De Leidse invaliden vinden werk in de Gemeentelijke Werkplaats BLINDEN WEVEN COCOSLOPERS Nuttige arbeid in goede sfeer Viet* Spartanen baden aan Wassenaarse Slag Het Bisdom Haarlem krijgt een nieuw Kleuter-koloniehuis ZATERDAG 20 JANUARI 1951 DE LKIDhb IQLUtAN l TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Moeilijker wordt het, wanneer iemand op middelbare of nog latere leeftijd invalide wordt. Een grond werker van 50 jaar, die een arm of been kwijt raakt, kan zich practisch niet meer aanpassen aan een ander beroep, dat hem van wege zijn in validiteit bijzondere eisen stelt. In dit geval vindt hij in de Gemeente lijke Werkplaats een onderkomen; Dit is een van de nieuwe weefgetou wen, waarop cocosmatten geweven kunnen worden. Achter de wever ziet men reeds een rol van vele meters cocosloper. (Foto's: „De Leidse Courant"). De tijd ligt nog niet zo heel ver andere invaliden dan blinden hier te achter ons, dat blinden en andere j werk gesteld worden. Vanzelfspre- mensen die invalide waren, aan de kenü, dat hier aUeen maar mensen liefdadigheid werden overgeleverd. De j werken, die wegens hun invaliditeit maatschappij was onverbiddelijk en geen plaats kunnen vinden in het stootte hen in zekere zin uit. Er was vrije bedrijfsleven. Het laatste ver- j geen ruimte voor hen in het bedrijfs- j dient uiteraard altijd de voorkeur, leven en zij, die plotseling invalide maar' is niet steeds mogelijk, vooral werden door een ongeval, zagen spoedig hun plaats ingenomen door een ander, die, gezond van lijf en leden, reeds lang op werk had ge wacht. Men kent ze nog wel, de blinden en kreupelen, die bedelend van huis tot huis gingen, soms met een negotie van kammen, garen en bond, maar meestal zonder meer hun hand op houdend. Men vond hen op hoeken van straten en pleinen, op alle druk ke punten, waar mensen langs kwa men, die misschien door medelijden' bewogen zouden worden een aalmoes te geven. De burgerlijke en kerkelij ke charitatieve instellingen moesten vaak bijspringen, om het gezin voor óndergang te behoeden. GOEDE VERANDERING. Wat een zegen, dat daarin verande ring gekomen is! Sedert tal van ja ren vindt men in vele steden werk inrichtingen voor blinden, al of niet tezamen met andere invaliden. Zij doen daar nuttig werk, genieten de arbeidsvreugde en kunnen in hun eigen onderhoud voorzien. Dit alles is van niet te schatten betekenis voor de eigenwaarde van deze mensen en een zeer belangrijke factor om aich te verzoenen met het lot, dat hen tot in validen maakte. Ook Leiden kent zo'n instelling. Sinds 1937 is er een werkplaats voor invaliden in de 6e Groenesteeg (num- niet wanneer de invalide in ernstige mate ongeschikt is om in het produc tie-proces mee te werken. Er bestaat groot verschil tussen mensen, die invalide zijn vanaf hun geboorte en hen, die op latere leef tijd, meestal door 'n ongeluk, inva lide geworden zijn. De eerste groep heeft in de meeste gevallen meer kans om in de gewone maatschappij terecht te komen. Want Nederland kent een aantal voortreffelijke insti tuten én scholen, waar blind-gebore- nen en doofstommen tot zo volwaar dig mogelijke mensen worden opge leid. Ook dit laatste is belangrijk! Hier zijn prachtige voorbeelden van te geven: een geheel blinde telefoniste en zelfs een blinde man, die zich op gewerkt heeft tot buitenlands agent van een grote maatschappij! IN HET BEDRIJFSLEVEN. Wanneer de invaliditeit op latere leeftijd ontstaat, doordat iemand b.v. een arm of een been verliest bij een ongeval, is er nog een redelijke kans, dat hij herschoold kan worden. Iemand met een been-pro these kan een voortreffelijke administratieve kracht zijn, enz., enz. Op het Gewes telijk Arbeidsbureau heefl men een afdeling Bijzondere Bemiddeling, die zich met deze zaken bezig houdt. Werkgevers, die minstens 21 man personeel in dienst hebben, zijn ver- Niet alleen een goed onderkomen. Het is niet zo, dat men invaliden hier onder brengt, alleen maar om hen kwijt te zijn. Zij verrichten er wel degelijk zeer nuttig werk. Wij hebben dit tijdens een rondgang door de Werkplaats kunnen constateren. Nadat er in 1948 18 man te werk gesteld waren, zijn er thans 30 invali den werkzaam. De meesten werken op de borstelmakerij. Daarnaast zijn er ook, die zich op het maken van verschillende soorten van matten toeleggen. Bovendien vindt men er rietvlechters, die o.a. rieten stoelmat ten voor particulieren repareren. Bij de borstelmakers treft men een grote verscheidenheid van producten aan, zowel de eenvoudige, harde gootsteenborstel, als de fijne, zachte kamer-stoffer worden er gemaakt. Een bijzondere opdracht kreeg de Werkplaats onlangs van het Vlieg veld Valkenburg, om veertig tocht latten van 3 meter lengte te maken voor de hangars. Deze tochtlatten zijn voorzien van borstels, zoals men die kent bij draaideuren, enz. Het resultaat hebben we gezien. De op drachtgevers hadden geen beter adres kunnen /inden. Keurig werk! Er wordt ook reparatie-werk uit gevoerd aan ingewikkelde borstels, o.a. van stofzuigers en van textiel- machines. GOEDE VOORWAARDEN! Enige tijd geleden heeft ae Werk plaats er twee nieuwe weeftoestellen bij gekregen voor het weven van cocos-matten, lopers, e.d. Wie wel eens een weefgetouw gezien heeft en weet hoe ingewikkeld het is, om alle draden vanaf de spoelen door het getouw te leiden, alvorens met het weven begonnen kan worden, moet veel respect hebben voor de man, die totaal blind is en kans ziet dit alles geheel zelfstandig te doen! De ruimte, waarin gewerkt moet Links ziet u een blinde rietvlechter aan het werk, die voor een mooie pa piermand maar één dag nodig heeft en een degelijk stuk werk aflevert. Rechts is een borstelmaker aan de arbeid. Ook hij weet van aanpakken, getuige de grote stapel gereedgeko men borstels, die voor hem ligt. worden (een oud schoolgebouw) is betrekkelijk klein, maar de heer H. Bassie, die sinds 1948 directeur is, weet met de ruimte te woekeren. Laatst heeft hij nog een muur laten doorbreken, waardoor een onproduc tieve hal bij de werkruimte getrok ken kon worden. Met een werkmees ter (geen invalide) ltidt hij dagelijks deze kleine gemepnschap van men sen, die in hun werk een grote dosis arbeidsvreugde vinden en dan ook in een prettige, kameraadschappelijke sfeer samenwerken. Het loon is voor iedereen gelijk. Er wordt slechts verschil gemaakt tus sen gehuwden en vriigezellen. Deze gelijkschakeling voorkomt eventuele naijver tussen mensen, die er niets aan kunnen doen, dat de een iéts sneller kan werken dan de ander. De lonen zijn goed, bijna even hoog als in een normaal bedrijf, en er gaan geen sociale lasten af. We) ontvan gen de gehuwden eventueel kinder bijslag. Aldus kunnen zij als produc tieve arbeidskrachten in hun eigen onderhoud voorzien. ALS GEWONE MENSEN. Wij wezen zojuist al even op de goede sfeer. Deze wordt nog geac centueerd door het feit, dat de man nen samen sparen voor een jaarlijkse uitgaansdag. In de voorbije zomer werd een bezoek gebracht aan Haar mer 97). Voordien was er reeds iets plicht een invalide in dienst te ne- dergelijks op de Pieterskerkgracht, geëxploiteerd door een particuliere vereniging, die daarvoor gemeente subsidie ontving. De werkplaats in de Groenesteeg is sedert 1948 een gewone gemeente dienst geworden. Toen konden ook men. Bij 100 man moeten het er twee zijn, bij 150 drie invaliden, stijgend met één invalide per 50 man perso neel. Natuurlijk kan dit alleen, wan neer in het bedrijf bepaalde moge lijkheden voor invaliden aanwezig zijn. Meestal is dit het geval. lem, waar men luisterde naar een populair concert in de Bavokerk. Bo vendien werd de N.C.R.V.-studio be zichtigd (ook door de blinden!) Er worden wel eens excursies gemaakt, o.a naar de Brandweer-kazerne. Dit geschiedt allemaal, omdat de heer Eassie de stelregel huldigt: behandel deze invaliden als gewone mensen. Zij vragen geen medelijden, wel me deleven. Geef hun werk en ontspan ning, zorg in ieder geval, dat zij hun gezin of familie niet tot last zijn en dag-in-dag-uit aan de huiskamerta fel zitten niets te doen! Zet hen in geen geval aan de kant van de weg, maar zet ze er midden op. Het staalt hun zelfvertrouwen geweldig. Dat is het nut van deze oude, maar op tno- derne leest geschoeide werkplaats! Vindt U het een koude'Winter Terwijl U de koude winteravon- terse omgeving en ook de indruk- den bij de haard doorbrengt en zelfs op dat behaaglijke plaatsje nog tocht meent te voelen, zijn er in Wasse naar enige personen, die de koude verwelkomen als een middel, om zich te harden. Iedere door-de-weekse avond tus sen zeven en acht uur en 's Zon dagsmiddags rond half vier komen er uit de bunker van de Reddingsbri gade vier zonderlinge gedaanten te voorschijn. Dat zonderlinge zit overigens alleen in de kleding, die varieert van badjas tot korte regen cape, en de blote benen, die er on deruit steken. De gedaanten wande- lèn rustig naar zee, ontdyen zich daar van alles, wat het zwemmen belemmert, en nemen gedurende vijf of tien minuten een heerlijk bad. Dc jongemannen, waarover wij hier schrijven, zijn Jan Langeveld, Willem van Leeuwen, Eddy van Eg- mond en Piet de Raad. Uit een oog punt van sport en training hebben zij afgesproken, om gedurende de wintermaanden elke dag een poosje in zee te zwemmen. De temperatuur speelt voor hen geen rol. Alleen als de zee „kantig" is dat gebeurt meestal als de wind over j slemmig versicrd' ken, die op zulke ogenblikken de kijker belegeren. Het zien schijnt er ger te zijn dan het doen, want wij werden er bijna beroerd van, ter wijl de zwemmers kiplekker bleven. Een ervan had eigenlijk tot het laatste ogenblik geweifeld, of h\j de zee wel zou ingaan. Zijn maag was namelijk een beetje in de war. Zijn kornuiten overreden hem echter met de mededeling, dat zeewater bijzon der geneeskrachtig was. Willem van Leeuwen wist zelfs te vertellen, dat als je met 39 graden koorts de zee inging, je er koortsvrij uit zou komen. Na deze beschouwingen zijn ze tenslotte toch met zijn vieren gaan baden. Tien minuten duurde het on geveer en toen ze weer op strand stonden was hun huid paars. IN DE BUNKER. In de bunker van de reddingsbri gade zijn we daarna de gast ge weest van deze Wassenaarse Sparta nen. Ze hebben het daar erg gezel lig ingericht. Er is een oliekacheltje, kookinstallatie en gelegenheid tot het wassen van de vaten. Met Kerstmis hadden ze de bunker Schoolkinderen van de veraf gelegen Rijndijk ei. Kaagsche Sehou.v wor den per „paardenbus" naar de scholen in Voorschoten gebracht. Dage lijks ziet men deze bus over Leidse weg en Rijndijk l ijden. Koetsier Blok heeft met zijn jonge passagiers vaak heel wat te stellen. (Foto: „De Leidse Courant"). Katholieke Kinderuitzending land onder een begunstigd zeekli-lichaamszwakte dikwijls de voorbode lengte van het strand staat wordt het baden afgelast. Het water j trekt dan teveel en dat is vooral j bij avond een beetje te gevaarlijk. Eddy van Egmond en Piet de Raad „overwinteren" voor de eerste keer. maar Jan Langeveld en Willem van Leeuwen zijn geroutineerd in deze sport. Zij zijn al met „hun derde winter" bezig. ZELF GETUIGE. kort kenden wij deze en een geweldig diner klaargemaakt. Om hun kookkunst te tonen werd er een warme maaaltijd bereid, die bestónd uit bruine bonensoep en kar- nemelkse pap. Wij kunnen getuigen, dat het in orde was. Na het zwemmen is er altijd bij eenkomst in de bunker. Bij een kop je thee komen de tongen los en er is genoeg te vertellen. Dergelijke bij eenkomsten breken de winted— avonden een beetje en een kleine zwemgeschiedenis alleen maar van i attractie schijnt bij 't nemen van win- het horen vertellen. Eerlijk gezegd terse baden geen kwaad te kunnen, geloofden we, dat er wel de nodige De mannen zijn er heilig van over- overdrijving bij was. Daarom zijn j tuigd, dat zij het de gehele winter (Van onze speciale verslaggever). Er bestaan grootse plannen voor de uitzending van katholieke kinde ren. Het enige kleuterhuis in ons land, de „Krabbenbosse" in Rijsber- gen bij Breda, dat steeds is volge boekt heeft de stichting van een tweede huis noodzakelijk gemaakt. Dat zal het volgend jaar verrijzen onder Bakkum té Castricum en worden gebouwd voor rekening van de „Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem", die nu reeds maat op verhaal zullen kunnen ko men, zal ongeveer 5 ton moeten kos ten. Reeds heeft men f 87.000 aan giften bijeengebracht en men wacht op een toegezegde, bescheiden bij drage van het Rijk. Dit kleuterhuis zal met toestem ming van H. M. de Koningin worden genoemd naar Prinses Marijke en wordt opgetrokken in paviljoen- bouw. Bovendien heeft men aan de ge zonde Veluwe-rand een ander pro- sinds 1934 in dezelfde plaats met ject op het oog namelijk veel succes een model-koloniehuis i""' exploiteert. Dat nieuwe kleuterhuis, waar niet alleen katholieke, maar ook andere kinderen en uit alle delen van het S Morgens na 't opstaan is het „was sen" geblazen in de jongensafdelin van het Koloniehuis „St. Antonius" te Bakkum (N.H.). tehuis prae-tuberculeuze kinderen, dat zal worden gesticht op de Gei- tenberg te Dieren, op de plaats, waar vroeger een kinderhuis heeft ge staan. Ook hier wil* men kinderen opnemen in breed verband en voor een duur van drie maanden voor ieder kind Het zal er niet slechts verzorging genieten, maar ook on derwijs ontvangen. Mochten kinde ren binnen de termijn van drie maanden onverhoopt t.b. krijgen, dan zullen zij naar een ziekenhuis i worden overgebracht. Opname zal geschieden op advies van de genees- i kundige diensten, eventueel gehoord 1 de huis-artsen. De bouw van het huis in Dieren zal zeker 7 ton moeten kosten. Loterij staat op stapel. Zowel de voorzitter van de Stich ting, notaris Anten uit Velsen, als de J directeur P. N. de Lange en de di rectrice mej. Bierman, hebben óns met feiten en cijfers gewezen op de noodzakelijkheid van beide niéuwe huizen, waarvoor intussen een, na tionale loterij met een compleet landhuis als hoofdprijs is op tckiw gezet. Er bestaan twee wel zeéf be langrijke motieven: het kindertal, in ons land stijgt voortdurend, maar de gesteltenis van de kinderen ggat steeds achteruit. Vandaar wil men helpen, in de wetenschap ook. dat ndagmiddag een kijkje gaan aan het Wassenaarse Slag. nd een complete storm aan nd en de zee ging te! keer, oane van te worden. De wei nige wandelaars liepen weggedoken in diepe kragen te klappertanden van narigheid. Maar de zwemmers, die op de gewone tijd arriveerden, schenen geen last van de kou te heb ben en de bulderende zee vermocht hun geen schrik aan te jagen. Ze wandelden tot aan hun middel in het water en begonnen te duiken, of het Augustus was en de zon eigenlijk wat teveel van iet goede gaf. Zo'n schouwspel is onbeschrijfe lijk als het zich afspeelt in een win- zullen volhouden. En waarom ook niet? De vorstperiode, die we pas achter de rug hebben, zijn ze ook doorgekomen. Vorst valt trouwens ontzettend mee, wisten ze te vertel len. De lucht is natuurlijk erg koud, maar als je in het water komt, voel je, dat het een heel stuk warmer is. Hoe het ook zij, als we voor de keus geplaatst worden, zouden we de voorkeur geven aan een Turks stoombad. Maar ja, er is toch ook veel voor te zeggen, om in deze mo derne tijd, waarin een heleboel din gen zo gemakkelijk worden gemaakt, een beetje aan training te doen. Die vier uit Wassenaar zien èr tenminste stevig uit en dat is veel waard. ziekte-processen Voor het ogenblik worden de kim deren verdeeld over de huizen in Bakkum, Boxtel en ook wel op Schiermonnikoog. Maar hier is men uitgegroeid; alleen reeds te Bakkum werderi in 1950 bijna 3000 kinderen opgenomen met 132.000 verpleegda- gen. Men kan zich beroemen op aan-, gename samenwerking met soortge lijke instellingen, o.a. in de bisdom men, waar het R.K. Huisvestings comité de kinderuitzending op zich heeft genomen. Verder is er steeds contact met instellingen van andere zijde, met wie men deelt in de od- brengst van kinderpostzegels, col lecte voor Bio-vacantie-oord en an dere. Uit stad en van byiten Zo kan hief Bisdom Haarlem zich gelukkig prijzen met het nieuwe in- titiatief van de Katholieke kinder uitzending". Wat men in Bakkum zo graag „Het Witte Huis" noemt, de prachtige stichting voor alle kin deren uit ons Bisdom, is een wel kom verblijf voor de kinderen, uit de steden zowel als van het platte land. Want zoals de directeur ons vertelde wie menen mocht, da' juist de grote stadskinderen behoef te hebben aan zes weken uitzending naar een koloniehuis, vergist zich: het platteland levert een groot con tingent. Men kan elke zes weken honderd kinderen bergen; zij staan onder de goede zorgen van personeel, dat ui: 25 dames bestaat. Elke groep van V kinderen heeft een eigen „moeder" die over haar bevinding rapport uit brengt aan de directie. Ouders, dir het niet kunnen betalen, kunnen desondanks hun kind uitzenden en men hoopt dan te kunnen uitkomen door de subsidies van rijk, provin cie en gemeenten, en door particu- l>c vier Wassenaarse Spartanen v.I.n. r.: Eddy van Egmond, Piet de Raad here bijdragen. '•'an Leeuwen en Jan Langeveld. (Foto: Willy Raaphorst).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5