S)e £eidóe6ou/ta/nt TE SLUW Stakingen over de hele wereld Ambonezen niet als Atlantische strijdkrachten Mogen ook weer terugkeren naar Indonesië Chinezen moesten terug België neemt maatregelen Voorbereiding vier-mogendheden conferentie Contact wil niet vlotten Deining onder communisten van Italië KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG Vrijwilligers vqor goede diensten gevraagd Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., i 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.. 15 ct. p. mm. constructie heeft de heer Dres- selhuys van de toenmalige „Vrij heidsbond" een verhaaltje opgedist over de bediende van een zijner In dische (thans Indonesische) vrien den, die na lange jaren in dienst te zijn geweest plotseling zijn betrek king opzegde, want hij was „zo moe van, mijnheer z'n gezicht". Een dergelijke mentaliteit treft men hier en daar ook bij de ge sluierde Kabinets-formatie Februari 1951 aan. In deze tijd van sensatie op sensatie, van grote" koppen en zware slagzinnen wil men ook in de lands-politiek meer opwinding vergetend, dat een dergelijke op winding niet de geschikte bodem is, waaruit arbeid en overleg opgroeien. Men is ontevreden uit ongeduld over het gevoerde Kabinetsbeleid. Men weet vaak zelf niet goed, wat men wil maar in ieder geval iets an ders. Kortom: men is moe van de bekende gezichten in de politieke arena vóór en achter de groene ta fel en zag liefst een volkomen nieuw ministerie optreden Wie enige zelfkennis bezit en wie enige ervaring heeft opgedaan bij het besturen van kleinere gemeen schappen, zoals verenigingsbesturen en gemeenteraden, weet hoeveel omzichtigheid en voorzichtigheid daarbij komt kijken en hoe '"p ni" kans er is, het iedereen naar de zin te maken. Reeds in konijnenfok- verenigingen en sportclubs komen voor het bestuur diplomatieke moei lijkheden om de hoek gluren. Hoe veel te meer dus bij het besturen van een land, dat inwendig ver deeld en uitwendig gebonden is door internationale verplichtingen. Gretig heeft men de klank uit de oppositie opgevangen, dat het kabinet .ver moeid" is. Afgegeven wordt op een politiek samengaan van de K.V.P. met de P.v.d.A. Gegispt wordt het, politiek „gekonkel". En, zonder enig bewijs, maar alleen omdat het zo interessant is wat sensatie te brengen, wordt verondersteld, dat het gehele spel van Oud berustte op een doorgestoken kaart met het zit tend Kabinet, dat zelf geen raad meer wist met de moeilijkheden, waarin het was vastgelopen. De kwestie-Nieuw Guinea werd door het Kabinet dankbaar aangegrepen om zichzelf opnieuw te oriënteren De2e laatste zin kan, wil men niet sluwer zijn dan de sluw-genoemde politici, echter beter in de „tegen woordige tijd" worden overgezet: De kwestie Nieuw-Guinea wordt door het Kabinet aangegrepen om zichzelf opnieuw te oriënteren. Het afgetreden Kabinet had echter reeds een rapport laten samenstellen door een commissie van hoofdambtenaren een rapport van 100 pagina's! over de te nemen militaire en eco nomische maatregelen. De beraad slagingen er over werden opgehou den door het ten top voeren van de Nieuw-Guinea-kwestie. Het ontslag van generaal Kruis was al het begin van een militaire reorganisatie. In dien de kwestie-Nieuw Guinea niet tussenbeide was gekomen, waren de maatregelen, welke nu bij het op treden van het nieuwe kabinet zul len worden afgekondigd, waarschijn lijk reeds eerder bij de Kamer in gediend. Maar het Kabinet heeft afgetreden inderdaad de tijd ge kregen tot het opmaken van een „overal-schema", dat de te nemen maatregelen tegen elkaar kan afwe gen. Zonder Ouds optreden had het daartoe niet de gelegenheid gekre gen. Het grijpt deze gelegenheid in derdaad dankbaar aan zonder Oud dankbaar te zijn. Het is een sluw bedenksel, dat Öud en minis ter Van Maarseveen elkaar hand- en spandiensten verleenden. De slu- wërds verwarren oorzaak en gevolg en vallen in de veel-voorkomende denkfout van het „post hoe ergo propter hoc hierna, derhalve: hierom". Er moet in de werkelijke politiek dikwijls gedraaid en ge keerd worden maar zulk een spel dat op papier en achter de bitterta fel wordt uitgepuzzeld is voor de nuchtere werkelijkheid van parle mentaire zeden te machtig. Het is te sluw. Amerikaanse steden zonder verbinding De nationale Amerikaanse bemiddelingsraad is „hope loos vastgelopen" met de besprekingen over de staking van 12 000 seinwachtcrs, heeft een lid 4an de raad in New York gezegd. De raad ontving vertegenwoordigers van vier vakverenigingen van spoorwegar beiders en spoorwegdirecties afzonderlijk om voor de laatste keer te proberen een eind te maken aan het geschil, dat een week geleden ont stond. De seinwachters staken eigenlijk niet, maar melden zich een- voudig ziek. WIERDUIZEND AMBONESE suldaten van het vroegere KNIL hebben. volgens een Ass. Press-berichc uit Djakarta, geweigerd hun Neder landse uniformen uit te trekker of hun wapens in te leveren „Wij weten nog steeds niet hoeveel van hen, als gevolg van eon wettelijke uitspraak en een besluit der Nederlandse regering, naar Ne derland wensen te gaan" deelde de Nederlandse plaatsvervangende Ho ge Commissaris C. Schurmann aan A.F. mee. ,Het is in ieder geval een tijdelijke oplossing. De Ambonezen zullen in Nederlana op non-actief worden gesteld. Zij kunnen niet wor den opgenomen in de Noordatlanti- sche strijdkrachten" De Nederlandse regering verwacht landse regering aan Ass. Press, aldus de woordvoerder, dat de mees ten van hen het klimaat en de om standigheden in Nederland weinig aantrekkelijk zullen vinden en spoe dig repatriëring naar Indonesië zul len aanvragen. Zaterdag j.l. heeft de Indonesische regering Den Haag officieel mede gedeeld, dat zij er geen bezwaar te gen heeft, als de Ambonezen in de toekomst als ongewapende burgers naar Indonesië terugkeren. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Voorlichting heeft verklaard dal de Ambonese leden van het voormalige KNIL het Indonesische staatsburgerschap be zitten. „Deze militairen zijn na hun demobilisatie vrij in Korea te gaan vechten. Zij gaan dan echter :n vreemde krijgsdienst en ver-liezen hun status van Indonesië" aldus d woordvoerder. In principe betekent het dienst nemen in een vreemd leger het ver liezen van de nationaliteit, maar, aldus een zegsman van de Neder- Korea hebben we te doen met strijd krachten van de Ve.\ Naties, en men moet in het oog hoaaen, dat Indone sië, ook al heeft het besloten geen troepen naar Korea te sturen, lid is van de Ver. Naties. De cijfers die in Den Haag ver strekt werden, over het aantal Am bonese soldaten op Java waren 5.000 en ruim 7.000 familieleden. Men wees er echter op, ('at dit een ruwe schatting is en dat ut cijfers, die urt. Djakarta worden gemeld C4.000 resp. 9.000) waarschijnlijk juister zijn, meldt AP uit Den Haag. De strijd op Korea VIJFTIG JAAR GELEDEN TRAD KONINGIN WELHELMINA IN HET HUWELIJK. Morgen zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat in de Gro te Kerk te 's-Gravenhage het huwe lijk werd voltrokken tussen H.M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik van Mecklenburg Schwerin. ZUIVERING IN DE SOWJETZÓNE. Onverwacht is een controle bevo len voor de leden van de Christelijk- Democratische Unie in de Sowjet- Russische zóne van Duitsland met gelijktijdige wijziging van de inrich ting der partij-administratie, naar het model van de bij de socialistische eenheidspartij uitgevoerde zuive ring. Volgens de „Neue Zeitung" zal ook het personeel en alle medewerkers van de onder Sowjet-Russiche con trole staande pers en radio en het voorlichtingsbureau van de Sowjet- zóne op hun „politieke betrouwbaar heid" getest worden. Het vermoe den zou namelijk bestaan, dat de Westerse pers uit deze kringen ver trouwelijke inlichtingen ontvangt. Deze zogenaamde „sick call treft meer dan 50 spoorwegen, die 100 grote steden bedienen. Ongeveer 160.000 fabrieksarbeiders kunnen ten gevolge van de staking hun werk niet verrichten. Het goederen verkeer is tot een minimum geredu ceerd en vele lijnen hebben het reizigersvervoer moeten beperken. De meeste post wordt niet verzon den. De achtergrond van de staking is ontevredenheid over het feit, dat geen regeling tot stand gekomen is in zake de eis van het vakverbond van een 40-prige werkweek tegen loon voor 48 uur. Het reusachtige spoorwegnet dat New York bedient, is vrijwel ver lamd. De stad wordt bedreigd met een tekort aan brandstof, vers fruit en groenten. Chicago, het spoorwegknooppunt van het land meldde dat duizenden goederenwagons op de emplacemen ten staan te wachten. Hetzelfde geldt voor vele steden in geheel Noord- Amerika. Ook de aanvoer voor de troepen in Korea wordt door de staking in gevaar gebracht. De gehele Amerikaanse auto-in dustrie loopt gevaar te worden lam gelegd, indien de staking nog een week voortduurt. Ongeveer 125.000 arbeiders in de autobedrijven zijn tot werkloosheid gedoemd. Dit aan tal kan tot 600.000 oplopen. ONGERIEF IN AUSTRALIë. Australië begint ook reeds over- I last te ondervinden van het besluit van de mijnwerkersbond om een De kab'nets-formatie Dr. W. Drees heeft gisteravond de YA.-amemend fractieleider van de Partij van de Arbeid, mr. Burger, ontvangen. Mr. van Schalk neeft gis teravond een bespreking gehad met prof Romrre. De kabinetsformateurs hebben he denmorgen een onderhoud van onge veer vijf kwartier met minister Van óen Brink gehad. Hr ligt niet in de bedoeling van de formateurs om he den voormid-' nog meer personen te ontvangen. De kansen cp een aanblijven van minister Stikker schijnen steeds groter te worden. De stemming bij hor die het weten kunnen wijst in die richting. MINISTER 'S JACOB BEZOEKT DEN HEI.DER. Op 9 Februari a.s. zal de minister van Oorlog en van Marine, mr. H. L. Jacob, een bezoek brengen aan Den Helder. De minister bezichtigt bij deze gelegenheid J.m. het daar gestationneerde wachtschip, het ko ninklijk instituut voor de marine, de havenwerken van de nieuwe marine- oasis, de artillerie govechtsir.structie- ohool, de navigatie gevechtsinstruc- ieschool en de rijkswerf. Chinese strijdkrachten waren gis teren in volle aftocht naar Seoel door het bergachtige terrein ten Zui den van de stad, nadat het verbon den leger de krachtigste stoot met tanks had uitgevoerd, die de Ko reaanse campagne had gekend. Drie sterke tankcolonnes rukten onver vaard tegen de vijand op. die zien hardnekkig met lichte wapens te weer stelde. De tanks vorderden tot binnen 11 kilometer van de rivier Re Han, die ten Zuiden van de hoofdstad stroomt er. richtten zoveel mogelijk schade aan. De artillerie van het verbonden leger zorgde voor een ondoordring baar v.uurgordijn. c'at de Chinezen dwong in hun mangaten op de heu vels te blijven. Onderwijl kwamen de tanks opzetten uit' Soewon, maak ten zich onderweg meester van het lel omstreden Anj-mgni cn dunden de vijandelijke gelederen. Amerikaanse infanteristen baan den zich een weg door dt heuvels ter weerszijden van de hoofdweg achter de tanks aan. Anjangni, de laatste belangrijke stad ten Zuiden van Seoeï, die 15 Mlometer van de Han ligt, was verlaten, toen het ver bonden leger binnenrukte. VANDAAG PAUZE. Aan het Westelijk front in Korea is vandaag, het begin van het Chi nese nieuwe jaar, een gevechtspauze ingetreden na een nachtelijk sper vuur van geallieerde veldartillerie, mortieren en vlootgeschut. De enige communistische activiteit in het Westen beperkte zich tot de Turkse sector, waar de communisten met handwapenen de verbondenen beschoten doch geen aanval onder namen. De verbondenen voïderden lang- Geen communistische ambtenaren Prins Boude wijn van België heeft Maandag een decreet getekend, waarin ambtenaren wordt verboden „zich aan te sluiten bij bewegingen, waarvan het duidelijk is dat zij ge hoor geven aan buitenlandse beve len'Op overtreding van dit besluit staat ontslag. Alhoewel de commu nistische partij in het besluit niet nvet name wordt genoemd, is het de creet in hoofdzaak tegen haar ge richt. Wisjinsky overhandigt Moskou's standpunt LIET WORDT THANS lang niet uitgesloten geacht, dat de plaats- vervangers van de Grote Vier te Parijs een voorlopige bijeenkomst zullen hebben ter voorbereiding van een viermogendhedenconferentie. Dit was de eerste conclusie, die welingelichte kringen gisteren trok ken uit de antwoordnota 's, welke minister Wisjinsky gistermiddag aan de vertegenwoordigers der Westelij ke Drie te Moskou heeft overhan digd. De Grote Vier schijnen het^er over eens te zijn, dat Parijs de voor lopige plaats van samenkomst wórdt. Intussen zijn de Westelijke Drie te Washington reeds sedert een week bezig met het opstellen van een ontwerpagenda voor de bijeenkomst. Een kwartier na elkaar brachten de drie Westelijke diplomaten gis termiddag een kort bezoek aan het Russische ministerie van Buiten landse Zaken: Ives Chataigneau (Frankrijk) om drie uur, de Britse zaakgelastigde Nioholls, om kwart over drie en de Amerikaanse zaak gelastigde, Walworth Barbour, om halfvier. Op de drie ambassades weigerde men zich over de tekst van het Rus sische antwoord uit te laten Onmid dellijk werd daar een begm gemaakt met de vertaling om het naar de respectieve regeringen te kunnen doorzenden. In hun nota van de vorige maand aan de Sovjet-regering deelden de Westelijke drie mede, dat zij accoord gingen met het Russische voorstel van een voorlopige bijeenkomst te Parijs, ter vaststelling van de agen da. Zij wensten echter nadere op heldering over de vraag, of Rusland bereid was, behalve de Duitse her bewapening, ook andere geschilpun ten te bespreken. dag in de week niet te werken. In Nieuw-Zuid-Wales is het verbruik van steenkool met 20% beperkt. Maandag staakten 17.000 Australi sche mijnwerkers, ondanks het door de regering uitgevaardigde stakings verbod. Werkloosheid op grote schaal wordt verwacht. De bootwerkers hebben besloten geen overwerk meer te verrichten, hetgeen een belemmering is voor het vervoer van steenkool uit Nieuw - Zuid-Wales naar andere Australi sche staten, waardoor de gevolgen van de staking zich nog sterker doen gevoelen. In sommige Australische havens en vooral in Sydney hoopt de steenkool zich op. EVENEENS STAKINGEN IN ISRAEL. In Israël is het al niet veel beter. Na de uitsluiting van ongeveer 10.000 arbeiders in de metaalindu strie breidt het arbeidsconflict in de metaalindustrie breidt het arbeids- conclict in Israël zich uit. De gehele industriële sector schijnt door een algemene staking, die de andere ar beiders uit solidariteit met de me taal-arbeiders willen beginnen, be dreigd te worden. Geen animo voor „goede diensten De pogingen der Verenigde Na ties om Peking tot vrede te bewe gen schijnen weinig kans op succes te hebben. De voorzitter der Assemblée, de Pers Entezam, is er nog niet in ge slaagd de voorgeschreven Commissie van Goede Diensten te vormen. De Indiër Rau blijft bij zijn weigering om zitting te nemen en nu weigert ook de Canadees Pearson. Dit drietal vormde tevoren de wapenstilstands commissie voor Korea. Men oppert de benoeming van een Zweed, maar de Zweedse delegatie schynt daar niet voor te voelen. PEKING VERWERPT UITNODIGING. Radio-Peking deelt mede, dat de regering van de Chinese volksrepu bliek een uitnodiging van de Colum- biaanse afgevaardigde Urdaneta Ar- balaez, voorzitter van de politieke commissie der V.N., om een verte genwoordiger te zenden ter bespre king van de door de V.S. tegen haar uitgebrachte beschuldiging van agres sie van de hand gewezen. Splitsing dreigt Het uittreden van de Italiaanse volksvertegenwoordigers Mcgnani en Cucchi uit de communistische partij van Italië, blijkt grote beroering on der hun voormalige partijgenoten te hebben verwekt, speciaal in het rode bolwerk Reggio Emilia en de omlig gende streek, die door de beide dis senters in het parlement wordt ver tegenwoordigd. Magnani, maar vooral Cucchi wa ren bekende leiders van de „resis- tenza", de Italiaanse verzetsbeweging tegen de nazi's en fascisten en heb ben grote invloed op de in Ita lië stérk communistisch georiën teerde oud-illegaliteit. Nu zij heb ben aangekondigd niet langer te wil len medewerken aan een politiek, die niet de verbetering van het lot der arbeiders, maar slechts de steun aan een buitenlandse mogendheid, in ca- su Rusland, ten doel heeft, blijken zij nogal wat sympathie in de commu- munisten en links-socialisten op te richten, die het „marxistisch-demo- cratisch-socialisme" tot grondslag zou hebben. Deze partij zou oppositie voeren te gen de huidige Italiaanse regering en tegen de Italiaanse deelneming aan het Atlantisch Pact, maar tevens tot haar plicht proclameren, Italië tegen iedere aanvaller, ook Rusland, te verdedigen. Reeds zou Cucchi te Bolgna een ander communistisch bolwerk zijn aangekomen om contact op te nemer met zijn kameraden uit de verzets beweging. Te Rome verwacht men, dat Pal miro Togliatti, de populaire leidei der Italiaanse communisten, die mo menteel voor herstel van gezondheic in Rusland verblijft, spoedig zal te rugkeren om een splisting in de par tij te voorkomen. Ook uit Frankrijk komen berich ten omtrent wat de communisten „Trotzkistische neigingen" noemen, zij het van veel minder spectaculaire nistische gelederen te 'hebben. Elf aard. Sinds het vertrek van Maurice intellectuelen en 44 arbeiders uit het in de nabijheid van Reggio Emilia gelegen Corregio hebben aangekon- zaam aan het centrale front, nadlt digd het voorbeeld van d? beide ver zij communistische tegenaanvallen zetsstrijders te volgen, met goed gevolg hadden afgeweerd. Cucchi en Magnani zouden thans Zij drongen van Hoengsong uit naar I voorbereidingen treffen om een het Noorden. nieuwe partij van ontevreden com- Thorez, die om dezelfde reden als Togliatti in Rusland verblijft, heb ben de communistische leiders ver bluffend weinig van zich laten mer ken, maar partijleiders in de provin cie zijn gewaarschuwd voor „neutra- listische opvattingen" onder sommi ge partijgenoten. ROMANTIEK EN TECHNIEK IN TEAS. Het beroemde corps van de Texas Rangers maakt bij zijn arbeid met succes gebruik van de nieuwste vindingen op het gebied der techniek. Veel, dat kenmerkend was voor de romantische sfeer, wel ke de wakkere politiemannen om gaf, is hierdoor verloren gegaan, maar nog steeds blijft het paard de voornaamste plaats innemen in het harde en moeilijke leven van de i Texas-Ranger. Een ontmoeting in de prairie: een politieman, gezeten in een helicopter, overhandigt een „ruiter"-collega een mededeling. De wijze waarop wij door de men sen behandeld worden, bepaalt dik wijls meer hunne, dan onze waarde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1