eióse hutspot^ Grootse manifestatie van de vrije tijds-besteding NIEUWS UIT DE OMGEVING Tweede kaasdag te Nieuwkoop Laatste Berichten DONDERDAG IS JANUARI 1951 DE LEIDSE COURAN'I EERSTE BLAD PAGINA i Tentoonstelling in Leiden Daar gebleken is, dat reeds enige ruchtbaarheid aan de plannen betref- lende de vrije tijdsbesteding is gege ven, lijkt het gewenst enige in lichtingen daaromtrent te verstrek ken, ofschoon dit alles nog in zó'a allereerste stadium verkeert, dat alle plannen nog moeten worden onder zocht en uitgewerkt, waarbij nog in grijpende veranderingen kunnen wor den aangebracht. Bijgaand vindt U een uiteenzetting van de algemene opzet. Verdere inlichtingen zijn ver krijgbaar bij de secretaresse van de ccmmissie, mej. mr. A. P. Schilthuis, Stadhuis, afd. Algemene Zaken. In 1949 is te Leiden de tentoon stelling „de Mens en zijn Arbeid'' ge houden. die door vele Leidenaren en niet-Leidenaren is bezocht en waar door zij een indruk hebben gekregen van hetgeen de arbeid voor de mens is. Maar van de 7 X 24 uren, dat is 168 uur, die iedere week heeft, brengt de mens gemiddeld 48 uur door met werken, 56 met slapen en de overige 64 uur besteedt hij naar eigen in zicht. In die uren eet hij, gaat hij naar en van zijn werk, en kan hij verder zijn vrije tijd op talloze ma nieren besteden. Die vrije tijd is er niet altijd ge weest. In 1870 was de arbeidsduur 16 uur per dag en in 1900 12 uur, terwijl vacantie voor de gewone ar beiders niet bestond. Terwijl de ar beid een traditie heeft sinds de oud ste tijden .heeft dus voor grote groe pen van de bevolking de vrije tijds besteding geen traditie. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat zeer ve len de vrije tijd, die ze thans heb ben. meer doodslaan dan werkelijk besteden. Toch zijn er in Leiden talrijke ver enigingen, wier leden zich wijden aan een liefhebberij, aan de beoefening Huur-adviescomrTvssie voor Leiden benoemd. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben benoemd tot leden van de Huur-adviescommissie te Leiden de heren St. Menken (voor zitter), A. Piket, H. D. van Weizen, J. H. van der Kloot en A. J. Schone- veïd. LEIDERDORP GEMEENTERAAD Het bouwen van 54 etagewonin gen onderhands aan te besteden aan N.V. Aannemersbedrijf N.B.M. te Zaandam voor de som var. ƒ563.200 - was het voorstel van B. en W. aan de raad van Leiderdorp. In hun toelichting aan de Raad schreven B. en W. dat deze bouw door het rijk niet kon worden gefi nancierd op grond van de vermin derde bijdrage woningwetbouw 1950, wijl aax-d en ligging deze woningen het karakter geven van midden standswoningen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting had zich echter be reid verklaard voor deze bouw steun uit 's Rijks kas toe te kennen deels op grond van de premieregeling 1950 en deels op grond van de verminder de premieregeling 1950. hetgeen be tekent dat de gemeente 'een bedrag ineens ontvangen zal. De toepassing van beide regelin gen zou geschieden onder voorwaar de, dat de gemeente zich verbindt in 27 woningen gerepatrieerden op 1e nemen, terwijl de overige naar ize kunnen worden bezet. Vooi'ts deelden B. en W. nog het volgende mede. Hoewel deze wo ningen afkomstig zijn uit een contin- "ent van het departement van Eco nomische Zaken heeft dc N.V. Ver. Touwfabrieken. bij monde van haar directeur, te kennen gegeven, dat zij in de bouwkosten f 6000.- 'onds perdu wil bijdragen indien Raar het recht wordt verleend voor "én portiek (6 woningen") eigen fa- briekspersonee] aan te wijzen. De meerderheid van het college rilde dit aanbod wel accepteren, in dien de toewijzing zich zal beper ken tot op de lijst van woningzoe kenden vermelde personen. De min derheid wilde deze beperking niet. Nadat de voorziter op vragen van de, heren Snel (A.R.). de Graaf (C.H.) van der Stoel (A.R.). Los (A.R.), Broxterman (R.K.) een uit voerige uiteenzetting had gegeven, waaruit bleek dat 27 woningen be stemd zullen ziin voor gerepatrieer den en 27 voor de industrie en dat het voorstel van de minderheid van B. en W. ook niet door de directie wordt aanvaard werd het meerder- heidsvoorstel van B. en W'. in stem ming gebracht. Tegen stemden de heren Veldhuizen (C.H.), Broxter man (R.K.). de Graaf (C.H.), Mo raal (A.R.) en van der Stoel (A.R.). Voor stemden de heren Boon PvdA), van Winkel (C.H.). Kuilen- erg (R.K.), Snel (A.R.), Diseraad 'PvdA) en Los (A.R.). Met 6 stem'men voor en 5 tegen '3rd dus het aanbod van de Ver. uwfabrieken afgewezen. Uit de scussies bleek dat de meerderheid in de raad zich niet door een be paalde industrie wilden laten bin- c'en. in de toewijzing der woningen. Tot geneesheer belast met dc kos teloze vaccinatie werd voor 1951 be noemd de heer H. Bakema. van kunst of sport, en die graag be reid zijn, belangstellenden in hun ge lederen op te nemen, voor te lichten en te helpen. Het gaat er echter om, de buitenstaanders belangstellend te maken en hun vervolgens de weg te wijzen. Grote manifestatie. Om dit te bereiken worden thans plannen gesmeed, om in de zomer van dit jaar te komen met een grote manifestatie van alle mogelijke soor ten van goede vrije tijdsbesteding, die min of meer een tegenhanger zal zijn van de Mens en zijn Arbeid. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Wethouder van Onderwijs en de door het gemeentebestuur inge stelde Commissie van Advies in cul turele zaken. Eind December is een vergadering belegd van enerzijds alle mogelijke instellingen en verenigin gen die zich op het terrein van vrije tijdsbesteding bewegen: Toneel, zang, muziek, sport, volkstuinderij, jeugdbeweging, openbare leeszalen enz. en anderzijds enige grote groe peringen als vakverenigingen, mid denstandsverenigingen en vrouwen verenigingen. In deze vergadering zijn de plannen, die uiteraard nog slechts zeer voorlopig zijn, uiteenge zet en vonden bij de aanwezigen een zeer gunstig onthaal. Er werd een al gemene commissie ingesteld ter ver dere uitwerking van de plannen, die inmiddels een aantal werkcommissies heeft ingesteld r n de verschillende onderdelen te verzorgen. De plannen omvatten een grote tentoonstelling, te houden in Juli, waarschijnlijk in het Caecilia Gasthuis, de voormalige Stedelijke Werkinrichting, thans deels B.L.O. School deels Boerhaa- vezalen en voorts alle mogelijke de monstraties, uitvoeringen en voor stellingen binnenshuis of in de open lucht, op straten en pleinen of op sport- en speelvelden. De commissie heeft zich de medewerking verzekerd van een deskundige op dit terrein met grote ervaring. Bij de Middenstandsverenigingen en in de kringen van de V.V.V. leef den reeds plannen om Leiden voor vreemdelingen aantrekkelijker te maken en propaganda voor het be zoeken van de stad te maken. Waar nodig zullen* deze plannen gecoördi neerd worden. In het huidige stadium zijn de plannen nog zeer onvast. De verschil lende commissies hebben evenmin hun definitieve samenstelling gekre gen. Er zijn ongetwijfeld nog vereni gingen, die hierbij zouden behoren en die niet uitgenodigd zijn omdat hun adres niet bekend is. Naarmate de plannen vastere vorm aannemen, zal het mogelijk zijn daaraan meer be kendheid te geven. ONTSPANNINGSAVOND PERSONEELSVER. S.L.F. Groot was het enthousiasme, waarmede de 400 aanwezigen gister avond in .de foyer der Stadsgehoor zaal de prestaties beantwoordden van de werkende leden der verschil lende sub-afdelingen van de Perso neelsvereniging der Sted. Lichtfa brieken. Allereerst gold dit de zang van het Mannenkoor der S.L.F.dat onder leiding van zijn nieuwe direc teur, de heer L. van Wijngaarden, een voor-treffelijke indruk maakte. Na een geslaagd optreden van het sccordeonduo Nellie de Keyzer-Daan Fasseur, volgde een opvoering van een poppenspel, verzorgd door de Toneelclub van de S.L.F. „De Sleu telspelers", dat al evenzeer in de smaak viel van de aanwezigen. Spel en costumering waren dan ook zeer te loven. Extra waren voor deze avond, welke met een kort inleidend woord door de voorzitter van de Perso neelsvereniging de heer H. van Wou denberg. geopend werd. gearran geerd „The Rhythme Club", o.l.v. de heer J. Selier, en Dirk Costers Ma- nakura Serenaders, met zang van de Surinamer Dolf Delprado Ook zij droegen zeer veel bij tot het sla gen van deze avond, welke met een geanimeerd bal werd besloten. GEMEENTERAAD. Wijziging Belasting-verordening.. Aan de raadsagenda van Maandag 22 Jan. a.s. is het volgende punt toe gevoegd: Bij de wet van 7 Juni 1950 is de Drankwet ook ten aanzien van het door de gemeenten te heffen ver- gunnings-, hotelvergunnings- en ver. lofsrecht gewijzigd. Door genoemde wijzingen van de Drankwet en het Drankwetbesluit 1932, welke op 1 Mei 1951 in werking treden, is wijziging van de desbe treffende gemeentelijke belasting- veiordeningen, eveneens vóór die da tum, noodzakelijk. B. en W. stellen derhalve de Raad voor te besluiten tot vaststelling van een nieuwe verordening, waarvan a. artikel 4 luidt: la- Het vergunningsrecht bedraagt per jaar voor een volledige vergun ning, een tap-, slijt- of sociëteitsver gunning 12.50 voor elke 50.— der in artikel 3. sub. 1, bedoelde huur waarde of gedeelte van 50.met dien verstande, dat het recht niet lager dan 40.zij; b. dit recht wordt met vijftig pro cent verminderd voor de localiteiten, die voor het publiek gesloten zijn tussen Zaterdagavond zes uur en Maandagmorgen acht uur: c. indien een vergunning wordt verleend voor een nieuw bedrijf, is voor de eerste maal een vergunnings recht van 170.verschuldigd. Het hotelvergunningsrecht be- hotels met 7 of minder slaap kamers f 17 50; in hotels met 8 tot en met 14 slaapkamers 30. in hotels met 15 of meer slaapka- ers 45.—. 3. Het verlofsrecht bedraagt 45. HILLEGOM Raadsvacature. De heer C. van Rooden, die als eerste reserve van de lijst der K.V.P. de heer F. J. van der Kolk zou opvolgen, heeft zijn benoeming niet aangenomen. LISSE Aanbesteding. Door B. en W. is aanbesteed het maken van bestra tings- en rioleringswerken voor de Gladiolenstraat. Laagste inschrijvers BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johnna Jacoba Maria d. van L. Miremet en M. Flanderhijn. Dorothea Hendrik d. van P. Kuipers en N. van den Haak. Roelof John z. van J. C. Roosen en H. M. Jongenot ter. Wilhelmina Johanna Angenis d. van J. H. v. Kessel en A. T. van Dijk Cornelia d. van C. van Dijk en K. H. Nooteboom. Maria Hendrika d. van J. van Harskamp en J. H. W. Roman. Emerentiana'Catharina d. v. B. G. Gordijn en W. M. Riem. Geer- truida d. van A. Rijsborgen en C. Starre. Reinier Cornelis z. van A. de Graaf en J. C. Spoelstra. Gehuwd: F. H. Gubler jm. en J. H. Braggaar jd. R. A. M. Heijmans jm. en H. W. M. Brand jd. A. Neuteboom jm. en M. Marsé jd. K. Seriier jm. en A. H. Bijlsma jd. A. J. van den Berg jm. en R. van Leeuwen wed. J. M. J. Werter jm. en J. W. M. Caspers jd. P. Bekooij jm. en C. C. Baart jd. T. A. Cost Budde jm. en S. C. Rochat jd. Overleden: Elisabeth Adriana Pe- tronella Koks, huisvr. van: W. B. Dado 34 j. Donderdag 18 Januari. Nu moge het zijn, dat de kalender nog volop winter aanwijst en dat een gure wind door de kale takken dei- ontbladerde bomen giert, toch voelen we iets in ons van het naderend voor jaar! Is het misschien de zon, die zo heerlijk schijnt en zelfs alweer enige warmte verspreit? We hebben van morgen weer eens echt prettig ge wandeld, pal tegen de wind in. Onze wilde haardos wapperde heen en weer. Zo liepen we langs het Ra penburg, langs de Universiteit, waar studenten als nijvere bijen in en uit zwermden. Langs de Breestraat, waar ons trotse stadhuis straalde en glans de in de morgenzon. Dienstmeisjes cn mevrouwen klopten kleedjes op het trottoir en schoven de slaapka merramen wijd open. En langs de al tijd drukke Steenstraat. Op het Sta tionsplein hebben we in stomme ver bazing staan kijken naar twee man nen, die bezig waren de heistelling op de plaats van het nieuwe sta tionsgebouw af te breken. Zij waren zomaar boven in de palen geklommen en hielden zich met één hand losjes vast Om van de griezelen! En zo zijn we verder gewandeld. Zomaar. Zon der enig doel. De zon scheen en de hele stad leek in feeststemming te verkeren. Daar houden wij van. Zo zijn wij nu eenmaal. Toen hebben we koffie gedronken, ergens achter grote ramen, met de zon in ons gezicht, op onze handen en op het lucifersdoos je, waar we achteloos mee speelden. Een dame achter ons smeedde'met haar vriendin snode plannen, om een nieuw hoedje te gaan kopen. „Ik moet het hem aftroggelen", hoorden we haar zeggen. „Maar 't is een snoes". En nu vragen wij ons nog maar steeds af, wie die „snoes" is. Die „hem"? Of dat hoedje? Kijk, dat zijn nu problemen voor ons. Is dat geen teken van het naderend voor jaar, dat kopen van nieuwe hoedjes? Het gemeentebestuur bezorgt ons vandaag een prettig bericht. Het tracht waar mogelijk het culturele leven in Leiden te stimuleren en men doet dat o.a. door het aankopen van werken van Leidse kunstenaaVs. In het afgelopen jaar heeft men van de schilders mevr. Marri Oosterholt, Frans de Nocker, Walter Bosch en Onder grote belangstelling vond gisteravond de tweede kaasdag plaats in hotel v. d. Bosch, waaraan een keuring was verbonden van de ge rijpte (ca. 4 mnd.) kazen. Nadat de voorz. van de kaasdag commissie, de heer H. Blijleven, al len had welkom geheten, onder wie de burgemeester van Nieuwkoop en Zevenhoven, de rijkszuiverconsu- lent, de heer A. Schrooder en andere heren van het zuivelconsulentschap, sprak de burgemeester van de Weij- den van Nieuwkoop het openings woord. Spr. uitte zijn vreugde over het feit, dat in Nieuwkoop op deze manier grote aandacht wordt besteed vooral aan de verbetering van het zuivelproduct kaas. Met het oog op de export is een en ander van het grootste belang. Burgemeester M. P. v. d. Weijden van Zevenhoven onderschreef de uit spraak van zyn collega en sprak de hoop uit, dat de resultaten welke be haald zouden worden op vetgehalte etc. niet zullen worden weggenomen door verlaging van de prijzen. De Rijkszuivelconsulent ir. Schroo der legde er de nadruk op, dat Ne derland op het gebied van de kaas productie erg z'n best moet doen, om het hoofd te kunnen bieden aan de grote concurrentie die uitgaat van Denemarken. De heer K. Adema, technisch amb tenaar van het K.Z., gaf hierna een overzicht van de resultaten van deze tweede kaasdag. Het gemiddelde cij fer dat werd behaald was 80,1 pun ten. Ingedeeld in 3 soorten was de uitslag als volgt: le soort 22 ka zen (35.5 pet.); 2e soort 23 kazen (37,1 pet. cn 3e soort 17 kazen dat is (27,4 pet.). De jongste assistent-consulent, de heer J. Zwetsloot, vertelde hierna zijn ervaringen, die hij heeft opge daan bij zijn bezoeken aan enkele bedrijven in deze omgeving, ten aan zien van de kaasmaakgereedschap- pen, en gaf enkele practische aanwij zingen. De heer Blijleven las vervolgens de resultaten voor, terwijl de burg. P. M. M. v. d. Weijden de prijzen uitreikte. De uitslag was als volgt: le pr.: Grote beker H.K.V. plus medaille v. d. Producent: J. Ver woerd, Nieuwkoop met 98 pnt.; 2e pi- Beker, gem. Zevenhoven plus me daille v. d. Producent: Fl. Verduijn, Noordenseweg te Nieuwkoop, met 96 pnt.; 3e a-prijs: Zilveren medaille: N. J. de Jong. Nieuwkoop (gem. Ter Aar) met 94 pnt.; 3e b-prijs: Bronzen medaille: L. Kool, Zevenhoven.' met 92 pnt.; 4e b-prijs: Bronzen medailje: W. v. Woudenberg. Korteraar,. met 92 p. De keuringscommissies bestonden uit de heren v. Baren, v. d. Boon én van Ei.ik. die vanwege de handel be langeloos hun medewerking verleen den en de heren Adema, Brinkman en Verdoold van het consulentschop. Will Tweehuyzen schilderijen aan gekocht, die gebruikt worden ter op luistering van openbare gebouwen, zoals het Stadhuis e.a. Prettig stemt ons ook het bericht van dc heer P. Selier, brugwachter le klasse, die de gemeentedienst ver laten heeft, omdat hij de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt had. De nieuwe directeur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima, kon uit eigen ervaring niets vertellen. Maar wat hij van de heer Selier ge hoord had. was meer dan voldoende, om hem te huldigen als brugwachter, als collega en als n^ens. De heer Wei- ma wenste de heer Selier een voor spoedig herstel van zijn ziekte toe en een lange, welverdiende rust. De heer L. A. Mennes, oud-directeur, sprak eveneens hartelijke woorden. De heer F. van Dissel sprak namens de col lega's, onder aanbieding van een en veloppe met inhoud. De heer R. G. v. Dam tenslotte zei nog een hartelijk woordje namens de Visclub. Voor dit alles dankte de heer Selier. Nog steeds moeten we denken aan die „snoes" en we geloven niet, dat we het vandaag nog kwijt raken Toch zal dat moeten. Want andere zaken eisen onze aandacht op. Zo bijv. de belangrijke vergadering van de R.K. Middenstandsbond, afd. Lei den. die hedenavond in „In den Ver gulden Turk" wordt gehouden. Het bestuur verzoekt ons mede te delen, dat er precies klokslag acht uur be gonnen wordt. Geen minuut later. Omdat de agenda lang is en men op tijd klaar wil zijn. Bovendien vernamen we, dat er hedenavond geen repetitie zal zijn van de Toneelvereniging „Vondel". Sommige spelers en speelsters blijken ziek te zijn, zodat repeteren onmoge lijk wordt. De eerstvolgende repetitie isi nu vastgesteld op Vrijdag 26 Jan. aanstaande. STADSKOK. Mij voor Tuinbouw en Plantkupde Het moet wel een grote teleurstel ling geweest zijn voor het actieve bestuur, dat de opkomst gister avond zo bedroevend slecht was, op dc jaarvergadering van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden en Omstreken. Behalve waren C. M. C. Bolzenbroek en Co., Santpoort met 86.780.N.V. Priori Wassenaar met ƒ88.870.Hoogste inschrijver was S. Steur, Volendam met 140.000.Het werk is gegund aan de fa. Bolzenbroek en Co. te Santpoort. NOORD WWK Gemeentebegroting. De begro ting voor de dienst 1951 geeft een geraamd tekort aan van f 100.000. In de toelichting welke B. en W. op de begroting geven, wijzen zij er op, dat dit bedrag nog verhoogd moet worden met de afschrijvingen van de in 1951 noodzakelijk uit te voeren ka- pi taalswerken. Dit resultaat is ech ter voor B. en W. geen verrassing, gezien de gewijzigde financiële ver- houidng tussen het rijk en de ge meenten. Alhoewel B. en W. zich steeds bewust zijn geweest, dat slechts een zuinig beheer kon stro ken met de tijd waarin wij thans le ven bij het doen van uitgaven steeds voer ogen hebben gehad, heeft de dienst 1948 een tekort opgeleverd van pl.m. f 40.000, terwijl de dienst 1949 een vermoedelijk tekort zal op leveren van 44.500. De oorzaak hier van moet op de eerste plaats toege schreven worden aan het steeds stij gende prijspeil, temeer waar in de verzorging van alg. belangen, zoals het wegennet, de volkshuisvesting, de brandweer, de riolering, het onder wijs en de uitrusting van de verzor- gingsbedrijven, een achterstand van de oorlogsjaren moest worden inge haald. Voorts vraagt een bodplaats een hoger verzorgingspeil van open bare werken, daar de concurrentie met andere toeristen-centra niet mo gelijk is. Uit een en ander blijkt, dat het zelfstandig bestaan, ook van de ge meente slechts verzekerd zal zijn, in dien de regering de financiële ver houding zó regelt, dat de gemeente rechtmatig toekomende gelden en uitkeringen zal ontvangen. OEGSTGEEST Jubileum-uitvoering „Kunst en Genoegen". Bovengenoemde to neelvereniging herdacht haar derde lustrum met de opvoering van het toneelspel „Als de klok waar schuwt.," van R. en Ch. Feenstra. Dit spel van spanning en humor stelt over het geheel genomen tame lijk hoge eisen aan spelers en speel sters en het is misschien daaraan te wijten dat het soms niet zó „uit de verf" kwam als we van K. en G. gewend zijn. Er waren zeer goede, doch soms ook zwakker momenten; j vooral wanneer het „spannend" be-1 gon te worden, zaten de spelers soms i veel vast aan hun tekst en leed het ensemblespel daaronder, zodat er ook niet voldoende aan de toe schouwers gesuggereerd werd en sommige scènes wat mat aandeden. Toch hebben de talrijke aanwezigen enige uurtjes van gezellige spanning doorgebracht cn kon de opvoering over het geheel wel bevredigen. We willen hier niemand afzonderlijk noemen, uitgezonderd de heer L. Kort, die de zeer mooie décors ver vaardigde. Grime en toneelaankle ding (van de fa. Caspari) waren eveneens uitstekend verzorgd Regisseur L. M. Trijselaar sprak een woord van welkom, in het bij - zender tot het erelid oud-burgemees ter Baumann. Spr. stelde een feest avond in 't verschiet en beloofde voor het eerstvolgende toneelstuk twee speelavonden. De heer Baumtinn sprak namens de donateurs enige waarderende woorden tot de heer Trijselaar en de leden van het toneelgezelschap, waarbij hij de heer Trijselaar een v.renigingsinsignc in goud aanbood en de leden eenzelfdt insigne in zil ver. Spr. hoopte dat de bom. die nu onder Oegstgeest lag, niet zodanig zou barsten dat deze vereniging het predicaat „Leidse Toneelvereniging" zou moeten gaan aanneme.. De heer Trijselaar repliceerde daarop, dat een bom te koop is met geld, doch de harten van de leden niet. Hij dankte voor de woorden cn blijken van waardering en reikte op zijn beurt ook aan de heer Baumann en de heer Kort het verenigingsinsigne uit. R^HOTFN Straatverlichting;. Gisteren zijn WEERSVERWACHTING Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur) IETS KOUDER. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien, maar ook flinke opklaringen. Aanvankelijk nog harde, later krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest. Iets lagere temperaturen. van een nieuwe stencilmachine, waar toe in een vorige vergadering werd besloten De drie aftredende bestuursleden, de heren A. C. Duyvestijn, Th. Teu- nisse en G. J. J. Wensveen wdreen by acclamatie herkozen. In zijn slotwoord legde de g.a. ka pelaan Bregten de nadruk op de be tekenis van het feit, dat 8 bestuurs leden enorme bergen van werk ver zetten in het belang van allen. Daar tegenover staat vaak een zeer geringe belangstelling van de leden. Na een korte pauze werd nog enige tijd op genoegelijke wijze doorge bracht met het kienspel. Oud-leerlingen vau Landbouwscho len. In restaurant Den Deyl werd een huishoudelijke vergadering ge houden van de Ver. van Oud-leerlin gen van Landbouwonderwüs-inrich- tingen, afd. Wassenaar en Voorscho ten. Besloten werd op 7 Febr. a.s. een winterexcursie te houden naar de zuivelfabriek Delfland in Naaldwijk. Ook dit jaar wederom een kalverop- fokwedstrijd met keuring worden ge houden. Voor een suggestie van de voorz. om hier, zoal? dat in Amerika ge beurt opfokwedstrijden te houden voor zeugen en sohapen bleek, veel belangstelling te bestaan. Het bestuur zal de mogelijkheden daartoe onder zoeken. het niet voltallige bestuur wa-l langs de Vinkweg, tussen spoorweg- ren er slechts 10 leden aanwezig in overgang en de grens van Leiden '(Korte Vliet) zeven hoge lantaarns geplaatst, dezélfde die sinds enige ,Het Gulden Vlies'". Tot z'n spijt moest de heer J. H. Smit, vice-voorzitter, mededelen, dat de heer J. Jonker, voorzitter, wederom ziek was en niet ter ver gadering kon verschijnen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Entrop, vermeldde een iets dalend ledental (momenteel staan er 150 ingeschreven). Het ver gadering-bezoek in het afgelopen jaar was matig, in tegenstelling tot de verschillende excursies ,die gro te belangstelling genóten. Veel suc ces had dc afdeling geboekt met de twee cursussen in bloemschikken (voor amateurs). De zeven lopende tuinbouw-cursussen stemmen tot voldoening. Bij ontstentenis van dc heer A. Lagendijk, bracht de heer J. H. Rie- mens het financiële jaarverslag uit. Er bleek een batig saldo te zijn van 719,86 (f 73,43 minder dan het vo rig jaar). Nadat de kascommissie verslag had uitgebracht, werd de penningmeester gedéchargecrd. De heer Riemens behandelde ver volgens de begroting 1951. die slui tend is op 1629.86. In de vacature van de heer P. Verver, werd in de kascommissie gekozen de heer G. Kromdijk, terwijl mevr. M. Povel pl.v. lid werd. Na de pauze werd door het kleine gezelschap onderling gesproken over het onderwerp „Op welke wij ze kan het bezoek aan de maande lijkse vergaderingen gestimuleerd worden." De resultaten hiervan zul len hopelijk de volgende maand merkbaar zijn. maanden langs de Leidse weg staan De nieuw geplaatste lantaarns slui ten goed aan bij de verlichting van de Haagweg en zetten ook de spoorweg overgang in helder licht, waarmede een ernstig tekort is opgeheven. Men zal zich herinneren, dat verschillende malen in de gemeenteraad werd ge klaagd over de slechte verlichting van de overgang. Naar wij vernemen zal binnen enkele weken ook de Rijndijk van een dergelijke moderne verlich ting voorzien zijn. WASSENAAR Jaarvergadering K.A.B. In het Verenigingsgebouw werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de pl. afd. van de K.A B. In zijn ope ningswoord gaf voorz. A C. Duyve stijn een overzicht in vogelvlucht van de aan de dag gelegde activiteit en van het wel en wee der afd. in het afgelopen jaar. In het jaaroverzicht van de secr. werd stil gestaan bij het afscheid van de eminente voorz. de heer G. A. v. Leyenhorst, die door drukke werk zaamheden die functie moest neer leggen. Het ledental der afdeling bedraagt thans 528 Het adviesbureau was dit jaar in handen van de heer A. J. van Bemmelen, die in verschillende ge vallen aan leden de helpende hand kon bieden. Wat de financiën betreft de ontvangsten beliepen een totaal van 3009.90, dc uitgaven een totaal van 3140.89 inclusief de aankoop DIRECTEUR WERELD-SECRETA RIAAT MARIA-CONGREGATIE Door de pater generaal van de Je- zuieten is benoemd tot directeur van het wereld-secretariaat der Maria- congregatic te Rome; pater L. Paulus- sen S.J., die van 22 Augustus 1946 af directeur was van het landelijk secretariaat te 's-Gravenhagc. Pater Paulussen wordt opgevolgd te 's-Gravenhage door pater N. Min- derop S.J., van het retraitehuis Man- resa te Vught. Deze zal met ingang v. 28 Jan. zijn functie aanvaarden. CIRCUSFESTIVAL IN DEN HAAG Het toneel van het Scala-theater te Den Haag is sinds gisteren in een piste veranderd, waarin paarden draven, beren dansen en leeuwen ontzag inboezemen. Onder dc titel Circusfestival wordt gedurende een maand een internationaal circuspro gramma aangeboden, dat van zeer goed gehalte is. De paardennummers van de Ka- roly's hogescholrijden, vrije dres suur en acrobatiek en de presta ties van de Hongaarse jockeyclub dwongen aller bewondering af, even als het trapezewerk van Betty Grahn en het Franse duo Les Re- nellys. Talrijke staaltjes van durf. lichaamsbeheersing en behendig heid werden door verschillende ar tiesten getoond, waarbij speciaal het optredep van een koorddanser- jon "leur bewondering wekte. Zeer goed was ook het nummer van de muzikale clowns. Er viel nog veel meer te genieten, zoals rolschnatsaerobatielc messen werpen, leeuwen- en berendresseur. Het pu bliek was enthousiast en niet ten onrechte. MA RKTRFPJ^HTF.N GOUDA, 18 Jan. Kaas. Aanvoer 110 partijen. Prijzen: 1ste soort f 2.30 2.34, 2e soort f 2.262.29, extra kwal tot f 2.38 per kg. Handel walm. TER AAR, 17 Jan. Groente. Witlof I 3144 cent, idem II 2429 cent idem steg 1020 cent, andijvie I 3259 cent, idem II 2527 cent, waspeen 814 cent, uien 26 cent, kroten 4 cent. spruiten 32 cent. alles per kg. boerenkool 3595 cent per kist. ROELOFARENDSVEEN, 17 Jan. Groente. -- Andijvie I 4666, idem II 22—26; kropsla 3.60—10.30; Stoofsla 1.00--1.20 per kist; groene kool 810, witlof I 3740, idem II f 15—29. Bloemen. White Sail 49—67 cent. Krelage 4568 cent. Pink Gem 6075 cent, Crown Imperial 4862 cent. Rose Copland 6081 cent. Nan- sen 9095 cent, Golden Harvest 0.851-00, v. d Eerden 7075 cent, W. Copland 54—70 cent, Pierson 50 66 cent, Amdionette 8085 cent, Ze nober 5862 cent. Hyacinthen 264t cent, Whrestier 4852 cent, Helios 3643 cent, Early Glory 4762 cent, Agnes 50—57 cent: BI. Druifjes 12— 21 cent per bos. Hyacinthen 68 per 100; Cyclamen 1847 cent per stuk. LISSE, 17 Jan. Gladiolenveiling. Allard Piersen resp. 14 f 4.80, 12 f 4.25, 10 f 2.40, 8 f 1.10, 6 f 0.70, 4 f0.45; Acca Laurentia f 4.35, f3.60, f 2f 1.—f 0.70, £0.45; Gen. Eisen- houwer f 5.50, f 5.30, f 3.40, f 1.80. f 1.10; Gold Dust f4.35, f3.60, 1.95, f 0.90, f 0.75, f0.45 Hopman's Glory f 6.70 ,f 5.15, f 3.—, f 2.65; Joh. Strauss f 4.50, f 4.15, f 2.15 f 1.—f 0.70; J. S. Bach f 4.85, f4.50, f2.S0. 1.10, f 0.70; Nieuw Europa f4.50, f3.90, f 2.40, f 2.10, f 0.75, f 0.60; Morning Kiss f4.80, f4.25, f3.50. f 1.85; Paul Ru bens f 4.20, f3.15, f 1.85, f 0.90, f0.65, f 0.40; Rosa van Lima f4.20, f3.45. f 1.90, fl.—f 0.70, f 0.45; Sneeuw - princess f3.40, f2.25, f 1.25, f 0.75; v. Tienhoven f4.40, f3.90, f 1.80, f0.90; Topscore f 4.45, f 3.60, f 2.—, f 1.20, f 0.75, f 0.60.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3