Nog geen beslissing te Lake Success Minister Stikker: „Kiekeboe" HANGEND TUSSEN TWEE RESOLUTIES Mr. D. U. Stikker een onderzoek opgedragen Geallieerde opmars naar Seoel Directeur: C M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) MAANDAG 29 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12194 Papengracht 32, Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 Amerika blijft op zijn stuk staan JN DE POLITIEKE COMMISSIE van de Uno duurt de strijd voort over de vraag of volgens de wens van Amerika China tot agressor moet worden verklaard, dan wel of in plaats daarvan de koers gevolgd moet worden, die de twaalf Oosterse landen aangeven met hun resolutie be treffende een conferentie van zeven landen met communistisch China. Deze twaalf landen hebben dit weekeinde hun resolutie herzien om tege moet te komen aan bezwaren van verscheidene landen. Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde, wees in de vergadering van Zaterdag de formule van het Arabisch-Aziatische blok vierkant van de hand en eiste, dat de Uno zonder verder talmen communistisch China al agressor zou brandmerken. TWEE VRAGEN Austin stelde twee vragen: 1. Is de Uno in staat een moreel oordeel uit te spreken, dat in over eenstemming is met de duidelijke fei ten? 2. Is de Uno in staat maatregelen te formuleren voor een collectief op treden, gebaseerd op deze feiten en de morele uitspraak? Hij stelde, dat de Amerikaanse re solutie voorziet in vorming van een commissie van goede diensten, die hetzelfde doel zou kunnen nastreven als gewenst wordt door de Oosterse landen, n.l. voortzetting van de po gingen om tot een vreedzame rege ling te komen. De Amerikaanse re solutie heeft geenszins ten doel nieu we bevoegdheden aan generaal Mac Arthur toe te kennen. Ook Israëls voorstel om de commissie voor de sancties niet met haar werk te laten beginnen, alvorens een verzoenings- groep alle mogelijkheden van een vreedzame oplossing heeft onder zocht, wordt door Amerika pen. Voordat Austin aan het woord kwam, had de Poolse gedelegeerde verklaard de resolutie der Oosterse landen te zullen steunen, indien eni ge Russische amendementen werden aangenomen .terwijl Palar namens Ihdonesië had herinnerd aan de pro cedure, die de Uno had gevolgd tij dens het NederlandsIndonesische conflict, waaruit hij concludeerde, dat een vreedzame regeling tot stand kan worden gebracht zonder vooraf gaande staking van het vuren. Zuid-Afrika gaf te kennen, dat het de Amerikaanse resolutie zal steu nen, die beoogt China als aanvaller te brandmerken. De Zuid-Afrikaan se afgevaardisde hoopte, dat daarna de Verenigde Naties al het mogelijke zullen doen om tot een vreedzame regeling te komen voordat zij tot for mulering van strafmaatregelen over gaan. Een afgevaardigde van de Libanon kondigde aan. dat zijn delegatie zo wel de Amerikaanse resolutie als de Aziatische zal steunen. De commissie ging tenslotte tot Maandag uiteen. 's-GRAVENHAGE, 29 Januari. Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informatorisch de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en haar daarom trent een rapport uit te brengen. Maarschalk Mannerheim overleden Finlands ongekroonde koning In de ouderdom van 83 jaren is Zaterdag te Lausanne in Zwitserland veldmaarschalk Carl. Gustaf baron Mannerheim overleden, Finlands nationale held en oud-president. Men noemde hem wel: Finlands „on- gekroonde koning"'. Dinsdagavond j was hij in het ziekenhuis opgenomen voor een maagoperatie, welke hem evenwel niet meer heeft kunnen ba ten. Zijn stoffelijk overschot, bedekt met de Finse vlag ligt opgebaard in de kapel van het ziekenhuis, van waar het Woensdag, na gebalsemd te zijn naar Finland zal worden overgevlogen voor een staatsbegra fenis Veldmaarschalk Mannerheim, die in de Eerste Wereldoorlog als cava- lerie-officier in de Russische gelede ren meevocht, heeft in de laatste oorlog tweemaal het Finse teger aangevoerd, toen zijn land in een strijd op leven en dood met de machtige buurstaat verwikkeld raakte. Toen Rusland, in November 1939, Finland binnenviel, werd langs de z.g. „Mannerheimlinie"' door het kleine Finse leger, onder Manner heim, een heldhaftige stijd gevoerd, die echter eindigde met Finlands capitulatie. In 1941 vielen de Duitse legers Rusland binnen. Opnieuw voerde de maarschalk het Finse leger aan, dat ditmaal schouder aan schouder streed met Hitler's stoottroepen. In September 1944, toen Mannerheim het presidentschap van zijn land had aanvaard, onderteekende hij het vredesverdrag met Rusland. Na de wapenstilstand behield Mannerheim het presidentschap, maar nam hij niet meer actief deel aan de landszaken, hoewel van zijn persoon nog steeds grote invloed uitging. In Maart 1946 op 79-ja- rige leeftijd toen zijn gezond- heidstoestand steeds meer te wensen overliet, trad hij af. Met het oog op zijn gezondheid vertoefde Mannerheim de laatste ja ren in Zwitserland. Alleen in het voor hem gunstige seizoen alsook ter vervulling van zijn burgerplich ten, zoals het uitbrengen van zijn stem, placht hij naar Finland te ko men. VLIEGERS VAN DE NEDERLAND SE MARINE LUCHTVAARTDIENST OEFENEN IN ENGELAND. - Een eskader van de Nederlandse marine luchtvaartdienst onder commando van luitenant A. Bruinsma is gesta- tionneerd op de luchtbasis St. Mor- ryn in Cornwall voor een oefenpe riode. Bovenste foto toont de com mandant van de luchtbasis St Mer- ryn (O) I. G. Wilson met de com manderende officier en vliegers van Pleven naar Washington Hulp in„vergeten oorlog1' De Franse premier René Pleven is Zaterdagnacht per vliegtuig naar Washington vertrokken Hij was vergezeld van Alexandre Parodi, se cretaris-generaal van aet ministerie van buitenlandse zaken, Nervé Alphand, de Franse vertegenwoor diger in de raad van plaatsvervan gers der ministers van buitenlandse zaken en generaal Alphonse Juin, inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten. Het voornaamste onderwerp van bespreking tussen president Truman en premier Pleven zal ongetwijfeld zijn de Amerikaanse hulpverlening aan het Franse en Indochinese ver zet tegen de opdringende commu nisten in Indochina. Truman is in staat meer tanks, vliegtuigen, vrachtauto's en uitrus tingen te beloven, nu de Amerikaan se defensie-productie dit jaar op vol le toeren gaat draaien. Zijn bezoek zal een klinkend suc ces zijn als hij er inslaagt de Ame rikaanse 'aandacht te trekken voor de tot nog toe „vergeten oorlog" in Indochina, waar Frankrijk nu al vier jaar verwikkeld is, op gelijke vijze als de V.S. thans in Korea. Pleven zal naar verwachting de belofte, dat Frankrijk zijn bijdrage aan het Atlantische leger van 10 di visies wil leveren, bevestigen. Dit is d^ grootste troepenmacht, die tot r 'oe aan Eisenhower is aangebo- CHINEZEN DEDEN EEN TEGENAANVAL INROEPEN der CINESE COMMUNISTEN hebben Zondagmorgen de zwaarste tegenaanval ingezet sinds het „beperkte offensief" van het achtste léger vijf dagen geleden in het gebied van Soewon en Seoel begon. In de nacht drongen de Chinezen de linies der V.N. binnen, zij legden mijnen op de wegen, wierpen wegversperringen op en zonden pa trouilles Soewon binnen. Manschappen van het achtste leger zetten tanks in om de wegversperringen op te ruimen. Enkele kilometers ten Noord-Oosten van Soewon vielen de Chinezen Amerikaanse eenheden in de achterhoede aan. Volgens een woordvoerder van het achtste leger blijkt uit een rapport, dat tussen de Westelijke frontlinie en de Han 60.000 Chinezen zijn samen getrokken. In het gebied van Intsjon vielen de Chinezen ook op kleiner schaal Turken aan. Alle aanvallen waarvan sommige in bataljónsterkte, werden met zwaar artillerie- en gra- naatvuur afgeslagen. De strijdkrachten van de Verenig de Naties hebben delen van het tweede Noord-Koreaanse legercorps afgesneden en omsingeld. Het twee de legercorps bestaa uit vijf kleine divisies, die zich ten Zuiden van de frontlijn bevinden. het Nederlandse eskader. Van links naar rechts: Sergeant Sommer; Lt. Baker; Lt. Smit; Lt. L. A Bree; de commandent (O) Wilson Lt Bruins ma, commandant van het Neder landse eskader; Lt. Challik; Lt. Brandler en korporaal Lozie. Op de onderste foto: de Sea Furies van het Nederlandse eskader met opgeklapte vleugels opgesteld op het vliegveld van St. Merryn. Bliksem sloeq in vliegtuig Een viermotorig Italiaans passa giers vliegtuig, onderweg van Parijs naar Rome werd Zaterdag nabij Tar- quinia, ruim 100 kilometer van zijn bestemming verwijderd, door de bliksem getroffen. Het toestel vloog in brand en stortte neer op een drukke spoorlijn, waarlangs juist een sneltrein naderde. De machinist slaagde er in zijn machine vlak voor het brandende wrak tot stilstand te brengen. Negen passagiers en vier leden van de bemanning kwamen ,om het le ven en de vier anderen-werden zwaar geword. Een Amerikaans echtpaar over leefde de ramp, maar zijn vijf maan den oude baby overleed. Een Nieuw- Zeelander overleefde vier landge noten. De tweede piloot, de enige vrijgezel van de bemanning, zou gis teren in het huwelijk zijn getreden. Alleen de steward werd gered. MACARTHUR BEZOEKT SOEWON. Generaal Douglas MacArthur heeft zich Zondag per vliegtuig naar Soe won begeven en een bezoek van 2 uur gebracht aan he* front, dat iets meer dan 15 km. van Seoel ligt. Vooruitgeschoven eenheden van de verbonden troepen hebben Zon dag de opmars naar Seoel voortge zet. Spionnage-proces te Praag Weer priesters ver oordeeld Te Praag is Zaterdag officieël be kend gemaakt dat het staatsgerechts- hof aldaar vier R.K. priesters, een [gewezen politie-officier en een voor malige ambtenaar, op grond van spionnage en hoogverraad, het op touw zetten van samenzweringen om de staat omver te werpen, het on derhouden van verbindingen met een buitenlandse m'ogendheid en nog vele andere staatsvijandige han delingen heeft veroordeeld tot ge vangenisstraffen van zeven tot 25 jaar. Een niet genoemd aantal andere beklaagden, dat in de loop van het zelfde proces is berecht, werd ver oordeeld tot dwangarbeid, varieren- de van twintig maanden tot zes jaar. De situatie in Tibet troepen, die Oost-Tibet warei nengedrongen, is teruggetrokken om de onderhandelingen tussen China en Tibet te vergemakkelijken, zo wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen te Klimpong (Bengalen) meegedeeld. Het verzoek tot terug trekking is gedaan door de 16-jarige Dalai Lama van Tibet. De Chinese autoriteiten hebben de Dalai Lama verzocht naar Lhasa te rug te keren van zijn zevendaagse geestelijke oefening aan de grens van Sikkim. Zij verzekerden hem, dat zij zich niet met zijn interne be stuursaangelegenheden zouden be moeien. GAS OVER DE GRENS In het Duitse grensgebied in de buurt van Neuenhaus, nabij de Ne derlandse grens, is op 1360 meter diepte gas aangeboord. De hoorplaats is afgesloten, waarna er productie- proeven zullen worden genomen. Waarschijnlijk is door deze boring een nieuwe aardgasveld ontdekt. PAUL VAN KEMPEN r\e uitvoering van het „Requiem" van Verdi is in het Amsterdams Concertgebouw onmogelijk gemaakt door gefluit, getoeter en het ontplof fen van voetzoekers. De opruiing, reeds enige tijd op touw gezet tegen de figuur van Paul van Kempen, is tot een erg onmuzi kale uitbarsting gekomen, hoewel èn de regering èn de burgemeester van Amsterdam tegen het optreden van deze ongetwijfeld hoogbegaafde diri gent geen bezwaar hebben gemaakt. De burgemeester verklaarde dezer dagen in de Raad, dat Van Kempen herhaaldelijk geweigerd heeft of schoon hij genationaliseerd Duitser was geworden lid te worden van de Nazi-partij; daarentegen lid ge weest is van een anti-fascistische or ganisatie. De bewijsstukken daarvan had de burgemeester in zijn bezit. Niettemin is de rel doorgegaan en tot uitspatting gekomen. Er is hier een stokerij van links te bespeuren. Ge stencilde gedichtjes, welke onder het publiek werden verspreid, toonden aan, dat de gehele demonstratie niet zozeer gericht was tegen de dirigent Paul van Kempen als wel tegen de directeur van het Concertgebouw, Rudolf Mengelberg, wiens „kapita listisch" beheer na de oorlog geen genade heeft gevonden in de ogen van links-georiënteerde Amsterdam mers. Daartegen was in hoofdzaak de stemming gericht. Daartoe moest een terreur worden ontketend. Daarvan is het „Requiem" van Verdi het slachtoffer geworden. Het optreden van Paul van Kempen staat niet ge heel buiten de gewekte beroering, maar de verontwaardiging is zo on zuiver, dat men goed doet zich bij de beoordeling van diens optreden te houden aan het oordeel der auto riteiten. Dat oordeel nu luidde: Geen bezwaar. Atoomexplosies in Nevada Driemaal in één week Op de oefenbasis van de commis sie voor de atoomenergie nabij Las Vegas in de Amerikaanse staat Ne vada is Zondag opnieuw een atoom ontploffing te weeg gebracht. Het was de derde in een week tijds. De bewoners van Las Vegas verklaarden dat deze derde ontploffing luider was dan de beide vorige. Namens de commissie voor atoom energie zijn. behalve, dat bevestiging werd gegeven van het bericht, geen bijzonderheden medegedeeld. Na de tweede explosie, die zich Za terdag voordeed, deelde een lid van de voorlichtingsstaf der commissie mee, dat een gebied met een straal van 250 km. nauwkeurig was afge zocht en dat geen rad'o-actieve in werking op het leven in die streek was waargenomen. Deze bevinding had vroegere constateringen beves tigd. De ontploffing op Zondagmor gen verspreidde een schitterend mag nesiumachtig licht, dat overging in een gloed als bij zonsopgang soms kan worden waargenomen. PROFETEN, DIE BROOD ETEN Wanneer het is toegestaan bij een zo ernstig onderwerp als een kabinets-crisis zich vro.ijk te maken, dan is er nu wel reden toe. Naarstig hebben we alle pers-com mentaren en pers-profetieën bestu deerd en ook wij hebben veronder stellingen geopperd, afgaande op meningen van „insiders". Niemand echter had de mededeling van het kabinet der Koningin verwacht, welke hedennacht uit de raadselbus is gekomen als een vo.komen ver rassing. Geen van de politieke puzzelaars heeft een goede oplossing ingezonden. Daaruit blijkt wel, hoe stipt-ge- heim en hoe voorzichtig de raadslie den van de Kroon in 't bizonder het duo DreesVan Schalk, prof. Kranenburg en Stikker de bespre kingen hebben gevoerd. Slechts een van de verslaggevers, die de onder handelaars van huis tot hof als speur honden op de hielen zaten, heeft het geheim onbewust aangevoeld, toen hij op het gezicht van minister Stik ker las, dat deze allerminst uitge laten leek. Het is minister-Stikker, die door H.M. is uitgenodigd de machine weer op gang te he.pen en de mogelijkhe den te onderzoeken voor de vorming van een kabinet, dat „het vertrou wen heeft van het parlement.'' Het is dus een „geclausuleerde" opdracht, maar de clausule is zeer wijds gesteld. De vorm van de invi tatie „de mogelijkheden te onderzoe ken'' is niet ongewoon, zodat het al weer voorbarig zou zijn, daaruit te brouwen, dat er ook „onmogelijkhe den" voor de hand liggen. De toe voeging, „dat het vertrouwen heeft van het parlement" geeft, als men deze zinsnede afzonderlijk neemt, wel aanleiding tot het vermoeden, dat gestreefd wordt naar een minis terie, dat min of meer „parlemen tair" gegrondvest zal zijn en schept de verwachting yan een kabinet, dat enigermate rust op vier of vijf zuilen, we ke omhoog-streven op een door de heer Stikker voor te leggen pro gram. Deze samenwerking te vinden is een moeilijke taak. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de heer Stikker zo al niet „opgelaten" dan toch zeker niet uitgelaten keek. Uitgesloten lijkt ons, dat aan de uitnodiging, tot de heer Stikker ge- [richx, de stelregel ten gronds ag ligt, dat, wie bij een kabinets-crisis de brokken maakt, zelf beginnen moet i met het lijmen Weliswaar heeft mi- nister Stikker door zijn aftreden het j kabinet „meegesleept", maar het is voor het gehele land duidelijk, dat Oud de aanstichter van het ónhei! is geweest. De opdracht aan de heer Stikker zal integendeel zo al niet als een complimentje eer bedoeld zijn als een erkenning van de vooraanstaande plaats, we ke hij inneemt, zowel in het kabinet als in de V. V. D en uit overweging van de mogelijkheden, welke zijn gezaghebbende persoon vermag te openen tot nader overleg en beraad in de boezem van de V. V. D. De verhouding, waarin de heer Stikker staat tot zijn politieke vrien den is na het aftreden van het kabi net, in de schemering gebleven. De heer Oud heeft zich gehaast, terwijl de minister op valreep stond om het schip te ver'.aten, hem een harte lijk weerzien toe te wensen in een „sterker kabinet". Intussen is ook de tegenstribbelen de ir. Vos weer genadig in het be stuur van de P. v. d. Arbeid terug gekeerd en weer in genade aangeno men, zodat ook dat barstje weer on zichtbaar is geworden. Daarbij komt, dat de heer Stikker in P v. d. A.- kringen steeds veel waardering voor zijn beleid heeft gevonden, zodat hij de aangewezen man lijkt, om tegen stellingen te overbruggen. Politiek Nederland kan weer aan het gokken slaan Zal het Stikker lukken of niet? Hel verloop tot nu toe van de kabinets-crisis wettigt slechts een berekening: dat iedere voorspelling zeer vaag moet zijn en, ondar.ks haar vaagheid, nóg niet kan uitkomen. De echtheid van voorspel lingen kan men pas nagaan, a's ze in vervulling zijn gegaan. Nadat ieder een, die het meende te weten, zich zo juist glansrijk heeft v^<?ict, lijkt ons voorzichtigheid in het LVod-eten- de profeteren geboden. PROTESTACTIE TEGEN HET OP TREDEN VAN PAUL VAN KEM PEN. Om te protesteren tegen het optreden van Paul van Kempen als dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest werden Zater dagavond aan de bezoekers van het Concertgebouw door studenten pamfletten uitgereikt. Er is meer verlangen in de wereld dan een mens met zijn verstand kan omvatten. DE WERKING VAN DE LAMINGTON. De vulkaan Lamintogn in Austra lisch Nieuw-Guinea werkt nog steeds. Zondag ontkwamen dertig blanken zonder letsel, toen de kraler wolken puimsteenstof een 3 y. kilometer de lucht inslingerde. Deze dertig wa ren de enige menselijke wezens in de gevaarlijke zóne. Zij waien bezig met het begraven van de slachtof fers van de eerste uitbarsting. Zon dag deden zich twee uitbarstingen voor. De ene duurde een uur, de an dere een kwartier. Toen de vulkaan Zaterdag begon te werken, hadden de autoriteiten alle opsporingsgroepen uit het rampge bied teruggetrokken. Tevens is men begonnen met de ontruiming van Po- pendetta, een 16 kilometer van de vulkaan af gelegen dorp, dat aan de eerste uitbarsting ontkwam.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1