3)e Amerika kan niet alleen voortbestaan Overste Den Ouden in Korea gesneuveld Bij de gevechten om Hoengsong MacArthur voelt niets voor stellingenoorlog Premier was afwezig Directeur: G M. v. HAMfcKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG N Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 OUDERWETS SPEL Wanneer de beide Kabinetsforma teurs over een vleugje gevoel voor humor beschikken hoe het daarmee met dr. Drees staat, is ons onbekend, doch mr. Van Schaik heeft méér dan een vleugje moe ten zij zich in deze drie weken Ka binetscrisis onuitsprekelijk geamu seerd hebben, als zij 's avonds de bladen nalaazen. Het moet iets ver makelijks zijn 's avonds zijn geheime gedachten en plannen te zien toe vertrouwd aan het papier door hel derziende politieke persmensen, die met de grootste stelligheid voort bouwen op hun eigen luk-rake ver onderstellingen Het geloof en de waardering van beide formateurs voor koffie-dik en telepathie zal in deze weken zeker niet zijn gestegen. Behalve een ironische glimlach zul len sommige persbeschouwingen hun ook ontstemming hebben ontlokt wegens de lichtvaardigheid, waar mede op blote veronderstellingen over personen en zaken werd ge oordeeld. Herinnerd zij aan de aan tasting van de politieke persoon van mr. Stikker, (ofschoon ook tot nog toe geen enkel contact met de V. V. D. en nog minder met mr. Oud is op genomen). Daarop voortbordurend de populaire inblazing, dat de gehe le crisis een doorgestoken kaart is geweest. En dan nog de aantijging, dat de formateurs in strijd met de Grondwet zouden handelen. Dat al les zonder ander fundament dan ver moedens uitsluitend vermoedens Met inbegrip van de tussentijdse „verklaring" van beide formateurs waarin zij met vele woorden wei nig zeiden is de vertrouwelijkheid van het beraad rond deze Kabinets crisis wonderlijk goed bewaard. Zelfs over het uitvoerig rapport van de top-ambtenaren, dat het demi^sion- naire kabinet ten gronslag diende voor een ontwerp-program, is-niets uitgelekt en de vóór-beschouwingen daarover in de pers kunnen even goed juist als onjuist zijn. De nationale nieuwsgierigheid mo ge door deze geheimhouding onbe vredigd blijven, in 's lands belang kan men zich over de strikte hand having van een goed parlementair gebruik zeer bevredigd voelen. Het zou een ongewenste toestand zijn en niet democratisch, als de volksme ning zich met de samenstelling van een Kabinet en met het op te stel len program ging bemoeien, vóór de regering gereed was zich aan de volks-vertegenwoordiging de ver trouwensmannen van het volk te presenteren. De poging daartoe van het N.V V. is terecht gelaakt als on gelegen. Uit het polsen van enige personen voor het ministerschap jhr Tjar- da van Starkenborgh en ir. Staf kan de gevolgtrekking worden ge maakt, dat de beide formateurs hun ontwerp-program goeddeels gereed hebben. Benadrukt zij nogmaals: het ontwerp- of formateurs-program, want zonder zulk een program (dat nog voor wijziging vatbaar is) heeft een formateur, gelijk prof. Romme het grappig uitdrukte: „onvoldoen de stof voor conversatie". Het streven van de K.V.P. is steeds geweest nu en bij de vorige forma tie: een Kabinet op bredere basis. Nog bij het aftreden van mr. Schok king en diens vervanging door de zwak-C.H.-gekleurde minister s'Ja- cob sprak prof. Romme bij de alge mene beschouwingen op 14 Novem- DE LAWINERAMP IN AIROLO. Het plaatsje Airoio, aan de voet van de St Gotthard is Zondagnacht door een lawine getroffen, waarbij zes ber de hoop uit, dat het Kabinet zo personen het leven verloren en gro- bouw-directeur schijnt dus een veel zijdig man te zijn! Jhr. mr. A. W. L. Tjaraa van Star kenborgh Stachouwer, vertegen woordiger van Nederland in de At lantische Raad van plaatsvervangers, is van liberalen huize. Hem wordt een zetel toegedacht op Buitenland se Zaaken, niet in de plaats van doch naast mr. Stikker, en daarom .zon der portefeuille". Hij zou, in samen werking met deze (de heren zijn gis teren te zamen door de formateurs ontvangen) in 't bijzonder de Neder landse belangen bij de Atlantische defensie voor zijn rekening kunnen nemen. Op 18 Januari verklaarde minister Stikker in de Kamer, toen het denkbeeld van de benoeming van een tweede minister van Buiten landse Zaken werd geopperd, dat naar zijn „stellige overtuiging" een dergelijke benoeming geen verlich ting van zijn taak zou brengen! Daarom wordt ook gedacht (door de buitenstaanders) over jhr. Tjarda enz. enz. aan „Oorlog", ofschoon er geen reden wordt gèzien, waarom minister s'Jacob het veld zou ruimen Hetzelfde geldt voor de positie van minister Van Maarseveen. Zijn de partement zou worden opgedeeld tussen „Algemene" en „Buitenland se Zaken" en de dan departement- loze minister zou terugkeren naar zijn eerste liefde: „Binnenlandse Za ken" Er is echter geen enkele aan wijzing of beweegreden te zien, waarom minister Teulings heen zou gaan. Hetzelfde geldt óók voor minister Spitzen, die geen ander onrecht heeft begaan dan .bij geen partij te zijn aangesloten. Door zijn aftreden en vervanging door een C.H.-man zou alleen de „kleuren-compositie" van het Kabinet levendiger worden. Dit spel om personen op papier na te spelen is voor buitenstaanders een onschuldig vermaak, waarbij het er weinig op aan komt, of de gissin gen kloppen met de werkelijkheid! De verwachting is, dat het nieuwe Kabinet nog deze week bekend zal worden gemaakt. Dan begint het spel ernst te worden. Voor de formateurs is dit spel zo onbelangrijk niet en ook niet zo boeiend Zij moeten met partij-ge voeligheden rekening houden, ge voeligheden, welke met de grote na tionale belangen, welke in 't geding komen, rechtstreeks niets uitstaan de hebben. Ontzien zij deze gevoe ligheden echter niet, dan komt het nieuwe Kabinet in wankele positie te staan tegenover de volksvertegen woordiging. Het Kabinet zo samen te stellen, dat het vele steun-punten vindt in de Kamer is wel degelijk een nationaal belang en wordt daar om door de K.V.P. voorgestaan. An ders sleept het Kabinet zich mis schien, onder eindeloos politiek ge harrewar, voort tot de nieuwe ver kiezingen volgend jaar Een derge lijke toestand zou, waar eendracht meer dan ooit vereist is, rampzalig Deweywil vrede winnen zonder oorlog TAL VAN REPUBLIKEINSE leidende figuren in Amerika hebben op Lincolnday een redevoering gehuden en hun standpun' uiteengezet aangaande de politieke verschijnselen van de dag. Thomas Dewey, de titulaire leider der partij heeft aang^Jrogen op een „wereld-Monroe- leer", indien Rusland ergens op de wereld de getrokken grenzen over schrijdt. Dewey koos fel partij tegen de republikeinse groep Taft—Hoo ver, die de hulp aan West-Europa wil beperken. Dewey verkla rde: Ik ben absoluut gedwongen de gedachte van de hand te wijzen, dat Amerika al leen kan voortbestaan. Wij kunnen onszelf niet beschermen door uit de rest van de wereld terug te trekken: De operatie terugtocht is een ope ratie zelfmoord. zijn. Men krügt de vage indruk, dat I de partijen verdiept in hun poli- I tieke spel de kiemende noodzaak van offervaardige samenwerking i enigszins uit het oog hebben verlo- ren en het de formateurs niet ge- Wij hebben aldus Dewey, tweemaal het isolationisme geprobeerd en beide keren werden wij in eer bloedig con flict betrokken terwijl wij daarop niet voorbereid en ongewapend wa ren. Wij streden twee oorlogen voor de vrijheid in Europa en wij hebben de vrede niet gewonnen. Laten wij ditmaal de vrede win- ?n zonder oorlog.Het is tijd de hoogste tijd dat wij de grens afbakenen. Dewey verklaarde, dat Griekenland en Turkije onmiddellijk tot het Atlantisch Pact toegelaten moesten makkelijk maken Deze bedachtheid worden, op partij-politieke winst en vliegen- Vervolgens stelde hij voor, dat afvangerij doet ouderwets aan. Amerika zou overwegen welke maat- ouderwets in de betekenis .van ver- i regelen genon.en dienen te worden ouderd en daarom ongewenst. indien Iran, Irak en Saoedië Arabië I aangevallen werden. NEDERLANDERS DEKTEN DE AFTOCHT r\E NEDERLANDSE REGERING deelt met diep leedwezen mede, dat blijkens berichten uit het hoofdkwartier van generaal MacArthur in Tokio de luitenant-kolonel van de garde-grenadiers, M. P. A. den Ouden, commandant van het Nederlandse detachement Verenigde Naties, Maan dagavond in de omgeving van Hoengsong is gesneuveld. Nabij Hoengsong hebben de Nederlanders, zo blijkt uit de berichten van het front, zware achterhoedegevechten moeten leveren bij het terugtrek ken van de troepen der Ver. Naties. De dekkingstroepen, waartoe het. Nederlandse detachement behoort, moesten door de vijandelijke om'sin- geling heenbreken, voordat zij zich bij de hoofdmacht konden voegen. Op weg naar het 16 km. verder naar het Zuiden gelegen Wonjoe moesten de Nederlanders zich verder nog vechtend een weg banen door een vijandelijke wegversperring. LEVENSLOOP. Overste Den Ouden die ruim 41 jaar werd, trad in 1929 in militaire dienst. Reeds in 1932 vertrok hij als officier naar Ned. Indië. Gedurende de oorlog werd hij ruim jaar dooi de Japanners in kampen op Java ge- interneerd. Na de capitulatie van Japan werd de toenmalige kapitein Den Ouden aangesteld als bataljonscommandant van het eerste bataljon grenadiers, bestaande uit O.V.W.'ers. Met zijn ba taljon maakte kapitein Den Ouden een rumoerige tijd mee; dikwijls moest -opgetreden worden tegen ter roristen die de omstreken ten Zui- spoedig mogelijk „op daartoe eigende wijze" zou terugkeren tot zijn bredere politieke basis van 1948. Reeds bij die minister-wisseling aan „Oorlog" werd de naam genoemd van ir C. Staf, secretaris-generaal van de Landbouw en lid van de Christ. Hist. Unie. Thans wordt zijn naam in verband gebracht met het Ministerie van Verkeer en Water staat, tot nu toe bezet door de „kleur loze" minister Spitzen. Deze land- materieele schade werd aange richt. 12 minuten lang stortte de la wine, die een frontbreedte had van 200 meter, met donderend geweld omlaag. Een overzicht van het geteisterde gedeelte van het plaatsje. In metershoge sneeuwmassa's zoe ken de militairen, die aan het ber gingswerk deelnemen, naar slacht offers. Rechts de Gotthardstrasse, die op sommige punten door 10 me ter hoge sneeuwmassa's geblokkeerd wordt. den van Djakarta onveilig maakten. Tijdens de tweede politionele actie werd Den Ouden ter beschikking ge steld van de generale staf en aange wezen om met 400 man de Lampong- se districten in Zuid-Sumatra te be zetten. Daarna werd hij overgeplaatst naar het regiment Speciale Troepen in Tjimahi, waar hij di springoroe- ven voor parachutist aflegde. In Maart 1950 keerde de inmiddels tot majoor bevorderde heer Den Ouden naar Nederland terug en ging hij over naar de Kon. Landmacht. In Augus tus van dat jaar werd hij benoemd tot commandant van het Nederlands detachement voor Korea en bevor derd tot overste. Op 26 October 1950 vertrok overste Den Ouden met het detachement met de „Zuiderkruis" naar Korea. Den Ouden was het type van de veld dienst-officier, een goed organisator punt n"- zoveei - en een man met. hart voor zijn men- J^1"1 g :;SCf~ sen. Hij genoot dan ook een grote po- J"!" TJT Daard°?r won hlJ .!n pulariteit onder rijn mannen. korte de van 2«n Zijn opvatting over de krijgstactiek in Korea bezorgde Den Ouden reeds strijdkrachten der V.N. trachten hier oorlog te voeren volgens Europese methode en dat komt eenvoudig niet van pas." Overste Den Ouden was gehuwd en had ,geen kinderen. Luitenant-kolonel Den Ouden was bij uitstek een veldofficier en aan voerder. Administratieve rompslomp verafschuwde hij De practijk ging bij hem boven alles. Het deerde hem niet, wanneer zijn soldaten eens I punt no. zoveel van de reglementen spoedig een zekere faam, vooral in de Ver. Staten. „Wij achten het be zwaarlijk", zo zeide de overste vori ge maand nog, mede namens zijn manschappen, „om bij de strijd tegen guerilla's aan de hoofdwegen gebon den te blijven. Guerillastrijders moet men in de heuvels te pakken nemen, zoals wij in Indonesië deden. De Zullen wij toestaan, dat de hoogst belangrijke petroleumvoorraden in Russische handen vallen? vroeg hij. Of zullen wij ze pl°.t bombarderen. Niemand weet het. Het is een lucht ledig en dictators trekken daar graag in. Dewey ztl, dat de val van Joego slavië Griekenland zijr vrijheid zou kosten en het OosteUike gedeelte van de Middellandse Zee tot een Rode Zee zou maken. Hij verklaarde, dat de belangrijkste bron van uranium voor atoombom men de Belgische Congo was en zei, dat Rusland de Congo zou krijgen in dien Europa onder de voet gelopen werd. Hij voegde hieraan toe: Ik vermoed, dat wij opeens een landoorlog in Afrika zouden moeten uitvechten voor de verdediging van het hoogst belangrijke uranium. Wij zouden die oorlog duizenden kilometers van huis moeten uitvech ten zonder bondgenoten en tegen een overwinnende vijand.... Wij kun nen onszelf niet beschermen door uit de rest van de wereld weg te trek ken. Senator Wayne Morse verklaarde, dat het lot van Europa het lot van de V.S. zou bepalen. Summer Welles, voormalig onder minister van Buitenlandse Zaken der V.S., hekelde de „mentaliteit van de Maginotlinie" Hij acht het een „on gelofelijke fout" Duitsland opnieuw te bewapenen. Zuiveringsactie op Midden-Java Sinds enige tijd voeren Indonesi sche politie-ambtenaren en militairen een zuiveringsactie uit in het zoge naamde Merapi-complex in Midden- Java. Vooral de omgeving van Kla- ten en Bojolali wordt geteisterd door groepen rondzwervende, goed georga niseerde en bewapende rovers, die be kend staan als grajaks. By een van deze acties deed zich dezer dagen een incident voor, dat aan 30 Indo nesische burgers en een politieman het leven kostte. Een politie-patrouille van ruim 25 man slaagde er in vier beruchte gra jaks te arresteren. Toen de patrouille met de gevangenen door het plaats je Soerowono kwam werd zij opge wacht door een menigte van 3000 personen, onder wie een aantal gra jaks. De opgehitste mensen eisten de vrijlating van de vier gevangenen en de politie-mannen werden uitgeschol den voor landverraders. Terwijl de agenten nog stonden te onderhande len maakten een paar grajaks van de gelegenheid gebruik om het vuur op hen te openen. De opgewonden me nigte mengde zich onmiddellijk in de strijd. De politie moest noodgedwon gen de vier gevagnenen vrijlaten. Een agent werd door de bevolking vermoord, een andere mishandeld. Aan de zijde van de bevolking wer den dertig doden en tal van gewon den geteld. De regent van Klaten heeft na dit incider besloten „dic tatoriaal" tegen de rebellen op te treden teneinde de rust in het gebied en het vertrouwen in de overheid te herstellen. Verenigde Staten geen agressor Met overweldigende meerderheid heeft de Algemene Vergadering van de Uno gisteravond een verzoek van de Sovjet-Unie verworpen om de Verenigde Staten tot agressor te ver klaren. De uitslag van de stemming was 48 tegen vijf, met drie onthou dingen. DE CHINESE AANVAL IN HET CENTRUM /"^ENERAAL MACARTHUR keerde gisteren in Tokio terug van een bezoek aan het front in Korea met de mededeling, dat het spreken over een nieuwe overschrijding van de 38ste breedtegraad op dit ogen blik „puur academisch" was. „Van militair standpunt gezien, moeten wij allereerst de bestaande overmacht van de Chinese communisten aanzienlijk beknotten, voor wij er ernstig aan kunnen denken, grote operaties uit te voeren ten Noorden van die geografische lijn" Het denkbeeld om een linie te vestigen dwars over het schiereiland, wees hij als „volkomen irreëel" van de hand, omdat het successievelijk de vernietiging van de verbonden strijdkrachten zou betekenen De verbonden legers hebben van- I liggen. Het bezit van de weg van daag (Woensdag) de Westelijke tak Wonjoe naar Jojoe zou de vijand ge- j mensen. De plaatsvervangend detache mentscommandant, majoor Eekhout, zal thans in Korea optreden als waarnemend commandant. j Majoor Eekhout stond in Indone- j sië aan het hoofd van de compag nieën parachutisten, die door de op leidingsschool te Tjimahi werden afgeleverd. De luchtlanding bij Djok- ja tijdens de tweede politionele ac- tei stond onder zijn bevel. van de tweeledige Chinese aanval op het centrale front in Korea tot staan gebracht. Volgens berichten van het front wist het garnizoen te Tsjipjongni ten Noord-Oosten van Wondjoe dat sterke communistische strijdkrachten Dinsdagavond tracht ten te overmeesteren, thans tegen „gematigd sterke" aanvallen stand te houden. De wig, die de Chinezen in de ver bonden linie hadden gedreven, heeft zich verbreed tot een front van ruim 30 kilometer lengte, ten Westen waarvan verbonden strijdkrachten ten Zuiden van Seoel aan de Han Kan veel betekenen JS* //V' •-<- t v Z - ShHhH tl Het officiële Tsjechoslowaakse persbureau „Ceteka" meldt: „De Dinsdag gehouden wekelijkse bijeen komst van het Tsjechoslowaakse ka binet stond onder leiding van vice- premier Fierlinger, daar de minister president afwezig was". De naam Za- potocky wordt door „Ceteka" niet genoemd, terwijl evenmin een ver klaring wordt gegeven van de afwe zigheid van de Tsjechoslowaakse pre mier. De diplomatieke correspondent van het Britse blad „Daily Telegaph" schrijft: „De afwezigheid van de pre mier op een ogenblik dat Russische functionarissen in het land zijn om zich met Tsjechische aangelegenhe den te bemoeien, kan veelbetekend zijn. Het zou het eerste teken van een openlijke breuk in de regering kunnen zijn. Men gelooft, dat er twee partijen in de Tsjechische politiek zijn, n.l. die van president Gottwald en Zapotocky en die van dr. Fier linger, vice-premier, en generaal Gepiekt, minister van defensie. Deze twee stromingen zouden thans in openlijk conflict zijn. Zapotocky kan niet worden beschouwd als iemand die van de partijregels is afgeweken, maar deze oud-leider van de commu nistische vakbeweging is een commu nist van eigen bodem en niet een, die in Moskou is opgeleid. Het is bekend dat hij ontevreden is over de politie ke toestand in het land". legenheid bieden de verbonden linie zowel naar het Oosten als naar het Westen op te rollen. In de Westelijke frontsector in Ko rea was het Dinsdagavond rustig. De communisten schoten nu en dan met mortieren en lichtere vuurwa pens op de verbonden stellingen aan de Zuidelijke oever van de Han; het vuur werd door de verbondenen beantwoord. Lawines versperren St. Gotthard-tunnel Zwitserland betreurt 16 doden of vermisten na de jongste lawines, nu twee jongens levenloos zijn uitgegra ven in het dorp Frasco. Te Airo!o, waar 7 bewoners om het leven zijn gekomen, is hoop op reddrng voor 4 vermisten. In het inmiddels ontruim de dorp Onserone is een grijsaard gedood. In Frascvo werd een vrouw na meer dan 25 uur graven gered, maar haar drie jonge kinderen bleken overleden evenals een man van 38 jaar Vier dorpen nabij de ingang van de spoorwegtunnel van de St. Gotthard zijn ontruimd, omdat het lawinegevaar „zeer groot" is. De spoorverbinding tussen St Moritz en Chur is gesloten. Sneeuwverschuivingen hebben de St. Gotthard-spoorweg naar Italië weer afgesneden en het verkeer werd door de Simplontunnel geleid. NEDERLAVDSF «frofaNT GAST VAN TRUMAN. Acht geallieerde onder-officieren onder wie de Rotterdamse sergeant Thomas J. C. Benningshof waren gis teren te Washington de gasten van president Truman en hooggeplaatste militaire persoonlijkheden. De onderofficieren behoren tot Europese militairen die momenteel in de Ver. Staten in opleiding zijn. Zonneschijn te brengen in het le ven van anderen, is de zekerste weg om zelf een zonnig leven te hebben.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1