S)e ftjidóeSoti/tont Peking negeert commissie der Verenigde Naties Nog geen eenstemmigheid over de 38ste legt Generaal Eisenhower verklaringen af Europa moet het gros van het werkvolk leveren Formosa-kwestie voor UNO Amerika vijst beschuldigingen af ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12199 Directeur: C M. v. HAMERSVELE} Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ■pgplISjSl!!I ^SjSÊÊf HCLPrOE BISSCHOP i QOUWEM.' i (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 23826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1 30 DE OPDRACHT r\E beide formateurs, die vol- U gens de gebruikelijke spreek wijze hun opdracht in beraad heb ben gehouden hebben gisteravond de gelegenheid te baat genomen, na de opeenvolgende besprekingen van de afgelopen week, eens even op adem te komen. Na gistermiddag een half uur met minister Lieftinck te hebben gepraat, sloten zij zich op in hun huizen en hebben niemand meer ontvangen. Een aardige bizonderheid is wel, dat dr. Drees medelijden had met de rillende verslaggevers en fotografen, die zich voor zijn huis hadden gepos teerd, om de gaande en komende man te bespieden. Hij schoot zijn jas aan, kwam naar buiten en zei: „Dit wil ik toch niet op mijn verantwoor ding hebben. Gaat u maar naar huis, ik ontvang niet meer. Morgen gaan we verder." Er kunnen a'lerlei gissingen wor den gedaan over het lichte graad verschil tussen de formuleringen, ge geven aan mr. Stikker en aan het duo Dreesvan Schaik. De eerste kreeg de mogelijkheden te onderzoe ken van de vorming van „een kabi net dat het vertrouwen heeft van het Parlement" De laatstèn ontvingen de opdracht een kabinet te vormen dat „geacht mag worden het vertrouwen van het Parlement te genieten." Het dunkt ons, dat men niet te diep moet graven in dit kleine verschil van zinsbouw. Men kan ook te diepzinnig zijn. Mr. van S-chaik ontving twee-en- half-iaar geleden een opdracht, wel ke bizon der kort was: „Het vormen van een kabinet". Deze opdracht was voorafgegaan door twee opdrachten aan dr. Beel. De eerste van 14 Juli 1948 luidde: „een parlementair kabi net te vormer dat een zo groot mo gelijk vertrouwen van de Tweede Kamer genietToen hij er niet in slaagde, een dusdanig kabinet t£ vormen, werd het hem iets gemak- ke'ijker gemaakt namelijk „het vor men van een kabinet". Ook dat leidde niet tot resultaat waarop mr. van Schaik zijn taak overnam en slaagde. Uit de nieuwste formulering, welke overeenstemt met de opdracht, welke dr. Beel op 27 Mei 1946 ontving, zou alleen opgemaakt kunnen worden, dat het niet de bedoeling is een za ken-kabinet te vormen. Een kabinet moet uiteraard het vertrouwen van het parlement genieten. Dr. Colijn heeft het weliswaar in 1939 anders geprobeerd met een ministerie van „sterke mannen", doch na 14 dagen was het reeds van de kaart. Een dergelijke waaghalzerij is van het tweemanschap Dreesvan Schaik niet te verwachten, en wordt dat blijkt* duidelijk uit de keuze van de minister-president en de vice-presi dent tot formateurs van hen ook niet verwacht. In overeenstemming met het stééds benadrukte verlangen van de K V.P., dat sinds kort evenwijdig loopt met het streven van de P. v. d. A., wordt gewerkt in de richting van een brede basis. Hoe breed daarover heerst nog verschil van mening binnenska mers van het kabinet. Het verluidt, dat met name mr. Stikker blijft aan dringen op een reconstructie, niet op een volledige herleving" van het af getreden kabinet een reconstructie dus, waarin ook nieuwe gezichten voorkomen. Wordt aan zijn verlangen tege moet gekomen en blijft de heer Stik ker aan, dan wordt in kringen, die het inderdaad weten kunnen, ver wacht, dat hij in de Tweede Kamer een verklaring zal afleggen, waarin hij zich zal distanciëren vdn Oud en de Tweede Kamer-fractie van de V.V.D. Zou het leggen van een brede bas: niet gelukken, dan zou het in som mige kringen veel leedvermaak ver oorzaken. Van dit leedvermaak maakt zich reeds bij voorproef he' „Nieuws van den Dag" de spreek buis. Haar pogingen om een kabinet op brede basis te vormen, waren niet anders dan om anderen in hun daden te betrekken. In dit geval menen wij, dat noe smaller de bas is, hoe beter. Onmachtig een waar lij k kabinet te vormen, behoeven wij ten minste het accent van de verantwoordelijkheid niet te v- schuiven. Het schijnt, dat de beide kabinetsformateurs gedoemd zijn het onheilvolle werk van hun par tijen op hun wankele schouders verder te dragen. Opmerkelijk is, dat prof. Romme in de „Volkskrant" een bezorgde toon laat horen over de eerste daden van een weer-optredend kabinet. Prof. Romme hoopt hartelijk in het slagen van de samenstelling van een „breed kabinet", maar beklemtoont, dat meer dan anders geëist kan worden een „duidelijke en afgeronde uiteen zetting" over de militaire, economi sche en sociale situatie: Er is nu zoveel naar buiten door gedrongen van het breedvoerige overleg in het demissionnaire kabi net over de noodzakelijke verhoog de defensie-last, over de even noodzakelijke wegwerking van het tekort op de betalingsbalans, en over de uiteraard niet minder noodzakelijke consequenties van een en ander dat het niet min der dan noodlottig zou kor.nen zijn, indien een nieuw kabinet, optre dende onder de oude signatuur, dit optreden niet gepaard zou doen gaan met een leiding-gevende uit eenzetting, waarin he* geheel der samenhangende problemen wordt gesteld, en zonder terughoudend heid aan het volk wordt voorge zet, wat voor de oplossing dezer ie vensproblemen noodzakelijk is en wat daartoe door Regering en volk moet worden gedaan. Deze aandrang van zo wel-inge- :chte zijde zou overbodig zijn, indien er geen vrees bestond voor zulk een .noodlottige" nalatigheid. Volgens Italiaanse bladen zal pre mier de Gasperi tegen het einde van deze maand een bezoek brengen aan president Truman. De Gasperi zou naar Washington reizen kort na afloop van besprekingen met de Franse premier Pleven aan de Ita liaanse Riviera, die van 12 tot 14 Februari gevoerd worden. De minister-president en minister van buitenlandse zaken van com munistisch China, Tsjou En-Lai, heeft in een door Radio-Peking omge roepen verklaring gezegd, dat communistisch China de Koreaanse com missie voor goede diensten der V.N. zal negéren en dat de Amerikaan se resolutie, die China tot aanvaller yerklaart, door de Algemene Ver gadering werd aangenomen „onder de overheersing en de dwang van de V. S." De resolutie „bewijst aan de vredelievende bevolking der we-» reld, dat de Amerikaanse regering en haar medeplichtigen geen vrede, doch oorlog willen en dat zij de weg naar een vreedzame oplossing heb ben versperd", aldus Tsjou En-Lai. DE 38e BREEDTEGRAAD Michael MacDermott, woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft Vrij verklaard, dat er geen diploma tieke overeenkomst bestaat om de verbonden troepen niet over de 38ste breedtegraad in Korea te zenden. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen meent men evenwel, dat er nog besprekingen tussen En geland en de V. S. over deze kwes tie te Washington worden gevoerd. Volgens de woordvoerder werd de kwestie beschouwd als een zaak waarover door alle belanghebbende regeringen overleg diende te wor- j den gepleegd, voordat een beslissing j zou kunnen worden genomen, hoe wel deze uiteindelijk bij de V. N berustte. I VOORZICHTIGE OPMARS Intussen zetten de verbonden troe pen hun „beperkt offensief" in Noor delijke richting waarvan radio- Peking gisteren voorspelde „dat het net zo zou aflopen als MacArthur's Kerstoffensief" verder voort, zon der veel tegenstand te ontmoeten. Voorafgegaan door sterke tankafde- lingen trokken zij gisteren over een breed front voorzichtig op, heuvel na heuvel zuiverend en drongen door tot 14 km ten Noorden van An yang, aan de weg van Soewon naar Seoel. De Franse en Amerikaanse troe pen, die bij Jojoe waren ingesloten, konden zich weer bij de hoofdmacht voegen, nadat bommenwerpers en jagers met hun projectielen een pad voor hen hadden „gebaand". Turkse troepen rukten op de Wes telijke flank 5 km verder op naar Intsjon. Zij bezetten heuvels op 13 km ten N.W. van Soewon. GEN. EISENHOWER SPREEKT VOOR HET CONGRES. Na zijn reis door de landen van het Atlan tisch Pact, heeft Generaal Eisenho wer voor het Amerikaanse Congres verslag uitgebracht over de vooruit gang en de vooruitzichten van de verdediging van Europa. Vooraf had de Generaal nog een onderhoud op het Witte Huis o.m. met President Truman en de leden van het Uitvoe- Atoomknallen in Nevada iets nieuws: atoomsneeuw Terwijl gisteren in Newada met ontstellend geweld voor de vierde maal in een week een atoomknal losbarstte, werd in Ottawa, duizen den mijlen verwijderd, in Canada, „licht radio-actieve-sneeuw" waarge nomen. Volgens de New York Times gaat het bij de proeven, die thans aan de voet van het Sierra-Nevadageberg- te genomen worden, om nieuwe atoomwapenen, die tegen troepen te velde gebruikt kunnen worden. De ontploffing van gistermorgen was de hevigste, die tot dusver is waargenomen. De schok kwam in drie golven en voor het eerst wordt er materiële schade gemeld één winkelruit. /"•ENERAAL EISENHOWER heeft gisteren in de commissie van het Huis v. Afgevaardigden van de Senaat verklaard, dat het overbren gen van aanvullende Amerikaanse legeronderdelen onontkoombaar is, omdat het spoedig zenden van één eenheid gelijk zal staan met het zenden van twee of drie op een later tijdstip. Hij was van mening, dat het Congres het aantal landstrijdkrachten, dat naar Europa gezonden moest worden, niet behoorde te beperken, omdat hij armslag nodig had bij de vaststelling van haar aantal. Hij verzekerde echter dat de Ver enigde Staten slechts een klein onderdeel voor de Westeuropese strijd macht zouden behoeven te leveren. Europa zou het gros van het voetvolk beschikbaar moeten stellen om het werelddeel tegen een mogelijke communistische aanval te kunnen verdedigen. NEDERLAND VERDUBBELT. als het vorige jaar. De Deense regering overweegt of Eisenhower trad niet in bijzonder- dc Detmse koopvaardijvloot b°ewa. heden bij het beantwoorden van de pend dient te worden met het oog op vele vragen, die hem werden gesteld, de verplichtingen die het Atlantisch maar hy sprak o a. zijn grote tevre- verdrag meebrengt, verneemt Reu- denmeid uit over het nieuws, dat Ne- ter derland op het punt staat zijn defen sie-inspanningen te verdubbelen. De generaal toonde vol vertrouwen te zijn, dat de Westelijke landen een krachtige defensiestrijdmacht binnen een redelijk etijd zouden kunnen op bouwen. rend Lichaam van het Noord Atlan tisch Militair Comité. Generaal Eisenhower tijdens zijn rede; links John MacCormack, rechts: Vice President Berkley. A.N.P. Tele-foto. Spanning aan de Pakistaanse grens Vliegtuigen van Pakistan hebben een twaalftal dagen geleden dorpen in Zuid-Afghanistan gebombardeerd, waarbij honderden personen gedood of gewond werden, aldus heeft de de legatie van Afghanistan te Londen bekend gemaakt. Deze bombarde menten zouden zijn uitgevoerd, na dat de Paclïtaanse stammen Mirza Ali tot „president van Pachtanistan" hadden gekozen. De Pachtaanse stammen wonen aan beide zijden van de grens tussen Afghanistan en Pa kistan. Een door Afghanistan en in direct door India gest unde bewe ging wil de vorming van een nieuwe onafhankelijke staat, Pochinistan. Volgens geruchten, die reeds lang in bepaalde Indiase kringen te Lon den. de ronde doen, zou de Sowjet- Unie dit plan van de regering van Afghanistan steunen. ZOON VAN ADENAUER PRIESTER GEWIJD. Paul Adenauer, een zoon van de Westduitse bondskanselier, is giste ren te Keulen door kardinaal Frings tot priester gewijd. Dr. Adenauer woonde met zijn zoon Max en zijn dochter Lisbeth de plechtigheid bij. Zondag zal pater Adenauer in zijn geboorteplaats R-höhndorf (a. d. Rijn) 'zijn plechtige Eerste H. Mis opdragen. EISENHOWERS RADIO-REDE. Dit vertrouwen weerspiegelde zich eveneens in een radiorede, die Eisen hower later tot het Amerikaanse volk richtte. Het behoud van een vrij Amerika, eist Amerikaanse deelneming in de verdediging van West-Europa, hield hij zijn landgenoten voor. De V.S. zouden wel legerafdelingen moeten zenden, maar zij zouden in het bij zonder munitie en uitrustingen levé ren, omdat hij niet verwachtte, dat zij de wereld militair en economisch zouden kunnen torsen. Slechts de gezamenlijke inspan ning van ons allen kan de vrije we reld veiligheid, betrekkelijke vrede en economische stabiliteit verzekeren, aldus Eisenhower. Sir Ivone Kirkpatrick, de Engelse hoge commissaris in Duitsland, heeft aan Reuter medegedeeld, dat Enge land dit jaar tweemaal zoveel troe pen in de Engelse zone zal legeren ^^MERIKA heeft de politieke commissie der V.N. verzocht „onmiddel lijk en definitief" de Sowjet-Russische klacht van Amerikaanse agres sie jegens het communistische'China te verwerpen, „aangezien deze be schuldiging ongegrond is". De commissie was bijeengekomen om de Sowj et-klacht, dat Amerikaanse strijdkrachten, Formosa binnengeval len waren en stelselmatig Mandsjoerije bombardeerden, te behandelen. Warren Austin (Amerika) zeide. dat de Sowj et-beschuldigingen „slechts een verzinsel ten behoeve van Sowj et-doelen" was. De hoge Amerikaanse autoriteiten hebben duidelijk gemaakt, dat Amerika geen politieke, militaire of andere ambi ties in Formosa heeft, aldus Austin. Er- waren thans 44 Amerikaanse mili tairen op Formosa. Negentien van hen behoorden tot de diplomatieke missie en 22 deden dienst bij het tanken van brandstof door Ameri kaanse vliegtuigen, als deze een en kele maal een trainingsvlucht over het eiland maakten en daarbij land den. Ook was het niet waar, dat om Formosa een blokkade gelegd was en de Amerikaanse „monopolisten" poogden het eiland uit te buiten. „Dit is slechts een herhaling van de Sowjet-truc van de grote leugen". De plaatsen, welke door de Amerikaan se luchtmacht gebombardeerd zijn, waren alle gelegen bij overgangen van de rivier Jaloe. aan de grens van Korea en Mandsjoerije. De kaart toonde, dat de luchtmacht der V.N. slechts gepoogd had. bruggen te bom barderen, waarover Chinese commu nistische troepen trokken, die later de strijdkrachten der Verenigde- Na ties aanvielen. Tsarapkin (Sowjet Unie) verklaar de, dat alle opmerkingen van Austin „over zogenaamde Amerikaanse vriendschap tegenover China hypo critisch en vals zijn". De Amerikaan se politiek in de negentiende en twintigste eeuw was slechts gericht op het verkrijgen van buit. Sinds de eeuwwisseling had Amerika zich bij •herhaling schuldig gemaakt aan schending van de Chinese souvereini- teit. Daarentegen waren de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en China gebaseerd op vriendschap en gelijk heid. Hij verzocht de commissie maatregelen te treffen tegen de „Amerikaanse agressie jegens Chi na". De commissie is zonder stemming tot Dinsdag uiteengegaan. FRANKISCHE BEGRAAFPLAATS BIJ RHENEN ONTDEKT. Bij graafwerkzaamheden door de Rijks waterstaat nabij het plaatsje Rhe- nen is men gestoten op een oude be graafplaats. Door de Rijksdienst voor het Bodemkundig Onderzoek wordt dit terrein thans systematisch on derzocht, met het gevolg, dat een uitgestrekte Frankische necropool aan het licht is gekomen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een oorspronkelijke hei dense begraafplaats, die tot in de Christelijke tijd voor het bijzetten van doden is gebruikt. Foto links: de heer C. van Duyn, welke de leiding bij de opgravingen heeft, met twee potjes van Fran kisch maaksel, waarin men voedsel 'voor de doden stopte. Foto rechts toont een overzicht van de graafwerkzaamheden. Kaweftje,.. De nieuwe tijd, die bezig is gebo ren te worden, zal niet zonder groot lijden het licht zien. AANVALLER DE VERENIGDE NATIES hebben het bewind van Peking het prae- iicaat van „aanvaller" toegekend en laarmede het optreden van Mao offi cieel en principieel veroordeeld. Dat ivas de enige logische* conclusie uit hetgeen de laatste maanden op Korea is geschied, maar hoe logisch ook, ze ker was het niet, dat de Verenigde Naties die conclusie zouden trekken. Want de UNO is nog niet zover, dat het een objectief oordelend rechts college is; het is nog altijd politiek belast en geneigd de dingen te bezien vanuit de belangensfeer van 0 zijn staten-leden En vele sta ten waren doodsbenauwd om het aan de stok te krijgen met de j Chinezen. Pas nadat het inmiddels duidelijk was geworden, dat een ver oordeling tot aanvaller niet per se tot gevolg zou hebben dat er onmiddel lijk sancties moesten worden toege past, en Amerika dat van meet af een krachtige houding wenste er toe gebracht was om allerlei verzach tende clausules in zijn resolutie te aanvaarden, hebben dc Verenigde Naties met grote meerderheid de Amerikaanse resolutie aangenomen. Daarmede hebben zy de eendracht hersteld, welke in de voorafgaande weken dreigde teloor te gaan Een zeer gevaarlijke ontwikkeling voor het bestaan van de UNO is daarmede gestuit, want indien de organisatie der Verenigde Volken hierin gefaald had, zou zij voorgoed het vertrou wen, van de wereld hebben verspeeld en aezelfde weg zijn opgegaan als wijlen de oude Volkenbond. Een.al te grote dosis vastberaden heid kunnen wij haar nog niet ver wijten, maar er is tenminste een prin cipiële uitspraak gedaan, er is prin cipieel stelling genomen tegen de agressie, van welke zijde die ook komt van het kleine en zwakke Noord-Korea dan wel van het onme telijke en krachtige China en dat is al heel wat waard. IJ ET HEEFT ER ANDERS dagen- lang naar uitgezien, alsof de vrije volken zouden capituleren voor het brutale optreden van Mao. Het z.g. vredesvoorstel van Peking sticht te de grootste verwarring in de toch al niet erg beginselvaste regeringen. Moskou zag zijn kans schoon en steunde de voorstellen van Peking uit a le macht, terwijl India met z'n aanhang van e'f Aziatische en Arabi sche landen zich uitsloofde om de goede bemiddelaar te spelen. Bijna was het onder het gewicht van al die goede diensten tot een hopeloze breuk gekomen tussen het voortvarende Amerika enerzijds en het aarzelende West-Europa anderzijds, welke breuk te elfder ure is voorkomen. Ondanks de waarschuwing van sir Benegal Rau, de delegatie-leider van Tndia. dat aanvaarding der Ameri kaanse resolutie niet meer of minder dan een ramp zou betekenen zijn wij van mening, dat Mao ook na de brandmerking met het Kaïnsteken eieren voor zijn geld zal kiezen. Want de aangenomen resolutie moge nrin- cipieel juist zijn en een veroorde'ing inhouden, de bedre;r,:ng met straf is voora.'snop zeer mild en zeer voor zichtig gehouden. 'IN DE RESOLUTIE is op de eerste plaats de clausule opgenomen, dat er een commissie van drie zal worden gevormd om bemiddelend op te tre den bij de pogingen tot toenadering, welke zullen worden ondernomen. Men gaat dus niet direct tot straffe sancties over, maar wil eerst probe ren of Peking voor rede vatbaar blijkt. Wel wordt intussen bestudeerd, welke sancties het best en het meest doeltreffend kunnen worden toege past, maar deze „studie" zal direct onderbreken worden, zodra er enig uitzicht blijkt te bestaan, dat er een vrede'ievende oplossing mogelijk is. Op de voorrang van een op os-ing der moeilijkheden langs vredelievende weg wordt trouwens onomwonden de nadruk geleed. Oo Korea ze'f heeft men van beide zijden reeds voorzich tige tekenen van een beginnende overeenkomst gegeven. De Chinezen hebben zich teruggetrokken tot dicht bij de 38ste breedtegraad, terwijl de Amerikanen van hun kant te verslaan hebben gegeven, dat zij niet van plan zijn deze breedtegraad te overschrij den voor het geval zii er in slagen om zover door te stoten. We'iswaar worden de berichten dienaangaande nog niet bevestigd, maar de „zachte wenk" is er. Komt het inderdaad tot een phase van evenwicht der krachten aan weerszijden van deze befaamde grenslijn, dan kan op basis van dit feiteliike bestand begonnen worden aan de uitwerking, van een regeling der problemen. De Veiligheidsraad is daarbii thans uitgerchakeld, zodat 'dc veto-klin. waaron zo menio1 initiate is ?p°'rand niet meer te duchten ic. De raad heeft zich formee1 van de Koreaanse kwest:e ontdaan om de Accerrib1ée de geleeenheid te geven zich over deze kwestie uit tp sorek°o Merk waardig eenoee stemde d° Sov4et-af- CTevaardiffde bereidwillig met d? an deren mee. maar om eeheel verschil lede redenen, naar hii verklaarde. Volgens de Sovio4-Un:° b^h^rde de Koreaanse kwestie helemaal niet thuis in de Veiligheidsraad (interne aaneelesenhe'd) e« daarom vond hij het loeisch dat dit punt van de acpnda werd afgevoerd. Het woord is thans aan Mao. diens nieuwe minister-pre: ident reeds enige onvriendelijkheden heeft gedebiteerd aan het adres van Amerika en te kennen heeft gegeven dat Peking de commissie van goede diensten zai ne geren. Maar het laatste woord van Mao zal dat wel niet zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1