Verenigde Atlant. zeemacht De winkelomzetten in het afgelopen jaar Ontgoochelende ervaringen in Australië Van 23-28 April met 9 aanloop-routes Leids schermleven in opbloei SXadie Shvtf in fBatió {Baat duidt opi DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 UK LElDSfc. CUURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 NEDERLANDS AANDEEL SLECHTS KLEIN DE LANDEN VAN HET ATLANTISCH PACT hebben de plannen voor de vorming van een verenigde zeemacht (naar het voorbeeld van de gecombineerde land- en luchtstrijdkrachten op het vasteland) met een Amerikaanse admiraal als hoogste bevelvoerder, bijna voltooid. Admi raal William Fechteler, de opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Atlantische Oceaan, zal waarschijnlijk reeds binnenkort benoemd worden tot hoofd van het geallieerde opperbevel voor het gebied van deze Oceaan. Dit opperbevel zal zeer waarschijnlijk niet ondergeschikt worden aan generaal Eisenhower, maar veeleer dezelfde status hebben als diens hoofdkwartier. In een communiqué, dat na de besprekingen van vorig jaar herfst werd uitgegeven werd namelijk gesproken over „een ge allieerd opperbevel voor het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan". Doel is de vitale zeewegen naar Europa in geval van oorlog open te houden. Oppervlakteschepen (zoals kruisers, torpedojagers e.d.) onder zeeërs en vliegtuigen van tien der Atlantische mogendheden zullen tot taak krijgen vijandelijke onder zeeërs, vliegtuigen en oorlogsbodems te bestrijden, om te voorkomen, dat de aanvoer van versterkingen en voorraden voor generaal Eisenho wer's land- en luchtstrijdkrachten wordt afgesneden. In het Noord-Atlantische Pact wordt onder het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan verstaan het gebied ten Noorden van de Kreefts keerkring, die even ten Zuiden van Florida (V.S.) naar de Westkust van Afrika loopt. De regionale groep, die de plannen voor de verdediging van de zee heeft opgesteld, heeft een permament bu reau te Washington. Leden van de ze groep zijn: Amerika, Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Denemarken, Canada, Vriendelijke raad Prof. dr- Niklas, de West-Duit se minister van landbouw, heeft, aldus de Süddeutsche Zeitung, een rede op de algemene verga dering van de Deutsche Land- wirtschaftsgesellschaft geëindigd met deze woorden: ..De boer moet niet slechts zijn akker be mesten, maar ook zijn hoofd." Portugal en IJsland. Daar Nederland slechts op be scheiden schaal zal deelnemen aan de beveiliging van de verbindings lijnen ter zee, ligt het in de ver wachting dat het Nederlandse aan deel in de Atlantische zeemacht niet groot zal zijn. PRINSES WILHELMINA IN SPIEZ. Prinses Wilhelmina, die de reis naai Zwitserland per vliegtuig heeft gemaakt, is van Zürich per auto ver der gereisd naar Spiez, waar zij haar intrek genomen heeft in Hotel des Alpes. Het is de derde maal, dat prinses Wilhelmina in Spiez is. Als kroon prinses logeerde zij er dichtbij in Bad Faulensee cn in 1939 bracht zij haar vacantie door in het dorpje Hon- drioh, twintig minuten gaans van Spiez. NEDERLAND HEEFT 230.000 AUTO'S. Volgens cijfers afkomstig van het directoraat van Verkeer werd de grootte van het Nederlandse auto park op 31 December 1950 als volgt geraamd: Personenauto's (inclusief ambulances, jeeps en stationscars) 147.526, vracht- en bestelauto's 77.752, motordriewielers 3.502, trek kers 3.798, motorrijwielen 100.094, autobussen 5.959. De bestede bedragen stegen de gekochte hoeveelheid verminderde HET AANTAL WERKLOZEN IN NEDERLAND. Emigranten - met - huizen Iedere emigrant, die een houten huis naar Australië wil meenemen, moet zich wel ernstig bezinnen eer hij daaraan begint. De kans is name lijk groot, dat hij zijn huis, dat hem toch al gauw een 8 a 10 mille kost, waarbij dan nog hoge vrachtprijzen komen, in Australië niet mag opzet ten, omdat het niet voldoet aan de plaatselijke voorschriften. In Sydney alleen al zijn zo 145 DENDROLOGISCHE VERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer S. G. A. Doorenbos uit 's Grav.enha- ge vergaderde te Utrecht de Ned. Dendrologische Vereniging. In het jaarverslag van de secreta ris, de heer Hendrikse uit Amster dam werd vermeld, dat de proeftuin te Boskoop is omgezet in een lande lijk proefstation. Inplaats van de aftredende, niet herkiesbare bestuursleden, de heren G. A. van Dijk te Aerdenhout en A. M. van Essen te Leeuwarden, wer den gekozen de heeren J. Grooten- dorst te Boskoop en J. Vroom Jr. te De Punt. Na de pauze hield de voorzitter een lezing over het beplanten der duinen. BINNENLAND. Het Nederlandse Jeugd Roode Kruis zal morgen en Zaterdag pak ketten uitreiken aan kinderen in West-Duitse kampen voor ontheem den De inhoud van de meeste be staat uit kleding, speelgoed en ver snaperingen. Scholen en jeugdgroe pen hebben onder andere aan deze actie meegewerkt. Actie Klaver Vier is een plan van de stichting het vierde Prinsen kind. om ge1 den te verzamelen voor de ontspanning van door de oorlog getroffen kinderen. Sedert 1947, toen de stichting met haar werk begon, kon zij 17.021 kinderen naar vacan- tie-oorden zenden. De tachtigjarige landbouwer J. B. uit Helden is van een hooizolder gevallen. Hij kwam zo ongelukkig te recht, dat hij enige uren na het on geluk is overleden. BUITENLAND. De Franse Nationale Vergade ring heeft het salaris van Henri Queuille, minister van binnenlandse zaken, met duizend francs tien gulden verlaagd. Dit is in Frank rijk zo de gebruikelijke wijze, waar op ontevredenheid over een minister tot uitdrukking wordt gebracht, in dien men een kwestie niet belang rijk genoeg vindt om hem daarop ten val te brengen. Het parlement was van mening, dat de politiële ac tie in September tegen de commu nisten niet scherp genoeg was uitge voerd. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is Woensdag nabij Eastville, in de Amerikaanse staat Virginia, omlaag gestort. De gehele, uit negen koppen bestaande bemanning, is om het leven geko men. De Sovjet-Ünie voert vol gens het Amerikaanse tijdschrift ..Aviation Age'' de productie van de straaljagers „Mig-15" op en hoopt binnenkort 400 toestellen per maand te Vervaardigen. De maandproductie in de V.S. bedraagt op het ogenblik 250 toestellen van alle soorten. Een Junker van het Spaanse le ger is in de heuvels bij Toledo neer gestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Door het Economisch Instituut voor den Middenstand zijn gegevens gepu bliceerd met betrekking tot het om- zetverloop in een achttiental bran ches van detailhandel en ambacht in December j.l., waarbij tevens is aan gegeven hoe de omzetten zich in het jaar 1950 hebben ontwikkeld ten op zichte van het voorafgaande jaar. Worden allereerst de jaarcijfers voor 1949 en 1950 bezien, dan blijkt, dat in het oanketbakkersbedrijf, het chocolateriebedrijf alsmede in de de tailhandel in alcoholhoudendende en alcoholvrije dranken in 1950 omzet daling is opgetreden en wel van resp. 8 6 en 9 pet. In de andere branches, waarvoor cijfermateriaal werd gepu bliceerd, vertoonden de omzetten van 1949 op 1950 bijna steeds een stijging. Hierbij dient evenwel te worden op gemerkt, dat de indexcijfers betrek king hebben op de geldomzetten en dat hierop derhalve prijsverhogingen mede hun invloed hebben doen gel- I den. Met name waren deze prijsstij gingen van belangrijke omvang in het slagersbedrijf, de detailhandel in schoeisel en de detailhandel in tex- tie. Aangenomen mag worden, dat de hoeveelheidsomzetten in de mid denstandszaken van vrijwel geen en kele branche in 1950 het niveau van het voorafgaande jaar hebben be reikt. Ter il'ustratie volsen in de onder staande tabel de indexcijfers betref fende het geldomzetverloop .Van de jaren 1949 en 1950. Kruideniersbedrij Slagersbedrijf Bakkersbedrijf Groenten en fruit Zuivelproducten Banketbakkersbedrij f Chocolateriebedrijf Tabaksfabrikaten Alcoholhoudende en al coholvrije dranken Parfumerieën en toilet artikelen Schoeisel Textel Meubelen Glas, aardewerk, enz. Drogistenbedrijf Opticiënsbedrijf Kappersbedrijf: Totaal Herensalon Damessalon Parfumerieën Kantoorboekhandel Bij beschouwing van de indexcij 1949 195.0 114 120 128 182 121 121 88 98 134 135 116 107 106 100 125 127 140 127 96 99 89 101 141 156 130 134 98 104 111 116 119 123 101 112 102 109 109 126 94 97 108 114 1947 - 100 fers voor December 1950 komt aan het licht, da. de omzetten in deze maand over het geheel genomen niet onbevredigend kunnen worden ge noemd. Slechts in het opticiënsbedrijf was de omzet lager dan die in de voorafgaande maand. In de overige branches oefenden de extra aankopen door het publiek in verband met de feestdagen in December een gunsti ge invloed uit op het omzetverloop. Vergelijking van de indexcijfers voor December 1950 met die voor de over eenkomstige maand in 1949 toont evenwel aan. dat in de detailhandel ir tabaksfabrikaten, in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmetische en toilet artikelen, in meubelen en aanver wante artikelen, in textiel alsmede in het opticiënsbedrijf de December- omzetten in 1950 lager waren dan die in 1949. Deze omzetdaling was even wel in de meeste der vermelde bran ches van beperkte omvang. HAARLEMSE VOORJAARSBEURS VOOR DE VROUW. De Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw zal van 23 Februari tot en met 2 Maart a.s. in het Krelagehuis worden gehouden. Omdat de vraag naar stands op deze beurs groter dan ooit te voren zal op een open terrein naast het Krelagehuis een groot en modern paviljoen worden opgetrokken. De gemeente-ontvanger van Gro ningen, D. P., is op last van de Offi cier van Justitie in Groningen opge sloten in het Huis van Bewaring. De ontvanger is, zoals eerder ge meld, door de gemeenteraad in de uitoefening van zijn functie geschorst, verdacht van verduistering en vals heid in geschrifte. Het onderzoek door de rijksrecher che, dat aanvankelijk goed vorderde, werd later bemoeilijkt door een aan tal duistere punten in de affaire. Eerst verklaarde P., dat de op on regelmatige wijze verkregen gelden, afkomstig waren van de illegaliteit, waarin hij te Haren een belangrijke plaats heeft ingenomen. Toen deze voorstelling van zaken onhoudbaar bleek, sprak P. van gelden, die hij tijdens de bezetting in bewaring had gekregen. Ook deze bewering is niet gestaafd kunnen worden. Tot een po sitief resultaat heeft het onderzoek nog niet geleid. Niettemin heeft de Officier van Justitie aanleiding ge vonden de aanhouding van P. te ge lasten. De dei"de Int. Tulpen Rallye INSCHRIJVING SLUIT OP 9 MAART KATII. VOLKSGEZONDHEIDS- WEEK. Van 26 Februari tot en met 4 Maart wordt' in geheel Nederland een Ka tholieke Volksgezondheidsweek ge houden. Gedurende deze week, die wordt georganiseerd door de Natio nale Federatie van het Wit-Gele Kruis, zal voorlichting worden gege ven over en propaganda gemaakt voor de Volksgezondheid. De bedoe ling is aldus het werk van de plaatse lijke afdelingen van het Wit-Gele Kruis te stimuleren. DE Blijkens het zojuist verschenen reglement voor de 3e Tulpcn-Rallye, die wordt gehouden van 23—28 April, zal er dit jaar kunnen worden gestart in Den Haag, Rome, Harro gate (bij Leels), Brussel. Parijs, Monte Carlo, Milaan, Bern en Ko penhagen. Terwijl er dus in Enge land slechts één startplaats komt, is Milaan aan de rij der vertrekpun ten toegevoegd en is Bordeaux ko men te vervallen. De startplaats Harrogate werd in overleg met de Royal Automobile club gekozen, aangezien Londen dit jaar ongeschikt wordt geacht in ver band met het British Festival, ter wijl Glasgow te ver naar het nooi"- den ligt met het oog op de vereni ging van alle routes te Clermont Ferran£. Voor de uit Harrogate deel nemers wordt een speciale boot Do verDuinkerken gereserveerd, waarop ca. 70 wagens plaats kunnen vinden. De wagens worden na de overtocht opnieuw gestart en wel te Boulogne sur Mer. De 9 routes zijn alle ongeveer 3.500 km lang. Zij verenigen zich in Clermont -Ferrand, waar de ge meenschappelijke route begint van 1705 km die de deelnemers naar Noordwij k voert. De .verschillende „aanloop"-routes zijn: Gisteravond omstreeks half zes is op het Markenplein te Amsterdam, een bijwagen van lijn 9 uit de rails gelopen. De wagen reed de verkeers agent, die daar om die tijd het ver keer regelt en een P.T.T.-ambtenaar, die er fietste omver. De P.T.T.-man werd licht gewond maar de verkeers agent kwam er minder goed af. Hij is in het Binnengasthuis opgenomen. Omtrent de oorzaak van de ontspo ring is niets bekend. Het verkeer on dervond geruime tijd stagnatie. 1. Den Haag, Brussel, Reims, Di jon, Bourg, Grenoble, Digne, Monte Carlo, Aix en Provence, Mende, Clermont Ferrand (1955 km). 2. Rome, Rimini, Padua, Milaan, Turijn, Monte Carlo, Aix en Proven ce, Mende, Clermont Ferrand (1725 km). 3. Harrogate, Dover, Duinkerken, Boulogne sur Mer, Rouen, Le Mans, Limoges, Brive, Mende, Clermont Ferrand (1810 km). 4. Brussel, Rouen, Rennes, Nar. tes, Bordeaux, Toulouse, Moiitpel lier, Mende, Clermont Ferrand (1920 km). 5. Parijs, Le Mans, Rennes. Brest, Nantes, Bordeaux, Toulouse Mende, Clermont Ferand (1970 km). 6. Monte Carlo, Aix en Provence, Montpellier, Perpignan, Toulouse, Bordeaux, Nantes, Limoges, Cler mont Ferrand (1815 km). 7. Milaan, Turijn, Monte Carlo, Aix en Provence, Montpellier. Tou louse, Bordeaux, Nantes, Limoges, Clermont Ferrand (2030 km). 8. Bern, Grenoble Digne, Monte Carlo, Aix en Provence, Montpellier, Toulouse, Bordeaux, Brive, Clermont Ferrand (2030 kirV 9. Kopenhagen, Odense, Hamburg, Kassei, Koblenz, l^B®emburg, Reims, Orleans, Clermo-d, Ferrand (1945 km). De gecombineerde route van 1705 km loopt als volgt: l Clermont Ferrand (1), „circuit van' programma Puy-de-Dome"' (115 km); Cler- rial/in enr Rannp huizen van Nederlandse emi granten opgeborgen, hetgeen voor hen een bijzondere teleur stelling en een ernstige iinan- ciële strop betekent. Hier heeft de Nederlandse voor lichting aan de emigranten, die ka pitaalkrachtig genoeg waren om zulk een huis mee te nemen, te kort ge schoten. Zowel van de zijde van bo nafide Nederlandse bouwers als van de zijde der Australische ambassade wordt dan ook gewaarschuwd niet lichtvaardig tot de aankoop van een dergelijk huis over te gaan. Honderden voorschriften De oorzaak van dit alles is. dat in verschillende delen van Australië honderden verschillende bouwvoor schriften bestaan en dat men er daar maar niet in schijnt te slagen een standaardvoorschrift op te stellen dat Voor het hele land geldt. De fe derale regering, die misschien wel zulk een voorschrift zou willen uit vaardigen heeft heel weinig invloed op de regeringen van de acht Australische staten en deze regerin gen hebben op hun beurt weer zeer weinig invloed op de gemeentebe sturen. Daarbij komt nog, dat èen stad als Sydney niet één gemeente bestuur heeft, maar bestaat uit on geveer dertig kleine gemeenten, die ook weer ieder haar eigen bouwpo- litie met eiger voorschriften hebben. Een combinatie van enige grote aannemersfirma's in Nederland breekt zich reeds vele maanden het hoofd over dit probleem. Zij zal po gingen doen om door een gezagheb bend vertegenwoordiger de federa le regering zo ver te brengen dat de ze een certificaat uitgeeft voor een door haar goedgekeurde emigran tenwoning, dat dan in elke staat gel dig zou zijn. De combinatie ziet zeer wel in,dat dit geen eenvoudige op gave is. Zij heeft een proefwoning naar Australië gezonden, die prompt werd afgekeurd omdat de hoogte der kamers vier inches te laag was. Een kleinere .emigrantenwoning, die zij eveneens 'naar Australië zonden, inschrijven van club- en merken- werd afgekeurd omdat er een dou- teams, waarvoor de RAC-west een i che-cel in plaats van een badkamer grote belangstelling verwacht en in was. waarvoor speciale prijzen zowel voor de winnende club en het win nende automerk als voor de indivi duele deelnemers van de winnende teams zijn uitgeloofd. Meer dan 60 start-, tijd- en route controles zullen op de verschillende routes in werking zijn. waarvan 55 in het buitenland, waartoe de mede werking is ingeroepen en toegezegd van ruim 40 buitenlandse automo bielclubs, aangesloten bij de F.I.A. (Federation Internationale de 1'Auto mobile). Bovendien begeven zich dan nog ongeveer 25 wagens met contro leursbemanning, gerecruteerd uit RAC-West-leden, naar talrijke plaatsen in het buitenland, speciaal ook naar de bijzondere etappes. De controle Eindhoven geschiedt door de RAC-Zuid, die te Apeldoorn dooi de RAC-Oost, beide zusterclubs van de organiserende RAC-West De aankomsttijd van de eerste deelnemer te Noordwijk aan Zee is bepaald op Donderdagochtend, 26 April, te 9 25 uur. De klassements proef op het „Circuit van Zandvoort" wordt gehouden op Vrijdag 27 April. De route door Nederland zal ditmaal leiden van het grensstation Bergeyk- se barrière via Eindhoven (tijdcon- trole), Apeldoorn (routecontrole), Hilversum (tijdcontrole), Uithoorn, Heemstede en Sassenheim naar Noordwijk aan Zee. Er zullen 300 inschrijvingen kun nen worden aanvaard, waarvan ten hoogste 150 buitenlanders voorrang hebben. De inschrijving sluit Maart. stige cylinderinhoudsklassen van de eerste groep, terwijl zij bovendien in de op het „Circuit van Zandvoort'' te houden klassementsproef een tijd- handicap van circa 4 procent heb ben. De opzet van de klassements proef blijft tot het laatste ogenblik geheim. De organisatoren verwachten op grond van ter plaatse gedane proef ritten met verschillende wagenty pen, op deze wijze de opgave voor de deelnemers van alle klassen en groepen even zwaar te hebben ge maakt. Nieuw is de mogelijkheid tot het Dat de Australiërs zo door dik en dun aan deze voorschriften vasthou den is des te vreemder, omdat het land schreeuwt om woningen. De Australische aannemers hebben hun handen vol werk en kunnen niet aan de behoefte voldoen. Zij vrezen echter dat wanneer buitenlanders op de Australische markt komen, deze door hun veel grotere bouwtechni sche kennis en vaardigheid hen op den duur zullen verdringen. Bureau cratie en kortzichtigheid dreigen dus de woningnood in Australië te be stendigen niet alleen voor'zover het de emigranten betreft, maar ook voor de Australiërs zelf. GRIEP! Mijohardt's Grieppoeders. Doos 45 ct. GEWETENSWROEGING NA ZES JAAR. Tijdens de evacuatietocht naar Gro ningen, in de winter 19441945 miste de familie Deenen uit Lomm (Lim burg) op zekere dag een horloge, een trouwring, een gouden kettinkje cn enkele kledingstukken. De diefstal werd nooit opgehelderd. Maandag avond werd bij de familie, die thans weer in Lomm woont, op de deur ge klopt. Toen men open deed was er echter niemand te zien. De volgende morgen vond men in een pakje voor de deur de sinds zes jaar vermiste trouwring. 16. „As je die proppeschieter niet had lag je nou al op de bojem", zei Gorgel en men kon zien, dat hij het meende. Dokie bond hem intussen met vaardigheid aan de brui-instal latie. „Als jij Gorgel niet was zou je misschien een beste vent zijn" ant woordde Dokie die de beruchte mis kend. Hij plantte zijn revolver ste vig op Gorgels buik. „Ik zou je best wille wurge", zei Gorgel uit de grond van zijn hart terwijl hij aandachtig naar Dokie's hals keek ,,'t Gaat niet door", zei Dokie. „Ik kan er niet tegen." Inmiddels was de inhoud van Gorgels zakken in die van Dokie overgegaan. Tot zijn verwondering dadiger met één oogopslag had her- zag Dokie plotseling een bepaald vro- Verschillende belangrijke kamppen o het lijke uitdrukking op Gorgels tronie verschijnen. „Jij bent ook niet gauw somber", zei hij met iets van bewon dering voor de ander. „Alles kan verkere" antwoordde Grogel wijsge rig, toen hij zag hoe de boot met zijn vrienden bijna de boei hadden be reikt. Toen begon Dokie zich wat onplezierig te voelen. mont Ferrand (2), Chalon sur Saone, Belfort, Cernay, „Route der 15 ber- j gen" (140 km), Gerardmer, „par cours van de Bonhomme" (105 km),! Ste Marie aux Mines, Epinal, Luxem burg, „Route der 1000 bochten" (140 km), Clervaux, Eindhoven, Apeldoorn, Hilversum, Noordwijk aan Zee. In deze gecombineerde route zijn vier geheime „bijzondere etappes" opgenomen van achtereenvolgens 115, 140, 105 en 14Ó km, totaal dus 50.0 km, waarin de verplichting ge middelde snelheid hoger zal liggen dan 50 km per uur, zoals voor de overige rallye-etappes is vastgesteld. Bovendien zullen hie» de wagens met grotere cylinderinhoud een ho ger gemiddelde moeten maken dan de kleinere. Teneinde de kansen voor iedere deelnemer, ongeacht de wagen waar mede hij uitkomtb zoveel mogelijk gelijk te maken, wordt er in deze rallye nog een verder onderscheid gemaakt cn wel tussen automobielen, waaraan slechts enige in het regle ment omschreven veranderingen van de standaarduitvoering mogen worden aangebracht, en alle overige wagens (inclusief de uitgesproken „sportwagens") waaraan men dus onbeperkt wijzigingen kan aanbren gen. .In de bovengenoemde „bijzonde re etappes" zullen de wagens van de tweede groep een circa 8 procent hoger gemiddelde voorgeschreven krijgen dan die van de overeenkom- De Leidse schermwereld staat aan de vooravond van een beduidende opbloei. Kortelings werd opgericht een nieuwe Leidse Schermvereniging: „Durandal", welke met een achttien tal leden begonnen is aan de beoefe ning van de schermsport. De oude vereniging A.E.W. heeft haar leden tal in het afgelopen jaar zien toene men en heeft op wedstrijdgebied vele successen mogen boeken. De Leidse Politiesportvereniging organiseerde zich, wat de scherme- rij betreft, tevens in K.N.A.S.B.-ver band, terwijl dit met de schermafde- ling van de studentensportvereni ging „Arena Studiosorum" eveneens het geval was. Opgericht werd een Leidse federa tie van scherm verenigingen, welke onder voorzitterschap staat van de heer I. J. Sloos te Oegstgeest en welke verder bestuurd wordt door afgevaardigden van ieder der ge noemde verenigingen. De bedoeling van deze federatie is te komen tot het intensiveren van het Leidse schermleven; onder meer door het organiseren van een jaarlijkse Leid se schermcompetitie voor equipes; het eenmaal per jaar organiseren van Leidse individuele kampioenschap pen op alle wapens en de bevorde ring van internationale uitwisseling van schermers. Uitwisselingen met Gent. Oxford, Parijs en Brussel zijn reeds georga niseerd. bezig zich te formeren; het federatie bestuur stelt zich voor deze ter be schikking met adviezen. De Koninklijke Nederlandse Ama- teurschermbond heeft de Leidse op bloei van het schermleven dusdanig weten te waarderen, dat de voorron den voor het dameskampioenschap floret en de kampioenwedstrijden voor Dames-floret voor Nederland, in Leiden zullen worden georgani seerd. Verder zullen in Leiden meer dere nationale en internationale wedstrijden worden voorbereid. Heeft Leiden tot voor kort zich ver genoegd met een zuiver plaatselijk schermleven, nu is onze stad opge nomen in het grote verband van de nationale en internationale scher- merij. Op Zondag 11 Februari vinden plaats de voorronden voor het natio nale kampioenschap dames floret, aanvangende 11 uur in de Gymnas tiekzaal Pieterskerkgracht. Op Zondag 18 Februari worden de sabelkampioenschappen voor Leiden verschermd in dezelfde zaal. Aan vang tevens 11 uur. 21 Februari vindt de wedstrijd plaats ter bepaling van de Leidse kampioen floret. Wedstrijdplaats is Gymnastiekzaal school Drie October- straat. Aanvang 8 uur n.m. Zondag 23 Februari wordt het na tionaal kampioenschap Dames-floret verschermd in de Aula van het Gym nasium. Aanvang 11 uur. Mej. Se- grève, mevr. de Vrie? en vele andere bekende schermsters zullen elkaar daar ontmoeten. Belangstellenden voor al deze wed strijden kunnen een kosteloze uitno diging ontvangen aan het secreta riaat van de federatie: Laan van Enkeie nieuwe schermclubs zijn Oud-Poelgeest 13, te Oegstgeest.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2