Rondtrekkende geestelijken hielden het geloof levendig 3 Ambonezen kwamen als verstekeling naar Nederland Pastoor gaf gelegenheid tot hazard-spel WOENSDAG 31 JANUARI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I ïloo-'iduj-ij,'k man (ct&in tot gfioot IN 1573 WAS HET MET DE VRIJHEID VAN GODSDIENST voor Noordwijks katholieken gedaan; ofschoon zij het talrijkste deel van het ambacht vormden, was hun kerk hun ontnomen; zij werd hersteld en aan de hervormden in gebruik gegeven. Plakkaten verboden priesters nog langer hun werk te doen en wil den de weinigen, die er over gebleven waren de gelovigen te hulp komen, dan moest dat in het geheim gebeu ren. Van Noordwijks laatste pastoor vóór de reformatie horen we niets meer in de historie; van een van zijn kapelaans, Willem Dircxzoon van Tethrode weten we alleen, dat hij in 1610 bij testament aan de armen van de plaats een losrente legateert, groot 18 gulden, die de H. Geest- meesters elk jaar aan turf zullen hebben uit te delen. SASSENHEIM: In één nacht 20 bekeerlingen Ons land werd missieland en in plaats van de bisschoppen, kwam een Apostolisch Vicaris, terwijl de nun tius van Keulen en al heel spoedig die van Brussel, met de titel van vice-superior namens de paus hoofd van de Hollandse Missie werd. Tot eerste Apostolische Vicaris werd Sasbout Vosmeer benoemd, uit Delft geboortig. Een van zijn voornaamste zorgen was, nieuwe priesters te vor men voor zijn missiegebied, waar door een ontstellend gebrek aan priesters de hervorming steeds ver dere vorderingen maakte. Daarom stichtte Sassbout een seminarie, eerst te Keulen, later naar Leuven overge bracht. De katholieken, die te Noordwijk woonden, vormden voortaan met die van Noordwijkerhout en Langeveld één statie. Tot het herstel van de hiërarchie in 1853 spreken we niet meer van parochies, maar van sta ties. Ontstellende priesternood. Voorlopig is er geen sprake van een vaste priester voor deze statie; de laatste pastoor van Noordwijker hout was nog een tijdje in het ge heim bij zijn kudde gebleven en daarna werden de katholieken, zo goed en kwaad als het ging, gehol pen door rondtrekkende priesters, in burgerlijke kleding, die in parti culiere huizen, op het platteland bij voorkeur in afgelegen boerderijen, waar struikgewas wat bescherming bood, de H. Mis kwamen lezen en de sacramenten kwamen toedienen, veelal in de avond of in de nacht. De katholieken werden gewaar schuwd door klopjes, die als onge huwde meisjes een soort kloosterle ven leidden, en de zorg voor de kerk diensten hadden, en de jeugd cate chismusonderricht gaf en allerlei werkzaamheden voor de missionaris verrichtten. Maar in de eerste jaren waren zij er zelfs niet en waren er trouwens bijna geen priesters voor dit missie-werk. In die ontstellende priesternood in het gebied van de Hollandse Mis sie, welke nood nog elk jaar groter werd, omdat steeds meer de oude priesters kwamen te overlijden, werd enigszins voorzien door regu lieren, die tc hulp kwamen. Zo kwa men in Noordwijk en Noordwijker hout paters Capucijnen de daar wo nende katholieken bezoeken en in hun geestelijeke nood helren. Pater Bpnedictus van Haarlem, uit de fa milie van der Plassevan Dijcke, werd geboren in 1586; hij overleed in 1651. Als ambulante missionaris trok hij rond in steden en dorpen van ons land en hij bezocht de meest verlaten streken, onder meer in Friesland Amersfoort, Soest, wa ren de katholieken sedert de refor matie aan hun lot overgelaten. Haarlem, Leiden, Amsterdam zagen de pater bij tijd en wijle in hun mid den. In Sacsenhpim bekeerden zich in één nacht twintig mensen. Het rapport van pater Benedictus. In 1629 zond pater Benedictus een verslag over zijn. werk naar de nun tius te Brussel. Daarin vertelt hij, hoe hij ook in Noordwijk en Noordwij kerhout gedurende korte tijd met veel vrucht had gewerkt. De katho lieken daar hadden in de laatste 20 a 30 jaren nooit op Zondag een H. Mis kunnen bijwonen; alleen waren zij daartoe bij hoge uitzondering op een weekse dag in de gelegenheid ge weest. Want wanneer er op Zon- eri feestdagen een priester naar die plaatsen kwam, was het alleen voor enkele vooraanstaande families ge weest; de mogelijkheid om alle ka tholieken dan bijeen te roepen had ontbroken. Gedurende een paar we ken ging de pater rond met Kerst mis, Pasen en Pinksteren en werkte dag en nacht om aan aller geestelijke behoefte te kunnen voldoen. Min stens 40 personen, die in geen jaren in de gelegenheid waren geweest om te biechten, gedeeltelijk uit een ze kere lauwheid, deels ook, omdat zij tot de geheime bijeenkomsten niet waren toegelaten, uit vrees voor de vervolging, welke eiste, dat men uit sluitend volkomen betrouwbare men sen op de hoogte stelde van een ge heime bijeenkomst van de katholie ken, werden nu door de pater gehol pen. Velen wist hij tot een practise- rend geloofsleven terug te brengen en personen, die tot het calvinisme waren overgegaan, kwamen terug. Geen wonder, dat men in Noordwijk zei, dat de protestante kerk daar zou leeglopen, als de pater er vaak 'cwam preken. Met Pasen waren er in de protestante kerk geen 40 per sonen, terwijl er meer dan 500 aan wezig waren bij de preek van pater Benedictus. De missionaris was enthousiast over Noordwijk schreef, dat er alles te bereiken zou zijn, wanneer het missiewerk cr maar werd voortgezet. Maar de pa ter kon er met regelmatig blijven en werken; ook elders had men hem nodig en bovendien nam zijn over heid kort daarop het besluit, dat de paters daar, waar zij hun klooster kleed niet in het openbaar konden dragen, hun missiewerk niet moch ten voortzetten. Een vaste statie. De kerkelijke overheid van de Hol landse Missie besloot enkele jaren daarna in Noordwijk en omgeving tot de oprichting van een vaste sta tie met een er wonende pastoor te komen en op een vergadering van het Haarlems kapittel in Juli 1633 werd besloten, dat de deken en de proost van dit college op inspectie naar Noordwijk zouden gaan om te onderzoeken of het mogelijk was er een pastoor te benoemen. A's gevolg daarvan werd in October van dat jaar tot eerste pastoor van Noord wijk en omgeving benoemd Adria- nus van der Aa. De pater, die van Leiden uit gewoon was de Noord- wijkse katholieken te bezoeken kreeg van de Ap. Vicaris een schrij ven, dat hij voortaan zijn werk daar aan de pastoor moest overlaten. Voordat van der Aa er tot pastoer werd benoemd was er een ander se culier priester vaak in Noordwijk geweest, maar niet als pastoor var. de statie, Ten onrechte wordt dan deze priester, Joannes Beenius, soms de eerste pastoor van de statie Noordwijk genoemd. Beenius of Been werd te Delft ge boren in 1588. Een tijdlang was nij professor in de Benedictijner abdij te Affligem en daarna een ijverig medewerker van de Leidse missiona ris Rumuoldus van Medemblick, eer ste pastoor van de statie, later be kend als de kerk aan de Appelmarkt CARNAVAL AAN DE RIVIERA. Het jaarlijkse carnaval in Nice is de zer dagen begonnen met de gebrui kelijke pompeuze praal. Door de straten van het stadje Ni ce trok een lange stoet praalwagens, voorafgegaan door Zijne Majesteit Prins Carnaval, welke ditmaal in het teken stonden van de bekende 17e eeuwse Franse dichter Jean de la Fontaine. De bevolking van Nice begroette de stoet "met millioenen bloemen, terwijl overal in de stad de vlaggen vrolijk wapperden. Een van praalwagens uit de stoet. Een incident in den Haag Om Paul van Kempen LIEVER DOOD DAN TERUG en nog later ais. de Lodewijkskerk Hij werd uit Leiden vebannen en overleed in 1642 te Delft. Omdat hij ook de dorpen in de omgeving van Leiden, dat een missiecentrum was, als Delft en Haarlem en Den Haag. moest bewerken, werd hii voor dat buitenwerk geholpen door enkele priesters. Een daarvan was Joannes Been, die vooral in Wassenaar kwam en verder in Oegstgeest, Sassenheim, Lisse en ook in Noordwijk sinds het jaar 1617. In 1626 ging hij naar Haarlem. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in Delft, waar hij ten huize van zijn neef Jacob Mathijsz. aan de Voor straat woonde. Hij overleed er in 1665. Vijf bezoekers twee studenten uit Delft, één uit Den Haag en een student en een arts uit Amsterdam zijn gisteravond met de sterke arm uit het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den "Haag ver wijderd, toen Paul van Kempen deaaar het Radio Philharmomsch Or kfcst leidde. Er was grote belangstelling voer deze uitvoering, .veike o a. werd bij gewoond door vele diplomaten en jhr mr. F. Beelaert.- van Lloklanl vice-voorzitter van de Raad van State. De volle zaal Draent de diri gent, toen hij met de solisten het pc- dium betrad, een ovatie. Kort nadat het concert was begon nen, met de uitvoering van Verdi s Requiem, werd gefloten, enktie men sen gingen staan, onder bet roepen van: Weg met Van Kempen en voor in de zaal werden er twee a drie traangasbuisjes geworpen. Door de gasontwikkeling' moesten twee vio listen en twee aames van het koor het podium verlaten, terwt;1 ook eni ge bezoekers in de hai weer op areef moesten komen. De griffiei van het Internationale Gerechtshof de heer Hambro, en zijn echtgenote kregen een volle la- cing in het gezich' Het orkest liet z:th niet afleiden en speelde gewoon \eider Na deze incidenten bleef het ver der de gehele avond rustig. Aan het slot van de uitvoering bracht het publiek de uitvoerenden een ovatie, die weer kennelijk voor Van Kempen was bedoeld. Ontslagen op staande voet Dit is het verhaal van drie Am- bonnezen, die tijdens de lange zee reis van Djakarta naar Rotterdam als verstekeling aan boord waren zonder zich te verbergen en zonder dat iemand vermoedde, dat die drie vrolijke jongens niet op de passa gierslijst voorkwamen. Waren zij niet zo eerlijk geweest, om bij het in zicht komen van de eindhaven te genover de kapitein hun biecht te spreken, wie weet was het dan ook nog gelukt ongemerkt aan wal te ko- Het verhaal begint eigenlijk bij een van hen, die niet direct een Am- bonnees is omdat hij te Manilla ge boren werd. Hij was bij de Nefis ge weest, de inlichtingendienst van ae Nederlandse regering. Zijn woon plaats was Soerabaja, maar daar werd hij door de T.N.l. gezocht, moest daarom onderduiken en be landde eindelijk in Djakarta Enige malen werd hij daar toch ontdekt, maar dan wist hij weer te ontkomen en verborg zich elders Om bij her- nieuwe opsporing aan anderen geen bewijsmateriaal in handen te spe len, vernietigde hij zijn papieren. Reeds dikwijls had hij gepiekerd over de kans om met een troepen transportschip naar Nederland uit te wijken, maar de portiers aan de ka de zijn niet gemakkelijk. Totdat de Chitral" voor de rede lag u weet wel het door onze regering gecharterde schip, hetwelk gisteren aan de Lloydkade te Rotter dam arriveerde met militairen en bm-fferoassa- iers. Hij smokkelde zich per vrachtauto met koelies de poort door en toen was het aan boord ko- Gevolgen van een »kien-avond« Dinsdag heeft de Maastrichtse rechtbank pastoor Nijsten van de parochie Wijkerveld te Maastricht veroordeeld tot f 50.boete of 25 dagen hechtenis (eis van f 100 of 50 dagen hechtenis) wegens overtre ding van art. 254 W v. Str. (in het openbaar gelegenheid bieden tot de beoefening van hazardspel). De pastoor had n.l. in het kader van zijn actie voor het bijeenbren gen van gelden voor de kerkbouw een kienavond georganiseerd, waar voor hij van B. en W. verlof had ge kregen op grond van het argument, dat deze avond alleen toegankelijk was voor leden van de parochiële Katholieke Actie. De pastoor was n.l. van oordeel, dat allen, door het feit van katholiek gedoopt zijn en door het wonen binnen de grenzen van de parochie, lid waren van de bui tenkerkelijke organisatie der K.A., zoals die door de Paus was erkend. De politie, welke het met deze op vatting niet eens was, maakte pro cesverbaal op tijdens de op 12 No vember gehouden kienavond, waar bij bleek, dat ook een aantal perso nen van buiten de parochie aanwe zig was. De rechtbank overwoog dat het openbaar karakter van de avond door de aanwezigheid van personen buiten de parochie in ieder geval vaststond ongeacht de ovarweging of de K.A. een organisatie in de zin der wet was. Pastoor N. werd schul dig bevonden aan overtreding van art. 254 W v. Str. Hij zal van dit vonnis in hoger beroep gaan. KOSTBAAR TIN MET OPZET VERNIELD. Op de tentoonsteling Tin door de Eeuwen in het Prjisenhof te De^ft 's enige tijd geleden ook de particulier-, collectie van de Rotterdamse Guil'ot te zien geweest. Deze had zijn verzi melirg welwillend voor dit doel af gestaan. Toen de heer GuLlot enige tijd na Sxuiting van de expositie eens in formeerde, huo het met terugzender, zat, vernam hi.:, dat -Je directeur van het Prinsenhof de verzameling vaT meer dan twintig tin:en voorwerpen zelf per mand naar het Museum Boymans had gebracru Later kree.J de lieer Guillot zijn collectie in die zelfde mand thuisbezo"gd. Wie sche t echter zijn verwondering, toen hij bemerkte, dat vele voorwerpen be schadigd waren, enkele zelfs vei niela. Er moeten aanwijzingen zijn dat hier van boos opret sprake is er. er wordt zelfs vermoed dat men m zware ijzeren voorweipen het antrek heeft bewerkt. Alle voorwerpen wa ren weliswaar verzekerd^— de schade moet enige duizenden ^lilden bedr i gen maar in feite is de toege brachte schade onherstelbaar. Men staat voor een raadsel en vraagt zich af, welke motieven de vandaal deze daad kunnen hebben gebracht P.T.T.-AMBTEN AAR NAM PAKKET MEE. „Een PTT-ambtenaar, die de hem toevertrouwde goederen ontvreemdt, dient zeer streng te worden ge straft", aldus de officier van Justi tie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. Kist, die tegen de 37-jarige PTT-amblenaar H. J-_R. een gevan genisstraf eiste van één jaar, waar van zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Verdachte had het vorige jaar een pakket, inhoudende 12 stukken zeep, aan de bestelling onttrokken om het zich toe te eigenen. Bij het ver laten van het postkantoor te Am sterdam werd hij aangehouden, ter hij in het bezit was van het ont vreemde pakket. Volgens het reclasseringsrapport is verdachte een „slappe figuur", die maar al te gemakkelijk voor de ver leiding is bezweken. Mr. Kist wilde bij zijn eis nog rekening houden met de bijzondere omstandigheden van de verdachte, die thans ontsla gen is en moeilijk ander werk zal kunnen vinden. De verdediging drong aan op een voorwaardelijke straf subs, een straf gelijk aan het voorarrest, daar er nog een kans bestaat, dat ver dachte door bemiddeling van de re classering weer wordt aangesteld bij de PTT. Stopverbod voor alle voertuigen rij- en trekdieren en vee. Aan de leden van het Concertge bouworkest. die Zondagmiddag het podium hebben verlaten, toen enkele mensen in de zaal protesteerden te gen het optreden van de dirigent Paul van Kempen, is thans door de raad van bestuur van het Concert gebouw schriftelijk ontslag op staan de voet verleend In de brief geeft de raad van bestuur als reden tot dit ontslag op, dat deze leden van het orkest het podium hebben verlaten, ondanks de schriftelijke medede ling van de directie op 26 Januari en zonder dat zij daartoe door de di rigent of door de raad vai bestuur waren gemachtigd. Vader ging schillen halen Maar dat mocht hij niet. Niemand mag zomaar op eigm houtje aardappelschillen gaan inza melen. Dit recht is, volgens het zo genaamde Afvalbesluit, uitsluitend toegekend aan de bij gemeentelijke verordening daartoe aangewezen schilleboeren en daartegen nu had de landbouwer J. G. H. uit Nijmegen ge zondigd. Zijn dochter bracht hem steeds de schillen aan huis. Hiertegen was wettelijk geen bezwaar te tin ken, maar de landbouwer besloot op een voor hem kwade dag de aardap pelschillen even bij zijn dochter te gaan halen en toen was hij in over treding Hij kreeg een bekeuring en stond gisteren terecht voor de Eco nomische rechter te Arnhem, waar de Officier van justitie tien gulden of vier dagen eiste- De officier vroeg zich echter af. of het wel juist is. dat deze afval, die voor sommigen nog een zekere waarde vertegen woordigt, maar eenvoudig als het ware wordt onteigend en toegewezen aan gemeentelijke schilleboeren. De. ze vraag kon de Economische rechter ook niet onmiddellijk beantwoorden zodat hij besloot om volgende week uitspraak te doen. VONNIS VAN VIJF JAAR VOOR GIFMENGSTER. De rechtbank te Roermond veroor deelde gisteren de Tegelse gifmeng ster tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. In de loop van 1949 heeft deze vrouw verscheidene keren ge tracht haar man te vergiftigen door het mengen van rattenkruit in zijn eten. Tengevolge van de vergiftiging is de man gedeeltelijk verlamd en bijna blind. De eis was acht jaar met aftrek. HET BESTUUR VAN DE STICHTING VAN DEN ARBEID. Met ingang van 1 Januari 1951 zijn enkele wijzigingen tot stand ge komen in het bestuur van de stich ting van den arbeid. In verband met het aftreden van de heer ir. M. H. Damme werd als een der voorzitters de heer mr. F. H. A. de Graaff benoemd, die reeds als vertegenwoordiger van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond deel van het stichtingsbestuur uit maakte. Als tweede vertegenwoordiger van het Centraal Werkgevers Verbond treedt de heer ir. F. J. Philips in zijn plaats. Voorts zijn veranderingen tot stand gekomen in de vertegenwoordiging van de Middenstand en van de Land bouw. Van de drie voor deze groep beschikbare bestuurszetels zullen het ene jaar twee zetels door de mid denstand worden bezet en net ande re jaar twee zetels door de landbouw. Voor deze groepen zijn tevens drie adviseurs-zetels beschikbaar. Voor het jaar 1951 zijn als bestuursleden aangewezen de heren Joh. de Jong (Chr Middenstandsbond), H. C. Smit (Kon. Ned. Landbouwcomité) en mr. B. J. M. Laudy (R.K. Boeren- en Tuindersbond) en als adviseurs van het stichtingsbestuur de heren D. Swagerman (Kon. Ned. Midden standsbond), Th. S. J. Hooij (Kath. Middenstandsbond) en P. C. Elfferich (C-hr. Boeren en tuinder-mond). Laatstgenoemde mutatie^ hadden tengevolge dat de heer A. W. Bie- wenga, die de Stichting voor de Landbouw vertegenwoordigde, als lid van het bestuur van de stichting van den arbeid is afgetreden. Het bestuur van de stichting van den arbeid wordt thans gevormd door de volgende heren: mr. F H. A de Graaff en H. Oosterhuis, voor zitters, J. J. A. Berger, K. de Boer, A. Boersma, A. Borst Pzn., A. C. de Bruijn, L. A. J. M. van Heijst, Joh. de Jong, mr. B. J. M. Laudy. ir. F. J. Philips, M. Ruppert, H. C. Smit en A. Vermeulen. men maar een koud kunstje. Op het schip verborg hij zich niet en toch ontdekte niemand, dat hij er eigen lijk niet hoorde. Tijdens dc hele zeereis was er altijd volop eten en hij sliep, waar het toevallig zo uitkwam, Bekwaam pianist als hij is, maakte hij zich al gauw verdienstelijk met het opluisteren van feestavondjes en het begeleiden van Indonesische dan sen. En iedereen vond hem een aar dige nette jongen. Twee kameraden gevonden. Toen hij een week aan boord was, ging hij eens poolshoogte nemen, (heel voorzichtig en diplomatiek na tuurlijk), bij twee andere Ambonne- se jongelui, die ook een tikje schuw deden. Spoedig bleek, dat hij met twee lotgenoten te doen had. Een van hen had de gehele Actie Wester ling meegemaakt. Ook zij hadden de situatie voor hen onhoudbaar ge oordeeld. Twee vrienden waren reeds ti'dens een demonstratie van Am- bonnezen gegrepen en ze wilden niet hetzelfde lot ondergaan. Zij waren op ongeveer gelijke wijze aan boord gekomen, waren ook nog niet opge merkt en ze hoopten nu maar, in Nederland geen al te slecht onthaal te vinden. Zodra met het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg het einde van dc reis in zicht was, spraken ze af: we zullen eerlijk zijn en nu aan de ka pitein alles vertellen. Dat deden ze. F e gezagvotrde- krabde zich eens achter het oor, glimlachte en kon niet anders doen dan de Rotterdamse Rivierpolitie met het geval in kennis stellen. Deze bracht ze, zoals in der gelijke gevallen te doen gebruikelijk is, naar de Vreemdelinsendienst. Geen hunnei bezat nog panieren, die waren al lang noodgedwongen ver nietigd. De Vreemdelingendienst heeft hen verhoord en onderdak verleend. Waarschijnlijk zal vandaag over hun lot worden beslist, maar van terugsturen zal wei niets komen, omdat zij in feite geen vreemdelingen ziin. Hun enige hoop is in Nederland te mogen blijven en dienst te kunnen nemen bij de Marine of het Leger. „Als we terug moeten, maken wij ons liever van kant", zei een hunner. Hun namen? Och, wat doen die er toe. De oudste is 30 jaar, de jongste nauwelijks 17. NEDERLAND KRIJGT SCOOTER- FABRIEK. Nederland krijgt er een eigen scooterfabriek bij. Te Amsterdam is een N.V. gesticht, welke de Duitse scooter Sitta, uitgevoerd met JLO- motor, in licensie zal laten bouwen. In de aanlooptijd zullen ueze scoo ters eerst worden geassembleerd. Mettertijd echter zullen alle onder delen in Nederland worden vervaar digd, behoudens de motor zelf. Het is de bedoeling,- dat de nieuwe N.V. zich vooral op export zal toeleggen. De Amsterdammers J. Jonker en W, Nieuwen vormen de directie. DAN MAAR IN HET KIPPENHOK. De 33-jarige landbouwer H. O., die vorig jaar i.i zijn woonplaats An na Paulowna een pluimveebedrijf kocht, had daar geen woning bij. Hij betrok toen een noodwoning, een verbouwd kippenhok en m zijn wo ning kwam een ander gezin. Maar de toestand in dat kippenhok werd hem, zijn vrouw en drie kinderen te machtig. Hij kreeg vergunning om een fourageschuur te bouwen. Met gebruikmaking van materiaal van de oude kippenhokwoning maakte hij toen van die schuur een geriefelijke noodwoning. Doch dat mag niet. Gisteren hoorde de landbouwer voor het Amsterdamse Gerechtshof driehonderd gulden boete tegen zich eisen, dezelfde som waarvoor de po litierechter te Alkmaar hem reeds eerder had veroordeeld. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: Dagopening. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Antwoordman. 10.45 Gramofoonmu ziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel, piano en viool. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Metro- pole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 AV- RO-allerlei. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding: Regina Zwart: „Wij slaan ep de tong-tong" .8.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.30 Orkestconcert. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Or kestconcert. 19.45 „Hoe nu verder?", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- scnaakwedstrijd NederlandNoor wegen. 20.06 „De groeten van Nuch- teren". 20.15 AVRO-allerlei. 20.20 Omroeporkest. 21.10 Vraagstukken van deze tijd. 21.41 Lichte muziek. 22.10 Vocaal dubbelkwartet. 22.30 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws- en weerberich ten. 3.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 Gramofoonmu ziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Or gelconcert. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Ange lus. 12.03 Gramofoonmuziek. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek niéuws.. 13.20 Instru mentaal septet. 13.35 Gramofoonmu ziek. NCRV: 14.00 Gramofoonmu ziek. 14.45 Idem. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Vocaal-ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramo foonmuziek. 17.40 Gronings program ma. 18 00 Promenade orkest en so list. 18.30 Land- en tuinbouwcause- rie 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Le vensvragen van allerlei aard en pas toraal antwoord". 19.30 „In dienst van het Vaderland". 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Schaakwedstrijd NederlandNoor wegen. 20.06 Gevarieerd programma. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gramo foonmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5