Melkprijs zal wel weer stijgen ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 UE 1.EIDSE COURAN1 TWEEDE BLAD PAGINA 2 Subsidie op aanvoer van veevoer Minister Mansholt is clan gister middag ten slotte zelf eens naar Leeuwarden gekomen om de Friese boeren, die zo scherpe critiek heb ben geleverd op het feit, dat einde vorig jaar de melkprijs op 17' 2 cent werd vastgesteld, toe te spreken. Op een door dc agrarische com missie van de P.v.d.A belegde bij eenkomst zeide hij, dat hij destijds in de Tweede Kamer uitvoerig heeft uiteengezet, hoe de regering tot het vaststellen van deze prijs kwam. Het heeft hem daarom ten zeerste ver baasd. dat er in de Friese landbouw- pers in totaal slechts vier zinnen, die bovendien een scheve voorstel ling van zaken gaven, aan deze uit eenzetting zijn gewijd. In plaats van een uitvoerige en zakelijke argu mentatie is er een zeer subjectieve voorlichting geweest Als boer, zo zei de minister, verontrust het mij in hoge mate dat dit in Friesland mogelijk is. De boeren moeten er toch op kunnen rekenen, dat de hun gegeven voorlichting op waarheid berust en niet uit halve waarheden en hele leugens bestaat. Spreker wees er verder op, dat de garantieprijzen zodanig worden vast gesteld, dat een redelijk bestaan voor de boeren gegarandeerd is. De ge middelde Friese boer wordt bij het huidige landbouwbeleid een netto- jaarinkomen van 7500, en aan de boer van de zandgronden van on geveer 4200 gegarandeerd. Boven dien is het te venvachten, dat de melkprijs in de toekomst zeker tot 18, zo niet tot 18!^ cent zal stijgen. Op een vergadering van de gewes telijke agrarische commissie van de P.v.d.A. in Friesland heeft minister Mansholt medegedeeld; dat de rege ring 150 millioen gulden per jaar Stafschool voor burgerverdediging De minister van Binnenlandse Za ken, mr. F. Teulings, heeft gister middag de stafschool voor de burger verdediging „Dc Schaffelaar" ge opend". Op deze school, die onder leiding staat van kolonel G. A. Geel, zal al les worden onderwezen wat nodig is om in geval van oorlog de burger lijke verdediging krachtig en effi ciënt te doen zijn. In het eerste half jaar zal de school worden bezocht door 700 cursisten, die in de burger lijke verdediging een leidende func tie hebben: burgemeesters, personeel van de provinciale griffie, kring- hoofden, chefs van de geneeskun dige dienst, commissarissen van po litie, leidende personen van de brandweer, enz. Kinderbijslag en het bedrijfsleven De samenstelling van het bestuur van het kinderbijslagverevenings- fonds is zodanig dat het bedrijfsle ven in slechts zeer bescheiden mate is vertegenwoordigd. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid acht deze toestand onbe vredigend, aangezien de wijze, waar op het kinderbijslagvereveningsfonds wordt beheerd en de beslissingen, welke omtrent de verevening van kinderbijslagen worden genomen, voor het bedrijfsleven van zeer groot belang zijn. Aan de minister van sociale zaken is daarom verzocht te willen bevor deren. dat de samenstelling van 'het bestuur van dit fonds zodanig wordt gewijzigd, dat 't bedrijfsleven daarin in meerderheid is vertegenwoordigd en in staat zal zijn door zijn mensen in dat bestuur op de gestie van het fonds meer invloed te oefenen dan thans mogelijk is. Soepbeentjes naar de fabriek Tegelijkertijd met het ophalen van oud papier, waarmede de Sociale dienst in Delft Maandag 'huis aan huis gaat beginnen, is een actie op touw gezet om ook de afgetrokken soepbentjes bij de huisvrouwen op te halen. Nog steeds gaat 40 pet. van de beenderen in Nedeiland verloren of wel ongeveer 12.000 ton. Dit bete kent dat daardoor ongeveer 1000 ton vet voor de zeepfabricage verlo ren gaat, benevens een hoeveelheid grondstof voor lijm ter waarde van twee millioen en een hoeveelheid fos faat ter waarde van een kwart mil lioen gulden. Te Delft zal men nu trachten een deel van de 12.000 ton beenderen te doen toekomen aan de beenderen verwerkende fabrieken. Dat zijn er twee in Nedenand en één daarvan staat in Delft: de lijm- gelatinefabriek. 430 kabeljauwen in één trek Gisterochtend kwam te Sche- veningen aan de markt de kust- visser Sch. 76, schipper W. Rog met de mooie vangst van 430 stuks kabeljauwen. Deze zijn in een trek gevangen. Door de me nigte vissen kwam het net aan de oppervlakte drijven. De be manning had anderhalf uur no dig de kostbare buit binnen boord te halen. subsidie voor veevoederaankoop zal verlenen op basis van de prijzen van dit moment. Tevens legde hij er de nadruk op dat met de veevoeder import de uiterste zuinigheid be tracht zal moeten worden. Industrie aan banden De Nederlandse industrie zal zeer binnenkort te maken krijgen met productieschema's en verwerkings verboden van bepaalde grondstof fen. Reeds nu staat het vast, dat alleen de industrieën, die voor de herbe wapening werken, over voldoende grondstoffen zullen kunnen beschik ken. Het is niet uitgesloten dat als gevolg van voorrangsregelen bij de grondstoff en-toewij zingen bepaalde industrieën geen grondstoffen meer zullen krijgen. Gehoopt wordt, dat werkloosheid kan worden voorko men door de betreffende arbeiders onder te brengen in andere bedrij ven, die wel kunnen doorwerken omdat zij een bijdrage tot de herbe wapening leveren. In internationaal verband is de zaak der grondstoffen nog zeer on overzichtelijk. Voor steenkool en staal kan een regeling getroffen worden als de volgende week het plan-Schuman voorlopig wordt on dertekend. Voor de andere grond stoffen is er een grote verwarring. Admiraal verlaat het schip Van bevoegde zijde verneemt het N. v. d. D., dat de vice-admiraal J'. J. L. Willinge, met ingang van 1 Maart eervol zal worden ontheven van zijn functie van commandant der Zeemacht in Nederland. Het geldt hier een normale aflossing van het bevel over de Zeestrijdkrachten in Nederland. Een besluit in zake de opvolging heeft de minister van Marine nog niet ondertekend. Geen blik voor groenten Enkele dagen geleden is aan be paalde fabrieken van verduurzaam de groenen en levensmiddelen me degedeeld, dat voor het lopende jaar 1951 slechts tien percent van de hoe veelheid blik beschikbaar zal wor- RODE-KRUISKORPS (IN GEVAL VAN OORLOG) GESPLITST Binnen afzienbare tijd zal het Ro de Kruis Korps worden gesplitst in een deel, dat bij mobilisatie en' in oorlogstijd gemilitariseerd ten dien ste zal staan van de Militair Ge neeskundige Dienst, en een deel, dat ter beschikking zal staan voor de burgerlijke verdediging. e Koninklijke Landmacht zou voor hulpverlening aan de M.G.D. in oorlogstijd willen rekenen op 1200 helpers en 2500 helpsters van het R.K.K., allen vrijwilligers. Zij zul len dienst doen bij het vervoer van zieke en gewonde militairen van plaatsen op ten minste 40 km ach ter de strijdende troepen gelegen naar de militaire hospitalen in het achterland; de helpsters zullen op treden als verpleeghulp in de hospi talen in het achterland; zij zullen verder diensten verlenen in evacua tieplaatsen en -havens, en admini stratief en huishoudelijk werkzaam zijn in hospitalen in het achterland Helpers en helpsters, die zich vrij willig verbinden om bij mobilisatie en in oorlogstijd hulpdiensten te ver richten voor de M.G.D., zullen vol ledig worden gemilitariseerd. ONDERWIJSREGLEMENT VOOR HET R.K. SCHOOLWEZEN Om te bevorderen, dat de opbouw van het katholieke schoolwezen zo veel mogelijk wordt aangepast aan de behoeften van de katholieke jeugd en aan de eisen, die het algemeen belang stelt, en bovendien een waar borg te scheppen, dat de werkzaam heden van personen en corporaties op enigerlei gebied van het katho liek onderwijs zoveel mogelijk wor den gecoördineerd, heeft het Hoog waardig Episcopaat een voor alle bisdommen gelijkluidend onderwijs reglement vastgesteld. Het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag is als gemachtigde van de Ne derlandse R.K. Schoolraad opgedra gen zich te belasten met de behar tiging van de algemene belangen van het katholieke onderwijs vanaf de kleuterschool tot en met het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs, het handelsonderwijs, land en tuinbouwonderwijs en het nij verheidsonderwijs. Van het voorne men tot stichting van een onder wijsinrichting van welke soort ook dient opgave te worden verstrekt en aan dit voornemen mag niet eer der uitvoering worden gegeven dan nadat het Hoogwaardig Episcopaat hieraan zijn goedkeuring heeft ge hecht. Geen stoomtreinen voor de Stille Omgang Het Genootschap van de Stille Om gang heeft van de directie der Ne derlandse Spoorwegen bericht gekre- gen, dat het wegens de kolenschaars- j te niet mogelijk is ten behoeve van den gesteld, welke in 1950 is ver-1 de deelnemers aan de Stille Omgang werkt. Het blik zal oovendien slechts j stoomtreinen te laten rijden. Wel kan gebruikt mogen worden voor de ver- van electrische spoorwegmate- pakking van levensmiddelen welke Deze maatregel der Nederlandse voor export zijn bestemd. Spoorwegen heeft tot gevolg, dat uit enkele ver van Amsterdam gelegen gewesten de bedevaartgangers per autobus moeten reizen, hetgeen prac- tisch onmogelijk is. Zondag a.s. zal in de concertzaal van „Bellevue", Marnixstraat 400, Amsterdam, 's middags om half drie een bijeenkomst worden gehouden, georganiseerd door het gezelschap van de Stille Omgang. Voor iedere katholiek is de toe gang vrij tot deze bijeenkomst, waar op pater P. Wesseling C.ss.R. zal spreken. Het ministerie van economische zaken deelt mee, dat er een strenge controle zal worden uitgeoefend op de naleving van de beperkende bepa- lingeno p het verbruik van electrici- teit. Het ministerie wijst er nogmaals met nadruk op, dat het noodzakelijk is deze bepalingen strikt na te leven zolang ons land geen zekerheid heeft, dat er voldoende kolen zullen zijn. Het Concertgebouw-orkest Minister wil bemiddelen De Minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft zich bereid verklaard om in samenwer king met B. en W. van Amsterdam te bemiddelen in het conflict, dat tussen de N.V. Concertgebouw en het Concertgebouworkest is ontstaan. De besprekingen, die het vinden van een aanvaardbare oplossing van de moeilijkheden ten doel hebben, zijn reeds begonnen. Wederom een verstoord orkest Gisteravond om 9 uur 25 zou in het gezamenlijk programma over de zender Hilversum II een deel van de Verdi-herdenking uit het Gebouw van K. en W. in Den Haag worden uitgezonden onder leiding van Paul van Kemoen. Toen de uitzending be gon hoorde men, na het applaus, ge joel en kreten: weg met van Kempen De omroeper kondigde hierop aan, dat de uitzending niet door zou gaan gezien de omstandigheden waaron der geconcerteerd moest worden. Kort daarop zei hij. dat de omstan digheden verbeterd waren en dat de uitzending voortgang zou vinden, het geen geschiedde. Tijdens het concert zijn in totaal negen mensen gearresteerd. Reeds bij de aanvang werd in de zaal met een buisje traangas gegooid; een 26 iarige Delftse student werd gearres teerd. Hierna werd oo fluitjes gebla zen en naar aanleiding hiervan wer den een 21-jarige en een 18-iari' Amsterdammer in arrest gesteld. Wegens schreeuwen werden twee be- 70r.Vers verwilderd. Na de naze werd wederom ge schreeuwd waarna nog vier nersorien uit de zaal werden gezet. Allen zul len vervolgd worden wegens versto ring van de openbare orde. SINT ADELBERT-VERENIGING. Het hoofbestuur der Sint Adelbert- vereniging heeft in zijn vergadering van 25 Januari j.l. nadere voorzie ningen getroffen in zake het landelijk secretariaat der vereniging. Tot dusverre had het lid van het dagelijks bestuur mr. P. J. M. Aal- berse de titel van secretaris, terwijl mr. J. A. Geukers als adjunct-secre taris was aangesteld, 't Hoofdbestuur Hheeft thans besloten mr. Aalberse de titel te geven van algemeen se cretaris, mede om tot uiting te bren gen dat deze functie een niet-geho- noreerde is, terwijl mr. Geukers tot secretaris werd benoemd. Het adres van het landelijk secretariaat is met ingang van 1 Februari 1951: Nassau Zuilensteinstraat 5, 's-Gravenhage, telefoon 77.73.30. Er komen 5.000 woningen. Ir. F. J. Philips deelde mede, dat de personeelstoename bij de N.V. Phi lips te Eindhoven over het jaar 1950 zeer bevredigend is geweest en van 23.000 tot 26.000 steeg. Het personeel in de Nederlandse Philipsbedrijven steeg van 34.000 tot 39.300. Het totaal bedrag van de Pen- sioensraad bedraagt 125 millioen gulden. Voorts deelde ir. Philips mede, dat de N.V. van plan is voor het perso neel binnen 3 jaar 5000 woningen ge reed of aanbesteed te hebben. Men hoopt dit jaar reeds 1500 van deze woningen aan te besteden; 700 hier van zullen in etagebouw worden op getrokken. Op de vergadering gaf ir. P. F. S. Otten, president-directeur der N.V. Philips, een overzicht van het jaar 1950 en besprak de plannen voor 1951. Hij zeide dat 1950 een gustig jaar is geweest doch dat 1951, gezien de materiaal-situatie, de de fensie-maatregelen en de ontwikke ling van het handelsverkeer, zich zeer ongunstig aandient. Nochtans kan door voorzichtig beleid en ieders medewerking ook 1951 een goed jaar worden. RERUM NOVARUM-HERDENKING NED. KATH. MIDDENSTANDS BOND IN ROME. In het kader van de Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno herden king, welke dit jaar plaats vindt, or ganiseert de Ned. Kath. Midden standsbond voor zijn leden een pel grims-reis naar Rome. Deze reis zal plaats vinden van 111 Mei a.s. Tegelijkertijd zal een groep van het Belgisch Christen Middenstands- verbond naar Rome pelgrimeren, waar de beide groepen elkaar zullen ontmoeten en tezamen met de Ita liaanse Ambachtsorganisate bij de H. Vader in audiëntie ontvangen zul len worden. K.V.P. EN BENELUX. Vertegenwoordigers van de bestu ren van de Belgische Christelijke Volkspartij en de Ned. Kath. Volks partij kwamen in Den Haag bijeen ter bespreking van actuele proble men. De Zusterpartij in Luxemburg kon door omstandigheden niet ver tegenwoordigd zijn. Besproken werden onder meer de politieke situatie in beide landen, vraagstukken van defensie-beleid en doorvoering van de Benelux-Unie. Ten aanzien van het laatste punt oordeelde men eenstemmig het door voeren van de integratie in het ka der der Benelux als een dringende eis. Als belangrijkste argumenten golden: het politieke zelfbehoud, de gezamenlijk te vervullen taak op in ternationaal gebied en de bestude ring van het algemeen welzijn. Van 21 tot 25 Februari zal te Bo- venkarspcl in de gebouwen van de Bloembollenveilingen weer een ten toonstelling van getrokken bolge wassen worden gehouden. De „Win terflora", zoals de tentoonstelling heet, is dit jaar uitgebreid. De ge- exposeerde tulpen, narcissen, hya cinthen en crocussen zullen een op pervlakte beslaan van veertienhon derd vierkante meter. Voorts zal een expositie worden gewijd aan de me chanisatie van de tuinbouw. Ook hiervoor is een oppervlake van veer tienhonderd vierkante meter be schikbaar. HUISHOUDEN PER 15 DEC. J.L. NIET DUURDER DAN PER 9 15 NOV. Zowel het door het C.B.S. bere- kendp prijsindextcijfer van reeks I (op basis van huishoudrekeningen April 1948Maart 1949) als dat van reeks II (basis huishoudrekeningen 193536) bleek per 15 December j.l. gelijk te zijn aan die van 15 Novem ber. Het indexcijfervan de voedings middelen van reeks I steeg met 1 punt De invloed van geringe oprijs stijgingen van aardappelen, groenten en fruit werd grotendeels gecompen seerd door een sterke prijsdaling -van eieren. Het indexcijfer van de voe dingsmiddelen van reeks II onder ging geen verandering. Bij de niet-voedingsm'iddelen de den zich geringe prijsstijgingen voor bij kleren, schoeisel en woningin richting en huisraad. Zaterdag start ook in den Haag een studenten-oppascentrale. Een ne gentig studenten hebben zich hier voor aangemeld. Zij zijn of worden grondig geïnstrueerd in het omdoen van luiers, het wassen van de vaat, het stoppen van kousen (waarvoor dan wat extra's moet worden be taald), het sussen van huilende ba by's enz. De jongelui worden terdege gecontroleerd op toewijding voor hun werk en als zij hun best niet doen, wordt het hun verstrekte „werkboek je" kalm ingetrokken. KUSTVAARTUIG GEZONKEN. Het kustvaartuig „Josefinia" is met ongeveer 20 personen aan boord onder wie vrouwen en kinderen, bij de Pareleilanden gezonken. Het eer ste bericht over het scheepsongeluk brachten twee leden der bemanning, die in een reddingboot *t eiland Che pillo bereikten. Een Amerikaans hef- schoefvliegtuig is naar de plaats van de ramp gevlogen en kon twee andere overlevenden redden; 17 pas sagiers zouden verdronken zijn. U nadert een speelterrein of andere plaats waar kinderen plegen over te steken. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. IS SLIPPEN STRAFBAAR? Intrekking van het rijbewijs en zes maanden gevangenisstraf eiste de off. van justitie bij de Haagse Rechtbank tegen de Leidse mon teur L. B. N. Deze was op 31 Augus tus met een P.T.T.-auto materiaal gaan wegbrengen. Toen hij de brug bij de Rijnkade-Z. Singel passeerde slipte dc auto en N. reed een trot toir op. Van de twee mannen, die hier stonden te praten, wist er één nog tijdig opzij te springen, doch de ander raakte bekneld tussen de auto cn een muur. Hij bekwam zwaar letsel, maar is nu aan de beterende hand. De off. achtte grove schuld bewe zen. De verdediger noemde de eis buiten alle grenzen gaan. Z.i. was hier geen sprake van grove schuld, want de snelheid waarmee N- reed was niet te groot en 'n deuk in de weg was mede-oorzaak aan het ongeval. De verdediger bepleitte vrijspraak subs, een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 15 Februari uit spraak doen. Gisteren is voor de kantonrechter te Rotterdam verschenen de vijtfig- jarige P. J. M., directeur van de ver koopcentrale van de Unilever, ver dacht van overtreding van art. 1, van de Loterijwet met de grote prijs vraag van de Unilever inzake Blue Band-margarine. De kantonrechter moest beslissen over de vraag, of de deelnemers aan de prijsvraag een overwegende invloed op de uitslag hadden kunnen oefenen. Als getuigen werden gehoord de heren B. van Eysselstein, letterkun dige en dr. F. P. Huygens, die beiden deel uitmaakten van de jury, die de inzendingen heeft beoordeeld. Bei den verklaarden, dat over het alge meen genomen de inzendingen niet op hoog peil stonden, doch dat de deelnemers wel degelijk invloed konden oefenen op de uitslag, door de kwaliteit van hun inzendingen. Mr. van Buuren, de ambtenaar van het O.M. was de mening toege daan, dat de beslissing lag bij de jury, aan wier inzicht de inzenders waren overgeleverd. Wisselende stemmingen spelen daarbij een rol van betekenis. Deze aangelegenheid is er een met een principiële kant en de beslissing, die genomen zal wor den, van grote betekenis voort soort gelijke prijsvragen in de toekomst. Mr. Van Buuren achtte de ten laste gelegde overtreding bewezen en eiste tegen verdachte een boete van zes gulden. Mr. C. Colijn, de raadsman, be streed op juridische gronden de me ning van de ambtenaar van het O.M. en pleitte vrijspraak. De kantonrech ter zal over veertien dagen vonnis wijzen. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Gerna Anneke, d. van G. van Dam en C. J. Bodegraven; Pe- tronella Maria, d. van S. A. Schouten en M.' P. van der Sluijs; Teunis Jan, van J. de Bruin en G. Huisman; Nicolaas, z. van A. van den End en Verkade; ,Johannes Leonardus, z. van J. L. Gerse en A. R. van den Hoorn; Johanna Geertruida, d. van L. van der Kraan en T. van Hemert. Ondertrouwd: M. Beredijk 31 j. en W. O. van Kreuningen 22 j.; W. van Bok 20 j. en J. Relman 20 j. Overleden: B. Zuidam 65 j., echt genote van C. M. Vierbergen; J. Jas pers 80 j., weduwe van C. H. Vosber gen. ALKEMADE Geboren: Cornells M. J., z. van J. Kouwenhoven en J. C. M. Dongel- mans; Wilhelmina E. M., d. van A. J. Meijer en M. M. de Jong. Ondertrouwd: H. van der Voet en M. Timmerman. Overleden: A. van Wieringen (wed. N. v. d. Klugt) 69 j. BOSKOOP „Die Gouwe Sanghers''. Don derdagavond gaf de mannenzang- ver. „Die Gouwe Sanghers" haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van haar directeur Pascal H. Jansen in het R.K. Ver.-gebouw. Rekening houdend met het publiek was deze avond niet uitsluitend aan de zang gewijd, maar was ook een plaats in geruimd voor toneel en muziek. Voor de pauze werd het program ma gevuld met een aantal zangnum mers, welke deden horen, dat het peil van de ver. zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Door de toneelvereniging T.A.VE. U.U. uit Boskoop werd het vrolijke blijspel ..Over 12 dagen tegen mid dernacht'' voor het voetlicht ge bracht, hetgeen eveneens tot het succes van deze avond bijdroeg. Ten slotte verleenden de Maluku Ha- waiians hun medewerking door het ten gehore brengen van bekende en minder bekende Hawai-melodieën. Dit gezelschap heeft in de korte tijd van zijn optreden reeds naam ge maakt en oogstte ook nu weer suc ces. De in het programma gebrachte variatie vond bij het talrijke publiek een gunstig onthaal zodat de organi serende ver. weer op een succasvolle avond kan terugzien. Geboren: Jacob Martinus, z. van T. Grootendorst en J. M. van Wijk; Cornelis Theodorus Maria, z. van J. Th. de Rijk en A. J. C van den Hoek; Gerrit, z. van F. Keizer en N. M. de Bruin; Pieter Hendrik, z. in P. Goudriaan en H. A. Snel. Gehuwd: L. Ramp en J. Hogen- doorn; K. Jongejan en P. J. van Hooi donk. Overleden: B. Schouten 78 j. HAZERSWOUDE Aan de landbouw hogeschool te Wageningen slaagde de heer F. C. A. de Braver voor het propaedeutisch examen. LEIMUIDEN Begrafenis. Onder zeer grote be langstelling werd Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer Chr. G. Verhoeven die Dinsdag op zo noodlottige wijze om het lever is ge komen ter aardebesteld. Ongeveer 1 uur arriveerde de lijkstoet bij de alg. begraafplaats. De gemeenteraads leden waren op het kerkhof aanwe zig. De grafrede werd gehouden door ds. C. Gilhuis, een oud-predikant der Geref. Gemeente. Loco-burgemeester G. Tasseron schetste de overledene als een tevreden mens, waarop nooit tevergeefs een beroep gedaan werd. Behalve van de Kerkeraad, waar van hy diaken was, werden bloem stukken op het graf gelegd door de afd. E.H.B.O. en de Chr. Bouwvak arbeidersbond, waarvan de heer Ver hoeven penn, en voorz. was. K.A.V. De jaarlijkse feestavond trok Donderdag ruim 40 dames naar café Keijzer. De leiding was ook nu weer in goede handen bij mej. A. v. d. Drift. Het programma werd ingezet met een kopje koffie en een bab beltje. Hierna werd het woord gege ven aan mej. G. v. Veen. die dui delijk maakte, dat ook de M. Fami lie de belangstelling der vrouwen nodig heeft. Een verloting bezorgde vele leden mooie en nuttige ge schenken. De moeders werden ver rast met een pakketje inhoudende kledingstukken, die het werkcomité in het afgelopen jaar had gemaakt. De ongehuwde dames werden niet vergeten. Aan hen werd ook een nuttig geschenk uitgereikt. De g.a. sprak een kort woord, om zijn waar dering te uiten voor de grote acti viteit der dames. Het officiële ge deelte was hiermede ten einde en men besloot de avond met een lied je en een praatje. Geboren: Petrus Johannes Maria, z. van A. de Rijk en E. J. Hoogervorst; Petronella Maria, d. van A. J. J. Ze venhoven en R. Klijn :Antonius, z. van L. H. van Velzen en C. W. Wijf jes; Tiny Maria, d. van A. Th. A. Heuzen en A. P. Commissaris; Cor nelia Geertruida Maria, d. van B. van der Klaauw en M. J. van Eg- mond; Martha Maria Johanna There- sia, d. van J. H. van der Tang en Cl. Turk; Barbara Maria, d. van W. J. Barends en C. Overdevest; Pie ter, z. van G. Meijer en M. E. Pulle man; Aart Christiaan, z. van N. H. Maat en H. C. Berg; Catharina Ma ria, d. van R. J. Turk en H. Heems kerk; Willem Antoon, z. van W. A. Kuling en H. van Heijningen. Overleden: J. Chr. Voest 79 j., echt genote van J. Lunenburg; C. J. van Staveren 86 j., echtgenoot van J. van Nieuwkoop; Christiaan G. Ver hoeven 48 j. NIEUWE-WETERING Ijsvermaak, In cafe Venemeer organiseerde bovengenoemde ver. een kaartavond. De uitslag was: le prijs C. van Zanten en P. van der Broek; 2e prijs Leo van Egmond en J. van. Egmond; 3e prijs P. Straathof en P. Opdam. Troostprijzen le prijs L. van der Hoorn en J. Struwe; 2e prijs Th. van Hameren en P. Vrij burg. NIEUWKOOP Rijkspolitie. Inplaats van de heer C. Morie, die per 1 December 1950 de dienst met pensioen verliet, is met ingang van 1 Februari tot Groepscom mandant der Rijkspolitie benoemd de Opperwachtmeester A. J. Hilders. De heer Hilders, die te Leiderdorp woon achtig is, was reed^ vanaf 1 Decem ber 1950 met de waarneming van het Groepscommando belast. Ondertrouwd: A. M. Okkerman 28 j. won. te Kamerik en G. Kuijf 24 j. Getrouwd: E. J. F. Donnars 24 j., won. te 's-Gravenhage en A. M. van der Laan 25 j.; H. Dorsm^p 29 j., won. te Amsterdam en M. C. Jansen 24 j. Overleden: A. M. van Gulik 39 j., echtgenote van W. Worbst. WOUBRUGGE Geboren: Frederik Cornelis, z. van P. C. Hoogendoorn en J. G. Spru- schinsky; Gerardus Hendrikus Ma ria, z. van L. J. v. Goózen en A. M. Hillenaar; Margje, d. van J. Wit en A. Lagerweij. ETER W OUDE Eerste lustrum Gidsen. In de echte Gidsen-sfeer van de mooie hut in het Jeugdhuis is Donderdag avond het eerste lustrum van de Gidsen der parochie H. Kruisverhef fing gevierd. Er waren slechts enke le genodigden: pastoor Klaverwei den, de paters Benschop en Spiering, de districhts-commissaresse E. van Tol uit Oegstgeest en de oud-adju- to's mevr. van Diemen-Paadekooper en Rika Paardekooper. De oud-gui- do mevr. Vreeburg-Elderhorst was door ziekte verhinderd. De oud-gidsen waren ook allen opgekomen en zo was het met de senior-gidsen tezamen een echte réunie en Pater van Beurden, de aalmoezenier glunderde dan ook van pleizier om de echte trouw, die nu getoond werd aan de Gidsenbewe- ging- Wat is er hartelijk gelachen om het max-ionetten spel, poppen de gidsen zelf gemaakt en ook gespeeld. In het Jan Klaassen-spel trad na tuurlijk ook een gids op. Reeds on der het genot van de koffie met de koekjes werden vele oude herinne ringen opgehaald, maar deze werden nog beter levend toen pater Spiering een film vertoonde, gemaakt van meer dan 100 foto's. Dat gidsen-we- redje groeit zo snel, dat een film van vijf jaren een prachtig journaal. De band met de Gidsen-beweging is gebleken sterk te zijn en deze avond heeft zeker de gehechtheid nog groter gemaakt. St. Barbaravereniging. De al gemene vergadering van deze ver., die méfer dan 500 leden telt, werd bezocht door pastoor Klaverweijden, de erevoorz., de heer Jac. van Leeu wen, vier bestuursleden, twee leden en één niet-lid. De voorz., de heer N. v. d. Akker, deelde mede, dat op het verzoek ook voor een lijkwagen te zorgen, beslo ten is, het werk van de ver. tot het dragen te bepalen. De ontvangsten waren f 793.97, uitgaven f 647.36, winst f 146.61, waardoor het kapitaal f 633.43 is. Het kledir.gfonds heeft nu f 799.88. Het aantal begrafenissen was in 1950 zeer laag, maar 11. Lang durige besprekingen werden gevoerd over het overnemen van personen, die zich hier op hoge deeftijd vesti gen en reeds lang op een andere plaats lid zijn geweest van een St. Barbara-ver. en ook over moeilijk heden bij vertrek van oude leden. Het bestuur zal deze zaak nader be-

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6