S)e ftzidóeSoti/fca/nt Mao verrast Lake Succes nieuw voorstel met een Kruipt Mao in zijn schulp? Regeringen bestuderen de voorstellen De doden van de sneeuwbergen Diepe stoten in Chinese linies Directeur: C. M. v. HAMERSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 JANUARI 19»1 42ste JAARGANG No. 12189 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI (1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De debatten twee dagen qeschorst DEKING-CHINA heeft de Verenigde Naties tc Lake Success verrast met een nieuw vredesvoorstel. Het lijkt veel op het oude niet aan vaarde Chinese tegenvoorstel, doch het wordt thans bestudeerd. Het nieuwe voorstel is binnen gekomen door bemiddeling van de vertegen woordiger van India, sir Benegal Rau en gisteravond aan de politieke commissie van de Ver. Naties voorgelegd. Dc debatten te Lake Success zijn twee dagen opgeschort om de voorstellen van Peking nader te be studeren. De hoofdpunten De hoofdpunten van het aanbod zijn: 1. Als het principe dat alle bui tenlandse troepen uit Korea moeten worden teruggetrokken, is aanvaard en in praktijk wordt gebracht, zal de Chinese volksrepubliek de verant woordelijkheid op zich nemén de Chinese vrijwilligers te adviseren naar China terug te keren. 2. Wat betreft de beëindiging van de oorlog en de politieke regeling van het Koreaanse probleem acht de Chinese volksrepubliek het moge lijk twee stappen te doen, n.l. a. Tot een staking van het vuren Gen. Eisenhower te Frankfort Hij kende maar één Duits woord Maandagmiddag heeft generaal Eisenhower een officieus onderhoud van twee uur gehad met McCloy en Kirkpatrick, de Amerikaanse en de Engelse hoge commissaris in Duits land, en Armand Berard, plaatsver vanger van de Franse hoge commis saris Poncet, die zich in Parijs be vindt. Een officiële bespreking was met het oog oj. een verkoudheid van Eisenhower afgelast. Waarom die verkoudheid de ge neraal wel toeliet officieus te praten, maar niet om officieel te praten, is niet duidelijk. De griep heeft te Frankfort blijkbaar een grote rol ge speeld, want de leider der Westduitse sociaal-democraten dr. Schumacher, had ook al griep en was daarom ver hinderd generaal Eisenhower te ont moeten. Maandagavond heeft Eisenhower een receptie ten huize van McCloy te Bad Homburg bijgewoond, waar hij voor het eerst de Westduitse kanse lier Adenauer ontmoette. Eisenhower was toen opgewekt en maakte een gezonde indruk. Adenauer begon het gesprek met Eisenhower met de vraag: „Spreekt u Duits?", waarop Eisenhower ant woordde: „Ik ken maar een Duits woord: Eisenhower". Na de receptie was Eisenhower met enkele hoge autoriteiten de gast van McCloy bij een diner, geen Duitsers aanzaten. voor een beperkte tijd kan worden besloten op de eerste vergadering van de zevenlandenconferentie. Als dit besluit wordt uitgevoerd kunnen de onderhandelingen wor den voortgezet, b. Opdat de oorlog in Korea volle dig kan worden beëindigd en de vrede in Azië kan worden verze kerd, moeten alle voorwaarden voor de beëindiging van de oor log worden besproken in verband met de politieke problemen. Over de volgende punten moet overeen stemming worden bereikt: 1. Stappen en maatregelen voor de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. Over voorstellen aan het Ko reaanse volk betreffende maatrege len ter oplossing van interne proble men moet door het Koreaanse volk zelf worden beslist. Dc Amerikaanse strijdkrachten moeten uit Taiwan (Formosa) en de straat van Formosa worden terugge trokken in overeenstemming met de verklaringen van Cairo er Potsdam. 4. De rechtmatige status van de Chinese volksrepubliek in de Ver enigde Naties moet worden beves tigd. VOLKOMEN VERRASSING. Dit Chinese voorstel kwam als een volkomen verrassing. In de loop van de dag nog hadden de gedelegeerden van 12 Arabische en Aziatische lan den vergaderd en gezamenlijk een resolutie opgesteld, waarin op de Verenigde Naties een beroep wordt gedaan het initiatief te nemen tot een nieuwe toenadering met commu nistisch China. Deze resolutie zal nu niet worden ingediend. In plaats daarvan hebben de 12 gedelegeerden de politieke commissie verzocht de zittingen voor twee dagen te staken, teneinde de Chinese voorstellen te kunnen bestuderen. Van Amerikaanse zijde was er geen reactie. Een der leden van de dele gatie betwijfelde echter of Washing ton in zal gaan op de nieuwe voor stellen van Peking. In ieder geval kan de Amerikaanse delegatie hierover geen besluit nemen; daarvoor is al leen de regering bevoegd. Aan het slot van haar zitting be sloot de politieke commissie de de batten twee dagen te staken om de voorstellen van Peking te bestuderen. MALIK IS „VEEL BETER". Een Sowjet-Russische woordvoer der heeft Maandag te New York medegedeeld, dat de permanente Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Jacob Malik, die dezer dagen een hartaanval heeft gehad „veel beter" is. Hij zal spoe dig in staat zijn zijn werkzaamheden te hervatten. Meer dan 200 slachtoffers der lawines De vulkaan uitbarsting op Nieuw-Guinea De berg ontplofte als een bom Men heeft nog geen overzicht van het aantal doden tengevolge van de i gisteren gemelde eruptie van de j vulkaan Lam'ington op Australisch Nieuw-Guinea. Volgens geruchten1, zouden een vijftigtal blanken (o.w. missionarissen) om het leven geko men zijn. Maar een groep van 34 blanken, waarover men zich aanvan- kelijk ernstig ongerust maakte blijkt intussen in veiligheid te zijn. Ook i onder de Papoea's schijnt het aan- I tal slachtoffers nog wel mee te val- i len. Met vliegtuigen probeert de Aus- j tralische regering hulp te bieden. Het vliegveld van Port Moresby is voor gewoon luchtverkeer gesloten, opdat het reddingswerk niet wordt belem merd Dikke wolken as maken het de piloten zeer moeilijk, de geteis terde streek te bereiken. Een vliegtuig van de regering heeft de eerste vluchtelingen naar Port Moresby gebracht. Het waren dertien vrouwen en kinderen. De m eesten waren zo overstuur, dat zij niets konden vertellen. Miss Rae uit Sydney was beter bij haar positie ven en zij deed het volgende ver haal: De berg ontplofte als een atoom bom. Zwarte rook steeg omhoog als een paddestoel en kwam vervolgens op ons toerollen. Wij hadden onge veer drie minuten om weg te kom Wij bereikten het vliegveld en trachtten met rrran en macht de tien tallen inheemsen te helpen, die met zware brandwonden overdekt het veld op kwamen strompelen. Wij hadden maar weinig medicamenten en geen water zodat wij vrijwel niets konden uitrichten. Bij velen was het vlees hier en daar volkomen weggebrand. Wij begroeven er zes en tientallen zonden wij op vrachtau to's weg, om zich onder doktershan den te laten stellen. Wij hebben niets meer van hen gehoord. Het rommelde nog in de berg toen ik met een vliegtuig vertrok. In het gebied van de eruptie bevonden zich 68 blan ken handelaren, bestuursambtena ren, zendelingen en missionarissen. VOLGENS DE LAATSTE GEGEVENS hebben ruim 225 personen de dood gevonden bij de lawines in Zwi tserland, Italië en Oostenrijk. De laatste dodencijfers zijn voor Oostenrijk 127, Zwitserland 71 en Italië 30. In Oostenrijk worden ongeveer 30 ernstig gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. In Zwitserland zijn een 100-tal huizen en boerderijen vernield en 400 stuks vee omgekomen. Men is er in geslaagd een door gang të banen naar het Italiaansè dorp Livigno, dat sinds Zaterdag avond van de buitenwereld was af gesloten. In dit dorp werden zeven personen gedood en twee ernstig ge- ners slapen 's nachts geheel gekleed in de minst beschadigde huizen, ge reed om te vluchten bij het eerste bericht over nieuwe lawines. Veel vee is verloren gegaan. Een nieuwe sneeuwstorm heeft de SOEKARNO NAAR DE PHILIPPIJNEN. President Soekarno en zijn echt genote worden a.s. Zaterdag te Ma nilla verwacht voor een officieel be zoek, dat een week zal duren. EEN BEELD UIT ANDERMATT. Een bergdorp dat zeer te lijden heeft gehad van de lawines: de over blijfselen van een huis van drie ver diepingen, dat door de lawine ge troffen werd. Er vielen geen slacht offers, daar het huis tijdig was ont ruimd (foto boven). De foto links toont het door twee families be woonde huis „Zur Mühle" in Ander- matt, hetwelk door de lawine totaal werd vernield en waarbij negen per sonen bedolven werden; acht van hen verloren hierbij het leven. De foto rechts toont een reddings brigade bezig met het bergen van de stoffelijke overschotten van twee broers, die in een stal op de Ehren- platte nabij Diesbach in Glarnerland overvallen werden door de lawine, terwijl zij bezig waren het vee te verzorgen. Tussen de beide groepen mannen van de reddingsbrigade ligt het kadaver van een der omgeko men beesten. Merkwaardig gebrek aan weerstand Gesteund door de luchtmacht zijn gisteren vier pantsercolonnes van de Verenigde Naties diep doorgedrongen in de Chinese linies, waarbij ze zonder veel tegenstand te ontmoeten Seoel tot op 30 km', naderden. Opererende op een 100-km breed front rukten de geallieerde tanks vie sleutelpunten Koemjangjangni, Osan, Itsjon en het felomstreden Wonjoe binnen, maar tegen het vallen van d e avond werden de drie eerstgenoem de plaatsen weer ontruimd. wond. Bijna alle huizen hebben zwa- j autoweg door de Brennerpas over nnn een afstand van 500 meter geblok keerd. Naar schatting zal het vier dagen duren om' de weg weer vrij te maken. Het internationale spoor wegverkeer door de Brenner en de jdiensten door de Simplon- en St. Oothardtunnel zijn vandaa^ hervat. Boven sommige delen van de Zwitserse Alphen hebben Zwitserse toilitaire vliegtuigen voedsel en post lUitgeworpen. Ook ongeveer 700 bui tenlandse toeristen te Zermatt, die 'zich overigens in goede welstand be vinden, kregen hun post uit de lucht. In Oostenrijk hebben verscheide ne honderden toeristen noodgedwon- jgen hun vacantie moeten verlengen, Idaar zij in de verschillende valleien opgesloten zitten. Sommige hotels .•zijn van electrischc stroom versto- I ken, maar aan voedsel bestaat vol gens de laatste berichten geen ge brek. Te Innsbrück (Tirol) is de water- j voorziening door lawines afgesneden, j De burgemeester heeft via de radio i instructies gegeven over de berei- 1 ding van goed drinkwater uit scho- i ne sneeuw. In een plaatsje in Opper-Engadin (Zwitserland) werd een achtjarig jongetje, dat achttien uur onder de sneeuw bedolven was geweest, nog levend gevonden. LAWINES IN DE ALPEN. Lawi nes en sneeuwstormen hebben in de Zwitserse, Italiaanse en Oostenrijkse Alpen een groot aantal' slachtoffers geëist. Spoorlijnen en wegen werden geblokkeerd, telefoonlijnen verbro ken en c n groot aantal huizen, ver woest. De Tele-foto toont het vrijmaken van een tunnel bij Chur; met behulp van brancards worden de gewonden in veiligheid gebracht. A.N.P. Telefoto. GEEN NIEUW OFFENSIEF D:ze actie mag niet beschouwd worden als een UNO-offensief, maar was meer een intensieve verken ningsoperatie, waarbij het tevens de bedoeling was, de vijand te veront rusten en zijn aanvalsvoorbereidin- te verstoren. Als zodanig mag deze actie als geslaagd worden be schouwd, aldus het hoofdkwartier van het Achtste leger. Het vliegveld van Wonjoe was gis teravond nog vast in geallieerde handen. Kort nadat Britse troepen dit vliegveld hadden veroverd, arriveer de generaal Ridgway, de bevelheb ber van het Achtste leger. Hij voer de besprekingen met enige troepen commandanten en bracht een onver wacht bezoek aan de Franse vrijwil ligers, die zo'n grote rol hebben ge speeld bij de strijd om Wonjoe. Generaal Rideway verklaarde, dat de situatie op Korea ..uitstekend is en met de dag nog beter wordt." Ook in de lucht was er gisteren grote activiteit. Tijdens een luchtee- vecht bij Pyongjang. de Noord-Ko- reaanse hoofdstad, schoten Ameri kaanse Mustangs een communistische Rak-jager neer en beschadigden een tweede toestel van d - rode lucht macht tijdens enige felle luchtduels. Volgens de Arr.'erikaanse vliegers ontwikkelden de communisten een ongekend grote aanvalseeest en ble ven, ondanks de grote overmacht der Amerikanen, verbeten doorvech ten. Waar zijn de Chinezen gebleven Dc troepen der V.N. konden van daag naar believen kilometers ten Noorden van hun linies rondtrekken en ontmoetten slechts sporadisch te genstand van communistische troe pen, die langs het gehele Koreaanse front de opmars gestaakt schijnen te hebben. I Van de Westkust tot Wondjoe in j het centrum drongen patrouilles der V.N. 11 a 16 kilometer m niemands land door zonder Chirezen tc ont dekken. Dit raadsel, gecombineerd met de voorstellen tot een staakt het vuren der Chinese regering, heeft weer voedsel gegeven aan dc wijd verspreide geruchten, dat de commu nistische troepen in Korea een algë- meen bevel tot terugtrekken hebben gekregen. De gehele sector aan de Oostkust schijnt geheel vrij van communis tische troepen te zijn en patrouilles der V N. konden tot 30 kilometer naar het Noorden komen zonder enige tegenstand te ontmoeten. Al leen kilometers achter het front der V.N. ten Zuid-oosten van Tanjang strijden legers der geallieerden tegen meer dan 3000 communisten. Langs de Westkust zwermden pa trouilles der V.N. om Soewon heen 10 kilometer naar het Zuid-westen, 3 kilometer naar het Zuiden en 10 kilometer naar het Zuid-oosten. Geen viiand werd ontdekt. Itsjon bleek verlaten te zijn en zonder tegenstander bereikte men h :t 15 kilometer meer naar het Noord-oosten gelegen dorpje Ipori. GENERAAL JUIN Generaal Alphonse Juin, com mandant der Franse strijdkrachten in Noord-Afrika zal tot opperbevel hebber van alle Franse land-, lucht en zeestrijdkrachten worden be noemd. De 62-jarige generaal Juin is te vens hoofd van het burgerlijk be stuur (president-generaal) van Ma rokko. Zijn officiële titel in zijn nieuwe functie is die van inspecteur- generaal der Franse weermacht. Verwacht wordt, dat Juin een lei dende functie zal krijgen in het At lantisch opperbevel onder generaal Eisenhower. MAO'S VERRASSING KOREA IS EEN DOOS vol ver rassingen; zij zijn tot nu toe over het algemeen niet zeer aangenaam geweest, maar de laatste bevat onge twijfeld een element van hoop. Terwijl de Verenigde Naxies als katten om de hete brei draaiden en de consequenties van hun optreden in Korea niet aandurfden, is Peking opeens met een nieuw tegenvoorstel gekomen, dat weliswaar niet zo heel veel verschilt van het eerste onaan vaardbare voorstel, maar toch aan de voornaamste bezwaren ertegen tege moet komt. Aanvankelijk had Peking als 0 eis gesteld, dat vóór het sta ken van het vuren onderhan delingen zouden moeten plaats vin den over Formosa, de erkenning van Peking cn de toelating tot de Ver enigde Naties en andere aanverwan te aangelegenheden. Daarvan kon geen sprake zijn, want dan zouden de Verenigde Na ties hebben moeten onderhandelen met de pistool op de borst. Zolang Mao dan niet volkomen zijn zin zou hebben gekregen, zou er doorgevoch ten zijn. Hetgeen practisch op een volledige capitulatie zou zijn neerge komen van de verbonden strijdkrach ten en de overwinning zou hebben betekend van het gewéld. Mao is evenwel een echte Ooster- ting gebleken; hij heeft eerst wat overvraagd, maar nu hij ziet, dat zijn klanten weglopen, gaat hij afslaan. Thans biedt hij een wapenstilstand aan voordat de onderhandelingen beginnen, doch voor een bepaalde tijd. W'ordt in die tussentijd overeen stemming op bepaalde punten bereikt, dan wordt de wapenstilstand voort gezet. Hij wil evenwel, dat vanaf het begin der zevenmogendheden confe rentie over de Koreaanse aangele genheden „verzekerd" wordt, dat Pe king zal worden toegelaten tot de Verenigde Naties. Van zijn kant ver plicht hij zich, de z.g. Chinese „vrij willigers" te „adviseren" zich uit Ko rea terug te trekken, als de onder handelingen geslaagd zijn. Men ziet het, Mao doet water bij dc wijn. Maar de Amerikanen gaan er nog niet zo grif op in. Dc Amerikaan Austin zei ervan, dat het nieuwe voorstel niet veel I m"T v/as dan een doorzichtige po- ging om de vrije wereld te verdelen cn dc vredestichtende taak van de Verenigde Naties te vertragen. Het is uitstellen, vertragen, talmen, ver delen. Daarin kon de heer Austin wel eens gelijk" hebben. Als er iets ge schikt is, om de Verenigde Naties te verdelen, dan is het dit nieuwe voorstel Maar daar staat tegenover, dat de vrije landen toch al hopeloos verdeeld waren en in dat licht be keken, biedt het nieuwe voorstel van Mao misschien een geschikte uitweg om althans de schijn te redden- Zou de wereld gebaat zijn met een stem ming tc Lake Success, waaruit dui delijk zou blijken, hoe verdeeld de Ver. Naties waren en hoe weinig ge neigd om werkelijk op te komen voor de vrijheden en de rechten van de mens, welke zij in zulke gloeien de woorden op papier hebben gezet? llkieftje... Het gemeenschapsgevoel meldt zich steeds met waarschuwende stem aan, als geweten, als schulbesef.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1