Churchill deed een felle aanval op de Labour-partij Herroeping naasting van de staalindustrie geëist Togliatti, kom gauw terug Formosa-debat opgeschort De treinramp in New Jersey Strijdkrachten der VN vorderen Achesori over de Russische nota. Joeg< Clementis in jo-Slavië DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pyrrhus-overwinning van Attlee NIEUWE AANVALLEN. ATTLEE BEHAALDE 10 STEMMEN MEERDERHEID Niettegenstaande echter de uitslag van de stemming van gisteravond, wachten premier Attlee vandaag nieuwe gevaren en wel de stem ming over een tweede motie van wantrouwen. Deze betreft de, steeds kleiner wordende, vleesrantsoenen en belooft zo mogelijk nog spannender te worden dan de ijzer- en sta^l- kwestie. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1-50 De gezondheid van kard. Mindszenty Vandaag 8 Februari is het twee jaar geleden, dat de prins-primaat van Hongarije en aartsbisschop van Esztergom, Kardinaal Mindszenty, door het communistische volksge recht te Boedapest werd veroordeeld. Het Oostenrijkse Katholieke week blad „Der Volksbote", dat doorgaans zeer betrouwbare berichten geeft over Hongarije, verneemt thans van zijn Hongaarse correspondent, dat de gezondheidstoestand van Kardi naal Mindszenty enigermate verbe terd is. Na het vele, wat de Kardi naal in de afgelopen twee jaren heeft moeten doorstaan, is deze, volgens de woorden van de correspondent „psychisch en geestelijk weer eni germate op peil gekomen". Zijn li chamelijke conditie kan na de ope ratie van een jaar geleden thans „eveneens weer bevredigend" wor den genoenvd. De Kardinaal zou weer in staat zijn dagelijks de H. Mis op te dragen. De correspondent waarschuwt ver der de nodige voorzichtigheid te be trachten met berichten over Kardi naal Mindszenty. Vele van deze be richten maken zo zij al niet door dagbladcorrespondenten worden ver zonnen deel uit van een systema tische communistische propaganda, waarmede de communisten hun eigen doeleinden proberen te dienen. i conserva- ^"MSTERAVOND heeft de Labour-regering wederom een felle tieve aanval op haar bestaan overleefd doordat met 308 tegen 298 stemmen een motie werd verworpen, waarin de regering werd gevraagd de naasting van de staalindustrie te herroepen. Sterk was de spanning in de 'loop van de dag nog opgevoerd, toen de liberale parlementsleden hadden bekendgemaakt, dat zij „en bloc" zouden stemmen tegen de re gering. Desondanks was de verwachting, dat Labour de stemming wel zou overleven, hetgeen dan ook gebeurd is. Luide werd Churchill toegejuicht, toen hij in het Lagerhuis zijn aanval op de regering opende met de naas ting der staalindustrie te vergelijken met een man, die naar een afgrond toeloopt gedreven door een of an der „onbegrijpelijk en duister mo tief". In een uitstekend humeur opende Churchill het debat en pareerde flit send de interrupties van de Labour - leden. De tribunes boden weer eens het schouwspel van rijen diplomaten en Hogerhuisleden, velen met hun eega's, terwijl de mogelijkheid van een regeringscrisis als een zwaar en alom aanwezig gordijn over de toe schouwers hing. Iedereen was zich bewust, dat ziek te van enkele afgevaardigden de uit slag van de definitieve stemming zou kunnen bepalen. Op papier toch was de socialistische meerderheid slechts.7 stemmen. Churchill's motie, die de basis vormde van het debat .luidde als volgt: .Dat dit Huis gezien de re cordproductie welke de ijzer- en staalindustrie heeft bereikt en de dringende behoeften van het be wapeningsprogramma van me ning is, dat het besluit van Zijne Majesteit's regering om de naasting van deze industrie onmiddellijk door te voeren, niet in het alge meen belang is en herroepen moet worden. Churchill voegde hier nog aan toe, dat de naasting „een belangrijkstrui- ZE LOPEN WEG Na Cucchi en Magnani is ook Ri- cardo Cucconi, een als pro-Russisch bekend staande communist, uit de Italiaanse partij getreden. In een schrijven aan de secretaris van de communstische partij tè Emilia ver klaart hij, dat het door Cucchi en Magnani ingenomen standpunt .het enige juiste is. Cucconi was tijdens de bezettings jaren een der meest actieve leden van het verzet. Na de bevrijding werd hij benoemd tot vice-prefect van dc provincie Emilia. De communistische partijbestuurders hebben de in War schau vertoevende voorzitter van de algemene federatie van vakvereni gingen order gegeven dcor te reizen naar Moskou, om daar Togliatti's on middellijke terugkeer te verzoeken. kelblok is voor nationale eenheid" en gaf te kennen dat de conservatieven, wanneer zij aan de macht zouden ko men, het besluit terstond te niet zou den doen en de vroegere Bestuurs commissie van deze industrie weer in het leven zouden roepen. De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft in Lake Success onder verzet van het Sowjet-Blok de Sowjet-eis afgewezen om de Ver enigde Staten wegens agressie tegen China te veroordelen. De commissie besloot, op voorstel van Engeland, het debat over de toekomst van For mosa voor onbepaalde tijd uit te stel len. REEDS 82 SLACHTOFFERS yOLGENS de laatste gegevens zijn bij het ernstige spoorwegongeluk in New Jersey minstens 82 personen om het leven gekomen. Bij het on derzoek naar de oorzaak van de ramp waarbij reeds het woord „sa botage" is genoemd is in ieder geval komen vast te staan, dat de ma chinist Joseph Fitzsimmons, tweemaal zo snel gereden had als voorge schreven was. Fitzsimmons, die nu in het ziekenhuis ligt, had eerder verklaard, dat hij zich aan de ma ximum-snelheid van 40 km. per uur gehouden had. Later heeft hij echter toegegeven, dat hij de snelheid van, 95 k.m, iets had vermindei'd, maar niet verder had afgeremd, omdat hij| geen waarsschuwingsteken had gezien. LUITENANT-GEN, ALER TERUG IN NEDERLAND. Woensdagmor gen arriveerde op Schiphol, na een inspectiereis van drie weken door de Verenigde Staten van Amerika, Luitenant-Generaal I. A. Aler. Op deze reis bezocht hij o.m, de leden van de Nederlandse Lucht macht, welke in Amerika opgeleid worden. Na de aankomst op Schiphol: v.l. n.r. Luitenant-Generaal I. A. Aler, Chef Luchtmachtstaf; Kolonel Vlie- ger-waarnemer B. de Kruyff van Derssen, Chef materieel Luchtmacht staf, die Lt.-Gen. Aler op diens reis vergezelde; en Generaal Majoor A. Baretta, plv. Chef Luchtmachtstaf, die ter begroeting op Schiphol aan wezig was. De strijd op Korea poogden de overlevenden zich ei weg naar de deuren te banen, velen van hen dachten, dat zij bo ven een rivier hingen, in de war ge bracht door 't glimmende (asphalt)- wegdek. Een der wagons was volkomen opengereten, en de verwoesting, die zich aan de toegeschoten redders ver toonde, ging iedere beschrijving te boven. Staal en ijzer hadden vele lichamen tot onherkenbaar wordens toe verminkt, en ander slachtoffers konden slechts met snijbranders be vrijd worden. ONBESCHRIJFELIJKE PANIEK. De trein de „Broker" genaamd was stampvol forensen, die uit New-York City op weg waren naar de rijke kuststeden van New Jersey, 50 k.m. verder. Normaal vervoert deze trein een 900 passagiers, maar als gevolg van de (overigens juist ge- eindigde) staking van rangeerders, die tot een aanzienlijke inkrimping van de vervoersgelegenheid had ge leid, was dit aantal thans aanmer kelijk hoger. De reizigers stonden tot in de gangen op elkaar gepakt. Over de toedracht van het ongeluk vertellen ooggetuigen, dat de loco motief, juist toen zij over de nood brug was, plotseling heftig begon te zwaaien uit de rails sprong en in haar val van de spoordijk zes van de 11 wagons meesleurde. Splinterend en krakend schoven de wagons langs de helling van de dijk omlaag sommige als een harmo- -T. Nieuwe lawines, overstromingen rnca in elkaar gedrukt, de voorste en stormen hebben Oostenrijk, Ita- zelfs in een volkomen U-vorm. De ]ië en Noorwegen geteisterd. Een locomotief zelf buitelde tot op de I dode en vier ernstig gewonden wa- straat, een paar honderd meter van ren 'e betreuren, toen een lawine x x neerstortte op een reddingsploeg, die het centrum van het kleine stadje bezig was een £amiUe uit te g°ayen te Ferndorf in Karinthië. Het is nog steeds niet bekend of de bedolven fa- Lawines eisen weer slachtoffers Woodbridge. Een onbeschrijfelijke paniek brak uit in de volgeladen coupé's. Vechtend milie bevrijd is. Elf kinderen werden onder een sneeuwverschuiving bedolven, nabij TREINRAMP IN NEW JERSEY. Flekkefjord in Zuid-Noorwegen, Deze foto, die radiografisch vanmeldt Reuter uit Oslo. Drie kinderen New York naar Londen werd ge- kwamen om het leven en een werd in seind en telegrafisch van Londen I bewusteloze toestand onder de naar Amsterdam werd geseind,sneeuw vandaan gehaald. Zeven an- toont, ho'e reddingsploegen in de deren werden na vijf uur ingespari- wrakstukken naar slachtoffers zoe-1 nen graven gered. ken. ANP Radio-Telefoto. Honderden Thunderjets voor Nederland De manschappen van het Ameri kaanse achtste leger in West-Korea hebben Donderdag bij het aanbreken van de dag hun aanvallen op de laatste Chinese verdedigingsstellin gen ten Zuiden van de Han hervat. In het centrum waren de verbon den troepen gisteren gevorderd tot minder dan tien km. van Hongtsjon, veertig km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Aan de Oostkust zijn de Zuid-Ko- reanen gevorderd tot het gebied van Kangnoeng, dertig km. van de 38ste breedtegraad. Twee helicopters hebben een groep gewonde infanteristen, die op het Westelijke front door Noordelijken omsingeld waren, in veiligheid ge bracht. ACHT K.M. VAN SEOEL. Nader wordt nog gemeld, dat de troepen der verbondenen langs het dal van de rivier de Han, 16 km. ten Noorden van Itsjon, opdringen. In het gebied van Hoengson, in de cen trale sector, sloegen zij heftige tegen aanvallen af. In het Westen gaat de langzame opmars verder. De verbon denen bevinden zich thans nog geen acht km. hemelsbreed van Seoel. De communisten hebben duizen den verse manschappen op het met lijken bezaaide slagveld in de strijd geworpen om het hoofd te bieden aan de drieledige massale aanval der geallieerden in het Westen. Uit luchtverkenningen is op te ma ken, dat de communisten hun pogin gen om versterkingen en voorraden uit Mandsjoerije naar het strijdtoneel te zenden verdubbelen. De minister-president van India Pandit Nehroe zou Mao Tse Toeng schriftelijk verzocht hebben als voor lopige voorwaarde voor een staken van het vuren de vorming van een gedemilitariseerde zóne in Korea te «anvaarden, aldus wordt te Londen uit New Delhi vernomen. PEARSON TREKT ZICH TERUG. Lester Pearson, de Canadese minis ter van buitenlandse zaken, heeft de u..nodiging om zitting te nemen in jde V.N.-commissie voor goede diens ten in het Koreaanse conflict van de hand gewezen. Na een oriëntatiereis van drie we ken door de Verenigde Staten, is lui tenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, gistermorgen met het KLM-vliegtUig „Eindhoven" in Nederland teruggekeerd. De besprekingen in Washington, waaover generaal Aler zich uiteraard niet kon uitlaten, alvorens het resul taat aan de minister zal zijn voorge legd, noemde de generaal zeer gun stig. In de komende twee jaar zal Ne derland honderden Thunderjets uit Amerika ontvangen, waarbij de op leiding met de komst van deze ge vechtsvliegtuigen gelijke tred zal houden. Dat zal tot elke prijs ge schieden. Van Noord naar Zuid en van Oost naar West heeft generaal Aler Ame rika doorkruist met een speciaal be schikbaar gestelde viermotorig Vlie gend Fort, dat er uitzag als een „vlie gend jacht", met een bemanning van vijf koppen. DODEN-CARNAVAL. Tijdens de Carnavalsviering te Rio de Janeiro zijn 33 personen gedood en 6987 gewond. Deze record-verlies- lijst bevat zes moorden. Hoewel de drommen feestvierders in het cen trum van Rie de Janeiro groter wa ren dan andere jaren bleef de stem ming door de ongewoon hoge tem peratuur en een tekort aan luidspre kers beneden de verwachting. Ernstig tekort op Indonesische begroting De Indonesische minister van fi nanciën, mr. Sjafruddin Prawirane- gara, heeft aan het parlement de fi nanciële nota aangeboden betreffen de de hoofdbegrotingen van Indone sië over 1950 en 1951. Voor beide jaren beloopt het totaal der uitgaven, in millioenen roepiahs, resp. 8726 en 9037 en de inkomsten 6990 en 8050, zodat de geraamde te korten 1736 en 987 millioen roepiah groot zyn. De minister uit in zijn nota de waarschuwing, dat de monetaire si tuatie in Indonesië niet langer ge doogt, dat wordt voortgearbeid op de basis van aanzienlijke tekorten op de gehele begroting. „Voor de finan ciering dezer te korten toch is de regering voorshands in hoofdzaak aangewezen op een geldcreatie, wel ke indien zij nog langer op zo grote schaal wordt voortgezet het land in een ongebreidelde inflatie zal storten", aldus de minister van fi nanciën. „PROPAGANDA, geen nieuws'' Het kraakt in Praag Clementis is te Abazzia bij Fiume (Joego-Slavië) aangekomen, aldus meldt de Weense correspondent van de „Daily Tlegraph". Hij heeft na een reis door de Westelijke zones van Duitsland en Oostenrijk in hotel Vic toria aldaar zijn intrek genomen. Cle mentis en zijn echtgenote hebben Ti to telegrafisch om asyl gevraagd. De Tsjechoslowaakse president Gottwald zou Clementis gewaar schuwd hebben, dat de politieke po litie hem wilde arresteren. Volgens de „Daily Telegraph" was Clementis in een Russisch vliegtuig van het vliegveld Slovenske Vajnopy ^IET DE HERBEWAPENING van West-Duitsland, maar het op de been houden van de geweldige legers van Rusland en zijn satellietstaten, en de uitbreiding van deze strijdkrachten, vormen de oorzaak van de huidige internationale spanning". Aldus verklaarde minister Acheson gis teren op zijn wekelijkse persconferentie, waarin hij scherpe critiek uit oefende op de jongste Russische nota over een vier-mogendhedenconfe- rentie. „In deze nota aldus Acheson staat niets wat buitengewoon nieuw is. Het is „propagandageschetter" en de gebruikelijke Russische tactiek om een ander te beschuldigen van hetgeen de Sovjet-Unie zelf doet. In de nota's, die de Westelijke mo gendheden aan Rusland hebben ge zonden, hebben zij uiteengezet, dat er problemen genoeg zijn om over te praten, en dat de oplossing van en kele of van alle kwesties zeer waar schijnlijk de spanning in de wereld zal verminderen. De Westelijke Drie zijn van mening, dat de vertegen woordigers van de ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier een agenda moeten opstellen voor de con ferentie en tegelijkertijd een aan vaardbare basis voor de besprekingen moeten leggen. Rusland heeft naar Acheson zei- de met zijn laatste nota wel een stap in die richting gedaan, zij het dan ook met tegenzin, maar het wil nog altijd de vrijheid van de vier ministers om ook over andere kwes ties dan de Duitse herbewapening te spreken, beperken. bij Bratislava opgestegen. Te Mün- chen geland, zou hij de gelegenheid hebben gekregen, op een „speciaa' paspoort", dat gewoonlijk door ho ge Tsjechoslowaakse functionarissen wordt gebruikt, door Oostenrijk heen naar Joe^o-Slavië te reizen. Dit paspoort zou mede een Russisch stem pel dragen en uitgereikt zijn door zijn zwager dr. Okali. die als voormalig Slowaaks minister van binnenlandse zaken daarvoor de bevoegdheid had en thans gearresteerd zou zijn. Volgens deze correspondent is de nieuwscensuur te Praar inzake het verdwijnen van Clementis de zwaar ste, die ooit door het communistisch bewind in Tsjecho-Slowakije is in gesteld. Behalve Gottwald zouden minstens drie andere Tsjechoslowaak se ministers als gevaarlijk beschouwd worden wegens „ketterse" inzichten, te weten Gregor, minister voor de buitenlandse handel, Dolansky, hoofd van het vijfjarenplan en Nosek, mi nister van binnenlandse zaken. Men gelooft, dat Dolansky reeds is gear resteerd en dat Nosek eenzelfde lot wacht. Op de vraag, of legers van Honga rije, Roemenië én Bulgarije worden uitgebreid tot boven de sterkte, die deze landen krachtens het vredes verdrag mogen hebben, antwoordde de minister bevestigend. Hij wilde echter niet zeggen, of de Westelijke Drie deze kwestie ook op de bijeen komst met Rusland ter sprake zullen brengen. Het antwoord van de drie landen op de Russische nota zal we derom in gezamenlijk overleg worden opgesteld. Zoeken naar aard gas gaat door Aan explotatie heeft de Nederland se Aardolie maatschappij sedert de bevrijding tot eind 1950 een bedrag van 27 millioen gulden besteed en voor 1951 is een som van tien mil lioen voor dat doel uitgetrokken. Hot onderzoek, in het bijzonder naar aardgas, vereist zware en mo derne installaties, in staat een grote diepte te bereiken. Elke installatie kost ongeveer anderhalf millioen. Ondanks de moeilijkheden met de aanschaffing, zal de Nederlands© Aardolie maatschappij in de loop van dit jaar reeds over vier zware instal laties kunnen beschikken. Met inbe grip van deze vier zullen dit jaar in totaal zes installaties voor exploitatie in gebruik zijn. waarvan vier in het concessie-gebied Schoonebeek en twee daarbuiten. Het onderzoek naar de aanwezig heid van aardgas is nog niet voltooid, zodat de gegevens ontbreken voor een taxatie van de hoeveelheid aard gas in het Noord-Oosten van het land. Een taxatie is nodig om te be palen, v/aarvoor dit aardgas even tueel zal kunnen worden gebruikt. De minister van economische zaken heeft dit alles geantwoord op hem door het Eerste Kamerlid Vixseboxse gestelde vragen. KoAAe.it De mens heeft vaak alleen besef van dat, wat hij niet langer is.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1