Duitse dodenstad in de Peel Uitvoer in 1950 maar 68 pet de van invoer "^Akkertje De „Krentenbaard11 is zeer besmettelijk WOENSDAG 31 JANUARI 1951 i.i_i ..l_ ^.UUKAN EERSTE BLAD - ÈAGINA 2 ln 1950 heeft Nederland zijn in voer uit het buitenland voor 68 pro cent met uitvoer kunnen dekken. Deze verhouding is ongunstiger dan in 1949 toen 72 procent van de in voer door uitvoer was gedekt. (In 1938 73 procent. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceert de volgende cijfers over onze buitenlandse handel: Invoer Uitvoer (In millioenen guldens) 1938 1.415 1.039 1948 4.919 2.670 1949 5.279 3.794 1950 7.753 5.288 Het lagere dekkingspercentage van 1950 is vooral het gevolg van het feit dat onze export in de eerste maanden van dat 'jaar aanzienlijk beneden de verwachtingen was ge bleven terwijl de invoer door vrij making van het handelsverkeer in West-Europa juist bijzonder hoog Melk, zuivelproducten en eieren waren ook in 1950 weer onze grootste deviezenverdieners. De export van deze producten maakten ruim 15 procent van onze totale uitvoer uit. In totaal was de waarde van onze ex port van deze producten ruim 804 millioen (in 1949 622 mil- lioen, in 1948 nog maar 282 milL) Vooral de eieren deden het best. De export steeg van 65 millioen gulden in 1949 tot 171 millioen gulden in 1950. Bij de invoer stonden als altijd granen, machines en toestellen en electrisch materiaal, en minerale oliën bovenaan. Bijna 22 procent van onze invoer bestaat, naar waar de gemeten, uit deze producten. De invoer van granen daalt verhou dingsgewijs regelmatig, maar onze import van oliën neemt nog steeds toe. Wat de cijfers van December be treft, de invoer bleef in December op hetzelfde hoge peil gehandhaafd als in November (699 millioen gul- den tegen 700 millioen gulden in November). De uitvoer kon echter niet geheel op het peil van Novem ber (558 millioen gulden) gehand haafd worden. Dit is begrijpelijk als men bedenkt dat de export in de maanden October en November als gevolg van seizoensinvloeden vrij wel altijd verhoudingsgewijs hoog is. Toch was onze uitvoer in December met 537 millioen gulden veel groter dan wat we gemiddeld per maand in 1950 plachten te exporteren, nl. 441 millioen gulden. Margarineprijzen Groeiende concurrentie De laatste tijd botert het niet meer zo erg tussen de margarine-fabri kanten. Het schijnt moeilijk te zijn een uniforme prijs vast te stellen wegens de groeiende concurrentie strijd. Ook de afpsraken over de ver deling van de productie zijn in het gedrang gekomen mede door het feit, dat op 1 Februari dè op dit punt geldende bepalingen aflopen. De ondervakgroep margarinefa- brieken voert thans intensieve be sprekingen om nog tot een oplossing te komen. Zij zal op korte termijn een rapport over deze aangelegen heid indienen bij de minister. HOGE COMMISSARIAAT NIET IN „DE TWEE STEDEN". Het hotel De Twee Steden in Den Haag zal niet door het Hoge Com missariaat van Indonesië worden aangekocht. De directie van het hotel noemt als voornaamste reden, dat het een te groot bezwaar wordt geacht De Twee Steden te onttrekken aan de bestaande hotelruimte in Den Haag. VERENIGING „HET CONCERT- GEBOUW-ORCHEST" WENDT ZICH TOT MINISTER EN B. EN W. Het bestuur van de vereniging „Het Concertgebouworchest"' heeft zo deelt het mede zich gewend tot de minister van Onderwijs, Kun- gemeester en Wethouders van Am- sten en Wetenschappen en tot Bur- sterdam met het verzoek tot „inter ventie op korte termen, zulks ten einde de voor het Amsterdamse en Nederlandse muziekleven onhoud bare situatie tot een oplossing te brengen". RUSSEN TOEGELATEN OP ONZE WERVEN. Ook op werven, waar orders voor de Nederlandse krijgsmacht in uit voering zijn, kunnen Russische con troleurs worden toegelaten en de minister van oorlog en marine acht dat niet van overwegend bezwaar, omdat bij de bedrijven, waar met mi litaire geheimen wordt gewerkt, zo danige veiligheidsmaatregelen zijn genomen, dat onbevoegden van die geheimen geen kennis kunnen ne men. Minister s'Jacob heeft dit geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Fens (K.V.P.) betreffen de het toelaten van Russische con troleurs op Nederlandse werven, die schepen voor Sovjet-Rusland bouwen, maar ook oorlogsschepen op stapel hebben staan. Het Russi sche personeel is hier om het ge bruikelijke toezicht te houden op de uitvoering van de Russische orders, die in ons land zijn geplaatst op grond van het handelsverdrag met Sovjet-Rusland van 1948. Adenauer naar irijs Par De Westduitse bondskanselier, dr. Adenaüer, zal zelf naar Parijs gaan om, wanneer de besprekingen over het plan-Schuman tot overeenstem ming hebben geleid, de overeen komst tussen de deelnemende landen te tekenen, óldus welingelichte Duit se bronnen. Dit zou dan Adenauer's eerste officiële buitenlandse bezoek zijn. Te Bonn was men gisteren zeer optimistisch over het verloop van de gisteren te Parijs begonnen onder handelingen. Men verwacht, dat de afgevaardigden spoedig de ontwerp overeenkomst zullen kunnen parafe ren. CHURCHILL DIENT MOTIE VAN WANTROUWEN IN. Winston Churchill heeft namens de oppositie in het Britse parlement een motie van wantrouwen tegen de regering ingediend in verband met haar politiek ten aanzien van de ge nationaliseerde kolenmijnen. Donder dagmiddag zal over deze motie ^temd worden. Bij aanvaarding van deze motie zou Attlee gedwongen zijn, het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Vele huurders van tuindorp Vree wijk in Rotterdam-Zuid hebben hun woningen gemoderniseerd, o.a. door het maken van een „toog" waardoor twee kamers tot één werden ver enigd. De verhuurster van de wonin gen, de N.V. Vreewijk, eiste nu van de huurders het storten van een waarborgsom, om, als de woning eventueel werd verlaten, deze weer in de oorspronkelijke staat terug te kunnen brengen. De huurders wei gerden daaraan te voldoen en als te genmaatregel en om een principiële beslissing uit te lokken, diende de verhuurster bij de Rotterdamse kan tonrechter een eis in tegen een huur der aan de Dennendaal, tot onti'ui- ming van zijn woning, op grond van onbehooxdijke bewoning. Gisteren heeft de zaak gediend. De kantonrechtei mr. A. F. Neleman, die zich tevoren van de toestand ter plaatse had overtuigd, heeft de eis niet ontvankelijk verklaard, op grond van het feit, dat de aange brachte wijzigingen in de woning als loffelijke verbeteringen moeten wor den beschouwd, zodat geenszins van een onbehoorlijk gebruik van de woonruimte kan worden gesproken. De huurder kan dus in zijn -woning blijven. Bij de familie Albers-Van Nu'and te Langenboom (N.-B.) is dezer da gen een tweeling geboren, de derde tweeling, die in dit gezin zijn entree maakte. Enkele jaren geleden werd ook nog een drieling geboren. Met nog twee andere kinderen heeft het echtpaar nu elf kinderen. Het college van rijksbemiddelaars heeft algemeen verbindend ver klaard de loonbepalingen uit de C A. O. voor de sigaren-industrie- Dit betekent, dat alle sigarenfabrikanten gehouden zijn de loonbepalingen na te leven. Drie kinderen te Hilversum van 10, 6 en 4 jaar zijn aan een groot ge vaar ontsnapt. Hun moeder, de 32- jarige N. Mhad de woning aan de Eekhoornstraat 's avond om tien uur veriaten haar kinderen in bed ach ter 'rtend. Waarschijnlijk zijn enkele vonken uit ae haax-d oorzaak gewor den van een begin van brand. Voor bijgangers zagen x-ook en alarmeerden ae brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen. De vloer van de huiska mer brandde toen reeds. De brand weerlieden hakten een deel van de brandende vloer weg om het vuur messter te kunnen worden. De wak ker geschrokken kinderen werden bij buren ondergebracht. De moeder kwam om één uur 's nachts thuis. WAAR WAS DOUANE? Smokkelaar zaagde slagboom door. Het smokkelen van Volkswagens van Duitsland naai Nederland gaat onverminderd voer* Saterdag merkten Duitse douanen twee Volkswagen op, die rustig bij de grenspaal 25 bij Savelen stonden te wachten oa een kans Nederland bin.itr te r'jden Twee dagen later waren zii verdwenen. De smokke laars hadden eenvoudig de slagboom doorgezaagd en waren vervolgens Ne derland binnengleden (Waar de douar.iers op dat moment waren ver- me'ót de historie niet Het laatste heeft men beide wagens gezien te Susteren, waar zij om 8 uur 's avonds voor de overweg stonden te wachten. De politie vond slechts een wieldop en een omver gereden betonnen oaalfje. Kou gevat 24.000 KRUISEN.... Het grootste somberste kerkhof op onze bodem Veel kerkhoven telt Nederland sinds het uitbreken van de oorlog, kerkhoven waar slechts mannen rus ten, die in de bloei van hun leven zijn gestorven. Niet slechts landgenoten en Ame rikaanse, Engelse of Canadese vrien den rusten op die soldatenkerkho- ven; ook velen van hen, die als be zetters tegenover ons hebben ge staan, werden neergelaten in de bo dem van ons land. Met meer dan dertigduizend man zijn zij achterge bleven. Evenals onze eigen doden hebben zij lange tijd her en der, van Zuid-Limbux-g tot op Texel en van Zeeland tot Arnhem, vexrspreid gele gen in provisorische graven, vlakbij dc plek, waar zij sneuvelden. Thans liggen de meesten van hen naast el kaar; luttele kilometers van het Lim burgse dorpje IJsselstein vandaan, op een eenzame plek in de Peel. Ruim vier-en-twintigduizend graven heeft men daar gedolven. Zij vormen het grootste kerkhof van Nederland. Drie jaar is men reeds bezig met de aanleg van die enorme begraaf plaats en nog is het werk niet vol tooid. Wel is men nu met het her begraven gereed, want de overige in BEURS - Q VERZICHT VOORTAAN „DE WAS" IN VIJF MINUTEN? De heer E. Koers in het dorp Joppe (Gorssel, Geld.) heeft een ap paraat uitgevonden, waarbij een normale witte was in vyf minuten kan worden „gedaan", meldt de Volkskrant. Gebruik ervan kost bo vendien minder* zeep en minder moeite. De was wordt bij dit ma chientje, dat op een fietspomp lijkt, niet meer door het zeepsop geslagen, zoals in een gewone wasmachine, maar het werkt juist andersom: de zeepsop wordt door het wasgoed ge jaagd. In de „fietspomp" bevindt zich namelijk samengeperste lucht. Het apparaat wordt in de waske tel gezet, waarna men de lucht on der het wasgoed laat ontsnaippen. Het water gaat schuimen en de fij ne zeepbelletjes dringen tot in de fijnste vezel, waardoor binnen en kele minuten al het vuil is opgelost. Het toestelletje, dat binnenkort in serie wordt gefabriceei'd, zal veel minder kosten dan een handwasma chine en daar het maar klein van omvang is, kan het in elk huis wor den opgeborgen. Emigranten heb ben al laten weten, dat zij een der- gelijke „waspomp" in hun koffer willen meenemen. K.V.P.-FRACTIE BIJEEN De leden van de K.V.P.-fractic in de Tweede Kamer hebben gister avond een vergadering gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer. Uiteraard werd de kabinetscrisis be sproken. NIEUW HOTEL TE WASSENAAR De heer W. B. M. van der Zalm heeft aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage verzocht een perceel gemeentegrond, gelegen in dc ge meente Wassenaar aan de Waalsdor- perweg, groot 1600 vierkante meter, in erfpacht te mogen verkrijgen voor het daarop bouwen van een ho tel-café-restaurant. B. en W. stellen de gemeenteraad voor deze grond in erfpacht uit te geven tegen een jaar lijkse canon, bex-ckend naar 0,40 per vierkante meter. VASTE STEMMING HOUDT AAN. De beurs gaf gisteren een voort zetting te zien van de stemming van Maandag, waarbij de internationale industriepapieren op de voorgrond traden. Er bestond zowel bij de ar bitrage als bij het publiek enige kooplust, zodat de gehele markt een vrij druk voorkomen had. De eerste maand van het nieuwe jaar is, volgens de beurslui, niet slecht verlopen. De begin Januari ingezette hausse is niet door een re actie gevolgd, en de tot nu toe ge publiceerde maatschappij berichten over 1950 zijn evenvele stimulansen geweest voor de markt. Ook de acti viteit was belangrijk hoger dan vo rig jaar hetgeen ter beurze uiter aard voldoening wekt. Philips blijft de aandacht trekken. Maandag ging dit fonds aan de kop met een omzet van ruim f 110.000 nominaal, gevolgd door Kon. Olie met f 102.000.De totaal omzet was bijna f 2.000.000.—, voor de aandelen. Gisteren noteerde Philips 258 (25414), Unilever 240 (237), en Olies 32614 (321). Laatstgenoemd fonds, dat Maandag niet meedeed aan de vaste stemming, haalde zijn schade dus wel in. De cultuurmarkt had een zeer stil verloop. Deli's openden wat hoger en ook de andere soorten volgden de markttendens wel, maar van op gewekte handel of grote verande ringen was hier geen sprake. Al met al was de stemming goed prijshou dend. De geruchten omtrent over neming van de Escomptobank door een andere bankinstelling schijnen aan te houden. Aandelen Escompto stegen 6 punten. Bij de maatschap pij zelf is over eeix overneming ech ter niets bekend. Ook aandelen alg. Exploratie My kwamen weer in een open hoek en handhaafden de gisteren behaalde winst gemak kelijk. De Scheepvaartmarkt had geen overgx*ote orders te verwerken, maar onder kalme handel was de stem ming hier toch vriendelijk. Vooral de Indonesië lijnen waren vast, waarbij de verhoging van tie vracht tarieven uit Indonesië naar Europa een rol speelt. Staatsfondsen waren wederom stil, maar kwamen op een iets ho ger niveau. Op de Amerikaanse sec tor viel geen verandering van be tekenis waar te nemen. Het agio handhaafde zich op circa 9 procent De nieuwe Vestigingswet Aan de Sociaal-Economische Raad is een vrijwel eenstemmig advies opgesteld door de vier midden standsbonden, de bedrijfsgroep De tailhandel, de hoofdgroep Ambacht en de Centrale Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel uitgebracht over het voorontwerp Vestigingswet 1951. De grote meer derheid wijst de opname van het be hoefte-element in de wet af. In het advies worden enige verbeteringen voox'gesteld, die de herziening van de bestaande wetgeving van grote waarde doen zijn. Tussen ambacht en detailhandel bestaat een grote eenstemmigheid over de noodzaak dat de eis van vredietwaardigheid wordt gehandhaafd. Heintje Davids als getuige „Gunst, mevrouw, komt u hier optreden" vroegen boden en parketwachten gisteren, toen mevrouw Henriëtte Davids plot seling in dc zaal voor strafzittin gen van het kantongerecht ver scheen .„Nog niet, maar dat komt ook nog wel" repliceer de Heintje ad rem. Zelfs de kan tonrechter keek glimlachend op. toen de artiste de zaal betrad met een dagvaarding in de hand. Mevrouw Davids was nl. in een taxi eind December door een „vierwielig motorrijtuig, be stuurd door mevrouw ..Kunst" (volgens de dagvaarding) getor pedeerd op de hoek Keizers gracht-Reguliersgracht. Beide wagens werden een beetje ge kreukeld, terwijl mevrouw Da- vxds een buil opliep. Deze buil kostte mevx'ouw Kunst dertig gulden boete. „Een verkapte na tionalisatie" vond mevr. Da vids, die de kantonrechter een echt lieve man vond, maar een béétje onhebbelijk: „Wat gaat hem nou mijx leeftijd aan zei ze. (N. v. d. D.) Jjaite ons land gevallen Duitsers zullen niet naar IJsselstein worden overge bracht, daar zij reeds op andere kerk hoven zijn bijgezet. Men is thans bezig met het afwer ken van de dodenstad. Een klein be tonnen kruisje wordt op ieder graf geplaatst. Een paar duizend van die kruisjes staan reeds overeind. Zij vormen een uitgestrekt veld. Als eens alle graven klaar zijn, zal men hier kruisjes zien zover als de einder reikt, aldus het Hbld. Midden op de begraafplaats steeks een kruis, dat niet van beton maar van hout is, boven alle andere uit. Ver in de omtrek is het zichtbaar daar in de Peel, waar rondom het kerkhof slechts hier en daar een hooimijt en een enkele boerderij op de achtergrond de strakke lijn bre ken van het vlakke land Waar nu de doden liggen, was voorheen een woest stuk heide. Drie jaren geleden bloeide daar nog de erica; de erica, waarvan ook in dat Duitse marslied sprake was. Zij lig gen hier nu, die heidebloempjes en de soldaten, die er over zongen. Thans staat voor de ingang van het kerkhof nog een boi'dje met „Verbo den toegang", dat men alleen mag passeren, als men daartoe verlof van het departement van Oorlog heeft. In het komende voorjaar zal de Iden tificatie- en Bergingsdicnst waar schijnlijk zóver gevorderd zijn met het werk, dat dit bordje dan kan ver dwijnen. Mogelijk zal het nadien op sommige dagen iets minder eenzaam zijn in deze Duitse dodenstad. Voor veel graven echter zal nooxt een vader of moeder en nooit een vrouw of kind stiJ blijven staan. Niet dat zich om de soldaten, die daarin rusten, niemand zich meer zou be kommeren; ook zij lieten dierbaren achter, die zeker gaarne nog eens bij hen willen zijn. Niemand echter weet, dat zij hier zijn bijgezet. Acht duizend Duitsers heeft men naam loos moeten begraven in IJsselstein, WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Over het algemeen zwaar be wolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. Vannacht en morgenoch tend plaatselijk lichte vorst, ove- x-igens tempearturen om het vriespunt. daar hun identiteit niet kon worden vastgesteld. Zij zullen eeuwig als „vermist" geboekt blijven staan en lang nog misschien zal hun familie zich vleien met ijdele hoop. Wel nooit zullen graven worden geadopteerd daar in de Peel, en als er nu en dan door van ver gekomen bezoekers eens bloemen worden neex'gelegd voor een kruis, dan zal het lang duren, vooi'dat die worden ververst. Niet alleen het grootste, maar ook het sombei'ste kerkhof van Nederland, zal zodoende dat Duitse kerkhof bij IJsselstein zijn. HAAGSE POLITIERECHTER. Bijna een oor afgebeten. Bij een ruzie met zijn vrouw had de zeevis ser L. v. d. K. te Alphen a. d. Rijn zich zo kwaad gemaakt, dat hij zijn vrouw bijna het oor afgebeten had. Voor de Haagse Politierechter, waar v. d. K. moest terechtstaan, ver telde verd. zich niets meer te kun nen herinneren. Tijdens het gevecht met zijn vrouw zou hij door de emo tie „van de kaart" zijn gegaan en hij zou eerst weer tot zichzelve zijn ge komen toen hij druk bezig was het bloed te stelpen dat uit het oor stroomde. Beide partijen hebben zich inmiddels verzoend eix wonder bo ven wonder is het oor volkomen ge nezen. De politierechter vertrouwde de vergeetachtigheid van v. d. K. niet erg, maar omdat de verhouding tus sen de echtelieden thans weer goed is, meende hij het ditmaal nog bij een voorwaardelijke straf van 2 maanden te moeten laten. BINNENLAND. Het slopen van de Broerskerk in de binnenstad van Nijmegen zal aan de gemeente Nijmegen 36.000 kos- ten. Ter gelegenheid van het vijfja- j rige bestaan van de Coöperatieve warmoezeniersvereniging „De Delftse j groentenveiling is gistermiddag xn I de Stadsdoelen te Delft een druk be- j zochte receptie gehouden. Koningin Juliana heeft xn ver band met het overlijden van maar schalk Mannerheim een telegram van deelneming gezonden aan de presi dent van Finland. Minister Stikker heeft uit naam van de ministex'raad een telegram gestuurd aan de Finse minister-president. Het bureau coördinatie auto- technische diensten bij het Rijk is thans samengesteld. Als voorzitter zal optreden ir. T. M. B. van Marle, ge- pensionneerd inspecteur-generaal van het verkeer. De landgoederen Oud Bussum en. De Beek in het Bosch van Bre- dius bij de Rijksweg Amsterdam Naarden zijn voor het publiek open gesteld. De griep, welke 67 Nederlandse emigranten, die per vliegtuig in Syd- xxey aankwamen, in quarantaine deed houden, is aan het afnemen. Giste ren, mochten de meesten Sydney voor het eerst eens gaan bekijken. Voor vier geldt de afzondering nog. Van de drie verdachten, die in ae nacht van 31 Mei op 1 Juni 1949 üit-de étalage van een juwelier aan het Plein in Den Haag voor twaalf duizend gulden aan sieraden stalen, is- de chauffeur G. tot drie en zijn helpers, de monteur V. en de chaixf- feur den E. xeder tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld door de Haagse Rechtbank. Modderlust, de bekende marine sociëteit in Soerabaja, zal worden overgedragen aan de Indonesische marine. Gisteravond heeft het Ne derlandse bestuur afscheidsreceptie gehouden. -Een koe van de landbouwer P. van der Linae tc Haastrecht schonk het leven aan drie kalveren. Dat de ze drieling alle toekomstige melkge- vers zijn, vei hoogde de waarde van deze aanwinst nog bijzonder. BUITENLAND. De Londense vrouwen nemen de inkrimping van hun vleesrant soen niet. Zij hebben gisteren gede monstreex-d voor het parlementsge bouw. En passant hebben zij tevens gépx-otesteerd tegen de duurte van het levensonderhoud. Als dat niet helpt, helpt niets meer. Hagelen kan het zelfs in Afrika. Als het in Tanganyika hagelt, is het raak ook. Dezer dagen viel er een hevige bui, waax'door één persoon werd gedood en veel vee om het le ven kwam. In de Verenigde Staten gaat het er echter nog erger aan toe. Daar zijn in de afgelopen dagen niet minder dan 21 personen om het le ven gekomen tengevolge van de kou. „Krentenbaard" is de populaii'e naam voor die algemeen bekende huidaandoening, welke als grote gele en bloedex-ige korsten in het gelaat van kinderen voorkomt en die zó be smettelijk is, dat bijna steeds ook enige leden uit het zelfde gezin of kinderen opt school er door worden aangetast. De officiële naam is „im petigo" en hoewel het vooi'al de hy giënisch slecht verzox-gde „ax*me- lui's kinderen" zijn die er onder te lijden hebben, ziet men de aandoe ning ook in beter gesitueerde gezin- neix optreden. Zoals ik gezegd heb zetelt ze meestal in het gelaat Maar ook de hals en het behaarde hoofd kunnen er door aangetast zijn en somtijds zelfs het gehele lichaam. In zulke gevallen is het steeds ge wenst om zich niet op die impetigo zelf blind te staren, maar ook ter dege na te gaan of er niet een an dere huidaandoening als gx-ondoor- zaak achter verborgen zit, zoals on gedierte op het hoofd of galbulten door een verkeex-de voeding veroor zaakt. Want bijna altijd is dc kren tenbaard door krabben ontstaan of door een andere verwonding of be schadiging van de huid, waardoor de ziekte-kiemen, de z.g. streptococcen daarop vat konden krijgen. Ook als kinderen jeuk aan de neus hebben tengevolge van ingewandswormen en daar dan in krabben en peuteren kan dit de eerste aanleiding zijn voor een infectie. De ziekte begint met een rond blaasje, gevuld met een heldere vloeistof, welke echter spoedig ti'oe- bel wordt. Weldra barst het blaasje, de vloeistof loopt er uit en droogt als een dikke gele korst op. Verwij dert men die kox'st, dan komt de hel rose opperhuid, van haar hoornlaag berooft, bloot te liggen, welke stro men sereus vocht uitzweet, waar door iedere zalf, die men op zou wil len brengen, weer wordt wegge spoeld. Dit laatste maakt de behandeling juist zo lastig, omdat de geneesmid delen, wanneer ze succes willen hebben, de zieke huid moeten raken en niet de buitenkant van de kor sten. De behandeling richt zich naar de volgende principes. Ie. In de eerste plaats moet men nagaan of er, behalve de „impetigo" ook nog een andex-e huidaandoening bestaat, die als de grondoorzaak van het gehele lijden moet worden be schouwd en dan natuurlijk eerst be handeld dient te worden. 2e. Ten tweede moet men er voor zorgen, dat het kind zich niet kan krabben en daardoor de ziekte ver der verspreiden. De nagels worden dus kort geknipt en de zieke plek ken ieder met een verbandje afge sloten. Ook wake men ervoor, dat anderen niet besmet kunnen wor den, hetgeen door lichamelijk con tact of door het gebruik van eikaars handdoeken steeds mogelijk is. 3e. Ten derde moeten de zieke' plekken, vóórdat men tot de eigen lijke behandeling overgaat, eerst ge reinigd worden. Dit geschiedt met. slappe antiseptische oplossingen van kopersulfaat of kaliumpermanga- naat, welke door de arts zullen wor den voorgeschreven. Is men hier mede klaar dan zal men nog gaarne het vochtige watje enige ogenblik ken tegen de zieke plek aangedrukt houden om het uitstromen van se- reusvocht te stelpen. 4e. De behandeling zelf geschiedt door het aanstippen met sterker des infecterende vloeistoffen, waarna een zalfverband wordt aangelegd. De bes te desinfecterende vloeistsoffen zijn de oplossingen van bepaalde kleur stoffen zoals methyleen blauw, es- flino, kristalviolet, methylgroen, welke echter uit een esthetisch oog punt hun bezwaren hebben. Ig deze vloeistof opgedroogd dan geeft men èen zalf verbandje. De zalven die ge woonlijk toegepast worden bevatten kopersulpaat of gele praecipitaat of salicylzuur, tei'wijl er ook vele goe de „specialités" in de? handel zijn. Gezien de grote successen die wij gedurende de laatste jaren in onze strijd tegen diverse ziektekiemen be reikt hebben met sulfamiden en an tibiotica, zoals penecilline, is het te begrijpen dat men deze ook bij de behandeling van de krentenbaard is gaan toepassen. Aangezien deze aan doening geheel uitwendig en opper vlakkig is, komt een algemene be handeling langs intex'ne weg niet in aanmerking. Men heeft er dus zal ven van samengesteld. Maar deze stoffen hebben dikwijls de eigen schap de toch reeds zieke opperhuid te irriteren, reden waarom ik aan de bovengenoemde ouderwetse midde len de voorkeur gaf. Met nog een en kel woord wil ik er voor waarschu wen, deze huidziekte niet te verwar ren met een andere, die ook veel bij jonge kinderen, maar dan speciaal bij zuigelingen voörkomt en die de populaire naam van „dauwworm" draagt. De aandoening is niet besmet telijk, maar het is een chronisch eczeem, waarbij de huid vet en se reus vocht in grote hoeveelheden af scheidt, die haar met een dikke laag bedekken. De aandoening begint op het behaarde hoofd en kan dan op het gezicht en de hals overgrijpen. De oorzaak is gelegen in de voeding, welke voor het zo gevoelige kinder gestel te veel of te zwaar is geweest. Hier zal dus in de eerste plaats de aar>'2""ht aan besteed moeten wor den, terwijl de uitwendige behande ling pas in de tweede plaats komt. Dr. P. H. van. der Hoog.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2