S)e Coid^eSoii^aiit De UNO-troepen ontwikkelen tegen-offensief TWINTIG KM. OPGERUKT NAAR SEOEL Chinezen boden weinig tegenstand Eisenhower vindt medewerking te Londen Krachtiger defensie dan ooit j-aawt .aftWW»? |s het Schuman-plan stervende? Grotewohls voorstel afgewezen Vrijheid is ook wat waard DINSDAG 16 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12183 Directeur: C M. v. HAMKKSVELH Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adenauer laat Grotewohl fluiten (PRIJZEN VANAF X JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ I 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes I 1.50 VERKEERD UITGEPAKT de bedoelingen zijn geweest, dat een vereniging te Alphen aan den Rijn als spreker heeft laten optreden een gewezen kloosterling (geen pries ter), die de vraag" beantwoordde: „Wat zegt en leert Rome's kerk over het protestantisme" De velen, die naar de Herv. Kerk in de Julianastraat v/aren gestroomd de kerk was „uitstekend bezet" zullen begerig geweest zijn, hun ken- nis omtrent Rome's kerk te vermeer deren door te luisteren naar een in sider Dat de spreker een gewezen kloosterling was. kan hun nieuwsgie righeid geprikkeld hebben doch zal bij hen tevens de verwachting heb ben gewekt, dat de spreker op de hoogte was en dus goede voorlich ting zou geven. Wat dat betreft zullen verstandige luisteraars zich bekocht hebben ge voeld. De spreker citeerde uit nieu we en oude catechismussen, uit en cyclieken en kerkelijk goedgekeurde handboeken, maar de wijze waarop hij de citaten hanteerde en de uitleg, die hij eraan gaf, moet bij critische luisteraars hevige argwaan hebben gewekt inzake de juistheid van des sprekers gevolgtrekkingen. De strek king van het betoog kwam erop neer. dat de Kerk tegenover andersden kenden haat-dragend en onverzoen lijk is. Wie dat nu geloven wil, hij gelove het, maar dan gelooft hij in een onwaarheid. Er worden over de Kerk de zonderlingste onwaarheden verkondigd, die, als ze waar waren, andersdenkenden verbaasd moeten doen afvragen, hoe een rechtschapen mens „met alle vijf op een rijtje" nog Katho.iek kan blijven! Op het waardeloze betoog yan ,de spreker zu.len we daarom niet in gaan. We laten het over aan het ge zond oordeel vap de luisteraars. Maar bij deze gelegenheid vragen we, of de zaak van het Protestantisme ge diend wordt met dergelijke voor lichting. Men kan iemand bij iemand afschilderen als een afschuwelijk en achterlijk mens, maar als bij nadere kennismaking blijkt, dat die mens een rechtschapen en hoogstaand man is. voelt de bedrogene zich bizónder aangetrokken tot de man, die met smaad wordt overladen. Gelegenhe den voor andersdenkenden om wer- ke'ijk met de Kerk kennis te maken,, zijn er tegenwoordig genoeg en het is een gewone reactie, "dat deze ken nismaking werkt als een boomerang tegen de onjuiste voorlichters. De speer, we ke tegen de Kerk was ge richt. treft de werpers. De belangen van het Protestantis me te verdedigen ligt niet op ónze weg Het bergt veel goeds in zich, maar het bezit o. i. niet de vólle waarheid van het Christendom. Wij plaatsen onze waarschuwing alleen, omdat door averechtse*- voorlichting tevens de levenssfeer in ons land tussen Christenen zo gemakkelijk be dorven wordt De Katholieken weten over het algemeen niet veel van het Protestantisme af, maar zij zouden zich schamen - en terecht - er kwaad van te verte len of te horen verteh len. Meestal onbedoeld, wordt er in Protestantse kringen vaak kromme en onkundige voorlichting over de Kerk gegeven Daardoor wordt een „spuitje" toegediend aan het Protes tants saamhorigheidsgevoel van af weet tegen Rome, maar het zijn spuitjes, die, na een korte opflikke ring de patiënt steeds meer ver zwakken omdat het geneesmiddel niet helpt tegen de kwaal Prof. dr. G. C. Berkouwer wijdde onlangs een bespreking aan een boek, dat achter het IJzeren Gordijn was geschreven en schreef: „Dit boek is scherp anti- Roomsch-Katholiek. Maar men vraagt zich af, of dat het (Hongaarse - Red.) Protestantisme redden kan en zal". Trouw" 9 Dec. 1950). Sommige bladen in dit ggwest plaatsten een glorieus verslag van de Alphense lezing in g'orieuse op maak en met glorieuse „koppen Had het niet wat minder gekund voor een zo scheef en onbelangrijk betoog? Ook hier nemen wij on kunde aan, een onkunde, we'ke echter nauwelijks te verontschuldi gen is. Verwacht mag worden van de geroepen volksvoorlichters dat zij zich een objectieve mening gevormd hebben van de Katholieke leer zodat zij rijp en groen weten te scheiden. Men kan zich niet achter de persoon van de spreker verschui len en op hem de verantwoordelijk heid voor het verslat? afwentelen. Wie zich aldus tracht schoon te wassen, is even onschuldig als Pi- latus. De UNO-troepen op Korea begonnen Maandagmorgen om 7 uur over een fl-ont van 15 kilo meter ten Zuiden van Seoel een plaatselijk tegenoffensief Het doel was het contact met de vijan d te herstellen en zoveel mogelijk communisten te vernietigen. De Amerikanen profiteerden van het plotse ling optredende zachte weer van enkele graden boven nul. Om 12 uur had een compagnie van de Derde Divisie door de modderige sneeuw Osan be reikt, dat verlaten bleek. Tegen het v allen van de avond waren de Ameri kanen 20 kilometer opgerukt in de richting van Seoel en hadden zij be halve Osan ook Koemjangjang en Tsjon bezet. Om onverklaarbare redenen boden de Chinezen vriiwel geen tegenstand. Pas ten Noorden van Koemjangjang verzetten zij zich en beschoten de mannen van de Amerikaanse Derde Divisie met automatische wapens. De communisten za ten verschanst in stellingen in de heuvels. gevlogen voor een bezoek aan het front. Daar ondersteunde generaal Collins de onverwachte militaire acties door te verklaren, dat hij vertrouwde, dat de UNO-troepen de communistische legers in Korea zouden kunnen be dwingen en dat binnen twee of drie maanden op grote schaal goed ge trainde Amerikaanse reservetroepen de soldaten in Korea zouden gaan af lossen. Geen omsingelings- gevaar meer De tegenoffensieven op het weste lijk front gingen gepaard met een ge allieerde actie ten Zuidoosten van Wonjoe, waar het twee dagen gele den door de communisten heroverde Jongwol werd teruggenomen. De be dreiging in de rug van de Amerika nen, Fransen en Nederlanders bij Wonjoe is hierdoor zeer verminderd. Het Amerikaanse departement van defensie heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse Tweede Divisie in Ko rea, die in de sector Wonjoe strijdt, «geen enkel gevaar loopt om afge sneden en vernietigd te worden." De woordvoerder van het department zei,, dat de geruchten, als zou de om singelende beweging van de, commu nisten dè divisie aan érnstig gevaar blootstellen, niet juist waren. VERBAND MET TOKIO. Voor de tweede keer zijn de UNO- troepen thans tot het tegenoffensief overgegaan sinds de grote Chinese aanval begon. Waarnemers ziin se- nei'gd verband te leggen tussen deze plotselinge ommekeer en het bezoek aan Tokio van de hoogste militaire leiders uit Amerika. Dezen hebben middernacht een zeer geheime bespreking gehad met MacArthur, welke bijeenkomst 's morgens werd voortgezet. Daarop zijn de stafchefs van leger en luchtmacht, de gereraals Collins en Vandenberg, naar Korea niet met de toekomst bezig houden, maar zoals de zaken nu staan, zijn wij van plan op Korea te blijven en de strijd voort te zetten." Collins zette uiteen dat de langzame terugtrek king van het Achtste Leger in de af gelopen weken de enig mogelijke ma noeuvre was voor een leger, dat niet groot genoeg was voor zijn gebied. Wij vertrouwen ten volle, dat de ver bonden legers de aanval der commu nisten kunnen weerstaan," zo voegde generaal Collins er aan toe. Luite nant-generaal Ridgway, commandant van het Achtste Leger zei: „,Er is niet de minste twijfel aan, dat het Achtste Leger op Ahzëlf kan passen" Door de Amerikaanse tweede di visie wordt nog nader gemeld, dat de regimenten dezer divisie, waar onder een Frans en een Nederlands bataljon zich Maandag langzamer hand onder dekking van vliegtuigen en artillerie hebben kunnen terug trekken op een meer Zuidelijk gele gen nieuwe verdedigingslinie De terugtrekking binnen enkele uren van een gehele divisie heeft zich „met de regelmaat van een uurwerk" voltrokken. De drie bataljons, waar onder het Nederlandse, hebben zich het eerst teruggetrokken van de heu- De opzienbarende uitlatingen van I vel no. 247 —"het hoogste punt van Collins en het herwinnen van het ini- deze stelling, die 16 dagen lang te- tiatief in Korea door de UNO-troepen gen een strijdmacht van meer dan hebben degenen, die een opgeven van 50.000 Chinezen en Noord-Koreanen, geheel Korea voorspellen, wind uit de zeilen genomen. Nieuwe vermoe dens zijn, dat Chinese nationalisti sche troepen in de strijd zullen wor den geworpen. Tijdens zijn bezoek aan Korea legde generaal Coljins er de nadruk op, dat het Achtste Leger, ondanks de grote numerieke meerderheid van de vij and, niet voor een militair echée in Korea staat. Hij zei: „Ik ga me nu hadden. verdedigd werd. Daarna volgden (Je andere regimen en. De vrachtauto's, die tot 40 man tegelijk vervoe-den. volbrachten de tocht over de door dr dooi modderige wegen dooi twee nauwe passen langs afgronden Toen de tocjit aan het begin van de avond volbracht was, viel de stilte op de manschappen, die dagen lang aan de gevechtslinie geen stilte gekend MAO OVERWEEGT VREDESPLAN. De communistische Chinese rege ring heeft de Indiasche regering doen weten, dat zij het vredesplan van de UNO, dat Zaterdag in de politieke commissie is aanvaard, zorgvuldig overweegt. De gezaghebbende bronnen, waar aan Reuter dit bericht ontleent, zijn van oordeel, dat Peking vermoedelijk zijn aanvankelijk standpunt zal hand haven, namelijk: eerst praten, dan een wapenstilstand en niet an dersom, zoals het de UNO-resolutie wil. In het Chinese antwoord wordt van dit standpunt evenwel niet ge rept. Sir Benegal Rau, het Indiase lid van de verzoeningscommissie-van drie, acht het overigens op dit 'ogen blik niet waarschijnlijk, dat het Ko reaanse conflict zich Zal uitbreiden. Griep ook in Frankrijk DE NEDERLANDSE TROEPEN IN KOREA. Onder de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea be vinden zich ook Nederlanders, die aan de zijde van hun krijgsmakkers reeds gevechten hebben gelevgrd te gen de Noord Koreaanse- elfchine- geestelijkheid se communistische troepen. heeft dan vluchten of blijven Militairen van het Nederlands De- evenals hun voorgangers tijdens het tachement Verenigde Naties knopen eerste communistische offensief wor- vriendschapsbanden aan met solda- den gedood. ten uit Thailand. |"NE VOORNAAMSTE ONTWERPERS van Engelands defensieplannen hebben generaal Eisenhower, de verzekering gegeven, dat hij voor het eind van dit jaar een Groot-Rrittannië achter zich zal hebben staan, dat krachtiger is dan ooit te voren in vredestijd. De stafchefs van de strijdkrachten konden de Atlantische opperbevelhebber mededelen, dat het herbewapeningsprogramma uitgebreid zal worden tot 5 milliard pond sterling, bijna voor een half milliard pond sterling bewapeningsorders geplaatst zijn en dat de industrie reeds op toeren gaat komen. Over twee maanden zullen drie- lijk gedeelte van de Middellandse kwart millioen arbeiders in de wa- Zee één van de drie Atlantische 'dis- penindustrie werken en meer dan tricten onder Eisenhower zal vormen. 100.000 veteranen zullen opkomen De andere zijn West-Europa en Scan voor een herhalingsoefening van drie dinavië. maanden, De productie van tanks en Het kabinet nioet hét nieuwe be- vliegtuigen zal. verdubbeld worden, wapeningsplan nog goedkeuren. Het vier nieuwe legerdivisies zullen in zal een politiek probleem van for- het komende jaar op de been ge- maat worden voor premier Attlee en bracht worden en Engeland zal waar- zijn ministers, schijnlijk vier in plaats van drie divisies in Duitsland legeren voor het Atlantische leger. Engeland en de overige landen van het Engelse Gemenebest hebben De Italiaanse regering heeft be- overeenstemming bereikt over een kendgemaakt dat alle ambtenaren of ontwerp voor de verdediging van het personeel van openbare diensten, die Midden-Oosten, dat met het Ooste- morgen deelnemen aan communisti sche stakingen of betogingen tegen generaal Eisenhower, bloot zuilen staan aan „de volle strafmaat". Plaat selijke autoriteiten en leiders van pu blieke of particuliere openbare diensten hebben strenge waarschu wingen ontvangen tegen het verle nen van steun aan de rode opzet, die met kracht zal worden onder drukt. Maatregelen tegen eventueele stakingen zijn besproken op een spoedzitting van het kabinet. DE MISSIONARISSEN OP KOREA. Radio-Vaticaan maakte Maandag avond melding van berichten uit Korea, volgens welke de Katholieke geestelijken en klooster-broeders en zusters tezamen me* de bisschop van Taegoe met de verbonden legers voor de communistische opmars naar het Zuiden trekken. Het radiostation verklaart, dat de geen andere keuze Amerika bespaart op grondstoffen AMERIKA'S NIEUWSTE ANTI TANKWAPEN. De strijdkrachten van de Verenigde Staten hebben een nieuw anti-tankwapen tot hun beschikking gekregen, dat in staat is, elke tot nu toe bekende tank buiten gevecht te stellen. Zelfs de enorme, 57 ton zware Russische tank, welke een zeer dikke bepantse ring heeft, moet het tegen dit wa pen, dat er ogenschijnlijk uitziet als Van heden af verbiedt de Ameri kaanse regering de bouw van win- _o kels, restaurants, kantoren en andere een kachelpijp, afleggen, commerciële bouwwerken zonder Het nieuwe wapen, dat een kali- speciale vergunning. Voortaan moet her heeft van 105 mm, tijdens proe de nationale productieraad dfcarvoor ven jn Amerika. Het is hier op een toestemming geven, omdat men grond jeep gemonteerd, saoffen wil besparen voor het mobi lisatieprogramma. - Engeland heeft reeds te kampen I SCHEUTJE ZOUT. met een toenemend tekort aan on- misbare grondstoffen, waardoor het De achttien-jarige Brian Hayes uit Britse wapeningsprogramma wor t Barnton (Engeland), die in Novem- bedreigd en werkloosheid dreigt te ber onder dienst ging, is al een paar ontstaan. Dit tekort is ten dele het maanden met verlof thuis. Men kon gevolg van de grote voorraadvor- I geen enkel uniform vinden, dat hem ming in Amerika. paste. Hoe groot en zwaar hij pre- zwavel naderen een gevaarlijk peil, maar de grootste bezorgdheid wekt 00 de kolensituatie. De spoorwegen hebben reeds eni ge treinen geschrapt en aan de bur gers is gevraagd zo zuinig mogelijk met gas, electriciteit en kolen om te gaan. De automobielfabrieken wer ken één dag per week met kleinere ploegen, omdat er twintig procent minder staal beschikbaar is voor het vervaardigen van carrossierieën. aan de andere kant een gew'cht van kilo, slaat de plank aan zijn moeder van Brian, die haar zoon maar van voedsel en kleren kan voorzien en dit buiten alle normale proporties staat er soms bijna mee te huilen. „Het is ahemaal de schuld van de baker", ze ze „Die beweerde, toen Brian een paar maan den oud was, dat ik een scheutje zout in de melk moest doen om zijn beenderenstelsel te ontwikkelen". Geestdrift zou sterk bekoeld zijn GISTEREN ZIJN TE BONN de besprekingen over het plan-Schuman hervat en al wordt van Franse en Duitse zijde officieel gezegd, dat men daarmee nu in het eindstadium gaat komen, de Franse en Duitse in dustriëlen zijn sinds het uitbreken van de oorlog in Korea veel minder gaan voelen voor een combinering van hun kolen- en staalproducten. Het plan was veel aantrekkelijker, toen er nog een probleem van over productie bestond, maar nu de zware industrie de vloed van orders niet kan bijhouden, ziet men geen noodzaak om de markten te delen. Bovendien willen noch de Duitsers noch de Fransen een plan-Schuman tekenen, zolang er geen beslissing is genomen over de toekomstige orga nisatie van de industrieën in het Ruhrgebied. De geallieerden hebben namelijk bepaald, dat de enorme trusts uiteen moeten vallen en er is een plan in de maak om er kleinere economische eenheden van te maken. De Duitsers aan de andere kant zijn bezig met het opstellen van een te- genplan en de Duitse staal- en kolen- magnaten hopen, dat, als zij maar lang genoeg volhouden, de gewone eigendomsvorm ongewijzigd zal blij ven. Er liggen nog meer hindernissen op de weg van het plan-Schuman, maar de kartelkwestie is de belangrijkste. In particuliere gesprekken hebben sommige geallieerde autoriteiten en Duitse politici het plan dan ook zo goed als dood verklaard. HET H. JAAR IN DE POSTZEGELS ,L' De griepepidemieën uit Zweden en Noord-Spanje „schijnen elkaar thans in Frankrijk te ontmoeten", zo deelt de wereldgezondheidsorganisatie te Genève mee. Er zijn griepgeavllen in Japan en op de Hawai-eilanden ge- j constateerd, terwijl de ziekte ook in Canada en de Verenigde Staten is verschenen. Het Franse departement van ge- zondheid deelde Maandag mee, dat de epidemie in hevigheid afneemt. Een deskundige noemde het in een artikel in „Le Monde" mogelijk, dat de grote griepepidemie van 1948 '49 de Franse bevolking een zekere i mate van immuniteit heeft geschon ken, Bondskanselier Adenauer heeft gisteren duidelijke taal gespróken. Daarbij wist hij zich gesteund door alle Westduitse partijén, met uitzon dering van de communisten. Zijn verklaring was een breedvoerig gemo tiveerde weigering om in te gaan op Grotewohls voorstel tot het houden van. besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over de eenheid des ands. Adenauer zei: De bondsregering is het met alle Duitsers eens. dat niets onbeproefd mag worden gelaten om op de grondslag van vrijheid en vre de de Duitse eenheid te herstellen Zij kan echter alleen besprekingen over de hereniging van Duitsland voeien met degenen, die bereid zijn onvoorwaardelijk een regiem te er kennen en te garanderen, dat ge grondvest is op de erkenning van het recht en van een regeringsvorm, die de vrijheid, de bescherming van de rechten van de mens en de hand having van de vrede waarborgt. Voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland stalde Adenauer drie voor gaarden: L waarborging van vrijheid en vei ligheid aan de Duitsers in de Rus sische zone; 2. toekennen van de gewone demo cratische vrijheden aan Duitsers en organisaties in de Russische Het Heilig Jaar heeft een bijzon dere weerslag gehad in de philate- lie. Zeven staten hebben speciale se ries uitgegeven met in totaal 37 ver schillende postzegels: Vaticaan (8 ze gels), Italië (2 zegels) Saargebied (3 zegels), Portugal (4 zegels. Ier land (3 zegels; Portugese koloniën (15 zegels) en Triëst (2 zegels). Hier aan moeten nog worden toegevoegd de achttien verschillende zegels, die door zes landen werden uitgegeven op religieuze motieven naar aanlei ding van verscheidene kath herden kingen of gebeurtenissen. Snanie paf een zegel uit voor het vierde eeuw zone (vrijheid van vergadering feest van de dood van de H. Joannes vrijheid van spreken enz.) bene- de Deo, Portugal zes voor hetzelfde vens opheffing' van de „wet op eeuwfeest, het Saargebied vijf zegels de bescherming van de vrede", fer ere van de H. Lidwinus, bisschop die niet in overeenstemming Trier, Uruguav drie zegels voor het is met deze vrijheden; tweede eeuwfeest van de congrega- er is geen plaats voor een volks- tie van dc Zusters de-- Mefd- en politie met een militair karakter, jJsland twee zegels voor het vierde zoals die in Oost-Duitsland be- eeuwfeest van de dood van bisschop staat. Jon Aracon. Ir. totaal werden dus dit Tegelijk met deze verklaring is een -aar 53 postze«els uitgegeven met witboek uitgegeven, dat alle docu- reii«ieuze vignetten, wat ind°rdaad menten behelst, die betrekking heb- een hoogterecord is voor één jaar. ben en de betrekkingen tussen West Duitsland en de Russische zone. Daarin is ook de tekst van Grote wohls brief van 30 November opge nomen en de tekst van de wet op de bescherming van de vrede, die zwa re straffen, met inbegrip van de doodstraf, oülegt aan hen, die ..de imperialistische regeringen van En geland, Amerika en Frankrijk steu nen". Ko-Me^tie... Er worden iedere dag overwin ningen bevochten in strijdende har ten, doch het geschiedboek zwijgt er van gelukkig maar!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1