25 Millioen voor hulp aan de landbouw AKKERTJES De rampzalige toestand van 12 millioen Duitse „ontheemden" 3{jwte Weinig enthousiasme voor wijziging kiesreglement tyaêie ïDuxf, in 3Saxi& ïïaal duikt MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 Ut. l.tlUht LUUKAN I EERSTE BLAD PAGINA 2 Het lang verwachte borgstellings- en credietfonds voor verdere techni sche ontwikkeling en daarmee sa menhangende opvoering van produc tiviteit is thans gesticht. Uit tegen waardefondsen van het Marshall plan zijn vijf-en-twintig millioen gulden voor dit doel beschikbaar ge komen. De Nederlandse boer krijgt dit geld niet „cadeau". Het zal dienen tot borg van door boerenleenbanken te ver strekken credieten ten behoeve van technische verbetering en opvoering van productiviteit en rendabiliteit van voornamelijk kleine boeren- en tu indersbedr ij ven Onder technische verbeteringen kan men bijvoorbee'd het aanschaf fen van machines en werktuigen (eventueel collectief) beschouwen, alsook verbetering van akkers en weiden door drainage en dergelijke- Maar ook voor verbetering van vee slag en bedrijfsruimten, aanschaf van bijzondere gewassen met hogere opbrengst, om maar enkele voorbeel- Jubileum-aflaat Voor het verdienen van de Jubilé- aflaat is door de kerkelijke overheid voorgeschreven en bekendgemaakt: le: Alle gelovigen, ook zij die het vorig jaar in de stad Home een Jubilé-aflaat deelachtig zijn geworden kunnen dit jaar een Jubilé-aflaat verdienen, zo dikwijls zij aan de gestelde voorwaarden voldoen. Zij kunnen die aflaat verdienen voor zichzelf of voor de zielen in het vagevuur, zo dikwijls zij dat willen. 2e: Voor iedere keer, dat men de aflaat wil deelachtig worden, dient men te voldoen aan de volgende voorwaarden: a. Waardig biechten en commu- ceren. (De voorgeschreven jaarlijkse biecht en Paascommunie kun nen daarvoor niet gelden). b. De parochiekerk bezoeken en drie door de Bisschop aan te wijzen kerken. Voor wat betreft het bisdom Haarlem is voor het kerkbezoek het volgende be paald: 1. In plaatsen, waar vier kerken zijn (Leiden) bezoeke men een maal deze vier kerken. 2. In de plaatsen, waar drie ker ken zijn, twee maal de parochie kerk en de beide andere kerken eenmaal. 3. In plaatsen, waar 2 kerken zijn, tweemaal beide kerken. 4. In plaatsen, waar een kerk is, viermaal deze kerk. c. Bij ieder kerkbezoek bidden tot intentie van de H. Vader: 6 maal het Onze Vader, 6 maal het Weesgegroet en zes maal Eer zij de Vader; eenmaal „Ik geloof in een God den almachtige Vader", driemaal het weesgegroet met de aanroeping „Koningin van de vrede, bid voor ons" en een maal het „Wees Gegroet Ko ningin" (Salve Regina) N.B. 1. Het is niet noodzakelijk -de aangewezen kerk of kerken van de eigen plaats te bezoe ken. Men kan ook elders zijn kerkbezoeken doen, mits men daar dc aangewezen kerk of kerken bezoekt. 2. Bij de voorgeschreven gebe den is niet verplicht, maar wel aanbevolen het gebed van het H. Jaar, door de H. Vader zelf opgesteld. 3. De volgorde der verschillen de oefeningen is geheel vrij gelaten. De aflaat wordt ech ter niet verdiend, voordat al le werken goed zijn vervuld. Voor die tijd kan men ook geen werken doen, die voor een volgende (Jubileum) af laat worden vereist. JUBILEUM. „WILLEM VAN DE BISSCHOP". De heer Willem Bloem, persoonlijk dienaar var. de bisschop van Haar lem, herdacht gisteren onder grote belangstelling zijn zilveren jubileum. In de St. Jozefkerk droeg de deken van Haarlem een plechtige Hoogmis op, met assistentie van de beide bis schoppelijke secretarissen, terwijl in het priesterkoor hadden plaats geno men mgr. Huibers, vicaris-generaal mgr. Ammerlaan, de officiaal van het bisdom, mgr van Trigt en vele an dere heren geestelijken. Na een fees telijk ontbijt te zijnen huize, werd de heer Bloem in aanwezigheid van zijn familieleden en andere genodigden op het bisschoppelijk paleis ontvan gen en ap hartelijke, wijze door mgr. Huibers gehuldigd voor zijn trouw en voorbeeldig plichtsbesef. Van mgr. Huibers ontving hij vervol gens een zilveren horloge met inscriptie en het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". ONGELUKKIG SCHOT OP VLUCHTELING. Burengerucht is Zaterdagnacht te Maastricht aanleiding geweest tot een zeer ernstig ongeluk. Toen enige jongelui Zaterdagnacht nogal luidruchtig huiswaarts gingen, werden zij door een agent van poli tie tot stilte gemaand. Dit werd door de jongens, die nogal wat hadden gedronken, niet zo maar genomen zodat het tot een woordenwisseling kwam, waarbij men probeerde, de agent er tussen te nemen. Op zeker ogenblik heeft deze de 23-jarige C. V. N. willen arresteren, hetgeen echter door twee vrienden werd belet. De jongeman vluchtte, waarop de agent eerst een waar schuwingsschot loste en vervolgens op de vluchteling richtte en schoot Deze werd in de buik getroffen, zakte in elkaar en moest in ernstige toestand naar het ziekenhuis St. An- nadal worden overgebracht. Zijn toestand was gisteravond zorgwek kend. den te noemen, zullen, naar verwacht wordt, credieten kunnen worden ver. leend. Aangenomen kan worden, dat land en tuinbouwconsulenten bij het be palen van noodzaak en omvang van credietverlening hun medewerking zullen gaan verlenen. Zoals men weet werd in de laatste jaren van overheidswege reeds fi nanciële hulp verleend. De talloze protesten uit alle de len van het land tegen de onbe schaamde houding van Duitse dou ane-autoriteiten, die zonder enige noodzaak een groot gezelschap Put- tenaren op weg naar graven in Duitsland aan de grens ophielden, zijn niet zonder resultaat gebleven. Hedenmiddag zal de Regierungsrat Schuchart uit Bünden in gezelschap van een aantal douane-autoriteiten zich naar Putten begeven om ten ge meentehuize de verontschuldigingen aan te bieden voor het gebeurde aan de grensovergang Rammelbeek- Frensdorferhaar. Zoals men weet, werd de Putten- se pelgrimage door een aantal dou ane-ambtenaren meex dan drie uur opgehouden. Het verzoek van burgemeester van Putten, jhr. W. F. Quarles van Ufford om een vlotte doorgang werd volkomen genegeerd. Daarbij heeft men zich van Duitse Dat bonst en bonst 't is niet uit te houden. Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee 'AKKERTJES' die de pijn (ook kiespijn, rheumatische pijn en vrouwen- helpen direct Honden belagen vee 9 schapen, 7 biggen in een kerk jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen D. 10.000 boete. De strafkamer was van mening, dat verdachten wellicht al te zeer uitsluitend hebben gelet op de gren zen van het strafrechtelijk toelaat bare Het zou de plicht van verdachten geweest zijn, actiever de sabotage i j XT j en het verzet op deze werken te sti- Dag en nacht is de Naardense po- muleren. De houding van verdach- liüe op jacht naar twee gevaarlijke ten na lg42i toen zij veel positief honden, die al weken het Gooi on- goe^ werk hebben verricht voor de veilig maken. Negen schapen,.zeven vaderlandse zaak, is veel lofwaardi- VUURZEE NABIJ ZIEKENHUIS In een verbandstoffenfabriek te 's-Gravenhage, waar grote hoeveel heden gaas en watten waren opge slagen, werd Zaterdag een brand ontdekt, die zich in het begin bij zonder ernstig liet aanzien. De Haagse brandweer rukte met groot materieel uit en viel het vuur van alle kanten aan. Het gelukte om m drie kwartier tijds oe vuurhaard te smoren, waardoor het aangrenzen de gebouw van het gewestelijk ar beidsbureau en het aan de smalle Nieuwstraat liggende Rooms-Katho- lieke ziekenhuis geen gevaar 'meer liepen- De schade in de fabriek is vrij aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van zijde grievend uitgelaten tegenover de brand tast men nog in het duis- de Puttense bevolking. Iter. »KERK IN NOOD« »Wij bezweren de Christenhed der gehele wereld... Na drie dagen op „Drakenburgh" bijeen te zijn geweest om het vraag stuk der ontheemden in Duitsland van alle kanten te bezien, heeft het congres „Kerk in Nood" in zijn slot vergadering de volgende resolutie aangenomen. 1. Het congres „Kerk in Nood" heeft met ontzetting kennis geno men van de mededelingen over het verjagen van meer dan twaalf mil lioen Duitsers uit hun vaderland van eeuwen her, en denkt met angst aan de onheilspellende gevolgen van dit gebeuren, zoals deze zich reeds nu onder het leger van ontwortelden en mensen-zonder-hoop, voor Duits land en geheel Europa aftekenen. Met voor ogen „dit gebeuren, dat in het Europees verleden geen en kel voorbeeld vindt" (Pius XII), het welk zich in Europa en Azië her haalt op een wijze, die ernstige be zorgdheid wekt, herinnert het con gres aan het woord van de H. Vader van 30 Januari 1946: „De mens heeft recht op zijn geboortegrond, en het is een onrecht, hem daarvan te ver jagen, wanneer hij zich dit recht niet door persoonlijke schuld on waardig heeft gemaakt". In dit ver drijven op grote schaal, ha het jaar 1945, heeft het miskennen van de rechten van de mens door het natio- naal-socialistische systeem een voort zetting, welke het christelijk geweten niet onbewogen kan laten, gevon den Wij bezweren dus de christenheid van de gehele wereld, het geschon den evenbeeld van God in de nood lijdende ontheemden van alle volke ren door werken van Christelijke liefde te herstellen 2. Door het verstoren van de eco nomische, sociale en geestelijke or de, wordt het godsdienstig leven van de betrokken personen ten zeerste in gevaar gebracht en de Kerk ge raakt in uiterste nood. Daarenboven stelt het onderbrengen van millioe- nen ontheemde Duitse Katholieken in streken, waar tot nu toe bijna geen Katholieken woonden, de Kerk in Duitsland voor ontzaglijke pro blemen op het gebied van de ziel zorg. Omdat de Duitse katholieken, op wie allereerst de plicht en verant woordelijkheid ten opzichte van hun geloofsgenoten in de diaspora rust, deze taak, niettegenstaande de groot ste inspanning, uit eigen kracht niet in voldoende mate kunnen vervul len, moeten de katholieken van Europa daarin een oproep van God tot werkdadige hulp zien. Dit geldt temeer, daar de ontheemden direct contact hebben met het opdringen de atheïstische communisme. 3. Het congres juicht het initiatief en de tot nu toe geleverde prestaties van de Oostpriesterhuip toe, welke door de Vlaamse en Nederlandse ka tholieken georganiseerd is en waar door de nit het Oosten verjaagde priesters en hun gelovigen in de Diaspora reeds een krachtdadige geestelijke en materiële hulp wordt verleend. Het congres roept de Katholieken van West-Europa op, dit begonnen werk door gebed en offer te steunen en in de geest van de Oostpriester- hulp aan het lenigen van de nood in de Diaspora mee te werken. Mgr. Hartz, pauselijk gevolmach tigde voor vluchtelingenaangelegen- heden zegde tenslotte namens de Duitse deelnemers dank voor het ondervonden begrip. Gezond ROOSENDAAL HOLLAND (URNHOU1 BELGlf In de loop der volgende week zul len 120 uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen in het voormalige kamp Vught worden ondergebracht. Dit is een gedeelte der repatrianten die tot dusver in het kamp te Oirschot wa ren ondergebracht. Het is niet onmo gelijk, dat in de verdere beschibare woonruimte van het voormalige con centratiekamp te Vught binnen af zienbare tijd nog enkele duizenden uit Indonesië zullen worden onderge- Het gebeurde /Zaterdagavond ineen perceel aan de Herman Costerstraat te Den Haag. Buurman boven en buurman beneden luisterden beiden naar de radio. Op een gegeven ogen blik kl9pte buurman beneden bij buurman boven aan. „Buurman, zet je- radio war zachter". Buurman bo ven dacht daa. niet aan. De aan houder wint, wist buurman beneden. Hij hakte dus fluks een gat in het plafond, stak er een stelt doorheen en probeerde op deze wijze buurman boven uit zijn stoel te porren. Buur man boven bleek echter geen bewon deraar van de vindingrijkheid van zijn benedenbuurman. Hij riep de politie. Een agent stelde orde op za ken en nam voor alle zekerheid de stelt mee. Een verbolgen huisbaas heeft tegen buurman beneden een aanklacht ingediend wegens vernie ling. DE MOTORRIJWIELTENTOON STELLING TE AMSTERDAM De belangstelling voor de tentoon stelling van motorrijwielen, rijwie len met hulpmotor en scooters in het RAI-gebouw te Amsterdam overtreft alle* verwachtingen. Alleen reeds op Zondagmiddag werd de expositie door bijna vijftienduizend belang stellenden bezocht. Tot Zondagavond bedroeg het totaal aantal bezoekers ongeveer 27.500. HOLLANDSE TULPENVELDEN „EEN AFSCHADUWING VAN HET PARADIJS" De Franse lithograaf Louis Favre is bezig, litho's te maken over „le Printemps Hollandais". Deze litho's hebben tot onderwerp de Hollandse bloembollenvelden, die grote indruk op hem hebben gemaakt en die hij „een afschaduwing van het paradijs" noemt. biggen en een hert zijn slachtoffer geworden van de twee rovers, die in hoofdzaak in de buurt van Naar-1 den en soms in de omgeving van Muiderberg rond zwerven. i Diep in de nacht en in de vroege ochtend zoeken de honden in de uit- gestrekte weilanden van dd^chapen- meent of in de bossen van Valke veen naar prooi: voornamelijk die ren, die in weilanden of bossen sla pen. De rovers overvallen het vee, verscheuren het half en laten het dan liggen. Enige tijd geleden viel een aan tal schapen in een weiland te Mui derberg ten prooi aan de rovers. Daarna trokken de moordenaars naar Naarden, waar zij danig huis houden onder de biggen. Gisternacht vond een boer zeven biggen van on geveer veertig a vijftig pond dood in zijn weiland liggen. Een paar da gen daarvoor waren het negen schapen. Te Valkenveen hebben twee herten midden in de nacht een verwoed gevecht geleverd. De hinde vond daarbij de dood, de bok wist ternauwernood de dans te ontsprin gen. Men vond het dier de volgende ochtend doodvermoeid in een bos. De politie van Naarden heeft van de twee honden slechts een vaag signalement. Het moeten een grote zwarte bouvier en een geelachtige herdershondc zijn, die waarschijn lijk aan een eigenaar toebehoren. Men kan anders moeilijk verklaren hoe de beesten steeds samen op stap zijn. Ook de sporen, die men vindt op de plaatsen, waar zij het vee overvallen, duiden op dezelfde non den. De politie hoopt de eigenaar van de twee rovers spoedig te vinden. Zij zal ook niet aarzelen om de hou den neer te schieten, zodra de kans zich voordoet. STAATSLOTERIJ: 20.000 GULDEN. In de 512de Staatsloterij 2de klas (lste lijst) is op 11596 een prijs van 20.000 gulden gevallen. HET EERSTE KIEVITSEI. De heer H. van Prooyen uit Dord recht heeft vanochtend in een wei land onder de gemeente Dordrecht een kievitsei (het eerste) gevonden. De heer van Prooyen is voornemens het ei aan de koningin aan te bie den. De A.N.W.B. wijst er nog eens op, dat volgens de nieuwe verkeerswet iedere fiets een goedwerkende rem moet hebben. De door slagersjongens en anderen gebruikte „doortrapper" dient dus te worden voorzien van een hand- of te rugtraprem. Het blijkt, dat op vele plaatsen in het land bekeuringen vallen! NED. VERPLEEGSTER IN RAVIJN GESTORT. Mej, Tjitske Edauw, een 28-jarige verpleegster uit Apeldoorn, is in Zwitserland nabij het dorp Leysin dood aangetroffen aan de voet van een 40 meter diepe afgrond. Volgens de politie is zij in het donker vermoedelijk de weg kwijt geraakt. De verkeersagent Van Zalingen, 39 jaar oud en gehuwd, die Woens dagavond op het Markenplein te Amsterdam onder een uit de rails gelopen bijwagen van lijn 9 kwam, is Zondagavond omstreeks tien uur aan zijn verwondingen overleden. Zondagmiddag liep op dezelfde plaats nogmaals een bijwagen uit de rails. Er wordt thans aangewerkt om te voorkomen dat zich nogmaals on gelukken op die plaats voordoen. ger geweest dan daarvoor. ward geraakt en tengevolge daar van gestikt. Een 66-jarige werkman, die voor een blinde muur kalk stond af te bikken, is in de Kleine Witten- burgerstraat te Amsterdam van een steiger gevallen. De man is korte tijd daarop aan zijn verwondingen be zweken. De Oeteldonkse Carnavalsclub „De Kikvorsen", die tijdens de jong ste optocht een groot succes oogstte met haar nummer „Het Brabants Orkest in Oeteldonk" heeft uit Parijs een uitnodiging ontvangen begin Mei met haar volksdansgroep daarheen ,te komen ter opluistering van de fees ten ter gelegenheid van het 2000-ja- rig bestaan der stad Parijs. BUITENLAND In de Amerikaanse staat Wash ington en in Brits Columbia (Cana da) hebben meer dan 2000 mensen hun huizen moeten verlaten doordat rivieren buiten hun oevers zijn ge treden. Een Russische professor is er kort geleden in geslaagd om in het lichaam van een rat een tweede hart BINNENLAND. Door een hartverlamming is in een hotel te Amsterdam een 55-ja- rige gast in een badkuip verdron ken. De 68-jarige A .Kuypers uit Hintham in de buurt van Rosmalen, Vrijdag door een paard in de buik was getrapt, is in de nacht van Vrijdag en Zaterdag aan de gevolgen te plaatsen en het eerste weg te ne- daarvan overleden |men zodra he tweede begon te func- Een ontspoorde wagen van een I tioneren. Een taaie rat! Maar vol- kolentrein heeft Zaterdagochtend op 1 gens de professor kan men ook bij een diepte van 636 meter in de mensen op dezelfde wijze inwendige Staatsmijn Hendrik de 36-jarige hou-1organen door andere vervanger:, wer J. L. Packbier uit Heerlerheide Zullen we even ruilen? gegrepen. Het slachtoffer werd zwaar gewond en is tijdens het ver voer naar de schacht overleden. Het zes maanden oude zoontje van de familie H. te Arnhem is Za terdagavond in zijn dekentjes ver- Overigens hebben de Russen alles het eerst ontdekt. Een Moskous blad heeft nu weer uitgevonden, dat het een Rus was, die tien jaar vóór de Engelsen de samenstelling van het cement heeft ontdekt. KIESKRING LEIDEN K.V.P. IN ZIJN OPENINGSWOORD op de vergadering van de kieskring Lei- den van de K.V.P., die Zaterdagmiddag in de Burcht werd gehouden, stond de voorzitter, de heer A. C. A. Deerenberg, enige ogenblikken stil bij de huidige kabinetscrisis. Het tekort op de betalingsbalans en de gro te kosten, die de versterking van onze defensie met zich zal medebren gen, maken duidelijk, dat de nieuwe regering offers van het volk zal moeten vragen. Een redelijke verdeling van deze offers over alle stan den is noodzakelijk. Daarom zal de partij zich vóór de fractie moeten uitspreken over het regeringsprogram en de maatregelen, die men meent te moeten nemen ten aanzien van deze offers. De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Arnhem heeft A. F Vilder en C. F. de Vilder, beiden di recteur der mV. Amsterdamsche Ballast Mij., en ir. L. Doedes, voor malig directeur van de Hollandsche Beton Mij., ontslagen van rechtsver volging. Hun was ten laste gelegd, dat zij gedurende de oorlog voor de vijand werkzaamheden voor militaire doel einden hadden uitgevoerd. De ei: tegen de gebr. De V. was anderhalf de heren P. J. Mooiman, Nootdorp, J. Bulten, Lisse en A. C. H. Speel uit Leiden benoemd in de kascontrole commissie. Voor de heer F. J. van der Kolk, die wegens drukke werk zaamheden ontslag had moeten ne men, moest een nieuw lid in het kringbestuur worden gekozen. Can- didaat waren gesteld de heren W. F. v. Dam uit Hillegom en L. v. d. Poel uit Roelofarendsveen. Met 66 tegen 27 stemmen bij één onthouding werd de heer van Dam gekozen. Wijziging kiesreglement. Bij de behandeling van de voorge stelde wijziging van het kiesregle ment deelde de voorz. mede, dat het voorstel ^an een Leidse en een Goud commissie ter bestudering was ge geven. Het resultaat van deze bestu dering was, dat het kringbestuur de leden adviseerde: ..Beter het oude reglement met zyn vele tekortkomin gen handhaven dan de voorgestelde wijziging accepteren". De heer Weck lichtte toe, waar om de commissies tot deze conclusie waren gekomen. De artikelen 1 t.m. konden, behoudens een enkele kleine wijziging, de goedkeuring van de commissies wegdragen. Het be langrijke artikel 22 echtte men ech ter verwerpelijk. De bezwaren hier tegen vatte de heer Weck in de volgende punten samen: 1. Door het uitbrengen van slechts één stem heeft men niet voldoende invloed op de samenstelling van de lijst. 2. Er wordt een te grote macht toegekend aan het advies van de Verkiezingsraad. 3. Het stelsel zal door het meren deel der leden niet begrepen worden, hetgeen psychologisch gezien grote gevaren medebrengt. 4. Aan de voorkeur-stemmen wordt geen rechtvaardige invloed gegeven. Ook de heer Weck onderstreepte: dat hij het huidige systeem niet be wonderen kon, maar het in ieder ge val prefereerde boven de voorgestel de wijziging. De voorz. voegde hieraan toe, dat kringbestuur en afgevaardigden bij de handhaving van het oude systeem zouden aandringen op een strenger toezicht op een tijdiger totstandko ming van de kiescomité's. Stemmen uit de vergadering. De heer Oostdam ui. Leiden vond de grote macht, die aan de Verkie zingsraad werd toegekend, geen be zwaar. Hij zag in deze raad een col lege van vertrouwensmannen, dat deskundige adviezen geeft, waaraan men meer vertrouwen kan hechten dan aan de activiteit van een bij wij ze van gril georganiseerd kiescomité. De heer de Vos uit Gouda meende, dat bij de nieuwe regeling het groepsbelang teveel op de voorgrond zou komen. Ook hierin zag de heer Oostdam geen bezwaar, omdat een dergelijke gang van zaken een juis ter beeld zou geven van de verhou dingen in ons volk. In zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen zeide de heer Wack, dat ook hij achting had voor de Ver- kiezingsi-aad, maar er geen alleen zaligmakend college in zag. Er moe ten toch democratische mogelijkhe den blijven bestaan om corrigerend te werken. De heer v. Breukelen vatte de ge hele kwestie nog eens in het kort samen, waarna tot stemming werd overgegaan. Met de stem van de heer Oostdam tegen werd het bestuursvoorstel aan genomen. De heer v. Rijn uit Sassenheim had intussen de merkwaardige ontdek king gedaan, dat men het uitbren gen van één stem niet met name in het i'eglement had genoemd, zodat de bedoeling alleen uit de toelich ting bleek. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de afd. Gouda de aandacht op de onbillijk heden, welke er in de personele be lasting schuilen. Bij de huidige wo ningnood neemt men, als ie gelegen heid zich voordoet, een woning met een hogere huurwaarde dan men zich eigenlijk kan veroorloven. De perso nele belasting houdt hiermede geen rekening. De voorz. zeide, dat dit punt de aandacht van het bestuur en de partijraad heeft. De heer v. Dijk uit Leiden wees op het vermenigvuldigingscijfer van de schoolgeldheffing, die door het de partement van Binnenlandse Zaken bij een gemeentelijk begrotingstekort wordt opgelegd. Hij achtte het de taak van de K.V.P., die zich een ge zinspartij noemt, er tegenop te ko men, dat de gezinnen op een derge lijke wijze voor een begrotingstekort moeten opdraaien. De heer v. d. Weijden. lid van de Tweede Kamer, die op deze vergadering tegenwoor dig was, antwoordde hierop, dat de gemeente zelf in staat is om het ver menigvuldigingscijfer zo laag moge lijk te houden. Ook in de Kamer heeft deze aangelegenheid de aan dacht en men heeft reeds resultaat geboekt door verlaging van de school geldheffing. Hierna sloot de voorz. de vergade ring. 19. Pargel, die door Dokie's handi ge beweging in het water was te rechtgekomen, was er in geslaagd, ongemerkt de éénmansboot te be reiken. Grimmig lachend verdween hij in het mangat. „Wij gaan me neer Durf eve opfrisse" zei Parkel, terwijl hij de klep vrolijk boven zi-h dichtklapte. Dokie had onderwijl be- gel. ..Anders zijn wij rekend, dat hij het bij een voortge- kwartier omsingeld.' „Oke. Gorgel zette vechtpartij tegen zijn tegenstan- zei Pargel. De zeilboot werd nu ders zou moeten afleggen. Daarom achtervolgd door iets dat oppervlak- koos hu de wijste partij en zeilde kig gezien op een platte ronde hoe met volle kracht weg van de boei i den doos leek, dié Op het water areef, om assistentie te halen. „Wij moeten 'de koepel van de eenmansduiteooo. Durf naar de ke'der jagen" zei C-~

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2