eióse Hutspot#? De K. A. B. is wel machtig maar vormt geen gevaar Leidse bevolking in 1950 met 794 personen gegroeid OPRUIMING HASSELMAN PANDER Pater de Goede neemt Dinsdag afscheid van het Kath. Lyceum UITVOERING ZATERDAG 13 JA.jsTUARI 1951 Dh LE1USE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Middelhuis in Leiden: DE K. A. B. EEN GEVAAR IS, was een vraag, die enige maanden geleden in het brandpunt der belangstelling stond. Er is hevig ge ageerd tegen de oprichting van een eigen uitgeverij „De Lanteern"' en de activiteiten van de K. A. B. bij het tot stand komen van de 5% loonsverhoging, zagen ve en als een bewijs van de machtspositie, die de Kath. Arbeiders-beweging na de oorlog in Nederland heeft ingeno men. Momenteel is deze vraag niet zo urgent meer. Maar toch achtte de verbonds-secretaris, de heer J. A. Middelhuis, het zeer nuttig er een duidelijk antwoord op te geven. Hij deed dit gisteravond in „Den Burcht" waar een groot aantal leden van de K. A B. verenigd was. Zij werden met de g.arector F- Berneveld, en kape.aan A. Stoelinga door de heer J. A. M. van Ooyen, voorzitter, hartelijk r'erwelkomd. Grote organisatie met vele instellingen Alvorens de gestelde vraag te be antwoorden, zette de heer Middel huis uiteen wat de K. A. B eigen.ijk is en wat zij bedoelt te zijn. Er zou inderdaad een gevaar kunnen schui len in het grote aantal van ruim 300-000 leden, die met hun gezinsle den meegerekend een macht verte genwoordigen »ran meer dan een raillioen mensen. Er zou ook een ge vaar kunnen schuilen in de gewel dige organisatie met de vele instel lingen. onder-afdelingen, vakbonden wetenschappelijke 'medewerkers, enz. Maar juist is het, om in dit a:les te zien, hoe de K. A. B. haar taak ver vult om rechtstreeks of ia-direct al e belangen van de arbeiders te behar tigen, in het bijzonder die van haar leder, en hun gezinnen. De K. A. B. streeft langs de weg van eigen ini tiatief en met eigen hulp. in samen werking met anderen, naar een stof felijke welvaart een geestelijke ver heffing van de arbeiders-stand. Dit alles volgens de kath. beginselen. Zij acht het een plicht mee te werken aan de opbouw van gezin, bedrijf, staat en maatschappij volgens chris telijke beginselen, en streeft daarom naar een zo krachtig mogelijke or ganisatie van de kath. arbeiders. Het is misplaatst, aldus de heer Middelhuis, om te spreken van een machtspositie, want zonder onze macht zouden we nooit bereikt heb ben wat wij thans in onze organisa tie bezitten. Bovendien beschikken de arbeiders niet over productiemiddelen. Deze zijn in handen van een kleine groep, die dus ook een machtspositie be kleedt In het Kath. Bureau voor Cultureel en Maatschappelijk over leg wordt trouwens met alle grote kath. organisaties samengewerkt. Er is dus geen sprake van ernstige me ningsverschillen- Er is nog genoeg verschil. Waarom dan toch al dat rumoer. Waarom de vraag, of de K. A. B. een gevaar is? Het verwijt wordi geuit, dat de grote massa een oplossing van maatschappelijke problemen zoekt in oppermachtige organisaties, die meest met negatieve strijdmiddelen werken en eisen was er niet is. En vaak klaagt men over nivellering. Maar er is nog genoeg verschil, aldus spr., in het maatschappelijk leven, ook wat betreft het welvaarts-niveau. Men vergeet wel eens, dat de wel vaart der volkeren voortkomt uit ar- Van Wijk ontslaat 93 arbeidskrachten In overleg met de Bedrijfsunie van Textielarbeiders-bonden, heeft de N.V. Leidse Textielfabriek van Wijk Co. aan 65 mannelijke en 28 vrou welijke arbeiders ontslag aangezegd. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft hierin toegestemd. Dit ontslag vindt zijn oorzaak in de grote stijging der wolprijzen, waardoor een afzetcrisis in binnen- en buitenland ontstaan is. De direc tie zag zich daarom genoodzaakt de handbreierij sterk in te krimpen en het ploegenstelsel op te heffen. Ook 40 ontslagenen bij Grofsmederij? Wegens de steeds toenemende con currentie, waardoor een gebrek aan orders is ontstaan, heeft de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden zich ge noodzaakt gezien ontslag aan onge veer 40 arbeiders aan te zeggen. H:t Gewestelijk Arbeidsbureau heeft dit ontslag echter nog niet goedgekeurd. Het is nog niet definitief, maar de tekenen wijzen er op. dat het binnen enkele dagen toch wel door zal gaan. komen, of de ogenschijnlijk plausi beid en dat kapitaal niet kan ren deren zonder deze arbeid, evenmin als omgekeerd. Bovendien werd al.es steeds bereikt aan de conferentieta fel, dus in de Stichting van de Ar beid, waarna steeds overleg met de regering volgde. Dit laatste geldt met name voor de loonsverhoging, waarbij men wel eens vergeet, dat de prijzen reeds omhoog gingen, toen de prijzen op de wereldmarkt begonnen te stijgen (vervangingswaarde-theorie), ter wijl de K. A. B. pas op loonsverhoging aandrong, toen statistisch bewezen was dat het levens-onderhoud een stijging had ondergaan. De bedrijfslasten zijn inderdaad niet gering. Maar heeft de K. A B haar leden niet herhaaldelijk duide lijk gemaakt, dat er gespaard moet worden omdat er ge d moet zijn voor nieuwe investeringen, die nieu we werkgelegenheid scheppen? Heeft de K A- B met de loonstop niet vee! zelfbeheersing getoond? En was het dan niet billijk, dat het Verborid op loonsverhoging aandrong toen het niet langer meer kon wachten, om dat de prijzen zo gestegen waren? Machtsvorming was nodig. Een zekere machtsvorming kan de K. A. B. niet missen, opdat men we ten zal, dat .300.000 leden niet geba gatelliseerd mogen worden. Onze macht, aldus de heer Middelhuis, is opgebouwd door de arbeiders zelf. Dat kunnen de anderen toch ook doen. Zij kunnen toch evenals onze leden 2% van hun loon afstaan aan contributie. Vrijwillig hebben de arbeiders duizenden guldens opge bracht voor instellingen als Herwon nen Levenskracht. Inderdaad, het is een grote kracht en macht. Maar is het .ets anders als christelijke solida riteit? A's armen de armen helpen, lachr de hemel heeft een groot man eens gezegd. Dit geldt ook voor de arbeiders. Maar het is een macht, waarvoor men niet bevreesd behoeft te zijn, omdat de K A. B zich laat leiden door de christelijke naastenliefde1 Is de K. A. B. een gevaar? Laat men zich liever afvragen, hoe groot het gevaar geweest was wanneer cr geen K- A. B. bestaan had! Als de kath arbeiders hun heil e'ders be zocht hadden waar de christelijke nrincipes niet 2-eëerbiedï«-cJ werden Door de K. A. B. heeft de over«ro+e massa de*- kath arbeiders het fcath. geloof behouden. Ziet naar andere landen, waar de kith, orga nisaties niet zo sterk stonden.. Laten alle leden zich tot taak stel- herinnering met zich dragen aan len de werkkracht van de K. A B op jthun" directeur. En wanneer zij te voeren, opdat iedere arbeider in de K A B. kan vinden wat hij no dig heeft: steun en vertrouwen. Göen activ:te't moge ons vreemd zijn, be sloot spr. en in de P. B O zal de arbeider zijn volwaardige plaats als bedriifsgenoct mogen innemen! Na hartelijke dankwoorden .van de voorzitter werd de film HeJ Gou den Hart"' vertoond. De K. A. B- rymohonie zorgde weer voor een goe de muzikale om'ijsLng. Vrouwen-overschot nam iets af Mannen Vrouwen Totaal Bevolking op 31 Dec. 1949 44035 45840 89875 Geboorten in 1950 1003 883 1886 Vestigingen 1504 1856 3360 Overleden 307 339 646 Vertrokken 1787 2019 3806 Totale vooruitgang 413 381 794 Bevolking op 31 Dec. 1950 44448 46221 90669 Aantal voltrokken huwelijken in 19 50 766 (696 in 1949). Aantal ingeschreven echtscheidinge n in 1950: 83 (68 in 1949). BOEKHOUDEN Praktijkexamen 1951 - 1952 Onder leiding van specialisten Vrijblijvend inlichtingen: Kon. Erie.PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 WONING.NRICHTINGS^EDRIJF BREESTRAAT 146 LEIDEN NOG EEN WEEK VERLENGD (tot on met 20 Januari). Dankbare herinneringen Een afscheid komt meestal niet on- j bele verklaring voor het feit, dat men verwacht. Men kan van te voren vaak 1 klas was uitgestuurd, werd op de berekenen, wanneer het uur g.eko- 1 drempel nog éénmaal gerepetetrd, men zal zijn, dat iemand afscheid ne- om enige ogenblikken later volkomen te falen. Dan was er een paar ogen, men moet. Dit geldt oolc voor pater B. de Goede, rector van het Kath. Lyceum te Leiden, die zijn functie reeds heeft overgedragen aan pater W. Geurts O.F.M. en a.s. Dinsdag of ficieel afscheid zal nemen van wat zifn levenswerk geworden is: de school. Niet onverwacht dus. Reeds meer dan een jaar was de datum bekend. Maar nu het uur zo dicht genaderd is. gaat men zich eerst ten volle reali seren wat dit betekent. Niet alleen voor pater de Goede, maar ook voor de school. Want de Kath. H.B.S., die vorig jaar in een Lyceum werd omge zet, kan men zich niet indenken zon der hem, die vanaf de oprichting in 1927 directeur geweest is. Het is pater de Goede geweest, die er zijn stempel op gedrukt heeft, dui delijk en onmiskenbaar. Vraag het alle oud-leerlingen. Zij zullen het be amen. Zij zullen zich de H.B.S. niet kunnen indenken, zonder de markan te figuur van de directeur. In ge dachten zullen zij hem weer zien aan de trap op de eerste verdieping. Bij elke leswisseling, wanneer de leer lingen de trappen en gangen op en neer gingen, stond hij daar en zoe kend dwaalden zijn ogen rond. Geen knaap, die iets op zijn geweten had, ontsnapte! Wie van hen, die hier hun mid delbare opleiding genoten, herinnert zich niet meer de benauwde ogen blikken, doorgebracht vóór de deur van de directeurskamer? Ever wach ten. Dan een zeer bescheiden klopje. In angstige spanning werd omhoog gekeken naar het befaamde lampen stelsel. Rood betekende belet (geluk kig!), geel was: een ogenblikje wach ten (het ergst van al!) en groen gaf verlof tot binnentreden van het hei ligdom. De uitvlucht voor het te laat dat door je heen keek, dat je aan het stotteren bracht. Ook een vriend. Ja, in dit opzicht was de directeur streng. Hij duldde geen vergrijp te gen de discipline. En een gesloten overweg of niet, wie te laat kwam, kreeg twee pagina's (Algemene ge schiedenis, zonder plaatjes of grote koppen van nieuwe hoofdstukken!). Nu kan een directeur van een school niet anders dan streng zijn. zonder dat zo'n stel van 400 woelige knapen zal prrberen een loopje met hem te nemen. Geen kans daarvoor bij pater de Goede! Hij was cl baas, onbetwist, ovei alle jongens van eer ste tot vyfde klas. Maar hij was ook een vriend, een wijze raadgever en een geduldige luisteraar, wanneer een leerling hem zijn moeilijkheden wil de voorleggen. Ook als zódanig zul len de vele honderden ham in hun herinnering bewaren. Pater de Goede onderwees geschie denis, waarbij hij machtig mooi ver tellen kon. De uitbrander tijdens de Bijbelse geschiedenisles, omdat je al le broeders van Joseph niet op een rijtje kon opdreunen, werd er door vergeten Veel dank verschuldigd. Nu komt er een einde aan de stroom van leerlingen, die deze en talloze andere herinneringen in hun latere leven kunnen ophalen. Er komt een nieuwe generatie, waarvan de oudsten pater de Goede nog heel goed kennen, een jongere, die zich hem oppervlakkig herinneren zal en een jongste tenslotte die nooit van pater de Goede gehoord zal hebben. Maar de vele leerlingen, die sedert 1927 de school verlaten hebben, zul len hun hele leven door een goede waar ook ter wereld, onverschillig in welke functie, succes boeken in hun leven, zal nog menigmaal hun gedachte uitgaan naai de Mariënpoel- straat en naar de directeur, onder wiens bezielende Jeiding een school groeide, waarop eer stevig funda ment gelegd werd voor hun toekomst. Zij zijn pater de Goede enorm veel dank verschuldigd. Een dank overigens, waar hij niet .veel van horen wil. Pater de Goede 'is er de man niet naar, om zich te laten huldigen en omkransen met een vloed van schon woorden, hoe goed deze ook bedoeld zijn. Het liefst zou hij er zich helemaal aan onttrek ken. t<laar dat is niet mogelijk. Er moet toch op een of andere manier gele genheid zijn dit afscheid niet onop gemerkt voorbij te doen gaan. Daar om zal er a.s. Dinsdagmiddag van 3 tot 4 uur in het schoolgebouw, Ma- riënpoelstraat 4, gelegenheid zijn, voor oud-loerlingen en andere be langstellenden, van pater de Goede afscheid te nemen. 's Morgens om negen uur wordt in INFLUENZA A 1 IN NEDERLAND. Van het virus laboratorium van de geneeskundige afdeling van het Aca demisch Ziekenhuis hier ter stede, dat samenwerkt met 't Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, alhier, vernemen wij het volgende: 10 Ja nuari werd het eerste influenza-virus in Leiden geïsoleerd bij een influen- za-geval uit de huidige epidemie. De stam behoort tot hetzelfde serologi- sche type als die uit Denemarken en Zweden (A 1). Hierdoor is dus zeer waarschijnlijk gemaakt, dat de ge hele Europese epidemie veroorzaakt wordt door eenzelfde influenza-vi- "us. Het is te verwachten, dat het karakter van deze influenza hetzelf de zal zijn als dat van 1949 (zgn. Ita liaanse influenza) De grootte der verbreiding kan men niet zeker voorspellen. De ziekte verspreidt zich thans snel over de provincies Holland, Brabant, Utrecht, Gelderland en Overijssel. Het Noorden van het land schijnt nog nagenoeg vrij te zijn. De duur van wintere":de>.iieën is ongeveer twee maanden, terwijl liet hoogtepunt pas wordt bereikt ongeveer 4 weken na het verschijnen der eerste ziektege vallen. AANBESTEDING In „Het Gulden Vlies" werd gis termiddag namens de fa. gebr. Fis- ser te Leiden, door het Architecten bureau G. Prinsen jr. P. C. den Ouden te Oegstgeest, in het openbaar aanbesteed het bouwen van een be drijfspand aan de Boommarkt te Lei den (inh. 940 m3). Er waren 24 inschrijvingen bin- de kaoeTeen H. Mis opgedragen voor nengekomen, waarvan de laagste was 'ingen. 's Avonds zal van de fa. I. Th. Cornet, Leiden voor leraren en leerlingen, 's voor leerlingen en ouders een opvoe ring gegeven worden van „Kermis volk op Kerstmis" van Henri Ghéon. In enige korte schetsen zal boven dien verleden en tegenwoordige tijd in de school worden uitgebeeld. 30.232.(A., volgens bestek) 30.282,(B. zonder sloop), hoogste was fa. Joh. Seysener, Hille- :om, voor 52.700,en 52.400, K.L.-DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, telefoon 22761. Zondag 14 Januari: Contactmor gen Kath. Jeugdraad 9 uur H. Mis met Alg. H. Communie in de kapel v. d. Zusters Carmelitessen (Oude Vest) gemeenschappelijk ontbijt ir het Kath. Militair Tehuis in leiding door Pater Oremus S.J. in het kader van het KA-Jaarprogram: Christelijke Levensversobering leidsters en leiders van jeugd-, jon geren- en sportbeweging worden verwacht. Dinsdag 16 Januari: 20 uur In den Vergulden Turk Ver. „Katholiek- Leiden" voorlichtingsavond over „Emigratie" spreker: Drs. Jos van Campen, directeur van de Kath. Emigratie Stichting te 's-Gravcn- hage. (Vrij toegankelijk). 19.30—20.30 uur Adviesavond R.K. Metaalbewerkersbond St. Eloy in het Gebouw v. Chr. Sociale Belan gen (Oude Singel 236). BURGERLIJKE STANDa Geboren: Jitske Geertruida, dr. van R. L. Kallenberg en R. Wester hof; Ronald, zn van J. van der Laan en C. Vijlbrief; Raymond Christo pher zn van B. Gottschalk en J. B. van Sariden; Gerhard Wilhelmus Adrianus zn van G. M Wassink en M. van der Niet; Adriana, dr. van C. van der Starren en H. Poelwijk; Joannes Maria Jacobus Joseph zn van J. A. P. Leenen en A. M. J. van Noort. Overleden: A, van Duyvenbode, huisvr. van Gravekamp, 61 jr. Zondagsdienst doktoren. Zondag a.s. 14 Januari zal de dienst worden waargenomen door dr. de Bruijne, Jansen Lahr, Nieuwzwaag en Postel. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 Ja nuari 13 uur tot Zaterdag 20 Januari 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijsi Steenstraat 35, tel 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark <8, tele foon 26274. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Jan. Groeute. Per 100 kg.: rode kool 711, savoye kool 9.60, groene kool 7 12.30, boerenkool 14—18, prei 12 —22, kroten 15—17 uien 3 50— 6.00 andijvie 33—70, sla 29—33, druiven 12—52, wit'.of f 11—53, per 100 stuks: salade 4.908 80, knol- selderie 910 per 100 bos: pieter- sfelie 18 4020.10, bleekselderie 9.70—1220. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Jan. Groente. waspeen I 8—25.40, id. II 5.5012.75, winterpeen 4.90 6.60 groene kool 7.10—12.90. gele kool 6 5010.10, boerenkool 10 16 rode kool 8 50—12.10, uien 5.10 raming was 29.350,en 6.spruiten 3344. kroten f 29.450,—. f 7.20—7.30. met Bal na od ZONDAG 14 JAN.. o. 1. v. de Wilea's uit Noordwijkerhout in Cafc ..RUSTOORD" Rijpwetering. Aanvang 8 uur. 955 Toegang uitsluitend R.K. GEVRAAGD per 1 Maart OF BOERENZOON. goed kunnende melken en met alle werkzaamheden bekend. A. van der Plas. Lcsp aatsweg 1, Noordwiik -Binnen. 443 Zaterdag 13 Januari Mogen wij vandaag, voordat we over iets anders beginnen, eerst U nog even herinneren aan de belang rijke bijeenkomst, a.s. Dinsdagavond om acht uur in „In den Vergulden Turk"? Daar spreekt drs. Jos van Campen, directeur van de Kath. Emigratiestichting, over de uiterst belangrijke en urgente kwestie „Emigratie". Deze avond wordt ge organiseerd door „Katholiek Leiden" en allen, die met deze kwestie, di rect of indirect, iets te maken heb ben, moeten beslist aanwezig zijn. Toegang gratis. Volop gelegenheid ot vragen stellen - Nu de operette „De dochter van de tambour majoor" weer tot het ver den behoort, gaat „Pulchri Studio" rich vol energie werpen op „De Vis- •ersbruid". Dat wil zeggen op de operette van die naam- Mochten er nog dames of heren zijn, die bij het lezen van dit bericht in enthousias me ontsteken, dan kunnen zij zich a.s. Dinsdagavond in „Toonkunst", Rapenburg 22, aanmelden als lid van Pulchri. „St. Christoffel", afd. Leiden, de Ned. Kath. Ver. van Handelsreizi gers, enz., gaat a.s. Vrijdagavond om acht uur weer vergaderen in „De Harmonie". Deze keer is het een jaarvergadering, nra't installatie van nieuwe leden, verkiezing van een voorzitter (de aftredende stélt zich herkiesbaar), enz. enz. Een belang rijke vergadering dus. Laat de op komst weer zo goed zijn als de laat ste maanden steeds het geval is ge weest! En morgenavond wordt in de Leidse Schouwburg „De derde ko ning" opgevoerd door „De Lavendel bloem", een der groepen van de Rijnlandse Rederijkerskamer. Men zegt, dat het iets heel bijzonders gaat worden. Als rechtgeaard Leidenaar heeft het ons uitermate verheugd te ver nemen, dat binnenkort een rotte plek in Leidens stadschoon zal worden uitgesneden. Elders in deze courant kunt u ezen, dat de fa. gebr. Fisser eierhandel, Janvossensteeg 73, de bouw van een bedrijfspand heeft aanbesteed. Dit pand wordt gebouwd op de Boommarkt, nabij het Tele graafkantoor, op de plaats waar thans een foeilelijk stuk bouwval staat. U weet het wel, die twee blau- de garage-deuren. Vermoedelijk zal reeds op 1 Febr aan de bouw be gonnen worden. Op de begane grond komt bedrijfsruimte en daarboven nog twee etages woongelegenheid. Een tamelijk hoog gebouw dus. Dat, hoe het ook worden zal, in ieder ge val een grote verbetering moet zijn Vandaar onze vreugde. STADSKOK U nadert een be weegbar es brus. BOOMGAARD kippenfarm en huis te koop geheel groot 77 aren. ge legen nabij Zalt-Bommel. Eventueel bedrijfsruil. Te bevragen bij P. B. H. Oost- dam. Witte Singel 85 Lei den, Tel. 22851. 439 VERHUIZINGEN JAN VAN DOLKEN Kort Galgewater 9 Leiden Telefoon 25468 Jetefaantjeó A&iGEBODEN 2* Muziekschool Zwaag ouent nieuwe cursussen op a le intrumenten. Instru menten in bruikleen aan de school of op gemakke- ,iike condities, o.a. guitaren 1.per week. Accor deons 2.50 per week uw zigenaom. Korevaarstraat tel. 24358. 170 2" Hennen, Witte Legh. gekruist en Reds Isl„ geb April 1950 a 7.franco huis. Volle leg. D. van Laar. Maarn 4.33 IS* Kabinet. Prima eiken kabinet met veel berg ruimte 225.—. eiken se cretaire met 3 laden 150 antiek ladekastje 135. zeer aparte schemerlam pen. koperen kronen, wandlustei's, doofpotten, ketels. Muusse. Hooigracht 59. tel. 23264. 942 2* Laat nu uw stoelen en bedden repareren en over trekken Door onze grote voorra?^ meubelstoffen en materiaien zijn wii in staat alles nog tegen oude prij zen te leveren. Woningin richting Henk Regeer, Haar.emmerstraat 105-101, Leiden, tel. 26602. 2* Attentie. Wii repare ren gebroken Dorce'einen Saksische groepen, antie ke borden beelden kristal •voor koper brons enz Schoonmaken en vernissen van schilderijen reparatie Persische kleden Brem met* Haarlemmerstraat 99 mean" Goe-Gerritsteee 1 Te' 22791 2' Vissersgaren nu ook op spoeltjes, no's 6. 9 en 12. voor visserij, alle nummers tot ën met 40: fuikenlijn tjes. fuikenrotting. vleu- ge.want, schakelkurken, schakelloodjes loodsim, beug- en dobberhaken, fieurhaken, cachou enz L J. den Holder. Janvos- sensteeg 75—77. Te 26901. 2 Te koop: 3 hele knap pe vloerkleden vanaf 25 let en met 20 per. stuk 3 mannen winterjassen e 12 50 per stuk. kinderle- dikantje f 5.—. beste stof zuiger f 20.—. 2 stel over gordijnen 12.50 per stel: partij koperen traproeden 0.20 peï stuk. 2 naaima chinetafeltjes 3 p. stuk. F v d. Pluym. Janvossen- steee 51 961 2 Herenhoeden stomen, modelleren, nieuw lint, i.ieuw leer eventueel ver groten of verkleinen voor vakwerk Van Velsen, hoe- denkliniek Donkerstee^ 3. •2 Muziekliefhebbers. Pracht accordeon 5-rüer 85 radio-toestellen vanaf 30.—, pracht gra- mofoonplaten vanaf 0-35. koffergramofoons vanaf f 30 luidsprekers vanaf 5 motoren, veren en repara ties Janvoscensteeg 41. 2 Buitenboord motoren. Johnson. Evinrude, Buc caneer het beste der Ame rikaanse markt in beperk te mate leverbaar, vanaf 1 v< tot 10 p.k voor 370. tot 1275.00 gld. Rayonvert. Nic- Verhaar. Scheepmaker Roelofarendsveen, tel. 469. 2 Te koop: pracht Hand- naaimachine zonder ge breken 37.50. Trapnaai- machine met Ringspoel I 35.twee persoons ka pok bedstel 35 1 per- scons bedstel 25. ledi kanten 9.—. rijwielen 17.50 enz. Hooigracht 55 (gesloten huis). 964 2 Jonge Hennen!! Allen2 Degelijke naaister ge- ingeënt, 4V-, maand oud 6.006.50 per stuk. Kwa liteit gegarandeerd. Broe- cterij Groeneveld Opfokbe- ciriii'. Rijks Erk. 15386 Tel. 25590. v. d. Valk Bouman- weg 26a, Zondags gesloten 2 Alt op de Mare ruimt op: zaag-, sleutel- en naaldvijlties. Schroeven draaiers 0.56. Sleutels. Tangen. Mooie plaatwerk- tus f 14.75 2 Buigzame as sen. Set ring- en steeksleu- tels 29.50. Ziet de etala ges! 2 Invalidewagens. Al'e modellen invalidewaeens o.a. wandel- huiskanvm- zelfbeweefbare en motor wagens Carrierhuis Gebr Huisman. Hogewoerd 66 P8. Tel 22962. Leiden. 2 In Banketbakkerij wordt gevraagd voor de winkel oen flink handig meisje, pl.m 18 jaar. Br onder no 957 bur. van dit b'ad. PERSONEEL 2 Gevraagd per 1 Maart of 1 Mei een R. K. Boeren knecht, goed kunnende melken bij A. C. v d. Meer Leidseweg 2. Oud-Ade. 2 Een meisje biedt zich aan voor Donderdag en Zaterdag, liefst in Zoeter- woude, Miening 5. Tel. 260 *2? Huisnaaister biedt zich aan voor verstelwerk en nieuw kindergoed. Brieven onder no. 975 bureau van dit blad. 2 Wegens huwelijk der tegenwoordige gevraagd een R. K. Juffrouw voor de winke', die tevens ge negen is lichte huiselijke bezigheden te verrichten m gezin van twee perso nen voor dag en nacht. Br onder no 971 bur. van dit blad. *2? R. K. Huishoudster ge vraagd od leeftijd, wer kende stand, bii man al leen om tegen kost en in woning enige huishoude lijke bezigheden te ver richten. Br. onder no. 952 bureau van dit blad. 2 Nog enkele voordelige huiskamer ameublemen ten voorradig 286.com pleet. S'aapkamers f 338 rookstoelen f 47.80 met kussens. Nog enkele cou pons balatum loper, enz., driedelige 1 pers. matras sen met kapokkussen 39.80 Woninginrichting Henk Regeer. Haarlemmer straat 105 en 101. Leiden, tel. 26602. Alt od de Mare poetst de roest van uw ver chroomde velgen, spatbor den. bumpers, duwstangen en lijsten, zonder krassen weg met ziin anti-roest pasta. Populaire doos 45 cent. 947 'E' 't Zij thuisgebracht of gehaald, De brandstof dient terstond betaald. Gevraagd een mcisie voor de winkel en voor de huishouding. Br. onder no 968 bureau van dit blad. *2* R. K. Weduwnaar, z. k, 49 iaar, vraagt nette eenv. R K. Huishoudster. Br. onder no. 431 bureau van dit blad. 3? biedt zich aan een net R K. Meisje, leeftijd 24 jaar liefst intern. Leiden of omgeving. Brieven rnet eventueel te genieten salaris, te richten aan W- G Apeldoorn, Leeman straat 32 Leiden. 432 2? Net Meisie gevraagd voor fiin handwerk Kleer makerij Ammerlaan. Leraar N. O.. Thorbe-1-"- straat 74. 966 5J Broodbezorger gevr Nette jongeman voor reeds bestaande brood wijk v. e. g. v, Br. onder no. 962 bur. van dit blad. vraaed voor één dag per week. Adres Herenstraat 14 Voorhout. 963 Werkster gevraagd voor 2 maal per week. Boter markt 25. 956 GEVRAAGD Te koop gevraagd Duitse piano. Brieven on- atï no. 972 bureau van dit blad. 972 'S Goede jacht gevraagd. heer van buiten (ja ger v. d. oude stempel). Beloning voor aanbrenger: ij wiel, radio (nieuw) of plano!!! Brieven: Spui 173, Ten Haag. 970 3? Te koop gevraagd oude mahonie ronde tafels en stoelen. Beschadigd geen bezwaar. Br. A. M. Mudde, Groot Heiligland 64. Haarlem. 926 S' Boeken te koop ge vraagd. Jan de Rooij, boek verkoper. Papen gracht 3. Leiden. Tei 22989. 271 TE HUUR <2" Aangeboden voor heer tegen 1 Febr. een flinke zir-s.aapkamer, sti'. water. me+ pension, geen beroeps, op goede stand. Br. onder no 953 bur. van dit blad. DIVERSEN *2? Priisjassen en Biljar ten Dinsdagavond te 8 uur. Café den Hollander, Zoe- terv/oude. 973 -s* Bassist zoekt plaatsing in bandv levens accordeon z. g. a. n. It. 120 bassen. 2 reg. t. e. a. b. Kapteiin- straat 29. 958 2* „Rosine" geeft de hoog- i.ie priis voor goud. zilvet en juwelen Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzilver den artikelen. Het adres oor alle reparaties en uur werken, Steenstraat 16, Tel 26854 9991 2* Prijsjassen. Nog enkele weken in Café „Het Witte Huw" Hoge Rijndijk. Zoe- terwoude. Om carbonade enz. A. s. Maandag, aan vang 8 uur. 965 met bruin bandje. Tegen beloning terug te bezorgen A. van Hagen. Lindestraat no. 28. 959

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3