S)e Pleven deed het beter dan Attlee Minister Stikker heeft taak volbracht zijn Frans-Amerikaanse overeenstemming bereikt Gemeenschappelijke verklaring Een nieuwe Chinese verdedigingslinie Willen zij de 38e breedtegraad behouden China met het brandmerk van aanvaller Directeur: C M. v. HAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 42ste JAARGANG No 12 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 20826, Abonn.' 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p, w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.30 DE FIGUUR VAN STIKKER IJET is de 9e dag van de Kabinets- crisis en het ziet er niet naar uit, dat deze novene van dagelijkse be sprekingen met een wonderbaarlijke uitkomst zal worden besloten. Minis ter s' Jacob verklaarde gisteren, toen hij naar Parijs vertrok, zo langs zijn neus weg, dat de crisis „wel eens een of meer weken zou kunnen duren". Dergelijke onverwachte loslip pigheden temidden van in het groot ste geheim gevoerde conferenties, be hoeven niet al te zwaar getild te worden, maar versterken de opvat ting, dat de Kabinets-crisis rustig en bedachtzaam wordt opgelost en er geen haast wordt gemaakt. De ministerraad vergadert iedere dag bijna voltallig. Zogenaamd is het de Raad voor Economische Aangele genheden, de Rea een comité van vier ministers welke bijeenkomt, doch iedere dag werken vrijwel alle ministers mede aan de opstelling van een groot plan tot bezuiniging op de staats-financiën als onderdeel van een allesomvattend economisch noodplan ter financiering van de herbewape ning. Minister Van Schaik zeide gis teren, dat hij naar de ministerraad ging, om „militaire, financiële, econo mische en sociale vraagstukken te bespreken, en al kan ook deze ont hulling als een van de vele kluitjes worden-gezien, waarmee weetgierige persmensen het riet in worden ge stuurd, het blijft opvallend dat de ,.Rea" en andere ministers aan de lo pende band vergaderingen houden. Bij wijze van puntigheid is al de op merking gehoord, dat deze „Rea" het begin is van het woord realiteit, en de nuchtere werkelijkheid wel eens kan zijn, dat in het boezem van het Kabinet onopvallend maar degelijk de grondslag wordt gelegd voor een nieuw regerings-program, uit te voe ren door een teruggekeerd demis- sionnair kabinet (waarvan het ontslag nog niet is aanvaard). Opvallend is het ook, dat mr. Stik ker als informateur, voor zover be kend, slechts contact heeft gezocht met de bewindslieden van het „oude" kabinet. Nóch de anti-rev. heer Schouten, nóch de christ.-hist. heer .Tilanus en evenmin de heer Oud zijn door de informateur geconsulteerd. Gistermiddag heeft hij weer verga derd in het kabinet van de minis ter-president met de heren Drees, Van Schaik, Romme en Burger, de waarnemend fractieleider van de P. v. d. A. De laatste verklaarde, dat hij niet meer terug zou komen voor een bespreking. Prof. Romme trok een wijs gezicht en plaatste, wat men zou kunnen noemen, een „korreltje" van algemene aard: „Men leeft tegen woordig niet, men wordt geleefd". Dat de bespreking verlegd was naar het kabinet van dr. Drees kan er op wijzen evenals zijn avond bezoek aan Soestdijk dat hij weer in het middelpunt van de formatie staat. De volksgunst is wisselvallig. Mr. Stikker, bij zijn eerste optreden als informateur met instemming begroet, is in verschillende pers-commenta ren thans plotseling het zwarte schaap geworden. Er wordt zelfs ge suggereerd, in verholen vorm, dat hij Oud niet raadpleegde, omdat er tus sen hem en Oud een zeer goede po litieke verstandhouding was blijven bestaan en hij, door ogenschijnlijk de V.V.D. links to laten liggen, kans had op een betere entrée.* Nu zijn er bij kabinets-formaties wel meer onoprechtheden vertoond, men leze Thorbecke's „Dagverhaal aan Adelheid, telkens bij mijne thuis komst van Den Haag gedicteerd" bij de kabinets-formatie in 1848 doch op zulke losse gronden als- luk-rake persmeningen de persoon van minis ter Stikker verdacht te maken, lijkt ons onheus. Zonder deze pers-commentaren met name aan te duiden, komt prof. Romme gelukkig het blazoen van mr. Stikker schoonblazen met een arti kel in de „Volkskrant", waarin over de controverse tussen de minister van buitenlandse zaken en de tegen woordige politieke leiding in de V. V.D. wordt gezegd: „alleen kinderen en gekken kunnen denken, dat deze controverse heeft opgehouden te be staan". Het is niet ondenkbaar, dat het optreden van de liberale mr. Stikker en het ontwerp-program, dat hij gereed zal hebben gemaakt, na rijp beraad niet de smpathie had van de P. v. d. A. en onaanvaardbaar bleek er is geen reden hem in zijn bedoelingen te wantrouwen. De hier boven weergegeven insinuatie kwam trouwens niet van P. v .d. A.! De heer Stikker heeft informaties ingewonnen en doorgegeven over de mogelijkheid tot het vormen van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van-de Kamer. Deze informaties zijn thans de grondslag van nieuwe be sprekingen in net demissionaire ka binet. Of deze informaties geleid heb ben tot de wenselijkheid van een te rugkeer van het „oude" ministerie zal wel blijken uit de resultaten van het kalme Rea-overleg. Hedenmorgen te tien uur heeft H. M. de Koningin minister Stikker op het palies Noordeinde in gehoor ontvangen, 'sMinisters bezoek heeft ongeveer een uur geduurd Op zijn departement teruggekeerd heeft de heer Stikker tegenover een redacteur van het A.N.P. het volgende verklaard: „Mijn taak is vol bracht. Ik heb overeenkomstig mijn opdracht rapport aan Hare Maje steit uitgebracht. Het spijt mij, dat ik u niets meer kan zeggen". De voorzitter van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. Romme, werd heden om 12 uur door H.M. de Koningin op het paleis Noordeinde in gehoor ontvangen. IJET BEZOEK VAN PREMIER PLéVEN AAN TRUMAN heeft de Ver. Staten gerustgesteld met b etrekking tot Frankrijks vastbera den houding. Frankrijk van zijn kant was bevredigd op het punt van de buitenlandse politiek van Amerika. Zo is medegedeeld door Amerikaan se autoriteiten op een persconferentie na het laatste onderhoud van de VERJAARDAGGESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX. Namens da leerlingen van de Prinses Beatrix- school in Den Haag hebben twee kinderen uit de hoogste klasse Woensdagmiddag op paleis Soest dijk aan de jarige prinses een ge schenk aangeboden. Aan de vervaar diging van dit cadeau, een bergland schap van 90 x 70 x 50 cM, dat Sankt Anton voorstelt, hebben alle klassen medegewerkt. Koningin Juliana en prinses Bea trix bewonderen het geschenk, dat door Henk van Veen en Nanny Pi- kar (links) werd aangeboden. Vonnissen tegen beide staatslieden. Men voegde hieraan toe, dat dit vooral belangrijk is OOflOQ SfYI 1 SO 3 Q IQ 6 TS omdat Moskou op het ogenblik pogingen doet de banden tussen Frank- pogingen doet de banden tussen Frank rijk en de overige Westerse landen te verzwakken met het doel Duits land te neutraliseren. In een gemeenschappelijke verkla- do-China-staten. Frankrijk zal meer ring, die over het overleg Truman- oorlogsmateriaal ontvangen. Duitse Pléven is uitgegeven, wordt gezegd,deelneming aan de gemeenschappe- herzien dat men het er over eens is, dat weerstand moet worden geboden aan agressie. Hulp moet worden verleend aan de vrije landen in het Verre Oosten tot handhaving van hun vei ligheid en onafhankelijkheid. De Ver. Staten zullen hulp blijven ver lenen aan de strijdkrachten der Fran se Unie en die van de Verenigde In- /GEALLIEERDE PILOTEN zijn van verkenningsvluchten teruggekeerd met foto's van 'n nieuwe communistische verdedigingslinie, die na bij de 38ste breedtegraad wordt aangelegd. Deze rode stellingen liggen op de noordelijke oever van de rivier de Han, ongeveer dertig kilometer ten Noordoosten van Seoel. Elf kilometer ten Zuiden van deze J men en hen daar te doden. Het zijn geblakerde stad verdedigden Chine- goed gedisciplineerde soldaten, ge- zen en Noord-Koreanen zich giste- i specialiseert! in camouflage-techniek i en in het aanbrengen van smalle ren onder dekking van kanon- en loopgraven met ontergróndse ver- mortiervuur nog zeer hardnekkig. bindingen. Dat hun harde werken Vandaag verminderde de tegen- winst oplevert, hebben wij onder stand, die de Chinese troepen tenvonden", aldus de generaal. Noorden van Soewon aan de opmars der verbondenen hebben geboden, zulks als gevolg van de uiterst krach tige bombardementen uit de lucht en beschieting door de geallieerde artillerie in de afgelopen 24 uur. Slechts in de Oostelijke frontsec- tor had enig contact van betekenis met de tegenstander plaats; hier ge raakten troepen der verbondenen in strijd met twee bataljons der com munisten. Jachtbommenwerpers van het vijfde Amerikaanse luchtmachtkorps voerden Woensdag ruim 500 aan- valsvluchten uit, waarbij ongeveer 300 communistische soldaten werden gedood. Het staat vast, dat de elite-troepen van Mao tse toeng ernstige verliezen hebben geleden. Uit in Hongkong ontvangen berichten blijkt, dat zelfs in Hankau, in midden China, de zie- henhuizen vol zijn met oorlogsge- wonden. Generaal Ridgway heeft gisteren de Chinese soldaten in.de Westelij ke sector geprezen: „Zij handhaven zich in goed ontworpen loopgraven, hoezeer men hen ook met artillerie en luchtmacht aangrijpt. De enige manier is, de loopgraven te bestor-1 De Amerikaanse Hoge Commissa- INDIA WIL NltT IN COMMISSIE \7AN GEWOONLIJK betrouwbare zijde te New-Delhi is verklaard, dat India geen zetel wil aanvaarden in de commissie van goede diensten, voorzien in de door de politieke commissie der V.N. aangenomen resolu tie om China als agressor te brandmerken. Volgens berichten uit Lake Success, zou de voorzitter van de Algemene Vergadering, Nasrollah Entezam, de Indische afgevaardigde RaU en de Canadees Pearson willen uitnodigen met hem in deze commissie zitting te nemen. Gezaghebbende Indische kringen te New Delhi kenschetsen de beslissing van de politie ke commissie als een „ongelukkige", die de kansen op een regeling door onderhandelingen van het Koreaanse vraagstuk en andere vraagstukken van het Verre Oosten vermindert. lijke verdediging der Westerse lan den zal de veiligheid van Europa be ter verzekeren, zonder dat hierdoor verandering komt in het louter ver dedigende karakter van de organi satie van het Noord-Altantische pact. Truman hoopt dat het plan- Schuman zo spoedig mogelijk op be vredigende wijze zal worden ver wezenlijkt. Hij sprak zijp voldoening uit over het houden van een con ferentie over het plan om te komen tot een Europees leger. Amerika zal daar door een waarnemer worden vertegenwoordigd. Het grondstof- fenprobleem moet zo spoedig en zo krachtig mogelijk in internationaal verband worden geregeld, Pléven vertrekt vandaag naar Ot tawa voor besprekingen met de Ca nadese regering. Grotewohl afgepoeierd De West-Duitse regering heeft gis teren verklaard, d§t directe bespre kingen tussen Oost- en West-Duits- land geen zin hebben zo ang Oost- Duitsland niet het beginsel van vrije en geheime verkiezingen voor geheel Duitsland aanvaardt. De voorstellen van het Oost-Duitse parement zou den direct leiden tot een Duitse bolsjewistische regering. Het officiële antwoord op Grotewohls beroep zal aan het parlement van Bonn worden overgelaten. VAN DE VEILIGHEIDSRAADS AGENDA. Om de behandeling in de Assem- blée mogelijk te maken, heeft de Vei ligheidsraad de kwestie-Korea gister- ris in Duitsiand^McCloy, 'heeft" gra- L?" Engeiand van lie verleend aan 21 ter dood veroor-: de agenda geschrapt, deelde Duitse oorlogsmisdadigers.1 De Raad ,nam J' besluit eenstem- Hun doodvonnissen zijn gewijzigd in ™g. hoewel de Russische afgevaar- levenslange gevangenisstraffen. i digde liet weten, dat hij om andere De Amerikaanse autoriteiten heb- redenen vóór stemde dan de overige ben tevens talrijke andere vonnissen I leden. Naar zijn mening moest Korea van Amerikaanse gerechtshoven te- van de agenda af, omdat het er nooit gen Duitsers herzien. had gehoord. De Koreaanse kwestie Onder de tientallen veroordeelden, is volgens het standpunt der Sov- vredig wier gevangenisstraffen zijn ver- i jet-Unie een zuiver binnenlandse boekt; minderd of kwijtgescholden, bevindtaangelegenheid, zich de wapenfabrikant Krupp. Hij j De Amerikaanse resolutie komt zal direct in vrijheid worden gesteld vandaag in de Assemblé, waar zij on- en zijn bezittingen terug krijgen. getwijfeld de nodige meerderheid De besluiten hebben geen betrek- van twee derden zal halen, king op de zeven ho"gste Nazi's, on- i der wie Rudolf Hess, die in Neuren- j DE TEKST DER RESOLUTIE, berg tot gevangenisstraffen werden I De tekst van de resolutie, die de veroordeeld en die zich thans in de j politieke commissie der Verenigde Spandaugevangenis in Berlijn be- j Naties Dinsdagavond heeft goedge- vinden. Hun vonnissen kunnen I keurd, luidt als volgt: slechts door gezamenlijke besluiten Algemene Vergadering, in aan- van de vier grote mogendheden meriting nemende, dat de Veiligheids worden gewijzigd. raad tengevolge van een gebrek aan P.? Amerikaanse clementie is waar-eenstemmigheid bij de permanente schijnlijk ten dele een gevolg van jeden gefaaid heeft zich te kwijten de Duitse agitatie voor „herstel van primaire verantwoordelijK- nl ieJ rt. vnniiiwn »eid °m internationale vrede en Duitse verzet tegen de vonnissen, veiligheid te handhaven met betrek van oorlogsmisdadigers is de laatste kingB,ol de chinese communistische het nemen van collectieve maatrege len, om als een zaak van grote ur gentie, aanvullende maatregelen te ontwerpen ter bestrijding van de agressie en hierover rapport uit te brengen aan de Algemene Vergade ring. Hierbij dient in aanmerking te v/orden genomen, dat de commissie bevoegd is het uitbrengen van dit rapport uit t -• stellen, wanneer blijkt, dat de commissie van goede diensten, waarover in de volgende paragraaf gesproken wordt, melding gemaakt, dat zij bij haar werkzaamheden be vredigende resultaten heeft ge- Bevestigt dat het de politiek van de Verenigde Naties blijft, om een staking van de vijandelijkheden in Korea te bewerkstelligen en de doel einden, die de Vereniede Naties in Korea nastreven, met vreedzame middelen te bereiken, en verzoekt de president van de Algemene Verga dering onverwijld twee personen aan te wijzen, die op een gunstig tijdstip met hem moeten overleggen, hoe zij hun goede diensten tot dit doel kun nen aanwenden. Rangeerders staken in de VS. tijd merkbaar toegenomen. Op de R.K. Begraafplaats te Solten zijn Woensdagmorgen de stoffelij ke resten van de vier kinderen uit het gezin Meekel, die bij de noodlot tige brand te Sloten om het leven kwamen, ter aarde besteld. Tijdens de aangrijpende plechtig heid aan de groeve. i interventie in Korea; in aanmerking nemende, dat de BEGRAFENIS SLACHTOFFERTJES J'rWna8^11'vnTfrsteRen^van VAN DE BRAND TE SLOTEN. - df verenigde NatlÏ; om tot "en wa- penstilstand in Korea te komen ten einde een vreedzame regeling te kun nen treffen niet hebben aanvaard en dat de Chinese strijdkrachten hun invasie van Korea en hun groot scheepse aanvallen op de verbonden strijdkrachten aldaar voortzetten; is van mening, dat de centrale volksregering van de volksrepubliek China, door directe hulpverlening aan degenen, die in Korea reeds agressie pleegden en door het aan gaan van vijandelijkheden tegen de i verbonden troepen in dit gebied, in Korea agressie heeft gepleegd; I doet een beroep op de centrale volksregering van de volksrepubliek China om haar troepen en onderda nen in Korea opdracht te geven de vijandelijkheden tegen de verbonden strijdkrachten te staken en zich uit Korea terug te trekken; bekrachtigt het vaste voornemen van de Verenigde Naties om haar ac tie in Korea, die bedoeld is om de agressie het hoofd te bieden, voort te zetten; doet een beroep op alle staten en autoriteiten om de actie van de Ver enigde Naties in Korea op alle mo gelijke manieren te blijven steunen; doet» een beroep op alle staten en autoriteiten om af te zien van hulp verlening aan de agressoren in Ko rea; verzoekt een commissie, bestaande uit de leden van de commissie voor Een zich snel uitbreidende staking van spoorwegrangeerders, die Dins dag in Chicago en Detroit begon, dreigt het spoorwegverkeer in de V.S. te ontwrichten. Het is een wilde staking, de tweede in zes weken. Zij sloeg in nog geen 24 uur over op acht belangrijke steden. Er zijn aan wijzingen, dat de staking ook in an dere steden zal uitbreken. Volgens een woordvoerder van het leger dreigt de staking .ernstige ge volgen" te hebben voor de versche ping van oorlogsmateriaal. Verschillende personentreinen konden niet rijden, duizenden goe derenwagons beginnen zich in de ge troffen steden op te hopen. Een staalbedrijf in Chicago heeft 1000 arbeiders naar huis moeten sturen. De Amerikaanse regering heeft het federale gerechtshof te Chicago verzocht een order uit te vaardigen om de staking te doen eindigen. In twaalf grote steden wordt thans ge staakt en op sommige plaatsen heb ben de stokers, wachtpersoneel en rijdend personeel zich bij de stakers gevoegd. De d^fensie-autorite'ten hebben een order uitgevaardigd, volgens welke aan lad ngen van het leger voorrang moet worden verleend. KaVLettfe... Voor de kabinetsformateur! De wijze, die een land regeren wil, behoort de oorzaak van alle wanorde te kennen, eer hij orde kan brengen. (Mo Ti).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1