S)e £cid^(3oti4a/nt Amerika diende z'n agressie-verklaring in Vóór en tegenstanders in de UNO De menigen zijn sterk verdeeld Op en neer gaande strijd in Korea Wondjoe weer eens verlaten Ernstige vergiftiging in Joegoslavië Geweldige lawines in het Alpengebied KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 22 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12188 Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI (1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Als de sneeuw begint te glijden in de Alpen OUD EN STIKKER |"\E behandeling van de regerings- *-* voorstellen betreffende Nieuw- Guinea zijn thans zover gevorderd, dat er een zekere prognose is te ma ken over de afloop ervan. Er heb ben rond deze behandeling heel wat geruchten gewaard over kabinets crisissen, die zo maar voor het grij pen lagen. En het merkwaardige is nu wel, dat er, voor zover de behan deling van de Nieuw Guinea-nota nu is gevorderd, maar één partij blijkt te zijn, die het met het regerings voorstel tot overdracht v. d. souve- reiniteit aan de Nederlands-Indpne- sische Unie eens is, namelijk de K. V.P. en dat een kans op een kabi netscrisis desondanks kleiner is dan zij ooit in deze dagen is geweest. Indien men de stand van zaken na gaat op het ogenblik dat wij dit schrijven, is de hele zaak, zoals die bij de verschillende partijen leeft, nog niet uit de doeken gedaan. Maar wij weten nu toch al heel wat. Wij weten uit de geschriften en redevoeringen van Prof. Romme, dat de K.V.P. het regeringsvoorstel iteunt. En, zoals wij reeds zeiden, de K.V.P. zal waarschijnlijk wel de enige zijn die dit doet. De P. v. d. A. heeft zich bij monde van de heer de Kadt reeds tegen het regeringsvoor stel verklaard, maar met de uitdruk kelijke reserve, dat zij daar geen ka binetscrisis aan wenst te verbinden. Indien deze zou dreigen, zou zij zich vierkant achter de regering plaatsen en 'n motie Schouten, welke de A.R.- fractieleider reeds in het vooruitzicht heeft gesteld, zou dan ook niet op de steun van de P. v. d. A. behoeven te rekenen, hoezeer deze het ook met het standpunt van de regering on eens is. Hetzelfde is het geval met de C.H.U. De heer Titanus heeft ver klaard, dat hij het met het voorstel van een overdracht (opdracht staat er in de regeringsnota en dat is- heel iets anders) ook niet eens is, I omdat hiermede de regering van haar eens ingenomen standpunt is afgeweken en zijn partij een afstaan van de souvereiniteit over Nieuw I Guinea niet wenst. Dit standpunt zal j wel sterk beïnvloed zijn geweest door de resolutie van het partijcon gres te Leeuwarden. Er ging reeds het gerucht, dat er weer verdeeld heid zou zijn in de boezem van de C.H.-fractie, maar men schijnt het daar tenslotte toch eens te zijn ge worden over het in te nemen stand punt. DE zaak staat dus momenteel al dus, dat er maar een partij is, die het regeringsvoorstel steunt, ter wijl men toch een regeringscrisis wenst te voorkomen. De heren de Kadt en Tilanus hebben dat in de Kamer wel zeer nadrukkelijk ver klaard. De heer Tilanus heeft zich zelfs alle moeite gegeven om toch vooral goed te doen uitkomen, dat dit in geen geval mocht geschieden. Ook de heer de Kadt heeft hierover geen twijfel laten bestaan. De heer Schouten behoeft dus over de motie, welke hij heeft aan gekondigd, niet veel illusies te koes teren, hoe hij deze pok inkleedt. Want het lijdt geen twijfel, dat zelfs bij een redactie van deze motie, dat het regeringsvoorstel tot opdracht van de souvereiniteit aan de Unie, moet worden afgekeurd het stand punt óók van de P. v. d. A. en de C.H.U. deze hun stem aan die motie niet zullen geven. Rest dus de mogelijkheid van een kabinetscrisis via de V.V.D. en de heer Stikker. En dit ligt nu in de handen van de heer Oud. Vóór hem heeft zijn partijgenoot, de heer Vonk, in de Kamer gespro ken en deze rede heeft geen ilusies gewekt betreffende de houding van de V.V.D. Maar zij bevatte nog geen directe aanval op de heer Stikker, die dit is bekend een verdere aanval op zijn ministeriële positie niet zou verdragen, -tenminste niet van de kant van zijn eigen partij. Maar toch heeft de heer Vonk de re- j geringsnota een prototype van een impotent beleid genoemd. Het zal je gezegd worden. Aan dat beleid is de i heer Stikker mede verantwoordelijk. I En dan is zulk een critiek van een I partijgenoot toch zacht gezegd, niet zeer vriendelijk. De vraag is nu maar, wat de heer Oud in het verloop van het debat zal doen. Zal hij zijn aanval, welke hij deed in het weekblad van de V. V.D., in de Kamer herhalen? In de wandelgangen meent men van niet, vooral niet omdat hij nu, na de ver klaringen van de heren de Kadt en Tilanus, de sleutel van het kabinet in handen houdt. Zou hij immers een nieuwe aanval, nu in de Kamer, op zijn partijgenoot Stikker in den zin hebben, dan is het zeker niet on mogelijk, dat de laatste hieruit d<- consequentie zou trekken, dat hij het vertrouwen van zijn partij heeft verloren en dus zou moeten aftre den. Maar dan zou daarmee het ge hele kabinet aftreden, omdat dit dan van mening zou zijn, dat de basis van het kabinet zodanig is versmald men denke aan de affaire Schok- king-s'Jacob dat van een verder regeren geen sprake zou kunnen zijn. Zo liggen op het ogenblik dus de kaarten en wij hebben maar af tc wachten wat de heer Oud zal gaan doen. Of niet zal doen. Waarschijnlijk zal hij de wijste partij kiezen, maar men kan nooit weten. DE VERENIGDE STATEN hebben Zaterdag een resolutie ingediend bij de politieke commissie der Verenigde Naties, waarin China tot agressor in Korea wordt verklaard. Zij hebben deze resolutie alleen inge diend, omdat Frankrijk en Engeland zich niet konden veretiigen met be paalde zinsneden. Voor en na het indienen van de resolutie hebben zich tot nu toe 14 landen ervóór en 7 landen ertegen uitgesproken. Engeland, Frankrijk en Nederland hebben nog geen uitspraak gedaan. De 12 Arabi sche en Aziatische landen overwegen een nieuw vredesvoorstel. Behalve dat China als aanvaller wordt gebrandmerkt en dat wordt voorgesteld de strijd in Korea voort te zetten voorziet de Amerikaanse resolutie in twee commissies, één om na te gaan welke maatregelen tegen de aanvaller moeten worden genomen en een voor een nieuwe poging om de Koreaanse oorlog op vreedzame wijze te doen eindigen. De eer ste commissie moet verslag uitbrengen aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. De Veiligheidsraad wordt dus gepasseerd, hetgeen ook uitdrukkelijk in de aanhef wordt gezegd. dat Frankrijk en Engeland en de do minions vóór zouden zijn, al zouden zij eventuele sancties wel niet steu nen. Engeland ziet in een eventuele blokkade van China een gevaar voor uitbreiding van de oorlog en ver wacht er grotere schade van voor degene die blokkade oplegt dan voor China. Londen twijfelt er ook aan, of een blokkade wel genoeg steun kan krijgen. Zweden heeft zich bij voor baat al tegen sancties uitgesproken, al is nog niet bekend, of dit land de Amerikaanse resolutie op zich zal steunen. Het zou echter, evenals Noorwegen en Denemarken overhel len naar vóór stemmen. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck heeft Vrijdag in de politie ke commissie verklaard, dat het ant woord van Peking op het wapenstil- standsvoorstel der UNO betekende, dat de Chinese communisten al hun eisen „op het Pekingse schouwtoneel met de Pekingse revolver op de borst" ingewilligd wensen te zien. Volgens de Nederlandse afgevaardig de moet de UNO nimmer nalaten te constateren, „wanneer het Handvest op grove wijze geschonden wordt" en moet zij vervolgens beslissen welke maatregelen genomen moeten wor den, terwijl de deur voor vreedzame regeling open blijft. Deze uitlating wordt opgevat ais Nederlandse steun a*an de Amerikaanse resolutie. Rampzalige koers. De voornaamste bestrijder der- Amerikaanse resolutie (van de vrije landen althans), sir Benegal Rau van India, noemde Zaterdag in de poli tieke commissie het aanvaarden van de Amerikaanse resolutie het inslaan van „een rampzalige koers". Rau zag nog mogelijkheden in de door Ame rika verworpen tegenvoorstellen van Peking en hield rekening met de mo- Zes punten In de resolutie der V.S. worden de volgende zes hoofdpunten naar vo ren gebracht: 1. China treedt als aanvaller in Ko rea op. 2. De Verenigde Naties zijn vastbe sloten het hoofd te bieden aan de ze aanval. 3. Alle staten wordt verzocht de ac tie van de Verenigde Naties in Korea te steunen. 4. Op alle staten wordt een beroep gedaan om zich te onthouden van steun aan de aanvaller. 5 Een commissie uit de Verenigde Naties moet dc dringende op dracht krijgen na te gaan welke maatregelen tegen de aanvaller moeten worden genomen. 6. De voorzitter van de Algemene Vergadering (de Pers Nazrollah Entezam) moet twee personen aanwijzen, die met hem een com missie voor het verlenen van goe de diensten moeten vormen, ten einde te trachten de Koreaanse oorlog op vreedzame wijze te doen eindigen. „DE GELEDEREN SLUITEN". De Amerikaanse resolutie werd toegelicht door Warren Austin, die onder meer zei: „Nu is de tijd geko men om de gelederen te sluiten. Een gezamenlijk optreden is de beste wij ze om verdere aanvallen tegen te gaan. Ook kunnen wij slechts op deze wijze het Handvest der Verenig de Naties in stand houden. Het be ginsel „Veiligheid voor allen" moet worden gehandhaafd. Collectief be raadslagen en collectieve actie bieden de beste hoop voor verzet tegen agressie. 'Het alternatief is eraan toe te geven". Officieel en officieus hebben de volgende 14 leden zich vóór de Ame rikaanse resolutie uitgesproken: Pe ru. nationalistisch China. Chili, Brazi lië. El Salvador, Turkije, Grieken land, Haïti, de Dominicaanse Repu bliek, Uruguay, Columbia, Cuba, Pe ru en Panama. Tegen zijn: Rusland, Polen, Tsjechoslowakije, Egypte, Irak, India en Indonesië. De laatste vier landen^ behoren tot de groep van 12 Azitatische en Arabische staten, die een nieuwe vredespoging overwegen. Engeland, Frankijk en Australië heb ben zich nog niet definitief uitgespro ken, maar een woordvoerder der Amerikaanse delegatie voorspelde, BRITS MOTORSCHIP STRANDDE OP DE WESTKUST VAN SCHOT LAND. Het 6609 ton metende Britse motorschip „Tapti" is dezer dagen in de zeeëngste van Gunna aan de Westkust van Schotland aan de grond gelopen. De uit 62 koppen bestaande bemanning, onder wie zich 51 Laskaren en een Chinees bevon den, kon behouden aan land worden gebracht. Het schip maakt zware slagzij. Ruimen en machinekamer staan geheel onder water. De „Tap ti" wordt als verloren beschouwd. Een luchtopname van het gestrande schip. gelijkheid, dat de Chinese inmenging in Korea niet het gevolg was van een verlangen naar expansie of van agres sief communisme, maar van een „ach terdochtig Chinees nationalisme". Maar zelfs als dat niet zo was dan nog zag Rau geen enkel nut in het brandmerken van China als aanval ler. Het enige resultaat zou volgens Rau zijn, dat alle problemen in het Verre Oosten niet alleen onopgelost, maar onoplosbaar zouden blijven. De Indonesische gedelegeerde Pa- lar, zag in de veroordeling van China ook slechts een vergroting van de moeilijkheden. Indonesië is wel te leurgesteld door het antwoord van Peking, maar acht de tegenvoorstel len de meest nauwgezette aandacht waard. NIEUW VREDESVOORSTEL. Nadat Zaterdagavond de vergade ring dér politieke commissie tot Maandag was verdaagd, zijn de afge vaardigden van 10 van de 12 Arabi sche en Aziatische landen bijeengeko men. Zij zouden een nieuw vredes voorstel overwegen, dat in grote lij nen met het door Peking verworpen voorstel overeenkomt. Het nieuwe ontwerp zou echter niet rechtstreeks om een staken van het vuren vragen, maar zou voorstellen om de oorspron kelijk genoemde zeven landen alle kwesties in het Verre Oosten te doen bestuderen, zodra in de strijd in Ko rea een rustpauze aanbreekt. De 12-landen-besprekingen staan ditmaal niet onder leiding van India, Ierland draait bij Begrip voor Nederlands situatie Dean MacBride, de minister van buitenlandse zaken van de Ierse Vrij staat, heeft in een interview gezegd,, dat het hem nu duidelijk is, dat Ne derland zonder de kant van En geland te hebben wilen kiezen door datzelfde Engeland was ge bracht in een situatie, waarvan het de draagwijdte niet geheel begreep. van Egypte, dat indertijd zelf dc Nederland had volgens hem gepro- Noordkoreaanse agressie niet heeft eV Yan veroordeeld en daarom door Peking als deelnemer aan door Rood-China voorgestelde besprekingen werd ge noemd. Er is reeds sprake van een eventuele splitsing in de 12 landen. Sommigen willen zich na een nieuwe verwerping van hun vredesvoorstel len door Peking bij Amerika aanslui ten; anderen blijven zich tegen een veroordeling van China verzetten. DE GEHELE NACHT zijn felle gevechten geleverd om het vitale ver- keerscentrum Itsjon, 32 km ten Zuid-Oosten van Seoel. Volgens de laat ste berichten trokken eenheden van de V.N. zich hedenmorgen naar het Zuiden terug onder zwaar communistisch mortiervuur en vuur uit klei ne wapenen. De strijd ging op en neer sinds de strijdkrachten der ver bondenen Zondagmiddag een aanval op Itsjon hadden afgeslagen. La ter werden nog twee communistische aanvallen afgeslagen. Een vierde aanval noopte de verbonden strijdkrachten echter zich uit de stad te rug te trekken, aldus een communiqué van het achtste leger. In het gebied van Wondjoe vielen troepen der V.N., nadat zij tot Zon dagmiddag laat strijd geleverd had den tegen een communistisch regi ment, terug op de verdedigingsstel lingen voor de nacht. In de afgelopen nacht waren een heden van de V.N. in actie tegen naar schatting twee communistische bataljons in het gebied negen km. ten Zuid-Westen van Tanjang. Aan het centrale front, waar de V.N. een levendige patrouille-activi teit ontwikkelden, kwamen zij zo goed als niet in aanraking met de vijand. Volgens een vertraagd bericht le verden de verbondenen aan het Oostelijk front Zondag strijd tegen 2000 tot 3000 communisten in de buurt van Kangnoeng. De tegen stander trok zich na een kort ge vecht terug met achterlating van 85 doden en 11 gevangenen. Zondag zijn bij luchtgevechten boven Korea 54 communistische straaljagers ontmoet, het grootste aantal op één enkele dag. Een Mig- 15 werd neergeschoten en een ander waarschijnlijk vernietigd, aldus een bekend making van het hoofdkwar tier van generaal MacArthur. Ame rikaanse vliegtuigen gingen niet ver loren. De griep eist z'n tol Het aantal sterfgevallen tengevol ge van influenza verdubbelde in 120 steden van Engeland en Wales vo rige week door tot 890 te stijgen. In de beide voorafgaande weken was het aantal resp. 458 en 102. In deze 120 steden woont de helft van de En gelse bevolking. Hef ministerie van Gezondheid maakt bekend, dat 58 pet. van de griepslachtoUers ouder dan 55 jaar waren en dat de meeste sterfgevallen in Liverpool en Noorcl- Engeland voorkomen. De gezondheidsdienst van Noord- ïerland heeft uit vrees voor een epi demie 130 scholen gesloten, voor het merendeel op het platteland. MacBride betreurde het, dat het contingent Nederlandse militairen niet was teruggeroepen. De verant woordelijkheid voor het incident ligt echter volgens de minister niet bij de Nederlandse, maar bij de Engelse regering. Hij was evenwel van me ning, dat het voorval er toe zou bij dragen, „het buitenland de ware fei ten te tonen en de kansen te vermin deren, dat andere bevriende landen tegen hun wil worden betrokken in een onrechtvaardige en ondemocrati sche bezetting van een gedeelte van Ierland. In de Joegoslavische grensplaats Subotic en in het dorp Skorinovac in Wodwodina heeft zich een ernstig ge val van massavergiftiging door het drinken van methyl-alcohol voorge daan. Reeds meer dan twintig perso- sonen zijn gestorven en een ander twintigtal verkeert in ernstige toe stand. Een boer te Skorinovac, Peter Kolmer, had honderd liter methyl alcohol gekregen van zijn zoen,, die het gekocht had in een staatswinkel voor het politoeren van meubels. Hij vond dat het vocht goed van smaak was,, mengde het met water en sui ker en bracht het aan de man als brandewijn. Een buurman, dien? broer, zuster en een vriend, stierven kort nadat zij ervan gedronken had den. Ook Kolmer zelf en een vriend bezweken er aan en eveneens een tiental familieleden, die op rouwbe zoek kwamen en van de „brande wijn" proefden. De dorpsgenoten van de omgeko menen dachten, dat de sterfgevallen aan cholera te wijten waren en gin gen ook de „brandewijn" drinken, menend dat zij daardoor aan be smetting zöuden kunnen ontkomen. Dit veroorzaakten nog meer slachtoffers. In totaal lijden nu een paar honderd mensen aan vergifti gingsverschijnselen. GROOT AANTAL SLACHTOFFERS DER SNEEUWMASSA'S Wintersportplaatsen geïsoleerd Geweldige lawines, die met donderend geraas neerstortten van de Zwit serse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen, hadder. gisteravond volgens onofficiële schattingen minstens 102 slachtoffers geëist. Uitgeputte red dingsbrigades worstelden tegen de bergen op om andere af te lossen, die gevangen zijn in het gebied, dat tijdens het weekeinde door lawines is geteisterd. In Zwitserland zouden 50, in Oostenrijk 47 en in Italië 5 mensen zijn gedood. Veie anderen worden vermist en honderden zijn zwaar gewond. Verbindingen afgesneden Twee vrouwen en twee kinderen kwamen om het leven in een bui tenplaats. die te Zuoz, in Oost-Zwit serland werd bedolven. Een derde kind, die tegen de druk van de sneeuw bestand bleek, werd uitgegraven, na meer dan 18 uur onafgebroken wer ken. Alle verbindingen met Zuoz waren gisteravond afgesneden en men vreesde, dat een nieuwe lawine het dorp had getroffen. Dozijnen dorpen zijn van de bui tenwereld afgesneden. Reusachtige sneeuw- en ijsmassa's versperden spoorwegen, vulden wegen, schoven bruggen opzij en bedolven woningen. Uit Genève komen berichten, dat reddingsbrigaden nog steeds koorts achtig bezig zijn begraven mannen vrouwen en kinderen te bevrijden. In Zuoz vernamen zij de zwakke kre ten van drie kinderen,, die onder de Spoorweglijnen in geheel Zwitser land zijn bedolven en het verkeer naar de wintersportplaatsen is ge stremd- Vijfhonderd man zijn aan het werk aan de St. Gotthardlijn, die op vier plaatsen is geblokkeerd en ande re ploegen werken aan de lijn van de Simplontunnel. Davos en Arosa zijn afgesneden van de buitenwereld. Bij Grisons kan slechts een klein gedeelte van het spoorwegnet worden gebruikt. Het Matterhorn-station van Zermatt kan van Genève uit niet worden bereikt. IN DE OOSTENRIJKSE ALPEN. In de Oostenrijkse Alpen maken reddingsbrigaden gebruik van afge richte bonden, die veel mensen heb ben gevonden, diep in de sneeuw be graven. In het schilderachtige Karin- thische stadje Heiligenblut aan dc voet van de Gross-Glockner, heeft een sneeuwverschuiving van negen meter dikte zeven personen bedol- sneeuw waren bedolven Het dorp i ven en gedood, toen deze een boer- werd door een reeks lawines getrof fen en het is afgesneden van licht en watervoorziening. Het overschot van een kind werd gisteravond gevon den. In het dorp St. Antonien, nabij de Oostenrijkse grens, groeven redders, I Zaterdagavond tijdens een dikke mist. negen mensen uit. Het werk moest in ploegen worden uitgevoerd. Van de 15 mensen, die te Andermatt waren bedolven, werden er vier le vend bevrijd, vijf anderen, onder wie drie kinderen, bleken overleden. Zes waren nog niet gevonden. Dorpelin- I gen zwoegden de gehele nacht door met acetyleen-lampen elkaar afwis- Iselend aan de schoppen. derij verpletterde, na een winkel en twee woningen in het dal te hebben vernield. Honderd vijf tig wegwerkers groe ven verwoed om 12 personen te be reiken, die onder het puin waren te rechtgekomen Tegen het vallen van de avond moest het werk worden ge staakt wegens het opsteken van een felle sneeuwstorm en het toenemen de gevaar voor nieuwe instortingen. Toer was een overschot bevrijd en een zwaar gewonde vrouw gered. Te Steinach in Tirol werd een hut 's nachts* meegesleurd, een daarin slapend meisje werd gedood. De Arl- berglijn is geblokkeerd door sneeuw en puin. Reizigers uit het Oosten naar Frankrijk en Zwitserland moeten over Duitsland reizen. BRENNERPAS GEBLOKKEERD. De Erennerpas moet eveneens vol komen zijn geblokkeerd door een reeks sneeuwinstortingen, nabij Brennerbad aan de Oostenrijks-Ita liaanse grens Bijna alle Oostenrijk se hoofdwegen in Tirol en Vorarl- berg zijn afgesloten en vele afgegle- gen dorpen zijn geïsoleerd. De Arl- berg-baan zal vermoedelijk niet bin nen zes dagen zijn vrijgemaakt. Vier' stations van electrische generatoren in Tirol en Karinthië zijn verwoest of bedolven in de beide afgelopen dagen. Boeren in honderden gehuchten, die tegen de bergwanden leunen, of samengeroept liggen in de dalen van de Italiaanse Alpen durven hun hui zen niet te verlaten uit vrees om te komen in de geweldige sneeuwmas sa's, die van de bergen glijden en alles wat in de weg staat bedelven- Arbeiders van een „witte steenkoor- centrale in de affelegen Zebru-vallei langs de Zwitserse grens, zijn de laat ste slachtoffers geweest. Ongeveer 32 hunner werden bedolven in een hou ten berghut. Reddingsbrigaden groe ven 22 lichtgewonden en acht ernstig gewonden uit. Een arbeider was overleden en een ander is nog niet gevonden. Gisteravond' begon de overmatige sneeuwval in het hooggebergte af te nemen om plaats tc maken voor mist. Nog steeds donderden stortin gen met oorverdovend geraas langs de hellingen, maar het ergste scheen voorbij te zijn. Uit alle gebieden ko men berichten binnen over merk waardige reddingen. Twee Weense skiërs werden op de Schneeberg begraven en nog niet ge vonden De Zugspitze, de hoogste top van-Duitsland is volkomen van de buitenwereld afgesneden. De spoor lijn is over een lengte van vier kilo meter onder sneeuw en ijs bedolven. KaAAettie.... Er zijn dingen in de verten, in de verste verten, die je alleen onder scheidt met een naar binnen gekeer de blik.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1