S)e CeidóeSoii^ont Itellsolsll Ambonese ex-KNIL-militairen in opstand „IKE" EISENHOWER Groot veldheer en bekwaam opvoeder Chinezen blijven opdringen in Korea Censuur-voorschriften blokkeren het nieuws Directeur: C. M. v. HAMLRSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 6 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No. 12175 wshelptde b/sschop oouwem (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951( Papengraclit 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935/ Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 NEDERLANDSE REGERING GRIJPT IN no en de zijnen, telefonisch aan hun makkers op Java hebben geadvi seerd alles af te wijzen wat hun wordt voorgesteld. Zelfs bedreigt men de Ambonese soldaten met de wraak van de Republiek der Zuid- Molukken, wanneer zij zich laten afvoeren. i Wanneer men ons beschuldigt van immorele dwang, dan is dat in het licht van bovenstaande bedreigingen niet eerlijk meer te noemen, aldus de minister. ASYLRECIIT. Aan 90 Ambonese soldaten met Minister s'Jacob heeft gistermiddag een telegram gezonden aan de commandant van de Nederlandse troepen op Java, kolonel Van San ten, waarin hij hem machtiging verleent om gewapend op te treden te gen de Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen, die tijdelijk de status van K.L.- militair genieten en niet bereid zijn de bevelen van de Nederlandse officieren op te volgen. Op Oudejaarsdag zijn een zestigtal Ambonese militairen uit het kamp in Djakarta uitgebroken, met medeneming van JTU" eventuele gezinnen, zal door wapenen en een drietal vrachtauto'sDeze zestig militairen sloegen de! le|nd. Tn velband "met het fel/dat Nederlandse officieren neer en trokken de stad in, terwijl zij op het pu-zij bij de Indonesische militaire po- bliek schoten. Tot dusver hadden de Nederlandse militairen, die de litie op de zwarte lijst staan en dus Ambonezen bewaken, het consigne niet van de wapenen gebruik te ma- £evaar voor hun, leven lopen. In tc- ken. Kolonel Van Santen heeft echter na het jongste incident aan mi-Ho' nister s'Jacob laten weten, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid de overige Ambonezen vóór 15 Jan.i voor de Ambonezen kon dragen, w anneer hij hen niet met de wapenen 1 geen keuze gemaakt, dan zullen zij tot de orde mocht roepen. De Hoge Commissaris van Nederland in In-1 ter Plaatse worden gedemobiliseerd, donesië, de heer Lamping, deed deze mededeling vergezeld gaan van de waarschuwing, dat dergelijke gebeurtenissen ook de levens van de Ne derlandse gemeenschap in gevaar dreigden te brengen. SITUATIE ONDULDBAAR. De minister van Oorlog deelde naar aanleiding van dit besluit me de, dat de toestand thans uit de hand dreigt te lopen. De Ambonese mili tairen hebben naar Den Haag ge seind, dat zij voortaan weigeren te luisteren naar de bevelen van de Nederlandse commandant en dat zij in het vervolg alleen maar zouden luisteren naar de commandos van de delegatie van vertrouwensman nen der Ambonezen die op het ogen blik in Nederland vertoeft. Als verantwoordelijk minister kon hij niet dulden, dat militairen, die zich vrijwillig onder KL-status heb ben geplaatst de bevelen van hun officieren niet meer opvolgden. Daarom heeft hij kolonel Van San ten bevolen, om alle Ambonese mi litairen, die in de kampen te Dja karta, Soerabaja, Bandoeng, Salati- ga en Semarang vertoeven, te ont wapenen. Voorts heeft de minister aan de Nederlandse commandant gelast deze Ambonese militairen voor de keuze te plaatsen om voor 15 Januari te beslissen of zij over willen gaan naar de APRI, het leger van de Republiek Indonesia, waartoe de Indonesische regering volgens de minister nog steeds de mogelijkheid heeft opengelaten, of ter plaatse te worden gedemobiliseerd of afge voerd te worden naar Zuid-Moluk- ken. Overkomst naar Nieuw-Guinea of naar Nederland werd ten enen male onmogelijk geacht. In de huidige spanning rondom West-Nieuw-Guiuea zou het vervoer naar Nieuw-Guinea, de gemoederen van de extreem links georiënteerde Indonesiërs te zeer beroeren, omdat gezegd zou worden dat Nederland 1 op Nieuw-Guinea opnieuw een ko loniaal leger ging vestigen. Het voornaamste bezwaar bleef echter, dat de gouverneur van Nieuw-Gui nea het overbrengen van de Ambo nezen misdadig en onverantwoorde lijk acht. In Nederland zou het voor de Ambonezen in de eerste plaats te koud zijn en in de tweede plaats zou er geen huisvesting voor de 3600 Ambonese militairen en hun gezin nen, totaal 12.500 zielen, gevonden kunnen worden, NEDERL. MILITAIREN NIET LANGER GEDULD. De maatregelen van de Neder- Nederlandse regering zijn mede be- invloed door de mededeling van de Indonesische regering, dat na 31 Januari geen Nederlandse militairen in Indonesië zullen worden geduld. DRAMATISCHE ONTWIK KELING. Dat de ontwapening van de Am bonese militairen tot een bijzonder dramatische ontwikkeling kan lei den ontveinst men zich in Den Haag niet. Het is bekend, dat deze militai ren zo zeer in een staat van wan hoop en opwinding verkeren, dat zij hebben gedreigd zichzelf en hun vrouwen en kinderen om het leven te brengen liever dan zich over te geven aan de Republiek Indonesia Minister s'Jacob hoopt, dat de Ne derlandse officieren er in zullen slagen deze 3600 Ambonezen er van te overtuigen, dat deze maatregelen om hun bestwil genomen zijn, hoe wel het zeer moeilijk zal zijn, omdat het vertrouwen in de Nederlandse regering en het Nederlandse militai re gezag door de loop der gebeurte nissen, met name ten gevolge van GEVAAR VOOR NEDER LANDERS. De Nederlandse hoge commissaris 0 0- heeft aan de regering laten weten, het kort geding tegen de staat der dat de Nederlandse publieke opinie Nederlanden in de zaak-Aponno c.s. zal moeten kiezen tussen het steu- bijzonder is geschokt Het is zelfs nen a outrance van de Ambonese totaal verdwenen. Wanneer de Am- militairen of het in de waagschaal bonese soldaten niet meer weten stellen van Nederlandse Jevens. wat zij moeten doen, dan zal ik, al- Minister s'Jacob deelde ten slotte dus minister s'Jacob, voor hen moe- mede, dat de regering niet kon wach ten kiezen in hun belang en in het ten op de uitspraak in hoger beroep belang van de 5000 Nederlandse mi- Van het Haagse Gerechtshof in de litairen, die de vijf Ambonese kam- zaak der Ambonese militairen tegen pen bewaken, en van de gehele Ne- de staat der Nederlanden, in welke derlandse gemeenschap. j zaak niet eerder dan 20 Januari uit- spraak zal worden gedaan. APONNO'S ADVIES. Bij het incident in het kampement De minister betreurde dat de ver- te Djakarta zijn onder de leden van trouwensmannen van de Ambone- de K.L. geen persoonlijke ongeval- nezen in Nederland, de heer Apon- I len te betreuren. Onruststokers in Serawak Onruststokers in Serawak zijn be zig de inlijving van dat gebied bij Indonesië te bewerkstelligen, aldus heeft de secretaris-generdal van de Maleise nationale unie van Serawak medegedeeld aan het blad Stratis Times te Singapore. Onruststokers overschr-den voort durend de grens. Zij maken onze con stitutionele pogingen voor het ver krijgen van de rechten van een onaf hankelijke staat in het Britse geme nebest belachelijk. De secretaris-ge neraal zei vorts nog: Wij wensen geen deel van Indonesië te worden. Wij willen de familie Brooke terug. Generaal Eisenhower heeft als ree-1 tor van de Columbia Universiteit de i toga en de baret verwisseld tegen de j uniform en de bovakmuts van gene- raai van de Verbonden Atlantische legers. In plaats van de doctorsbul zal hij thans het zwaard hanteren. Symbolisch zwaard overigens, voor een man, die door de militaire succes- sen nooit verblind werd, en in de eerste plaats een strateeg en vooral een organisator is. Wat de nieuwe opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten kenmerkt, is zijn schitterende even wichtigheid, en zijn psysische en morele sterkte, welke tegen de zwaarste beproevingen bestand is. Het volstaat hem slechts eenmaal te hebben gezien, die man 'met zijn breed voorhoofd, zijn wilskrachtige lippen, en een gelaat dat men zon der de twee licht-blauwe ogen als streng zou aanzien, om direct de zelfde indruk van vertrouwen en sympathie te ondergaan, welke de generaal zijn intieme vrienden inboe zemt. Zijn open glimlach werkt onweer staanbaar. Een lid van Eisenhower's generale staf verhaalde dat, wanneer de generaal ergens binnen treedt, elkeen rechtstaaten glimlacht. Alles in deze man weerspiegelt le venslust. KOELBLOEDIG EN EENVOUDIG. Wat hem van Mac Arthur onder scheidt, is zijn afkeer voor publici teit. Hoe dikwijls reeds lfet hij zich niet door zijn stafchefs vertegen woordigen op officiële recepties, waaraan hfj een gruwel heeft. Even min koestert hij enigerlei politieke ambitie, en steeds wees hij de aan zoeken der republikeinen, die hem de candidatuur voor het president schap aanboden, van de hand. Eisen hower blijft de oude traditie getrouw, welke voorschrijft, dat beroepsmili tairen niet naar hoge politieke func ties mogen dingen. Eisenhower is zich zijn rol als be velhebber wel bewust, een rol welke er volgens hem in bestaat zelf de ge wichtige beslissingen te nemen, doch tevens zijn ondegeschikten de grootst mogelijke vrijheid te laten bij de uit voering daarvan. Zijn succes dankt hij aan zijn koelbloedigheid, en zijn kalmte op de ernstigste ogenblikken. In niet geringe maté is dat even wicht het gevolg van het feit dat ,Jke", bijnaam welke Eisenhower reeds sinds de kinderjaren'kreeg, er steeds in geslaagd is aan de rust voldoende tijd in te ruimen. Dit ver klaart waarom deze grote militaire aanvoerder, die men vaak met Joffre vergelijkt, daags voor een grote veld slag een volledige rust in acht neemt. Met Eisenhower beleven we tevens de triomf van de organisatie. In het grote geallieerde hoofdkwartier, de S.H.A.E.F., paste hij de methodes toe van het „Fordisme" en de admini stratie van de grote private onderne mingen. Hijzelf noemt zich zelf graag de „voorzitter van een beheer raad", waar gearbeid wordt, in een atmosfeer van typisch Amerikaanse eenvoud en hartelijkheid. Dezelfde kameraadschappelijke toan, waarin Eisenhower zich tot zijn generaals richt, bewaart hü eveneens voor elk ander officier die er om verzocht, door de generalissimus te worden ontvangen, zonder de hiërarchische weg te passeren. VEELZIJDIG MILITAIR. Eisenhower's militaire bekwaam heid staat boven elke twijfel verhe ven. In 1917 bleef de toenmalige be roepsluitenant Eisenhower in de V.S. als instructeur en specialist van het pantserwapen. Na de hogere militaire scholen te hebben bezocht, werd hij in 1935 stafchef van McArthur, op de Philippijnen. Op dat ogenblik ont wierp hij een plan, geïnspireerd door het in Zwitserland zijn geboorte land gangbare systeem, om aan alle jonge Amerikanen de onontbeer lijke militaire opleiding te verlenen. Het vliegwezen vooral echter boei de hem. Op 47-jarige leeftijd behaal de hij het piloten-brevet, waarna hij in de practijk de coördinatie van land- en luchtstrijdkrachten organi seerde. Vijf dagen na Pearl Harbour, in December 1941, ontbood generaal Marshall hem op zijn stafkwartier. Daar werd hem de buitengewone operatie der invasie in Europa toe vertrouwd, welke hijzelf in 1944 leid de. Eisenhower had dus de unieke kans te kunnen samenwerken met de twee grootste militaire chefs. Mc Arthur en Marshall. m DE OPVOEDER. Het ware verkeerd in Eisenhower enkel een technicus van de organi satie te zien. Wanneer hij heel wat rijkelijk bezoldigde betrekkingen in de industrie weigerde te aanvaar den, om het voorzitterschap van de Columbia-Universiteit te aanvaarden, dan was dit omdat Ike zozeer ge ïnteresseerd was door het sociale en morele aspect van de hem aangebo den zending. Hij is er ook volkomen in geslaagd op deze post, het ver trouwen te winnen, zelfs va/i de meest progressistische studenten, niettegenstaande het aanvankelijk wantrouwen, dat aan een soldaat een rol van opvoeder werd toevertrouwd. „Het eerste wat men een volk aan leren moet, is te leren denken", heeft Eisenhouwer eens verklaart. En om over een zaak een oordeel te kunnen vellen, acht hij 't onontbeerlijk dat men voorafgaandelijk in staat, wor- E C.A.-HULP AAN JOEGO-SLAVIë. Een aantal E.C.A.-deskundigen zijn in Joego-Slavië aangekomen om met raad en daad behulpzaam te z';n bij de verdeling van de Amerikaan se voedselzendingen. Toen president Truman een boodschap tot het Con gres richtte waarin hij vroeg om on middellijke hulp voor de bevolking van Joego-Slavië, die tengevolge van de buitengewoon droge zomer van 1950 met hongersnood werd bedreigd, is de E.A.C onmiddellijk begonnen met het verlenen van hulp Op basis van een overeenkomst tussen Italië en West-Duitsland werd door de E. C.A. 150.000 ton tarwe en bloem naar Joego-Slavië verzonden. E.C.A.-des kundigen bij hun werk uit Triest. de gesteld alle aspecten daarvan te kennen. In dit licht moet worden verklaard hoe het kwam, dat Eisenhower, in volle anti-communistische campagne, aan de studie der Marxistische theo rieën een ruimere plaats inruimde. Ike is geenszins wat men in de Sta tes een „red baiter", een „roden-vre ter" noemt, en nooit liet hij zich mee slepen door een systematisch anti- communisme. Een andere opvatting van Eisenhower is het, dat het hu manistisch onderwijs, in de V.S al te zeer op de achtergrond verdrongen door het gespecialiseerde en techni sche onderricht, meot worden bevor derd. Niet zonder spijt trouwens verlaat Eisenhower zijn universiteit, om op nieuw de grote chef te worden van de Westerse verdediging. Eisenhower ook naar Nederland Tijdens zijn bezoek aan West-Euro pa zal generaal Dwight D. Eisenho wer, de opperbevelhebber van de NA TU-strijdkrachten, ook naar Neder land komen, zo verneemt het A.N.P. Vermoedelijk zal hij Woensdag a.s. naar Nederland komen voor een tweedaags bezoek. Op de vraag, of ons land dan reeds enige gevechtsklare eenheden onder de bevelen van generaal Eisenhower zal kunnen plaatsen, werd van be voegde zijde geantwoord, dat ge vechtsklare divisies in ons leger nog niet voorhanden zijn, o.m. omdat de Amerikaanse uitrusting nog niet is aangekomen. Wel werd er op ge wezen dat Nederland tegen het einde van het jaar drie mobilisabele divi sies zal hebben. Pleven vraagt moties van vertrouwen Nadat de Franse Senaat Vrijdag morgen met 155 tegen 18 stemmen bij 130 onthoudingen het totale mili taire crediet van de bewapeningsbe groting ten bedrage van 140 milliard francs had goedgekeurd, doch de nieuwe belasting ten bedrage van 140 milliard had verworpen, heeft minister-president René Pleven des avonds, toen in de Nationale Verga dering het wetsontwerp in tweede lezing behandeld werd, om drie mo ties van vertrouwen verzocht, waar over Maandagmiddag na 3 uur zal worden gestemd. Deze moties betref fen de volgende punten: 1. Goedkeuring van het totaal dei- op de begroting voorkomende uitga ven voor de bewapening en de mili taire defensie ten bedrage van 740 milliard francs en van de nieuwe be lasting ten bedrage van 140 milliard. 2. Verwerping van het Senaats amendement, volgens hetwelk de be- lastingpost in de begroting vermin derd zou worden. 3. Bevestiging van de eerste stem ming der Nationale Vergadering ten gunste van de speciale bewapenings- wet als geheel. Lava uit de grond Op verscheidene plaatsen komt nu bij de Etna kokende, vloeibare lava uit de grond, waardoor een nieuwe bedreiging is ontstaan voor de dor pen tussen de kust en de weg van Zafferana naar Sant Alfio. Het verfschijnen van deze onder grondse lava, zo heeft prof. Cumin van het vulcanologische instituut ver klaard, vormt een zeer ernstige be dreiging, omdat niemand kan zegden, waar de volgende stroom zal ver schijnen. Bij Balzo del Coro komt de onder grondse lava aan de oppervlakte en verdwijnt dan 200 meter verder weer in de berg. Sedert Kerstmis worden de Lee- ward-eilanden (enige eilanden van de Britse Kleine Antillen) door aardbevingen geteisterd. De waterleidingen van het eiland Nevis zijn ernstig beschadigd. Hui zen zijn verwoest. Op het naburige eiland St. Kitts zijn' gebouwen ernstig beschadigd. Een Amerikaans schip biedt hulp. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio heeft Zaterdag nieuwe censuurvoorschriften uitgegeven, waardoor vrijwel geen nieuws kan doorkomen over de militaire operaties der verbonden troepen in Korea. Tot nader order mogen geen namen, posities en nationaliteiten van eenheden der verbonden troepen bekend worden gemaakt. Ook mag geen nieuws meer verschaft worden over guerilla-activiteit, over de plaats of tijd van innemen van nieuwe verdedigingslinies en de samen stelling van de troepen, die deze linies betrekken. De Chinezen blijven in grote mas sa's over de rivier de Han stromen, opdringend achter de naar het Zui den terugtrekkende verbonden troe pen. De terugtocht ontwikkelt zich volgens plan. Generaal Matthew Ridley, commandant van het Ameri kaanse achtste leger, heeft na een bezoek aan de nieuwe verdedigings linie ten Zuiden van de rivier ge zegd, dat alles daar „prachtig"' gaat. Hij had twee legerkorpsen bezocht en gegevens uit de eerste hand ver zameld. Een Amerikaans hoofdofficier, wiens naam niet genoemd mag wor den, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat de te rugtocht der V.N. goed georganiseerd is en ordelijk geschiedt. „Het is geen Duinkerken" zo zeide hij. De Noordelijken hadden de over weldigende meerderheid van 950.000 man, waarvan 450.000 nog in reser ve werden gehouden. Er waren zes Chinese legers van 30.000 man elk aan het front en vijf in reserve in Noord-Korea. Een woordvoerder der V.N. te To kio heeft verklaard, dat er een he vige strijd woedt in1 het gebied van Hongtsjon, waar de Noordelijken een tangbeweging uitvoeren. De woordvoerder zei, dat het vlieg veld van Wondjoe, ongeveer veer tig km. Zuidelijker, door de verbon den troepen is opgegeven, alsmede het vliegveld van Soewon, ongeveer 32 km. ten Zuiden van Seoel. Wondjoe ligt ten Zuidoosten van Seoel. Vier Amerikaanse vliegtuigen heb ben Donderdag vier bommen op de Chinese stad Antoeng laten vallen. Tenminste vier personen werden ge dood, aldus radio-Chabarofsk. An toeng ligt aan de mond van de Jaloe in Mandsjoerije. DE UNIE-ZEEPBEL Nieuw-Guinea-conferentie hoe zeer ook hier te lande verwacht en voorzien heeft in Indonesië grote teleurstelling en animositeit verwekt. De belangstelling voor Irian (Indonesische naam voor Nieuw Guinea) was er kunstmatig opge voerd en door de redevoeringen van Soekarno opgeblazen tot welhaast een casus belli. Djakarta had zich op het standpunt gesteld: „Wij moe ten Irian hebben en wel vóór of op 27 December 1950" en bij zulk een mentaliteit viel er weinig te praten; Nederland had slechts te capituleren zonder meer en dat deed het niet. Vandaar de mislukking der 0 conferentie en de teleurstel ling van een in zijn verwach tingen overspannen Indonesisch volk. Het dreigement van de boycot van Nederlanders en Nederlandse belan gen in Indonesië is tot nu toe onver vuld gebleven, hetgeen ongetwijfeld mede te danken is aan het verstan dige optreden van de regering te Djakarta, welke van een boycot-actie weinig goeds verwachtte. Men gaat z'n rancune nu op an dere wijze spuien en wel door op zegging van de overeenkomsten der Ronde Tafel-Conferentie, waaronder die van de Nederlands-Indonesische Unie, te overwegen. Het Indonesische parlement heeft er reeds over gede batteerd en de regering zal Maan dag a.s. haar zienswijze bekend ma ken. De regering-Natsir heeft echter de uiteinuelijKe beslissing uitdrukke lijk aan het parlement overgelaten, daarmee te kennen gevende, dat zij haar aanblijven niet wenst te binden aan een wei of nie„ aanvaarden van de desbetreffende motie. UIER TE LANDE heeft het denk- beeld. waarmede men te Dja karta rondloopt, om de Unie met Ne derland op te zeggen, al zeer weinig indruk gemaakt. De gewone man be grijpt van die hele Unie niet veel, heeft er geen houvast aan en kan zich moeilijk druk maken over het behoud van een instituut, dat vol gens hem volkomen in de lucht hangt. Zelfs de meer ingewijden kunnen niet warm lopen voor een Unie, die weinig meer is dan het symbool van een niet bepaald vlotte samenwerking. Weliswaar heeft de Nederlandse regering er op gewe zen, dat volgens haar zienswijze de Unie niet eenzijdig kan worden op gezegd, maar hoe juist dat theo retisch ook moge zijn in de prac tijk maakt het al bitter weinig ver schil. De Unie betekent iets, als beide partijen con amore samenwerken; maar als er van een samenwerking geen sprake is, dar is de Unie niets, ook al wordt zij niet opgezegd. Aan die samenwerking ontbreekt nog al iets en de ontwikkeling der gebeurte nissen in het afgelopen jaar hebben niet de indruk gevestigd dat het èr binnenkort beter mee zal gaan. Van daar dat men in Nederland de moge lijkheid, dat de Unie met Indonesië binnenkort officieel of niet-officieel tot het verleden zal gaan behoren, met grote gelijkmoedigheid aan vaardt. FVJAKARTA hanteert die opzeg- *-*ging als een soort reoresaille- maatregel, in de mening, daarmede Nederland een gevoelige klap toe tc dienen. Men verkeert blijkbaar in de waan, dat bij opzegeing der R.T.C.- overeenkomsten Nederland de enige verliezende partij zou zijn. Dat is wat al te simplistisch gezien. Wanneer twee partijen een overeenkomst aan gaan, is het mogelijk, dat de een meer voordelen er uit trekt dan de ander, maar over het algemeen is de overeenkomst voordelig zowel voor de één als voor de ander. Oozegoing berokkent aan beide partijen scha de, tenzij de omstandigheden, waar op de overeenkoms* betrekking had, inmiddels totaal gewijzigd zijn. In het onderhavige geval zijn de om standigheden niet gewijzigd: het los laten door Indonesië van het contact met Nederland betekent in elk geval voor de Indonesiërs een groot ver lies aan ervaring en huln, welke zij in hun jonge staat niet kunnen mis sen zonder schade en nadeel. Willen zij dat riskeren, dan moe ten zij maar doen wat zij niet laten kunnen. Wij komen dan als vreem den tegenover elkander te staan en zullen elkaar dan ook als vreemden behandelen. Misschien ontstaat daar door een zakelijke relatie, gesoeend van elke sentimentaliteit en louter beheerst door koel zakelijke overwe gingen. Wellicht ontluikt op die smalle basis een samenwerking van strikt zakelijke belangen, welke ste viger gefundeerd zal bliiken te zijn, dan een Unie, die bij de eerste de beste tegenslag de geest peeft. Of Nederland dan nog zo ribbel zal zijn met het verlenen van economische en financiële steun, staat te bezien. Verlaat den hof der herinnering niet Het geeft U dikwijls steun bij veel verdriet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1