S)e C<2id6e(Soti4cmt Antwoordnota's aan Moskou Het is Rusland, dat de vrede tegenhoudt Om Wonsjoe wordt zwaar gevochten Geen opstand van Ambonese militairen Verenigde Staten willen doorzetten UNO moet China als aanvaller brandmerken Rouw over het College van San José De vliegramp in de Andes Directeur: C. M. v. HAMLKSVELI) Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN MAANDAG 8 JANUARI 1951 42ste JAARGANG - No. 12176 China als aanvaller voor de V.N.? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951( Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 130| GENERAAL EISENHOUWER EN VELDMAARSCHALK MONTGOME RY TE PARIJS. Op het vliegveld Orly bij Parijs arriveerde Zondag morgen Generaal D. Eisenhouwer, Opperbevelhebber van de troepen, van de landen, aangesloten bij het Noord Atlantisch Pact en Comman dant van de Britse troepen in Euro pa. Na de aankomst van Veldmaar schalk Montgomery, die met Gene raal Eisenhouwer besprekingen zal voeren, wordt deze door de Genereal (links) begroet. In het midden de Adjudant van Veldmaarschalk Montgomery, Lt.- Kol. Costa de Beauregarde ANP Tele-Foto. QROOT-BRITTANNIë EN FRANKRIJK hebben in nota's aan de Sow- jet-Unie bekendgemaakt de Sow jet-aantijgginen van de hand gewezen dat zij hun overeenkomsten uit de oorlog met Moskou hebben geschon- en hebben de tegenbeschuldigmgen uitgesproken, dat de Sowjet-Unie reusachtige militaire strijdmachten op de been houdt. De beide nota's die in gezamenlijk overleg zijn opgesteld, zijn vorige week in Moskou overhandigd. Zij zijn niet eensluidend, maar zijn vervat in gelijke ter men en beide gezonden in antwoord op de Sowjet-nota's van 15 Dec. j.I. De Franse nota verklaarde, dat de So wj et-regering 1). Nimmer had ingestemd enig stelsel van werkelijk toezicht te aan vaarden, ter waarborg dat ontwape ningsmaatregelen niet gekeerd zou den worden tegen hen, die deze het eerst zouden toepassen. 2). Een ernstige situatie had ge schapen door aanzienlijke strijd machten op oorlogsleest te handha ven, welke voor het merendeel ver van de Westelijke grens van de Sow jet-Unie staan opgesteld; 3). Oostduitse militaire strijd- Gevlucht Hongaar vertelt Gisteravond hield prof. dr. Jozef Szöverffy uit Hongarije te Bolsward een lezing over de toestand in zijn land. Prof. Ir. Jozef Szöverffy, die gevlucht is uit Hongarije, was een van de naaste medewerkers van kar dinaal Mindszenty en is thans ver bonden aan deuniversiteit van Fri- bourgh Zwitserland. In de laatste oorlog heeft Honga rije aldus spr. wel tegen Rus land, doch niet tegen het Westen ge streden. Spreker' noemde het para doxaal, dat Hongarije werd uitgele verd aan de Russen. De herinnering aan vier maanden communistisch re giem in 1919 deed reeds het ergste vrezen. Na de val van Boeaaoest werd al spoedig een „democratische" regering ingesteld Verschillende per sonen werden voor het alternatief gesteld óf deelname aan de regering, óf deportatie naar Rusland Een burgemeester van een provin ciestad, die 30 a 40 parlementsleden moest leveren, hield hiertoe op de markt een razzia.. De gevangenen, die reeds deportatie vreesden, werd medegedeeld, dat zij tot ledën van hea parlement waren aangesteld. Enige duizenden Russische agenten, die een veelzijdige opleiding hadden genoten, gaven de voornaamste de- mocr'.ische regeringsrichtlijnen. Geest en discipline der bezetting noemde spreker Oosters, gekenmerkt door een onzekerheid ten opzichte van persoonlijke vrijheid, recht en bezit. Een ieder is steeds bedreitrd met plundering en deportatie als krijgs gevangene. Tot deze laatste wor den zonder bezwaar ook gerekend kinderen van 15 en 16 jaar. vrou wen en meisjes. Niet alleen moeten radio's en fototoestellen worden in geleverd, doch wie z:ch 's avonds on straat waagt, heeft kans het bevel te krijgen tot volkomen ontkle ding. Met bedreigingen enerzijds en be loften anderzijds werd getracht Hon- garijg langzaam maar zeker commu- nstisch te maken. Toch behaalde de communistische partij in eerste in stantie slechts 16 pet. van de stem men. Het volk, verstoken van elke morele steun, zocht toevlucht tot de Kerk. Het aantal van de Kerk uit gaande scholen, verdubbelde bijvoor beeld. Toen moest de Kerk het ont gelden en werd de kardinaal Minds zenty het symbool van het *krkelijk en nationaal verzet. Dit was de re den, waarom bij öp de bekende wij ze door het communistisch regiem werd geëlimineerd. krachten had opgeleid in het gebruik van artillerie en tanks. 4). Niets gedaan had om nauwe samenwerking tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie tot stand te brengen voor het handhaven van de vrede en economisch herstel. 5). Een vijandige politiek jegens de Franse Unie had gevolgd, ten be wijze waarvan er de officiële erken ning is van Ho Tsji Minh, (de leider van de Vietminh-opstandelingen in Indo-China) die in opstand is tegen de wettige regering van Vietnam. De Engelse nota verklaarde, dat de rol van Duitsland in de Westelij ke defensie zuiver defensief was te gen de dreiging van de communis tische Dreigende doorbraak der Chinezen De communistische troepen, die na de ^verovering van Seoel het zwaarte punt van hun offensief naar het centrale front hebben verlegd, be stormen met al hun krachten de 75 km. ten Zuiden van de 38ste breed tegraad gelegen sleutelvesting Wonjoe Hoewel onbevestigde berichten gemeld hebben, dat de stad in handen van de communisten was gevallen, blijkt uit het communiqué van het Achtste Leger, dat Wonjoe nog in het bezit der geallieerde troepen is en dat communistische eenheden, die Zaterdag tot in de buitenwijken van de stad konden doordringen, door de UNO-troepen in tegenaanval zijn verdreven. In de onmiddellijke omgeving wordt echter zwaar gevochten. In de sector van Seoel hebben de communisten de stad en het vliegveld van Soewon bezet, nadat de UNO-troepen zich ap Zuidelijker gelegen stellingen hadden terugge trokken. Soewon ligt 25 km. ten Zuiden van Seoel. Aan de Oostkust trekken de UNO-troepen zich terug, waarbij zij hun laatste steunpunt ten Noorden van de 38ste breedtegraad hebben prijsgegeven. ZESVOUDIGE OVERMACHT. Volgens gegevens van de inlichtin gendienst van het hoofdkwartier van generaal MacArhtur, staan de strijdkrachten der Verenigde Naties thans tegenover een zesvoudige over macht. De Chinezen zouden reeds 1.350.000 man in Korea hebben, waarbij nog 167-000 Noord-Koreanen gerekend moeten worden. De strijdkrachten der UNO tellen thans ongeveer 250.000 man. De strenge censuur maakt het vrij wel onmogelijk om een juist beeld van ae situatie aan het front te krij gen, te meer, daar de officiële com- muniqué's uit Tokio ongeveer 24 uur achter de feiten aan blijken te zijn Militaire waarnemers te Tokio ach ten de dreigende communistische doorbraak bij Wonjoe de gevaarlijk ste ontwikkeling. we.ke zich sinds MacArthur's mislukte „Thuis met Kerstmis"-offensief, heeft voorge daan. Zouden de gecombineerde Chi nese en Noord-Koreaanse legers er in slagen in Centraal-Korea een doorbraak te forceren, dan loopt de geallieerde aftochtsweg van Taejon via Taegoe naar de aanvoerhaven Poesan, zeer ernstig gevaar en daaf- mede de mogelijkheid, om de oude bruggenhoofdstelling rond Poesan te kunnen handhaven. OVER ZEE NAAR POESAN? De' militaire commentator van de „New York Times", Hanson Bald win, voorspelde heden, dat de UNO- troepen binnenkort waarschijnlijk weer het bruggenhoofd bij Poesan zouden verdedigen en „dat het zeer wei mogelijk was, dat de UNO-troe pen hiertoe van de Westkusthavens Onjuiste en overdreven berichtgeving? In verband met de berichten uit Den Haag, waarin wordt gezegd, dat een groep Ambonezen op Oudejaarsavond met medeneming van hun wapens uit het kamp in Djakarta zouden zijn gebrokene vernam Aneta van de zijde van het Hoge Commissariaat in Djakarta, dat op Kerstmis een aantal militairen met een truck het kampement in Djakarta verliet, doch dat zij enige uren later terugkeerden. Van Nederlandse militaire zijde wees men op de mogelijkheid, dat het bericht zijn oorsprong vindt in het incident te. Kramat op Eerste Kerstdag, waarbij echter eveneens geen sprake was van een poging tot uitbraak. zerne kwam. Inmiddels werd door T. N. I.-ers buiten de kazerne in de lucht geschoten." De vertrouwenslieden zeggen, dat het gebeurde zich hiertoe heeft be perkt Overste Van Santen deelde Aneta mede, dat het kamp van de Ambo nezen thans vo.kjmen rustig is. Ten aanzien van de opdracht van de minister van Oorlog om op zeer korte termijn de Ambonezen met tijdelijke K. L.-status te doen kie zen tussen de drie mogelijkheden: 1) overgang naai de APRI; 2) afvoer ter plaatse; 3) afvoer nacr em der eilandei der Zuid-Molukken, verklaarde men van Neder.andse militaire zijde, dal Vrijdag aan alle rayon-commandan ten de opdracht is gegeven vóór 12 Januari opgaven in te dienen over de keuze van de Ambonese mili tairen. PROTEST VAN AMBONESE ZIJDE. Uit Den Haag wordt ons nog ge meld, dat de vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Moiukken zich tot de Nederlandse regering heeft ge wend ten einde uitvoering te geven aan een verzoek van de vertrouwens lieden der Ambonese ex-KNIL-mili- tairen te Djakarta Du verzoek hield in te proteste ren tegen de mededeling van de mi nister van Oorlog als zou er een op stand zijn geweest onder de Ambo nese militairen te Djakarta. Deze ver trouwenslieden ontkennen, dat er sprake was van een opstand. Volgens hun mededelingen zou het volgende gebeurd zijn- ,,T. N. I.crs van het Pattimoera- bataljon tartten en provoceerden onze militairen zodanig, dat een aan tal enze militairen zich naar de goe- dangs begaven en daaruit wapens roofden. De leider van onze militai ren begaf ;ich echter naar de poort van de kazerne en wist te voorkomen dat er ook maar één buiten de ka- Kognsan en Mokpo over zee naar Poesan zouden moeten worden ver voerd Onderwijl zou het de strategie van de geallieerden zijn, de communisten zo zwaar mogelijk voor deze terrein winst te laten betalen. Hij acht het waarschijnlijk dat de UNO-troepen of een gedeelte er van, gesteund door de vloot en de luchtmacht, die kleine bruggenhoofd voor zeer lange tijd zouden kunnen houden en de vijand zware verliezen zouden kunnen toe brengen. SEOEL IN VLAMMEN. Meer dan tweehonderd branden woedden in de vroegere hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel, toen de troepen van de Ver enigde Naties de stad tengevolge van het offensief van de Zuid-Koreaanse- en Chinese troepen moesten ontrui men. ANP - Radio-Telefoto r\E VERENIGDE SI ATEN zijn vastbesloten deze week een beslissing af te dwingen in de Verenigde Naties, of de Chinese communisten al dan niet als aanvallers in Korea zullen worden gebrandmerkt, verneemt Reuter van waarnemers te LakeSuccess. Deze stap kan een storm in de V.N. ontketenen, omdat vele leden over deze kwestie verdeeld zijn. Zegslieden voor de Amerikaanse delegatie verklaren, dat de meerderheid zich samen moet bundelen om terstond over te gaan tot een gemeen schappelijke actie tegen communistisch China. CRITIEK BESLUIT VOOR V.N. Warren Austin, de voornaamste Amerikaanse vertegenwoordiger, heeft de politieke commissie verle den week gewaarschuwo dat onenig heid op dit ogenblik de V.N. dezelf de kant kan doen opgaan als de Vol kenbond. De Amerikanen zijn tevens van mening, dat als de V.N. er niet in slagen krachtig en gezamenlijk op dit punt te handelen, er twee onheil spellende gevolgen kunnen optreden: 1. Het hand over hand toenemende isolationisme in de Verenigde Staten, waarvan ex-president Hoover en se nator Taft zich als vertolkers heb ben opgeworpen, zou aangewakkerd worden. 2. Het zou het verkrijgen van de steun van het Amerikaanse publiek voor de Amerikaanse hulp, indien Birma of Indo-China door communis tisch China bedreigd zouden worden, voorgoed onmogelijk maken. WEINIG KANS OP EEN MEERDERHEID. Het Engelse Gemenebest en bepaal de Aziatische en Arabische landen schijnen wanhopige pogingen in het werk te stellen om ^e beslissende ac tie, die de V.S. willen ondernemen, af te keren. Zij voeren aan, dat vele van hen niet geréed zijn een beslissing onder het oog te zien, die hen zou kunnen betrekken in een oorlog met China en mogelijk in een wereldoorlog. De politieke commissie in feite een Algemene Vergadering in het klein met haar 60 afgevaardigden zal heden zulk een poging tot een stapsgewijze te bereiken wapenstil stand op Korea in overweging nemen. De Amerikaanse delegatie zou hoewel met tegenzin bereid zijn een uitstel te aanvaarden, verneemt Reuter. NEDERLANDS STANDPUNT. De Amerikaanse regering heeft 30 laden waaronder Nederland via diplomatieke weg steun verzocht voor een bes'uit van de V.N. om communistisch China als aanvaller te verklaren en desnoods in te stem men met politieke en economische sancties. Ass. Press verneemt te Den Haag dat het Nederlandse antwoord op de aide memoire van Washington eind vorige week naar Lake Success is ge zonden. Nederland deelt het Engelse en Franse standpunt. Ass. Press ver nam, dat het Nederlandse standpunt in de regel een voorzichtig standpunt is, maar de scherpere maatregelen onvermijdelijk zullen zijn, indien de situatie zich toespitst. Volgens het Londense blad „The People" heben twee Tsjecho-Slowa- ken plattegronden van een Tsjecho- Slowaakse uraniummijn Engeland binnengesmokkeld. Deze documen ten bevatten geheime gegevens over de mijnen te Jachymof, een der voor naamste bronnen van atoommate riaal voor Rusland. De twee mannen, leden van dc on dergrondse beweging, hadden zich in de mijnen tc werk laten stellen en gebruikten daar een miniatuurcame ra, terwijl zij tevens monsters erts stalen Op een van hun medeplichti gen werd een stuk erts gevonden, waarna deze standrechtelijk werd doodgeschoten. DATER JOSé Maria Vélas S.J. was er zeker van, dat de 28 jongens van zijn school te biechten waren geweest en de H. Communie hadden ontvangen voor ze aan boord gingen van de speciaal gehuurde DC-3, die hen voor de vacantie naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela zou brengen. De jongens van 9 tot 17 jaar waren zoons van voorname fa milies uit Caracas en studeerden op het Collegio de Sart José te Mérida in westelijke Venezuela; twee knaapjes waren neefjes van president Ger man Suarez Flajnerich. Terwijl ze in de middaghitte naar het vliegtuig stapten, wuifde de forse Pater Vélaz, geboortig uit Chili, hen achterna. Zes uren later kreeg Pater Vélaz een telegram dat het vliegtuig vermist werd. De volgende dag werd het wrak gesignaleerd hoog in het An'des- gebergte, 88 km. naar het Oosten. even sprak. Dan ging hij verder met de identificatie, door telegrafisch een lijst op te vragen van de wasserij - nummers van de school. En tenslot te leidde hij de taak van het dicht- solderen van de zinken doodskisten. MILITAIRE OPERATIES JN DE KOREAANSE WATEREN. On danks de slechte weersomstandighe den verlenen de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties de grootst mogelijke steun aan de op Korea strijdende troepen. Scheepsartillerie bestookt de oprukkende Noord Ko reaanse- en communistische Chinese troepen en dekt eventueel terug trekkende eigen strijdkrachten. Van de vliegdekschepen stijgen onop houdelijk de vliegtuigen op om ver kenningstochten uit te voeren, gronddoelen te bombarderen of aan de gevechtshandelingen deel te ne- nen. Een overzicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vliegdekschip „Theseus" tijdens de operaties in een zware sneeuwstorm aan de West kust van Korea. DE PATER OP ZOEK. Met een achter hem aan wapperen de toog spoedde Pater Vélaz zich aan boord van een speciaal vliegtuig. Toen de nacht inviel klom de pater in gezelschap van vijftien vrijwilli gers en een geharde Baquano (hout vester) langs het steile, oneffen pad naar de hoge Paramo de Dos Torres. Aldra werd <het pad zó steil, dat de mannen op handen en knieën verder moesten gaan. Hun weg werd slechts verlicht door een maan waarvan het licht door de mist werd gezeefd. De temperatuur daalde tot onder het vriespunt. Toen ze eindelijk op een hoogte van bijna 3000 m. waren geko men, waren al tien vrijwilligers uit gevallen. Pater Jozé met zijn grijze haren, blootshoofd en met een doek om zijn hals gewonden, worstelde vooraan te- n,en een striemende storm. Op ruim 3000 m. hoogte gidste de houtvester hem over de top. Onder zich zag men de verscheurde delen van de DC-3 en 31 lichamen, de jongens en de be manning. In de ijzige ochtendkoude verza melden de zoekers de verminkte lichamen, Pater Vélaz kon de meeste van hen niet meer herkennen, maar met zorg noteerde hij de wasnum- mers van hun kleding. Daarna hielp hij de jongenslichamen in lakens te wikkelen. Tegen 9 uur in de ochtend begon de groep de tocht bergafwaarts. De lichamen hingen in doeken gewikkeld, aan stokken die de mannen tussen zich in droegen. Aan de voet van het gebergte ont moette Pater Vélaz, die daar onge schoren en met gewonde voeten aan kwam, de vaders van enige zijner omgekomen leerlingen met wie hij TERUG NAAR DE STAD. Enkele dagen later werden de lij ken per vliegtuig naai Caracas over gebracht, waar een plechtige uitvaart plaats had in de Gran Columbia- school in een der buitenwijken. Dui zenden keken toe, terwijl 31 zwarte of witte catafalken (zwarte voor de mannen en de oudere jongens, witte voor de stewardess en de jongere knapen) langzaam over het school terrein werden gedragen naar de be graafplaats. In het helle zonlicht werden op het Zuidelijk Algemeen Kerkhof, niet ver van het onder bloe men bedolven graf van Venezuela's vermoorden president Carlos Delgado Chalbaud twaalf kisten neergelaten ir. één grote grafkuil, anderen daal den neer in familiegraven. En toen de ouders huiswaarts keer den voor de viering van een vreug deloze Kerstmis en een sombere jaar wisseling, vloog Pater Vélaz terug naar de lege klaslokalen van het Co- legio de San José. Aldus gaf het weekblad „Time" een uitgebreid relaas van de ramp die we op de dag zelf reeds in enkele woorden hebben vermeld. Ko-Vititie.. Het is niet door remmen, maar door sturen, dat men in een andere koers moet geraken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1