3)e&2idóeGotvfcant WÊÊÈÈÊHl Van 'n Chinese terugtocht blijkt niets Het Amerikaans Huis brandmerkt China Democraten en Republikeinen eensgezind KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 20 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12187 Directeur: C. M. v. HAMERSVELP Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI (1951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 jbajs8jpy necpt oe bisschop l êjp^iy kbhmbh bovweh/ j ONGEZONDE WENS-DROMEN UET zou voorbatig zijn te menen, dat al is voor het ogenblik de eenheid in de Partij van de Ar beid bewaard een scheuring ook in de toekomst uitgesloten moet wor den geacht. Eveneens ware het voorbarig, al schijnt voor het ogenblik een kabi netscrisis afgewend, te veronderstel len, dat het ministerie weer stevig „zit''. Blijkbaar wordt een kabinets crisis in deze tijd niet aangedurfd, ook al wordt hij van sommige zijden begeerd. Een kabinetscrisis kan men wei gemakkelijk uitlokken, maar in de gegeven omstandigheden niet zo gemakkelijk oplossen. Zulk een cri sis zou, nu ons land voor zaïlke enorm zware problemen staat, buitengewoon ongewenst zijn. In vergelijking met het opvoeren van de bewapening (en de gevolgen, welke deze zal hebben voor de volkshuishouding), is de kwestie-Nieuw Guinea, welke de aan leiding is geweest tot het politiek rumoer van de laatste weken, van ondergeschikt belang. Ook dit blijft ongetwijfeld een gevaarlijke kwestie, omdat men er niet zeker van kan zijn, welke reacties het staan door de Nederlandse regering op haar stand punt, in Indonesië nog kan verwek ken, al geeft tot dusverre de ontwik keling van de toestand hoop op een kalm verloop. Het kabinet-Drees zal wel aanblij ven, tenzij de tegenstelling Oud Stikker zo wordt hangespitst, dat de minister van buitenlandse zaken zich gedrongen zou voelen zijn porte feuille ter beschikking te stellen. Wat er dan gebeurt, is nog niet te voor zien Maar we zien het nog niet ge beuren. Mocht inderdaad een breuk in de Partij van de Arbeid en een val van het kabinet worden bezworen, dan kunnen we ons over deze dubbele bezwering niet anders dan verheu gen. De geruchten rond de P. v- d. A. en de sensationele bedankjes hebben sommige bladen, waarvan men het niet zou verwachten, verleid tot een schampere schrijverij over en tegen die Partij. Er bleek een onverholen leedvermaak over de zorgen, waarin die P v. d. A. was geraakt. Zorgen, waar ze trouwens nog lang niet uit is. Het barstje, dat een scheur dreig de te worden, werd met welbehagen beschouwd en gaf stof tot pikante op merkingen en luchthartige verwach tingen. Hoe men nu over de politieke sa menwerking van het ogenblik ook moge denken zeker is het, dat een scheuring en verbrokkeling van de Partij van de Arbeid niet in 's lands belang zou zijn en een krachtig be sturen van het schip van Staat niet zou bevorderen. Het is met elkaar in strijd, enerzijds te beklemtonen, dat ons gehele volk zich zal moeten in spannen, zoals de Leidse wapen spreuk luidt: „Haec liberatis ergo", om wille van de vrijheid, en ander zijds enig heil te verwachten van een verscherping der binnenlandse tegen stellingen en versplintering van krachten. Het is 's lands belang, dat de spanningen in de P. v. d. A. zul len worden doorgeprikt en leeglopen, even goed als het een landsbelang is, dat de K. V. P. en andere partijen zo weinig mogelijk in zichzelf ver deeld zijn, om naar buiten krachtig te kunnen optreden. Is er behoefte aan sterke regeerders, evenzeer is er behoefte aan enige sterke partijen, zonder welke het parlementaire stel sel ontaardt in redekavelen en ein deloos schipperen. Het is uit deze overwegingen van nationale eigen baat en gezonde democratie, dat naar onze mening een scheuring in de P. v. d. A. geen geschikt onderwerp mag zijn voor luchthartige wens-dï-omen ZWARE REGENVAL DEED TWENTSE BEKEN ZWELLEN. Tengevolge van de langdurige re genval zwollen de beken in Twente op onrustbarende wijze, zodat de eigenaren van de watermolens alle schutten moesten verwijderen. Wild zoekt het water zijn weg naar de molenkolk. Mogelijk hergroepering geschonden divisies CEN WOORDVOERDER VAN HET AMERIKAANSE LEGER deelde A-1 verslaggevers gisteren mede, dat de legerleiding niet over inlichtin gen beschikt, die erop wijzen, dat de Chinese communisten bezig zijn de beste elementen van hun legers uit Korea terug te trekken lïij zeide, dat de sterkte der communistische legers in Korea niet veranderd schijnt te zijn, vergeleken bij die van de laatste weken. Uit Tokio wordt gemeld, dat, terwijl vliegers en krijgsgevangenen melden, dat enige eenheden der beste Chinese troepen naar de Mand- sjoerijse grens trekken, vermoedelijk om in Mandsjoerije te worden gereorganiseerd, geallieerde patrouilles, die diep in het niemands land tussen de beide linies zijn doorgedrongen, op verscheidene plaatsen krachtige Chinese eenheden ontmoetten Dit wijst erop dat slechts die Chinese divisies, die hevig te lijden hebben gehad van geallieerde lucht aanvallen, zware verliezen hebben geleden in de slagen bij Hoengnam en Wondjoe, of veel te lijden hebben van de koude, uit de voorste linies zijn teruggenomen. In het gebied van Soewon, onge veer dertig kilometer ten Zuiden van Seoel, ten Noorden en ten Noord-Oosten van Wondjoe en in het Oostelijke gebied ten Zuiden van de 37ste breedtegraad trekken de com munisten troepen samen. Waarnemers verklaren, dat de twee Chinese veldlegers in Korea dermate zijn gesplitst en over de verschillende gebieden verplaatst, dat het moeilijk is uit te maken hoeveel communistische divisies in Noordelijke richting trekken. Bewe gingen en samentrekkingen van communistische troepen in de Ooste lijke frontsector en in het Oostelijke gedeelte van het centrale front schij nen de voorboden te zijn van een nieuw offensief, dat, na de tien da gen pauze in de strijd na de actie rondom Wondjoe, wordt verwacht. Uit een opgevangen omroepbericht van het Chinese leger blijkt, dat communistische troepen bezig zijn over de Pjongtsjang te trekken, het geen acht kilometer ten Noord-Oos ten van Tsjetsjon geschiedt; het is niet bekend in welke richting zij op rukken. Een correspondent van Reuter aan het centrale front meldt, dat er aan wijzingen zijn voor samentrekkin gen van communistische troepen in de gebieden van Itsjon-Soewon en Wondjoe; in beide sectoren bevinden zich Chinezen. Amerikaanse jagers er, lichte bommenwerpers hebben het waaiervormige gebied tussen de ze punten krachtig aangevallen. Uit andere frontberichten blijkt dat de bedreiging door guerillo's ernstiger wordt. Groepen guerilla- Eisenhowers rondreis Bij Kleinduimpje Generaal Eisenhower confereerde Vrijdag met Luxemburgse ministers na zijn aankomst uit Rome. Luxemburg was het negende land, dat door de. generaal op zijn huidige inspectiereis werd bezocht. Bij zijn aankomst vertelde hij de journalisten, dat zijn reis hem zeer bevredigende vastbeslotenheid had getoond van de landen van bet Atlantisch Pact om datgene te ver dedigen wat de vrije wereld als van de hoogste waarde beschouwt." Het Groot-hertogdom, dat 350.000 zielen telt, beschikt over twee ba taljons en één generaal-titulair. Het land stelt zich echter voor met Ame rikaanse steun een grotere bijdrage tot de Atlantische verdediging te le veren en een derde batoljon op de been te brengen. Wat mankracht betreft, betekent Luxemburg niet veel, maar op ander gebied is zijn bijdrage- van grote waarde. Luxemburg en België samen ne men de tweede plaats in onder de landen, die gewalst staal exporteren en hebben per hoofd der bevolkin^ de hoogste staalproductie ter wereld. Vanmorgen werd generaal Eisen hower in Frankrijk verwacht. verbondenen samengeti'okken, met het doel de voornaamste verbin dingslinie af te snijden. Zuid-Kore- aanse politie en burgers melden, dat 3000 guerilla-strijders de hoofd straatweg tussen Tanjang en Andong zijn overgetrokken en thans in Oos telijke richting oprukken. IN HET LAND DER „VRIJHEID". Het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Vrijdag me degedeeld, dat Westerse diplomaten in Hongarije zich niet verder dan dertig kilometer buiten Boedapest mogen begeven. HET VLUCHTELINGEN VRAAG STUK OP KOREA. De ontwik keling der militaire situatié op Ko rea doet het vluchtelingen probleem steeds groter afmetingen aannemen, tengevolge waarvan de betrokken instanties voor schier onoverkome lijke moeilijkheden worden ge plaatst. Per trein, te voet en op al lerhande voertuigen trekken de vluchtelingen in onafgebroken stroom naar het Zuiden, waar zij een veilig onderkomen hopen te vinden. Enige vluchtelingen, die met een goederentrein naar veiliger oorden reizen, bereiden een maaltijd langs de spoorlijn tijdens een oponthoud. De wereld weegt en overweegt Pekening gaf mondel;ng uitleg I^E CHINESE regering heeft aan John Tutchinson, de Britse diploma tieke vertegenwoordiger te Peking, mondeling uitleg gegeven van het Chinese antwoord op de wapenstil standsvoorstellen van de Uno. Hut chinson was ontboden door Tsjang Kan Foe, de vice-minister van bui tenlandse zaken. Ook de Indische ambassadeur te Peking, Kavalam Mad- hav Pannikar, heeft een onderhoud gehad met de Chinese regering, waarvan de Britse regering op de hoogte is gesteld. De houding van de Britse regering is uiterst vorzichtig, want Groot- Britannië moet zowel rekening hou den met de politiek van de landen in het Gemenebest als met die van Amerika, zijn partner in het Atlan tisch Pact. Het Foreign Office is gisteren nog bezig geweest gegevens te verzame len over het standpunt, dat de ande re leden van het Westerse blok inne men en onderminister Kenneth Younger heeft geconfereerd met Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India, die thans op weg is naar New York. Volgens Rau zai India zich vastbe sloten verzetten tegen het Ameri kaanse voorstel om China als agres sor in Korea te brandmerken. Pre mier Nehroe blijft namelijk van me ning, dat een dergelijke stap de deur zou „sluiten en grendelen" voor een vreedzame regeling. Twaalf Aziatische en Arabische landen, die van mening zijn, dat het „neen" van Peking op het vredes plan van de Unn niet definitief is, zullen Maandag een spoedvergade ring houden om een nieuw beroep op China te overwegen. De Nederlandse delegatie bij de UNO heeft van haar regering op dracht gekregen om inzake de Ame rikaanse resolutie, die de Chinese volksrepubliek van agressie in Ko rea zal beschuldigen, nauw contact te onderhouden met de vertegen woordigers der West-Europese sta ten, in het bijzonder met die van Engeland, Frankrijk en de partners in de Benelux. Indien genoemde landen voor een dergelijke resolutie zouden stemmen zal Nederland de zelfde houdin, aannemen, aldus ver neemt het A.N.P. van welingelichte zijde in Den Haag. De Nederlandse gedelegeerde in de politieke commissie van de Verenig de Naties, de heer Von Balluseck heeft, naar Reuter meldt, zijn steun toegezegd aan de Amerikaanse reso lutie. De leden van de Verenigde DE DUITSE BIJDRAGE. De Duitsers moeten ophouden te vechten tegen windmolens, zo heeft McCloy, de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland verklaard. Hij doelde daarbij op de kwestie van de Duitse deelneming aan de Westelijke defensie. Hij zei verder: Wanneer de Duitsers bereid zijn met de andere Europeanen mee te werken aan de verdediging van de Westelijke vol kerengemeenschap, is het duidelijk, dat zij op voet van gelijkheid moeten worden behandeld. Maar ik kan u verzekeren, dat ge u nooit zult be hoeven te verzetten tegen een poging tot aanwerving vanwege de de geal lieerden, want zulk een poging zal nooit worden gedaan. Als Duitsland niet vrijywillig aan de Westelijke verdediging wil deelnemen, zal er van een dusdanige deelneming in het geheel geen sprake zyn. Naties moeten collectief hun loyali teit aan de organisatie tonen, zo zei hij. VERBONDEN LEGERS BLIJVEN. Generaal MacArthur heeft Zater dag aan journalisten te Tokio mee gedeeld, dat de strijdkrachten der V.N. in Korea zullen blijven, „zolang de staatslieden der V.N. dit nodig achten". Kolenvoorraad der N.S. Voor 5 dagen De Nederlandse Spoorwegen, die Maandag 45 stoomlocomotieven in de loods zullen zetten, zullen met kolen tot het einde van deze maand vooruit kunnen. De voorraad is thans slechts 9 duizend ton, vol doende voor vijf dagen. Het Rijks- kolenbureau heeft maatregelen ge nomen, dat deze buffervoorraad voorlopig aanwezig zal blijven. Op 15 duizend kilometer rails is de stoomtractie Maandag vervangen door diesels en electrische treinen, electrische locomotieven en auto bussen. UITVOER LANDBOUWPRODUC TEN NAAR DUITSLAND. Blijkens een publicatie in de „Bundesanzeiger", de Duitse staats courant, zijn andermaal deviezen be schikbaar gesteld voor invoeraan- vragen door Duitse importeurs. De volgendebedragen werden uitslui tend voor invoer uit Nederland vrij gegeven: boter 500.000. kaas 500.000, reuzel 500.000, fruit 300.000, snijbloemen 100.000, waarvan voor W.-Duitsland 90.000 en voor West-Berlijn 10.000. Alle, sedert 26 September 1950 in Duitsland geschiede uitschrijvingen voor import uit Nederland zullen in mindering op de bij handelsverdrag vastgestelde contingenten worden gebracht. HET AMERIKAANSE HUIS van Afgevaardigden heeft bij handopste ken een Democratisch-Republikeinse resolutie aangenomen, waarin de Verenigde Naties worden verzocht de communistische Chinese regering tot .agressor in Korea" te verklaren. Slechts enkele afgevaardigden ont hielden zich van stemming. De resolutie van het Huis geeft slechts uit drukking van de gevoelens der afgevaardigden; zij eist geen enkele be slissing van de Senaat. Een woordvoerder van de Amerikaanse delega tie bij de UNO heeft in Lake Success aangekondigd, dat de landen, die een resolutie hebben opgesteld, waarin China schuldig wordt ver klaard aan agressie in Korea, deze Zaterdag bij de Politieke Commis sie zullen indienen De fractieleider der Democraten, John Mc Cormack, die met zijn re publikeinse college de resolutie had ingediend, deelde het Huis mee, dat zij deze stap hadden gezet om niet alleen aan de Verenigde Staten, doch aan de gehele wereld het bewijs te leveren, dat alle Amerikanen het over deze kwestie eens zijn. De Repu blikeinse afgevaardigde Shafer had vóór de stemming verklaard, dat hij de resolutie niet kon steunen omdat zij volgens hem gelijk zou staan met een oorlogsverklaring aan China. Een tweede Republikein becritiseerde de resolutie, omdat hij van oordeel was, dat hierbij aan de UNO de be voegdheid tot het verklaren van oor log, die bij het Congres rust, zou worden overgedragen. Waarnemers bij de UNO schetsen de situatie aldus: De Verenigde Sta ten willen China als aanvaller brand merken en daarnaar handelen. De AANKOOP VAN „DE TWEE STEDEN" DOOR INDONESISCHE HOGE COMMISSARIAAT. Naar wij vernemen, zijn sedert enige tijd onderhandelingen gaande tussen het Indonesische Hoge Com missariaat te 's-Gravenhage en de directie van het bekende hotel „De Twee Steden" aan het Buitenhof te 's-Gravenhage over aankoop van dit hotel door het Indonesische Hoge Commissariaat, dat hier in dan haar thans over Den Haag verspreide kan toren zal onderbrengen. Naar ver luidt, zal de aankoop binnenkort haar beslag verkrijgen. Aziatisch-Arabische groep wil dit tot elke prijs vermijden door steeds nieu we vredesplannen in te dienen. De Westeuropese landen, vooral Enge land en Frankrijk, willen met enkele landen van hei Gemenebest een voor zichtige politiek voeren. PRINSES MARGRIET WAS JARIG. Terwijl prinses Margriet gisteren zoals op elke werkdag normaal op school was, kwamen op paleis Soest- dijk uit vrijwel alle delen van het land geschenken binnen van de meestuiteenlopende aard voor de ja rige prinses. Het eerste cadeau was een taart met acht kaarsjes, aange boden door het prinses Margriet fonds. Het verjaardagsfeestje wordt vandaag op paleis Soestdijk gehou den met als gasten vriendinnetjes en vriendjes van de prinses. KAMPIOENSSTIER VOOR ƒ34.000 VERKOCHT. De vijfjarige kampioensstier van Noord-Holland Adema 21 is voor 34.000 van baas veranderd. De fok ker-eigenaars gebroeders Ruiter uit Oosterblokker hebben hem verkocht aan de K. I. Vereniging Noorder kwartier te Schagerbrug. Adema 21 werd verleden jaar bij de landelijke keuring in Den Bosch tweede; meer malen was hij districtskampioen ge weest. AARZELINGEN vadertje Stalin op het ogenblik zit te grinneken van pret, om de op schudding, welke Mao's verwerping van 't vredesplan der Verenigde Na ties heeft veroorzaakt in het kamp der democratieën. Het onmogelijke Chinese tegen voorstel heeft als een knuppel in een hoenderhok gewerkt en thans ren nen angstige diplomatieke kippen heen en weer, kakelend over hetgeen hun nu te doen staat. Slechts één ding is duidelijk en dat is: wie een maal A. gezegd heeft moet ook 0 B. zeggen, hetgeen in dit ge val betekent, dat de Verenigde Naties na de agressie in Korea te hebben bestreden, zich nu onmoge lijk kunnen terugtrekken, nu de agressie nog groter, nog duidelijker en nog driester is geworden. Amerika zal vandaag in de politie ke commissie der Algemene Verga dering een resolutie indienen om Peking-China als agressor te brand merken en voorts te onderzoe ken, welke sancties tegen de agressor kunnen worden genomen. Aan een agressor-verklaring zal de Vergadering der Ver. Naties moeilijk kunnen ontkomen, want hier is een opgelegd geval aanwezig, waaraan alleen een Sovjet-brein een andere uitleg kan geven. Maar met zo'n ver klaring is de kous niet af; integen deel, dan begint het pas. Tegen een land, dat tot „aanvaller" is verklaard, kunnen allerlei sancties, economische militaire, worden genomen en daar gaat het om. Hier beginnen evenwel de moeilijkheden welke niet te licht opgenomen moeten worden. VOOR EEN AGRESSOR-verkla- ring zal gemakkelijk een meer derheid te vinden zijn, al zullen er verscheidene landen zijn, dit om op portunistische redenen niet vóór zul len willen stemmen. Zo hebben bijvoorbeeld Indonesië, India en de Scandinavische landen reeds doen weten, dat zij niet mee doen. De grote onenigheid begint met de sanctiemaatregelen. Aan de ene kant staat Amerika, dat briesend is wegens de brutaliteit, waarmede de Chinees het grote en machtige dollar- land in het ootje neemt, en dat be reid is om alle mogelijke risico's te nemen, als Mao maar geducht afge straft wordt. Aan de andere kant staan echter landen als India en In donesië, die niets voor hardhandige maatregelen voelen. En daartussen in treft men een ryke schakering van andere landen, die de één om deze, de andere om die reden beducht zijn voor hun eigen hachje. Engeland bijv. staat vrij dicht bij Amerika, maar is huiverig voor economische sancties zoals bijv. een blokkade omdat het ervan overtuigd is, dat zijn kroon kolonie Hongkong er meer last van zal ondervinden dan Mao. Bovendien moet het rekening houden met z'n Dominions, waarvan er alvast zeker één bij is, n.l. India, dat niet van plan is om mee te werken. Andere West-Europese UNO-leden zijn benauwd voor militaire sancties, niet alleen omdat zij zelf geen man netjes en geen materiaal te missen hebben, maar ook <omdat zij vrezen, dat Amerika te veel naar China en het Verre Oosten zal gaan kijken en West-Europa op de tweede plaats zal komen. Men kan alle moeilijkheden omzei len, door eenvoudig Mao te negeren, zijn veroveringen niet te erkennen, hem buiten de Verenigde Naties te houden en af te wachten of er nog eens een tijd zal komen, dat men met hem kan afrekenen. Ook dit is een (verlegenheids) standpunt, maar piet het ware. 'TEGELIJK MET HET toespitsen van de internationale spanning door de gebeurtenissen in het Verre Oosten, is generaal Eisenhower geko men, om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden bij de opbouw der Westerse defensie. Ofschoon hij naar hij zelf zeide gekomen was om te luisteren en niet om critiek uit te oefenen, heeft hij het toch niet kunnen nalaten om uiting te geven aan zijn teleurstelling over de bij drage, waartoe Nederland bereid was. De wending, welke de zaken in het Oosten hebben genomen, heeft een extra relief gegeven aan de reis van Eisenhower en daardoor ook een ex tra relief aan zijn uitingen van te leurstelling. Wij kunnen deze samen loop van omstandigheden niet be treuren, integendeel, want men zal zich herinneren, dat wij steeds heb ben aangedrongen op een zo krachtig n^ogelyke medewerking aan de op bouw onzer defensie. Niet als zou den ook wij liever kanonnen dan bo ter hebben, maar omdat wij het ver standiger achten thans wat welvaart op te offeren dan straks welvaart en geluk en bovendien nog ons bloed te moeten offeren. Het gebeuren rond Korea heeft ons geleerd, met welke machten wij te maken hebben, mach ten, die zich niet door overwegin gen van recht en redelijkheid laten leiden maar die nemen wat zij krij gen kunnen en slechts door een krachtige tik op hun vingers zijn te gen te houden. Ko-liettje... De nood brengt de ziel vaak dich ter tot de Vader, dan voorspoed het ooit vermag te doen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1