S)e ftzidóeSotvfcaiit China als agressor gebrandmerkt DE AMERIKAANSE RESOLUTIE AANGENOMEN Overweldigende meerderheid te Lake Success Chinese tegenstand bij Seoe' Duitse deelname: één op vijf Grotewohl geeft het niet op KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 31 JANUARI 1951 42ste JAARGANG B Directeur: C M. V. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De politieke commissie der V. N. heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de Amerikaanse resolutie, die communistisch China als aan valler brandmerkt, aangenomen met 44 tegen 7 stemmen bfj 8 onthou dingen. In de Amerikaanse resolutie, zoals deze is aangenomen, is het Libanese amendement opgenomen, waardoor de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" is gewijzigd In „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Op verzoek van nationalistisch China was over dit amendement apart gestemd. Het werd met 42 tegen.7 stemmen bij 10 onthoudingen aangenomen. De algemene vergadering der V. N. komt Donderdag in plenaire zitting bijeen om het besluit van de politieke commissie te ratifi ceren. Stemming in onderdelen Over de onderdelen der Ameri kaanse resolutie werd afzonderlijk gestemd. De eerste zeven paragrafen, waar in het niet-aanvaarden door Peking van de voorstellen om het vuren te staken, wordt vastgesteld China als aanvaller wordt gebrandmerkt, een beroep wordt gedaan op Peking om zijn strijdkrachten uit Korea terug te trekken en een beroep wordt ge daan op de leden dei* V. N. om de strijd in Korea voor te zetten en zich te onthouden van het bieden van hulp aan „de aanvallers in Korea" werden met 44 tegen 7 stemmen by 8 onthoudingen aangenomen India en Birma stemden met de vijf Slavi sche landen (Sovjet-Unie. Wit-Rus- land. Oekraine, Polen, Tsjécho-Slo- wakije) tegen alle punten van de Amerikaanse resolutie en tegen het voorstel in zijn geheel. Bertha Hertogh Zaak dient weer in April Het opperste hof van beroep van Singapore heeft gisteren de datum van behandeling van het hoger be roep in de zaak Bertha Hertogh vast gesteld op 16 April. Voor de behan deling van vij dagen gereserveerd. Eenheden van de Maleise politie en Gurkha's krijgen nu een speciale opleiding om straks het hoofd te kun nen bieden aan eventuele relletjes. In de straten van Singpore is zelfs bij wijze van oefening een „operatie proppenschieter" gehouden, waarbij de politie denkbeeldige menigten in bedwang trachtte houden met gewe ren, traangas, gummistokken en schilden. Er zijn in Singapore veel mensen, die van mening zijn, dat er inder- daar opnieuw onlusten zullen uitbre ken, daar de Mohammedanen nog steeds niet kunnen verkroppen, dat Bertha aan haar ouders werd toege wezen. Onder de Mohammedanen in Sin gapore wordt nog voortdurend geld op°ebaa!d om Aminah en Mansoer te helpen. VOORBEREIDINGEN IN HET R.A. I.-GEBOUW. Over enige dagen zal in het R.A.I.-gebouw :e Amster dam voor liefhebbers van motor- en fietssport weer volop gelegenheid zijn de laatste snufjes op dit gebied te bewonderen. Er zal dan n.l. een tentoonstelling geopend worden waar, naast de mo torsport ook een belangrijke plaats zal worden gegeven aan het rijwiel met- en zonder hulpmotor. Op het ogenblik is het R.A.I.-ge bouw nog een domein van schilders, timmerlieden enz., die druk bezig zijn, de stands in orde te maken. De acht landen, die zich van stem ming over de Amerikaanse resolutie in haar geheel onthielden, waren: Arghanistan, Egypte. Indonesië, Pa kistan Zweden, Syrië, Yemen en Joego-Slavië. Dezelfde landen op Syrië na onthielden zich bij de stem ming over de eerste zeven paragra fen, waarin China als aanvaller wordt gebrandmerkt. Saoedi-Arabië heeft aan de stemming over de Amerikaan se resolutie in haar geheel niet deel genomen. Op verzoeK van nationalistisch China werd de stemming over para- graai negen in tweeën gesplitst De eerste zinsnede, waarin de Algemene Vergadering verzekert, dat de V. N een staking van de vijandelijkheden in Korea en het bereiken van de be doelingen der V.N in Korea met vreedzame middelen blijft beogen, werd met 46 tegen 5 stemmen by 7 onthoudingen aangenomen. De stem verhouding bij de tweede zinsnede, waarin de Algemene Vergadering de voorzitter verzoekt onmiddellijk twee personen aan te wijzen die met hem elke gelegenheid zullen aangrijpen om hun goede diensten ter berei king van het in de eerste alinea ge noemde aan te wenden, was 43 stem men voor, 5 tegen, 11 onthoudingen. DE AZIATISCHE RESOLUTIE. De resolutie der twaalf Arabisch- Aziatische landen werd in drie ge- dee'ten verworpen. Het eerste deel tot en met de aan beveling voor een Zevenmogendhe- denconferentie werd met 27 tegen 18 stemmen bij 14 onthoudingen ver worpen. Hel tweede deel inhoudende, dat het tot overeenstemming komen over een staken van het vuren de eerste taak van deze conferentie zou moe ten zijn, werd met 32 tegen 14 stem men bij 14 onthoudingen vei'worpen He+ derde deel der Aziatische re solutie, inhoudende, dat plaats en datum van de eerste bijeenkomst zou worden vastgesteld door de voor zitter van de Algemene Vergadering werd verworpen met 28 tegen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. Daar elk der' drie onderdelen van de Aziatische resolutie apart was verworpen, werd niet meer over de resolutie in haar geheel gestemd De landen, die voor het eerste ge deelte van de Aziatische reso utie stemden, waren de twaalf Arabisch- Aziatische landen, die de reso'utie in dienden, plus de Slavische groep van vijf en Joeso-Slavië Voor het tweede ged°elte stemden diezelfde twaalf landen plus Liberië en Joego-Sla vië. De Slavische groen stemde te gen Ten aanzien van het derde ge deelte stemde de Slavische groep evenals de twaalf 'anden voor- Gestoten op hechte defensie-linies *T*EN ZUIDEN VAN SEOEI heeft de vijand zich goed ingegraven en schijnt vastbesloten zich niet të laten verdrijven. Hardnekkige te genstand heeft de terreinwinst van de geallieerden, die aan het Westelij ke front van Korea in Noordelijke richting trachten door te stoten, tot enkele meters beperkt. Een Amerikaanse regimentscommandant geloof de, dat men gisteravond op de voornaamste defensielinie was gestoten. De troepen aan de flanken hadden het gemakkelijker en boekten ter reinwinsten van ongeveer tien kilo meter. De defensielinie in de Weste lijke helft van het 64 kilometer lan ge front is waarschijnlijk bemand door een divisie. Tegenover deze vijandelijke formatie staan Ameri kaanse. Britse, Griekse, Portoricaan- se, Turkse en Zuidkoreaanse solda ten. De linie der geallieerden loopt van een punt vijftien kilometer ten Noorden van Soewon tot Jojoe. Op deze zesde dag van het beperk te offensief hebben de verbonden troepen hun zwaarste verliezen ge leden, maar volgens It.-kolonel Ber nard Peeters, commandant van een vooruitgeschoven regiment, zijn die van de vijand „verschrikkelijk". Ko lonel Peeters zei, dat de infanterie de Noodtoestand in Canada In verband met defensie In de troonrede voor het Canadese parlement heeft gouverneur-generaal veldmaarschalk Lord Alexander de noodtoestand van Canada afgekon digd. Lord Alexander zei, dat deze maatregel nodig was, omdat de ver houdingen in de internationale be trekkingen verslechterd zijn en de bedreiging van een wereldoorlog in houden. Daarom zullen de leden van het parlement binnenkort wetten moeten opstellen om mogelijk te ma ken, dat Canadese strijdkrachten kunnen worden opgenomen in het Atlantische leger van generaal Eisen hower. rode soldaten oractisch één voor één zou moeten uitgraven. In de Oostelijke sector is een Zuid- koreaanse divisie met steun van de vloot en de luchtmacht Kangnoeng binnengedrongen. Kangnoeng ligt aan de Oostkust ongeveer 32 kilo meter ten Zuiden van de 38ste breed tegraad. WEST-DUITSLAND GAAT AMERIKAANSE KOLEN INVOEREN. Met het oog op ae acute kolen- schaarste en de grote exportquota voor kolen uit het Ruhrgebied, die door het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zijn vastgesteld, heeft het Westduitse ministerie van economische zaken zich thans kunnen verenigen mei de invoer van 200.000 ton kolen uit de Verenigde Staten, die bestemd zijn als aanvullende le verantie voor de Duitse exportindus trie. De industrie heeft de hoeveel heid kolen, die de ondernemingen, welke voor exp ort werken, nog nodig hebben, op ruim 400.000 ton geraamd De Amerikaanse kolen zullen ver moedelijk eind Februari in Duits land aankomen. KLAAR VOOR NACHTVLUCHT! Terwijl de reusachtige motoren met donderend geweld van 14000 PK warmdraaien, spreekt de ploegleider van de lijndienst op het vlieveld Idlewild bij New York, door middel van een telefoonverbinding met de gezagvoerder van« de Stratocruiser die op het punt van vertrekken staat. MINISTER S'JACOB NAAR FRANKRIJK. Minister s'Jacob zal vandaag naar Frankrijk vertrekken, waar hij, sa men met zijn Belgische collega, drie dagen de gast zal zijn van de Franse minister van oorlog, Jules Moch. Hij zal ei' demonstraties met nieuwe Franse wapens bijwonen. IN GOEDE HANDEN na anderhalf uur op Soestdyk met de Kon:ngin te hebben gespro ken, in Den Haag was teruggekeerd, verklaarde hij: „H. M de Koningin heeft op het ogenblik de moeilijkste taak van ons allen. De Koningin is het symbool van onze eenheid en wy moeten gezamenlijk trach ten deze eenheid te bewaren. Verder kan ik u niets medede len. Zodra er nieuws is zal ik het u laten weten." In de avonduren is dr. Drees naar Soestdijk gegaan en heeft daar enige uren met de Koningin geconfereerd. onderhandelen over de voorberei ding van vrije geheime verkiezingen in geheel Duitsland. Pleven versprak zich te Washington ^^OOR EEN LOSLIPPIGHEID van de Franse, minister-president, René Pléven, is thans bekend geworden, dat de landen van de Noord- atlantische Unie het reeds eens zijn over de verhouding van de Duitse strijdkrachten ten opzichte van die van de andere Westeuropese landen. Toen hem op een receptie van de National Press Club te Washington de vraag werd gesteld: „Hoeveel Duitse divisies zal Frankrijk in de Atlanti sche strijdkrachten toelaten?", antwoordde Pléven: „Dat kan ik u direct zeggen. Op de conferentie, die in December in Brussel werd ge-houden, is overeengekomen dat er aan vijf Atlantische divisies één Duitse divisie zal worden toegevoegd". Tot nu toe werden de details van het accoord van de Brusselse confe rentie niet bekend gemaakt, omdat zij als militaire geheimen werden be schouwd. Over de wederopbouw van de Franse strijdkrachten zei Pléven, dat Frankrijk tegen het einde van 1953 twintig divisies in Europa zal hebben, dat wil zeggen een strijd macht van 900.000 man. Dat is 100.000 man meer dan is 1939. Functionarissen van de Franse am bassade in Washington hebben ver geefs gepoogd het geheim van Brus sel te herstellen. Over de ontijdige uitlating van Pléven zeiden zij: „De minister-president heeft het woord „divisies" verkeerd gebruikt. Immers op de Brusselse conferentie is beslo ten geen Duitse strijdkrachten groter dan regimenten toe te laten". Zij moesten echter wel toegeven, dat de Stemt zelfs in met vrije verkiezingen I"VE OOST-DUITSE PREMIER OTT O GROTEWOHL heeft gisteren zijn aanbod om met West-Duitsland over de Duitse eenheid te onderhan delen vernieuwd. Het antwoord van de West-Duitse bondskanselier Adenauer is volgens Grotewohl onbevredigend geweest voor het Duitse volk. Grotewohl stel de de eis, dat er aan een eventuele ronde-tafelconferentie geen voor waarden zouden worden verbonden. Ter wille van de Duitse eenheid was Grotewohl bereid om nog voor de totstandkoming van de eenheid te spreken over de aard, de sterkte en de bewapening van de politie in het Oosten en voegde hij er aan toe, natuurlijk ook over die van West-D uitsland. Adenauers's beschuldiging dat de volkspolitie een instrument was van een buitenlandse wil en in feite een militair karakter droeg, n oemde Grotewohl ongegrond. De premier zei, dat hij evenals te- In zijn oorspronkelijke brief heeft voren bereid is om met Adenauer te Grotewohl niet over geheime verkie zingen gesproken. Enige tijd geleden heeft Adenauer betoogd dat aan de Oost-Duitsers persoonlijke vrijheid en veiligheid, en vrijheid van pers, politieke acti viteit en vergadering moet worden verleend. Hiermee aldus Adenauer toen is de Oostduiste wet op de be scherming van de vrede, die straf fen stelt op oorlogsdrijverij, niet in overeenstemming, aangezien deze bijdraagt tot de onderdrukking van de vrijheid van meningsuiting Grotewohl zei nu in de „Volks- kammer." Het Oost-Duitse .par lement", dat voor aanhoren deze re de was bijeengeroepen dat Oost- Duitsland er geen bezwaar tegen had als West-Duitsland eveneens een dergelijke wet tegen oorlogsdrijvers uitvaardigde, die zowel voor de West-Duitsers als voor de Oost-Duit sers zou gelden. Hij zei, dat, de kwestie der vrijhe den er juist een was, die op de bij eenkomst van Oost- en Westduitse afgevaardigden ter sprake diende te komen. Grotewohl zou gaarne zien dat de West-Duitsers erin zouden toestem men een Duitse raad in het leven te roepen, bestaande uit gelijk aantal Oost- als Westduitse afevaardigden. Die Raad zou dan een voorlopige re gering voor geheel Duitsland moe ten samenstellen, zijn voorstellen ter goedkeuring aan de vier bezet tende mogendheden moeten voorleg gen en de weg effenen voor verkie zingen. verhouding „één Duitse soldaat op vijf Atlantische" volkomen juist was. Na zijn bezoek aan de National Press Club keerde Pléven terug naar Blair House, waar hij zijn besprekin gen met president Truman voortzet te. De twee staatslieden behandelden problemen, die verband hielden met de Atlantische strijdkrachten en de herbewapening van West-Europa. De president en de Franse pre mier hebben hun besprekingen be sloten met een tweede bijeenkomst later op de dag. Na afloop verklaar den zij, dat zij het eens zijn gewor den over een gemeenschappelijke Frans-Amerikaanse strategie in West- Europa en het Verre Oosten. Minister-president Pléven zal eerst een bezoek aan Canada brengen,Hij wilde verklaarde hij nog vóórdat hij naar Frankrijk terug- met West-Duitsland niet twisten al- keert. leen maar onderhandelen. Uit de orakeltaal, welke mr Stik ker bezigde, is op te maken, dat hy bij zijn onderzoek weerstanden heeft gevonden. Maar ook blijkt zon neklaar, welk een gewichtige door slaggevende positie, een staatshoofd bij gelegenheden als deze in het Staatsbestuur inneemt. De Koningin is grondwettelijk, „onschendbaar". De verantwoorde lijkheid rust bij de ministers In de gewone gang van zaken is de Koning inderdaad niet anders dan het sym bool van onze eenheid", een sym bool, dat rust geeft en boven de partijen staat, dat waardigheid aan de Staat geeft en werkelijk natio naal is, volgens de bekende zin spreuk: „Een Koning is een menig te, verbonden in een Kroon". In deze symbolische functie van een boven de partijen staand Hoofd, treedt de Koningin ook naar voren by een kabinets-crisis, doch dan gaat de symbolische functie over in een practische uitoefening van Ko ninklijke voorrechten. Het is de Ko ningin, welke opdracht geeft tot vorming van een nieuw kabinet, weliswaar na de daartoe aangewe zen adviseurs te hebben gehoord, maar zij beslist over de aanwijzing van de formateur en over de formu le, volgens welke deze aan kabinet dient te worden samengesteld. Zij beslist, zonder dat de opdracht door ministeriële verantwoordelijkheid wordt gedekt. Niettemin blijft het Staatshoofd „onschendbaar." Er is thans vormelijk, nog geen sprake van een opdracht, slechts van een „informatie." Mr. Stikker is geen formateur, doch een informateur. Het is in onze parlementaire geschie denis vele malen voorgekomen, dat de formateur zijn opdracht moest teruggeven, omdat hij in de onmoge lijkheid verkeerde de opdracht tot een goed einde te brengen. Het is, op 't ogenblik, te vroeg, om te ver onderstellen, dat mr. Stikker in zijn onderzoek niet is geslaagd. Het ora kel, dat hij uitsprak, duidt er mis schien op, dat hij H.M. wel een voorstel heeft gedaan, doch dat hij zelf onzeker is over de mogelijkheid het te verwezenlijken De beslissing is dan aan de Koningin, die in zulke twijfel-gevallen ongetwij feld „de moeilijkste taak van ons al len" heeft. Het geven van kabinets-opdracht kan zeer diep ingrijpen in het lands bestuur. Heel Nederland waar schijnlijk zelfs ook de communisten! is er van overtuigd, dat het Staats hoofd by het te nemen besluit zich uitsluitend en alleen laat leiden door overwegingen ^an het nationaal wel zijn en door het in acht nemen van haar positie van constitutioneel mo- nach. Wat dat betreft kan Nederland zeer gerust zijn, waarbij het zich ge lukkig kan prijzen een Vorstin te hebben, die zich zeer goed en van nabij op de hoogte houdt van het po litieke leven hier te lande en van feiten, toestanden en personen ter dege kennis draagt. Het feit, dat dr. Drees gisteravond werd uitgenodigd voor een langduri ge bespreking, doet het vermoeden rijzen, dat mr. Stikker bij zijn on derzoek zwarigheden heeft zien rij zen van de zijde van de Partij van de Arbeid. Let „Vrije Volk" toonde zich gisteravond ten zijnen opzichte minder gunstig gestemd en zag de mogelijkheid dreigen: „dat de heer Stikker, de grenzen van zijn op dracht overschrijdende, de solidari teit met het afgetreden Kabinet los laat en nieuwe wegen insiaat. Dat hij, gezien de reden van zijn heen gaan, gezien ook het feit, dat de Ka mer het vertrouwen niet heeft opge zegd, en in acht genomen zijn posi tie als eenling tegenover zijn partij, daartoe niet de geroepene is, ligt dunkt ons voor de hand". Aldus de min of meer officiële spreekbuis van de P. v. d. A., na de bijeenkomst van de fractie met de „bevriende" minis ters. Het verluidt namelijk, dat mr. Stikker een reconstructie van het Kabinet zou nastreven, waarin mi nister Van Maarseveen niet zou voor komen. Een dergelijk wijken voor de agitatie van Oud zou in P. v. d. A., maar ook in K. V- P.-kr ngen, on aanvaardbaar worden geacht. Het onafhankelijk-socialistische doch links georiënteerde „Parool" toonde zich gisteravond echter be paald geestdriftig voor een nationaal Kabinet op de breedst mogelijke ba sis". Het blad dringt aan op een godsvrede van ,alle posirief-Neder- lands-gerichte politieke partijen". Iets van dien aard „zou een onbe schrijfelijke voldoening in het land wekken". Deze laatste uiting zal iedereen onderschrijven. Het is echter de vraag of ook de niet al een ontijdige, maar op zichzelf genomen ontactische publicaties van het N.V V de infor mateur en de naar samenwerking strevende partijen een stok tussen de benen heeft geworpen. Op 't ogenblik moeten wij ons houden aan de laatste verzuchting van mr. Stikker, dat we gezamen lijk moeten trachten de eenheid te bewaren. Ko-weUje... „Niemand is nutteloos in de we reld, als hij een ander le last des le vens helpt verlichten". Dickens.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1