Oostenrijks president niet kerkelijk begraven Rond de wereld Annexatievrees in Oegstgeest Prof. Schermerhorn doet onthullingen Over onenigheid in P. v. d. A. over Nieuw-Guinea ZATERDAG 13 JANUARI 1951 IJfc Lfc.llWh l.UUlLAN 1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Socialistisch verzet Het heeft in Oostenrijk en ver daarbuiten sterk de aandaeht getrok ken, dat dr. Renner, de Oostenrijkse Bondspresident, niet met kerkelijke plechtigheid is begraven. Evenzeer viel het de Weners op, dat, toen zij in groten getale langs de katafalk trokken, om de president de laatste eer te bewijzen, de klokken der ker ken niet werden geluid en dat er in de kerken geen rouwdiensten wer den gehouden. De Oostenrijkse cor respondent van het K N.P bericht hieromtrent, dat de reden van deze niet-kerkelijke begrafenis is gelegen in de houding van de socialistische partij van Oostenrijk, die onder geen voorwaarde in een kerkelijke begra fenis wilde toestemmen. Enkele dagen voor het overlijden van de president was dr. Schnitt, de reetor van de Wiener Sangerknaben en tevens een huisvriend van de Renners, in de gelegeriheid dr Ren ner de biecht te horen eji de absolu tie te geven. De Oostenrijkse presi dent stond vroeger bekend als een overtuigd vrijdenker. Sedert 1945 evenwel heeft hij yerseheidene ma len de kerk bezocht al was het dan bij officiële gelegenheden, Daarbij viel het op, dat hij dan voor het Al lerheiligste zijn knie boog en het te ken des kruises maakte. Het kan echter niet worden gezegd, dat dr Renner een geregeld kerkbezoeker was. De laatste tijd voor zijn dood las hij evenwel veel Katholieke lite ratuur. Dr. Schnitt bracht de volgende dag dl'. Renner wederom een bezoek om hem het H. Oliesel te verstrekken. Hij werd toen evenwel door de fami lieleden niet toegelaten. Ha het overlijden van de president werd van kerkelijke zijde getracht een kerkelijke begrafenis te verkrij gen, daar dr. Renner tenslotte katho liek was en als katholiek ook was af gestorven, Vice-kanselier Scharf deed daarentegen alle moeite om de weduwe over te halen het lijk te la ten cremeren, hetgeen door bonds kanselier Figl werd verhinderd. De weduwe van dr. Renner toonde zich evenwel niet geneigd om een kerke lijke begrafenis toe te staan; ver moedelijk werd zij, aldus onze cor espondent, daartoe overgehaald en gestijfd door de socialistische partij leiding De Socialistische Partij heeft niet alleen de officiële kerkelijke rouw- plechtigheid verhinderd, maar ook de kerkelijke wijding in alle stilte van het graf. Ook de poging van dr Schnitt om tijdens het bezoek van de Sangex-knaben de inzegening op een onopvallende wijze te verrichten werd door de leiding van de" Socialis tische Partij verhinderd. De Katholieke Actie overlegde hierop met het Episcopaat over het al dan niet deelnemen aan de staats begrafenis- Bondskanselier Figl heeft tenslotte de buitenlandse diplomaten er van in kennis gesteld, dat er voor hen geen gelegenheid zou zijn om een officiële rouwdienst in de St. Stephansdoin bij te wonen, daar in overeenstemming met de weigering tot een kerkelijke begrafenis deze niet zou worden genouden. Via Noord- en Zuidpool Een vlucht over de wereld is niets bijzonders meer, dat kennen wij reeds lang. Maar een vlucht over de we reld via de Noord- en de Zuidpool is toch nog nooit volbracht. Richard Johnson, een Amerikaan, die na de oorlog in dienst is geweest van de K.L.M., gaat het proberen, meldt het Nieuws van de Dag Het 'is hem ge lukt de bekende .Adventurers Club" te Chicago voor zijn plan te interes seren en deze zal hem financieel steu nen. Johnspn kocht een Lockheed Con stellation 0-49 met de vleugels en het onderstel van de zwaardere uitvoe ring 749. Door de grote voorraad ben zine (40.000 liter) zou het startge wicht van het toestel meer dan 125.000 pond bedragen (normaal 93.000). Met een dergelijke belasting zou Johnson zijn „Connie" op een startbaan van twee kilometer echter niet de lucht in krijgen. Geen nood. De piloot heeft nu vier z.g.n. rockets onder de motoren laten aanbrengen, die straks bij de start in Chicago moeten assisteren om de kolos de lucht in te krijgen Een aantal leden van de „Adven- aurers Club" zal meegaan op deze merkwaardige en gedurfde vlucht, die in totaal 50-000 km. bedraagt en via New York Hawaii Sydney— Zuidpool JohannesburgLonden— Noordpool—New York gaat. Men hoopt het traject in 150 uur af te leggen. Koninklijk gezin weer thuis Koningin Juliana, prins Bernhai'd en prinses Beatrix zijn gistermiddag om vijf uur met de Dakota van de Prins op Soesterberg aangekomen. Bij het afscheid van Sankt Anton ver klaarde het Koninklijke Paar dat het zeer van zijn vacantie had genoten. Prins Bexmhard voegde hieraan toe: Wij voelen ons hier thuis en onge twijfeld komen wij het volgend jaar weer terug. De skileraren Johann Fahfixer, Ludwig Tschol en Josef Gabl ontvin gen foto's die van handtekeningen waren voox-zien. Rudi Matt, de skileraar van prin ses Beatrix had Sankt Anton reeds enige dagen geleden verlaten, om de ski-school te Sun Valley in de Ver enigde Staten over te nemen. De Dakota, door de Prins zelf be stuurd, vertrok om 14.05 uur van het vliegveld Innsbruck Daar werden de vorstelijke personen uitgeleide ge daan door kolonel Nadau, chef van de Franse missie namens de Franse hoge commissaris in Oostendijk en door dr Weissgatter, gouvexmeur van Tirol. Belastingaanslagen Driemaal per jaar Volgens het in 1943 vastgestelde tijdschema moest de definitieve aan slagregeling inkomstenbelasting 1946 en 1947, en vermogens- en onderne mingsbelasting 1947 en 1948 voor 1 Juli 1950 zijn beëindigd. Met de aanslagregeling over de daarop volgende twee jaren kon niet voor 1 Ocfober 1950 worden begon nen. In Juni 1950 werd een gewijzigd tijdschema opgesteld. Daax-uit blijkt, dat de aanslagrege ling over 1948 en 1949 op 1 October j.l. ter hand is genomen. Deze regeling voor de aanslagre geling zal er toe leiden, dat de be lastingplichtigen in de eei'stkomen- de jaren doorgaans zullen komen te staan voor de betaling van drie aan slagen per jaar, te weten een voor lopige aanslag en twee definitieve aanslagen. Het kan voorkomen, dat in enig jaar niet drie, doch vier aanslagen worden opgelegd. Dan kan er echter op worden gerekend, dat in het vol gende jaar het aantal aanslagen tot twee beperkt zal blijven. NA VAL VAN ZIJN FIETS OVERLEDEN De 16-jarige u.l.o.-scholier J. Bus- scher uit Ekamp (Gr werd Woens dagmiddag, toen hij per fiets reed, bij het Winschoter Oostereinde, plot seling onwel. Hij stapte af, doch kwam onder het rijwiel te liggen. Een ijlings toegeschoten vrouw ont bood een geneesheer, die echter moest constateren, dat de jongen was overleden. Het vorige jaar is een 8-jarig dochtertje van dezelfde fami lie onder gelijksoortige omstandig heden om het leven gekomen. BURGER-PERSONEEL OP WEG NAAR DE ORANJE Met de Willem Ruys is gistermid dag achttien man civiel personeel van de maatschappij Nederland ver trokken naar Port Said. Daar zullen zij de bemannüxg aanvullen van de Oranje, die wegens moeilijkheden over de hoofdbedekking van het In donesische pex'soneel zonder djongos was vertrokken uit Djakarta. De Ko ninklijke Rotferdamsche Lloyd heeft op dit punt geen moeilijkheden, om dat daarover naar men ons mee deelde niets staat in de arbeidsover eenkomst. Het aantal passagiers van Indone sische nationaliteit wordt de laatste tijd op de uitgaande reizen steeds groter. Ditmaal zijn het er honderd. Voorts valt het op. dat de Willem Ruys nu veel jonge Nederlandse ge zinnen naar de Oost brengt. ONTSLAGEN IN WAALRE NIET TOEGESTAAN Het gewestelijk arbeidsbureau Eindhoven heeft &fwüzend beschikt op de ontslagaanvragen van de di rectie der C.V. Hollandse Weverijen voor twee (reeds ontslagen), wevers en een ateliermeisje, welk drietal lid is van de Katholieke Textielarbei- dergbond. Na het adyies van de Vertrouwens- instantie Textiel te hebben ingewom nen, motiveert het arbeidsbureau zijn weigering van ontslag mede op grond van het feit, dat de fabrieksdirectie niet heeft aangetoond, dat de twee ontslagen wevers niet te werk kun nen worden gesteld aan de export orders van de onderneming. Beide mannen werkten aan orders voor het binnenland en zijn onder opgave van bedrijfsslapte in die af deling ontslagen. Voor haar vele ex port-orders had de directie over- werkvergunning aangevraagd. De ontslagaanvrage voor het ate liermeisje, dat niet xnet de verkor ting van de werktijd op haar afdeling accoord ging, heeft het arbeidsbu- reau geheel afzonderlijk behandeld. Het ontslag werd geweigerd, omdat de fabrieksdirectie nog geen vergun ning heeft voor verkorting van de arbeidstijd. Die vergunning is wel aangevraagd, maar vooruitlopend op de pverheidsbeslissing heeft de direc tie de wex'ktijd eigenmachtig reeds verkort. Dat wil zeggen: van Maan dag af heeft zij de ateliermeisjes Is halve dagen laten werken Deze voorbarige beslissing was voor het gewestelijke arbeidsbureau aan leiding om als waardeloos naast zich neer te leggen de mededeling van de directie, dat alle meisjes (op het ene ontslagen meisje na) zich schriftelijk met de werktijdverkorting accoord hadden verklaard. „Volkskr." Opnieuw 2 gevangenen ontsnapt Twee gedetineerden uit de Alk- maarse strafgevangenis hebben het Leeuwardense voorbeeld gevolgd en Woensdagavond de benen genomen. De beide vluchtelingen, de 25-jarige F. H. uit Breda en de 21-jarige L. J. uit Nijmegen, zijn sedertdien nog niet opgespoord, H, en J waren de gehele dag be zig geweest met schilerwerk a: buitenzijde van ..e gevangenis, doch nog binnen- de buitenmuur. Tussen vijf en zes uur, toen de duister reeds viel hebben zij kans gezien hun (on gewapende) bewakers te verschal ken jen zijn er vandoor gegaan. Beiden wisten, waarschijnlijk met behulp van een ladder, over de cir ca vijf meter hoge buitenmuur te ko men en dat is zo ongeveer het laat ste, wat men omtrent hun' variant op „Ik verkoos de vrijheid" heeft kunnen nagaan. De directie van de strafgevange' nis stelde de gemeente-politie van de ontsnapping in kennis, die op haar beurt de politie in de omliggen de gemeenten op de hoogte bracht. De Rijkspolitie trok er met de sta tioncar op uit. De beide gedetineerden zijn ont vlucht in hun werkkledij- een blau we overall met vex'fvlekken getooid, hetgeen nu niet direct gevangenis- kledij mag heten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien en nu en dan opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Hier en daar lichte nachtvorst, overigens weinig verandering in temepratuur. Moord opgehelderd Zes jaar geleden, in April 1945, werd de jeugdige Hagenaar, J. K. een gedeserteerde S.S.'er vermoord. Deze moord is thans pas aan het licht gekomen en de Haagse politie heeft gistermiddag een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het stoffe lijk overschot van de vermoorde, die op een open terrein aan de ^aakkade te s-Gravenhage, daar waar de schooljeugd een aantal tuintjes ver zorgt, begraven zou zijn. Tot op beden hebben deze naspo- ringen echter geen resultaat opgele verd. De Hagenaar J. van der M. junior, die eexx straf uitzat in de gevangenis tc Schevemngen, heeft bekend de moox'd op J.K. gepleegd te hebben Zijn vader J. van der M senior, zou hem bij het begraven van het lijk op genoemd open terrein, behulpzaam zijn geweest. Op de aanwijzingen van de zoon is de vader door de recherche eveneens gearresteex'd doch, nadat hij een vol ledige bekentenis had afgelegd, op vrije voeten gesteld. Omtrent de motieven van deze moord is thans nog niets bekend. e 24-jarige ongehuwde chauf feur H Dijkstra is Donderdag te Zuidhorn het slachtoffer geworden van een bedrijfsongeval. Dijkstra was bezig de reserveband van een auto op spanning te brengen, toen plot seling de velg varx de band sprong. Hij kreeg een stuk metaal tegen zijn hoofd en werd zo zwaar gewond, dat bïj spoedig overleed. DIJK DOORGEBROKEN. Gisteravond is in de buurt van Hoogeveen de dijk van de Hooge- J{a>de Qa£( LIJKJE VAN VERMIST MEISJE GEVONDEN. Gistermiddag is, drijvende in het water van de Amstel te Amsterdam, het lijkje aangetroffen van. de 8-ja- ï'ige Elisabeth Droog Dit meisje was veense Vaart doorgebroken. Om het1 sinds 28 - bet vorig water te spuien heeft de Rijkswater- i jaar vermist. Zij was die dag 's staat gelast de duiker tussen de dags omstreeiu- /dn huis ge- Reest en de Hoogeveense Vaart on- gaan om via de Nieuwe Kerkstraat der Meppel gedeeltelijk te openen, en de Magere Brug over de Amstel Hierdoor zijn de landerijen rond de naar school te gaan. Toen zij niet Reest gedeeltelijk onder water ge-op school kwam. werden de ouders BINNENLAND. Overleden is, 76 jaar oud, de zeereerw. heer M P. van Schrik, pastoor te Arnhem. Pastoor Van Schrik was geboren te Vinkeveen. De „Grote Beer" zal tot emigra- tieschip worden omgebouwd. BUITENLAND. De „Liguria", een onder Pana mese vlag varend schip, verkeert ten N.W. van Fremantle in nood. Aan boord bevinden zich 950 z.g. „ver plaatste personen" die van Bremer haven op weg zijn naar Australië. Op dc lijn Kiruna (Zweden)—- Narvik is een uit Noorwegen komen de personentrein op een met erts ge laden goederentrein gereden. Er zijn 16 wagons ontspoord. Een machinist kwam om het leven. Albert Quay, een juwelier uit Quebec (Canada), had een wel zeer radicaal middel bedacht om van zijn vrouw af te komen. Hij had een tijd bom gesmokkeld in het vliegtuig, waarmede zijn vrouw een reis maak te. Twee-en-twintig inzittenden kwa men mede .om het leven. Hij is nu zelf ook terecht gesteld. Leiden wil 120 H.A, grond kopen lopen, waardoor het water in de Hoo geveense Vaart zakte. In Meppel zelf stond het water in het begin van de avond in enkele straten en stroomde hier daar zelfs gewaax'schuwd die op hun beurt de politie hiervan in kennis stelden. Nog diezelfde dag is het zoeken naar het vermiste kind oegonnen. Het was op 28 November winderij de huizen binnen. In de loop van de en regenachtig weer en men neemt avond is het water in de stad echter aan, dat het meisje in het water van weer gezakt. 1 de Amstel is gevallen. De oud-minister-president prof.ders, die Nieuw-Guinea tot elke prijs Schermerhorn, die momenteel Washington vèrtoeft als Nederlands gedelegeerde op het congres van de American Society of Photogramme- try, heeft in een onderhoud met Uni ted Press verklaard, dat „de Partij van de Arbeid mogelijk uit het Ne derlandse kabinet zou treden, indien de huidige impasse over de kwestie Nieuw-Guinea zou voortduren". De heer Schermerhorn deelde ver der aan de interviewer mede, dat de minister-president, dr. Drees, „niet met de zienswijze van zijn eig^n par tij kon meegaan en zich accoord moest verklaren met diegenen van de regeringscoalitie, die de souverei- niteit over Nieuw-Guinea aan de Ne derlands-Indonesische Unie wilden opdragen". Vele leden van de Partij van de Areid zijn van mening, aldus de heer Schermerhorn, dat de partij geen aandeel moet nemen in de verant woordelijkheid voor de impasse in de vei'antwoordelijkheid moet- wor- zake Nieuw-Guinea. Zij menen, dat den gedragen door die Nederlan- willen behouden. De oud-premier constateerde, dat „de' houding van de Partij van de Arbeid wordt gesteund door de groe pen, die grote Nederlandse financiële en economische belangen op Java en Sumatra hebben en die beseffen dat goede betrekkingen met de Indone sische regering belangrijker zijn dan de souvereiniteit over Nieuw-Gui- JODIUM IN HET BROOD. Ter voorkoming van kropziekte werd vóór de oorlog aan het drink water in bepaalde gebieden, waar het jodiumgehalte te gering was. de ze stof aan het water toegevoegd. In de oorlog werd voorgeschreven, dat het zout, dat in het brood verwerkt werd jodiumhoudend moest zijn. In een thans verschenen Konin klijk Besluit is dit bezettingsrecht gelegaliseerd en bepaald, dat de mi nister van sociale zaken voor be paalde gemeenten of delen daarvan kan voorschrijven, dat gejodeerd zout in het brood moet worden ver werkt en in bakkerijen alleen gejo deerd zout aanwezig mag zijn. Bioscopen Trianon. „The Heiress". „Plai- sir d'amour ne dure qu'un moment; Chagrin d'amour dure toute la vie." Liefdesgeluk duurt slechts kort; lLfdes leed duurt geheel het leven. Op dit thema is de film, welke Tria non deze week vertoont, geborduurd. Een onaantrekkelijk, onhandig maar .schatrijk meisje krijgt een huwe lijksaanzoek van een knappe niets nut en trots de protesten van haar vader wil de jongedame hem trou wen, Als de vader zijn dochter ech ter met onterving dreigt, trekt de jongeman zich bescheiden terug, om het na de dood van de vader nog maals te proberen. Het meisje is dan door schade en schande ver standig geworden. Alhoewel het gegeven niet geheel origineel is te noemen, is de film toch geen cliché-model van de Courts-Mahlei'-stijl; daar draagt het suggestieve slot waar het gebrui kelijke „happy-end" ontbreekt veel toe bij. De sfeer, waarin de ge schiedenis zich honderd jaar geleden heeft afgespeeld, is goed uitgebeeld, alleen de hoofdpersonen zijn wel licht iets te zeer benadrukt: het meis je is te onhandig, de vader te on tactisch en de jongeman te doorzich tig geraffineerd. De begeleidende melodie de bovenaangehaalde Franse chanson accentueert het dramatische gegeven. Een speelfilm van het goede genre. K.F.C. 18 jaar. Luxor. „Moeder is studente" be hoort tot die niemendalletjes, waar mede men een genoegelijke avond beleeft. Het is een nogal zonderlin ge geschiedenis. Een weduwe, die één dochter heeft, komt plotseling in een penibele financiële situatie te verkeren. Er is echter een fonds, dat haar drieduizend dollar per jaar ga randeert, wanneer ze zich aan de studie gaat wijden. Zodoende komen moeder en dochter op hetzelfde col lege terecht, waar ze ook nog op de zelfde leraar verliefd worden. De studie ligt de moeder niet zo erg, maar op het terrein van de liefde is ze haar dochter de baas. Dat brengt natuurlijk de nodige complicaties .met zich mede, maar uiteindelijk worden de problemen tot aller ge noegen opgelost. Een onderhouden de film voor personen boven veer tien jaar. Casino. Wanneer „De Wreker" In Oegstgeest is men zeer onge rust over de plannen van het ge meentebestuur Leiden, om 120 HA grond aan te kopen van dr Clifford Cock van Breugel, waardoor de boer derijen Veldheim en Bouwlust met de daarbij behorende gronden aan Leiden zou overgaan. In Oegstgeest, waar men hoge prijs stelt op het behoud van zelfstandig heid en men dit jaar het 750-jarig zelfstandig bestaan hoopt te vieren, is deze kwestie het onderwerp van gesprek. Een der x-aadsleden, de heer G. Blansjaar, heeft reeds een aantal vragen gericht aan B. en W„ ter wijl de prot, chr. raadsfractie een spoedeisende vergadering heeft aangevraagd, welke door de bur gemeester is uitgeschreven tegen a.s. Donderdagavond om half acht. Verwacht m*ag worden dat de pu blieke tribune te klein zal zijn, onx de vele belangstellenden te bevat ten. Men beweert, dat Leiden deze gronden wenst aan te kopen -ver bo ven de werkelijke waarde, omdat deze aankoop de annexatieplannen moet bevorderen, nu de regering niet zo erg voor annextatie is, om dat men °P het standpunt staat, dat de gemeentewet voldoende ruimte laat voor de gemeentelijke samen- wei kin?. Dat Oegstgeest op dit ge bied tot samenwerking bereid is, bleek onlancs nog toen een zeer be langrijk bedrag werd uitgetrokken als bijdx-age in de korien aanleg nieuwe brug nabij de Warmonder- tol, waarmede het Oegstgeester be- lan» tensiote maar zeer zijdelings is gebaat. Men hoopt in Oegstgeest deze plannen van Leiden teniet te bun nen doen en zo de koon toch door gang mo^b* vin''®»! Ge", S'rien of in b»®rPtfl insbjptje de Frooj? te be wegen deze transactie niet goed te kei" »-en. Door aankoop tegen te hoge prij zen wordt het algemeen belang Ge schaad. zo redeneert men. omdat dan de eigenaren van oxt/livgende gronden hun pi'ijzen ook direct gaan verhogen, De vraag rijst, of deze gronden ook aan de gemeente Oegstgeest ziin an opboden. een vraaa waarop de ingezetenen a.s. Donderdag in de onenbare raadsvergadering het ant woord kunnen tegemoet zien. Vragen van de heer Blensiaar. De heer G Blansjaar, lid van de gemeenteraad» heeft de volgende vragen in een schrijven aan B. en W gerield: le. Is het juist,, dat Hoeve Veld heim en boerderij Bouwlust met de daarbij behorende landerijen aan de gemeente Leiden in eigendom zijn overgegaan; 2e. Indien dit juist is. waren B. er W. bekend dat de mogelijkheid be stond deze gronden aan te kopen; 3e. Zo ja, was er geen aanleiding geweest voor B. en W. tijdig onder handelingen met de eigenaar aan te knopen, zodat deze gronden door de gemeente Oegstgeest konden worden aangekocht; 4e. Indien pogingen door uw col lege in die richting zijn ondernomen tot welk resultaat heeft dit geleid, en zo geen pogingen in die richting zijn ondernomen, wat was daarvan de reden; 5. Zo de mededeling in de Oegst geester Courant voor wat betreft de verkoon van die gronden óók voor B en W. een verrassing was, houdt dit dan geen verwijt in aan de" vroe gere en(of) tegenwoordige rent meester. Deze beide rentmeesters toch waren eertijds lid van de gemeenteraad, i hadden in die kwaliteit zelfs een lan ge staat van dienst, zodat verwacht mag worden dat zij hun Oegstgees ter hart op de rechte plaats hadden en uit liefde voor de O^est^eester gemeenschap B. en W. tijdig een wenk zouden hebben gegeven dat deze onderhandelingen gaande wa ren, zodat B. en W. wellicht hun maatregelen zouden hebben kunnen treffen; 6e. Moet alvorens door een meente tot een dergelijke koop wordt overgegaan, door de desbetreffende gemeente niet eerst overleg worden gepleegd met Ged. Staten om verze kerd te zijn dat de hiervoor te vote ren gelden óók door dit college zul len worden toegestaan. 7e. Indien dit het geval is, is het dan niet teleurstellend dat Ged. St. B. en W. onzer gemeente onwetend hebben gelaten, gezien ook in het licht van de waarderende uitlatingen van de Commissaris der Koningin, tijdens de plechtige ingebruikneming van het verbouwde raadhuis, aan een andere wending genomen had. zou deze film niet meer en niet min der dan 'n gewone gangster-geschie denis zijn geworden. Nu komt zij in zekere zin er boven uit, omdat de ontknoping van het drama een ge heel andei'e richting neemt. Het is een hai'd, doch interessant verhaal, dat voortdurend de aandacht gevan gen houdt en waarin de spanning steeds wordt opgevoerd. Alan Ladd en Veronica Lake spelen er zeer goede rollen in. Om de oplossing niet te geven kunnen wij ook het verloop van de film niet mededelen, 't Zij daarom voldoende, dat wij de ze film, voor liefhebbers van dit spe ciale genre, zeer geslaagd vinden. Boven 18 jaar. Rex heeft deze week de bekende film „Odette Churchill" van Trianon overgenomen. Zoals men zich her inneren zal, voor personen boven 14 jaar. Lido prolongeert nog weer eens een week Walt Disney's tekenfilm „Assepoester." Voor alle leeftijden. het adres van het gemeentebestuur de gemeenteraad en het personeel der gemeente, waaruit bleek dat de Commissaris der Koningin het be- stuux-sbeleid van Oegstgeest hogelijk waardeerde. Is B. en W bekend met de na dere plannen van het gemeentebe stuur ten aanzien van deze terreinen, en 7X3 niet, zouden B. en W- zich dan voor de a.s. raadsvergadering zich hieromtrent kunnen laten voorlich ten opdat de raad ook hieromtrent op korte termijn kan worden inge licht. 9e. Is er voor B, en W. geen aan leiding de raad in overweging te ge ven een motie van afkeuring uit te spreken en dit ter kennis te brengen van Ged. Staten, daar deze gang van zaken toch ongetwijfeld in hoge mate moet worden betreurd. Raadsvergadering. De raad komt bijeen op Donderdag 18 Januari 1951 te 19.30 uur met op de agenda o,a.' Verlening van eervol ontslag op erzoek aan de heer G Lankhorst als onderwijzer aan de openbare la gere shchool Terweeweg, ingaande Januari 1951; voorstel van B, en W. tot omzetting van de tijdelijke wedde- en loonsverhoging voor het gemeentepersoneel va« 2 maal 5 in een vaste toelage vm 10J4 en tot verhoging van de kindertoelage; behandeling van het onderwerp, waarvoor belegging van deze verga- dei'ing is aangevraagd (aankoop door de gemeente Leiden van gronden ge legen binnen de gemeente Oegst geest) - SASSENHFJM Middens*.ver. „Sint Olaf". De R.K. Mlddenriandsver. „St Olaf" vergaderde Donderdagavond onder voorzitterschap van de heer G. Waas- dox-p- Naar aanleiding van het jaar verslag van de penningmeester, waaruit bleek dat het saldo van de vereniging ieder jaar met honderd gul-den terugloopt, kwam de heer van Zoen met het voorste] om de contributie met. 5 te verhogen. Dit vond men echter te veel en na veel discussie werd er besloten om het voorstel van de heer Wes^eling, n.h om de contributie met f 2.50 te ver hogen, aan te nemen. De heer Ver- kley "deelde» mede dat in het afgelo pen jaar 376 voor Santos is inge zameld en 52.35 voor het Chris Jansenfonds. Tijdens de vergade ring werd een inzameling voor dit laatste fonds gehouden, welke 28 opbracht. De heer Turk bracht weer eens d-e „zwarte lijst" ter sprake. Twee jaar geleden is deze ingesteld, maar no? steeds staat er geen naam op, terwijl spr. er toch van overtuigd is, dat er candidaten voor deze lijst bestaan. Ook de feestavond vormde een belangrijk punt van bespreking. Voorlopig is deze vastgesteld od 31 Januari De heer Meeuwisse stelde voor om in verband met de armlas tige kas géén feestavond te houden De voorz. was echter van mening, dat men tegenover de* contributie- vex'hoging ook iets prettigs moet stel len en daarom wilde hij deze avond wel doorgang doen vinden. Tenslotte werden de heren Meeuwisse, Hoo- gervorst en Juffermans aan de feest- comrpïc"-ie toegevoegd. Kaf*""an A. Vulsma sprak als geestelijk adviseur. Hij wekte de middenstand op tot activiteit. Kwes ties als de regeling van de kinderbij slag enz. komen niet vanzelf in orde en daarom moet men actief ziin. Spr. noemde 1951 dan een belangrijk jaar voor de middenstand, daar er twee jubilea ziin: een 20-jarig van de en cycliek Quadragesimo Anno en een 60-jarig van Rerum Novarum. Kape laan Vulsma vroeg zich af, of er niet iets met de drie gezamenlijke stands - organisaties georganiseerd kon wor den, om deze gedenkwaardige dag. die op de 15e Mei valt, te vieren. Bij de bestuui'sverkiezing werden de heren Scholte en Van Vliet her kozen. De heer Wesseling vroeg de mening van het bestuur over een eventuele jeugdveiling. Deze zou ten bate van kerk, armen en jeugdwerk gehouden wórden en geheel door de jeugd zelf georganiseerd moeten worden. Na een uitvoerig debat be sloot men om hierop een volgende vergadering terug te komen. De heer Scholte sprak een propa gandistisch woord voor de ontwikke lingsavond, die door de Raad van Overleg van de drie samenwerkende standsorganisaties op Dinsdag 16 Ja nuari gegeven wordt Deze avond woi-dt in het K.S.A.-gebouw belegd en beeint om acht uur. Di\ W J. J. Dijsselbloem za] spx*eken over „In dustrialisatie en emigratie". Deze rede is een voortzetting en vervolg van de vorige ontwikkelingsavond, toen het bevolkin?svx-aagstuk bespro ken is. Nu worden de middelen tot oplossing van dit vraagri.uk bespro ken. Tevens zal de film „Nederlands fabrikaat" vertoond worden en waar schijnlijk zal er een gratis verloting plaats vinden. Het geheel wordt op geluisterd met muriek van Alzando o. 1, v. N. van der Eist. Jubileum K.A.B. Het vijftigja rig bestaan van de K.A.B zal begon nen worden met een triduum in de parochiekerk op 25, 26, 27 Januari des avonds 7 uur. Dit triduum staat onder leiding van rector J. Colsen, C.M. uit Rumphen (Limburg). Op Zondag 28 Januari zal er om half ne gen een plechtige Hoogmis en alge mene H. Communie zijn, waarna ge meenschappelijk ontbijt in het KSa. - gebouw Van 34.30 uur receptie en des avonds om 19.30 uur feeestelijke herdenkingsbijeenkomst. Deze her denking zal worden herhaald Maan dag 30 en Dinsdag 31 Jan. Onge voerd zal worden een revue onder leiding van Bob JanSen. TN Med. Zondagsdienst. Spoedge vallen gedurende dit weekeinde te raadplegen dr. M. v. d. Stoel, Veur- seweg 20, tel. 356.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2