Ste £cidóe(Boii/tci/nt Uiterste poging tot oplossing van het Korea-probleem Eisenhowers oriëntatiereis door West Europa Laatste appèl aan Mao Pla n van de Commissie van Drie Jltaatiau óx&ijnt et niet aaat te zijn Versnelling van wapenhulp is noodzakelijk Stalen gordel bij Wonjoe Ook Nederlanders nemen eraan deel- KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12180 Directeur: C M. V. HAMEKSVELH Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) - Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 ESTER PEARSON, de Canadese premier en een der leden van de verzoeningscommissie-van-drie voor Korea, heeft gisteravond in de politieke commissie der U.N.O, voorgesteld, een conferentie te beleggen, waaraan Amerika, Rusland en communistisch China zouden deelnemen, in een uiterste poging om het Koreaanse probleem op te lossen en het uitbreken van een nieuwe wereld-oorlog te voorkomen. De Verenigde Staten bleken het er in de loop van de dag mee eens te kunnen zijn om dit plan voorrang te verlenen boven alle andere zo dat ook het Amerikaanse voorstel in de UNO om China als agressor te éoen brandmerken (met alle onover zienbare consequenties van dien) nog even op de achtergrond wordt geschoven. Vuren staken js voorwaarde Het plan gaat er van uit, dat eerst onvoorwaardelijk het vuren wordt gestaakt. Voorts hechten de Verenig de Staten grote betekenis aan de voorwaarde, die aan Peking is ge steld. namelijk, dat het snel moet berichten of het met dit vosrstel ac- coord gaat. Men meent te weten, dat Mao Tse-toeng een betrekkelijk korte tijdslimiet voor zijn antwoord is gesteld. Wie hem het plan heeft overgebracht is evenwel niet be kend. Direct na het staken der vijande lijkheden zou er een commissie van vier Engeland. Amerika, de Sov jet-Unie en rood China aan het werk moeten gaan om de hele situa tie in het Verre Oosten te bespreken: Formosa, een vredes-verdrag voor Japan, de toelating van communis tisch China tot de UNO en andere problemen, die de verhouding tus sen Oost en West raken. Deze commissie zou a.h.w met een schone lei moeten beginnen Alle an dere voorstellen zouden althans voorlopig ter zijde worden gescho ven. De vijf punten, waarmee minister Pearson gisteravond als rapporteur van de commissie-van-drie in de po litieke commissie kwam, kunnen als volgt worden samengevat: 1. Om nodeloos verlies aan men senlevens en eigendommen te voorkomen, treedt onmiddellijk een wapenstilstand in. Garanties worden geschapen om te voorko men, dat deze wordt gebruikt om een nieuw offensief voor te be reiden. 2. Tijdens dit „staakt-liet-vuren", dat óf langs de weg van formele onderhandelingen wordt bereikt, óf doordat men eenvoudig niet meer op elkaar schiet, worden de stappen gedaan om de vrede te herstellen. 3. Om de U.N.O.-resolutie, waarbij Korea tot een ongedeelde, onaf hankelijke, democratische souve- reine staat wordt geproclameerd, ten uitvoer te kunnen leggen, worden alle niet-Koreaanse strijdkrachten in opeenvolgende stadia tei'ugget rokken, terwijl •voorzieningen worden getroffen dat het Koeaanse volk zijn poli tieke wil in vrije vérkiezingen kenbaar kan maken. 4. Tijdens deze overgangsperiode worden, in overeenstemming met de beginselen der Verenigde Na ties, voorzieningen getroffen voor het bestuur van Korea en de handhaving van vrede en veilig heid. 5. Zodra overeenstemming is be reikt over een staking van het vuren, zal de Algemene Verga dering een commissie vormen van vertegenwoordigers van En geland, Amerika, de Sowj et-Unie en de Volksrepubliek China om te komen tot een regeling (in over eenstemming met de bestaande internationale verplichtingen en het Handvest van de V.N.) der problemen in het Verre Oosten, waaronder de kwestie-Formosa en de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. MALIK DRAAIT ER OM HEEN. De Russische afgevaardigde Jacob Malik zei, dat hij het plan voor een conferentie niet verwerpt, maar d< voorstellen niet kan steunen. Hij behield zich het recht voor la ter tot in bijzonderheden- op het plan in te gaan. Waarnemers begrijpen niets van de wijze, waarop Malik op het plan gereageerd heeft. Aan het begin van zijn rede zei hij tijd nodig te hebben om er een oordeel over te kunnen uitspreken, maar tegen het einde critiseerde hij delen van het voor stel en zei hij dat het niets nieuws bevat. Tenslotte werd de zitting dei- politieke commissie verdaagd, zon der dat was gestemd. Vandaag wordt Weer vergaderd. De meeste goed ingelichte afge vaardigden te Lake Success ver wachtten, dat het communistische China het voorstel zal verwerpen, of, in het gunstigste geval, het on der onaanvaardbare voorwaarden zal goedkeuren. Men maakt dit op uit de redevoering van de Poolse en Russische afgevaardigden, waaruit duidelijk blijkt, dat Peking niet be reid is in te stemmen met een „staakt-het-vuren", voordat het te voren de verzekering heeft ontvan gen, dat de Verenigde Naties zijn voornaamste eisen zullen inwilligen. Het plan van de commissie van drie is een schepping van de te Londen vergaderende premiers van het Britse Gemenebest. Men koestert thans te Lake Sus- cess nog slechts zeer geringe hoop, dat het Koreaanse vraagstuk en dc rol, die het communistische ohina daarin vervult, op vreedzame wijze tot oplossing zullen kunnen worden gebracht. Nog twee Amerikaanse fregatten Twee-en-veertig officieren en man schappen van de Koninklijke Neder landse Marine zijn Donderdagavond met de „America" uit Southampton naar de Verenigde Staten vertrok ken. Zij zullen twee Amerikaanse fregatten overnemen, die op de ma rine-werven te Boston liggen. In to taal hebben de Verenigde Staten, on der de bepalingen van militaire hulp verlening aan het buitenland, waar het Atlantische Verdrag in voorziet, zes fregatten aan Nederland overge dragen. Vier dezer oorlogsbodems zijn reeds door de Nederlandse mari ne overgenomen; dit zijn de laatste twee. GENERAAL EISENHOWER IN DË^ï HAAG. Gisterochtend bracht Generaal Eisenhower een bezoek aan het Kabinet van "de Minister President Dr. W. Drees op het Plein 1833 te 's-Gravenhage, verge zeld door zijli Chef Staf Generaal Gfuenther en de Nederlandse Minis ter van Oorlog en Marine mr. s'Ja cob, voor een korte bespreking met Dr. Drees. Bij het vertrek van het Kabinet van de Minister President v.l.n.r. Generaal D. Eisenhower, Mi nister s*Jacob Generaal Gruenther en de Minister President Dr. W. Drees. Nederland zegt volle medewerking toe AMERIKAANSE STRIJD KRACHTEN IN EUROPA VERGROOT. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de V.S. van plan zijn hun strijdkrachten in Europa te vergroten, als bijdrage tot het Noordatlantisch leger onder ge neraal Eisenhower. MËJ. TEDDY SCHOLTEN, dié be- jemd is tot vaste tèlevisie-omroep- ?r bij Philips, Donderdagavond is ivoor het eerst inhet televisie- rogramma opgetreden. /"•ENERAAL EISENHOWER heeft, naar men aanneemt, de Nederland- se regering gisteren toegezegd, dat Amerika de voorziening van wa pens en uitrusting in het bestek van het militaire hulpprogram zal be spoedigen. Daartegenover zou de Nederlandse regering zich, eveneens volgens Reuter, hebben verplicht om de duur der eerste oefening van één op twee jaar te brengen indien er voldoende oefengelegenheid is of wanneer het noodzakelijk wordt geacht. Men zou te Den Hagg generaal Eisenhower hebben gewezen op de slechte invloed die een langdurige diensttijd zowel op de economie als het moreel van de troep heeft, in dien de soldaten geen behoorlijke uitrusting ten dienste staat. In dit vér band werd mede ter sprake gebracht, dat èen versnelling van de wapen hulp essentieel is om binnen korte tijd de paraatheid-te kunnen op voeren. HET DRIE DIVISIE-PLAN. Aan de Atlantische opperbevelheb ber werd voorts uiteengezet, dat Ne derland zijn industrie maximaal in schakelt voor de bewapening. Veel begrip werd bij generaal Eisenhower ontmoet voor het Neder landse standpunt, dat Nederland nog steeds een belangrijk zeevarend land is en dus het recht en de plicht heeft aan de Atlantische maritieme verde diging een volwaardig deel hij te dra gen. De besprekingen met generaal Eisenhower hebben niet geleid tot beslissingen, die een afwijking bete kenen van het drie-divisie-opbouw- plan van de regering. De Nederland se militaire autoriteiten hebben de generaal dit plan volledig ontvouwd. Het houdt in, dat ons land tegen het einde van dit jaar drie divisies mo bilisabel zal hebben, d.w.z. dat er dan aan 75.000 man, die geoefend en ge organiseerd zullen zijn, wapens en uitrustingen kunnen worden uitge reikt, indien de omstandigheden daartoe onverhoopt aanleiding zou den geven. Het drie-divisie-plan houdt niet in, zo werd ons gezegd, dat er tegen het einde van dit jaar drie divisies on der de wapenen zullen zijn. Daarvoor is geen materiaal genoeg aanwezig. VERKLARING VOOR DE PERS. In het Ministerie van Marine aan de Lange Vijverberg, waar vroeger het Duitse gezantschap was geves tigd, heeft generaal Eisenhower gis termiddag voor ruim 70 journalisten een verklaring afgelegd. Generaal Eisenhower zei: „Wij, verenigde naties, hebben het niet op een bepaald land gemunt. Wij zoe ken ook geen overwinning. Wij wil len alleen de grote rijkdom van onze beschaving verdedigen". De generaal verklaarde, dat men van hem op dit ogenblik geen belangrijke mededelin gen kon verwachten omdat hij zich op zijn reis door West-Europa ging oriënteren. Hij had nog geen bepaal de plannen. Eisenhower verklaarde groot vertrouwen te hebben in de mogelijkheid om West-Europa te verdedigen. „Indien wij ons vereni gen en vertrouwen hebben, zullen wij zeker slagen bij de verdediging van onze beschaving, die gebaseerd Aan het eind van zijn verklaring zeide de generaal het te betreuren, dat hij geen gelegenheid meer had om eventuele vragen van de journa listen te beantwoorden. Bij een vol gend bezoek aan Den Haag beloofde hij de journalisten te woord te zul len staan. De minister van Oorlog en gene raal Kruis waren mede op deze pers bijeenkomst aanwezig. GeneraalEisenhower is inmiddels per vliegtuig in de Deense hoofdstad, Kopenhagen, aangekomen, waar hij vandaag korte besprekingen zou voe ren met de Deense ministers. Van daag nog is hij van plan door te vlie gen naar Oslo. Van gewoonlijk wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat de Deense regering de Atlantische opperbevelhebtrer zal verzekeren, dat Denemarken zijn verplichtingen over eenkomstig het Atlantisch Pact ge trouwelijk zal nakomen, doch niet meer dan tien divisies ter beschik king kan stellen. Zaterdag vliegt Eisenhower uit Os lo naar Londen. Atoombomproeven in Nevada In de V.S. is men met plannen be zig voor de eerste proef met atoom wapens sinds de atoombomontplof fingen in Nieuw Mexico in 1945. De Amerikaanse commissie \oor de atoomenergie heeft Donderdag avond bekend gemaakt, dat president Truman haar gemachtigd heeft hier voor gebruik te maken van een streng bewaakt terrein van 12.950 vierkante kilometer in de buurt van Las Vegas (Nevada). Deskundigen geloven, dat men nieuwe uitvindingen heeft gedaan op hét gebied van materialen, die bij het vervaardigen van de atoombom wor den gebruikt. Volgens de officiële bekendmaking zullen proeven won den genomen met „het vrijmaken' van kernenergie". Volgens de deskundir gen zou dit eerder wijzen op proeven met een nieuw mechanisme om dë uitwerking van de bom te verhogen dan op geheel nieuwe bommen. Een mogelijkheid is, dat zuiverder plutm nium of uranium zal worden ge bruikt, dat sneller reageert of ont ploft dan tot nog toe het geval was. /COMMUNISTISCHE TROEPEN, die in Midden-Korea naar het Zuiden oprukken, ondernemen herhaa-delijk aanvallen, welke, volgens het achtste leger, de inleiding kunnen zijn tot een actie om het belangrijke Soback-gebergte bij Wonjoe te bezetten. Amerikanen, Fransen en Neder landers hebben zich ten Zuiden van de stad in de met sneeuw bedekte heuvels ingegraven en vormen een stalen gordel", die 15 kilometer ten Zuidwesten en 33 kilometer ten Oosten van de stad loopt. De troepen houden hardnekkig stand tegenover 100.000 aanvallers. PUTTEN AREN PROTESTEREN! Een 80-tal inwoners van Putten op de Veluwe heeft zich in een schrij ven tot de minister-president, dr. W. Drees, gewend, waarin zij proteste ren tegen de plannen tot herbewa pening van West-Duitsland. Zij ver zoeken de regering aan deze plan nen haar medewerking te onthouden, in verband met de moeilijkbeden die de Puttenaren ondervonden aan de Duitse grens toen zij de graven van hun dorpsgenoten in Ladelund be zochten. DE VLEESOORLOG IN DE GRONINGER VEENKOLONIëN. In de Groninger veenkoloniën woedt, zoals bekend sedert enige tijd een vlëesoorlog. De slagersorganisa ties in de veenkoloniën hebben ech ter, zoals thans is gebleken, niet veel succes gehad met de bestrijding van de slagers die te Stadskanaal en Wil - dervank hun prijzen verlaadden tot 1.40 per pond. Integendeel lang zamerhand gingen de slagers in Wil- dervank met de klanten van de Veen- dammer slagers strijken. Rumoerige vergaderingen waren te Veen^am het gevolg. Het resultaat daarvan is ge weest. dat ook de Veendammer sla gers en hun Muntendammer colle ga's mee moesten gaan met de verla ging van de vleesprijzen. De vlees- prijzen in deze contreien ziin daar door gedaald van 1.80, f2.en 2.25 tot 1.40 per pond. Geen piekuren meer in 1952 In 1952 zal de Nederlandse pro ductie-capaciteit zo zijn toegenomen, dat de bepalingen van piekuren voorgoed tot het verleden behoren, aldus prof. dr. H. Gelissen eisteren tijdens een lunch te Maastricht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Limburg. Hij toonde in zijn toespraak de noodza kelijkheid aan van het bouwen van er-n nieuwe centrale voor de P.L.E. M., waartoe enige tijd geleden even ten Noorden van Roermond 33 hec tare grond is aangekocht. Om het verdwijnen van de piek uren te bewerkstelligen, zal Neder land een electrisch vermogen moe ten ontwikkelen dat de tegenwoor dige capaciteit met een millioen kilowatt-uur opvoert. In de eerstko mende jaren zal ons land alleen vorn de uitbreiding -/an het electrisch ver mogen een bedrag van 1 200 millioen gulJen moeten investeren. Prof Gelissen had aanvankelijk getracht in samenwerking met een Belgische electriciteitsmaatscrappij de stroomlevering van Limburg te verzekeren. Het grote verschil in prijzen bracht echter zulke grote moeilijkheden met zich mee, dat dit plan niet kon doorgaan. Men meent, dat het stand houden door de verbondenen in de centrale frontsector heeft gemaakt, dat het tijdschema der communisten voor een grote omtrekkende beweging, met een stoot door Midden-Korea, be doeld om hgt achtste Amerikaanse leger af te snijden, in de war is ge raakt. Volgens de laatste berichten bevinden communistische troepen zich een kleine vijftien kilometer ten Zuiden van Osan, aan de weg tus sen Seoel er) Taedjon, op ongeveer vijf kilometer van de 37ste breedte graad. Vliegers van geallieerde vliegtui gen, die Donderdag in hét gebied van Soewon concentraties van vijandelij- troepen hebben aangevallen, meldden, dat de corpmunisten ge bruik hebben gemaakt van de twee dagen pauze in de luchtaanvallen der verbondenen (gevolg van slechte weersomstandigheden) om grote aan tallen troepen en voorraden aan te voeren langs de wegen ten Zuiden van Soewon. Amerikaanse burgers, ingeschakeld bij de hulpverlening aan de Ko reaanse bevolking, zijn begonnen met de exploitatie van rijkspellerijen, ten einde te voorkomen dat verscheide- nen duizenden Koreaanse vluchtelin gen van honger zouden omkomen, meldt een correspondent van Reuter. De eerste rijstpellerij is Donderdag in een stad in West-Korea, die dicht achter de frontlinie is gelegen, in werking gesteld. Verscheidene fami lies van vluchtelingen, die naar het Zuiden trekken, blijven lang genoeg bij de rijstpellerijen om, na van mondvoorraad te zijn voorzien, er enige uren in te werken, zodat er voorraad is voor nieuwkomers. Het plan is een keten van dergelijke rijst pellerijen in te stellen langs de weg naar Poesan. Belg ië wil alleen boter verse vei se boter te kopen. Zo kan in het kort het antwoord worden weergegeven op de officieu ze voorstellen van Nederland om koelhuisboter ter beschikking te snel ler van België dat met boterschaar- ste heeft te kampen. De winteipro- auctie van boter is in Nederland niet hoog genoeg om in de Belgische nc- heeften aan verse boter geheel te voorzien. NOTA AAN TWEEDE KAMER OVER NIEUW-GUNEA- CONFERENTIE. De Nederlandse regering heeft he den aan de Tweede Kamer aangebo den een nota betreffende de onder handelingen tussen Nederland en In donesië over de politieke status van West-Nieuw-Guinea. In deze nota wordt een chrono logisch overzicht gegeven van de on derhandelingen in de periode van 4 December tot ,27 December jl. De reeds eerder gepubliceerde redevoe ringen en gewisselde „oral notes" vormen het hoofdbestanddeel van de nota. De voorzitter van de Tweede Ka mer is voornemens in de vergade ring van a.s. Dinsdag vor te stellen de behandeling over deze nota anmiddellijk aan de orde te stel len, na het trekken der afdelin gen en de •"'•kiezing der voorzitters dezer afdr sn. Het is koud in Korea „Het is hier zo koud, dat we ons maar hebben afgewend om ons al te overvloedig te wassen", schrijft de commandant van het Nederlandse detachement vrij willigers in Korea, luit.-kol. M. P. A. den Ouden, in een brief, welke in „Het Lichtspoor" van deze week is opgenomen. Hij stelt de vraag of Nederland niet zou kunnen zorgen voor wollen sokken en handschoenen, waar de jongens erg blij mee zouden zijn. Gelukkig gaat de humor door de bijtende kou niet verlo ren. Eén van de soldaten zei te gen overste Den Ouden: „Die kachels hier zijn net als mijn zuster, ze roken altijd en gaan altijd uit!" Ko-U.e.itie... Die voor ons is, is machtiger dan die tegen ons zijn- Het; communistische Tweede Ka merlid Gerben Wagenaar heeft ge neraal Eisenhower een brief doen toekomen, waarin hij mededeelt, zijn Amerikaanse onderscheiding, die van het „Legion of Merit", terug te ge ven. De strijd om de melkprijs Van de zijde van de Stichting voor de Landbouw wordt het volgen de medegedeeld: Het hoofdbestuur van de Stichting heeft zich direct na de melkprijsverlaging op het standpunt gesteld, dal het geen en kele onwettige of anderszins verwer pelijke actie zal steunen, met de be doeling de prijsverlaging te herzien. Ook het staken van consumptiemelk- levering onder de hu.'dige omstandig heden, kan tot de verwerpelijke ac ties worden gerekend. De Veehoude rijcommissie van de Stichting, die gistermorgen vergaderde, is eveneens van mening, dat aan de voorstellen van het K.N.L.C. geen medewerking kan worden verleend. Melkvoorziening niet in gevaar. Het „Nieuws van de Dag" "publi ceert de volgende geruststelling: Men hoeft er niet beducht voor te zijn, ook niet wanneer een wilde actie onder de veehouders tot een vermindering van het melkaanbod zou leiden, dat daarloor de voorzie ning van het binnenland met con- sumptiemelk of zuivelproducten in gevaar zou komen. Door middel van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft de regering het volkomen in de hand te bepalen, welke bestemming aan de melk gegeven moet worden. Het enige gevolg van een melkstaking zou dus zijn: vermindering van de export van zuivelproducten, daar de regering in geen geval de binnenland se voorziening in gevaar wil brengen. GAS, WATER EN ELECTRICITEIT NIET DUURDER WEGENS HOGERE HUREN. De Staatscourant bevat een be- j schikking van de Minister van Eco nomische Zaken, houdende een ver bod tot verhoging van gas-, water en electriciteitstarieven wegens ho gere huurprijzen. Wanneer aan deze tarieven de huurwaarde van een perceel ten grondslag ligt dan mag volgens de beschikking voor de desbetreffende tariefsfactor ten hoogste in rekening worden gebracht het bedrag dat op 31 December 1950 werd of zou zijn be rekend, voor zover wettelijk geoor loofd. De diercteur-generaal van de prijzen kan in bijzondere gevallen afwijkingen hiervan vaststellen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1