Attlee goochelt met voor de defensie mi Meerderheid voor Amerikaanse resolutie CHINA DREIGT ZICH TERUG TE ZULLEN TREKKEN De situatie op Korea „steeds gunstiger" Bradley's optimistisch rapport UITBREIDING VAN MILITAIRE PRODUCTIE Toch de eindjes aan elkaar knopen ISiard en Tïtoïsme in Tsjecho-S'owakije Ex-illegalen verzetten zich KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 30 JANUARI 1951 42ste JAARGANG Mao dreigt Lake Success Directeur: C M. v. HAMEKSVELE| Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1.50 M,ag geen ótemming gehouden INDIA HEEFT Maandagavond in de politieke commissie der V.N. ver- klaard, dat een veroordeling van communistisch China als aanvaller elke hoop op een vreedzame regeling in Korea de bodem zou inslaan. Sir Benegal Rau zei van zeer hoge zijde deze inlichtingen te hebben ontvan gen. Desalniettemin is het thans wel vast komen te staan, dat er een meerderheid is te vinden voor de Amerikaanse resolutie, welke China als agressor veroordeelt. Vier-en-dertig van de 60 leden-staten hebben zich tijdens de debatten der laatste dagen in de politieke commissie reeds uitgesproken vóór de Amerikaanse solutie. Het is evenwel nog niet ze ker, of een twee-derde meerderheid bereikt zal kunnen worden. Giste ren is er nog geen stemming gehouden. De 12 Aziatisch-Arabische landen proberen de middengroep warm te Het Aziatisch-Arabische blok van mal"n' die wel v00r een conferentie 12 heeft gisteren zijn vredesvoorstel voelt, maar tevens een „staakt-het- !e elfder ure opnieuw gewijzigd, in vuren" wenst. »en wanhopige poging om de goed- ceuring van de Amerikaanse resolu tie te voorkomen. Het stelde het be werken van een wapenstilstand voor, als eerste taak van de voorgestelde inleidende conferentie met Peking. De Libanon kwam met twee amen dementen naar voren om de Ameri kaanse resolutie te verzwakken. Pe king zou de voorstellen der V.N. „niet verworpen" maar „niet aan vaard" hebben en een aanbeveling over mogelijke sancties tegen com munistisch China zou opgeschort moeten worden, als de commissie van Goede Diensten voortgang zou boe ken. Eisenhower ontevreden over Nederland Volgens een artikel in de „News week" van 29 Japuari is generaal Eisenhower „zeer teleurgesteld over het Nederlandse gebrek aan goede wil en plannen voor het bereiken van een staat van bereidheid". De Nederlanders aldus het blad, hebben de meeste mannen, die uit Indonesië kwamen, gedemobiliseerd en hebben niet eens het plan dit jaar een staan de divisie te vormen „doch slechts drie reserve-divisies". Eisenhower, zo gaat het Ameri kaanse blad verder, was ook critisch gestemd^ten aanzien van België Hij was ook onzeker ten aanzien van Frankrijk, „hoewel hij onder de in druk geraakte van generaal Alphonse Pierre Juin, die de voornaamste Franse vertegenwoordiger bij zijn staf werd KOLENTEKORT IN AUSTRALIË. Tengevolge van het kolentekort in Austra.ië zijn alle industdieën op de belangrijkste na stilgelegd en te Sydney 150.000 arbeider werkloos ge worden Door het geschil tussen de regering en de mijnwerkers heeft de industrie naar schatting reeds drie millioen Australische ponden verlies geleden. De mijnwerkers werken één dag per week niet uit protest tegen een door de regering ingevoerd stelsel van „aanmoedigingstoeslagen". Van. daag of morgen zal de féderale raad der mijnwerkers beslissen, of de sta king zal worden voortgezet. NEDERLANDS STANDPUNT. Nederland verklaarde zich vóór de Amerikaanse resolutie met het Liba nese amendement erin verwerkt. De Nederlandse afgevaardigde van Bal- luseck zeide, zich te zullen onthouden bij de stemming over de resolutie van de Aziatisch-Arabische groep. Hij betoogde, dat het Amerikaanse voorstel de deur voor een vreedza me regeling van het vraagstuk open liet. Niets verhinderde Peking om zijn bedoelingen verder te verduidelijken, aldus van Balluseck. Het feit bleef bestaan, dat de Nederlandse troepen zich met andere troepen der V.N. in Korea bevonc'en en strijd leverden tegen Chinese communistische troe pen. De strijd zou eerst gestaakt moeten worden alvorens „vruchtbare en eervolle besprekingen" mogelijk zouden zijn. Nederland zou aan een andere bewoording van het gedeelte van de Amerikaanse resolutie, dat aandringt op 't overwegen van even tuele sancties, de voorkeur gegeven hebben. „Steeds gunstiger wordend" zo beschreef gensraal Bradley, voor zitter van de Amerikaanse stafchefs, gisteren de situatie op Korea tijdens de wekelijkse bijeenkomst van president Truman en de Congresleiders - óp het Witte Huis. Dit „optimistische rapport" zoals het genoehid werd steunt op de voortgang, die generaal MacArthurs legers hebben gemaakt bij hun of fensief in Noordwest-Korea, waar de UNO-troepen nu nog slechts 14 km van Seoel staan en 23 km van de belangrijke haven aan de Westkust Intsjon, die in September j.l. het toneel was van MacArthurs spectacu laire landingsoperatie. De strijdkrachten der V.N. blijven langzaam, maar gestadig oprukken naar Seoel en de haven Intsjon tegen geringe tot matige tegenstand. Volgens het laatste communiqué van het achtste leger werden de aan vallen der communisten in compag nie- tot bataljonsterkte afgeslagen. Aan het centrale front werd alleen patrouille-activiteit waargenorr/en, doch in de sector aan de Oostkust werd gestreden tegen een commu nistisch bataljon ten Zuiden van Kangnoeng, ongeveer dertig kilome ter ten Zuiden van de achtendertig ste breedtegraad. De vorige nacht streden de verbonden troepen daar tegen een compagnie waarvan twee honderd man gedood Ten Noorden van de achtender tigste breedtegraad aan de Oostkust heeft het Amerikaanse slagschip „Missouri" de stad Kansong bestookt met hetgeen officieël werd genoemd „een van de zwaarste en meest ver nietigende beschietingen der laatste maanden". Aan bruggen en aan het verbindingsnet zou zware schade zijn toegebracht Een recente foto van H.K.H. Prinses Beatrix, die morgen haar 13e verjaardag hoopt te vieren Crisis in rood Italië Intellectuelen willen zelf denken Twee communistische parlements leden, prof. Valdo Magnani en dr. Aldo Cucchi, hebben hun lidmaat schap van de Communistische Par- tij Italië opgezegd. Deze breuk van twee vooraanstaande figuren in de communistische partij wordt alge- I meen beschouwd als het signaal voor de intellectuele aanhangers van To- gliatti om hun kaarten van lidmaat- Verliezen in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea, begin Januaïi 1951, bij actie zijn gesneuveld: A. A. van Balkom, sergeant-majoor, Legernummer 140610012, afkomstig uit Nijme gen; P. K. Smit, soldaat, legernum mer 280106392, afkomstig uit Amsterdam. ÜANTASTISCHE GETALLEN noemde minister-president Attlee giste- ren, toen hij in het Lagerhuis vertelde hoe de Britse regering van plan is om de verdediging van Engeland op een zo hoog mogelijk peil te bren gen. Oorspronkelijk had men voor een periode van drie jaar gedacht, aan 3.6 milliard pond sterling genoegte hebben. Het nieuwe plan ver eist voor diezelfde periode echter 4.7 milliard pond; dat is 1.1. milliard meer. Het geld voor de vorming van voorraden is daar niet in begrepen. Wanneer die reusachtige sommen over drie jaar verbruikt zullen zijn, zal de militaire kracht van Groot-Brittannië, ter zee, te land en in de lucht, groot genoeg zijn om iedere aanval af te slaan. Deze zomer zal het leger 235.000 luchtmacht 10.000 en de marine 6800. reservisten oproepen voor een herha- Op 1 April zal de totale sterkte van lingsoefening van twee weken, de de Britse strijdkrachten 800.000 man zijn (ruim 100.000 man meer dan in April 1950). De nadruk viel in Att- lee's rede overigens minder op de AAN HET ZUID-KOREAANSE sterkte van de strijdkrachten, gere- FRONT is een groot aantal veldpre- kend in manschappen, dan op de uit- dikers en aalmoezeniers, voor de breiding van de militaire productie, geestelijke verzorging der troepen, Aan het einde van de drie jaren, toegevoegd. Bovenstaand beeld toont u een aalmoezenier in de vuurlinie. waarvoor het bedrag van 4.7 milliard pond is bestemd, hoopt Groot-Brit tannië zijn productie van vliegtuigen en tanks verviervoudigd te hebben. Op het ogenblik worden de eerste bestellingen geplaatst voor de pro ductie van een nieuwe viermotorige bommenwerper met straalaandrij ving. De productie van andere typen vliegtuigen wordt versneld. Ook de bouw van schepen, bestemd om on derzeeboten te bestrijden wordt be- Attlee liet uitkomen, hoe moeilijk het Groot-Brittannië zal vallen, om enerzijds de militaire productie te verhogen en anderzijds een redelijke levensstandaard te behouden, toen hij zei: De regering heeft één duide lijk doel: ervoor te zorgen, dat wij thans zoveel mogelijk van de last dragen en ons ervan weerhouden, een wissel op de toekomst te trek ken door ons in het buitenland in de schulden te steken. Dat zal niet gemakkelijk zijn. Want de industrieën die het grootste gedeelte van onze militaire produc- toe moeten leveren, zijn dezelfde, waarvan wij de grootste bijdrage verwachten voor de export. BEPERKING VAN HET GEBRUIK. De regering is tot de conclusie ge komen, dat er maatregelen moeten worden genomen om het gebruik door de burgerij van goederen, die geëxporteerd kunnen worden, te be perken. De minister van Financiën ontwerpt op het ogenblik die maat regelen. Er zullen nog meer offers moeten worden gebracht, al zal de regering doen wat zij kan om de last van de bevolking te doen drukken. Het pro gramma voor de woningbouw b.v. zal wat verminderd moeten worden. De textiel-industrie moet haar productie verhogen om meer te kunnen uitvoe ren. Wanneer er gebrek zou begin nen te komen aan arbeiders in de voor de verdediging werkende indus trie, zal de regering niet aarzelen daarvoor arbeiders te mobiliseren. KoA.ïeitj,e... In de kracht van het geloof wordt de moeilijkste dag ten einde ge bracht het moeilijkste werk ge daan de zwaarste strijd volstre- den. schap terug te sturen naar het com munistische hoofdbestuur. In de brief, die Magnani aan het hoofdbestuur heeft gestuurd, zegt de geleerde, dat hij met de partij breekt, j,omdat deze hem verbiedt een eigen mening er op na te houden en tot uitdrukking te brengen". Het com munistische hoofdbestuur bewaart over het heengaan van Cucchi en Magnani het grootste stilzwijgen. Het heeft de andere partijleden beloofd, dat binnenkort over het geval tekst en uitleg zal worden gegeven. Intus sen zal het hoofdbestuur trachten Magnani en Cucchi de zetels te ont nemen, die zij in het parlement be zetten. Cucchi en Magnani zijn beiden af gevaardigde van kiesdistricten uit Noord-Italië, waar de communistische partij de meeste aanhangers heeft. Magnani is thans 38 jaar oud en heeft zich tijdens de oorlog onderscheiden in de illegaliteit. Hij was leider van een knokploeg die onder bevel van Tito stond. Vorige week werd hij her kozen als lid van het provinciale be stuur van Reggio Emilia. Ignazio Silone, zelf oud-communist en stichter van de Italiaanse Socia listische Eenheidspartij, sprak op een *res in Turijn en zei, dat „hij een behaaglijk toevluchtsoord bood aan allen, die van de communisten naar hem overlopen". Silone heeft zijn partij gevormd voornamelijk met het doel zoveel mogelijk ontgoochelde communisten en socialisten van Nen- ni, die Togliatti steunt, aan te trek ken. VOET BIJ STUK WIJ KUNNEN HET ons niet ver oorloven bij het communistische China en zijn buurstaten de indruk le wekken, dat de strijdkrachten van Peking onweerstaanbaar zijn en dat China's buren thans, ten koste van hun vrijheid, met de communisten tot overeenstemming moeten komen. De Amerikaanse troepen blijven in Korea om aan te tonen dat de com munistische aanval kan worden te gengehouden". Dat is het Amerikaanse standpunt inzake Korea en de man, die dit standpunt aldus formuleerde, was Dean Rusk, de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za- 0 ken, speciaal belast met de za ken van het Verre Oosten. Onder de indruk van de Amerikaan se vastberadenheid en misschien ook wel van de keer, welke de krijgskans op het Koreaanse schiereiland heeft genomen, hebben de meeste landen van de UNO toch van een krachtiger houding doen blijken dan wij Zater dag vreesden. De meerderheid (34 van de 60 ver tegenwoordigende leden-staten) heeft zich thans in de politieke commissie te Lake Success uitgesproken vóór aanvaarding van de Amerikaanse re solutie, welke, zoals bekend, Peking brandmerkt als agressor in Korea. Naast de Verenigde Staten zullen on der meer Engeland, Frankrijk. Ne derland, België, Noorwegen, Dene marken, IJsland, Israël, de Philippij- nen en alle Zuidamerikaanse landen vóór stemmen. Dat wil nog niet zeggen, dat China nu werkelijk door de UNO als „aan valler" zal worden veroordeeld met al de consequenties, welke daaraan verbonden zijn. Want de resolutie zal nog door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties moeten worden geratificeerd, waarbij een meerder heid van twee derden is vereist. Of de resolutie deze meerderheid halen zal. is op z'n minst zeer dubieus. Sir Benegal Rau, de vertegenwoor diger van India, heeft in de loop van het debat verklaard: „Van de hoog ste autoriteit heeft mijn regering ver nomen, dat er geen hoop meer zal zijn op een vreedzame regeling van het conflict indien de Chinese Volks republiek als agressor wordt veroór- deeld". Die „hoogst^ autoriteit" zou de Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjoe En Lai zijn, die tegen over de ambassadeur van India te Peking verklaard zou hebben, dat Peking een dergelijke veroordeling zoü beschouwen als een „vijandelijke daad". Waarop men zou kunnen ant woorden, hoe de Verenigde Naties dan wel het optreden van China op Korea moeten beschouwen? Als een vriendschappelijke daad? Of is het soms een vijandige daad, als men de dingen bij hun naam noemt? In Azië schijnt men trouwens veel waarde te hechten aan benamingen, getuige bijv. het subtiele onderscheid, dat in het amendement van Libanon op de Amerikaanse resolutie is voor gesteld. Men wil n.l. niet zeggen, dat de Chinezen alle voorstellen van de UNO tot het staken van het vuren hebben „verworpen", maar dat zij die voorstellen „niet hebben aanvaard". Voelt u het verschil? Ieder kan daarbij denker- wat hij wil en vast houden aan zijn eigen opvatting. Een typisch staaltje van Oosterse diplo matie: ieder behoudt zijn eigen 'ziens wijze en een dubbelzinnige formule zorgt voor de overbrugging. Zo blijft men het oneens en wordt het toch eens. Wij zijn benieuwd, hoe Mao zal reageren, als de Verenigde Naties voet bij stuk houden. Een geval van „Titoisme" heeft de Tsjechische communistenleider ge dwongen het he'e partijbestuur van het district Brno in Moravië op te heffen. Bovendien hebben zij dezelfde zuiverende hand in eigen gelede ren moeten steken en een lid van het Tsjechische Politburo, Maria Smermova, moeten ontslaan. In Bratislawa (Slowakije) is een chirurg, prof. Koch, gearresteerd. Vrijwel al'e arrestanten hebben zich een naam verworven in de illegaliteit tijdens de Duitse bezetting. Al deze arrestaties maken deel uit van een wijdvertakte en hardnekkige verzetsbeweging, van Tsjechische communisten, die zich niet meer zon der meer wensen t2 schikken naar de orders, die zij via Praag van Mos kou krijgen opgelegd- Deze beweging heeft reeds een dergelijke omvang aangenomen, dat de Russen zelf het nodig hebben geacht spectaculair en straffend op te treden. Om deze re den werd dezer dagen bekend ge maakt, dat de Russische leveranties van graan aan Tsjecho-Slowakije v/aren gestaakt. Het waren juist de ze graan'everanties, die de beloning vormden voer de comnvmistische staatsgreep in Februari 1948. De zuiveringsguillotine heeft thans het hele partijbestuur van Brno en omgeving vernietigd, omdat „dit een broeinest werd van kleine tyrannen en communisten, die geen critiek aannamen of zelfcritiek beoefenden. De partijdiscipline was daardoor reeds dermate verslapt, dat de ver gaderingen slecht werden bezocht en dat één derde van de openbare bij eenkomsten niet kon doorgaan" Zo luidt de verklaring van het officiële. dagblad, dat de communistische par- •tij voor Brno en omgeving uitgeeft, in Roemenië. Diplomaten aan de ketting Leer om leer Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een verbod uitgevaardigd voor leden van de Hongaarse legatie in Washington, waarbij het hun verboden is zich ver der dan 29 kilometer van het Witte Huis te begeven. Deze maatregel is een represaille voor een soortgelijk verbod voor het personeel van de Amerikaanse lega tie in Hongarije. Als de Hongaren zich buiten de genoemde afstand wil len begeven moeten zij daarvoor ver gunning vragen bij de politie. Ook het Roemeense legatiepersoneel is een dergelijke beperking opgelegd. Ook dit verbod is uitgevaardigd naar aanleiding van een scherpe controle op Amerikaans diplomatiek personeel

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1