Koppig Egyptische afdeling gerestaureerd heropend WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 L)t Lbn^b LUURANl EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE FRANS-ITALIAANSE BESPREKINGEN. Frankrijk en Italië hebben Dins dagavond besloten de „anti-consti- lutionele activiteit" van „de vijfde colonne" van millioenen communis ten in hun landen te bepreken. De ministers Pleven en de Gas- peri kwamen overeen, dat de Fran se en Italiaanse communistische par tijen de vrijheid moest worden ver leend, gegarandeerd in de Grond wet der beide landen, maar dat com munistische activiteit, „welke in strijd is met die democratische in stellingen" krachtig moet worden verhinderd. Een welingelichte zegsman ver klaarde tegenover Reuter: ,,De com munisten zal niet de vrijheid wor den gegeven de Grondwet, onder welker bescherming zij werken, op onwettige wijze omver te werpen". De ministers bespraken gisteren ook de Europese defensie en de Duitse herbewapening en later de Europese economische samenwer king. Canadese wapens van groot nut Daar het Nederlandse leger op den duur geheel zal worden uitgerust met Amerikaanse wapens, die sterk verschillen van de Brits-Canadese, is er hier en daar in ons land soms weinig geestdriftig gereageerd op de schenking van de Canadese regerirg die Nederland de bewapening heeft geleverd voor een complete divisie. De critiek wordt in militaire krin gen als volkomen ten onrechte be schouwd, daar deze Canadese wa pens ons niet alleen door een ge vaarlijke en moeilijke periode heen helpen, gedurende welke de Ameri kaanse leveranties ons nog niet heb ben bereikt, maar omdat deze wa pens bovendien uiterst noodzakelijk zijn om de onder de wapens verblij vende troepen te oefenen. Daartoe wordt het materieel zo ge bruikt, alfof het reeds in de forma ties met Amerikaans materieel past. Geleidelijk zal het worden vervan gen. naarmate de leveringen uit de Verenigde Staten binnenkomen. Dan nog blijft het echter voortreffelijk oefenmaterieel. Om de Canadezen, die Nederland met voorrang hebben bedacht, te la ten merken dat Nederland wel dege lijk heel dankbaar is voor het ge schenk. overwegen regering en le gerleiding od een of andere wijze uiting aan die dankbaarheid te ge ven Het staat nog niet vast. op welke wijze dit zal geschieden. Een van de mogelijkheden is een grote wapen schouw. De Canadese ambassadeur in Ne derland Pierre Dupuy. die voor een particulier bezoek in Canada ver toeft. heeft in Montreal verklaard, dat de wapenhulp de Canadezen bii de Nederlanders zeer poDu'air hééft ■^emaakt en hun veel achtin0 heeft ^ezorcd op het gebied van militaire "n industriële aangelegenheden „Het 's heerlii'- om in Nederland te wer- -en", zei hij. Gedwongen spaarsysteem Een Westduits plan De West-Duitse minister van eco nomische zaken, prof Erhard, heeft een ingenieus plan ontworpen om tegelijkertijd de luxe consumptie te perken, de invoer van luxe goederen te verminderen en middelen voor de investering in de industrie by een te brengen. Er wordt niet genoeg gespaard in Duitsland, vindt hij, en nu wil hij de liefhebbers van extra geneugten tot sparen dwingen. Hij wil op een serie luxe consumptie- en gebruiksgoederen een toeslag van 25 procent heffen, die besteed zal wor den om investeringskapitaal te ver zamelen. Op deze wijze wil Erhard twee millioen mark per jaar aan overbodige koopkracht afromen. Het originele aan het plan is, dat de heffing niet als eenvoudige be lasting zal gelden, doch als een ge dwongen spaarsysteem. Wie een on der de regeling vallend product koopt, krijgt daarbij een spaarzegel en zodra hij genoeg zegels heeft ge spaard kan hij die omzetten in een lening aan de staat. Erhard be schouwt dit systeem ook als een middel om de nadelen op te vangen, welke de liberalisering van de im porten voor Duitsland met zich brengt. Het ligt namelijk in de be doeling de heffing ook toe te passen op ingevoerde producten, zowel (luxe) levensmiddelen als gefabri ceerde producten. Daardoor moet overmatige invoer van deze produc ten worden voorkomen en in dit op zicht werkt het systeem dus als een extra invoerrecht. Erhard heeft zijn plan aan de regering voorgelegd, die er echter nog geen beslissing over genomen heeft. Australië zal op semi-ootlogsbasis worden geplaatst, aldus minister-pre sident Robert Menzies kort na zijn terugkeer van de gemenebestconfe rentie te Londen bekend gemaakt. Het land kan niet volledig op oor logsbasis worden geplaatst zonder dat zijn ©migratie- en ontwikkelings programma hieronder zou lijden al dus Menzies. „Evenals Engeland moet Australië zich in die mate op de defensie voorbereiden als verenig baar is met de onmiddellijke be hoefte van bet land aan bevolkings aanwas en ontwikkeling." VERKLARING VAN AMERIKAANSE REPUBLIKEINEN. In een verklaring over buittenland- se politiek, getekend door meer dan honderd van de honderdnegenenne gentig republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, welke in het huis zaï worden ingediend, wordt voorgesteld: stop zetting van Amerikaanse hulp aan West-Europa, tenzij men er van over tuigd is, dat deze landen hun volle dige aandeel van de last dragen. Toe staan van volledige deelneming aan het congres aan het vaststel'en van de buitenlandse po'itiek. Ondoordring baar maken van de V- S. voor aan vallen; Besnoeiing van de niet voor defensie bestemde uitgaven: opbouw van een defensie van het Westelyk halfrond. CONCERTGEBOUWORKEST GAAT WEER SPELEN De reeks abonnementsconcerten van het Concertgebouworkest wordt Woensdag 21 en Donderdag 22 Fe bruari in het Concertgebouw te Am sterdam* hervat. Deze concerten staan onder leiding van Josef Krips. De Amsterdamse rechtbank heeft de 37-jarige PTT-ambfenaar H. J. R., die een pakket m'at 12 stukken zeep aan de bestelling had onttrok ken om het zich toe te eigenen, con form de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest en met de bepaling, dat van deze straf zeven maanden voorwaardelijk worden op gelegd met een proeftijd van drie jaar. De Amsterdamse Rechtbank heeft gisteren de fraude behandeld bij de N.V. Passagebureau Twenthe te Am sterdam. Dt reisbureau-exploitant en procuratiehouder van dit passagebu reau, L. A. hoorde een gevangenis straf van twee jaar met aftrek te gen zich eisen wegens verduistering van 35.000 gulden. Verdachte had passagebiljetten van de KLM aan rei zigers verkocht, maar de opbrengst niet afgedragen aan de KLM. De Haarlemse rechtbank behan delde gisteren het kort geding tus sen de saneringscommissie voor de slagerijen in Zaandam en een Zaan- damse slager, die de hulp van de rechter had ingeroepen omdat hij meende, dat de saneringscommissie het de slagers onmogelijk maakt op normale wijze vlees te betrekken De saneringscommissie had het vo rig jaar bindende prijzen vastgesteld voor de Zaanse slagers Deze meen den. dat die prijzen te hoog waren om een behoorlijke orivzet te berei ken. Enxele slagers hielden zich niet aan de overeengekomen prijzen, waarna een saneringscommissie maatregelen trof om het betrekken van vlees door deze in overtreding zijnde slagers te bemoeilijken. Van de zijde der saneringscom missie werd betoogd, dat er op geen enkele wijze pressie is gebruikt om het de in overtreding zijnde slagers onmogelijk te maken handel te drij ven. Men was er van overtuigd, dat zij thans meer winst maken dan voorheen ondanks het feit, dat zij lagere prijzen berekenen De wijze waarop de slagers op het ogenblik vlees inkopen werd van de zijde der saneringscommissie dubieus geacht. De president zal 20 Februari uit spraak doen. NIEUWS UIT QF RIJNSTREEK De 38-jarige William Moon uit Sun derland (Eng.) diende een verzoek in om werklozensteun voor hemzelf en voor zijn echtgenote. En dat kost te hem een arrestatie. Want zijn vrouw had geen werklozensteun no dig, om de eenvoudige reden, dat zij een goede baan had. Toch bleek William te goeder trouw het formulier te hebben inge vuld. Hij had namelijk al een jaar lang ruzie met zijn vrouw en al die tijd hadden ze geen woord tegen el kaar gesproken. „Nou", zei hij tegen de rechter, „hoe kon ik dus weten, dat ze intussen een baan had gekre gen?" Vergadering L.T.8. kring „De Venen' Op de jaarvergadering memoreerde de voorz., de heer C. Huigsloot o.m. hoe in deze streek juist de teelt van de Hoofdproducten een fiasco is ge worden, tengevolge waarvan 70 a 80 tuinders op de sociale steunregelin gen zijn aangewezen De studiedagen op Drakenburg zijn vastgesteld op 13 en 14 Maart, voor tuinders in deze streek een onge e- gen tijdstip. Daarom zal het hoofdbe. stuur gevraagd worden om deze in September a.s. te willen houden. Ook voor Delfland en Westland is deze tijd veel geschikter. De secr. F. Sassen memoreerde in zijn jaarverslag dat een gedeelte van de gedupeerde tuinders niet gehol pen kunnen worden door de socia e bijslagregeling en zelfs op armen zorg zijn aangewezen. Wil men de kleine tuinders geheel liquideren? De kas van de kring vertoonde een batig saldo van 20 gulden De aftre dende bestuursleden de heren van Eijk en Volgering werden bij enkele candidaatstelling herkozen De aftre dende voorz., de heer C Huigsloot stelde zich wegens hoge leeftijd niet meer herkiesbaar. Ingevolge een vroeger gemaakte afspraak, waarbij de functies over verschi lende plaat sen werden verdeeld, moet hij door iemand uit R.A.veen opgevolgd wor den. Met algemene stemmen werd de heer Verdel aangewezen. Hierna bedankte de heer van Tol de scheidende voorz. namens het hoofdbestuur, en op voorstel uit de vergadering werd de heer Huigs oot benoemd tot ere-lid van het bestuur. Lonen voor arbeiders. In het nieuwe ontwerp C. A. O. waarvan de mantel ongewijzigd blijft stellen de arbeidersbonden voor om het oude loon voor vaste vakarbei ders 40.25) te vermeerderen met de Joekesgelden, de 5 pet. loonsver hoging van Jan. '50, en de 5 pet. loonbijslag van Sept. 1950 en dit als loon vast te stellen. Voor losse vak- arbe ders van 1 Mei31 Aug. zou dit worden 45 25 met langer dienstver band 45.75. en voor hen die slechts enkele dagen worden aangenomen io.per dag. De ongeschoo'den liggen 2.lager en de jeugdlonen variëren vanaf 25 bij 17 jaar tot f 43 75 by 22 jaar. Na uitvoerige toelichting door de i voorz. en door de heer v. Tol en een lange discussie, wordt besloten om aan de werknemers het volgende voorstel te doen: Het loon 40-25 wordt vermeerderd met de Joekes- gulden en met de 5 pet. loonbijslag Sept '50. die voor onze streek ver plicht was gesteld. De niet verplichte bijslag van Jan. '50 wordt niet in het loon opgenomen. De jeugd'onen worden hiermee in evenredigheid ge bracht. De uren-kwestie zal op de volgende conferentie met de werk nemers ter sprake worden gebracht. De heer Verdel zou gaarne de ren tevoet van het Waarborgfonds ver laagd zijn, terwijl de heer Hogen- boorn èén Centrale Veiling voor de gehele Veenstreek beoleit. Dit laat ste zal met de veilingbesturen be sproken worden. JV7PHFN AAN OEN RTTN Holl. Mij. van Landbouw. Op de vergadering van de Ho landse Mij. van Landbouw werd met alg. st. be sloten tot de oprichting van een Jon gerenafdeling voor Boerenzonen en Boerendochters, waarvan het be stuur als volgt gekozen werd. Voorz. J. den Hertog, secr- A. v. <L Waals, penn., mej. A. van Leeuwen, comm. C. J. Kempenaar en Geert van Leeu wen. Emigratie-voorlichting. Op ini tiatief van de parochiële raad van overleg, werd Dinsdagavond in de St. Josephzaal een voorlichtingsavond georganiseerd met betrekking tot. de emigratiemogelijkheden, de voor- en nadelen hiervan, en er werden vele probMemen onder de loupe genomen, welke met het emigratie.-strevén verband houden. De heer v. Kampen van het'Kath. emigratiebureau gaf ten deze een objectieve voorlichting, die bij een dergelijke onderneming zeker van he* al'ergrootste be'ang is Blijkens de vele hierna gestelde vragen, heeft de parochie!e raad van overleg met het beleggen van deze bijeenkomst wel in een behoefte voorzien. De deken, dié een korte in leiding had pehouden, sprak ook een dankwoord. De avond werd mede bii- gewoond door pastoor van Doeswijk uit Zevenhoven. Aï KFMADE Schaak- en damkampioenschap van Alkemade. De in hotel Meer zicht" gespeelde 3e ronde in het tournooi om het schaak- en dam kampioenschap van Alkemade bracht als uitslaeen: Schaken: lste klasse A.: A. P. van PeltG. van Rijn, afgebr W. Groenendijk P. Seip 01; H. BuijsW. van Beek afgebr.; J. C. van der Meer J. J. van der Meer 01. lste k'asre B.: A. Wesse'iusH. Wesseling afgebr.; W. Duijverman Th. Olijerhoek 01; A. P. van PeH 'R'veen)—H Bakker 01; C- P. BeukC. A. Wesselius 10. 2dp klasse- Jac. VreekenL. Kop pelaar 10: W. OomenH van Bor- telen 10; P. MeiierG. Olijerhoek 10: B. van BeekW. Raaphorst 01: Jac. v. d. MeerTh. van der Meer 01. Dammen: lste klasse: -A- de Glasbergen- Blaav 02; T v. d. H-orstT. Kats- óurg afgebr.: G. van LeeuwenJ. v. d. Meer 02: C. VisG. Vis 02. 2e klasje: S KmkelH. Gortzak afgebr.: A. van TolD. Langhout 2—0: W. Bakker—C. Baas 2—0. De uitslagen van de afgebroken en uitgestelde partijen der vorige ron den zijn: Schaken: lste klasse B.: H. Bakker W. Duij verman 01; 2e k'asse: L. Koppe'aarJac. v. d. Meer 1>0; Dammen: lste klas: J." MeijerT. v. d. Horst 20; 2de klasse- H. Gort zakW. Bakker 20; C. Baas—A. v Tol 2—0. DE KWAKEL Electrisch licht. Het klinkt in deze tijd wel vreemd maar langs het Jaagpad en in de Bankpn, waren nog steeds een tiental huizen, waar onder twee boerderijen, verstoken van electriciteit. De bewoners moes ten zich met petroleumverlichting behelpen. Na langdurig overleg tus sen de gemeente en het e'ectriciteits- bedrijf is het nu zover gekomen, dat tot aansluiting werd bes'.oten. Hier voor is een net nodig gewee:t van verschillende kilometers kabel. Deze week is het werk klaar gekomen, en nu behoeven ook deze bewoners slechts de knop om te draaien, om hun woning in helder licht te zetten, TER AAR Aanrijding. Maandagavond om streeks 5 uur reed de electricien P. de Boer op zijn motorfiets, komende van de richting Leimuiden, huls- RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN Nieuw systeem met kunstlicht 1JET IS AL meer dan 10 jaar gele den, dat de Egyptische afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden werd gesloten. Dit ge schiedde op last van de Kunstbe scherming in Oorlogstijd. Een deel van de Egyptische kunstschatten werd uit liet museum weggevoerd, terwijl de rest in een betonnen, scherfvrije ruimte werd onderge bracht. Toen na de bevrijding het gevaar geweken was en de afdeling weer ingericht kon worden besloot de directeur, dr. W. D. van Wijn gaarden, haar eerst te laten restau reren. Daarmede werd een lange en moeizame weg ingeslagen, omdat de inrichting, volgens moderne me- seum-opvattingen, handen vol geld vroëg. Eind 1947 kon eindelijk be gonnen worden, maar reeds het jaar daarop werd het werk 6 maanden stilgelegd. De laatste twee jaar ech ter kon onafgebroken doorgewerkt worden. Het resultaat hiervan is thans te zien, nu de Egyptische afde ling hedenmiddag met enige plech tigheid heropend werd. Niet de gehele Egyptische verza meling viel onder deze restauratie. Men heeft zich voorlopig beperkt tot de vijf beneden-zalen, waarin de be langrijkste en grootste stukken zijn ondergebracht. Houtsnijwerk, sculp turen, bronzen en andere kleine stukken worden met de mummies samengebracht in de bovenzalen, die nog gerestaureerd moeten w tr- den. Maar hetgeen reeds nu geëxpo seerd is, geeft toch een goed beeld van de grote rijkdom, die het Rijks museum aan Egyptische kunstschat ten herbergt. Het is wellicht interes sant na te gaan op welke wijze deze beroemde verzameling tot stand ge komen is. Koninklijke grondlegger Het was koning Willem I, die in 1818 te Leiden het Rijksmuseum van Oudheden stichtte, waarin als begin een verzameling uit het Kabinet van Anatomie en Rariteiten werd onder gebracht. De koning liet in 1826 een grote collecte van de koopman J. de l'Escluze uit Brugge aankopen, waarvoor de eerste directeur, dr. C. J. C. Reuvens, f 5000,besteden mocht. Van de na de verkoping overgebleven stukken werd een jaar later nog voor f 2000aangekocht, welke nieuwe aanwinsten ongeveer tegelijkertijd met de aankopen uit Livorno, afkomstig uit de verzame ling van Maria Cimba, in Leiden ar riveerden. Ook voor deze aanwin sten werd f 5000,— betaald. Daarna volgde in 1828 verreweg de- belangrijkste aankoop, het groot ste deel van de verzameling van Jean d'Anastasy, Zweeds consul-ge neraal te Alexandrië. De Belgische opstand in 1830 maakte verdere aan kopen onmogelijk. Maar inmiddels was de Leidse verzameling, dank zij koning Willem I, tot een der meest waardevolle ter wereld geworden. Leiden kan wedijveren met het Pa- rijse Louvre, het British Museum te Londen en de verzameling van Turijn. De vijfde grote collectie was die van Berlijn, welke tijdens de corlog voor een groot deel verwoest werd. De Leidse verzameling is wel iswaar niet de grootste ter wereld, inaar in qualiteit, wat betreft dus zeldzaamheid en conservering, is zij wellicht nog belangrijker dan die van Parijs! Nu ook kunstlicht. Voorheen was het de algemene op vatting, dat een museum slechts met daglicht goed verlicht kon worden. De nieuwe inrichting van het Lou vre wees echter uit, dat er met elec trisch licht enorm veel te bereiken is vooral door het gebruik van naon- buizen. Dit is vooral belangrijk in Leiden. omdat de Nederlandse weersgesteldheid geen regelmatig, steeds even helder, daglicht kent. Men heeft nu op ruime schaal van kunstlicht gebruik gemaakt De eerste der vijf zalen bevat voorwerpen uit het Oude Rijk, o.a. een prachtig granieten beeldje van Anch (3e dynastie, 30002800 voor Chr.). Bovendien een grote grafka pel uit de 5e dynastie (2500 voor Chr.), waarvan de wanden helaas voor het grootste deel achter spie gelglas moesten worden gezet. Een maatregel die noodzakelijk is, omdat opschriften van „Niet aanraken s.v.p." geen enkel effect sorteren. waarts. Bij Pulmot naderde in te genovergestelde richting een luxe auto. Deze zou de weg naar Lange- raar inslaan. Of de Boer nu gedacht heeft, het verkeer van rechts mag doorrijden, of wat dan ook is ons niet bekend, doch juist bij de krui sing botsten auto en motor tegen elkaar op De motor werd door de auto van voren gegrepen, en de Boer werd tegen de grond geslingerd. Door omwonenden werd de motor rijder bij de fam. van Hameren bin nengedragen, waar bleek, dat hy een-paar verbrijzelde tenen had op gelopen. Later is de Boer naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. De motor was vernield. -Geboren: Hendrikus G. C., z van P. W. v. d. Pijl en Cl. M. Camp- fens; Adriana W., d- van A. Dol en N. Morgenrood. In de tweede zaal, het Middenrijk, I treft men oAa. vijf zeldzame grafste nen aan, een verzameling die der wereld. Voor de Nieuwe Tijd heeft men twee zalen gereserveerd. Men vindt er wederom een grafkapel, waarvan de hiëroglyphen typische verschillen vertonen t.o.v. het Oude Rijk, door hun rijkere bewerking. Het mooiste deel van de verzame ling vindt men echter in de vierde zaal (eveneens Nieuwe Tijd) waar in de prachtige geconserveerde beel den van het echtpaar Maja en Merit zijn opgesteld. Vooral het beeld van Merit afzonderlijk (ongeveer 1350 voor Chr.) is een voortreffelijk spe cimen van Egyptische beeldhouw kunst. Jammer, dat wegens ruimte gebrek de opstelling niet royaler kon zijn. Men heeft dit echter groten deels ondervangen door een vernuf tig belichtings-systeem. Behalve een algemene zaalverlichting is het ook mogelijk slechts de belangrijkste stukken te verlichten en de rest in de schemering te houden, zodat de aandacht niet wordt afgeleid. De vijfde zaal tenslotte herbergt voortbrengselen uit de latere tijd, de slot-periode van de Egyptische kunst. Nog geen mummies. Men vindt dus thans nog geen mummies in de verzameling Maar desondanks is een bezoek aan de Egyptische afdeling zeker de moeite waard, om enig inzicht te verkrijgen in een der belangrijkste kunstperio den ter wereld. Als voorbeeld heeft men op de eerste verdieping reeds een -,,g" zaal" ingericht, waarin een aantal kleinere voorwerpen zijn onderge bracht. Indien subsidie verkregen kan worden, zal de gehele verzame ling Egyptische kleinkunst op deze wijze worden ingericht. Maar dat is nog toekomstmuziek. Muziek waar dr. van Wijngaarden en de heer C. J. Kortenbach, die na mens de Rijksgebouwendienst de leiding en het toezicht bij de restau ratie uitoefende, dagelijks van dro men BRIDGE-DRIVE TEN BATE VAN DE T. B. C. By de geor.;ani.eerdt kaartwed- strijden ten bate van de TBC-bestrij- ding en georganiseerd door „Groen- oord", werd gisteravond een algehele bridge-drive gehouden in de grote zaal van. „Den Burcht'' met als uit slag: Serie A: 1. heren de Vrind 41 p., 2. heer v. d. StarHeemskerk 37 Serie B: heren BikGenang 41, 2. hr de VrindSwanenburg 35%. Serie C: 1. hr. NieboerBaarda 37%, 2. mevr. Kuklerhr Uphoff 37. Serie D: 1. mevr. Paddenburghr Verhoog 42%, 2. hr. GeenjaarGod schalk 36%. Serie E: mevr. Uphoffhr. Regeer 35%, hr PauwVersteeg 30. Serie F: hr. en mevr. Witkamp 39%, dames Gunoesus—Kemperman 33%. Serie G: 1. mej. v. Waeshr Gal- jaard 36%, 2. hr GautierSr. en Jr. 36. Serie H: mevrouw de Graafhr. Grimmen 40, dames NievaartTes- a, 35. Serie J: hr. en mevr. v. d. Meer 43, gebrs. Abswoude 38. De verenigingsprijzen werden ge wonnen door: G. G. V. met 336% p., Prof.wijk 321% p., V.O.G. 294% p. Tijdens deze wedstrijden sprak de heer P. G. Verbruggen namens .Groenoord" nog een harteliik woord van welkom, terwijl dr. Si mons namens de TBC-bestrijding, or ganisatoren en medewerkenden harte lijk dank bracht voor dit fraaie doel en de heren de Vrind en v. Noort harteiijk dank vooi* hun enthousiaste medewerking. „Zuster, kunt u me ook zeggen, wanneer de K.R.O.-avond gehouden wordt en waar de kaarten te krijgen zijn?" De zuster achter het telefoontoe stel op Plantsoen 25 kijkt even ver bouwereerd, rrjaar zegt dan, lachend, dat ze het niet weet; ze zal informe ren en terugbellen. De twee sociale werksters van het Katholiek Sociaal Bureau staan voor niets en ook deze vraag wordt beantwoord. Natuurlijk hebt u al begrepen, dat het doel van het Kath. Soc. Bureau verder ligt, dan het verschaffen van inlichtingen omtrent ontspaningsavonden, maar het terrein van de werkzaamheden is in feite onbegrensd, zodat men soms voor de meèst wonderlijke si tuatie komt te staan. Het doel van het Kath. Soc. Bureau is, de vereni gingen op Soc. en Char, gebied bii te staan met raad. inlichtingen voor hen in te winnen en gevallen voor hen te onderzoeken. Ook gaan de twee zusters uit, om nog niet ont dekte noodtoestanden op te sporen. Zij geven deze dan door aan de daar voor aangewezen org. en zo er geen organisatie voor mocht zijn, trachten zij zelf een oplossing te vinden Zij trachten en dit is misschien nog wel zo belangrijk de grondoorzaak van een situatie te ontdekken en het veelal geestelijke euvel uit de weg te ruimen. „Twee zusters?" zult u zeggen, „en dat voor een stad als Leiden?". Inderdaad, we zijn het met u eens, dit is veel te weinig. De' zus ters werken" van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en nog stapelt het werk zich op. Het streven van het Kath. Soc. Bureau is, de beschikking te krijgen over 4 zusters, voor iedere parochie één. Er ontbreekt hun nog slechts een ding en daar kunt u voor zorgzn, a. s. Zondag bij de open- schaalcollecte. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFEN VERENIGING „Het Portret" was de hoofdschotel van de avond, die de Leidse Ama teur Fotografen Vereniging belegde en waarop de heer Wagenaar de monstreerde met verschillende soor ten fotolampen cn reflectoren, wel ke welwillend door de fa. Wolfslag waren afgestaan. Hiervoor werd een der leden verzocht als model te fun geren. Hij had het zwaar te verdu ren onder een batterij van lampen! Getoond werd, dat met slechts één lamp en reflectiescherm een mooi zacht verlicht portret verkregen kon worden. Met een spot-light werd een effectverlichting bereikt, die weliswaar de gelijkenis van de per soon op de achtergrond brengt, doch het in vele gevallen zeer goed doet. Het meeste licht werd gebruikt bij de z.g. High. Key-verlichting om ieder plaatje te verlichten werd een zee van licht gebruikt. Deze ver lichting wordt het meeste toegepast bij blonde vrouwelijke personen. Leerzaam was het na de pauze te zien, welke resultaten met de ver dichtingen bereikt kunnen worden. De heer W. toonde dit aan de hand van foto's, die hij gemaakt had. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht mej M. P V. Solle- wijn Gelpke, Heemstede en de heer E. A. Roelofsz, den Haag; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde bijv sterrekunde en Natuurkunde A. B. Mulder. Leiden; doctoraal Chemie A. B. Ruigrok, Leiden: doctoraal exa men Biologie-agrozoölogic A. C. Per deck. Leiden: candidaatsexsmen Wis- en Natuurkunde (F) H. A Robbers. (D) A. L. J Hecke, (F) mej. H. W. J. van Rijn, (F) O. J. Mg- tray, (F) J. J. M. Evers, (H) P. M Guldenaar, (A) G. de Vroede, (L) A. J. Moolenaar, allen te Leiden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2