Defensieve Amerikaanse-Japanse overeenkomst Weer over 38ste breedtegraad MILITAIRE BASIS OP JAPAN dm machtvacuum te vaatdamen Zuid-Koreanen weer over de breedtegraad 2 „Assepoesters" trouwen koningen MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 2001S. Adm. en Adv. 7J826, Abonn. 2093S, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Ver. Staten en Japan zijn het eens geworden over de hoofdlijnen van een defensieve overeenkomst, die zal worden gesloten nadat het vredesverdrag met Japan zal zijn getekend. Dit meldt Ass. Press uit Tokio als resultaat van de besprekingen die Amerika's speciale gezant, Foster Dulles, gedurende veertien dagen met de Japanse premier Yoshida heeft gevoerd en die er o.m. toe hebben ge leid, dat een „veiligheidsregeling" is opgesteld, krachtens welke Ameri kaanse militaire bases in en rond Japan zullen worden ingericht, onge acht de vorm van het komende vredesverdrag. Premier Yoshida verklaarde, o^ zijn beurt, dat „de omvang en de vorm van de Japanse bijdrage be paald zullen worden naar de omvang van het Japanse economische en in dustriële herstel". Ook hij bevestig de, dat zijn regering en de „grote meerderheid van het Japanse volk" de voorlopige regeling met de.V.S. om' de veiligheid van Japan te waar borgen, gretig hadden verwelkomd. De enige critiek op de verklarin gen kwam van de voorzitter der so cialistische (oppositie)-partij die de „belofte (van premier Yoshida) dat Japan zich na de ondertekening van het vredesverdrag zal herbewapenen JAPANSE PREMIER VOLDAAN In Tokio werden gisteren twee communiqué's uitgegeven één van Foster Dulles en één van de Japanse premier. Dulles in zijn communiqué, zegt, dat de Japanners hem over tuigd hebben van hun „overweldi gend verlangen", in de periode, di rect volgend op het vredesverdrag, de bescherming van de V.S. te be houden. Voor zijn vertrek gaf Dulles nog te kennen, dat het vredesverdrag, naar zijn mening, Japan zijn volle dige souvereiniteit zal hergeven, zijn recht op zelfverdediging erkennen, voorlopige handelsbetrekkingen ope nen en de weg bereiden voor Japans intrede in de Ver. Naties. „Wij hebben de toekomstige veilig heid van Japan bestudeerd", ver klaarde hij, en de Japanse autori-^ teiten hebben ons voorstel om strijd-' krachten der V.S. in en rond Japan te stationneren, warm ver welkomd opdat een „machtsvacuüm" in het ongewapende Japan voorkomen zal worden". Hij maakte het daarbij dui delijk, dat een aanval ip Japan be schouwd zal worden als een aanval op de V.S. Ontmoeting aan de Riviera Naar Frans-Italiaans accoord De Italiaanse en Franse premiers ontmoeten elkaar vandaag in het winderige vissersdorp Santa Mar- gherita bij Rapallo aan de kust van de Italiaanse Riviera, voor een drie daagse conferentie, welke, volgens waarnemers, bedoeld is als een open lijke betuiging van eensgezindheid De agenda is zo uitgebreid, dat men dan ook niet meer dan een uitwisse ling van gedachten over de meeste punten verwacht. René Pleven en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, verlieten Parijs gisteravond met de trein om Alcide de Gasperi en Schuman's collega graaf Carlo Sforza tegemoet te reizen. Het over leg wordt gezien als het belangrijk ste in de Frans-Italiaanse samen werking sinds het einde van de oor log. Men denkt, dat de staatslieden aansturen op een gezamenlijke di plomatie voor nauwere betrekkingen met Duitsland. Het Parijse blad „Le Monde" vestigt de aandacht op het belang van een Italiaans-Frans ac coord als tegenwicht tegen de opko mende Duitse industrie. De scheur in rood Italië De dissidente communistische le den van het Italiaanse parlement Aldo Cucchi en Valdo Magnani heb ben Zaterdagavond te Bologna een actie-comité opgericht voor het voor bereiden van een nieuwe linkse be weging, die „vrij van Russische overheersing" moet zijn. „Het grondbeginsel van Marx, volgens hetwelk de emancipatie van de arbeiders slechts bewerkt kan worden door de arbeiders zelf, blijft voor ons van gelding", aldus zeiden Cucchi en Magnani. „Thans betekent dit, dat de arbeidersbeweging onaf hankelijk moet zijn van de machts politiek van welke staat dan ook". LAWINE OP AIROLO Een lawine heeft in het dorp Airo io aan de St. Gothardpas mensen en huizen bedolven. Minstens twee personen zijn om het leven geko men en acht worden vermist. Drie mensen werden na het uitgraven levend aangetroffen. Militairen zijn voor de reddingswerkzaamheden in geschakeld. Als een donderslag kwam de lawi ne op het in het kanton Tessino gele gen Zwitserse dorp. Bij de dorpskerk kwam de lawine tot stilstand. De be woners werden uit hun bed opge schrikt. Wel was Zondagvond het dorp gewaarschuwd en veel huizen waren verlaten, maar de lawine, die met onverwachte hevigheid naar be neden kwam, trof een gedeelte, dat men veilig geacht had. als geheime diplomatie", veroordeel de. Wereldvlucht op de minuut Twee Duitse journalisten, Hans Bertram en Benno Wundshammer zijn Zaterdagavond per convair van de K.L.M. uit Frankfort naar Am sterdam vertrokken voor de eerste etappe van een „vlucht om de we reld op de minuut". Zij willen uit Amsterdam verder gaan via Cairo en Bagdad naar Damascus, en alleen gebruik maken van vliegtuigen op de geregelde lijnen, en aldus een nieuw record vestigen in preciese reisduur-bepaling. Zo willen zij via Egypte, India, Indonesië, Australië, Noord- en Zuid-Amerika en Afrika in 37 dagen, zeven uur en 45 minu ten hun reis maken. Zij willen aan de burgemeesters van elk der 45 steden die zij aandoen een blikje Frankforter worstjes aan bieden en de groeten overbrengen van de burgemeesters van Muen- chen en Frankfort. Watersnood op W. Java Gevolg van de moessonregens West-Java is dit weekend geteis terd door de ergste overstromingen sinds de oorlog. Door het water en grondverschuivingen zijn volgens de Australische radio-omroep 35 personen om het leven gekomen. Tienduizenden zijn dakloos en op twee belangrijke spoorlijnen op West-Java is het verkeer gestaakt, aldus het Indonesische persbureau Antara. De ramp is het gevolg van de moessonregens der laatste drie da gen, die veel zwaarder zijn dan ge woonlijk. In een bericht uit Kra- wang, 90 km ten O. van Djakarta, wordt gezegd, dat 50.000 mensen dakloos zijn. De meeste berichten komen met vertraging binnen en het totale beeld is nog vaag, maar voigens „Antara" spreken de auto riteiten te Bandoeng van een „ko lossale tragedie". Hoewel enkele laag gelegen wij ken van Djakarta overstroomd zijn. INTERVIEW AAN HET FRONT. Om de wereldpers op de hoogte te houden van de stand van zaken aan het front op Korea, trekken voort durend een aantal oorlogsverslagge vers met de legers van de Verenigde - Naties mee, om onder vaak uiterst functionneert het kanalenstelsei der moeilijke omstandigheden hun werk stad goed en is het grootste deel te doen. der stad droog. I Qp de foto heeft een oorlogscor- In de centrale sector was de te genstand sterker dan aan het Wes ten. Hier trekken de Zuid-Koreanen op langs de Hongsjon-corridor. .De communisten vielen hier na De reis staat onder auspiciën van middernacht aan. Zij dwongen drie het geïllustreerde weekblad „Revue" j van de vijf V. N.-colonnes, die zich te München. Van Hoengsong uit hadden verspreid, Seoel wordt nog niet prijsgegeven 7UID-KOREAANSE TROEPEN hebben Zondag aan het Oostelijk front de 38ste breedtegraad weer overschreden. De Kapitooldivisie bezette Jangjang, een kuststad 8 km ten Noorden van de breedtegraad. De Ame rikaanse 25ste divisie heeft Maandagochtend vroeg Seoel hevig met ar tillerie bestookt. De communisten schijnen de stad te willen verdedi gen. Zij deden een aanval Ier sterk te van naar schatting een compag nie, gebruik makend van mortieren en lichte wapens Eenheden van de Amerikaanse 25ste divisie werden teruggedreven; deze waren kort na middernacht de Han overgestoken bij een poging buitenposten in Seoel te vestigen. 5 kilometer terug te trekken. Er zijn aanwijzingen, dat de Chi nezen divisies uit het gebied van Seoel hebben overgebracht naar het centrale front, dat vermoedelijk tot dusver alleen door Noord-Koreanen werd bezet. De zwaarste aanval had een geallieerde colonne te verduren, die van Hongsiong uit in Noordelij ke richting trok. IN DE CENTRALE SECTOR ROMANTIEK IN HET OOSTEN Mohammed Reja, sjah der sjahs van Perzië, trouwt vandaag met Oos terse praal Soraja Esfandiari, het gewone meisje, dat hij vorig jaar van een fototje zes-bij-negen heeft leren kennen. En aan de overkant van de Rode Zee heeft koning Faroek van Egypte zich thans officieël verloofd naar de waarde, die de Mohammedaanse wet hieraan verleent, kan men zeggen: getrouwd met het gewone meisje, dat hij vorig jaar in oen winkel heeft ontmoet, Nariman Sadek, dochter van een ambtenaar van het ministerie voor spoorwegen. Maar terwijl Caïro nog moet wach ten op de officiële huwelijksplechtigheid om zich te kunnen uitleven in massaal vreugdebetoon en feest, is Teheran nu een stad geworden, waar van slechts in de aloude Arabische sprookjes een weerga te vinden is. Beide vorsten trouwen voor de tweede maal. Koning Faroek was destijds gehuwd met een zuster van de Perzische sjah en deze had als echtgenote een zuster van koning Faroek. Daar de beide koningen zon der mannelijke nakomelingen ble ven, lieten zij zich gelijktijdig scheiden, zoals de Mohammedaanse wet dit hun ook toestaat. Thans trou wen zij opnieuw en gelijktijdig. En elk van hen heeft als bruid een meisje gekozen van gewone familie. Gemotoriseerde karavanen over land. zee en door de lucht hebben de laatste dagen schatten van goud, zilver, edelstenen en andere kost baarheden naar de Perzische hoofd stad gevoerd. De „Koningin Wilhelmina" van de K.L.M. heeft een lading bloemen van Aalsmeer gebracht. In heel Perzië in het vandaag feest. De bruid zal in een met gouden olaten beslagen auto naar het rose, marmeren paleis van de sjah worden gereden en zodra zij „bali" (ja) zal hebben gezegd begint het sprookje van de dochter van de arme man uit de stam der Bachtiari's met de rijke sjah van alle sjahs. WAT DE EEN MAG, MAG DE ANDER NIET Koning Faroek van Egypte, die zich met hand en tand heeft verzet tegen het huwelijk van zijn jongste zuster, prinses Fathia. met een niet- adellijke jongeman, heeft gisteren zijn verloving bekendgemaakt met Narinvan Sadek die evenmin van adel is. In het voorjaar van 1950 ontstond 1 er een twist tussen Faroek en diens moeder, koningin-moeder Nazli, die zich vóór het huwelijk verklaarde van haar dochter^ prinses Fathia en een Egyptisch burger. Zijn andere zuster prinses Faika, riep Faroek naar het vaderland terug nadat zij in het huwelijk was getreden met een Egyptische consulaire ambtenaar in San Francisco. MASKERADECOMMISSIE WENST SJAH VAN PERZIë GELUK. Ads hoogtepunt van de 63-ste lustrumviering der Utrechtse uni versiteit zal een openluchtspel wor den opgevoerd en een nachtelijke maskerade gehouden worden, waar van de twaalfde eeuwse Mongoolse heerser Dsjenghis Khan het middel punt zal zijn. Het stuk zal spelen in de Perzische stad Samarkand. Het naar aanleiding hiervan bestaande nauwe contact tussen de Utrechtse maskeradecommissie en de universi teit te Teheran en de autoriteiten van Iran is beklonken met eer. feli citatietelegram van de maskerade commissie ter gelegenheid van het huwelijk van de Sjah van Iran. Dit telegram aan Mohammed Ri- za, Chanincha van Iran, had de vol gende inhoud: De Utrechtse studenten, zich voorbereidend op het lustrum van hun universiteit met een greep naar de schitterende cul tuur van Perzië, bieden Uwe Majesteit hun gevoelens van diepe eerbied en wensen haar geluk ter gelegenheid van haar huwelijk. 1 TYPHUS MAAKT VEEL SLACHTOFFERS Volgens radio-Moskou heeft een typhusepidemie in „het door de Amerikanen bezette Korea catastro- phale afmetingen aangenomen". Volgens een correspondent van de „Prawda" in Korea is het sterftecij fer tengevolge van typhus op som mige plaatsen 90 pet. (Kortgeleden werd in berichten uit Tokio gespro ken van een typhusepidemie, die in het door de communisten bezette deel van Korea en onder de commu nistische troepen zou heersen). DE POSITIE VAN ANETA De „Perserikatan Persuratkabaran di Indonesia" (Verenigde Dagblad pers in Indonesië), waarbij in Indo nesië verschijnende Indonesische, Chinese en Nederlandse bladen zijn aangesloten, heeft na een op 9 en 10 Februari te Bandung gehouden alge mene ledenvergadering een commu niqué uitgegeven. Hierin wordt o.a. het volgende gezegd: „Er werd een overeenstemming bereikt, om met het persbureau Aneta een overeenkomst aan te gaan met betrekking tot de verdere ex ploitatie van dit bureau,- aangepast aan de gewijzigde omstandigheden hier te lande, op een coöperatieve ba sis, met de dagbladen als deelne mers, zoals zulks in enkele andere landen reeds het geval is". De da turn van de overdracht zal nader worden bekend gemaakt. Staking in Engeland breidt zich uit Het aantal stakende havenarbei ders in Engeland bedraagt nu al 20.000, dat zijn er 1800 meer dan Zaterdagochtend. In Liverpool en Manchester hebben zesduizend sta kers besloten in elk geval het werk niet te hervatten, tot dat bekerd is of hun Londense collega's al of niet weer aan het werk zullen gaan Duizend leden van een Londense vakvereniging van havenarbeiders hebben geweigerd, zich neer te leg gen bij een door hun leiders aan vaarde loonverlaging van twee shil ling (ongeveer een gulden) per dag. In de havens van Londen, Liverpool en Manchester ligt het werk op 162 schepen stil. op 71 wordt in beperkte mate gewerkt. respondent een vraaggesprek met de Commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, Lui tenant-Kolonel R. den Ouden (links) en de vertegenwoordiger van Neder land in de Commissie van de Ver enigde Naties voor de Unificatie en Rehabilitatie van Korea, A. H. C. Gieben. BOSBRANDEN IN AUSTRALIë In de Australische staten Queens land, Victoria en Noord-Tasmanië woeden al dagenlang bosbranden Naai' schatting zijn in Zuidwest- Queensland een millioen h.a. gras land platgebrand. Van de lucht uit is waargenomen, dat duizenden stuks vee en wild voor de vlammen uit renden. Langs een stuk afrastering van drie kilometer lengte in de buurt van Charleville lagen min stens 700 dode kangoeroes. De boe ren in de bedreigde gebieden zijn per radio gewaarschuwd. Een boer vertelde, dat hij het vuur zag voort bewegen met een snelheid van 35 kilometer per uur; het maakte een lawaai alsof er een trein door een tunnel ging, zei hij. In geen 50 jaar hebben bosbran den zo'n omvang aangenomen. Beria in Praag Volgens het Franse socialistische partijblad „Le Populaire" bevindt Lawrenti Beria, een intieme vriend van Stalin en vooraanstaand lid van het Russische Politburo, zich thans in Praag, waar hij toezicht zou hou den op de zuivering aldaar. Hij zou tegelijk aangekomen zijn met Zorin, een gewezen Sovjet-am bassadeur in Praag, die volgens be richten van het begin vanaf de maand eveneens in Praag zou zijn. De huidige functie van Beria is niet geheel duidelijk. In 1949 werd hij benoemd tot commissaris voor het atoomonderzoek. Vóór 1946 was hij minister van binnenlandse zaken. Hoewel hij geen hoofd meer is van de geheime politie schrijft men hem toch de verantwoordelijkheid voor de operaties der geheime politie toe. Koningin ontving formateurs Koningin Juliana heeft Zaterdag avond de formateurs Drees en Van Schaik ten paleize Soestdijk ontvan gen. De ministers brachten een tus sentijds rapport uit over de stand van zaken. Het onderhoud duurde ongeveer twee uur. De formateurs hadden Zaterdag morgen een onderhoud met jhr. mr, A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlands vertegen woordiger in de Atlantische ver dragsorganisatie te Londen en met minister Van den Brink. Minister Stikker die in Parijs be sprekingen heeft gevoerd in OEES- verband, is gisteren in ons land te ruggekeerd. Concertgebouw-conflict opgelost Wij ontvangen de volgende mede deling: De bemiddeling, verleend door de Minister van Onderwijs en het colle ge van B. en W. van Amsterdam bij het conflict dat gerezen is tussen het bestuur van het Concertgebouw N.V. en een gedeelte van het Concertge bouworkest heeft tot een bevredigend resultaat geleid. Tot hun voldoening is 't de bemidde laars gebleken, dat bij alle partijen de wens leeft om zo spoedig mogelijk de onderbroken werkzaamheden te hervatten. De leden van het orkest, die op 28 Januari jl. werden ontslagen, betui gen hun leedwezen, dat zij, onder grote spanningen, het podium hebben verlaten. Met begrip voor de span ningen waarin de orkestleden heb ben verkeerd, heeft de raad van be stuur van het Concertgebouw N.V. zich bereid verklaard het gegeven ontslag ongedaan te maken en de salarissen over het tijdvak, waarin niet werd gespeeld, volledig uit te betalen. Het is de bemiddelaars bij hun be sprekingen met de betrokkenen ge bleken, dat de ondergrond van het conflict is gelegen in de onbevredi gende regeling der verhouding tussen het Concertgebouw N.V. en het or kest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wenselijkheid, dat dit reeds aanhangige vraagstuk zo snel moge lijk tot oplossing moet worden ge bracht. Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede in verband met de fi nanciële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de be middelaars d. ongeregeldheden, die bij het optreden van de gastdirigent zijn voorgekomen, omda* daardoor het normale verloop van de concer ten is belemmerd en is gehandeld in strijd met de verhouding, gelijk deze tussen een dirigent en een orkest be hoort te zijn. Dc partijen spreken in verband met al het bovenstaande de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul van Kem pen de gelegenheid kan worden ge boden een of meer concerten als gast dirigent te leiden. Communistische rel te Amsterdam Een groep van ongeveer vijftig communisten heeft gisteren om streeks half een op het Stationsplein te Amsterdam geprobeerd het ver trek te beletten van twee autobus sen met arbeiders van de samenwer kende havenbedrijven, die in het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen onder Velsen het s.s. Weltevreden zouden lossen. De lading van dit schip bestond uit wapens en muni tie, afkomstig van de Nederlandse troepen in Indonesië. De betogers, die meenden, dat het hier om Amerikaans wapenmateriaal ging, hieven spreekkoren aan, maar werden onmiddellijk door een aan tal agenten met gummistok en sa bel uit elkaar geslagen. Een van de betogers sprong een brigadier op de rug, maar deze werd spoedig door collega's ontzet. De aanvaller werd gearresteerd. De autobussen met zeventig ar beiders konden daarna ongehinderd vertrekken. IR. H. VOS HERKOZEN ALS BESTUURDER P. v. d. A. Oud-minister ir. H. Vos is op het Rotterdamse congres herkozen als bestuurslid van de Partij van de Ar beid. Hij kreeg de meeste stemmen van alle candidaten. Men zag in het grote stemenaantal van ir. Vos een bewijs, dat de eendracht in de partij is hersteld. De heer J. Vorrink werd herkozen als voorzitter van de partij. Mr. Van der Goes van Naters, prof. Kranen burg, drs. Roemers, prof. Schermer- horn en mr. Van Walsum keerden eveneens in het bestuur terug. „De ersis is overwonnen", zei prof. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, aan het slot van het congres. COMMANDANT ZEEMACHT NE DERLAND. Met ingang van 1 Maart a.s. is belast met de functie van commandant zeemacht Neder land Schout bij nacht C W. Slot, die met ingang van diezelfde datum benoemd is tot Schout bij nacht. FRASCO DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. In het dal Verzasca is het dorp Frasco (Kanton Tessino) door een lawine getroffen. Ongeveer zestien personen werden levend begraven. Skiëers meldden, dat het dorp volle dig bedolven werd onder geweldige sneeuwmassa's. Alleen de kerktoren bleef zichtbaar. KaueÖie... Al het bestaande bedriegt ons door noodzakelijk te schijnen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1