PieterGeraedts maakte schilderstuk voor Leidse Kamer v. Koophandel De taak van de groente veilingen en de uitvoer DONDERDAG 4 JANUARI 1951 Ut. LtlU.St LUUKA.M l'WLtnt BI Al) HAlilNA I Tuinbouwvakbond van de KNBTB. De heer Jac. Groen Azn., voorzit ter van de tuinbouwvakbond van de K.N.B.T.B., hield heden op de eerste algemene vergadering van deze vak bond de openingsrede. Hierin zei hij o.m. het volgende. De organisatie telt 22 a 23.000 le den, evenwel niet allen volop groen ten- en (of) fruittelers, er zijn er bij voor wie het maar een onderdeel van het bedrijf vormt. Sprekend over de verhouding tot do technische organisaties, zei de heer Groen: „Ik geloof uit een re cent schrijven van het hoogwaardig episcopaat niet uit de school te klap pen, wanneer ik zeg dat Katholieke veilingen niet geëist worden". Standpunt van de bond is. dat de veilingen autonoom zijn op het door haar bestreken technische gebied van de rechtstreekse gezamenlijke verkoop van het product aan de han del en wat daarmee samenhangt. Waimeer de verdere afzet samen hangt met maatregelen die zich tot het buitenland uitstrekken, dus han delsverdragen, kortom handelspoli tiek, meent spr. dat deze belangen ■ozeer het bestaan van de tuinbouw Aetherklanken VRIJDAG 5 JANUARI 1951 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gramofoonmuziek (9.309.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gramofoonmu ziek. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Pianoduo. 11.35 Radiofeuilleton. 11.50 Gramo foonmuziek. AVRO: 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.0.0 Voor de vrouw. 14.20 Gramofoonmuziek. 14.45 Gevarieerd programma. 15.45 Gramofoonmuziek. VARA: 16.00 Mu zikale causerie. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinder koor. 19.15 Prij zenpraatje. VPRO: 19.30 „De roep om geloof in deze tijd", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 „Neutraliteit", causerie. VARA: 21.00 Verzoekpro gramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Gramofoonmuziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „Hu welijk van A tot Z", causerie. 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Gramofoon muziek. 9.35 Instrumentaal septet. 9.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmu ziek. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Cello en piano. 14.25 Gramo foonmuziek. 15.20 Amusementsmu ziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Regeringsuitzending Mr. Dr. M. H. Pos: „Toekomstbeeld van Suriname". 18.10 Gramofoonmu ziek. 18.18 Katholiek Signaal; Ameri kaans Commentaar;' Indonesisch com mentaar. 18.30 Pianoduo. 18.25 Actu aliteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05. Radio schaakwedstrijd Nederland-Noorwe- gen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 „Noé", kerstorato rium. 20.35 Brabants halfuur. 21.05 Amusementsmuziek. 21.45 Godsdiens tige causerie. 22.00 Lichte muziek. 22.15 Actualiteiten. 22.25 Gramofoon muziek. 22.35 „Als die van ons", klankbeeld. 22.45 Avondgebed en li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. raken dat dit niet buiten de stands organisaties kan omgaan. Het zou voor een goede samenwer king goed zijn als door overleg tus sen de standsorganisaties en de tech nische organisaties een terreinafba kening zou kunnen worden gemaakt, die de taak van beide zuiver stel1 en die alle misverstanden, om van erger niet te spreken, uit de weg ruimt. Over de komende publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zei spr. o.m.: Wij staan op het standpunt dat er één publiekrechtelijk horizontaal or gaan voor de hele land- en tuinbouw moet komen. Daarin zal de tuinbouw een eigen plaats moeten innemen. De raamwet P.B.O instigeert voor de betreffende organen een samenstel ling op de maatschappelijke groepen naar de geestelijke stromingen. Wordt dit voor een eventueel land bouwschap geëist, dan eisen wij dit niet minder voor de in dit landbouw schap opgenomen belangengroep. Om zeer duidelijk te zijn: een hoofdafde ling tuinbouw zal ook gebouwd moe ten worden op de geestelijke stromin gen, ieder (en hier denken wij aan de drie grote stromingen) in gelijke verhouding. Ook dit zal in de even tuele maatregel van bestuur even zeer moeten worden bepaald als voor het landbouwschap zelf. Spoorwegen geen slecht jaar De Nederlandse Spoorwegen heb ben het afgelopen jaar fantastische prestaties moeten leveren en daar voor was ir. F. Q. den Hollander, de president-directeur van de N.S., het personeel zeer erkentelijk. In zijn jaaroverzicht zei hij verder, dat on ze spoorwegen een unicum zijn in West-Europa,, ook wat de tarieven betreft, die de laagste zijn achter en voor het ijzeren gordijn. De spoorwegen hebben nog steeds wensen, speciaal wat de aanvulling van het rollend materieel betreft. Er zijn nu 90.000 zitplaatsen, tegen 163.000 in September 1944. Er is materieel in aanbouw, maar pas in 1952 komt de grote stroom los. Ir. Den Hollander hoopte, dat op 17 Mei dus drie dagen voor de zomerdienstregeling de lijn AmersfoortEnschedeOldenzaal electrisch gereden zal kunnen worden. In 1952 komt de electrifi- catie van de lijn Amersfoort Zwolle GroningenLeeuwarden klaar. Dan zal men ook over vol doende electrische locomotieven beschikken, om de snelheid te ver hogen. Op d^ electrische baanvakken ko men er geen boemeltreinen. De nachttreinen zullen niet in ere wor den hersteld en ook de speciale weekeind-tarieven komen niet meer terug. Huurverhoüing vonr nieuwe woningen mogelijk Ook de huren van na November 1940 tot stand gekomen woningen kunnen in sommige gevallen wor den verhoogd. Een Koninklijk Be sluit, dat deze materie regelt, is in voorbereiding. Intussen heeft het ministerie van Wederopbouw de Ge meentelijke Woningdienst van Am sterdam rseds toestemming ver leend voor verhoging van de huren van bepaalde complexen herbouwde gemeentewoningen, o.m. in Amster dam-Noord. Deze huurverhoging varieert van 5 tot 10%. Ook enkele woningbouw verenigingen hebben toestemming tot huurverhoging gekregen. Ook wie in een nieuw huis woont, zal er dus rekening mee moeten houden, dat zijn huur enigszins kan omhoog gaan. 't Percentage van de huurver hoging hangt in dit geval uiteraard ten nauwste samen met het oude huurpeil. STUDIEBEURZEN EN -TOELAGEN. Zij, die over een goede studie-aan leg beschikken en zelf niet in staat zijn de studie te bekostigen, hebben wederom de mogelijkheid om voor het studiejaar 1951 1952 met be hulp van een rijksstudietoelage (ren teloos voorschot) te studeren. Het bureau Rijksstudietoelagen, Princes- segracht 19. Den Haag, geeft hierom trent nadere inlichtingen. Vervolgens worden voor het ko mende studiejaar weer rijksbeurzen of -toe'agen uit het Lipkensfonds, Baehrfonds, W. G. van der Boor's fonds en 's Jacobsfonds beschikbaar gesteld. De laatste vier fondsen be treffen de studie aan de Technische Hogeschool te Delft. inlerhanden?P|fP Rente-verhoging Rijkspostspaarbank Gistermorgen heer de directeur- generaal van het Staatsbedrijf der P.T.T.. de heer L. Neher, voor verte genwoordigers van bedrijfsonderde len uit het gehele land, zijn traditio nele nieuw jaarsrede gehouden De heer Neher heeft aan de hand van de feiten uiteengezet, dat de toestand van het bedrijf in 1950 niet rooskeurig is geweest maar dat P.T.T. er zonder ernstige tariefsver hogingen toch gekomen is. P.T.T. zal, als het enigszins mogelijk is, trachten ook dit jaar tc ontkomen aan het drei gend gevaar der tariefsverhogingen. De directeur-generaal sprak de hoop uit, dat de uiteindelijke regeling van de radio-distributie nu binnen enkele maanden haar beslag zou krijgen. Tenslotte heeft de directeur-gene raal medegedeeld, dat de rente-ver- goeding op de saldi der inleggers bij de rijkspostspaarbank met ingang van i Januari 1951 van 216 procent tot 2.28 procent is verhoogd. COMITé RADIOLUISTERAARS" GAAT RADIOPROGRAMMA-BLAD UITGEVEN. Medio Januari zal een nieuw radio blad worden uitgegeven. Het wordt verzorgd door de vereniging .Comité Radioluisteraars" en is getiteld: „Het Radioprogramma". Zoals bekend berusten de auteurs rechten op de radioprogramma's bij de omroeporganisaties. Over de vraag, hoe het „Comité Radioluiste raars" er in zal kunnen slagen de radioprogramma's van deze omroeo- organisaties af te drukken, wilde men zich niet uitlaten. Twee priesters veronaelukt Rector A. van Nistelrooij uit Ve- ghel en kapelaan L. Lammers uit He'mond zijn Dinsdagmorgen over leden na een autobotsin' op de Ant werpse Steenweg te Westmalle in België. De autobestuurder, kapelaan A. Sleegers en de vierde inzittende, pastoor V?n der Wiel, beiden u t Oss, liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in de na middag, toen de Nederlandse auto plotseling moest remmen. De wagen slipte ten gevolge van de gladheid en botste tegen een boom. De twee geestelijken, die Woensdag in het ziekenhuis van Turnhout zijn over leden, werden zwaar gewond uit de wrakstukken van de auto bevrijd. De auto was op weg van Antwerpen naar Eindhoven. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van het Benedic tijner klooster in Westmalle. Rector van Nistelrooij was leraar aan de H.B.S in Veghel. Kapelaan Lammers was verbonden aan de parochie van het Heilig Hart te Helmond. DEKEN L. J J. SCHAMPER HEEFT AUTO-ONGELUK Dinsdagavond is een auto van de taxi-onderneming Groothuizen te Purmerend op de Sloterstraatweg nabij Amsterdam geslipt. De vier in zittenden, de zeereerw. heer L. J. J. Schamper, deken en pastoor van Purmerend, diens zuster en mej. De Wolf alsmede de bestuurder, de heer C. Groothuizen, allen uit Pur merend, werden daarbij gewond. De laatste heeft een schouderfractuur opgelopen en mej de Wolf kreeg een lichte hersenschudding. De deken en zijn zuster liepen lichte schaafwon den op en klaagden over inwendige pijnen Van de inzittenden kon de bestuurder thuis worden verpleegd, de overigen moesten in ziekenhuizen te Amsterdam worden opgenomen. Vier elementen beheersen ambacht en industrie In vorige eeuwen waren het voor al de grote koopmanshuizen, die op drachten gaven aan kunstenaars, om de kantoren te verrijken met hun kunst-producten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land te Leiden wil deze traditie in stand helpen houden en gaf de War- mondse kunstschilder Pieter Ge- raedts opdracht tot het vervaardi gen van een groot schilderstuk, be stemd voor de vergaderzaal in het kantoor Stationsweg 43, Leiden. Dit ter gelegenheid van het feit, dat de Kamer per 1 Jan. 1951 haar zelf standigheid herkregen heeft. Een jaar lang heeft Pieter Geraedts aan deze opdracht gewerkt. En re kening houdend met het feit, dat een schilder, wanneer hij aan een be paalde opdracht gebonden is, ge remd wordt in zijn fantasie, mag het resultaat zeer goed genoemd wor den. Het schilderij van 4.5 meter breed en 2 meter hoog, is geen strak ke compositie geworden, eerder een kijkspel, waar men eens rustig voor moet gaan zitten. Als hoofdmotief koos de schilder de vier elementen vuur, lucht, aarde en water. Het vuur stelde hij voor als een vrouwenfiguur, gezeten op een leeuw en in haar hand een zon dra gend. De lucht als een jongeling op een adelaar, in zijn linkerhand een vogel en in zijn rechterhand een wolk dragend. De aarde wordt eveneens als een vrouwenfiguur voorgesteld, die in haar handen bloemen en ko renaren heeft, in afwijking van de gebruikelijke uitbeelding van een vrouw met slangen in haar hand. Het water tenslotte stelt eveneens een vrouwenfiguur voor gezeten op een reusachtige vis, in haar handen een scheepje en een waterkruik draeend. Deze vier figuren zijn in een zeer mystieke sfeer gehouden wat Ge raedts bereikte door met practisch slechts één kleur te werken: geel. De contouren zijn s echts flauw te on derscheiden en het geheel straalt een ietwat wazige sfeer uit naar r'e tal rijke afbeeldingen, die rondom deze figuren gegroepeerd zijn. Deze afbeelingen zijn alle ontleend aan industrieën en bedrijven uit Lei den en omgeving. De schilder heeft Men ziet een lasserij, een weverij, betongieters, een conservenfabriek, een zilversmid, scheeps- en motor- bouwers, een kalkbranderij, het ho- telbedrijf, visserij, bloembollenhan- del, verfindustrie een kalkzandsteen fabriek, een bloemenveiling, sigaren makers, een steenfabriek, een hout handel, het bouwbedrijf, een cli- cheer-inrichting en een sajetfabriek. Met minutieuse nauwkeurigheid heeft Geraedts deze kleine schetsjes meer getekend dan geschilderd en daarbij felle kleuren gebruikt, die aan de middenmoot van geel, geel en nog eens geel een frisse omlijsting geven, welke scherp afsteekt en toch harmonieert. De lijst is versierd met 27 wapentjes van Leiden en om liggende plaatsen. Het is geen kunststuk geworden van eeuwige waarde. Maar gezien de opdracht heeft Geraedts er van ge maakt wat er van te maken was. En daar is hij buitengewoon goed in ge slaagd. Het is een schilderij gewor den, dat vobr de Kamer van Koop handel grote betekenis heeft en dat hopelijk zeer vele jaren de verga derzaal mag sieren, om getuige te zijn van de voortdurende groei en bloei der bedrijven, die zo vaardig en kunstzinnig op dit doek werden daar veel werk van gemaakt, door uitgebeeld, versierd met de woorden op ieder bedrijf de situatie op te ne- van Jacob Cats ,.In voorspoet is toe- men en schetsen te maken. sien goet". Een der vele kleine voorstellit' i die rondom de vier elementen ge schil "erd zijn. Hier ziet men drie sigarenmakers aan het werk. Foto's: Van Vliet. Een der elementen: het water, voor esteld door een vrouwenfiguur, ge zeten op een vis, in haar handen een scheepje en een waterkruik dragend BEURSOVERZICHT. Een vrij vaste stemming, aanvan kelijk alleen voor Kon. O ie en Scheepvaartfondsen, maar naderhand in vrijwel al e sectoren, was gisteren het belangrijkste dat er op de Am sterdamse effectenbeurs viel te con stateren. Dat de Kon. Olie de tradi tie hervat heeft om in het begin van het jaar een interim dividend te de clareren, werd ter beurze met vol doening ontvangen, doch hier en daar had men een hoger percentage dan 4 procent verwacht mede in verband met de moge ijkheid, dat een hoger totaal dividend dan 9 pro cent zou kunnen worden uitgekeerd. Niettemin openden Olies vier punten hoger op 3'05. waarna de koers steeg tot 306 y,, om tegen slot weer op 305 te belanden. Soheepvaartpapleren waren over de gehele linie iels beier, in tegenstel ling tot Din:dag, toen alleen K. N S M. 2l4 punt avanceerde. Aande en Paketvaart hadden de leiding met een winst van 5 punten Ook K. N. S. M. bleek weer gedisponeerd te zijn. Tegen slot werd 143 betaald (141). De Indonesische sector viel erg mee. De opening was onveranderd, doch daarna kreeg een gunstiger stemming de overhand en werden winsten van 1 tot 3 punten geboekt. Vooral de Tabaks- en Suikerhoek was gunstig gedisponeerd. Zo kwamen certificaten Deli Mij. weer boven pari en ver ieten de markt op 101, voor H.V.A. werd tegen slot 112 be taald Aandelen Cultuur en Nationale Handelsbank werden wederom in een open hoek verhandeld, hetgeen met een koersstijging van circa drie punten gepaard ging De Slaatsfondsenmarkt was zo goed als onveranderd Nu de betere stem ming in Wallstreet iedere dage ge- pro ongeerd wordt, neemt de animo voor centificaten van Amerikaanse Shares op het Damrak weer enigs zins toe. Dit kwam vooral tot uit drukking in een stijging van het agio tot 4 procent. Prolongatie 2 K procent. Stichting Duinrell begint op 11 Januari ook te Amsterdam een serie ontspanningsconcerten tijdens de lunchpauze van de grote bedrijven. George van Renese geeft dan een Chopinrecital in de zalen van hotel Krasnapolsky. £en g.etui$e 1 die niet óp tad _J Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 46) Hij wierp een vlugge blik op mij, toen ik hem volgde en het gaf mij een zekere schok, toen ik ontdekte, dat die man ook nystagmus aan z'n rechteroog had. Natuurlijk trof mij die samenloop van omstandigheden bijzonder. Ik gevoelde enige neiging hem te achtervolgen, doch de man had mij niets gedaan. Hij liep nu in vlugge pas voor mij uit, doch zonder de minste haast. Plotseling viel het mij op dat hij zijn wandelstok in zijn linkerhand hield. Dus was hij links! Alweer een toevalligheid, welke op zich niets betekende, doch gevoegd bij de andere, voor mij zo interessant was, dat ik onwillekeu rig mijn pas versnelde. Toen mijn kennis de hoek van Euston Road had bereikt, stopte er een omnibus, teneinde iemand uit te laten en juist toen het vehikel weer in beweging werd gebracht, hief mijn onbekende vriend zijn wandel stok op, stapte op de treeplank en klom bovenop de omnibus. Ik stond n twijfel, wat te doen. Zou ik hem .olgen? En zo ja, wat dan nog? Hij zou mij zeker zien en op zijn hoede zijn, zodat waarschijnlijk al mijn moeite voor niets zou zijn. Terwijl ik besluiteloos hierover nadacht, reed de omnibus in Westelijke rich ting verder en besliste zodoende de kwest'e voor mij. Zoals de lezer zal hebben kunnen nagaan, ben ik geen bijzonder voor zichtig mens en koester ik niet spoe dig achterdocht De jongste gebeur tenissen hadden mij echter meer om zichtig gemaakt en mij geleerd, mijn medemensen met minder optimisme te bekijken; deze linkse mijnheer met zijn opvallend ooggebrek hield dan ook gedurende een paar da«en mijn gedachten tamelijk beziv. Was hij dezelfde man. die ik in de tram had gezien? Blijkbaar niet. De laat ste was gladgeschoren en keurig ge kleed. terwijl deze een baard had en slordig, bij onpresentabel af, in de- kleren zat. Over hun houdingen kon ik niet oordelen, ornaat ik de ene zittend en de andere staande had gezien; oppervlakkig beschouwd, waren zij niet hetzelfde en aller waarschijnlijkst verschillende per sonen. Doch deze conclusie was niet geheel onaanvechtbaar. In sommige opzichten geleken zij op elkaar; in andere niet. Iemand kan onmogelijk een nystagmus voorwenden of ver bergen, maar een valse baard kan hij dragen. Iemand die links is, kan dat enige tijd verbergen, doch op de duur treedt dat gebrek, of eigenaar digheid weer op de voorgrond. En wat kleding betreft, daarin kan men zoveel verandering scheppen, als men zelf wil. Een en ander overwe gende, groeide mijn verdenking, dat die twee personen toch in werke lijkheid een en dezelfde man waren, zeer sterk aan en besloot ik terde ge op linkse mannen met nystagmus aan het rechter oog te letten. Gedurende al die tijd had ik niets van mijn nieuwe vriendin, miss Syl via gehoord of gezien. Vergeten had ik haar echter in het geheel niet. Ik mag gerust, zonder miin gevoelens te overdrijven zeegen, dat ik een grote genegenheid voor die aller liefste jonee dame had oogevat. Zij was lieftallig, gemakkelijk in haar bewegingen. ODgewekt van humeur, zeer openhartig en kinderlijk een voudig. Haar smaak en keuze pasten bijzonder goed bii de mijne en zij was zo algemeen ontwikkeld, dat ik haar een zeer aangename kennis vond. Het was ook duidelijk dat zü mij niet ongenegen was hetgeen niet voor haar smaak pleitte want zij maakte er geen geheim van. Ook mag ik niet verzwijgen, dat zij bui tengewoon mooi was. Uit het voorgaande zal men kun nen afleiden, dat ik zeer verlangend was een bezoek aan huize „The Hawthorors" te brengen. Ik moest echter een behoorlijke tijdruimte la ten verstrijken, omdat te doen en ik begon al te oordelen, dat mijn eerste bezoek vergenoeg verwijderd lag, om wederom een visite te gaan maken. Tot mijn genoegen kwam Sylvia zelf mijn wens tegemoet, want toen ik op zekere Vrijdag avond thuis kwam. vond ik op de schoorsteenmantel een kort briefje van haar, waarin zij een toeganes- hewiis had gesloten, voor een schil derijententoonstelling in een zaal op Leicester Square. Zij schreef, voornemens te zijn de volgende mor gen er heen te gaan, om van het goede daglicht te kunnen profiteren Ik was onmiddellijk besloten haar voorbeeld te volgen en ook van het morgenlicht gebruik te maken. Dit voornemen bracht ik met zo veel ijver ten uitvoer, dat, toen ik aan de zaal kwam, de coneierge juist de buitendeur opende en ik ge durende ruim een half uur de enige bezoeker van het gebouw was. Daar na begonnen andere bezoekers bij twee of drie binnen te slenteren en ontdekte ik ook Sylvia, die fris en vriendelijk naar mij toe kwam. „Ik ben blij dat tijd heeft kun nen vinden, om te komen", zei ze glimlachend, terwijl wij elkaar de hand gaven. „Ik dacht wel, dat U zou komen, 't Is veel prettiger, als men iemand bij zich h:eft, om over de schilderijen te praten, niet waar?" „Vkel interessanter'*, stemde ik toe. „Ik heb al even rondgekeken en gezien, dat er werkelijk mooie werken bij zijn. Willen wij maar bij' no. 1 beginnen?" Wij begonnen bij no. 1 en werkten methodisch de nummers door, terwijl wij over de verschillende onderwerpen ernstig onze meningen verdedigden. Naar gelang de m'orgen verstreek, kwa men er steeds meer bezoekers en waren de twee zalen weldra hinder lijk vol. Na de schilderijen bezoch ten wij de beeldhouwwerken, welke apart waren tentoongesteld. Op een gegeven ogenblik tikte Sylvia mij op mijn arm. „Laten wij even gaan zitten", zei ze. ,,Ik heb U iets te zeggen." Ik bracht haar naar een van de grote rustbanken en zette mij, nieuwsgierig naar hetgeen zij mij te vertellen had, naast haar neer. „Wat is het?" vroeg ik. Zij keek anstig nieuwsgierig de zaal rond en naar mij toe neigend, zei ze op gedempte tcon: „Heeft U een man opgemerkt, die aldoor maar dicht bij ons bleef en ons ge sprek afluisterde?" „Neen", zei ik, „als het wel het ge val geweest was, zou ik hem te ken nen gegeven hebben, dat hij zich moest verwijderen. Maar er steekt eigenlijk niets bijzonders in. Op schilderijententoonstellingen is het niets ongewoons, dat mensen dicht op elkaar staanen de critiek van an deren afluisteren. De man stelde mis schien v:el belang in het tentoonge stelde". „Ja, dat weet ik wel. Maar ik ge loof niet, dat deze man veel belang in schilderijen of beeldhouwwerken stelt. Hij keek alleen maar naar ons. Ik heb het rr.'eer dan eens opgemerkt en een of twee keer zag ik hem vol aandacht naar mijn gouden kruisje kijken. Dat was het iuist, wat mij zo hinderde. H?d ik mijn mantel maar dicht ge'aten." „Ja, dat had ik ook liever gehad. U moet dat kruisje thuis laten, als het zo de aandacht trekt. Wijs mij die man eens. Is hij in deze zaal?" „Nu zie ik hem niet. Ik denk dat hij in de zaal hiernaast is gegaan." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5