Het wedden in Engeland neemt af De jaarlijkse begrotingsparade ÜXokie 3kvxf in 3$oxi& ffiaal duikt op, Een yetuiqe die niet s pxak DINSDAG 30 JANUARi i UE LEHJSE UJUKAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA 2 BEHALVE VOOR DE IERSE SWEEPSTAKE Het wedden in Engeland, zowel wat paarden- en windhondenrennen als wat voetbalpools betreft, loopt duidelijk terug. Voor 1950 is er vol gens een raming in totaal gewed tot een bedrag van 650 millioen pdst. tegen 725 millioen in 1949 en 750 millioen in 1948. Een gedetailleerde vergelijking geeft het volgende beeld. Voetbalpools: in 1950 52 millioen, 1949: 58 millioen. 1946: 75 mill. Paardenrennen: in 1950: 425 mil lioen; 1949 450: millioen. Windhondenrennen: in 1950: 160 millioen; 1949: 200 millioen; 1947: 350 millioen. Alleen de Ierse hospitaal sweep stakes maken een uitzondering op de regel en tonen stijgende cijfers. In 1950 werd voor een bedrag van bijna 6 millioen pdst aan tickets ver kocht, dat is bijna 1 millioen meer dan in 1949. Het kerkelijk comité tegen het gokken raamt, dat in 1950 minder dan 10 millioen personen aan de voetbalpools deelnamen tegen ruim WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—84.00 Nationaal Programma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- ioonmuziek. 8.00 Nieuws- en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra mofoonmuziek. (Om 9.309.35 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmu ziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest. 13.50 Gramofoonmu ziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 In strumentaal kwartet. 17.45 Rege ringsuitzending: Jeugduitzending: Sam Pasariboe: „Melodieën rond het Tobameer. 18.00 Nieuws. 18.15 VA- RA-varia. 18.20 Reportage. 18.30 Ac tualiteiten. 18.35 Banjomuziek. 19.00 „40 jaar Arbeiders-Esperantisme", causerie. 19.15 Instrumentaal trio. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. Natio naal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd NederlandNoor wegen. 20.06 „Assepoes", muziek- sprookje. 21.05 Vocaal en instrumen taal ensemble. 21.35 „Beatrix", zij die geluk brengt", toespraak. 21.45 Kamerorkest en solist. 22.15 „Juliana van Stolberg, Moeder van Oranjes", schets. 22.30 Marinierskapel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 NCRV 20.00—24.00 Nationaal Programma. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Ge wijde muziek. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.00 Voor de jonge zieken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.10 „De Millioenen van Oom Ira", hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Vocaal Dubbelkwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire repor tage. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Vocaal Ensemble. 15.15 Omroeporkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Mannen koor. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Commentaar Familie competitie. 19.40 Radiokrant. Natio naal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- schaakwedstrijd NederlandNoorwe gen. 20.05 „Assepoes", muzieksprook- je. 21.05 Vocaal-instrumentaal en semble. 21.35 „Beatrix zij die ge luk brengt", toespraakje. 21.45 Ka merorkest en solist. 22.15 „Juliana van Stolberg, Moeder van Oranjes", schets. 22.30 Mariniersskapel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. 11 millioen het jaar tevoren. Of dit op een afnemende goklust wijst dan wel dat ei; andere factoren in het geding zijn, blijft echter een open vraag, waarop het comité geen ant woord wilde geven. Alhoewel er dus voor een kleiner bedrag gewed wordt, is de opbrengst voor de schatkist gestegen, als ge volg van de belastingverhoging van 20 tot 30 percent. Alleen uit de voetbalpools kreeg de fiscus in 1950 30 millioen pdst meer dan in 1949. Opvallend is de afneming van de goklust onder de jongeren, een ver schijnsel, dat niet alleen het kerke lijk comité maar zelfs de meest ver woede gokker tot voldoening zal stemmen. Wanneer het gokken binnen de perken blijft, zal niemand er be zwaar tegen kunnen hebben, mits het gedaan wordt door mensen, die dit zich kunnen permitteren. Wan neer de jeugd van een land er zich evenwel mee gaat bemoeien, met het doel om zo snel mogelijk winst te maken, dan wordt het een verder felijke gewoonte. Een enkele maal gokken zal ook niemand schaden, maar een ander geval is het, wan neer het een dagelijkse bezigheid wordt. Velen zien in de voetbalpools de beste oplossing voor de goklustigen omdat ze het publiek er niet toe brengen „hun verliezen na te ja gen" wat met wedden bij paarden sportevenementen en windhonden rennen maar al te vaak het geval is. Bij de voetbalpools beperkt men zich tot een heel klein wekelijks be drag. Velen zouden verwonderd zijn en dit pleit weer tegen de pools over het aantal Engelse huisge zinnen, waar de Donderdagavond volkomen wordt besteed aan het invullen van de formulieren voor de voetbalpools. Men hoeft des Vrij dags slechts bij een postkantoor de rijen te zien voor het loket van de postwissels, om hiervan een idee te krijgen. Men schat, dat van iedere tien personen er negen een poolfor- mulier komen inleveren. Opmerkelijk is de stijging van het aantal deelnemers in de Ierse sweeps, te meer daar het voor personen in Engeland en Schotland verboden is hieraan deel te nemen en het aan kondigen van deze sweeps een stx-af- baar vergrijp is. Het is zeer goed mogelijk, dat de douane-autoriteiten wat door de vingers zien en zodoen de toch nog heel wat geld de Ierse Zee over gaat, maar het is aanneme lijker, dat het aantal Britse toeris ten, die naar Ierland gaan om er een goede maaltijd te nuttigen of er hun vacantie door te brengen, is geste gen. En onder hen zullen er slechts weinigen zijn, die dan de verleiding kunnen weerstaan van een aantrek kelijk Iers meisje een kaartje te ko pen. Ook het verkoopstertje heeft dan kans op een aardige prijs. JUDO. BELGIë—NEDERLAND. Zaterdag 10 Februari wordt te Antwerpen een judo interland wed strijd gehouden tussen België en Nederland. Voor Nederland komen uit: Jans- sens (Bergen op Zoom) (aanvoer der), Slichting (Amsterdam), van der Geest (Haarlem), van Rijn en Beumer (Utrecht). Reserve: van Hellemond (Hilver sum). KORFBAL Crescendo 2—N.S.A. 0—4. Cres cendo II speelde op eigen terrein tegen NSA. Crescendo had verschil lende nieuwelingen in haar twaalf- tal opgesteld, doch ondanks deze nieuwelingen was het aanzien deze wedstrijd volkomen waard. De nog ongeslagen NSA zette direct een zwaar offensief in, dat Crescendo wist te weerstaan. Het spel ging daarna gelijk op. Maar spoedig wist NSA. de leiding te nemen door een foutje in de verdegiging (0—1). Vlak daarna vergrootte zij haar voor sprong door dezelfde speler en de stand was 02. Na de vakverwisse ling was Crescendo verschillende ma len in de aanval, doch de voorhoede wist niet te doelpunten en met deze stand brak de rust aan. Na de rust waren de nieuwelingen al aardig in gespeeld en mooie aanvallen werden opgezet, maar zonder resultaat. NSA deed het echter beter en wist nog tweemaal te doelpunten (04). M. J. A. DIEBEN t Wat wij onmiddellijk zo zeer vrees den toen we nog zo kort geleden hoorden, dat de heer Dieben plotse ling ernstig ziek geworden was, is helaas geschied: Dieben is niet meer in ons midden. Het Leidsch Schaagenootschap heeft met dit heengaan een groot verlies geleden. Niet dat Dieben een sterk schaker was, neen, verre van dat, En hij wist dit zelf heel goed. Eerzucht was hem vreemd. Hij speel de louter voor zijn genoegen. Het deerde hem niet wanneer hij ver loor, zomin als men iets bijzonders aan hem merkte als hij gewonnen had. Ja toch, hij toonde zich oprecht verheugd, wanneer hij gewonnen had voor zijn 10-tal, voor zijn club. Want zijn club, zijn L.S.G., had Dieben lief. Daar had hij alles voor over. Nooit was iets hem te veel; als 't het LSG betrof. Het materiaal, dat hem onaf gebroken sinds Februari 1937 was toevertrouwd, heeft nooit bij enige commissaris vóór hem, een betere verzorging gehad. Op vergaderingen zowel van LSG als L.S.B. sprak hij weinig, maar als hij zijn mening gaf, ging dit zonder omhaal van woorden, ongezouten vaak, maar eerlijk en raak. We zullen hem zeer missen, onze trouwe clubgenoot, de man, die steeds het eerste kwam en pas ging, als hij hen, die niet van ophouden wilden weten, tenslotte bord en stuk ken eenvoudig afgenomen had. Acht en dertig jaren is Dieben L. S.G.-lid geweest Hij heeft vele mede leden zien komen, zeer velen zien gaan. Maar Dieben bleef, trouw aan zijn schaakclub, tot aan dit, onver biddelijk einde. Hij ruste in vrede! VAN DER NAT. „De Zwarte Pion" (Lisse). De vedere uitslagen van de bordenwed strijden luiden: Groep I: J. GrimbergenW. Goe- demans 10; A. RotteveelJ. Smit 10; G. ScholtesM. v. d. Mey ]/2 J. GoedemansR. Langeveld YiY2\ J. SmitM. v. d. Mey 01; S. v. Ruiten—Goedemans 01; P. KoetsheidA Rotteveel y2M; H. SimonsH. v. Diemen 01. Groep 2: J. Geer lingC. v. Ruiten Sr. 01; Sj. v. d. MeyM. v. Ruiten ViM; P- BeyckC. v. Ruiten Jr. 01: Sj. v. d. MeyC. v. Ruiten Sr. 0—1. IJSHOCKEY. In een wedstrijd voor de West Eusopa beker, in het Roland Garr ros stadion in Parijs, hebben de Am sterdamse Ijsvogels met 101 ge wonnen van Billancourt. Deze ontmoeting gold als thuis wedstrijd voor de Amsterdammers. BRUSSEL WINT VAN LUIK. Te Brussel werd een wedstrijd ge speeld tussen Brussel en Luik. Brus sel won met 65. De stand luidt thans: 1 1 17 73—26 Den Haag Antwerpen Brussel 11 6 3 Luik 12 6 3 Amsterdam 9 5 2 Chamonix 9 2 3 RC de France 6 2 1 Tilburg 112 1 Am. Legerteam 4 Billancourt 8 16 70—51 15 76—43 15 71—61 12 58—43 I 7 26—32 5 29-42 5 48—66: 0 IS—45 EEN FOTO, DIE BESLISSEND WAS VOOR EEN KAMPIOENSCHAP. Zoals gemeld, kwam tijdens de 10.000 meter voor de Europese kampioen schappen schaatsenrijden de Noor Hjalmar Andersen, die tegen onze landgenoot Wim van der Voort reed te vallen. De jury besliste dat hij door het flitslicht van een fotograaf gehinderd was en liet hem derhalve de afstand over rijden. Na het ont wikkelen van de film bleek, dat An dersen nog reed, toen de foto met flitslicht werd genomen en kon men uit het beeld opmaken, dat hij in derdaad last van het felle licht had gehad. Terecht werd dus besloten, dat het overrijden gerechtvaardigd was, zodat Hjalmar Andersen dit sei zoen de Europese titel heeft ver overd. De foto, die dus beslissend was voor een kampioenschap, toont Andersen, op het moment, dat het flitslicht ontbrandde. DR. IR VAN DER SCHEER WEER IN DE TECHNISCHE COMMISSIE. De Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond verzoekt ons het volgende mede te delen: In een uitvoerige bespreking tus sen het hoofdbestuur van de KNSB, de technische commissie en dr. ir. van der Scheer, is volkomen over eenstemming bereikt, wat mede blijkt uit het feit, dat de heer van der Scheer zijn plaats in de techni sche commisie wederom heeft inge nomen. VOETBAL Morgen wordt te Utrecht een se lectiewedstrijd gespeeld tussen twee jeugdelftallen voor de samenstelling van een voorlopig jeugdelf tal voor het FIFA-jeugdtournooi, dat in Maart a.s. in Frankrijk wordt gehou den. De samenstelling van de elftallen luiden: A: doel: van Bergen (KW). Achter: van der Hoek (Feyenoord) en van der Hurk (Eindhoven). Mid den: Wagteveld (Enschede), Brus- selers (AGOVV) en Paule (WFC Vóór: Hol (Feyenoord), Verhagen (PSV), Blauw (Heerenveen), Mal tha (SW) en Worp (WVC). B: Doel: van der Stokken (PSV). Achter: Hellegering (WAVV) en den Baas (UW). Midden: Augustus (Z W), van der Brink (RCH) en van Lier (PSV). Vóór: Smelders (Noad), de Wit (de Valk), Brom (WA), van der Kuil (VSV) en Rijnvis (BMT). Reserves zijn: De Graaf (EVC), v. Campen (UW), Grijzenhout (DW S) en Schuman (PEC). GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM De behandeling van de gemeente begroting voor 1951 heeft na de alg. beschouwingen een zeer vlot verloop gehad, omdat alleen die punten be handeld wexrten, welke door de com missie van onderzoek schriftelijk wa ren voorbereid. Alleen de alg. be schouwingen hebben nogal wat tijd gekost, h »ewel deze inleiding prac- tisch zonder' resultaat is gebleven. De 7 sprekers waren het roerend eens, dat B, en W. met de ambtena ren verdienstelijk werk hebben ge leverd. Daarna werd door enige he ren geklaagd over gebrek aan na tuurschoon en over ae af en toe niet perfest werkende vuilnisophaaldienst. Uniforme vuilnisemmex-s zouden een welkome oplossing kunnen brengen maar dit stuit op financiële bezwa ren. Ook werd een balletje opgegooid voor een nieuw zwembad en als een vriendelijke aanklacht vroeg de heer v. d. Berge waarom Zoeternxeer een zwembad kan krijgen en Leidschen- dam niet. Ook de avond-verlichting voor sommige gedeelten van de ge meente vond critiek, vooral het Kon. OLYMPISCHE SPELEN. DE OLYMPISCHE FAKKELLOOP IN 1952. Het Finse organisatie-comité van de olympische spelen 1952 is voor nemens de Sovjet Unie voor te stel len om de Olympische fakkelloop van Griekenland naar Helsinki over Russische grondgebied te leiden. In dien het voor-stel wordt aangenomen, zal het de eex-ste maal in de geschie denis der spelen zijn, dat Russische athleten het olympisch vuur door him eigen land dragen. DAMMEN. Tussexi 10 Februari en 16 Maart worden, aanvankelijk gedecentrali seerd en daarna te Doetinchem, de voorwedstrijden gehouden voor het pex-soonlijk kampioenschap van Ne derland 1952. Dit is de laatste maal, dat dergelijke voorwedstrijden zul len plaats vinden, aangezien krach tens het besluit van de jaarvergade ring de gewestelijke kampioenen in het vervolg rechtstreeks in 'de finale komen. Deelnemers zijn Dukel (IJmui- den), Bizot (Zwaag), Stahlberg (Amsterdam), W. Roozenburg (Rot terdam), van Zuilekom (Rotter dam), Hartgers (Apeldoorn), Hof man (Utrecht), Craane (Den Bosch), Brandstra (Leeuwarden) en Drenth (Emmercompascuum). De zes hoogst aankomenden zul len gerechtigd zijn deel te nemerx aan de finale persoonlijk kampioen schap van Nederland 1952. DES. (Voorschoten). De bor denwedstrijden die de vorige week gespeeld werden, leverden de vol gende resultaten: J. van Bemmelen W. J. de Graaf 2—0; G. van Kuyk F. C. Rosen velt 20; J. M. de BruynA.W. Zoetemelk 02; J. Si monsR. D. Thierry afgebr.; G. OudshoornS. H. Zitman 20; J. OverduinF. C. Bakker 20; K. Ju G. Oostergo 20; J, RotmanS. v. d. Me 0—2; W. H. OudshoornG. Weggen 11; J. OosteromW. van Egmond 02; H. v. d. VeldenJ. v. d. Velden 2—0; W. H. J. Ju—L. Hemmes 20; A. C. BinsC. G. Si- rag 20. De wedstrijd S. v. d. Mey A. Tempelman, die de vorige week werd afgebroken, eindigde in remise. 8. Gorgel behoefde niet lang te wachten op zijn boei. Al heel gauw zag hij een vissersvaartuig, bemand met „jongens van de club" op hem afstevenen. Er was zelfs een „hoge" aan boord, één van die mannen, die gewoonlijk op de achtergrond blijven. Gorgel werd door een korte handbe weging in de kajuit geroepen. Een zware reis, Baals afgezant in deze haven, stond voor hem. „Je hebt goed werk geleverd", zei de reus. „Daarom hebben wij vertrouwen in je." Hij haalde een pakje te voor schijn. „Dit pakketje, Gorgel, is be stemd voor iemand die ons voor de voeten begint te lopen. Durf is zijn naam. Ga naar zijn huis en leg deze kleine verrassing onder zijn bed. Het zal zeker het laatste pakje zijn, dat hem wordt gestuurd." Julianaplein en de Venestraat wer den hierbij genoemd. De heer Mees ter vroeg op zijn beurt, om meer ge meentelijke steun voor culturele en sociale doeleinden, wat weer een te genhanger was van het principe van de heer v. d. Berge (A.R.), die de 100.subsidie voor de kath. zang vereniging (zonder succes) wilde doen schrappen. Mr. Dietz was blij, omdat, zoals de burgemeester had medegedeeld,, het uitbreidingsplan dit jaar zijn beslag zou krijgen. De woningbouw in de vrije sector vond spr. wel heel mooi, maar toch is het van meer belang, dat voor de eigen gemeentenaren al het mogelijke gedaan wordt om de vele zoekenden aan een woning te helpen. Verder drong hij aan de in de begroting voorkomende memorie- post voor een socia'.e werkster in een definitieve post te veranderen. Maar ook die kosten kan de gemeente in de huidige omstandigheden niet dra gen De laatste spr. was de heer Lange veld, die ook al veel voorliefde had voor een goed zwembad. Bovenal brak hij de denkbeeldige lans voor een behoorlijk sportterrein, waaraan reeds jaren lang een dringende be hoefte bestaat. Spr. acht het niet al-, leen een taak, maar vooral een dure plicht, dat het gemeentebestuur nu eens binnen de kortst mogelijke tijd met daden dienaangaande voor de dag komt. De voorz., die in dank de aan B. en W. en het ambtenaarscorps ge brachte hulde accepteerde, voelde ook veel voor natuurschoon. Inder daad is de gemeente hiermede stief moederlijk bedeeld. Een tocht langs de kabbelende Vliet met daaraan verbonden een wandeling door de Kniplaan naar het landelijke Stomp- wijk, zal echter voor velen een open baring zijn. Ook een zweminrichting en vooral een perfect sportcentrum, liggen B. en W. uiterst na aan het hart, maar het is niet zo gemakkelijk om daarvoor de .neest geschikte plaats te vinden. Over een sportter rein is de laatste tijd geconfereerd met de voetbalvereniging en spr. hoopt daf binnen niet te langen tijd een bevredigende oplossing gevonden zal worden. De afhandeling van de begroting ging daarna in een ijltempo. Vrijwel alle suggesties van de commissie wer den na de vriendelijke replieken van de voorz. ter zijde geschoven. Alleen de subsidie voor de kruisverenigingen zal verhoogd worden van 1100. op maximum 2500.In de eerst volgende vergadering zal een voor stel in behandeling kernen ter verde ling van de subsidie. De commissie had zich ook op glad ijs begeven door haar oordeel uit te spreken over het overtollig aanstellen van personeel. De voorz. v/ees deze critiek van de hand met de opmerking, dat dit een zaak is van bestuursbeleid, waarvoor alleen B. en W. de verantwoording dragen en daar zij reeds beloofden de uiterste zuinigheid in acht te ne men kan de commissie^ waarvoor de heer Koerts het woora voerde, zich volkomen gerust gevoelen Ook van aanstellen van personeel van één en kele politieke partij waarover de heer v .d. Berge een opmerking maak te, is geen sprake wat met enige re cente voorbeelden werd gedemon streerd. De begroting zelf werd daarna vastgesteld met een nadelig slot van 50,000.welk bedrag gevonden is uit de batige saldi van vorige dienst jaren. In een nog sneller tempo dan waarmede de begroting was behan deld, werd toen nog even de agenda in ogenschouw genomen. 14 punten werden daarna in drie minuten tijd afgehamerd. Alleen het voorstel lot verhoging van de huur van duplex- woningen en de aankoop van de tuin derij van de heer J. Th. Hendriks zal in de volgende vergadering op a.s. Woensdagavond, behandeld wor den. Geboren: Leonardos Richardus Anthonius Maria z. van N. J. Stijn- man en M. M. Vermin. Agnes Apol- lonia d. van C. J. C. Roozenbux-g en H. C. Stijnman. Willy d. van G. van Leeuwen en L. Roos. Johanna Ge- i-arda Maria d. van P. H. Verhagen en J. G. van der Post. Pieter Anton z. van T. van W'ijgeren en E. van der Vliet. Gerarda Clasina Maria d. van A. Th. Oudshoorn en G. C. Moerkerk. Overleden: M. G. Verhagen 36 j. ongeh. H. Schouten 75 j. wedn. van J. Duyvendijk. J. J. Giedbers 85 j. wed. van C. Henrieken. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 68) Het enige mysterie voor mij is, dat hij bij zijn dood niet meer heeft na gelaten. Ik heb ook zijn testament gelezen en berekend, dat zijn gehe le vermogen niet meer dan vijf dui zend dollar bedraagt. Er is een tijd geweest, dat hij heel wat meer be zat." „Misschien heeft hij kort voor zijn dood de hoofdsom weggeschonken" opperde Jervis. „Dat is mogelijk", stemde O'Don- nell toe, „op die manier ontkwam hij aan successierechten. Wat echter zijn manier van doen betreft. Zijn hoofd werk was valsheid in geschrifte en dat deed hij meesterlijk. Hij was de ckwaamste schrijfkunstenaar, die i ooit gekend heb. Doch waarmede bij ons allen om de tuin leidde was, dat hij niet alleen wist Ijoe hij iemands handtekening moest nama ken, doch ook wanneer hy het moest doen. Ik houd het er voor dat het grootate gedeelte van zijn vervalsin gen nooit opgemerkt is en dat het overige nooit of zelden als zodanig beschouwd is. In de zeer weinige ge vallen, dat van valsheid in geschrifte bij de politie werd kennis gegeven, was zijn spoor zo meesterlijk bedekt, dat niemand kon gissen wie de wer kelijke dader was." „En hoe is U er tenslotte toe geko men, hem te verdenken?" vroeg Thorndyke. „Ja", zei O'Donnell. „dat is het hem juist. Elke schurk zelfs de gladste heeft een zwak punt. Bij Isaac bestond dat zwakke punt in de vorm van wantrouwen. Hij had 't in zijn hoofd gezet, dat wij hem ver dachten. En dat was toch werkelijk niet het geval. Maar hij scheen er vast van overtuigd en begon ons toen te ontwijken en op een vals spoor te brengen. Dat vestigde onze aandacht op hem. Wij speurden zijn verleden eens na. volgden zijn doen en laten en toen begonnen wij de feiten te vinden. Het was een kern collectie: gedurende een paar maan den werkten wij zijn levensgeschie denis uit en wij vonden, valsheid in geschrifte, wissel- en bankbiljetten- vervalsing en minstens twee moor den, welke voor ons een absoluut mysterie waren geweest. Wii maak ten ons gereed, de hand op Isaac te leggen, doch op dat psychologisch ogenblik verdween hij. Het had er alle schijn van, dat hij Amerika had verlaten en aangezien wij niet veel voelen voor uitleveringsgevallen, lie ten wij de zaak rusten, daar wij ver onderstelden, dat hij vroeg of laat toch wel weer terug zou komen. En toen ontvingen wij uw brief en die van de advocaat met het bericht, dat hij was gestorven .Natuurlijk dachten Curtis en ik, dat het weer een oude truc van hem was, een voorzichtigheidsmaatregel, om ons op een dwaalspoor te brengen. Daarom heb ik, zoals ik reeds zei, terwijl ik toch hier moest zijn, die zaak onderzocht en tot mijn verba zing bevonden, dat alles geheel in orde is; het testament is cox-rect. het overlijdensbewijs is correct en door twee doctoren ondertekend." „Heeft U de identiteitskwestie nog onder de ogen gezien?" vroeg Thorndyke. „O ja. Ik ben bij een van de doc toren geweest; Batson heet hij en die verzekerde mij, dat alles volko men in orde was. Het gezichtsverm'o- gen van die meneer Batson scheen niet al te schei-p te zijn, doch hij beweei'de pertinent, dat de overlede ne ongetwijfeld onze vriend Isaac of Maddock was. Dat is het einde van de zaak. En als U er nog verder op in wilt gaan, dan staat U niets an ders ter beschikking, dan een hoopje as, want onze goede vriend is niet alleen dood, doch zijn lijk is boven dien verbrand. Dat is voor ons vol doende. Wij volgen onze cliënten niet naar de andere wereld. Wij zijn niet zulke speurhonden als U schijnt te zijn." „U vleit mij werkelijk onver diend," zei Thorndyke; „ik ben niet zo'n speurhond van dat ras, doch wanneer onze cliënten de wijk ne men naar betere gewesten, laten zij gewoonlijk enige vrienden achter, om hun werk voort te zetten. Weet U misschien, wat het oorspronkelij ke beroep van Maddock was? Oefen de hij het een of andere vak uit?" „Oorspronkelijk was hij graveur en een zeer bekwame ook, want zijn watermerken waren meesterlijk. Daarna is hij aan het toneel geweest, waar hij ook een goed figuur maak te, doch hij was beter in het grime ren en mimiek, dan in het toneel spel zelf. Gedurende de laatste tien jaar was hij kunstschilder; hoofdza kelijk landschappen, ofschoon hij ook zeer goede portretten en stillevens maakte. Hij schilderde graag en zijn kunst was een uitstekende dekman tel voor zijn werkelijk bedrijf, want als kunstschilder kon hij zonder arg waan te wekken overal entré krij gen en terrein voor zijn kleine ope raties verkennen." „Had zijn werk nog enige kunst waarde?" vroeg Thorndyke. „In zeker opzicht wel. Hij schil derde volgens de Amerikaanse smaak, ofschoon hij feitelijk Engels man was. Zoals U weet richt zich de Amerikaanse smaak op kunst, welke technisch „af" is en welke een nieu we werkwijze vertoont. Nu, het werk van Maddock was merkwaar dig knap en zeer apart van tech niek. Hij maakte meer gebruik van mesjes, dan van penselen en met bewonderenswaardige vaardigheid, hetgeen nog merkwaardiger was, wanneer men zijn klauwachtige handen kende." „Was er iets bijzonders aan zijn handen?" vroeg Thorndyke. „Wa ren ze zo mismaakt?" „Vreselijk mismaakt!" xdep O'Donnell. Een apenhand is er nog mooi bij. Ze waren zo kort en dik als beestenklauwen. Er bestaat voor die misvorming een wetenschappe lijke benaming, zoiets als broncfio- dactilus. geloof ik". „Brachydactylus" vroeg Thorn dyke. „Dat is de benaming", zei O'Don nell „en dan weet U wel, welk soort klauw ik bedoel. Het lijken geen praktische handen voor een kunst schilder of een vals munter, maar zo ziet U, men kan op het uiterlijk niet afgaan. Wat nu Uw andexe vragen betreft. U vraagt, hoe zag Maddock er uit. Ik kan slechts de beschrijving geven, zoals ik aan dokter Batson heb gedaan en volgens welke hij hem onmiddellijk hei-kende. Onge veer vijf voet negen duim, tamelijk breed en ongetwijfeld zeer sterk; grijze ogen en donker bruin haar. Meer kan ik niet van hem zeggen". „Heeft U misschien vingerafdruk ken van hem?" „Neen hij is nooit gearresteerd, dus hadden wij geen gelegenheid af drukken te nemen." ,Was hij getrouwd?" „Wel geweest, maar gescheiden geloof ik. Hij leefde tenminste de laatste tijd als vrijgezel." „Is er anders niets, dat volgens Uw mening enig licht op zijn per soonlijkheid of daden kan werpen? „Neen nipts dokter. Ik heb U al les over hem medegedeeld, wat ik wist en ik hoop dat mijn inlich tingen meer nut voor U zullen heb ben, dan ik er in zie." (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6