S)e Cöid^e6on4aiit Seoel door de verbonden legers Alweer een brandende hoofdstad AVONTURIERS EN PIONIERS prijs gegeven Stad van brandende puinhopen Deze zomer proef met de waterstofbom Rau erkent zijn mislukking Lake Success aarzelt om China aan te pakken Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) DONDERDAG 4 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No 12173 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IJIER en daar lezen we klaagto- **nen, dat Nederland dooi de grote bevolkings-aanwas genoopt is de „kinderen van ons volk" de wijde wereld in te zenden. Daarbij wordt dan de suggestie gedaan, dat, indien Nederland niet zo rijk met kinderen gezegend ware, wij allen met hutje en mutje bij elkaar zouden kunnen blijven. Dergelijke suggesties gaan uit van mensen, die zichzelven vooruitstre vend achten, maar een armzalige Jan Salie-geest uitwasemen. De voortvarendheid en gezonde levens lust, door welke Nederland zich op alle zeeën en alle werelddelen roem en naam heeft verworven, is in zulke kringen afgestorven tot de benepen en wat benauwde sfeer van een Hol lands binnenkamertje; tot de neiging het vooral maar „goed" te hebben in eigen kringetje. „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" zegt de deken van Amsterdam aan het slot var. Vondels Gijsbrecht van Aemstel. In liefde voor ons land doen we en we pochen niet „in onwijsheid" voor niemand onder Het is juist die lief de voor ons land en volk, welke, in stede van een jeremiade, een lof zang op de emigratie ingeeft In het grote wereldbestel is het een geluk wens waard, als een volk zo groeit in tal, dat zyn bakermat te klein wordt en het moet uitzwermen naar schaars-bewoonde gebieden Het is een teken, dat zo'n volk een gezond volk is en dat het lééft. De tijden van het avonturieren zijn helaas voorbij. Er is geen sprake meer van, dat een groep Nederlan ders zich gaat vestigen in Amerika en daar een stad Nieuw-Amsterdam ('t tégenwoordigc New-York) sticht, of dat we er op uittrekken om" een heel werelddeel „Nieuw-Hol- 1 land" (thans Australië) te dopen en een eilanden-rijk als Nieuw-Zeeland de naam te geven van een van onze elf provinciën. De landen, welke emi granten willen opnemen, zijn geves tigde staten, welke van hun kant begrijpelijk de nodige voorschrif ten maken opdat de vreem delingen zich zo spoedig mogelijk aanpassen bij de zeden en gebruiken van de staat, waarin zij zich nederzetten Dat is een hard gelag zowel voor de ver- trekkenden als voor hét moederland. De romantiek van het avontuur lokt weliswaar menigeen nog aan maar er kan niet ernstig genoeg voor ge waarschuwd worden, dat degenen die willen emigreren zich geen lucht kastelen moeten dromen. Wie zich zelf naderhand bitter zelfverwijt wil besparen, wie tegenover zichzelf en zijn gezin verantwoord wil zijn, als het even mis mocht lopen kan slechts aan emigreren denken, indien hij weloverwogen adviezen heeft inge wonnen over de mogelijkheid zich een nieuwe toekomst te schepoen en over zijn persoonlijke eigenschappen als pionier. C*EN pionier moet van karakter een ander en maatschappelijk een krachtiger man zijn dan een avon turier Maar doet het niet aan avon turieren van het meest ongunstige soort denken, indien men den vreem de ingaat, zonder b.v. voldoende ze kerheid te hebben, dat men zijn godsdienst kan beleven? Meent men zich een toekomst te scheppen door de werkelijke toekomst te verwaar lozen? In vele brieven en gepubli ceerde correspondenties komt tot uit drukking, hoe zwaar de begin-jaren zijn. Het vertrouwde-vaderlandse valt weg. De ware pionier, die zijn kracht maar ook zijn zwakheid kent, zal zich te voren nuchter in denken, in welke moeilijke omstan digheden hij kan komen en ook zal komen te staan. Wetend, dat de Kerk reeds lang geëmigreerd is en als de grootste internationale broeder schap zich in alle werelddelen en op iedere breedtegraad wonderwel op haar plaats voelt, zal hij beseffen, welk een enorme ruggesteun hij bij zijn pioniers-worstelingen kan vin den in sacramentele kracht en op beuring en in de geruststellende overweging, dat nauwe banden van offer en gebed zowel vaderland als nieuw land omstrengelen. Dan zal tot hem doordringen, wat het zeggen wil: veilig te zijn geborgen „in de schoot der Moederkerk". Omdat hij een pionier is en geen avonturier, zal meue op giona van aeze overwegingen zijn keus worden bepaald. Het beste kan hij zich daarbij doen voorlich ten door de Kath. Emigratie-stich ting in Den Haag, die nog onlangs het schrijven is in de jongste afleve ring van „St Bavo" gepubliceerd een warme aanbeveling ontving van Haarlems bisschop. Over de goede emigratie-voorlichting zal op 16 Ja nuari dr. Jos van Campen komen spreken voor de ver. „Katholiek Leiden" (des avonds te 8 uur in „De Turk"; toegang voor iedere belang stellende). In het genoemde bisschop pelijk schrijven wordt er op gewe zen, dat de emigranten ook gods dienstig moeten worden voorbereid op hun overgang van oud naar nieuw land, opdat zij door hun per soonlijkheid en gesteltenis waarborg geven, dat zij ,,een aanwinst bete kenen voor het land en het bisdom, dat hen opneemt". A LS we in de aanhef een loflied zongen op het uitzwermen van ons levenskrachtig volk, zo blijft het toch te vrezen, dat, indien dat uit zwermen lukraak geschied* als zaad- Dluisjes voortgedragen door de wind, de gelijkenis van het zaad, dat goed deels op de harde grond terecht kwam en anderdeels door het on kruid werd verstikt, ook op onze ka tholieke emigranten van toepassing kan zijn. De bezorgde bisschop beveelt daar om met klem aan de voorlichting van de Kath Emigratie-stichting en een stevige voorbereiding van degenen, die de grote stap gaat zetten. Hij doet dit zowel om het persoonlijk zieleheil der emigranten, als in een wijds verschiet voor het heil der Kerk. Mgr. schrijft: Wij mogen in de emigratie im mers ook een middel zien door God in Zijn alwiize voorzienig heid gebruikt, om Zijn Kerk ver der op aarrip uit te breiden of te versterken Het is om die reden dan ook. dat vele bisschoppen van emigratielanden gaarne onze goe de katholieke Nederlanders zien ko men ter versterking van het aantal katholieken en tot verdieping van het geloofsleven. De overgeërfde pioniers-geest ver loochent zich in de bisschop van Hol land en Zeeland niet! De katholieke mannen en vrouwen van deze gewes ten, die uitzwermen over de aardbo1, moeten een geestelijk zuurdesem vor men van het gedegen Christendom, dat zij van huis-uit meekregen. Al verliezen zij hun vaderlandse natio naliteit, toch dienen zij in den vreem de de goede geest van ons Nederlands Christenvolk over te planten. Welk een (niet geheel en al verdiend') compliment geeft de bisschop in dit schrijven! Welk een dieo verant- woordeliikheids-besef wekt hii in de emigranten, die het vad°r1and verla ten niet als avonturiers maar als pio niers van hun vaderlandse bes"h~- ving! Verdedigers dreigdert omsingeld te worden De verbonden troepen hebben Seoel prijsgegeven. De stad staat in vlam men. Terwijl de communistische troepen uit het Noorden zich vechtend een v/eg in de brandende puinhopen van Seoel baanden, ver.ieten de verbonden troepen de stad en trokken weg in Zuidelijke richting. Op 28 Juni van het vorige jaar viel Seoel in handen de Noord-Koreanen. Na drie maanden van Noorde.ijke bezetting werd het 26 September door de Amerikanen heroverd, nadat deze te Intsjon geland waren. Reeds 24 Decembei gelastte de Zuid-Koreaanse president. Syngman Rhee. de evacuatie door alle niet-strijdenden en alle niet-strijdbare personen. De verbonden troepen begonnen de stad Woensdagavond te verlaten. De order om het contact met de vijand te verbreken betekende een schok voor de troepen der V. N., aldus seinen journalisten van het front De stad moest echter prijsgegeven worden teneinde omsingeling van de verdedigers te voorkomen VLUCHTELINGEN-ELLENDE. Een stroom van twee miluoen vluchtelingen beweegt zich thans achter het front in Korea in Zuide- iuke richting, in de hoop ergens nieuw onderdak te zul. en kunnen vinden. In Poesan, de aanvoerhaven van de verbondenen aan de Zuidkust, i zal voor hen in elk geval geen plaats 1 meer zijn. Met de beschikbare vèr- j blijfsruimte in deze stad is reeds tot het uiterste gewoekerd. Elke vierkan- I te meter ruimte in kerken scholen, theaters, fabrieken en andere gebou wen is er reeds ingenomen. De autori teiten. die geen plaatsruimte meei te vorderen of te vergeven hebben, willen nu stromatten gaan distri bueren, opdat daklozen zich daar mede nog enige beschutting tegen de koude kunnen verschaffen, en onderwijl arriveren nog dagë-ijks duizenden vluchtelingen uit het Noorden. Bij de stations zwerven hor den vervuilde en bedelende kinde ren, huiverend onder hun arme'ijke bedekking van oud legergoed. De honger drijft velen tot nachtelijke rooftochten. Velen der vluchtelingen komen uit de Noordelijke hoofdstad Pjongjang of nog Noordelijker van de Mandsjoe-- rijse grens er een groot gedeelte fs de Zuidelijke hoofdstad Seoel ont vlucht. Een honderdduizend v uchte- lingen is afkomstig uit Noord-Oost- Korea, het gebied van Hamhoeng en Hoengnam, de door de geallieerde artil'erie en luchtmacht van de aard bodem weggevaagde havensteden. Vele vissers uit Poesan en omstre ken hebben hun gev/one bedrijf thanc verwisseld voor vluchtelingentrans- DREIGEND KOLENTEKORT IN ENGELAND Minister-president Attlee heeft op de Engelse mijnwerkers een beroep gedaan het hoofd te bieden aan de dreigende steenkolen-crisis, door in de volgende vier maanden 3 mil- lioen ton te produceren. De vakver enigingsleiders van de 838.090 mijn werkers hebben hem hun steun toe gezegd. Een en ander werd besoro- ken tijdens een spoedb"'eenkomst in de ambtswoning van de minister president; Bij een ontploffing op een scheeps werf in de buurt van Chimbbte (Peru) zijn, naar van officiële zijde vernomen wordt, minstens 60 arbei ders om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde Woensdag. Men was bezig de schade te herstel len, die al eerder was aangericht door een steenstorting, waarbij 23 perso nen de dood hadden gevonden. Men had vijf springstofpatronen geplaatst, die gelijktijdig moesten ont ploffen. Na de eerste ontploffing, toen de arbeiders hun schuilplaatsen reeds verlaten hadden, volgde een tweede. Volgens de correspondent van het blad „La Prensa", die van 75 doden melding maakt, zijn ook nog tien zwaar gewonden, van wie er enige in levensgevaar zouden verkeren. LIBYE OP WEG NAAR ONAFHAN KELIJKHEID Libye, de vroegere Ita'iaanse kolonie in Noord-Afrika, bereidt zich met behulp van de Ver enigde Naties voor, om, als een vrye staat, op zelfbestuur over te gaan Leden v. d bevo'king zijn hier in een 'levendige discussie gewikkeld, tij dens de verkiezingsstrijd bij lokale verkiezingen in Tobroek. port. Zij vragen het equivalent HET NEDERLANDSE DETACHEMENT. Van het Nederlandse detachement op Korea is sinds het begin van het communistisch offensief geen nadere mededeling ontvangen. De Nederland se vrijvpiuigers waren ingedeeld bij een Amerikaanse infanterie-divisie. Volgens de laatste berichten, die men in Den Haag van hen heeft ont vangen, waren zij belast met een be wakingstaak ten Noorden van SeoeL De Britse 29ste brigade, do laatste die Seoel verliet, viel bij de terug tocht door de Noordwestelijke bui tenwijken van de stad in een hin derlaag. De brigade leed enige ver- iezen. maar wist uit de val te ont komen, waarna zij de laatste brug over de Han opblies. In de centrale frontsector zetten de verbonden troepen de terugtocht -, voort. Er worden gevechten ge- duizend Amerikaanse dollars voormeW in de omgevinB „an Hongtsjon, heL°^eréeng? V3Iï een gvZ1-a' Jn" 1 ongeveer 30 km. ten Zuiden van de middels doen Amerikanen Ziud-Ko- 38ste breedtegraad. Volgens het reanen en de were dgezondheidsorga- hoofdkwartier van het achtste leger nisatie hun best om zoveel mogelijk was Hongstjon vanochtend nog in hulp te bieden, vooral aan de be- handen van de verbonden strijd- jaarde vluchtelingen en de kinderen. kj.achten. De invloed van Fuchs' verraad Het verraad van dr. Klaus Fuchs, dat de Russische geleerden in staat stelde drie tot tien jaar eerder met de vervaardiging van de atoombom gereed te komen, dan anders het ge val .zou zijn geweest, heeft er uitein delijk toe geleid, dat de productie va n de waterstofbom (de H-bom) door Amerika energiek is hervat, zodat waarschijnlijk nog deze zomer op Eniwetok in de Pacific de eerste proef met de H-bom genomen zal kun nen worden. Tot deze conclusie komt de Ame rikaanse geleerde en auteur William •Laurence, die vooral bekend is ge worden door zijn populair-weten schappelijke werken op het gebied van het atoomonderzoek, in zijn zo juist verschenen boek „The Heil Bomb". De schrijver noemt dr. Fuchs ,.de Judas", die tot de best ingewijden op het gebied van de A- en de H-bom behoorde. „Hij maakte deel uit van de „theoretische afdeling", de meest geheime afdeling, van het laborato rium van Los Alamos, waar de eer ste atoombom werd vervaardigd". „Het was geen toeval, dat presi dent Truman's aankondiging van de opdracht om de H-bom t? vervaar digen, slechts drie dagen na Fuchs' arrestatie kwam. De order om de aanmaak van de waterstofbom te hervatten werd onmiddellijk gege ven, nadat de president kennis had genomen van d? inhoud van de be kentenis van dr Fuchs, waaruit de conclusie kon worden getrokken, dat de Russen waarschijnlijk sedert 1945 onafgebroken aan de waterstofbom gewerkt hadden. In Amerika was het werk aan de bom daarentegen in 1945 stopgezet. Laurence is er echter van over tuigd, dat Amerika desondanks een voorsprong van vijf jaar op de Sov jet-Unie heeft. Hij gelooft, dat het Amerikaanse besluit om de productie van de wa terstofbom te hervatten. Rusland er toe heeft genoopt eenzelfde program op te stellen en dit op een tijdstip, dat de uitvoering van het Russische atoomprogram nauwelijks was be gonnen. De H-bom, die wellicht nog d.t jaar tot ontploffing zal worden ge bracht, zal niet het zwaarste type bom zijn, en waarschijnlijk niet de duizendvoudige kracht bezitten van de atoombom, die in de laatste oorlog tegen Japan werd gebruikt. Het zou volgens dr. Laurence, zelfs hoogst onverstandig zijn een bom met een dergelijke kracht te gebruiken. Laurence weet nog te melden, dat mede door de oorlog in Korea de ontwikkeling van de waterstof' om dermate bespoedigd is, dat zij in plaats van binnen de drie iaar, die er oorspronkelijk voor waren uitgetrok ken, reeds binnen een jaar voor de productie gereed zal zijn. Ds auteur merkt dan op, dat Rus land juist begonnen is met het in be- SOEKARNO. President Soek ar no van de Republiek Indonesië tijdens één van zijn jongste toespraken. drijf stellen van plutoniumfabrieken, en dat het daarbij de beschikking heeft over veel minder der uranium- voorraden dan de Westerse landen. Volgens zijn berekeningen kan Rus land slechts ongeveer zes gewone atoombommen per jaar vervaardi gen, waardoor dit land tegen het midden van 1952 de beschikking over 18 atoombommen zou hebben. „Oost-Duitsland strijdt met de Sovjets" „Het vredelievende Duitse volk zal aan de zijde van de Sovjet-Unie strijden, indien de aanvallers het zouden wagen een nieuwe oorlog te beginnen" verklaarde de Oost- Duitse president Wilhelm Pieck in een toespraak tot een aantal Oost- Duitsers, die. ter gelegenhei 1 van Pieck's 75ste verjaardag, op het erf van diens ambtswoning, het kasteel van Schoenhausen in Oost-Berlijn, waren bijeen gekomen. Er Helgolands bezetting verwijderd zijn alweer nieuwe bezetters De Duitse „bezetting" van Helgo land, 16 man sterk, is gisteren door een Engelse patrouilleboot van het eiland verwijderd en te Cuxhaven in vrijheid gesteld. Inmiddels wordt uit Hoernum op het eiland Sylt ge meld, dat twee vaartuigen met een twaalftal Duitsers aan boord op Hel goland moeten zijn aangekomen, kort nadat de Engelsen de vorige bezet ting met zachte dwang hadden ver wijderd. Een regeringsswoordvoerler tr Londen verklaarde, dat het eiland aan Duitsland teruggegeven zal wor den, zodra de EngelsAmerikaanse bombardementen ophouden. Prins Hubertus van Löwenstein, die de eerste „invasie" geleid heeft, verklaarde dat nieuwe „overvallen" op het program staan, zodra de En- 'elsen hun bombardementen zouden hervatten. Er heerste een .volledige werkverdeling tijdens het verbijjf op het onherbergzame eiland. Een groep zocht steen kool tussen de puinho pen, een andere haalde drinkwater van de kotters, die het eiland aande den, een derde hield de drie vertrek ken in de schuilkelder schoon en een vierde groep stelde resolutie en re- questen op, bestemd voor vooraan staande politici. De wapenstilstandscommissie der Verenigde Naties heeft de hoop op gegeven een staken van het vuren m Korea tot stand te brengen. De voorzitter der commissie, Sir Bancgal Rau, die gisteren in de politieke commissie der UNO-Assemblée rapport uitbracht, deelde mee, dat hij slechts een échec had te melden. De rode Chinese regering had elk for meel contact met de wapenstilstandscsmmissie geweigerd. DE .BEZETTING VAN HELGO LAND". In totaal 20 Duitsers zijn thans op Helgoland aanwezig, om te protesteren tegen het bombarderen van de Engelse luchtmacht; waaron der een aantal leden van de „Bond van Europese jongeren". Zij beloven: al e mogelijke verzet te zullen bie den tegen Britten of Duitsers," die zullen trachten hen te arresteren. Twee leden van de „bezetting" van Helgoland hijsen de Europese vlag aan de -vlaggenmast; het zijn de Heidelbergse studenten Georg von Hatzfeld (links) en René Leudesdorff. ANP/Telefoto. V. S. NOG TOT OVERLEG BEREID Warren Austin, de afgevaardigde der Verenigde Staten, verweet de Chinezen dat zij „een kanaal voor vredelievende besprekingen hebben afgesloten". Wij zijn bereid, zo ver zekerde Austin, de besprekingen met Peking „op de geschikte tijd en voor een geschikt forum voort te zetten, maar wij zullen nooit wijken voor j geweld. Wij moeten, rekening hou- den met de nieuwe aanval der Chinezen en met de atmosfeer, go- schapen door de toespraak van de Sovjet-vertegenwoordiger Malik, te zamen overleggen wat de vrije we reld thans te doen staat" Malik had n.l. in zjjn redevoering in de politieke commissie der Ver. Naties een lange lijst van beschuldi gingen tegen de Verenigde Staten uitgebracht, waarin hij Engeland en Noord-Amerika beschuldigde van „sabotage der pogingen om vrede in Korea te stichten". „De ware bedoe ling der heersende Amerikaanse kringen is voort te gaan met hun ho peloze Koreaanse avontuur", verze kerde Malik. De politieke commissie nam daar op met 46 tegen vijf stemmen, bij zeven onthoudingen, het besluit de zitting tot Vrijdag as. te verdagen, teneinde de leden in staat te stellen te beraadslagen over hetgeen thans moet worden gedaan. AARZELING Het verdagen van de debatten tot morgen toont aan, dat de me:rder- heid der delegaties het nog oneens is over de volgende stappen. De Ver enigde Staten beogen een resolutie, die een zo groot mogelijke steun ver krijgt. Daarom zullen de V. N ver moedelijk weinig meer kunnen be reiken dan een morele veroordeling van de Chinese agressie, daar het on waarschijnlijk geacht moet worden, dat de Aziatische landen zich eens gezind zullen scharen achter een voorstel tot een economische blok kade van China. Ko-iïett'f.e... Al het voortjagen in ons leven is mede om te vóórkomen, dat wij stilstaande ons zeiven zien in onze leegheid, onrust en onvermogen om van ons leven wat eigens en wat goeds te maken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1