S)e CeidoeSoti/tet/nt DEKEN- en STOFFENWEVERS WL KEK*EN MUWEH/ i Verbonden troepen weer in Intsjon Moskou s nieuwe Duitse politiek Scheuring bij Italië's communisten Kousenreparatie Ontevredenheid onder de Labours ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12205 Directeur: C M V. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W HeCPT DE BISSCHOP i Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 7J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. nnn. Telefoontjes t 1.50 In het centrum sterker tegenstand £7EN WOORDVOERDER van het tiende Amerikaanse legercorps heeft Vrijdagavond verklaard, dat de tegenstand van de Noordelijke troe pen op het centrale front plotseling krachtiger is geworden. Er was bijna geen terreinwinst gemaakt op dit vijftig km. brede front. Het gebied is hier bergachtig. Er ligt thans een laag sneeuw van twaalf c.m. De „groep-Scott" der verbonden legers is Intsjon, de haven van Seoel, bin nengetrokken. Andere groepen bereikten de Han, die langs Seoel loopt, na drie tot zes kilometer langs het gehele Westelijke front te zijn ge vorderd. COMMUNISTEN IN DE KNEL. Ongeveer 20.000 communisten, die tussen de Han, die door Seoel stroomt, en de UNO-linies zitten geklemd, sij pelen langzaam weg naar de over kant van de bevroren rivier en het ziet er niet naar uit dat al deze op gesloten communisten krijgsgevangen zullen worden gemaakt. Wel zullen zij het overgrote deel van hun uit rusting moeten achterlaten. De UNO- tanks drongen reeds tot op minder dan drie kilometer van Seoel door. Zij staan thans op de drempel van de Zuidkoreaanse hoofdstad. LASTIGE VRAGEN. De opmars van het Achtste Leger aan het Westelijke front doet de vraag rijzen, waar de machtige Chi nese troepenconcentratie is gebleven, die een maand geleden door het hoofdkwartier van generaal MacAr- thur was gerapporteerd. In het ge bied waar de Amerikanen nu door trekken zouden liefst 21 Chinese di visies volledig uitgerust met artille rie en tanks klaar gestaan hebben voor een flankaanval. Mongoolse .ca valerie en Noordkoreanen versterk ten deze strijdmacht, die tóch al op een kwart millioen manschappen ge schat werd. Men vraagt zich af of de Chinezen er in geslaagd zijn onge zien terug te trekker of zich te her groeperen. Of zou men het aantal communisten slechts overschat heb ben? Het zijn vragen die generaal MacArthur kwellen. Er is een mogelijkheid, dat deze concentratie, doordat ze opeen ge pakt was op een betrekkelijk kleine oppervlakte, grotendeels ten offer is gevallen aan epidemieën, die van de communistische strijdkrachten een hoge tol eisen. Het is ook mogelijk dat generaal Ridgeway's offensief Chi nezen en Noordkoreanen dermate ge teisterd heeft, dat dit kwart millioen als aanvulling is gebruikt voor de fronttroepen. Maar zolang nog niets met zekerheid bekend is nemen de officieren van MacArthur's staf aan, dat ze teruggetrokken zijn. ZUID-KOREANEN IN SEOEL Het achtste leger heeft medege deeld, dat een Zuid-Koreaanse pa trouille Seoel binnengerukt is. Amerikaanse infanteriepatrouilles zijn, gevolgd door Britse tanks, Jong- dongpo, de industriële voorstad van Seoel ten Zuiden van de Han, bin nengerukt. Hierdoor ligt het cen trum van Seoel onder het bereik van tankgeschut. Ten Noord-westen en ten Noord oosten van lts jon hebben de Noor delijken zich op hoog terrein goed ingegraven en geven zwaar machine geweer- en mortiervuur af. De Griekse troepen werden in dit ge bied tot de terugtocht gedwongen. HET GEVAARLIJKE BEROEP. In een toespraak in de „Chicago Club" heeft generaal Collins speciale hulde gebracht aan de oorlogscorres pondenten in Korea. „De overweldi gende steun die de V.N. hebben ge kregen, is in zeer grote mate te dan ken aan een doelmatige nieuwsver- zorging in de gehele wereld. De cor respondenten aan het front in Korea hebben een ware, ja zelfs heldhaftige bijdrage geleverd voor de zaak van de vrijheid. Het feit, dat twaalf cor respondenten zijn gedood en 28 zijn gewond of vermist worden is een be wijs van hun plichtsbetrachting". Sneeuwellende in de Alpen Als gevolg van de hevige sneeuw val en de lawines is het dal van de Lesach, in West-Karinthië, met zijn tien duizend bewoners, reeds sinds twee weken van de buitenwereld af gesneden. In vele plaatsen in West-Karin thië reikt de sneeuw tot de eerste verdiepingen der huizen. Boerderijen van één verdieping zijn geheel on der de sneeuw bedolven. In vele ge vallen zijn de daken der huizen on der het gewicht van de sneeuw massa's bezweken. Uit alle delen van West-Karinthië blijven berichten binnen komen over nieuwe lawines. In vele plaat sen zijn de huizen ontruimd en door de bewoners verlaten. In de Italiaanse provincie Ferra- ra is door een overstroming van de rivier de Reno het grootste „meer" in midden-Italië gevormd 125 km land staat blank. Op sommige plaat sen is het ,Reno meer" 7 meter diep. i Volgens enkele schattingen bedraagt het aantal daklozen 20.000. In het dorpje bij de Brenner wer- j den het douanekantoor en een an- i der gebouw door een sneeuwmassa 1 verwoest. Er is geen melding ge- j maakt van slachtoffers. Weer een uitnodiging aan de West Duitsers De voorzitter van het Oostduitse parlement, Dieckmann, heeft zijn Westduitse collega, dr Ehlers, per brief uitgenodigd tot een Ronde-Tafel conferentie over de Duitse eenheid. De fractievoorzitters van de West duitse Bondsdag in Bonn zullen tezamen een antwoord opstellen. On langs heeft de Westduitse kanselier Adenauer een gelijksoortig voorstel van de Oostduitse minister-president Grotewohl van de hand gewezen. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Frankfort zien in de commu nistische herenigingsrage in Duitsland een teken, dat Rusland erop uit is dit jaar een grote diplomatieke overwinning op het Westen te behalen. De Russen zouden op gunstige voorwaarden een verenigd, maar ontwa pend Duitsland willen voorstellen als bufferstaat tussen Oost en West. Indien dit voorstel door het Westen van de hand zou worden gewezen, zou dit in West-Duitsland grote ontevredenheid verwekken. „ET GROOTDUITSE GESPREK Q£pQ|y|flJjE|_ /\QHTER HET GORDIJN ZO NU EN DAN olijkt het IJzeren Gordijn niet gluiddicht te zijn vij I ruchten omtrent daai achter afspeelt. DE NOODLOTTIGE OLIEBRAND TE VLAARDINGEN. tijdens de blussingswerkzaamheden. heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek Vestestraat 1 E HET KRAAKT OOK IN NENNI'S PARTIJ. Bovendien begint het nu ook te kraken in de links-socialistische (en communistisch gezinde) socialisti sche partij van Pietro Nenni, de der de partij van het land. BEZOEK VAN NEDERLANDSE PARLEMENTAIRE DELEGATIE AAN ENGELAND. Een uit acht leden van Tweede en Eerste Kamer bestaande Nederlandse parlementai re delegatie brengt op uitnodiging van Lord Kanselier Jowitt en van de voorzitter van het Lagerhuis een oezoek aan Engeland. Het gezelschap tijdens de ont- LEIDERS RENNEN NAAR MOSKOU PIETRO SECCHIA, DE „TWEEDE MAN" van de Italiaanse communis tische partij is op weg naar Moskou om partijleider Togliatti verslage uit te brengen over de zich snel uitbreidende scheuring onder de Ita-, liaanse communisten. Vergezeld van de communistische senator Colombi, passeerde hij gis teren per trein de Brenner-pas op doorreis naar de Russische hoofdstad'. Intussen hebben zich 14 partisanenleiders uit de oorlog aan de zijde van de eerste „afvalligen", de senatoren Cucchi en Magnani, geschaard. Ignazio Silone, een van de leiders van deze partij, heeft vandaag de gehele dag met Magnani en Cucchi geconfereerd en deelde na afloop mede „zeer voidaan te zijn over het onderhoud". Belangrijke „autono mistische groepen" uit de partij zul len, naar hij zei, binnenkort een zeer belangrijke mededeling" doen. In weerwil van deze gestadige ontwikkeling, moet de „trompet stoot", die wellicht het sein zal zijn voor een grootscheepse golf van af valligheid en van verzet tegen de Russische directieven nog worden gegeven. Deze zal, naar men aan neemt, bestaan uit een „manifesto", aan hetwelk de beide senatoren op het ogenblik druk schijnen te wer ken. Daar zij beiden als partisanen o.a. onder maarschalk Tito hebben gestreden, hebben zij een grote aanhang in de communistische ge lederen. De ex-communistische „derde man" van de rebellie, Rolando Ma- ramotti, heeft te kennen gegeven, dat het manifest zijn invloed over de hele wereld zal doen' gelden". A LA TITO. Wél moet er op worden gewezen, dat de nationalistische stroming in de communistische partij op geen enkele wijze het verzet van de „re-, bellen" tegen het Atlantische Pacti of de Westerse defensie in het alge meen zal doen afnemen. Het zal def kern zijn van een nieuw nationaal-j communisme (a la Tito) dat is aanJ gepast aan de bijzondere eisen vanj het land en vrij staat van Russische1 overheersing, In deze, voor de com-j munisten, zo spannende dagen hou den de trouwe partijleden zich aan het devies, dat in hun banier staat geschreven: „Alles horen, alles zien? niets zeggen. vangst door de Lord Major van Lon den, Alderman Denys Lowson, in diens ambtswoning; v. l.n.r. Dr Ir A. Vondeling; Prof. Mr P. S. Gerbran- dy; P, A. Kerstens; Jkvr. Mr C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen; Alder man Denys Lowson; Mr J. Cramer; P. J. S. Serrarens; Mr. A. F Sche pel, griffier van de Tweede Kamer en Mej. Mr N. S. C. Tendeloo. KoJiA&ttie... ,Hoe vaak heeft men het geluk in handen zonder het te beseffen". LOURDES IN 1950 In de loop van het jaar 1950 'heb ben meer dan een millioen bede vaartgangers en bezoekers per extra treinen, vliegtuigen, autocars en. particuliere wagens de Grot van Massabielle bezocht. Onder deze pelgrims bevonden zich :s kardinalen, twee apostolische nuntii, negen en vijftig aartsbis schoppen en twee honderd en vijf bisschoppen. Er werden 49.260 H.H. Missen gecelebreerd bij de hoogalta ren In de Grot alleen werd 1.187.000 keer gecommuniceerd. 27.556 zieken werden in ziekenhui zen ondergebracht. in een dag klaar De nieuwe Duitse politiek der communisten werd ingeluid na de recente bezoeken van de Oostduitse leiders Pieck, Grotewohl en Ulbricht aan Moskou. Als voorbereiding op een „ontwapening" van Duitsland moet de zogenaamde inkrimping van het Oostduitse politieleger wor den gezien. Voorts is in Oost-Duits- land met het oog op het voorgeno men „Grootduitse gesorek" besloten orr: voor het uiterlijk althans de strijd tegen de Kerk op te schorten, In de communistische opleidings cursussen wordt in het geheim de jstrijd tegen de Kerk echter onver minderd verder voorbereid. Een cur susleider heeft letterlijk verklaard: De partij moet iedere pastoor of dominee beschouwen als een Anglo- Amerikaanse agent. De strijd tegen de „Getuigen van Jehovah" is een voorbeeld van de ontwikkeling van de strijd tegen de Kerk." STRIJD OM ROERGEBIED Amerikaanse functionarissen in I Frankfort hebben verklaard, dat I een gunstig Sovjet-aanbod voor de vereniging van Duitsland het Wes ten voor een dilemna zal plaatsen. Ofschoon bondskanselier Adenauer het idee van een neutraal Duitsland van de hand heeft gewezen verlangt dg gemiddelde Duitser namelijk vu rig naar een vereniging van Duits land. Vele niet-communistische Duit sers zien in een onafhankelijk, on bewapend Duitsland een factor voor de vrede. Van Amerikaanse zijde wordt er evenwel op gewezen, dat een vier- mogendhedenovereenkomst te ver eniging van Duitsland als een gede militariseerd gebied het Westen zou i beroven van manschappen en nvate- j rialen, welke nodig zijn voor het le- 1 ger van Eisenhower. Een verenigd Duitsland zou Rusland onmiddellijk j het voordeel brengen, dat er een einde komt aan de Westelijke zeg- i genschap over het Roergebied en zou verder een toetreding van Duitsland tot een Europees leger onmogelijk I maken. Verder wordt gedacht.,aan het ge vaar, dat een gedemilitariseerd Duits land evenals indertijd Tsjechoslowa- kije door communistische geheime agenten rijp gemaakt zou kunnen worden voor een staatsgreep. De Amerikaanse onderminister voor Europese Zaken, George Per kins, die momenteel in Bonn ver toeft, heeft aldaar verklaard, dat het geheel onjuist is te veronderstellen, dat de herbewapening van West- Duitsland minder urgent is gewor den. aldus melden welingelichte Duitss kringen. Men meent te we ten, dat Perkins tijdens besprekin gen met bondskanselier dr Adenauer gezegd had, dat hij de veelvuldige berichten in de afgelopen dagen, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van een Westduitse militaire bijdrage een volledige wijziging had onder gaan, niet kon verklaren. Een vooraanstaande communisti sche diplomaat heeft bevestigd, dat Rusland zal staan op een regeling van het Duitse vraagstuk, vóórdat andere kwesties tussen het Oosten en "Westen besproken kunnen wor den. Hij was van menine, dat de vooruitzichten, dat de vrede bewaard zal blijven, zowel op korfp als oo lange termijn gunstig zijn. Hij vond de mening, dat de Kominform-lan- den Zuid-Slavië zullen aanvallen, bespottelijk. Over Brits buitenlands beleid ACHT SOCIALISTISCHE LEDEN van het Lagerhuis hebben een mo tie ingediend, waarin de Britse regering wordt verzocht, er bij de leiding van het Atlantische pact op aan te dringen, het plan om West-Duits- land deel te laten nemen aan de verdediging van West-Europa, te laten varen. De leden van Labour die de motie hebben ingediend, zijn allen vooraanstaande lieden. Onder hen bevinden zich twee leden van het partijbestuur, n.l. Tom Driberg en Ian Mikardo. De motie brengt de smeulende ontevredenheid aan het licht, welke heerst onder een deel van de leden van de socialistische partij over de steun die Engeland verleent aan de herwapening van Duitsland. Datzelfde geldt voor een andeïe dat Maandag begint. motie, ingediend door twaalf socia listische leden van het Huis. Daar in wordt de steun, die Engeland te Lake Success heeft gegeven aan de Amerikaanse resolutie inzake Rood China, afgekeurd. De motie betreurt het optreden van de Uno, verklaart zich tegen elke tegen China toe te passen sanctie en eist dat er onmid- delijk pogingen zullen worden ge daan om in Korea tot een wapen stilstand te komen, gevolgd door een vreedzame regeling door terug trekking van alle gewapende strijd krachten. De twee moties zijn blijkbaar be doeld als een voorspel op het debat over de Britse buitenlandse politiek, De beslissing of de beide moties in het debat aan de orde zullen wor den gesteld, ligt bij de Speaker van het Lagerhuis. DE INFLUENZA IN ENGELAND. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat in de afgelopen week 1296 personen aan influenza zijn overle den. Hierdoor zijn in deze winter in Engeland en Wales tot nu toe 11.311 personen aan influenza of longont steking overleden. In feite is het aan tal slachtoffers groter, daar slechts rekening is gehouden met de sterfte cijfers van 126 steden in Engeland en Wales. Jammer genoeg ziiu deze geruchten niet altijd te verifiëren en blijkt Ja- ter pas, wat er precies aan de hand is geweest. Zo hebben we reeds enige tijd ge stommel en geruch: gehoord achter de plooien van het TsjechLchö gor dijn, waaruit te concluderen viel, dat er ruzie was. De vlucht van de v oe- gere minister van buitenlandse za ken Clementis heeft dat bevestigd. In 't algemeen komt het hierop reer, dat de Russen van mening zijn, dat de satellietlanden er uitsluitend zijn ten bate van Rusland en dat er m de satellietlanden sems snoodaards zijn, die menen, dat het land ook iets voor zichzelf mag overhouden. Moskou noemt dat T;toisme en dat is een heel erge ketterij Zo 0 erg, dat Moskou vastbeslo ten schijnt cm de man, aie zich het eerst daaraan schuldig maakte, n.l. maarschalk Tito in eigen persoon, koste wat het kost, te li quideren. Banbliksems van cle Ko- minform hebben de recalcitrante maarschalk niet van de troon kun nen slageren, verbreking van alle handelsbetrekkingen met zijn Ooste lijke nabiyen hebben hem al even min ten val kunnen brengen. Er zijn nu tekenen, dat Moskou het met ge weld gaat proberen Natuurlijk doen de Russen dat niet zelf; waar heb ben zij anders hun ratellietjes voor? Maar in Roemenië, Bulgarije en Hongarije is men bezig op grote schaal militaire voorbereidingen te treffen en in Zuid-Oost-Europa, net name in Joego-Slavië en in het aan grenzende Griekenland en Turkije neemt met het naderen van de lente de vrees toe, dat deze militaire oe- drijvigheden niet voor de grap be doeld zijn. Vermoedelijk zijn zii rechtstreeks gericht tegen Joego- Slavië, maar vormen zij indirect uck een bedreiging voor Griekenland n Turkije, misschien zelfs eveneens voor Italië. IJTET SPREEKT VANZELF, dat deze bedreigde landen niet vol staan met in angst en vreze af te wachten wat de toekomst brengen zal. Zij hebben het gevaar al eerier zien aankomen en hebben en dit geldt speciaal voor Turkije en Grie kenland zich bijbjds gewend lot Amerika. Dit land heeft met dollars en materiaal bijgesprongen en oo het ogenblik hebben Griekenland en Turkije met Joego-Slavië de be schikking over de best toegeruste legers van Europa, terwijl boven dien Amerikaanse en Engelse krui sers toevallig aan het oefenen zijn in de Middellandse Zee. Men is dus op z'n hoede en als de satelliet-sol daten eventueel over de grenzen zou den trekken, kunnen zij niet reke nen op een even gemakkelijke op mars als indertijd de Noord-Korea- nen aanvankelijk hadden. Toen moest alles snel geïmproviseerd wor den, omdat deze overval de wereld totaal verraste. Over de bedreiging van Joego- Slavië wordt behalve in het be dreigde land zelf en bij diens buren weinig geschreven of gepraat, maar men houdt de ogen open. ONGETWIJFELD hebben de in- y lichtingen, welke generaal Eisenhower over de toestand in Oost-Europa heeft kunnen geven op zijn rondreis door de landen van het Noord-Atlantisch Pact, veel bijge dragen tot de bereidwilligheid der Europese landen om zich grote of fers te getroosten voor de opbouw hunner defensie. Want als er daar op de Balkan een conflict zou uit breken, is het hek van de dam. Zo als de Verenigde Naties niet hebben kunnen toestaan, dat Zuid-Korea onder de voet werd gelopen, zo zul len zij ook iedere vorm van agres sie in Zuidoost-Europa moeten te gengaan. Weliswaar behoeven zij niet direct met militaire maatrege len op te treden, zoals thans evpn- min het geval is tegenover China, maar men kan veilig aannemen, dat het gevaar voor West-Europa veel en veel groter wordt, onafhankelijk van de wijze, waarop tegen de agres sie wordt opgetreden Treedt men scherp op, dan is het gevaar voor uitbreiding van het conflict groot en treedt men niet scherp op, dan ontstaat weer het gevaar, dat de geest van agressie steeds verder om zich heen grijpt, omdat het blijk baar zo gemakkelijk gaat. Hoe men het ook keert of wendt, de toestand is nu eenmaal zó, dat il- leen een krachtig militair apparaat in staat is om de dwingelandij ont zag in te boezemen en de noodzaak van een krachtige rtefensie kan elk ogenblik acuut worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1