^sfpeióse hutspot/# S. W. Hagedoorn hoofd van Leidse burgerbescherming TACTISCH Gidsen van de St. Lydia-groep vierden hun eerste lustrum VRIJDAG 12 JANUART 1951 Ut l.tlK.St I OUKAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 1 Somber maar noodzakelijk ÏJOE SOMBER HET OOK IS, om nog geen zes jaar na de bevrijding weer te moeten denken aan een eventuele nieuwe oorlog, de nood zaak dwingt ons nu eenmaal tot henemen van voorbereiden maatre gelen, opdat, wanneer het onverhoopt ooit zover mocht komen, men hier op alle eventualiteiten is voorbereid. Daarbij doelen we niet op de eerste plaats op de militaire en strategische verdediging van ons land tegen de vijand, maar vooral op de bescherming van de burgerbevol king. Aan plannen hiervoor wordt hard gewerkt, niet alleen door het Rijk, maar ook door de Provincie en eveneens door de gemeenten afzon derlijk of in combinatie. Voor wat Leiden betreft, heeft de burgemees ter, de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Leidse Brandweer, benoemd tot hoofd van de Beschermingsdienst der Burgerbevolking, in afwachting van een definitieve benoeming, die door de commissaris der Koningin in, Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, moet geschieden. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen, dat t.z.t. de voorlopige benoeming van de heer Hagedoorn in een definitieve wordt omgezet. Kén der A.-gemeenten Als we de taak van het Rijk in dit opzicht even buiten beschouwing la ten en we eerst naar de provincie zien, dient opgemerkt te worden, dat de commissaris der Koningin ook bij de Beschermingsdienst der Burger bevolking de centrale .figuur is. De commissaris en zijn staf worden ter zijde gestaan door een Adviesraad van 25 leden, die deskundig zijn op verschillend gebied, zoals verbindin gen, opruiming, brandweer, medische dienst, enz. Een belangrijke taak hierbij is het organiseren van hulp verlening aan de gemeenten en krin gen. Iedere provincie is namelijk onder verdeeld in een aantal A.-gemeenten en B.-kringen. Krijgskundig gespro ken is de ene gemeente veel belang rijker dan de anderDe vijand zal weinig of geen belang hebben bij een gewone plattelandsgemeente, wel bij een grote stad. Hiervan uitgaande heeft men in Zuid-Holland vijf A.- gemeenten aangewezen: Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Delft en Lei den. Daarnaast zijn er in deze pro vincie 8 B.-kringen. o.a. Rijnland, de Bollenstreek, het Westland, enz., elk bestaande uit een aantal gemeenten, die niet in staat geacht kunnen wor den een aparte beschermingsdienst op te bouwen en die daarom samenge voegd zijn, evenals de A.-gemeenten onder leiding van een door de com missaris der Koningin te benoemen hoofd. Goede samenwerking nodig. Vanzelfsprekend, dat er tussen de gemeenten en kringen een vorm van samenwerking moet zijn. Bij even tuele rampen in een bepaalde ge meente of kring, moeten de omlig gende kringen hulp kunnen bieden, waarbij het provinciale hoofdpunt di rigerend optreedt. Wat Leiden zelf betreft, verkeren ;e plannen nog in voorbereidend sta- ilum. De heer Hagedoorn heeft een root plan opgesteld, dat ter beoorde ling aan de commissaris der Konin gin is toegezonden. Ie afwachting van de goedkeuring daarop, kunnen thans nog geen nadere mededelingen wor den gedaan. Vanzelfsprekend, dat aan alle afzonderlijke plannen van ge meenten en kringen het een en ander moet worden bijgeschaafd, om een goede coördinatie te verkrijgen, waardoor samenwerking mogelijk wordt. We denken hierbij slechts aan radio-verbindingen, telefoon, docto ren, brandweer, enz. Wat de laatste betreft, is de heer Hogedoorn van mening, dat een be langrijke uitbreiding noodzakelijk zal zijn. Om bij eventuele rampen daadwerkelijk hulp te kunnen verle nen, zal er belangrijk meer brand- weer-materiaa. aanwezig moeten zijn en waarschijnlijk zelfs een corps van 600 a 800 man, al of niet in vast ver band. De auto's, spuiten, e.d. zullen op verschillende plaats in de stad moeten worden opgesteld, voorname lijk in de buitenwijken, zodat men indien nodig naar het hart van de stad kan komen. Bovendien zullen politie, eerste hulp-dienst, enz. ingeschakeld moe ten worden, evenals opruimdiensten, enz. In ieder geval mag de burgerlijke verdediging niet en bagatelle geno men worden. Zij moet grondig wor den voorbereid in samenwerking tus sen rijk, provincie, gemeenten en kringen. De militaire verdediging zal pas dan effectief kunnen zijn, wan neer deze wordt geschraagd door I een hechte, goed voorbereide en goed uitgevoerde burgerverdediging.' Aan de heer Hagedoorn de taak dit speciaal in Leiden te organiseren. Voorwaar geen gemakkelijke op dracht! DE NIEUWE VOORZITTER. Naar aanleiding van een be richtje, onder deze kop, in ons blad van Woensdag 1.1., waarin werd medegedeeld, dat het be stuur van de Ned. R.K. Mid- denstandsbonds, afd. Leiden de heer J. van Zijp candidaat ge steld heeft voor de functie van voorzitter, zij medegedeeld, dat uiteraard ook door de leden candidaten gesteld kunnen wor den. Wij achtten dit zó' vanzelf sprekend, dat wij het niet spe ciaal vermeldden. Er blijken echter misvattingen uit voort gekomen te zijn. Hoe liet ook zij, ieder lid die op djaarver gadering van 18 Jan. a.s. ver schijnt, is geheel vrij in zijn keuze. Zelfs op de vergadering kunnen nog candidaten naar voren gebracht worden Het be stuur heeft slechts een candi daat naar voren gebracht. Meer niet. Met het opschrift „De nieuwe voorzitter" hebben wij alleen de kwestie bedoeld, niet de per soon. Foto-tentoonsteliing uit Gent in Leiden Het Uilwisselings-coraité Leiden OxfordGent heeft weer een nieu we weg ontdekt, langs welke con tacten tussen deze steden tot stand kunnen komen. In dit geval speciaal tussen Leiden en Gent, nu de Bel gen enige tientallen van hun beste amateur-foto's naar de Sleutelstad hebben gezonden, waarvan in de Boerliaavezalen een tentoonstelling is ingericht. Over het algemeen zijn de tentoon gestelde foto's van goed gehalte. Men treft er vooral veel stadsgezichten aan, waarbij het opvalt, dat niet op de eerste plaats er naar gestreefd is grote gebouwen en monumenten te fotografeeren overtuigd dat de foto grafen waren van«de onmogelijkheid, om de schoonheid van dergelijke ob jecten goed tot uiting te laten ko men. Veel meer zochten zij het daarom in details, kleine hoekjes, ccn steegje of een grappig straat beeld. Daarbij werd bijzondere aan dacht besteed aan de lichtval, die diepte, warmte en kleur aan het beeld geven. Daarnaast waren er interieur-op namen en stillevens, sommige tech nisch wel goed, maar zonder dat wt er werkelijk uitstekende foto's bij za gen. De portretstudie waren over het algemeen goed, enige er van zelfs zeer bijzonder. Jammer dat men aan het instruc tieve karakter van de tentoonstelling zo weiitig aandacht besteed heeft. Graag zouden we bij iedere foto ver meld zien staan, met welk toesiel en op welk formaat de foto genomen werd, benevens de leeftijd van maker. Slechts in het bezit van deze gegevens, kan de deskundige bezoe ker zich een volledig oordeel vor men over de mate waarin de foto's zijn geslaagd. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het een heel aardige tentoonstelling is geworden, waarop vooral de lief hebbers kunnen genieten van het geen de Gentse vrienden hebben ge maakt. Deze tentoonstelling kwam tot stand met medewerking van de Leidse Amateur Fotografen Vereni ging en zal tot 20 Jan. a.s. geopend zijn, dagelijks van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. We wensen haar een goed succes. Niet alleen om de fotokunst zelf, maar evenzeer om het nieuwe contact, dat thans op deze wijze, naast vele andere, tussen de steden Leiden en Gent werd gelegd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk Hendrik z. van T. C. van der Voort cn G. M. Bosman. Cornelis Rudolf z. van G. van dei- Tang en F, Boom. Philippus Jacobus z. van P. J. de Leeuw en A. van Pelt. Margareth Rose d. van J. W. Harkink en M. M. Polderman. Eli sabeth Herma d. van A. H. Hulscher en S. Postma. Teunis Pieter Bram z. van T. Kentsor- en J. W, A. de Hon. Overleden: D. Braamzeel man 59 j. L. Bloot wedn. 86 j. K. I. Mechelse wedn. 79 j J. Gorree man 66 j. M. de Haas huisvr. van: v. d. Berg 76 j. Ondertrouwd: C van den Broek jm 20 j. en E. van der Steen jd. 18 j. M Dreijhns jm. 27 j. en L. H. Jonk man jd. 23 j. P W. Geuke jm. 33 j. en J. W. van der Meer jd. 26 j. J. G. de Haan jm 19 j. en S. van den Broek j 16 jd. A. J. Hagman jm. 28 j. en C. W. Ouwerkerk jd. 24 j R. J. van Oosten jm. 32 j. en J. T. M. van Amsterdam gesch. 36 j. H. Steenber gen jm. 27 j. en S. Stikkeiorum jd. 23 j. W. P van Straaien jm. 23 'j. en M. Liebert jd. 23 j. P. van Went jm 24 j. en P. Konings jd. 20 j. J. Brink man jm. 20 j. en P. Konings jd. 20 j. J.-Colpa wedn 47 j. en A. Hoogen- doorn wed 45 j. C Hoogenboom gesch 29 j. en I. P. Erades jd. 18 j. I. Del fos jm. 24 j. en E. T. M. Dronkers jd. 22 j. C Lagendijk gesch. 40 j. en J. J. Timmermans jd. 22 j. D. J. Vlasboom jm. 28 j. en W. A. M. van Waas jd. 24 j. Vrijdag 12 Januari. Wij vinden dat helemaal niet vriendelijk van een zekere heer. die vanmiddag om een uur een on.i*- lukje zag gebeuren en toen een eigenaardige opmerking maakte. Dat ongelukje deed zich voor op de Rijn- zichtbrug, toen melkhandelaar v. d. P. uit Zoeterwoude de Morsweg wil de oprijden en plotseling zag, hoe in nogal snelle vaart een auto naderde. De melkhandelaar moest plotseling heel sterk remmen, waardoor zijn bakfiets over de kop schoot, met als gevolg een ravage van melk pap en glasscherven op straat. Een fiinke schadepost, maar gelukkig geen ge broken armen of benen. He* had erger kunnen zijn. Maar nu de mijnheer, die dit zag gebeuren. Weet u wat hij zei? „Eigen schuld. Hadden we in Leiden maar een melksanering ge had, dan zou dit niet gebeurd zijn. Want dan zou een melkboer uit Zoe terwoude niet op de Morsweg be hoeven te rijden'.... Niet vriende lijk. Maar toch.er zit iets in. Vannacht om half twee schoot de Leidse Brandweer in pijlsnelle vaart door de slapende stad, op weg naar Steenstraat 11, alwaar een fruithan del van de heer P. K. gevestigd is. In de woonkamer, achter de winkel, was brand ontstaan, doordat het schoorsteen-gordijntje te dicht bij de hete kachelpijp hing. Het vuur greep snel om zich heen en binnen korte tijd was de hele kamer finaal uitge brand. De Brandweer bestreed het vuur met twee stralen op de water leiding en kon voorkomen, dat ook de rest van het huis een prooi der vlammen werd. Twee uur later meld de ue achtergebleven brandwacht, dat het plafond was gaan smeulen. Opnieuw verscheen de Brandweer. Weer werd er geblust. En bovendien brak men het plafond af. Toen was het zaakje weer gezond. En in de Valkensteeg, hoek Gal gewater, waar een gebouw thans wordt afgebroken, viel gisteravond om even na zes uur een schoorsteen met donderend geweld omlaag, op straat. Gelukkig waren er op dat mo ment geen voorbijgangers, zodat nie mand door het vallend gesteente ge wond werd. Hedenmorgen herdacht de heer Jac. Sintcui (Hogewoerd 65) de dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de fabriek van wollen de kens, v. h J. Scheltema Jansz. Hij werd, vergezeld van zijn echtgenote, op het kantoor ontvangen en in het bijzijn van het voltallig personeel ge huldigd. De directeur hield een toe 'der vereniging behandeld. Nadat voorzitter A. H. Schild een uiteen zetting had gegeven, werd. met 21 tegen 7 stemmen voor uitbreiding besloten, in de vorm van het in ge bruik nemen van een tweede speel lokaal. In de toekomst zal dus niet alleen aan het Noordeinde gespeeld worden, doch ook in de school 3 Octoberstraat. De personeelsvereniging Lichtfa brieken geeft a.s. Woensdagavond om half acht een ontspanningsavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Medewerking wordt o.a. verleend door het mannenkoor S.E.L., toneel club „De Sleutelspelers" en drie muziek-ensembles. Het moet er bar- gezellig worden. Om negen uur vanmorgen was Stadskok er getuige van, .hoe op de hoek NoordeindeKort Rapenburg een juffrouw van haar fiets viel, om dat twee jonge dames 'plotseling de staat overstaken. Op zichzelf is dit geen vermelding waard, zelf niet vanwege de fles mëlk die aan gru zelementen, viel. Maar het werd aar dig, toen de wielrijdster het er niet bij liet zitten. Zij speelde zogezegd voor eigen rechter en gaf de twee volgens haar schuldige dames een paar fikse patsen om de oren. Wild-west! En dat in ons goede, oude, rustige Leiden STADSKOK. Leidse Zoutkeet staakt productie Door verschillende omstandighe- heden genoodzaakt, zal de Leidse Zoutkeet binnenkort haar productie moeten staken. Hiermede zal een einde komen aan een der oudste Leidse bedrijven, dat een octrooi be zit van 10 Maart 1570 en voordien reeds zout produceerde. Het procédé, dat bij de zout-pro- ductie gevolgd wordt, is van zeer oude datum. Men lost mijnzout op in zeewater, dat in grote, open, vlak ke pannen verdampt wordt, met als resultaat een zout van grove struc tuur, licht en volumineus met als bijzondere eigenschap, dat het niet hard wordt. In vakkringen noemt men dit „pannenzout". Tot 1920 werkten practisch alle zoutziederijen in het landvolgens deze methode. Toen de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo in 1918 werd opgericht, ging men volgens een geheel ande re methode te werk, waardoor veel arbeidskrachten en brandstof be spaard kon worden. Het resultaat was zeer fijn zout, dat echter wel neiging heeft tot hard worden. Des alniettemin heeft het gaandeweg de markt veroverd en het pannenzout verdrongen. Toen na de oorlog de productie in Leiden terugliep, o.a. door gebrek aan steenkool en andere grondstof fen, werd onder ogen gezien wat de consequenties zouden zijn van een radicale modernisering. De aanschaf fing van een nieuw vacuum-appa- ratuur zou gx-ote investeringen eisen. Bovendien zou het gebouw belang rijk veranderd moeten worden. Me de in verband met de toekomstige ontwikkeling van de Ned. Zoutin dustrie, bleken deze uitgaven niet verantwoord te zijn. Op grond daar van hebben commissarissen en di rectie besloten de productie stop te zetten, hetgeen binnenkort geschie den zal. De Vennootschap blijft echter be staan en men tracht thans aan de gebouwen aan de Oude Singel een andere bestemming te géven. KON. MIL. KAPEL KOMT CONCERTEREN IN LEIDEN. Ten bate van Oorlogsslachtoffers. Dit jaar is het driekwart eeuw ge leden, dat Konnig Willem III het px-aedicaat „Koninklijk" vex-leende aan de Kon. Militaire Kapel, die dit feit thans viert men een serie con certen in het gehele land. Als vierde 'plaats zal Leiden op Maandag 5 Febr. a.s. aan de beurt zijn Het con cert wordt gegeven in de Stadsge hoorzaal. Het batig saldo van deze concer ten komt ten goede aan de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, die, naast het vele werk. dat de Staat ter zake reeds verricht, deze gelden aanwendt voor behartiging van de algemene belangen der mili taire oorlogsslachtoffers, weduwen en Avezen. Bovendien wordt eendeel van de opbrengst bestemd voor de gezamenlijke militaire fondsen, dit aanvullende financiële ondersteu ning geven. De Bond heeft thans ruim 4.000 leden. In Leiden is een comité van aan beveling gevormd, bestaande uit bur gemeester jhr. mr F. H. van Kin schot, weth. J. C. van Schaik. weth. St. Menken, de heer R. J. Meer, com missaris van politie, prof. mr. J. C. van Oven, majoor Cuperie, garni zoenscommandant, de heer Herman Stenz en de heer G. Dik. Binnenkort kan de Amerikaanse film „The Men" ook in Leiden ver wacht worden. Inzes grote steden hebben de bioscoopdirecties reeds VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Akker*s Kloosierbalsem in huis hebt behoeft U geen vocht ot tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep dooi- üringende Akker's Kloosterbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed'-. Ook als wond- balsem bij snij- en brandwonden: zui verend, ontsmettend en genezend. (Ingez. Med.) WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatse, lijk enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige Zuid-wes telijke wind. Iets kouder met aier en daar lichte nachtvorst. Laatste Berichten In de omgeving van Seguin (Texas) is Donderdagavond een superfort ter aarde gestort en in vlammen opge gaan. Zes personen lieten het le ven. Vijf inzittenden brachten zich met een parachute in veiligheid. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Onlangs is melding gemaakt van het feit, dat enige personen in Den Haag zijn opgelicht voor een bedrag van drie kwart millioen gulden. De Haagse politic heeft thans een 32- jarige kantoorbediende, H H. L. M. te Den Haag wonende, aangehouden, die zij beschouwt als een der hoofd daders in deze zaak Hij heeft twee der benadeelden opgelicht voor een bedrag van 30 000. Deze som was hem gegeven voor de exploitatie van een nieuw soort schenkkurken. KOELHUISBOTER VOOR BELGIë. In tegenstelling tot andersluidende berichten als zou België geweigerd hebben koelhuisboter uit Nederland te betrekken, deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede, dat met het oog op de gx-ote vraag naar boter op de Belgi sche max-kt enkele dagen geleden tussen de beide regex-ingen is over eengekomen, dat een hoeveelheid koelhuisboter van voorlopig 500 ton uit de voorraden van het in- en'ver koopbureau voor zuivel voor leve- ring naar België beschikbaar wordt gesteld. Met deze uitvoer is intussen reeds een aanvang gemaakt. PSEUDO-VOGELPEST. Bij de dieren van enkele particu liere kippenhouders in Overveen is pseudo-vogelpest geconstateerd. De vee-artsenijkundige dienst heeft de zieke dieren laten afmaken en heeft maatregelen getroffen om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen. KEURINGSDIENST VAN WAREN TE HAARLEM. Dr. Tierie benoemd tot directeur. De Haagse bacterioioog-scheikun- dige, dr. G. Tierie, thans verbonden aan de dienst van het Melkccnttole- station der Vereniging Zuivelindu- De studenten van de universiteit te Miami (Florida) hebben sinds kort voorzien in een behoefte, die ook in Nederland al jaren lang wordt ge voeld. Zij zullen namelijk hun profes soren gaan beoordelen. Het besluit viel tijdens een studenten vergade ring, waarin nog al enige critiek werd uitgeoefend op het beleid van enkele hoogleraren. „Ze laten ons maar zak ken", werd er gezegd, „terwijl ze zelf met hun mond vol tanden staan als iemand eens een werkelijk serieuze vraag stelt". Die revolutionnaire en gedurfde taal werd met gejuich begroet. En on middellijk kwam uit de vergadering het voorstel naar voren, de rappor ten der professoren met tegenrappor- ten te beantwoorden. Elke student levert bij de praeses van de senaat een verzegelde brief in. Die brief moet een oordeel bevatten over: a. De betrachte ï-eohtvaardigheid bij tentamens en examens; b. De voorbereiding door de hoog leraren van hun colleges: c. De duidelijkheid van de voor dracht; d. Het vermogen om anderen iets bij te brengen; e. Hun eigen kennis van de colle ges. Voor elk van deze onderdelen wordt een cijfer toegekend. Het gemiddel de van alle, door de studenten toege kende cijfers bepaalt het rapport-oor- deel voor elk vak, Het totaal van de ze oordelen wordt, gedrukt op hout vrij papier, aan de rector van de uni versiteit toegezonden. De professoren hebben tegen het besluit van de studenten krachtig geprotesteerd. Zij spreken van ge zagsondermijning, van een revolution naire geest in het corps en van kwa jongensachtige brutaliteit, die men niet anders dan met een streng ge baar kon beantwoorden. Maar de rector heeft het juiste woord gesproken. Jullie stuurt je rapporten maai in, zei hij. Ik zal er wel eens over denken of ik tijd, zin en gelegenheid heb, om ze door te kijken.... Een magistraal diploma tiek gebaai'. Want de professoren zijn nu tevreden, omdat ze denken, dat de rector magnificus de studenten in het ootje neemt, terwijl de studen- "T j uci uuijc uecmi, iciwijj uc öiu strie te Den Haag, _is benoemd tot uen een knipoogje geven, directeur van de Haarlemse Keu ringsdienst voor waren, in de -/aca- dat zij de memng zi.jn toegedaan, dat de rector nieuwsgierig genoeg is, om ture, ontstaan door j een studenten-oordeel over de hoog leraren op prijs te stallen. Alleen aldus de studenten hij mag dat slag van de heer C. J. Mieras. MICRO-SCHILDERIJEN. natuurlijk niet laten merken. Een tentoonstelling van zeven op speldeknoppen geschilderde voor stellingen, waarvan de waarde op ongeveer 15 millioen lire geschat wordt, is Donderdag in Rome ge opend. De kunstenaar, de Italiaan Edigio Boschi, die voor de vervaar diging van deze zeven bijzondere werken drie jaar nodig heeft gehad, bediende zich daarbij niet van een penseel, maar van haren van. zijn H N AAN OEN RUN Aanbesteding. Door het ge meentebestuur is o.l.v. de heer Snij ders aanbesteed de uitvoering van riolerings- en bestratingswerken tussen de Javastraat en Willem- straat. Er bestond voor dit werk grote belangstelling getuige de 31 hand, die hij met nagellak aan heti biljetten die waren ingeleverd. Hier- toegezegd de baton van de eerste uiteinde van een lucifer vastkleefde, j van was de *a- B. de w- "e faêf^ntAe voorstelling m hun theater af te j „schilderijen" kunnen alleen i Ridderkerk de hoogste met f 40.400. keken worden. gen aan de Bond van Ned Mil. Oor- J met een zeer stex'k .vergrootglas be' lögsslachtoffers GENEESHEER-DIRECTEUR „BETHEL" TE DELFT BENOEMD. Tot geneesheer-directeur van het Chr. Ziekenhuis „Bethel" te Delft is benoemd dr. P. Lopes Cardozo. De nieuw benoemde directeur is thans hoofd van de afdeling Antibiotica te Leiden en als zodanig medisch ad viseur der Kon. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft. Op enthousiaste wijze hebben de gidsen van de St. Lydia-groep (St. Petrusparochie) gisteravond aan ouders en belangstellenden laten zien höe hun beweging reilt en zeilt. Dit geschiedde met een uitvoerir. g in het Kath. Lyceum, Mariënpoel- straat 4. ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan, waarvan de viering in November 1.1. werd uitgesteld. Tot gx-ote vreugde van gidsen en leiders bevonden zich ook de twee oud-aalm'oezeniers, kapelaan W. Minnebo en pastoor W. Bende, zich onder de vele aanwezigen. Helaas kon de tegenwoordige geestelijk lei der, kap. M. Welling, wegens ernsti ge ziekte niet aanwezig zijn. Onder leiding van Joop Koevoets, die als man achter de schermen de touwtjes keurig strak in handen hield, werd een alleraardigst pi-o- gramma gebx-acht. We zagen rei- dansjes van de kaboutertjes cn volks dansen van de gidsen. De kabouters x speelden een grappig spelletje, waar- spiaak, wijzend op de werklust en m vertclden hoe de naam „ka- vakbekwaamheid van de jubilaris, en bood de zilvex-en medaille aan met getuigschrift van de Ned. Mij. van tyijv. en Handel. Bovendien een en veloppe met inhoud. Er werden nog toespraken gehouden en ge schenken aangedragen, zoals twee fauteuils en bloemen voor mevr. Sin- teur. De i' -t van deze dag mocht de jubilerende wever temidden van zijn gezin doorbrengen. Op de ledenvergadering van de Alg. Leidse Tafeltennisclub werd als belangrijkste punt de uitbreiding bouter" eigenlijk tot stand gekomen is. De gidsen zongen en declameer den rondom het kampvuur. Bekende gedichten, zoals van Bernard varx Meurs, werden vlot en frank gezegd. Tussen de bedrijven door werd in dichtvorm iets verteld over de vijf jarige geschiedenis, over het enthou siaste begin, de neerslag, die na enige jaren wel moest volgen, en over de huidige bloei. Vanzelfspre kend werd ook het probleem van dé te kleine, clubhuis-ruimte ter sprake gebracht. Dc gidsen hebben onderdak gevonden op de zolder van de R.K. Bibliotheek, Steen- schuur 17, maar zijn door hun grote aantal reeds lang uit dit nauwe pak je gegroeid, Tijdens de pauze sprak de heer J. van Harteveld namens het Gi'oeps- comité. Wegens permanente finan ciële nood, kon geen groots feestge schenk aangeboden worden, maar de St. Lydia-groep zal ongetwijfeld tóch heel blij geweest zijn met de keurige groepsvlag, die de heer van Harteveld te voorschijn haalde! ,Ook werd nog het woord gevoerd door de heer A. Duindam', leider van het mannelijk jeugdwerk in de pa rochie. Hij feliciteerde de gidsen met dit lustrum en wenste hun voor de toekomst een grote groei toe. Niet aleen in de beweging zelf, maar öök daarbuiten, in de vorm van clubwerk. Spi\ hoopte, dat het ruim- fekekort opgeheven zou kunnen wórden en was eventueel zelfs be reid de verkenners-ruimte in bruik leen af te staan. Tenslotte werd nog een. kleine "cTfie-acter opgevoerd, waarvan men at evenzeer genoot als van het pro gramma voor de pauze. Gelukkig werd door de erotere meisies, die dit spelletje speelden, iets luider ge sproken, zodat zij overal duidelijk .verstaanbaar waren. Bij elkaar een nrettiee avond, die "dè kabouters, gidsen en pioniersters yeel voldoening moet hebben ge slonken en een stimulans geweest zal" zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Goed spoor, gidsen! SSHSEPSBF«»!GHTEM CHITRAL, DjakartaA'dam, 11 Jan. 300 m. W. Minicoy JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 12 Jan v.m. verw. Fremantle van A'dam KOTA INTEN, R'dam—Surabaja, 11 Jan. pass. Engano eil. LAERTES. Djakarta—A'dam, 11 Jan. te Padang ORANJE, Djakarta—A'dam, 11 Jan .te Colombo VOLENDAM, Dja karta—R'dam, 11 Jan. bij Kaap de Gata GAROET, R'dam—Djakarta, pass, 11 Jan. Perim GROOTE- BEER 12 Jan. te A'dam van Djakarta SARANGAN, R'dam—Djakarta, 12 Jan. te Southampton VOLEN DAM, Djakax'taR'dam, pass. 12 Jan. Gibraltar WILLEM RUYS 12 Jan. 13,30 u. van R'dam naar Djakarta. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Jan. Vee. 5 Fok stieren, 5 Slachtstieren, 60 Kalf- en Melkkoeien f 680990.handel le vendig; 17 Varekoeien e.a. f 470 725.handel levendig; 110 Vette Koeien f 700—980, f2.20—2.60 per kg. levend gew., handel stug; 25 Vaarzen f 500750, handel matig; 18 Pinken f 350450.handel matig; 5 Graskalveren f 175310, handel ma tig; 9 Vette kalveren, handel matig; 60 Nuchtere slaohtkalveren f 35 70.handel matig; 37 Fokkalveren f80110.—. handel matig, 60 Vette schapen f 100—130.—, handel stug duur; 207 Vette lammeren f90 120.handel stug, duur. 34 Zeugen, 225 Schrammen f 6085.handel mat., 639 Biggen f 2040.handel mat.; 3 Paarden, 9 Bokken en geiten f 1530.uandel mat. Kaas. Goude kaas (zware) f 236 per 100 kg. 42 partijen; Goi/se kaas le srt. 230233, handel matig: 2e srt. f225229.Leidse kaas f215 216.—. aanvoer 3 partijen. DELFT, 11 Jan. Vee. Aanvoer; 10 rurderen: t w. 1 stier, 1 ka'.fkoe, en 8 varekoeien, 45 nuchtere kalve ren. 168 varkens, 452 biggen, 1 geit. Jsenaar voor duinzand en f 40.400, voor ri vierzand. Laagste inschrijver is M. P. Hol te Gouda voor f 23,430,— voor duinzand en 22 830, voor ri vierzand. WASSENAAR MUZIEK VER. EXCELSIOR IN HET GOUD. Een loterijclub ging muziek maken. Op 15 Januari a.s. zal het pre cies 50 jaar geleden zijn, dat de po pulaire Wassenaarse muziekver. „Ex celsior" werd opgericht. Dit feit zal morgen. Zaterdagmiddag in het Pa tronaatsgebouw worden geviei'd met een receptie door het bestuur. Tijdens deze receptie zal het jubileumge schenk van de Wassenaax-se bui'gerij een geheel nieuwe complete in strumentenbezetting en een 51-tal nieuwe uniformen, compleet met overhemden, dassen en witte riem- stellen officieel worden aangebo den door iiet Instrumentencomité, dat zich twee jaar geleden uit de burgerij vormde. „Excelsior" heeft haar ontstaan te danken aan een lote.ijclub van vier mannen, die op een goede dag in 1900 800.wonnen. Besloten werd dat geld te besteden voor het aanrchaf- fen van instrumenten en voor het op richten van een eigen Wassenaars muziekkorps. Aldus geschiedde en op 15 Januari 1901 begon Excelsior haar activiteit. In de loop der jaren heeft Excel sior zich met steeds stijgend succes "aten horen op vele concoursen. Om streeks de dertiger jaren bereikte de muziekvereniging een hoogtepunt door in de ere-afaeling tot driemaal toe een eerste prijs te behalen. In de laatste jaren kon van het deelnemen aan concoursen geen spra ke meer zijn, althans niet met een redelijke kans op succes. Bijna alle instrumenten zijn versleten en ook de uniformen verkeren in slechte staat. Daarin wordt morgen veran dering gebracht, ƒ25.000.— werd bij eengebracht inclusief een subsiöie van ƒ5000.— van de gemeente Was- van het Anjerfonds Zuid- De prijzen voor de varekoeien waren 450650, nuchtere kalveren var 4055, biggen van 2535, ma gere varkens per kilo leevnd ge wicht f 1.551.70. Handel traag. Holland van 1000.— Morgenmiddag van half vier tot half vijf is in het R.K. Verenigings gebouw gelegenheid het bestuur van Excelsior te feliciteren

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2