De geheime opdracht j JUu Qott van een dode Aanhoudende 9i Biljarttournooi 3812 Nederlands Kampioenschap hoofdklasse Qoftie ïDwtf. in ffiotid fBaal duikt op ABDUSIROOP ten yetuiye 1 die niet pxak —I WOENSDAG M FEBRUARI 1951 LE LE JSE CUURAN i TWEEDE BLAD - PAGINA J Hij bracht z.g. „onthullingenover WAN DE HAND VAN SIR DUFF COOPER, die gedurende de laatste oorlog Minister van Voorlichting was in Engeland, is onlangs een boek verschenen, dat in Engeland groot opzien verwekt heeft. In zijn boek beschrijft Duff Cooper een der meest lugubere episodes van de Tweede Wereldoorlog, de geschiedenis van een man, die als dode een gewichtige opdracht vervulde. Omstreeks de eeuwwisseling kwam Willy Maryngton ergens in Zuid- Engeland ter wereld. Nadat hij te gen het einde van de oorlog zijn mi litaire opleiding beëindigd had, werd hij naar het front in Franxrijk ge stuurd, om er enkele weken later de wapenstilstand tc vieren. Terug in Engeland meldde hij zich vrijwillig voor Brits-Indië. Daar werd hij al gauw verliefd op de dochter van zijn commandant. Zij werden het spoe dig eens en bespraken reeds de trouwplannen. Tien dagen na hun verloving g'ng de teerbeminde echter met een van zijn vrienden aan de haal. Maryng ton wilde daarop niet langer meer in Indië blijven. Alles herinnerde hem aan zijn gevluchte bruid. Hij vroeg overplaatsing naar het vader land en ging kort daarop scheep naar Engeland. Daar zocht hij zijn oude jeugdvriendin, Felicitas, op en deed haar een huwelijks-aanzoek. Felici tas echter stelde zich een andere toekomst voor, dan die aan de zijde van een jong officier, voor wie bo vendien geen schitterende carrière weggelegd scheen. Er is iemand gestorven. In het grote Britse leger was Ma ryngton een doodgewone officier Niet beter en niet slechter als dui zenden anderen. Zijn teleurstelling over Feilicitas maakte hem echter down. Hij was lusteloos en vulde zijn vrije tijd met het bezoeken van kroegen. Toen de Tweede Wereld oorlog uitbrak, bleef Maryngton in Engeland en drilde er de jonge of ficieren. Af en toe zag hij Felicitas, die intussen gehuwd was. Op zekere nacht bemerkte hij, dat hij longontsteking had. In plaats van medische hulp in te roepen, trachtte hij zich zelf met whiskey te cureren. Hij stierf er aan. Een militaire dok ter, die in de kamer naast hem sliep, hoorde hem rochelen, snelde ter hulp, maar kon hem niet meer red den. Deze dokter. Dr. Garnet Osborne, vertelde' 's middags, in de officiers club. aan een kolonel, die hem be kend voorkwam, van Maryngton, die eenzaam en verbitterd gestorven was. Geen familieleden, geen beken den, niemand, die hij achterliet. Zwijgen geboden. De kolonel luisterde aandachtig. ,,Dus geen familieleden? Niemand die van het overlijden in kennis ge steld moest worden? Was de over- lijdens-akte reeds doorgegeven?" „Ik heb alle papieren nagekeken. Hij heeft geen kennissen. De over lijdensakte heb ik niet ingevuld, om dat ik geen formulieren bij me had De kolonel nam de arts ter zijde en beval hem over dit sterfgeval 't grootste stilzwijgen te bewaren. In de loop van de namiddag werd de dode ongezien weggehaald. „Waarom alles zo vertrouwelijk en geheimzinnig moet gebeuren? Ik behoor tot de Geheime Dienst. Wij moeten onze vijanden op een dwaal spoor brengen. Een der grootste ac ties van deze oorlog, de invasie, is in voorbereiding en daarbij moet de dode ons behulpzaam zijn." sprak de kolonel. Late liefdesbrief. Het toeval wilde, dat Felicitas, die eens Willy Maryngton had afgewe zen, tot de staf van de kolonel be hoorde. Zij hielp mee, Willy Ma- ryngton's laatste opdracht voor te bereiden. Men moest om te beginnen Ma ryngton tot majoor bevorderen. De dode steeg in rang en werd in het uniform van majoor gestoken. In de binnenzak van zijn uniform moest een waterdicht pakje zitten, met zeer belangrijke documenten, waar onder één van de chef van de Britse Generale Staf aan de commanderen de generaal der Britse troep in Noord-Afrika. Een documen.t dat zogezegd de plannen der Geallieer den, tot in de kleinste bijzonderhe den bevatte. Het gewichtige papier was natuurlijk vals, maar het zou de gewenste uitwerking hebben. Alles moest zeer natuurlijk schij nen. Daarom droeg de kolonel Feli citas op een liefdesbrief te schrijven aan Willy Maryngton. Haar eerste maar tevens haar laatste liefdesbrief aan hem. In deze brief cchreef zij haar liefde voor hem neer, waar over zij, tijdens zijn leven, niet durf de te spreken. Alles verliep naar wens. Met een duikboot werd de dode in majoorsuniform, tot onder de vijandelijke kust gebracht. Op het laatste ogenblik veranderde men nog de koers van het schip en gaf opdracht het lijk aan de Portugese kust aan land te zetten. Alles verliep naar wens. In de vroege morgenuren kwam de duik boot boven water. Een frisse wind woei over de zee. Voorzichtig legde men de dode op de golven en wacht te tot de bries en de vloed het lijk in de richting van de kust zou voe ren. Men wachtte zolang, dat het drijvende lijk met het blote oog niet meer te zien was en keerde toen naar Engeland terug. De kapitein meldde te Londen dat hij de tocht volgens opdracht had uitgevoerd. De val is gespannen. Willy Maryngton's lijk lag een paar uren later op het strand. Daar werd hij even later door vissers ge vonden, die onmiddellijk de politie waarschuwden. Enkele dagen later ontving de Britse gezant te Lissabon de mededeling, dat de Portugese re gering het betreurde te moeten me dedelen, dat aan de kust een dode Britse officier was aangespoeld. Van zelfsprekend zou alles gedaan wor den, om de dode met de nodige eer bewijzen ter aarde te bestellen. Onder de voorwerpen, die men de gezant, als de bezittingen van de gestorvene overhandigde, bevond zich ook het zorgvuldig gesloten pakje met de belangrijke valse do cumenten. De Geheime Dienst te Londen stelde vast, dat het pakje met de grootste voorzichtigheid geopend was, en dat men de inhoud gefoto grafeerd had. Precies zoals men dit in Londen gehoopt had. Een held na zijn dood. De fotocopieën van de valse be richten kwamen spoedig in Duits land terecht. Zij vervulden daar de taak, die men deze had toegedacht. Vertrouwend op deze valse inlich tingen, die uit de beste bronnen schenen, namen de Duitsers afweer- maatregelen, die geheel doelloos waren en indirect tot het succes van de invasie in Normandië bijdroegen. Willy Maryngton had gedurende zijn leven niet voor zijn vaderland kunnen vechten, als dode bewees hij zijn land echter een belangrijke dienst, op een manier, die hij zelf niet had kunnen dromen. Nadat hij zijn opdracht vervuld had, vond hij rust op een klein Portugees kerk hof waar door het gezantschap elk jaar op een bepaalde dag een bos bloemen wordt neergelegd. BINNENLAND De Nederlandse parlementaire delegatie die een bezoek heeft ge bracht aan Londen, is gisteren uit de Britse hoofdstad vertrokken om met de nachtboot naar ons land te rug te keren. De burgemeester van Gorkum zal morgen aan het regiment lichte luchtdoelartilleric Hoek van Holland namens de burgerij de instrumenten voor een drumband aanbieden. Mr M. G. de Bruin is benoemd tot mededirecteur van Van Gend en Loos naast de heer H. van Wessem. Tot nu toe was de heer De Bruin adjunct-directeur. De Volendam van de Holland- Amerika-lijn. is gistermiddag met ruim 1500 emigranten naar Halifax (Canada) vertrokken. Hiermee is de eerste van zes reizen met emigran ten naar Canada begonnen. BUITENLAND Volgens te Vaticaanstad ont vangen berichten zullen ruim zeven duizend buitenlandse zendelingen binnenkort uit het communistische China worden gezet Ook zijn pro cessen in voorbereiding tegen Ame rikaanse zendelingen, die worden beschuldigd van het verspreiden van „imperialistische propaganda". De Franse nationale vergade ring heeft Dinsdag met 387 tegen 177 stemmen het door de regering ingediende wetsontwerp goedge keurd, waarbij drie door communis ten beheerste organisaties, namelijk het Wereldverbond van Vakvereni gingen, de Wereldfederatie der De mocratische Jeugd en de Interna tionale Federatie van Democratische vrouwen, worden ontbonden. Een Deens schip is uit Phila delphia vertrokken met twee mil- lioen stuks speelgoed, die door Ame rikaanse kinderen aan kinderen in Europa zijn gegeven. Acht ton van het speelgoed gaan naar Nederland. Benjaamino Gigli, de Italiaan se tenor, heeft te Rome met goed gevolg een operatie aan een abces doorstaan. De schrijver van een artikel, dat beledigend voor de Paus werd geacht, alsmede de eigenaar van het tijdschrift „Omnibus", dat het arti kel publiceerde, zijn te Turijn tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. OEKBESPREKING De Russen komen in Mora Een invasie-roman door Alexandra Orme. Uitgave Nederlands Boekhuis. Til burg. De omslag van dit lijvige boek doet denken aan een stripverhaal. Er staan een paar typen van Russi sche soldaten op getekend, die een Russische officier voorstellen met een Wodka-fles, een soldaat, die met hamer en sikkel een machientje zit te demonteren, een vrouwelijke sol daat en een Rus, die een vrouw achterna loopt, welke een zak in veiligheid tracht te brengen. Ge slaagd kunnen wü deze omslag moeilijk noemen, maar als men het boek gelezen heeft moet men toege ven, dat de wat primitieve tekenin getjes toch wel toepasselijk zijn op de inhoud van deze invasie-roman. Het is een speelse en toch rake beschrijving van de „bevrijding" van het Hongaarse dorpje Mora door het zegevierende Russische leger in de winter van 1944/45. Het verhaal is een vertelling van dag tot dag en zonder veel tierelantijnen of gewich tig- en mooi-doenerij neergeschre ven, maar het geeft een verrassend klare kijk op de mentaliteit van de moderne Russen. Met echt vrouwelijke intuïtie doorziet de schrijfster vrij spoedig de persoonlijkheid van deze men sen en met haar talent van ver tellen zet zij ze levensgroot voor ons neer, zoals ze zijn, niet mooier, maar ook niet lelijker dan de werkelijk heid. Het Sovjet-regiem zelf laat zij voor wat het is, maar de voortbreng sels van dit systeem analyseert zij zeer openhartig. Menige onbegrijpe lijkheid in de handelwijze van deze wonderlijke lieden komen ons na het lezen van dit boek niet meer zo krankzinnig voor. De Russen zijn een eigenaardig volk, dat zonderlin ge conti'asten in zich bergt. Zij ver vallen van het ene uiterste in het andere en zijn grillig als grote kin deren. Dit is dan ook de grote ver dienste van het boek. dat vertaald is door Fr. v. Oldenburg Ermke, de typische kijk op de Russische men taliteit, welke zozeer afwijkt van die van de Westerling. Als Poolse staat zij op de drempel van het Wes ten en het Oosten en is zij in staat in Westerse begrippen Oosterse ze den. deugden en ondeugden te ver talen. Volwassenen zullen in dit met humor vertelde verhaal een prettige lectuur vinden, waaruit zij enpas- sant veel kunnen leren. wijl als arbiters zullen fungeren de bekende matadoren Sweering, Eichelsheim, Kees de Ruyter en Kruythof, benevens de Leidenaars G M. Teegelaar en v. d. Heiden. De organisatie van het tournooi berust bij de biljartveren, ,,'t Noor den", die ongetwijfeld alles in net werk zal stellen om dit veelbeloven de tournooi ook zo goed mogelijk te doen slagen, loor er een. VOETBAL. Paviljoen „de Brasem" gereed de gasten te ontvangen Zoals reeds eerder gemeld zullen morgen in het Paviljoen „De Bra sem" te Oudewetering de biljart wedstrijden aanvangen om het Ne derlands Kampioenschap 1950-1951 hoofdklasse, kader 38/2. De belangstelling voor dit tour nooi blijkt bijzonder groot te zijn en de vele biljartliefhebbers uit Leiden en omgeving, die nog zelden een groot tournooi zagen verspelen, zul len dankbaar gebruik maken van de in Oudewetering geboden gelegen heid om spelers van naam op het groene laken in actie te zien. De heer Ad. Zegers heeft ervoor ge zorgd, dat zoveel mogelijk biljart liefhebbers van de wedstrijden ge tuigen kunnen zijn. Daarom heeft hij twee podiums doen aanbrengen, waar 'n kleine 300 personen een plaatsje kunnen vinden. Daarnaast is er nog gelegenheid tot zitten op stoelen. Zoals reeds gezegd wordt het ka dertype 38/2 gespeeld. Niet ieder weet wat de verschillende kader typen in het biljartspel betekenen. Daarom nog het volgende. Op het biljart worden lijnen ge trokken, voor het type 38/2 op 38 cm. van de banden. In ieder vak nu geldt de entreepositie, d.wz., dat een van beide speelballen het betreffen de vak moet verlaten Voor het ver dere onderscheid in ankerkader gel den nog elf posities van onderlinge standen. Het ene type spel is aantrekkelij ker dan het andere, maar elk type vereist de nodige behendigheid, welke alleen door langdurige trai ning verkregen kan worden. We laten hier nogmaals de deel nemers volgen: Ph. J. Beekman en Ph. Schmidt (Amsterdam), J. Fran ken (Tilburg), J. Kastelijn (R'dam), Frans Leur (Oss), L. van Reyen (Heerlen) en tenslotte de kampioen 1949-'50 J. W. de Jong van „Entre Nous" te Den Haag. De officiële opening van het tour nooi zal morgenmiddag te half twee plaats hebben, waarna het tournooi te 2 uur aanvangt met de partijen FrankenSchmidt en Kastelijn Beekman. Er wordt gespeeld om 400 caramboles. Wedstrijdleider is de bekende Leidse biljarter L. Teegelaar, ter- UITSLAGEN. Adspiranten: h: Meerburg (a)—DOSR (a) 15. i: Lisse (a)Docos (a), 16. j: UDO (a)-WSB (b) UDO n.o. k: UDO (b)Docos (b) UDO n.o. 1: t -rc g Senioren: 1B: Roodenb. 3ASC 3, 30. IC: ZLC 2—LFC 4, 2—0: SVLV 2 Roodenb. 4, 80. 2A: AZL 1—Altior 1, 2—10. 2C: LFC 5—DOSR 3, 5—0; Meer burg 2Alphia 3, 31. 2D: LFC 6—SVLV 3. 0—1 Hazers- woude 1Or. Groen 2 12. 2E: Altior 2VN A 2, 1—0. 3A: Lisse 4—LFC 7, 5—1; ASC 6— ZLC 3, 4—2. 4B: Roodenb, 10Morskw 3, 32. 4D: ZLC 5Rouwkoop 4, 36. Junioren: E: DOSR (A)—Altoir (A) 1—0, Meerburg (A)Hazerswoude (A), 8—1. G: MMO (A)—Docos (B) 2—0. H: Lisse (D)Lisse (C) 42. I: St. Bern (B)Docos (C) 01. SCHAKEN DE TWEEKAMP DONNER—PRINS. De vierde partij van de tweekamp DonnerPrins, waarin Donner met wit speelde, is na veertig zetten af gebroken in een stelling, welke bei de tegenstanders kansen biedt. De partij wordt morgen voortge zet. De stand is: Donner iyK pnt. en 1 afgebr.., prins y pnt. en 1 afgebr. IGe hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn be klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar lijkeen prikkelende slijm met 21. Het scheelde werkelijk maar een haar of dit verhaal zou ontijdig zijn beëindigd door de droeve on dergang van Dokie Durf. Bijna ra kelings scheerde de torpedo langs de achtersteven van Dokie's boot. Dertig seconden later had het stalen mon ster één van de kademuren bereikt. Een ooverdovende slag klonk. Alles in de haven werd geolormeerd. Par- gel zou ongetwijfeld trachten, van de verwarring gebruik te maken om met zijn vrienden te ontkomen. Do kie besloot, daar een stokje voor te steken. Gelukkig zag hij een sten- gun in de boot liggen, daar door Gor gels mannen achtergelaten. Dokie zocht met zijn arendsogen het water af. Ja. daar dreef de grote platte doos. De koepel van de éénmans- duikboot! In de tweede klas sabelcompetitie verloor de AEW-equipe van de Haagse Politie Sportvereniging met 6—3. De persoonlijke resultaten waren: Rob Sloos wint opnieuw al zijn par tijen (3), terwijl zijn beide equipe genoten: B. Erades en I. J Sloos het niet tot één overwinning konden brengen. De helft van de competitie is nu voorbij en de AEW-equipe won hiervan 7 wedstrijden en ver- IJSHOCKEY ZWEDEN—VER. STATEN 10—1. Het Zweedse nationale team heeft gisteravond te Stockholm de ploeg,, die de Ver. Staten in het a.s. wereld kampioenschap zal vertegeuwoordi- gen, met 101 geslagen (10 4—0 51). De eerste ontmoeting tussen beide ploegen, verleden week gespeeld, was in een Zweedse 51 zege geëindigd. AMSTERDAM—TILBURG 6—8. De wedstrijd AmsterdamTilburg voor de West-Epropacup die in ver band met het ontbreken van een ijs baan te Amsterdam in Tilburg werd gespeeld, had weinig om het lijf. Tilburg won met 86 (30, 32 2—4). Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. mu ziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. m'uziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", causerie. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws 13.15 AVRO allerlei 13.20 Hawaiianmuziek 13.40 „U kunt het geloven of niet" 13.45 Gram. muZiek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending. K. H. Smit. „Wat wU je weten". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor burger en militair 19.10 Orkestconcert. 19.45 „Hoe nu verder?" causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 ,.De groeten van Nuch teren". 20.15 AVRO-allerlei. 20 20 Omroeporkest en solisten. 21.20 „Schipper naast God", hoorspel. 22.40 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gram muziek. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. muziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. muziek. KRO: 11 00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonne wijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. muziek. 13.40 Zang en piano. NCRV: 14.00 Gram. muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Instrumentaal trio. 16.00 Bijbellezing 16.45 Vocaal ensemble cn solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Licht en semble. 18 00 Amusementsmuziek. 18.30 „C.W.V. kwartier". 18.45 Gram. muziek 19 00 Nieuws en weerberich ten. 19.15 „Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord" 19.30 ,.In dienst van het Vaderland causerie. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma 22. 10 Gram. muziek. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Gram. muziek 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. muziek. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F.""van Ve'sen). 80) Uit zekere, mij bekende feiten heb ik afgeleid, dat de overblijfselen van Vitalis Reinhardt waren. Laten wij nu zien, welke ondersteuning deze veronderstelling heeft ontvangen. Van Reinhardt is bekend, dat hij door een chasse-pót-kogel werd ge wond in de rechterheup en dat dc kogel er nooit is uitgehaald. Nu vind ik tussen deze overblijfselen een be langrijk gedeelte van een rechter heupbeen. In dat heupbeen is een plek, welke er duidelijk op wijst, dat het is doorboord en dat die wond is geheeld. Ook is er een holte, waarin een vreemd lichaam in vorm gelijk aan een chasse-pót kogel gedeeltelijk heeft vastgezeten. De chemische sa menstelling van dat vreemde li chaam is duidelijk aangewezen door een vlek welke de holte omringt en die vlek is vermoedelijk toe te schrijven aan loodoxyde. Klaarblij» kelijk bestond het vreemde lichaam uit lood, hetgeen in het crematorium is gesmolten en weggevloeid, met uitzondering van een klein gedeelte in de holte, dat na oxydatic vloei baar is geworden en door de om ringende beenderenwas opgezogen, waardoor die vlek ontstond. Tenslotte vinden wij, dat het vreemde lichaam werkelijk lood was en dat het gewicht ongeveer drie honderd zes en tachtig grein bedroeg zijnde ook het gewicht van een chasse-pót kogel. Ik zeg, dat het bewijs uit de as reeds beslissend is. Dit is echter slechts een bevestiging van conclu sies welke ik reeds uit een belang rijke hoeveelheid bewijsmateriaal had getrokken. Ben je voldaan Marehmont? Ik bedoel natuurlijk in eerste instantie." „Ik ben geheel voldaan", ver klaarde Marehmont. „En nu begrijp ik, waarom U m'ij hier bij dit on derzoek heeft uitgenodigd met Fa ther Humperdinck; iets wat mij tot nu toe een raadsel was. Maar, uit dit alles moet ik concluderen, dat hier een grof bedrog heeft plaats gegre pen. Is dat niet zo?" „Ik geloof", antwoordde Thorndy- ke, „dat het bijna niet aan twijfel onderhevig kan zijn, dat Vitalis Reinhardt door Septimus Maddock is vermoord." Het gelaat van Father Humper dinck werd lijkwit van schrik. „Moge de Almachtige hem verge ven!" riep hij. Op dat ogenblik onderbrak super intendant Miller ons. „Mijnheer, U zei, dat Maddock nu door de politie wordt opgespoord. Bedoelt U onder die naam?" „Neen", zei Thorndyke. „Ik be doel onder de naam Samway. Septi mus Maddock, alias Isaac van Dam me staat als overleden geboekt. Maar Samway, alias Maddock, alias Burton van Brugge, alias Gill is zijn verpersoonlijking en als zodanig, vertrouw ik hem in je zorg aan. Ik hoop Miller, dat je hem spoedig in hechtenis hebt. Het bewijs is, zoals je ziet nu ger?ed, al wat aan de zaak nog ontbreekt is de gevangene." „Als het aan ir/ij ligt, mijnheer zal het niet lang duren, dat hij ont breekt Dit is een geval, dat wel de moeite waard is. om zich voor in te spannen. En nu, dokter zal ik met uw toestemming de ui'n weer in be zit nemen en spoedig alle maat regelen gaan treffen, welke voor een spoedige arrestatie nodig kunnen blijken." De superintendant scheen door zijn vertrek de andere twee bezoekers te infecteren, want zodra hij de deur uit was. namen Father Humperdinck en zijn rechtskundige raadsman haastig afscheid van ons. XXII Thorndyke geeft nadere verklaring Tot mijn grote verlichting en niet minder die van Jervis, vertrok pro fessor Woodfield binnen vijf minu ten na de anderen. Hij had zijn kof fertje onmiddellijk ingepakt en nam de uitnodiging van Thorndyke, om te blijven theeën niet aan. Zodra hij weg was, gingen wij naar beneden en nestelden ons ge zellig bij de haard in de zitkamer. Polton volgde ons bijna onmiddel lijk met het theeblad, dat hij op een klein tafeltje naast Thorndyke plaat ste. Daarna pookte hij het vuur in de haard op en verwijderde zich op zijn gewone bescheiden manier. Zodra wij alleen waren, opende Jervis het gesprek, door zijn en mijn verlangen naar „meer licht" te vertolken. „Dat is een grote verrassing voor mij geweest, Thorndyke", zei hij. „Een volledige verrassing?" vroeg de dokter. i.Neen, dat kan ik niet zeggen. Dc oplossing van het probleem was er een, die ik bij mijzeif ook had ge maakt, maar ik had het idee als on mogelijk verworpen; en het lijkt nog onmogelijk, ofschoon ik weet, dat het de juiste oplossing is". „Ik begrijp volkomen je moeilijk heid", zei Thorndyke „en ik zie goed in, dat die moeilijkheid onover komelijk was, indien je niet toeval lig het antwoord er op vond. Dat was werkelijk de schitterende eigen aardigheid van Maddock's plan. Met uitzondering van een enkel feit, dat bijna zeker over het hoofd moest ge zien worden, zou de werkelijke ver klaring van de omstandigheden hoogst onaannemelijk schijnen. Zelfs indien later verdenking zou gerezen zijn en de juiste verklaring naar vo ren gebracht, dan nog scheen er een feit te zijn, dat absoluut niet klopte." „Ja", beaamde Jervis, „dat is het juist, wat ik ook heb gevoeld". „De waarheid is", zei Thorndyke, „dat deze misdaad met de meest duivelse scherpzinnigheid en bere kening is gepleegd. Wij zijn daarvan overtuigd, als wij zien, door hoe 'n uiterste kleine onvolkomenheid het plan mislukte. Eigenlijk kunnen wij nauwelijks van mislukking spreken. Zover wij kunnen zien, gelukte het geheel; als de misdadiger zijn succes slechts had kunnen aanvaarden, dan schijnt er geen enkele reden te be staan, waarom er ooit een ontdek king zou gedaan zijn. Als wij op 't geval terug zien, dan bemerken wij, dat onze ondervinding dezelfde was als van O'üonnell. Wij hadden geen enkele sleutel, wanneer wij in aanmerking nemen, dat dege ne welke wij ontvingen, ons door de misdadiger zelf werd verschaft, door zijn nodeloze pogingen, om zich nog groter zekerheid te verwerven. Stel, dat Maddock, na zijn plan met succes te hebben uitgevoerd, te vreden was geweest en het daarbij had gelaten; wie zou dan hebben kunnen weten, of zelfs vermoeden, dat er een misdaad begaan was. Ik geloof, geen sterveling. Doch inplaats daarvan, 'had hij een drang om te doen. wat de mis dadiger bijna zonder uitzondering doet. Hij verknoeit zijn werk, ter wijl alles goed van stapel loopt. Hij omringt zich door een aantal onno dige veiligheidsmaatregelen, waar door tenslotte de aandacht op zijn handelingen wordt gevestigd. Hij ge looft, of meent dat hij weet, dat Jar- dine in het bezit is van een of ander bewijs ,dat zeer gevaarlijk is. Hij vraagt zich niet af, of Jardine zich van dat bezit bewust is, doch hij kent er zelf de waarde van en be sluit daarom, Jardine uit de weg tc ruimen. Dat nu, was zijn fout. Als hij Jardine ongemoeid had gelaten, zou de gehele zaak een normaal verloop gehad hebben cn zouden de omstandigheden en details spoedig vergeten zijn. Ondanks zijn fout scheelde het toch nog maar een haar breed of zijn plan was gelukt. Dan zou het lichaam van Jardine op "het ogenblik in die kolder liggen zonder door iemand ontdekt te zijn." (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6