clementis is niet in Zuidslavië, schrijft het Zuidslavische blad Poli- tika. Het voegt er aan toe: het heeft er veel van, dat de Tsjechische re gering zelf het bericht heeft rondge bazuind dat de vroegere minister van buitenlandse zaken op geheim zinnige wijze is verdwenen, om een soort rookgordijn te hangen boven de zuivering in de J'sjechoslowaakse communistische partij. Maar geen rookgordijn is dik genoeg om te ver hullen, dat de gespannen verhou ding tussen Moskou en Praag de af metingen van een tijdelijk verschil van opvattingen heeft overschreden. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gis- tegen gezegd, dat hij met belangstel ling de «ntwikkelingen in verschei dene communistische partijen (Italië en Tsjechoslowskije) volgt. Hij zei: dat is een ontv/ikkeling, die in alle landen moet plaats heb ben waar communisten zijn, die be seffen, dat zij optreden als agenten voor een vreemde mogendheid. Acheson gaf alle buitenlandse communistische partijen, die het be lang van hun land voor ogen heb ben, de raad, zich van Moskou los te maken, zoals een groep Italiaanse communisten nu bezig is te doen. NA HET HUWELIJK VAN DE SJAH VAN PERZIë. In Teheran is op luisterrijke wijze het huwelijk tussen de Sjah van Perzië, Moham med Reza en Soraya Isfandria- Bakhtiarim, voltrokken. Het jonge paar tijdens een rondrit door Tehe ran. Foto A.N.P. Radio-Tèléfoto. Het mensenleven heeft twee brand punten: individualiteit en solidariteit, de ziel en de gemeenschap.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1